MIBMLBUHGSCHË C 0 1 A N T. W. 60. Zaturdaj 18 Mei. IscstuvcM cm CtbmhuötvaUcw. 33umcnlanb0citc Cijblngeu ShtiieulAttÏLStffu Cifbhtgsu. BETALING van Ridder-soldijen en Broeder-toelage over hec eerste kwartaal 1850, ten Kantore van den Betaalmees ter en Heeren Ontvangers. ZIEREN-FONDS. BESTUURDERS-VERGADERINGtot opname van Leden uit hoofde van het Pinksterfeestin plaats van op den 21, Dingsdag 28 Mei 1850, des avonds ten 7 ure, in het Sint-Joris op de Balans. De Secretaris, J. J. PIETERSE Tz. BEKENDMAKING. BURGEMEESTER en ASSESSOREN der Gemeente SE- ROOSKERKE c. a. verwittigen bij deze de belanghebbenden dat de KERMIS aldaar zal plaats hébben op Dingsdag den 21 Mei aanstaande, en dat op dien dag, onder andere ver makelijkheden, ook naar den Ring zal worden gereden. Serooskerkeden 18 Mei. 1850. Burgemeester eti Assessoren F. B. FOCK. Ter ordonnantie van dezelve A. A. SANDERS, Secretaris. MIDDELBURG, den 17 Mei. De minister van finantien heeft bekend gemaakt dat tot en met 30 april jl. in omloop was een kapitaal van ƒ4,141,800 aan schatkistbiljetten, daargesteld krachtens de wetten van 27 december 1840 en 30 october 1848. Bij koninklijk besluit van den n dezer, is aan P.'PVel- lenberghgewezen hoofd-ingenieur van den waterstaat, ver leend een pensioen ten laste van den staatten bedrage van ƒ2000, op grond van de art. 3 (lic. aj, 4361147 der wet betreffende de burgerlijke pensioenen van den 9 mei 1846. Blijkens een berigt van Zr. Ms. minister-resident, in Baden, van den 11 dezer, geschiedt, sedert de invoering van het nieuwe toltarief in Zwitserland met de uiterste naauw U a Zwi-sersche grenzen, het onder- Zoek Di gevolge is het zeer aan te ■.•adv 1* derwaarts bestemde goede- e-aa-" .-keurigheid, wat soort, 1. •.re. e doen vervaardigen, ten einde ongelegenheden te vermijden. Volgens ontvangene berigten uit de Havannah van den 7 aprilwas de cholera aldaar in vrij hevigen graad uitge barsten ten gevolge waarvan den volgenden dag de uitgifte van schoone gezondheidsbrieveu aan de naar vreemde havens vertrekkende schepen zou worden gestaakt. QSt. Ct.j Zr. Ms. fregat de prins van oranje, onder bevel van den kapitein-ter-zee J. F. D. Bouriciusden 27 maart 11. van Amsterdam te Santa Cruz (Teneriff) aangekomen, heeft den 30 daaraanvolgende de reis naar Rio Janeiro voortgezet. Z. K. H. de kroonprins van Zweden is des morgens van den 10 dezer aan boord van het Nederlandsch stoom schip Willem Ite Hamburg gearriveerden den volgenden ochtend van daar naar Lubeck voortgereisd waar het- Zweedsche stoomschip Thor wachtte om hem naar Stock holm over te brengen. De Groninger Couranten verklaren nu de vrees onge grond dat de regering plan zou hebben de hoogeschool te Groningen langzamerhand uit gebrek aan de noodige sub sidien te doeu wegkwijnen. Vroeger was reeds medege deeld dat de maatregel des ministers van binnenlandsche zaken om 25 per cent van de toelagen voor de hooge- scholen in te houden, ook op de beide andere akademiëu is toegepast. Thans heeft de minister verzekerd de toelage weder te zullen verhoogen wanneer hem tegen het einde van het eerste halfjaar het bewijs werd geleverd dat inderdaad de door hem ingehouden 25 per cent niet kon worden gemist. Den 29 dezer, zal te Rozendaal in Noord-Brabahd worden aanbesteed het leggen van een grindweg van daar naar de Belgische grenzen, ter lengte van 7079 ellen. s Gravenhage 14 mei. Z. M. de koning is heden ochtend van het Loo in deze residentie teruggekomen. Morgen zullen de afdeelingen van de Tweede Kamer onderzoeken het gisteren ingekomen wets-ontwerp nopens de voortduring van eenige wetten en verordeningen in Limburg. s Gravenhage 15 mei. Naar men verneemt, vertrekt het koninklijk gezin den 10 junij naar het Loo. Gisteren avond is