MIDDELMMSGHE G 0 11 R A IV T. C n°. 6a. 4 Donderda 23 lei. öcötnrcti en Stbmiwisïtsraticw. VERKOOP ING VAN STRANDGOEDEREN De OPPER-STRANDVONDER Bewesten Schelde, ad interim, zal Zaturdag den 35 Mei, te Arnemuidendes morgens ten 11 ure, in het openbaar, ad opus juj haben- tiumverkoopeneene GIEK, lang 11 El, een SPIER, k 9, twee PIEKEN, ieder k 7 Ned. El, een IJzeren WA TERVAT, groot x Ned. El Kubiek, vijf IJzeren KETTIN GEN te zamen 140 Ned Ellen lang, een IJzeren OVER LOOP, eene SCHEEPSPOMP, 150 Ned. Ponden ZWA VEL en het£fe'A'Verder zal worden gepresenteerd. Alles op V 1 voor een 'e<^er te z'entervvÜ' de Regthebbeiu xlCl 3enaars, zich ter reclame bij genoem den Opper-Straudvonder kunnen vervoegen. AANBE S TE DIN G. Op den 30 dezer zaldoor de Voedings-Commissie van de alhier garnizoen houdende Kompagnie van het 2de Rege- roent Vesting-Artillerieworden aanbesteedhet voor de Menage van hetzelve benoodigde VLEESCH en VETin gaande 1 Junij aanstaande tot en met ultimo Mei 1800 een- en-vijftig, waarvan de voorwaarden ter lezing liggen Hen Bureele van den Heer Kolonel, Kommandant van;gezegd Re- gementaan de Hoofdwachten wel op den 27 dezer en volgende dagen, des morgens van 10 tot 12 ure. Vlissingen, den 22 Mei 1850. Namens de Voedings-Commissie, G. VAAL, ie. Luit—Kwartierra. SPIJS'UITDEELIN G. De COMMISSIE tot Uitdeeiing van SPIJS aan Minver mogenden te Middelburgzal, op Donderdag den 30 Mei 1850, des middags ten 12 ure, in haar gewoon Lokaal, Rekening doen harer Administratie over het afgeloopeu 'jaar; wordende Heeren Inteekenaren verzocht om dezelve met hunne tegenwoordigheid te vereeren. Middelburg, den 18 Mei 1850. Namens de Commissie voornoemd VAN REIGERSBERG VERSLUYS, Secretaris. 111 föhnicniaubsrfic Ojfrittgcu MIDDELBURG, den 22 Mei. Door het vertrek van 'den heer kolonel Meyl, komman- derende het iste regement vesting-artillerie, is het provinciaal kommandement van Zeeland overgenomen door den heer kolonel Heydcnreichkomraanderende het 2de regement ves ting-artillerie te Vlissingen. De op den 2 en 4 dezer alhier gedane aanbestedingen van het driejarig onderhoud der werken behoorende tot het kanaal van Neuzen en het zijkanaal naar Hulstdaaronder begrepen de noodige vernieuwingen en herstellingen en het bouwen van eenen uitwaterings-duikervoor het oostelijk ge deelte van den Viooswijk-polderhet vernieuwen der rijs- werken en het maken van steenglooijingen, aan de calami- teuse polders in deze provincie, gedurende het jaar 1850, met het onderhoud van al de werken, tot den 1 april 1851, daaronder begrepen de leverancie van alle vereischte mate rialen zijn door Z. E. den minister van binnenlandsche zaken goedgekeurdde uitvoering van de daarbij betrokken werken zal aan velen in dit gewest werk en brood verschaffen. Bij besluit van zijne excell. den minisier van binnen landsche zaken, van den 11 dezer no. 99, zijn aan natemelden ambtenaren van den waterstaat, te rekenen met 1 junij aan staande de volgende standplaatsen aangewezen, Het Nieuwe- diep (Noord-holland) aan den ingenieur .7. Strootmanthans te Neuzen Neuzen aan den ingenieur J. Dirkt, thans te BreskensBreskens aan deu aspirant ingenieur N. F. Mi- chaelisthans te St. Maartensdijk; St, Maartensdijk Ma den ingenieur J. A. van Dorth. De commissie tot oprigting van een ruiter-standbeeld voor koning Willem IIbinnen Amsterdam heeftwegens te geringe deelneming van de zijde des publiekshaar denkbeeld opgegeven en verklaart, dat alle gedane toezeggingen als niet geschied door haar beschouwd worden. Naar wf) vernemen zou het bedrag der voor de commissie beschikbaar gestelde gelden slechts ongeveer 12,000 hebben bedragen. Men verzekert, dat de minister van binnenlandsche zaken het voornemen heefc om Leyden in