MIDDELBURGSCIIE C 0 11 R A IV T. N°. 63. Zaiurda 1850. 25 lei. Si- 33e0tutrcu c« &bmii«0tv-Aticn. SCHO CL WEZEN. De Provinciale COMMISSIE van ONDERWIJS in Zeeland zal hare gewone ZOMER-VERGADERING houden bin nen Middelburg, in de Abdij, op Woensdag den 19. Junij 1850, des voormiddags te elf urenzullende op Donderdag den 20, dier maanddes morgens te half negen urenworden overgegaan tot het examineren van zoodanige Aspiranten naar eenigen rang als Ouderwijzer, welke, met overlegging van één of meer voldoende getuigschriften van goed burgerlijk en zedelijk gedrag, benevens van eene authentieke acte hunner gebporte zich ten minste acht dagen te voren bij den Schoolopziener van hun District zullen hebben aan gemeld. Middelburg, den 24. Mei 1850. ADR. P. van DE IN SE.' AA NE EST EB IN G. De CENTRALE DIRECTIE des Eilands Walcheren zal, op Maandag den 3 junij aanstaande, in het Lokaal der Di rectie in de Abdij te Middelburg, des voonniddags ten elf urepresenteren aan te besteden het maken van eeneu AARDEN DAM in de Haven te Feere, tot afsluiting van de Suaticsluis aldaar. Zullende de conditiën, acht dagen te voren ter lezing liggen ter Griffie van voornoemde Di rectie en nadere inlichtingen te bekomen zijn bij den Opper commies Roe/se te Middelburg. AA NEE STEE IN G Op den 30 dezer zal door de Voedings-Commissie van de alhier garnizoen houdende Kompagnie van het ede Ilegé- ment Vesting-Artillerieworden aanbesteed het voor de Menage van hetzelve benoodigde VLEESCH en VET, in gaande 1 Junij aanstaande tot en met ultimo Mei 1800 een- en-vijftig, waarvan de voorwaarden ter lezing liggen ten Burcele van den Heer KolonelKommandant van gezegd Re- gementaan de Hoofdwacht, en wel op den 27 dezer en volgende dagen, des morgens van 10 tot 12 ure. Vlissingen, den 22 Mei 1850. m Namens de Voedings-Commissie, G. VAAL, ie. Luit.-Kwarticrm. AANBESTEDING van FLEESCH en NET. Het VLEESCH en VET per Ned. Pond zal voor de 4de Koinp. iste Bat. van het istc Reg. Infanterie, in het Gar nizoen te VEERE, volgens contract, tegen de minste In schrijving, op den 1 Junij 1850 worden aanbesteed; zullende de voorwaarden van aanbestedingvan af den 25 tot en met den q7 dezer, ter lezing liggen in de Sergeant-majoors-Ka- mer Van .opgemelde Kompagnie, in de Kazerne, terwijl de Bus aldaar aanwezig op den 28 dezer des namiddags 0111 6 ure door de Commissie zal worden geopend en de ge- slotene Inteekeniog-biljetten worden nagezien. Veere den 23 Mei 1850. De Kapitein Detachements-Kommandant VAN TH1ELEN. rine, is lang op het dek 206 en breed tusschen de rader- kasten 38 voeten, terwijl de grootste breedte op het halfdek is 40 voet. De werktuigen zijn gezamenlijk van 300 paar denkracht. De equipage is bepaald op 125 man en de wa pening op 2 granaatkanonnen a 80 pond4 granaatkanon nen a 30 pond en 2 lange dito a 30 pond. - Ter voorkoming van de mededeeling der besmettelijke longziekte, i3 het denkbeeld geopperd om, op de stallen waar de gezegde ziekte heerschte, bokken of geiten tusschen de runderen' te plaatsen ten einde door hunne eigenaardige uitwaseming het besmettend vermogen der longziekte zou wor den weggenomen dit middel zou cp eenige plaatsen reeds aangewend worden en goed voldoen. tiiunciilaub£che Sijbiugcn. MIDDELBURG, den 24 Mei. Naar men verneemt schijnt het stedelijk bestuur in de al- gemeene overtuiging te deelendat de huurwaarde van som mige pereeelen hoezeer in verhouding tot andere schijn baar te laag, bij de tegenwoordige gesteldheid der stad voor geene verhooging vatbaar is en zullen dan ook in dien geest van wege dat bestuur worden beoordeeld de thans ter invulling uitgegevene beschrijvings-billetten wanneer die, volgens art. 31 1 