MIDDELBURGSCHE COURANT. A N°. 59. Donderda; 1850. 16 Mei. 3ö cesuren en Qlbminigtvatien. iaittttenlAttbddie ®ijb«igctt. üamtculanbddie GTijbtugcti. VERKOOPING VAN STRAUS It GOED EREN. De ÓPPER-STRANDVONDER Bewesten Schelde, ad interimzal op Zaturdag den 18 Mei, in het openbaar, ad opus jus habentium verkoopen te Zoutelandedes mor gens ten half elf ure, eene partij RONDHOUTEN, BAL KEN, KNIEËN, PLANKEN, STENGEN, RA'S, 7 le dige VATEft, en eene BOOT; daarna des middags ten 2 ure, te Vlissingen, bij het Standbeeld: 4 ANKERS, waar onder een met 12 Vadem KETTING k-J Duim, eene KIEL- SLOEP, een Noordsch SLOEPJE, een Baaltje GROND- NOTEN, tweeSpan BEZAANSWANT van 3 het Span met Juffers en Blokken en hetgeen verder zal worden gepresen teerd. Al deze Goederen zijn aldaar op den dag der Verkooping te zien terwijl de Eigenaars of regthebbenden ter reclame worden opgeroepen. De Aanbesteding van VLEESCH AARDAPPELEN en WINKELWAREN, ieder afzonderlijkten behoeve van het 3de en 4de Bat. iste Reg. Infanteriealhier in garnizoen, zal, onder nadere goedkeuring van den Kommandant van hef Regement, plaats hebben op Dingsdag den 21 dez.ér, des morgens ten elf ure, op het Bureau van den Adjud. Onder- Officier 3de Bat., in de Bomvrije Kazerne, alwaar de voor waarden ter lezing liggen en eene verzegelde bus is ge plaatst tot het ontvangen der Inschrijvingsbiljetten welke biljetten zullen moeten zijn op zegel en verzegeld. De prijs met geen kleiner gedeelten dan halve cent, en onderteekend door den Aannemer en de beide Borgen. Vlissingenden 13 Mei 1850. MIDDELBURG, den 15 Mei. Naar men verneemt zal het gevolg hetwelk Z. K. H. prins Frederik zal vergezellen bij de voltrekking van het huwelijk van H. K. H. prinses Louisa met den kroonprins van Zweden en Noorwegen te Stockholm bestaan uit den graaf van Limburg Stirum den heer van der 'Goesden kolonel Barre, den heer van Otterloo den graaf van Reek- teren, de baronnes Sloetde baronnes van der Duyn de freule Wathiergouvernante van 11. K. H. prinses Louisa de freule van Doorn gouvernante van H. K. H. prinses Maria en verder aanzienlijk gevolg. Uit de rekening wegens de ontvangsten en uitgaven betrekkelijk de raming der kosten van de algemeene lands drukkerij over den jare 1848 blijkt, dat de ontvangsten hebben bedragen 148,875 8ii en de uitgaven f 143,058 77 zoodat het fonds der algemeene landsdrukkerij over 1848 een batig saldo aanwijst ten bedrage van 5,817 04!. keerzijde leest men, in een sierlijken burgerkraus omsloten, de zinspreuk Hij was der Stede goed En deed den Arme wel." En als randschrift: Door medeburgers vereerd 1 jan. 1850." Deze gouden gedenkpenning is heden aan den heer Huide koper op eene plegtige wijze uitgereikt. De commissie, heeft zich dezen voormiddag ten huize van den oud-burgemeester begeven. Een der oudste leden heeft den gouden gedenk penning benevens de twaalf exemplaren in zilver en het album, bevattende de originele handteekeningen der inschrij vers ter hand gesteld terwijl een andernamens de com missie liet woord opvattendeden heer Huidekoper in eene sierlijke toespraak andermaal de erkentelijkheid zijner stad- genooten betuigde, aan het brave karakter, de goede hoeda nigheden en vooral de weldadigheid van den heer H. hulde deed en eindigde met van den Hemel opheffing zijner gezon- kene krachten af te smeeken. Met zeer veel leedwezen vernemen wij dat dr. Giltz- lafte Rotterdam vrij ernstig ziek is en zijn toestand veel bezorgdheid baart. Wij en velen met ons hopen voor zekerdat de man, wiens onvermoeide arbeid tot uitbrei ding van het Godsrijk zoo gezegend isspoedig herstelle. QAmst. CV.) Helder 11 mei. In den nacht van 6 mei jl. is alhier, ten huize van den heer J. F. Manikusjuwelier, goud-en