de maand augus tus aanstaande aan te wijzen als de plaatsalwaar de com missie tot afneming van het jaarlijksche staats-examen zal bijeenkomen. Den 16 dezer is te Amsterdam, onder voorzitting van den heer IV. II. Warnsinck Bz, de 24ste algeroeene verga dering gehouden van het Nederl. genootschap tot zedelijke verbetering der gevangenen. Zeventien afdeelingen werden op deze vergadering door afgevaardigden vertegenwoordigd. Uit het door den secretaris, den heer A. A. Stuartuit- gebragt verslag blijkt, dat het genootschap bloeit en haren nuttigen werkkring steeds uitbreidt. Het getal der leden be droeg uit. december jl. 3232. Rotterdam 16 mei. Heden middag ten 2 ure arriveerde de stoomboot Amicitia no. xvan Antwerpen. De aankomst dezer boot op een uur dat een menigte wandelaars zich in de nabijheid der aanlegplaats bevondwejd nog verlevendigd door het ongewone gezigt van den Turkschen standaf rddie gezegde boot van top voerde. Spoedig bleek het dat zich aan boord van het vaartuig bevond een voornaam personage dier natie namelijk Mehemet-pachaambassadeur van Tur kije bij het hof van Groot-Brittanje, met een aanzienlijk ge volg. Deze diplomaatdie Z. M. den koning der Neder landen met diens komst op den troon gaat geluk wenschen begaf zich onmiddellijk naar het Grand hotel des Pays-Bas. Kerknieuws. Goes 17 meiTer vervulling der vacature heeft de breede kerkenraad der Hervormde gemeente alhier, na verkregene handopening, heden avond geformeerd het navolgende twaalfcal van HH. predikantenin alphabe- tische* volgorde gesteld: DD. V. J. Berkhoutte Monster; C. Boon, th. dr.te Medemblik G. Bruna, te Hasselt; IV. H. Linsete Steenderen; A. Niermeijerte 's Heer- Arendskerke c. a.II. M. C. van Oosterzee, te Oirschot; R. A. Soetbrood Piccardtth. dr.te Pijnacker.7. P. II. Reijerste Brouwershaven; W. J. O. Sluiter, te Zalk 77. van Voorst, te Almelo; A. J. J. Warnsinckte 's Heer- Abskerke c. a., en G. 77. IVolvenkamp te Berken woude. Hieruit zal op vrijdag, den 31 dezer, het zestal gekozen worden. Oost-Indische Koloniën. De Javasche Courant van 6 maart meldt het volgende Onder dagteekening van 25 februarijberigete de resi dent van Bantam dat een zestigtal Latnpongers, onlusten 3ldaar hadden verwekt. Van uit de dessa Ilawa Djamboe waren zij opgetrokken naar Tjielegon het districtshoofd van Tjielegon, die met twee mantries en eenig gevolg naar de dessa vertrokken wasis door hen omgebragten men vermoedde, dat de twee mantries en zijn schrijver hetzelfde lot hadden ondergaan. De muitelingen hebben zich daarop landwaarts in begeven naar de dessa Boedang Batoe 5 pa len ten zuidwesten van de hoofdplaats Serang, alwaar zij aangegrepen zijn door het detachement djaijang-secarshet welk met den regent van het noorder-districtof Serang tegen hen opgetrokken wasmet den gevolge dat zij met verlies van een zestal dooden en eenige gekwetsten zijn uit een gedreven, en zich hebben verspreid, een achttal gevan genen achterlatende. Van onze zijde heeft een districts-mantrieaan wien het bevel ovef den barissan van den regent opgedragen was door een geweerschot het leven verloren. De moeijelijkheden van het terrein hadden eene herha ling van dezen aanval belet; en door den resident was ver sterking verlangd van militaire magt, welke hem zoo spoe dig mogelijk met een van Zr. Ms. stoomschepen van oorlog in de baai van Bantam zou worden aangevoerd." Latere berigten door de Javasche Courant van 23 maart medegedeeld, houden in, dat, aangezien door de bevolking van Tjielegon geen genoegzaam gevolg was gegeven aan de uitlevering van de medepligtigen aan den moord van het dis- tricts-hoofddoor den resident in overleg met den luitenant- kolonel de Brauwen den regent van het noorder-district was besloten, om de troepen in hetzelve te doen binnenruk ken hetgeen op deu 18 plaats vond, met het voornemen, om zich te begeven naar Poeloe Meraken vervolgens terug te keeren naar Kramat Watoe, ten einde aldaar post te blij ven vatten. In eene bijeenkomst op Poeloe Meraktusschen den resi dent den luit.