der wet van den 29 maart 1833 QStaats- blad no. 4) door het hoofd van het gemeente-bestuur of door een uit dat bestuur door hem aangewezen lid met den controleur der directe belastingen worden opgenomen en onderzocht. Gisteren is alhier in het huis van verzekering gebragt eene dienstmeid uit Vlissingen verdacht van kindermoord. Het vinden van een lijkje in een verstopt riooldoor de werklieden die het onderzochten heeft tot de ontdekking geleiden naar wij vernemenzou de beschuldigde reeds tot bekentenis der misdaad zijn gekomen. Z. M. heeft tot Nedérlandsch consul te Cette benoemd den heer J. 1'. H. Bergeyronlaatst vice-consul aldaar. Het comité van defensie zet zijne werkzaamheden waar aan prins Fredertk bij herhaling deel neemtonafgebroken voort. Nadat het reglement van ordedoor het comité opgemaakt door den minister van oorlog was goedgekeurd, zijn naar aanleiding van hetzelve een voorzitter en onder voorzitter benoemd namelijk de generaal-majoor Nepveu en de generaal-majoor Falter. Ue raaj der stad Leyden heeft andermaal een voorstel tot schikking der kwestie van het Huiszittenlmis afgewezen. Naar men verneemt zal met den 15 junij in dienst ge steld worden Zr. Ms. fregat prins hendrik der Neder landen liggende aan 's rijks werf te Willemsoord zullen de het bevel over genoemden bodem worden opgedragen aan den kapit-tar-zee jonkh. II. A. van Karnebeek. Zr. Ms.'stoomschip ardjoeno den 28 der vorige maand van Amsterdam aan den Helder gearriveerdwordt aldaar voor eens reis gereed gemaakt. Dit fraaije en ruime vaartuig, met de gedeh, het grootste onzer koninklijke ma 's Gravenhage 21 mei. Eergisteren heef: alhier de eerste afkondiging plaats gehad van het voorgenomen huwelijk van Z. K. H. Karei Lidewijk Eugeniuskroonprins van Zweden en Noorwegen der Gotheu en Wenden hertog van Schonen oud 24 jaren en H. K. H. Wilhelmina Frederika Alexan- drina Anna Louisaprinses der Nederlanden oud 21 jaren dochter van Z. K. II. Willem Frederik Kareiprins der Nederlanden. Heden wordt de vijf-en-twintigjarige huwelijks-vereeniging gevierd van HU. KK. HH. prins en prinses Frederik der Nederlanden. Bij die gelegenheid heeft er op hoogstdeszelfs buitenverblijf, het huis de paauween groot diner plaats gehad. De opperkamerheer en de lnit-gencraal chef van's konings militair huis hebben bekend gemaakt, dat Z. M. de koning, op woensdag den 29 dezer maand des morgens ten half elf ure, aan het paleis in het noordeinde alhier, audiëntie zal verleenen aan civiele autoriteiten commissien particulieren aan generaals, hoofd-officieren en verdere militairen. Zij die tot deze audiëntie verlangen te worden toegelaten zijn uitgenoodigdom zich in te schrijven op eene der lijsten, welke aan gezegd paleis geree^ liggen tot den 27des na middags ten vier ure, op welken tijd die lijsten zullen wor den gesloten. Eergisteren middag is in deze residentie aangekomen en aan het Hotel de Belleytie afgestapt Zijne Exc. Mehcmed- pachaTurksch ambassadeur bij het Brifsche hof, die in last heeft, namens-zijnen souverein Z. M. koning Willem III met hoogstdeszelfs troonsbeklimming geluk te wenschen. Tot het aanzienlijk gevolg, dat Z. Exc. vergezelt, behoo- ren de heeren .7. .7. Posnoconsul.generaal van het Ottoma- iiische rijk voor Belgie en Nederland, Sadik-bey en Taver- effeudisecretarissen van den pacha enz. Wij vernemen met genoegen dat door den boekhande laar K. Fnhri, de uitgave ondernomen wordt van een nieuw werk van dr. Giitzlajf, zijnde eene geschiedenis van China. Sedert de belangstelling van ons publiek zoo zeer op dit merkwaardige land met zijne 360 nullioen inwoners geves tigd wordtzal het vele aangenaam zijn deszelfs geschiede nis te leeren kennendie