zilversmit, een stoute en belangrijke diefstal gepleegd. Uit de voetstappen die des morgens in den tuin zigtbaar wa ren, is liet gebleken, dat de daad door 2 of meer personen is bedreven. Na over de schutting in den tuin te zijn ge klommen hebben de dieven een ruit uit een raam van de daaraan belendende werkplaats gesneden en zijn door die opening in dezelve gekropen. Vervolgens hebben zij het paneel, uit de deur, die gesloten wasgesneden, waar door zij zich den toegang tot de winkel hebben verschaft. Hier hebben zij voor eene waarde van wel ƒ7000 aan ju- weelen en goud ontvreemd, op eene brutale wijzedaar zij zelfs eene kaars uit de werkplaats medegenomen en aangesto ken hebben om behoorlijk te kunnen zien. Niettegenstaan de de ijverigste nasporingen heeft de policie de daders nog niet kunnen ontdekken. Men verneemt, dat in den nacht van 13 op 14 dezer, op het strand der gemeente Oostkapelle is aangespoeld het lijk van een' visscher doch waarvan het hoofd geheel ont- vleescht was en de overige ligchaamsdeelen in een' volko men staat van ontbinding verkeerden. De kleederen voor zoo verre die onderscheiden konden worden bestonden in eenen geöliedenin een' gestreepten en in een' rood vries- schen broek een rood baaijen hemdrok met flanellen baatje daaronderen een gekleurde bouffant. De lengte van het lijk bedroeg 1,75 cl. Aan de zeevarenden wordt ter kennis gebragtdat het drijvende lichtvuur van de Paardemarkt (in de bogt van de Wie lingen aan den mond der Westerscheldeden 15 junij aanstaande zal weggenomen en voorloopig gedurende onge veer eene maand zal vervangen worden door eene loodsboot die bij dag eene roode vlag en bij nacht een klein vuur van dezelfde kleur zal vertoonen. Amsterdam 13 mei. In de laatste dagen der maand november des vorigen jaars, toen het tijdstip naderde, dat de geachte en algemeen beminde burgemeester van Amsterdam, de heer P. Huidekoper om redenen van gezondheid zich verpligt achtte af te treden en op zijn verzoekuit zijne belangrijke betrekking zou worden ontslagen, vereenigden zich in die dagen een twintigtal ingezetenen welke eene cir culaire verspreidden waarin zij de medewerking hunner stadgenooten inriepen ten einde den waarcfigen man eenen gedenkpenning (één exemplaar in goud en twaalf in zilver) uit naam zijner dankbare stadgenooten te kunnen aanbieden, en met bepaling, dat geene hoogere bijdragen dan van vijf guldens zouden worden aangenomen. Het gevolg daarvan wasdat ruim 2000 inschrijvingen plaats hadden. De vervaardiging van den gedenkpenning, aan den heer van der Hellen te Utrecht opgedragen, nadat men aan het kunsttalent van den heer Roijer een welgelijkend afbeeldsel van den heer Huidekoper te danken had, werd tot stand ge bragt van het eerste Californisch goud in Nederland door jde Handel-Maatschappij aangevoerd. Deze gedenkpenning is nu gereed. Hij heeft eene zwaarte van circa 175 wigtjesbij eene gehalte van Aan de eene zijde bevat hijzoo men vertrouwtde welgelijkende beeldtenis van den man voor wien dit blijk van erkentelijk aandenken bestemd is. Rond de beeldtenis leest men als randschriftPieter Huidekoper burgemeester van Amsterdam, i februarij 1842 31 december 1849." Aan de Tweede Kamer der Staten-Generaaï. Zitting van den 13 Mei. In deze zitting is ingekomen eene koninklijke boodschap, ten geleide van een ontwerp van wet met daarbij behooren- de memorie van toelichting, strekkende tot tijdelijke instand houding van eenige wetten en verordeningen in Limburg. Drukken en ronddeelen en verzending aan de afdeelingen. De voorzitter geeft kennisdat door de afdeelingen zijn benoemd tot rapporteurs 1 voor het wets-otitwerp hou dende regeling van de zamenstelling en de magt der provin ciale Staten, de heeren IVijnaendtsvan