MIDDEIiBIJMSCHË COURANT. N°. 61. 21 lei. Dingsdag «Sr PROGRAMMA. 33imt£itl«»tib3d$g Sijfoingcu VOOR. DE ALGEMEENE VERGADERING EN TENTOONSTELLING DER MAATSCHAPPIJ TOT BEVORDERING TAN DEN LANDBOUW EN DE T EET EELT IN ZEELAND te houden binnen HidtHelburg, den 18 en 19 junij 1850. Op Dingsdag den 18 Junij aanstaande, des voormiddags ten 11 urezal de Algemeene Vergaderingin de Walsche Kerk gehouden en met eene Redevoering aangevangen worden. Voor de Leden zal de toegang, op vertoon van hunne bewijzen van lidmaatschapen voor de zoodanigendie geen Leden zijntegen afgifte van een daartoe te erlangen Entrée billet, geopend zijn. Verder zullen in den namiddag yan dien dagten 6 ure de aangebodene Werktuigen op eene daartoe in de nabij heid der Stad op de Buitenplaats Torenvlietaan te wijzen Veld, worden beproeft}terwijl, wanneer de inzenders inog- ten verlangen zeiven eenig Werktuig te besturen daarvan te voren opgave verzocht wordt. In de nabijheid van dit Veld zal eene gelegenheid worden aangewezen alwaar de Leden zich zullen kunnen vereeni gen en van ververschiugen voorzien. Op Woensdag den 19 Junij zal de T«ntoonstelling van Vee en andere Landhuishoudelijke Voorwerpen op het Molenwa ter gehouden worden. De Paarden, het Rundvee, de Schapen en Varkens, en andere Voorwerpen, moeten uiterlijk des morgens ten 7 ure op de plaats der Tentoonstelling aanwezig zijn. Wat betreft de Landbouwkundige Werktuigen zoo moeten dezelve reeds den vorigen dag worden aangebragt, en dén uur vóór den aanvang der proefneming op het daartoe bestemde Veld ge rangschikt staan. Aan degenen die het noodig mogten achten reeds den vorigen dag hun Vee te doen aankomen zaldes verkie zendeen zich daartoe in tijds aanmeldende, behoorlijke stal lingen voeding worden verstrekt; voor welk laatste ook tijdens de Tentoonstelling zal worden gezorgd. Ten 12 ure zullen door eene, ten dien einde benoemde, Commissiede bekroonde Voorwerpen worden aangewezen, en alsdan de toegang tot de Tentoonstelling geopend worden: voor de Leden bij vertoon van hun bewijs van lidmaatschap, en voor het Publiek tegen betaling van een Entrée-billetad 25 cents per persoon terwijl na 11 ure aan een ieder de bezigtiging zal worden toegestaan. Ten 2 ure zal de Tentoonstelling eindigen en eerst dan het Vee huiswaarts kunnen gebragt worden. Des namiddags ten 4! ure zullen de Leden zich in het daarvoor bestemde Locaalaan eenen vriendschappelijken Maaltijd vereenigen, terwijl bij die gelegenheid de toekenning der premiën zal worden medegedeeld. BIJZONDERE BEPALINGEN. De Leden worden verzocht hunne bewijzen van lidmaat schap mede te brengen, daar dezelve tot het erlangen van toegang tot al de Vereenigingen der Maatschappij zullen gevorderd worden. Aan Heeren bezoekers van buiten de Provincie zullen af zonderlijke bewijzen worden afgegeven terwijl ingevolge resolutie der algemeene Vergadering van 12 Junij 1849, zoo wel de Leden van het Landhuishoudkundig Congres als van andere Genootschappen in ons Vaderlanddie met dan Land bouw-in betrekking staan, op vertoon van hun diploma, tot de vereenigingen dezer Maatschappij worden toegelaten. Ten einde een ieder, die aan den Maaltijd, waarvan de contributie ad ƒ2,00 per persoon, met inbegrip van eene halve flesch wijn, is vastgesteld, mogt wenschen deel te ne men zich van plaats verzekerd zie, en alle verwarring voorgekomen worde, zullen van wege de onderscheidene Afdeelings-Besturen aan de Ledenveertien dagen te vo ren lijsten ter inteekening worden aangeboden. Tot het verkrijgen van Entrée-billetten voor de Algemeene Vergadering de Tentoonstelling en den te houden Maaltijd, zal men zich kunnen vervoegen ten huize van den Gouver- nements-Drukker U. F. Auer. Ter erlanging van nadere inlichtingen omtrent een of ander gelieve men zich met vrachtvrije brieven te adresseren aan den Algemeenen Secretaris te Middelburg Overigens wordt nog ter kennis van