H. D. H. de groot-hertogin-weduwe van Mecklenburg-Schwerinzuster vau H. K. H. prinses Fredtrik alhier aangekomen om deel te nemen aan het 25jarig huwelijks-feest van Z. K. H. prins Frederikhet welk den 21 dezer gevierd zal worden. Amsterdam11 mei. Ten behoeve der verloting van de maatschappij ter bevordering van beeldende kunsten zijn op de tentoonstelling in de kunstzaal dor maatschappij Arti et Amicitiae, tot dusver aangekocht de navolgende schilderijen, als van: A. Waldorp, stil water; mej. A. Haanen, bloem stuk; M. Hamburger, dood gevogelte; B. J. van Iiove stadsgezigt; R. CraeyvangerteekeuingS. van den Berg landschap met schapenA. SteenbergenbloemstukC. Springer, stadsgezigt; G.A.Roth, landschap; A. Rust, stil waterIV. T. van Starkenborgheen ezelschapen enz. G. A. van der Brugghenhonden; J. L. Beijerhet bijbel lezen; C. Steffelaarwinter; IV. Roe lofsboomrijk land schap; B. Wijnveld Jzn., Petrus en Joannes; J. Teixeira de Mattosbinnenhuis; J. C. Vaarberg, idem; D. Bles, teekeniugH. IV. Immel, ivoorwerk. Gaarne betuigen wij dat naar ons oordeel de commissie op een paar uitzonderin gen 11a misschien, allezins gelukkig' in hare keuze is ge slaagd wij hopen dat menigeen alsnog zal aangemoedigd worden in deze verloting, zoo edel van bedoeling, deel te nemen. 's Hertogenbosch 14 mei. Gisteren werd alhier ten stad- iiuize eene vergadering gehouden van verschillende gemeen ten als daartoe door haren Raad gecomiteerdom in overleg met andere belanghebbenden te beraadslagen wat in de tegenwoordige omstandigheden te doen, ten einde tot eene spoedige verwezenlijking eener verbeterde uitwatering te ge raken daar het niet mogelijk is dat van de jaarlijks over stroomde landerijen de ondragelijke lasten langer gedragen kunnen worden en is besloten dat de vertegenwoordigers dier gemeenten zich in twee commissien zullen begeven naar 's Hageten einde de verwezenlijking van dit eenig redmid del niet langer om kleingeestige tegenstribbeling achterwege blijve. Onze dagbladen gewaagden meermalen van een schaap herder te Uden 111 deze provincie, F. van der Wijst, die, zonder eenige opleiding genoten te hebbenhouten beelden sneedwelke een bijzonderen aanleg voor de beeldende kunsten toonden. Sedert november des vorigen jaars ont vangt hij onderwijs aan de akademie voor schoone kunsten te Antwerpen. Bij de plegtige prijsuitdeeling den 28 april jl. aan die school gehouden behaalde hij met groote onder scheiding den eersten rang; onder toejuiching van de aan zienlijkste ingezetenen der stad werd hij door den gouver neur der provincie met het eereloof bekroond; eenige dagen vroeger was hij reeds namens de stad met eene serenade vereerd. Turkije. De jongste tijdingen uit Konstantinopel berigten een in de geschiedenis der Mohammedaansche gods dienst opmerkelijk voorval. De sultan heeft aan acht Griek- sche aartsbisschoppen ridderorden verleend om hun zijne tevredenheid te tooneu over den ijver waarmede zij hun ambt waarnemen. Engeland. Londen 13 mei. Het volgend half offi cieel artikel wordt in sommige dagbladen gelezen: Ten gevolge der verklaringen die als ten eeneraale voldoende zijn beschouwd en der volkomen verzoening tusschen de Engel- scbe en Spaansche regeringen heeft II. M. lord Howden tot haren minister bij het hof te Madrid en den heer L. C. Otway tot eersten gezantschaps-secretaris benoemd." De Turksche gezant aan het Engelsche hof Mehemet- pacha door den sultan met eene bijzondere zending bij het Nederlandsche hof belasten wel om Z. M. koning Willem III met diens troonsbestijging geluk te wenschen zal dezer dagen uit deze hoofdstad naar 'sGravenhage vertrekken. Eergisteren verkreeg de deputatie uit de voorstanders van het beschermende stelsel, welke in den loop der week vergaderingen in de