-kolonel de Brauw en den kommanderenden officier van Zr. Ms. stoomschip pixoenix was besloten', dat een stoomschip zoude stevenen naar de Lampongsche distric ten tot overvoer derwaarts van eenige zendelingenvoorzien van de noodige signalementendewijl men ondersteldedat eenige deelgenooten van den opstand derwaarts waren ge- vlugt; zijnde men nog geen der hoofdaanleggers rnagtig ge worden. Een gedeelte der naar Bantam tot versterking gezondene troepen, bestaande uit die, welke den 4 maart derwaarts waren gemarcheerd is den 20 maart weder te Batavia bin nen gerukt. Bijzondere berigten voegen bij het bovenstaande het volgende De berigten uit het Bantamsche luiden vrij gunstig, maar de hoofdmuitelingen is men nog niet meester en zoolang dit niet het geval is kan men niet zeggen dat men de zaak on der den voet heeft. Verder schijnt het in het Palembangsche nog verre van pluis te zijn zoo moet er ook op Banca een kleine opstand hebben plaats gehad. Bovendien spreekt men nog van het bestaan eener spanning tusschen het rijk Boni en andere vorstenwaarom zelfs in der tijd de reis van den gouverneur-generaal naar Macasser ontraden zou zijndoch hetgeen toen te iaat kwam. Het regte weet mei; hiervan echter niet. Men zegt dat in Soloo volslagen gebrek moet heerschen ten gevolge waarvan de uitvoer van rijst uit die residentie was verboden." De weersgesteldheid op Java is in het laatst van februarij en in maart zeer ongunstig geweestwaardoor op onderschei dene punten door overstroomingen groote schade is veroor zaakt. Particuliere berigten uit Batavia melden, dat de gouver neur-generaal Rochussen zijn ontslag heeft gevraagd. i5mtenlaub£jc!tg CTijbuigcu. Engeland. Londen 18 mei. In de beide huizen van het parlement zijn de ministers den 16 dezer, ter zake van het terugroepen des heeren Drouyn de Lhuys door zijn gou vernement, geïnterpelleerd geworden. In het hoogerhuis heeft de markies van Lansdowneen in het lagerhuis lord Palmerstonop die interpellatien geantwoord, en te kennen gegeven dat de Fransche gezant alleen vertrokken was om mondeling en regtstreeks met zijn gouvernement in overleg te tredenen dat dus daarin geenerlei reden tot bezorgd heid gelegen waseen antwoord hetwelk niet wel is over een te brengen met de door deu Franschen minister van buitenlandsche zaken gedane mededeelingen. Gisteren werd de zaak, ten gevolge der nader ontvan gen berigten op nieuw ter sprake gebragtdoor lord Broug- ham in het hoogerhuis en in het lagerhuis door den heer tT Israëli. Lcïrd Russell had ook nog vragen van andere leden te be antwoorden. De ambassadeur zeide hij had den brief bij welken hij teruggeroepen werd aan lord Palmerston voorge lezen maar hem geen afschrift daarvan gelaten. Aan den markies van NormambyEngelands ambassadeur te Parijs waren geene instructien gezonden om uit die hoofdstad te vertrekken. Men bekommert zich hier sterk over het misverstand met Frankrijk dat door velen als de eenige groote mogendheid wordt aangemerkt op welke Engeland zichin het tegen woordig oogenblik, nog met vertrouwen scheen te kunnen verlaten. Het gerucht dat het Fransch bestuur bevelen naar de zeehavens gezonden heeftom eene ligting van matrozen tusschen de 20 en 40 jaren te bewerkstelligen, doet die be kommering nog toenemen. Hultscliland. Berlijn 17 mei. Het vorsten-congres voor de vestiging van de Duitsche unieof het Pruissische verbondis afgeloopen. Gisteren heeft de laatste zitting, onder