HeiomaDullert Dirks en Lotsyen 2voor dat omtrent de kosten van het regentschap, de heeren Schooneveldvan Heiden Reinestein van der IJeyden Costerus en van Voorst. De voorzitter deelt voorts mede dat het algemeen ver slag gereed is omtrent het wets-ontwerp betrekkelijk de kos ten van vervolging in zake van directe belastingen. Dat verslaggedrukt zijndezal worden rondgedeeld worden de de beraadslagingen over gemeld wets-ontwerp bepaald op aanstaanden donderdag den 16 dezer, des morgens ten elf ure. De commissie in wier handen is gesteld het verslag der algemeene rekenkamer over 1848, heeft vervolgens, bij monde van den heer Duymaer van Twistdaarover rapport uitgebragt. Drukken en ronddeelen van het rapport en ver zending van een exemplaar aan elk der hoofden vap de ministeriele departementen. DaaTna is de vergadering gescheiden. Kerknieuws. Amsterdam 13 mei. Gisteren avond had alhier in de Nieuwe kerk de bevestiging plaats van den wel- eerw. heer E. B. Swalue, theol. doet. en predikant bij de Ned. Herv. gemeente. De bevestiger, de weleerw. heer IJ. A. G. Brumund, had bij deze plegtigheid tot tekst geko zen uit den 2den zendbrief van Paulus aan de Corinthen hoofdstuk I, het middenste gedeelte van vers 24, luidende: IVant wij zijn medearbeiders uwer blijdschap. Eene talrijk opgekomen schaar van toehoorders zette deze godsdienstoe fening veel plegtigheid bij. Griekenland.De berigten uit Athene van 30 april, langs den gewonen weg ontvangen bevestigende tijding van het bijleggen der geschillen tusschen Engeland en Grieken land ten gevolge van het door de Grieksche regering geno men besluit om aan de Engelsche eischen te voldoen. De vreugde daarover was te Athene en in den Piraeus groot, maar niet minderde verbittering tegen Engeland. De kamer van afgevaardigden had eene deputatie benoemd om den koning haren dank te betuigen voor de waardigheid en volharding waarmede hij in deze zaak de belangen des lands zob lang mogelijk tegen onregt en geweld verdedigd had. ïïuitschland. Uit Frankfort wordt van den 10 dezer gemeld, dat dien dag onder voorzitterschap van den Oosten- rijkschen gezant graaf von Thuneene eerste bijeenkomst heeft plaats gehad van gevolmagtigden van Duitsche Staten ten gevolge van de onder dagteekening van 26 april jl. door Oostenrijk gedane uitnoodiging. Aan die vergaderingwaarin overigens nog niets van belang schijnt verhandeld. zijn hebben deelgenomen de heeren generaal Xijlander voor Beijerea von Reinhard voor Wurtembergvon Zeschau voor Saksen Dettmold voor Hannover, von Baumbach voor Keurheisen von Scherf voor Limburg, en von Holtzendorf voor Hessen - Homburg. De berigten uit Berlijn melden dat den 9 dezer in eene vertrouwelijke bijeenkomst der aldaar vereenigde vorsten door den koning van Pruissen eene aanspraak is gedaan, waarin hij met warmte de hoop op het gelukkig tot stand komen der unie had te kennen gegeven en die op al de aanwezigen een zeer gunstigen indruk had gemaakt. De groot-hertog van Baden had op deze rede geantwoorden in naam der ver eenigde vorsten hun aller dank uitgedrukt voor hetgeen Pruis sen reeds voor Duitschland gedaan had en hun vertrouwen op hetgeen het ook verder voor Duitschland doen zou. De eigenlijke handelingen van het congres zouden den 11 eenen aanvang nemen. Volgens een telegrafisch berigt van dien dagdoor de Köllnische Zeitung medegedeeld zou Pruissen zich alstoen voor de eenvoudige aanneming der herziene cons titutie verklaard hebbenen zouden met uitzondering van Keurhessen al de in de conferentie vertegenwoordigde Staten zich met dat gevoelen hebben vereenigd Baden ,en Lippe- Schaumburg echter met eenig voorbehoud. Kalle. Turin 7 mei. De aartsbisschop de heer Franzoni is daar hij steeds weigerde