belanghebbenden ge bragt, dat er door de welwillende beschikking van de Directie der Stoombootdienst tusschen Rotterdam en Middelburg gelegenheid zal zijn om aan deop die vaart gelegene tus- schenverenVee en TVerktuigen vrachtvrij te doen inschepen, mits voorzien van een openen door den inzender onder teekend adres Aan de Zeeuwsche Maatschappij van Land bouw voor de Tentoonstellingte Middelburgmet vermel ding van het aantal en de soort der voorwerpenterwijl voor de teruggaande goederen eveneens een adresmaar door den Algemeenen Secretaris gewaarmerkt zal worden vereischt. Eindelijk is men nog in de gelegenheid te kunnen mede- deelen dat, ten einde het de bezoekers der bovenomschrevene vereenigingen aangenaam en gemakkelijk te maken door de meergenoemde Directie der Stoombootdienst is goedgevonden te bepalen, dat de Stoomboot, die anders op dien dag in het Veer zoude stilliggen, alsnu op Maandag den 17 Junij des- middags ten 12 ure, uit Rotterdam naar Middelburg vertrek ken en aan de gewone Veren aanleggen zal. Middelburg April 1850. Namens het Hoof,d-Bcstuur der Maatschappij tot bevordering van Landbouw en Veeteelt W. Pit. VISSecretaris. YEREENIGING tot bevordering van Beeldende Kunsten. BESTUURDEREN nemen de vrijheid alle Kunstlievende Personen in ons Vaderland beleefdelijk uit te noodigen deze Kmistbcvorderlijke Instelling met hunne deelneming te vereeren. Voor de Verloting zijn bereids aangekocht de navolgende Kunstwerken: S. van den Berg, een Middag op de Heide; J. L. Beijerde Voorlezing J. IV. Bilders een landschap; D. Bles1'Hymenée est nn Joug" etc. Boileau Sat. X. G'. A. van der Brugghen Rustende JagthondenR. Craeij- vangereen Optogt van Rederijkers bij Fakkellicht; Mej. A. Haatien Bloemen en Vruchten Mevr. E. Hamburger Patrijzen enz.; B. J. van Iioveeen StadsgezigtH. IV. Immeieen Wilde Zwijnenjagt (Basreliëf in Ivoor); P. Plas, een Landschap met Schapen; TV. Roelofseen Land schap; G. A. Roth, een Landschap; J. A. Rust, een Stil Water met Schepen; C. Springer, een Stadsgezigt; C. Stef- felaar, een Landschap bij Winter; Jhr. IV. F. van Star- kenborgkeen Landschap met Vee; A. SteenbergenBloe men; Jb.Teixeira de Mattos, eene Moeder; J. C. Vaarberg een Binnenhuis met Figuren; A. TValdorpeen Stil Water met Schepen; B. TVijnveldt Jr.Petrus en Johannes bij het Ledige Graf van den Heiland. Voor het jaar 1850 is tot Niet-Prijs bestemd eene Gra vure, naar eene Teekening van TV. H. Schmidtvoorstel lende Eene Godvruchtige Lectuurte vervaardigen doo den Heer ,7. B. Tètar van Elven. Elk een kan zich laten inschrijven als Lid en daarbij een of meerdere Aandeelen bekomen tegen betaling van 5 per Aandeel. Ook kan men zich tegen denzelfden prijs voorzien van Loten of Naainlooze Aandeelendoch de Hou ders daarvan worden niet als Leden aangemerkt en kunnen geeue aanspraak maken op den Niet-Prijswelke alleen voor de Leden bestemd is. Men kan zich dadelijk laten inschrijven en voorzien van Loten aan het Lokaal der Maatschappij Arti et Amicitiae op het Rokin, of bij Heeren Correspondenten: S. A. de Moraaz te AlkmaarG. Buitendijk Kuyk te Arnhem; Mr. TI. A. Laaifte Baarn; F. L. Hujgens, te Breda; F. van TVesthreeneie Delft; Mr. Houckte Deventer; M. Quispcl, te Dordrecht; G. Buiste Edam ,7. Vaarson Mo rel, te Gorinchem; .7. van TVijngaerdtte Gouda; IITid- denste GroningenJhr. J. TV. A. van Sijpestein te Haar lem .7. de Rijk, te Hilversum; Jhr. P. Opperdoes Alewijn te Hoorn A. de Jong TVz. en II. C. Schetsbergte Leeu warden DrC. Leemans te Leyden Gebroeders Abrahams te Middelburg; H. F.IViertzte Nijmegen S. Abendanon, te Paramaribo; IV. A. Scholtente Purmerend; A. TV. van Dam, te Rotterdam; TV. Barnouw Cz.te-Schiedam; .7. Bosboomte 's Ilnge E. M. van der Ven en P. R. D. Mul ler te 's Hertogenbosch Dr. PH. Tydeman te Tiel Jhr. Mr. .7. C. Martens van Sevenhoven en D. van der Keilente Utrecht; C. Kramer Az.te Wormerveer; ,7. Pelgromte