tot hiertoe voor hen een gesloten boek was. Men berigt ons verder, dat de vertaling is toe vertrouwd aan den kundigen J. A. Bakkerte Rotterdam, terwijl dr. J. Hoffmann, te Leyden daaraan de behulpzame hand wil leenen. De uitgever heeft gezorgd, dat een wel gelijkend portret van dr. Gutzlaf aan dit werk kan worden toegevoegd, welks waarde nog aanmerkelijk verhoogd wordt door het voorwoord en slot, hetwelk die apostel der Chine zen bepaaldelijk voor deze Nederduitsche uitgave geschre ven heeft. Mcrknlcuirs. MiddelburgHet provinciaal kerk bestuur alhier heeft in zijne jongste vergadering van 15 mei benoemdden wel-eerw. 'zeergel. heer C. de Fisserpredi kant te Tholen tot afgevaardigde bij de eerstvolgende sy node der Nederduitsche Hervormde kerk, en tot diens secun dus den wel-eerw. zeergel. heer P. J. Zijnenpredikant te Vlissingen. 's Heer Arendskerke (Klass. Goesj 19 mei. Heden na middag maakte onze geliefde leeraar ds. A. Niermeijer aan de gemeente bekenddat hij voor het op hem uitgebragte beroep naar Kapelle had bedankt. 's Gravenhage. Bij besluit van 15 mei, heeft Z. M. de koning de artikelen van wijziging in het algemeen reglement voor het bestuur der Nederduitsche Hervormde kerk door de synode vastgesteld, en de art. tot in werking brengen van deze bekrachtigd. Volgens berigten uit Palembang was de rust aldaar zoo ver herstelddat de troepen de bovenlanden konden veriatenen zich gereed maakten om naar Java terug te keereu. De muite ling Amirop het eiland Banca was nog niet in handen. Op zijne uitlevering was eene premie van duizend Spaansche matten gesteld. Oost-Indische Kolonicit. Vervolg. In de berigten van Java bij de regering ontvangen wordt gemeld, dat onder de bevolking van de districten Grobogan en Singen Kedoel residentie Samarang eene zeer hevige ziekte is uitgebroken waaadoor ook Europeanen zijn aan getast, en welke grootendeels aan de ongunstige weersgesteld heid eti menigvuldige overstrooraingeu werd toegeschreven. Van de bevolking waren in 16 dagen 422 menschen bezwe ken en stonden de zieken tot de gezonden als een tot acht. Op de noordkust van Java werden bij herhaling daden van zeeroof gepleegd. Door 's Rijks stoomboot vesuvius waren vijf roovers-praauwen vernield. De resident van Cheribon had middelen beraamd om de roovers van daar te verdrijven. De rustverstoring in het Bantamsche werd nagenoeg als geëindigd beschouwd. Door medewerking der bevolking waren veel schuldigen in handen van het bestuur gekomen en had men de zekerheid verkregen dat de oorzaak van de j opschudding geene staatkundige beteekenis had ISmtcnlanbdchc GHjbiugcu. China. De keizer TaU'Kwdng (Glans der Rede) is den 25 februarij in zijn 69ste levensjaar, het 30ste zijner regering, overleden. De vreemde consuls te 'Shanghae ont vingen den 20 maart van de autoriteiten aldaar het officieel berigt, dat Z. M. de keizer de groote reis aanvaard had, en den draak had bestegenom een gast daar boven ta zijn." De benoeming des opvolgers is in China altijd aan den keizer verbleven en voor zijn sterven had Tau-Kwaug be vel gegeven dat zijn eenig overgebleven vierde zoon' hem op zou volgen; Deze. heeft dan ook terstond den troon onder den titel van Sze-hingbeklommen. Hij is slechts 19 jaren oud. Keyingde voormalige onderkoning te Can- ton is'tot zijn voornaainsten raadsman benoemd, en zal on getwijfeld eene hooge plaats in het kabinet innemen. Men verwachtte wel geene groote verandering in de politiek der regering, maar het verlicht karakter van Keying en zijne kennis aan vreemdelingen "deden echter vermoeden dat de maatregelen welke genomen zouden worden, in zoo ver de gewoonten en vooroordeeleu des volks dit toelaten in libe ralen