Kroon en het Anker alhier gehouden hadden, gehoor bij den eersten minister Russellwien dooi den heer G. F. Toung het opgemaakt adres werd voorgelezen en overgereikt. Na eenige voorafgaande aanmerkingen over den hevigen geest die in de genoemde vergaderingen geheerscht had zeide de minister hoofdzakelijk dat hij de geheele ver antwoordelijkheid op zich nam van den raad dien hij der koningin te dezen opzigte geven zou. Zijne ondervinding bragt hem tot het geheel tegenovergesteld besluit van dat waartoe de adressanten gekomen waren; hij meende dus niet dat men tot.de beginselen van bescherming terug moest keeren, en evenmin dat het parlement behoefde ontbonden te worden, ten einde den geest der Natie hieromtrent te leeren kennen. Hij ontkende niet dat het hier en daar geleden gebrek in zekeren zin het gevolg der verandering in de handelswetten was, maar zulks was onvermijdelijk, en zoo de Protectio- nisten eenige jaren geleden zijnen raad hadden willen volgen, dan ware de overgang minder drukkend geweest. Keerde het parlement 1111 tot het stelsel der beschermende regten terug, men zou weldra, van den anderen kant, nieuwe bewegin gen zien ontstaan om de intrekking daarvan te vorderen. De jonggeboren Engelsche prins zal bij den doop de namen ArthurPatrick en Albert ontvangen de eerste is een eerbéwijs aan den hertog van Wellington de tweede eene hulde aan Ierland (hetwelk den H. Patrick als bescherm heilige vereert) de laatste is de naam van zijn vader, Duitscliland. Weenen n mei. De keizer is in Marburg aangekomen en met vreugde-betooning ontvangen. In Triest is, ter zake van de komst des keizers, nog al eenig mis noegen ontstaan, uit hoofde de burgerwacht, die men bij de plegtige ontvangst beneden de militairen had willen plaat sen deu eersten rang verlangde. De keizer heeft daaraan een einde gemaakt door te verklarendat hij geheel geene militaire toebereidselen begeerde en alleen door de burgers behoorde te worden verwelkomd. Aldaar iieerscht echter nog een ander bezwaar't welk minder gemakkelijk uit den weg geruimd kan worden. Het is de toenemende duurte der vensbehoeftendoor de verminderde waarde van het pa pieren-geld. Uit het verslag van de commissie der Oostenrijksche bank, belast met het opmaken van eeneu staat van de geldmidde len in Oostenrijk en het beramen van maatregelen, om in de oogenblikkelijke financiële verwikkelingen te voorzien, blijkt, dat de geheele staatsschuld van Oostenrijk, met het einde der verloopende maand februarij1333 millioenen fl. bedroeg. De commissie oordeeltdat het voor alles noo- dig is, voorzieningen te maken ten aanzien der vlottende schuld, en heefc daartoe voorgesteld dat al het papieren- geld zou worden ingetrokkenbehalve het ten allen tijde tegen klinkende munt verwisselbare bankpapiermet de be paling, dat dit tot geen minder bedrag dan 10 fl. zoude mogen worden uitgegeven. Tevens stelt de commissie voor dat de Staat zijne schulden aan de bank zal voldoenen zij raad daartoe aan het sluiten eener leening van 150 mil lioenen onder verband der zoutmijnen van Gmunden, der ijzerbanen enz.die a pari uitgegeven en binnen 10 jaren terugbetaald zal worden. De commissie meent, dat de in schrijvingen in deze leening gedurende eene maand moeten worden opengesteld, en dat deze leening, indien dezelve voor dien tijd niet volteekend isbehoort te worden ver vangen door eene gedwongene heffing-,met de bepaling, dat aan de vrijwillige inschrijvers eene rente van zes en aan de gedwongene eene rente van vijf ten honderd zal worden voldaan. Een treurig verschijnselhetwelk steeds als een gevolg der groote politieke bewegingen beschouwd mag worden vertoont zich thans in Oostenrijks hoofdstadnamelijk het buitengemeen groot aantal krankzinnigen. Er gaat