Zaandam IV. van der TVorp te Zutphenen .7. Pruimte Zwol. Amsterdam, 13 Mei 1850. Namens Bestuurderen A. OLTMANS, Secretaris. MIDDELBURG, den 20 Mei. Bij besluit van 12 mei jl. heeft Z. M. de koning goedge vonden aan den minister van staat, mr. H. J. baron van Doorn va» TVestcappelleopper-kamerheer enz., verlof te verleenen tot het aannemen en dragen van de onderscheidings teekenen van ridder-grootkruis der orde van de poolster, hem door Z. M. den koning van Zweden en Noorwegen geschon ken. Bij besluit van 17 dezer zijn 'door Z, M. den koning be noemd in het bestuur van den Angelina-Polder tot dijk graaf, den heer A. li. Thomaesen tot gezworen den heer P. Caesterwijl Z. M. bij datzelfde besluit heeft benoemd tor. raad in de centrale directie van Walcheren in plaats van wijlen den heer A. Pické den heer II. D. Fock. Zijne Majesteit heeft bij onderscheidene besluiten goedge vonden j.den generaal-majoor graaf Du Moncqau'skonings adjudant in buitengewone dienstkommandant der brigade kavalerieop deszelfs verzoek eervol ontslag te verleenen uit zijne betrekking van voorzitter der commissie van inspec tie over het militair onderwijs, onder dankbetuiging voorde veelvuldige goede diensten als zoodanig door hem bewezen 2. den isten luitenant der kavalerie P. II. Marcella adjudant van voornoemden generaal-majoor, insgelijks eervol ontslag te verleenen ais secretaris van gemelde commissie 3. den generaal-majoor Falterkommandant van het personeel der artillerie en lid der bedoelde commissie het voorzitterschap daarvan op te dragen; 4. den -isten luitenant P. C. Swaving, van de artillerie adjudant van laatstgeinelden geueraal-majoor, te benoemen tot secretaris van meergemelde commissie 5. den generaal-majoor Storm de Cravekommandant der re serve brigade te benoemen tot lid van diezelfde commissie, en zulks meer bepaaldelijk voor het wapen der kavalerie 6. den generaal-majoor graaf Du Monceau op zijn verzoek insgelijks eervol te ontslaan als lid van het comité van defensie, 7. te benoemen bij de geneeskundige diensttot officier van gezondheid der 2de klasse, de officieren van gezondheid van de 3de klasse: F. RienderhojfM. G. van Pelt, P. F. Meuleman P. G. Berends .7, D. van Hemerten C. A. A. Iiieckensbij het 3de regeraent infanterie tot 2den luitenant kwartiermeester, den sergeant-titulair .7. IV. Muller, van het korpsen 8 te verplaatsen den majoor A. C. van TVell Groeneveld plaatsmajoor der iste klasse van het fort Bat'n als zoodanig naar Rotterdam; bij het wapen der infanterie van het leger in Oost-Indie, den aden luitenant G. H. J. Grouwvan het 3de regement infanterie. Bij Zr. Ms. besluit van den 15 dezer is de heer A. Ampt, tegen 1 julij aanstaandeop zijn verzoek eervol ontslagen als directeur van policie te 's Gravenbage, en tevens benoemd tot kommandeur der orde van de Eikenkroon. Zr. Ms. kotter de vlinder stuurman J. Kroosis woensdag 11. van Hellevoetsluis in Texel binnengekomen en den volgenden dag naar Vlissingen vertrokken. Den 14 dezer, in den vroegen morgen, is uit de haven van het Nieuwediep naar de Hoek van Texel gestoomd Zr. Ms. stoomschip crcLooponder bevel van den kommandant kapitein-luitenant-ter-zee A. J. de Smit van den Broecketot het doen van de voorjaarsmanceuvre6 en het schieten naar de schijf, zoowel met het kanon, als met geweer en pistool. Woensdag morgen is van Hellevoetsluis vertrokken Zr. Ms. stoomschip Suriname, luitenant-ter-zee iste klasse G. Fabiusnaar de Noordzee, op sleeptouw hebbende Zr. Ms. brik oe haai onder bevel van den kapt.-luit.