zin zullen zijn. Als naaste oorzaak van den dood des keizers wordt, behalve de droefheid over het verlies zijner moederdie hein onlangs voorging en wie hij zijne onverwachte verhef fing- tot den troon dankte de schrik genoemd die hem bij een brand aangreep weike in het binnenste van het paleis was uitgebarsten. Hij was zachtaardig en welwillend van aard, maar zwak als regent, en daardoor het werktuigeener partijdiedoor hare halstarrigheidde rampen des oor- logs over China gebragt heeft. lEngelanei. Londen co mei. De Times komt heden op de gerezen verwikkelingen tusschen Frankrijk en Enge land ten gevolge van de schikking der Britsch-Grieksche questie terug, doch verzekert stellig, dat Engeland niet dwaas genoeg zijn zal om voor de dubbelzinnige en on- regtvaardige handelingen van zoodanig eenea minister van buitenlandsche zaken ais lord Palmerstor.noch voor zulke overdrevene geldelijke pretentien als die van don Pacifico, thans met Frankrijk tot vijandelijkheden te komen. Duitschland. Berlijn 20 mei. Het Daitsch Pruis- sisch verbond is tot stand gebragt: wel is waar, slechts bij voorraad, en dus teil halve, vermits Keur-Hessen, Rijm- Hessen Nassau, Mecklenburg-Strelitz en Lippe de consti tutie van Erfurt niet konden aannemendan onder voorbe houd en zulks wordt door de voorstanders van dit verbond als een onheil aangemerkt, maar dit konde wel niet anders, bij het eenmaal aangenomen beginseldat niemand mag wor den genoodzaaktom in het verbond te blijven en elke daartoe strekkende verbindtenis vrijwillig moet wezen. De raad van bestuur wordt nu voorloopig door een vorsten- collegie vervangen, in hetwelk bij curien zal worden ge stemd en waarvan de regeling aan de leden zeiven is over gelaten. De koning van Pruissen benoemt voorshands een ministerie voor de uitvoering van de dienst, hetwelk slechts uit twee Pruissische ministers, de heeren von Manteuffel en von Schleinitz zal bestaan. De heer von Sydow zalin stede van dgn heer von Rado- witz (die verlof heeft verlangd en verkregen) Pruissen op het congres te Frankfort vertegenwoordigen. Hij bevindt zich alhier om zijne instructien te erlangen. Aan hem zal bijzonderde zorg zijn opgedragen, om den afval 'van de beide Hessen uit het verbond te verhinderen. Reeds heefc Keur-Hessen zich tegen cenig ander centraal-bewind voor geheel Dnitschland verklaard dan dat der beide mogend heden Oostenrijk en Pruissen. Verder zal door al de tot het Pruissische verbond behoorende Staten het Beijersche of vier- koningen-ontwerp niet aannemelijk .worden verklaard en zul len de andere staten wórden uitgenoodigd, om nieuwe voorstel len in te dienen die alsdan ingeval van toetreding van hunne zijde tot een groot en zuiver Duitsch verbond, tot eene nieuwe wijziging van de constitutie van Erfurt zouden kunnen leiden, en ten slotte tot een algemeen volken-regtelijk verbond met die staten welke niet alleen uit Duitsche volkstammen zijn zamengesteld te weten met Oostenrijk Nederland en Dene marken. Den 18 heeft op het kasteel van Charlottenburg de echtverbindteuis plaats gehad van II. K. II. prinses Charlotte, dochter van prins Albert eil prinses Marianne der Neder- landen met Z. H. den erfprins van Saksen-Meinungen. Daarbij zijn al de bij dergelijke- gelegenheden gebruikelijke plegtigheden in acht geuomen en verder in bet breede medegedeeld. De hofpredikers Ehrenberg en Schnetlage hebben het huwelijk ingezegend en de dienst verrigt. Na den maaltijdheeft de fakkeldans plaats gehad. Men wil wetendat de prins van Pruissen zich dezer dagen naar Warschau zal begeven waarschijnlijk vergezeld door den generaal von Molleridorjf, Denemarken 1 Cr T-

Middelburgsche Courant | 1850 | | pagina 1