geene week voorbij zonder dat onderscheidene personen te Weenen door die vreesselijke kwaal worden aangetast. Het aantal zieken in het algemeen hospitaal van krankzinnigen jin die hoofdstad, hetwelk voor de revolutie afwisselde van 150 tot 250, beloopt thans 980 waarvan de meesten van 20 tot 35 jaren oud zijn, dat is, zich in dien leeftijd bevinden, in welken de hartstogcen zich het sterkst openbaren. Frankfort 13 mei. Op dit oogenblik is nog niets bekend omtrent de beslissing van het te Berlijn vereenigde congres, ten aanzien van het al of niet deelnemen aan het bier ver gaderde groot-Duitsch congres. Men blijft hier echter vol harden bij de meeningdat het Duitsch-Pruissische verbond zich in hetzelve zal doen vertegenwoordigen en men spreekt reeds van de ophanden zijnde aankomst van den heer von Radowitz in deze stadten einde daar als gezant van Prui sen op te treden. Tevens wordt verhaald, dat Rijn-Hessen Nassau en Frankfort almede hunne vertegenwoordigers in het congres zullen zendendoch daarentegen wordt bepaald tegengesproken het door verscheidene dagbladen medegedeel de berigt dat de heer von Bttlovde gemagtigde van de Deensche hertogdommen bij de eerste zitting van bet con gres is tegenwoordig geweest. Italië. De berigten uit Rome van 4 dezer melden dat de generaal Baraguay jPHilliersnamens den voorzitter der Fransc'ne republiek den kardinaal Antonelli het groot kruis vau de orde van het legioen van Eer heeftopgedragen. Men meldt verder van daar, dat het Fransche legercorps in den kerkelijken-staat wel denkelijk tot 10,000 man zal verminderd worden waarvan 6000 mau in Rome in bezet ting zullen blijven en de overige 4000 man in Civita-Vec- chia en andere plaatsen zullen verdeeld worden. Men denkt, dat dit alzoo zal blijven, tot dat de paus een leger zal heb ben bijeengebragtop hetwelk hij kan rekenen. Frankrijk. Parijs 13 mei. De commissie voor de kiesjvet werkt met groote inspanning om de beraadslaging in de svetgevende vergadering te verhaasten. Zelfs gisteren, zondagis zij zes uren bijeen geweest. Men hoopt dezen avond zoo ver te komen dat morgen de ministers zullen kunnen gehoord worden. Omtrent de hoofdpunten van het ontwerp schijnt men het eensmen wil alleen nog in de re dactie veranderingen brengen die het begrip nog duidelij ker doen uitkomen dat hec algemeeite stemregt aan banden moet gelegd worden. Woensdag zal vermoedelijk het verslag uïtgebragt worden en alsdan zal vrijdag de algemeene beraadslaging kunnen aan vangen. Heden is in de wetgevende vergaderingter gelegenheid der behandeling van de begrooting van finantien, eene bepa ling ingelascht, dat voortaan geene uitgaven meer kunnen gedaan worden tenzij vooraf een crediet bij de wet geopeud is. Elke uitgaaf, waartoe geen crediet is verleend of welke het crediet overtreftzal ten laste blijven van den persoon des ministers, die de overtreding heeft begaan. Dit besluit met 361 tegen 276 stemmen genomen heeft eenen diepen indruk te weeg gebragt. Het dagblad le National meldt, dat zich ten huize van den heer Goudchaux eene vereeniging gevormd heeftbelast met het opstellen van een verzoekschrift aan de wetgevende vergadering tegen het wets-ontwerp tot wijziging van bet stemregt. De regering is er op bedachtom de pogingen welke zouden aangewend worden tot verstoring der orde met geweld te keeren. Van de troepen van het garnizoen blijft twee «lerde geconsigneerden de bevelhebbers moeten brj hunne ^korpsen blijven. Het gerucht was heden in omloop en wekte groote bezorgd heid dar onder de mijnwerkers van Creusoiin het depar tement van Saóne en Loire zoodanige ongeregeldheden heb ben plaats gehad, dat het inroepen eener aanzienlijke gewa pende magt is noodig geworden.

Middelburgsche Courant | 1850 | | pagina 1