-ter-zee Stejfen bestemd naar de West-Indien. Hulst17 mei. De openbare aanbesteding der werken voor het daarstellen van een nieuw uitwateringskanaalmet kapitale zeesluis en verdere aanhoorige werkenheeft hier heden plaats gehadeen aanzienlijk getal aannemers was reeds eenige dagen vroeger opgekomen om bij de aanwijzing der uit te voeren werken tegenwoordig te zijn honderden arbeiders vulden de ruime benedenzaal van het over eenige jaren vernieuwd stadhuis, en vernamen met zigtbaar genoe gen dat alleen inwoners van Nederland als arbeiders op het werk zullen kunnen worden aangenomen. Het eerste perceel der werken het bouwen der zeesluis met de aanhoorige buitenwerken, en 100 ellen van het aan de binnenzijde te graven kanaal, is, na inschrijving, voor de som van 33700 aanbesteed aan M. Vermaes, aanne mer te Hellevoetsluis. Het tweede perceel, zijnde het eerste gedeelte van het te graven kanaal, met het aanleggen der dijken over eene lengte van 1432 el, is aanbesteedaan .7. van der Pijlaannemer te Zaamslag, voor de som van f 21900. Het derde perceel, zijnde het daaropvolgende ge deelte van het kanaalter lengte van 950 elaan Bastiaan van der Beek, aannemer te Zaamslag, vöor 17000. Het vierde perceel, of het laatste gedeelte van het kanaal, ter lengte van 918 el, met de verbinding van hetzelve aan de thans bestaande sluizen te Campen voor de som van ƒ21000, aan denzelven Bastiaan van der Beek. Aller wenschen vereenigen zich, dat voor de aanzienlijk geldelijke opofferingen die de noodlijdende polders zich ge troosten het hoofddoelde bevrijding van het zoo onbe schrijfelijk veel schade aanbrengend binnenwater, bereikt zal Wordenen dat daarbij tevens aan de arbeidende klasse in dit district gelegenheid gegeven zal worden ombij de daar- stelling dier werkeneen eerlijk stuk brood te verdienen. Rotterdam17 mei. Het gerucht verspreidt zich heden dat de werkzaamheden aan 's Rijks werf alhier nog niet zoo spoedig gestaakt zullen worden als bereids gezegd was. Dr. Giitzlaf is heden morgen vroegtijdig van hier naar Dusseidorp vertrokken, om de pinksterdagen aldaar door te brengen, én daarna zijne reis langs den Rijn voor te zetten. Tweede Hamer der Staten-Generaal. Zitting van den 16 mei. Door den voorzitter is aan de vergadering kennis gegeven dat door de afdeelingen tot rapporteurs/benoemd zijn voor het wets-ontwerp tot instandhouding van sommige wetten en verordeningen in Limburg, de heeren: SchooneveldSchel- tinga TVinterbergBorretBots en Leclercq. De commis sie van rapporteurs voor het wets-ontwerp houdende bedrei ging van straf tegen overtreding der keuren van waterschap pen heeft haar algemeen verslag daarover uitgebragt. De beraadslaging daarover is na eenige discussie bepaald gewor den op dingsdag den 28 mei, met dien verstande dat de ka mer tot dien dag hare werkzaamheden zal schorsen. Ver volgens is liet wets-ontwerp betrekkelijk de kosten van ver vervolging in zake van directe belastingen zonder beraadsla ging met algemeene stemmen aangenomen. De Eerste Kamer der Staten-generaal is bijeengeroepen om te vergaderen op den 29 dezer. Kerknieuws. Vlissingen, 19 mei. Heden werd ds. Creutzbergvan Veere herwaarts beroepen, bevestigd als predikant bij de Nederduitsche Hervormde gemeente al hier door ds. van Toorenenbergen. De bevestiger had tot tekst Hand. II: 11b, en de bevestigde deed zijne intrede met eene leerrede naar aanleiding van Hand. II36-47. Eene talrijke schaar van belangstellenden woonde deze gods dienst-oefeningen bij. Te Kapelle (klassis Goes) is tot predikant beroepen ds. Niermeijervan 's Heer-Arendskerke. Amsterdam 16 mei. Gisteren avond deed de nieuwe leeraar bij de hervormde gemeente alhierDs. E. B. Swalue, theol. doctorzijne intrede met eene leerrede over joh. IV 34Jezus zeide tot heilMijne spijze isdat ik doe den wil desgenen die Mij gezonden heeft, en Zijn werk vol- brenge." Alzoo werd de openstaande plaats van den waardigen van der Meulen gelukkiglijk vervuld. Eene andere predikants plaatsdoor het overlijden van Ds. E. Begemann vacerende, moet nog eenigen tijd onvervuld blijvenen wanneer aan Ds. .7. C. Fabiusop zijn aanvrage na eene dertigjarige Evangeliedienst in deze stad, bet emeritaat verleend zal zijn,

Middelburgsche Courant | 1850 | | pagina 1