voorzitting des konings plaats gehaden heden zijn de vorsten weder naar hunne residentien vertrokken. Uit een berigt deswegens, van de zijde der regering be kend gemaakt, blijkt, dat de. vraag, of de regeringen zich uit het verbond wilden terugtrekkendan of zij bij hetzelve bleven volhardeneenstemmig door de nieuwe bevestiging van het verbond beantwoord is geworden. De meerderheid heeft, met den koning, gestemd voor het aannemen van de in Erfurt tot stand gebragte constitutie. Eenige regeringen hebben zich te dien aanzien niet kunnen verbinden. Dien ten gevolge kan deze constitutie nog niet geheel ten uitvoer worden gelegden moet een voorloopig bewind voor de unie worden ingesteld. Frankrijk. Parijs 18 mei. De heer Léon Faucher heeft heden aan de wetgevende vergadering zijn verslag voor gelezen over het ontwerp tot wijziging der kieswet. Hij betoogde dat het algemeene stemregt wel bij de grondwet als beginsel was vastgesteld, maar dat dezelve het aan de gewone wet had overgelaten om daaraan grenzen en vaste regelen te geven. Geen wonder dat de wet, onder den indruk der laatste gebeurtenissen gemaaktaan de maatschappij de waar borgen niet had gegevenwaarop zij regt had. Het alge meene stemregtzoo uitgebreid als het thans iswordt een wezenlijk gevaar, en zoo men zich ergensover verwonderen moetdan is het dat deze zware proef tot dusverre is door gestaan. Intusschen vallen bij elke nieuwe verkiezing de be zwaren meer in het oog en het is daarom dat het raadzaam moet geacht worden om het algemeene stemregt te wijzigen. Na wijders de noodzakelijkheid van de verschillende bepa lingen der wet betoogd te hebbenheeft hij de vergadering vermaand niet terug te deinzen, maar den moed te hebben om door een ernstig voorbeeld te toonentot het handhaven van orde en regel bereid te zijn. Reeds zou de gezant van Oostenrijk hebben voorgeslagen den koning der Belgen tot scheidsman in het geschil tusschen Engeland en Frankrijk te benoemen. Te Hdvre zijn bevelen ontvangen om tot eene ligting van zeelieden over te gaan. Het gerucht wildat per telegraaf bevel naar Toulon is gezonden, om alle daar ter reede liggende schepen ter- stond naar Civita-Vecchia te doen zeilenten einde daar Fransche troepen in te nemen en vervolgens naar Grieken land te stevenen. Verscheidene ,aanzienlijke volksvertegenwoordigers heb ben ongeteekende brieven ontvangen, in welke zij met moord aanslagen of verlies hunner goederen worden bedreigd. Parijs 19 mei. Het geschil met Engeland over de Griek- sche zaak en het rapport van den heer Léon Faucher over de verkiezings-wetzijn thans de onderwerpen die de meeste belangstelling wekken. Wat het rapport betreft, dit is mét veel gematigdheid gesteld; het blijkt, dat het wets-ontwerp in het verschiet meer schrikwekkend was dan van nabij. Zes sprekers zjjn ingeschreven tot verdedigingde meest beteekenende daarvan is de heer de Montalembert35 zul len het ontwerp bestrijdendaaronder zijn de generaal Ca- vaignacLamartine en Victor Hugo. Men wil echter we ten dat de heeren Thiers en Berryerofschoon niet inge schreven het ontwerp zullen verdedigen. De hoofdstad is rustig. De vreedzame raadgevingen maar vooral de genomen militaire maatregelen en de geduchte ontwikkeling van strijdkrachten die eene vast beslotene en hardnekkige verdediging doen vermoedenhouden de op- roeriggezindeu niet alleen in toom, maar schijnen hun den moed te doen ontzinken. Er wordt steeds gesproken over het voornemen van den minister van buitenlandsche zaken om het ministerie te ver laten en over het geheim verblijf van Ledru-Rcl/in te Parijs. Lord Normanby is nog te Versailles. De gene raal Baraguay rf'IliUiers is hier aangekomen. De policie €Y

Middelburgsche Courant | 1850 | | pagina 1