om te zij ner verantwoordingvoor den burgerlijken regter te ver schijnen, in verzekerde bewaring gesteld. Hij is door een kapitein van de gendarmerievergezeld door een brigadier op een bevelschrift van den regteruit zijn paleis naar de citadel gebragt, en zal op dit kasteel, op eenen met zijnen rang overeenkomstige wijze, gevangen worden gehouden, tot dat aan dit regtsgeding een einde zal zijn gemaakt. Het besluit van het bestuur, om in dezen boven alles de wet van den staat te handhaven, vindt bij velen bijval. Men had verbreid dat andere prelaten reeds tegen de aanhouding van den aartsbisschop hadden geprotesteerd en deswegens door de bewindslieden waren .teregtgewezen maar Ülit wordt tegengesproken. Tot dusverre blijkt het nietdat de ge vangenneming van den prelaat, welke op het midden van den dag heeft plaats gehad, eenigen buitengewonen indruk op de bevolking heeft gemaakt. Een dagblad hetwelk de bedoelde aanhouding aankon digende rouwteekenen had aaugenomenzal te dier zake worden vervolgd. Men verwacht een ernstig protest uit Rome. Dit is ze ker dat de bisschop van Pignerolde heer Charraz die zich van den beginne af aan zoo heftig tegen de vrijheid der drukpers heeft verklaard en steeds aan het hoofd der clericale oppositie is opgetreden, aldaar eene belangrijke ker kelijke waardigheid heeft erlangd. Frankrijk. Parijs 11 mei. In de zitting der wet gevende vergadering van heden heeft de heer Piscatory het verlangen te kennen gegeven om het gouvernement ter zake van de Grieksche aangelegenheden te interpelleren. De minis ter van buitenlandsche zaken heeft daarop medegedeeld dat de regering in de daad uit Athene even onverwachte als be droevende tijdingen ontvangen haddat door haar onraid- delijk van het Engelsch gouvernement eene nadere verkla ring omtrent het gebeurde gevraagd was; dat zij het ant woord daarop binnen weinige dagen te gemoet zagen na ontvangst daarvan onmiddelijk alle bescheiden betrekkelijk het te Athene en te Londen gebeurde aan de vergadering zou mededeelen uit welke stukken alsdan gelijk bij zich vleide zou blijken dat zij door hare handelingen in dezen geenerlei blaam verdiend had. Op verzoek, van den minis ter werd de zitting van den 16 voor de behandeling dezer aangelegenheid bepaald. Den 4 dezer zijn te Algiers door het springen van eene mijn acht m«nschen gedood en velen gewond. Twee dagbladen le Pays en la Gazette de France behelzen het volgende Er was heden in de voorzaal van het gebouw der wetgevende vergadering sprake van eene zamenzweringdie door de autoriteiten verijdeld is. Het gold nieis minder dan Parijs op een der voornaamste punten in brand te ste ken en van het oprukken der troepen derwaartsgebruik te maken om het stadhuis te vermeesteren." In le Pays vindt men nog een naschrift van 8 ure des avonds Wij vernemen op het oogenblik eene tijding, die in verband schijnt te staan met bovengenoemd geruchter zijn namelijk 30 leden van het democratisch socialistisch comité der Salie Martel gearresteerd terwijl 6 anderen de vlugt geno men hebben." Wij dragen kennis, zegt de Courrier de Lyonvan eene omstandigheid, die, wegens haar gewigtaan niemands aandacht behoort te ontgaaner komen hier namelijk iu de laatste tien dagen talrijke vreemdelingen aan, die men ge makkelijk als Italianen of Piemontezen herkent, en uit wier houding men kan afleiden dat het oude soldaten zijn van Ga ribaldi of deelnemers aan de vele beroeringen die in den laatsten tijd Italië geteisterd hebben. Zij begeven zich allen naar Parijs, met de stoombooten der Saóne. Door wie de reiskosten gedragen worden en wie die vreemdelingen op Pa rijs dirigeertis een geheim. Waarschijnlijk staan zij met de Parijsche socialisten in betrekking. Parijs 12 mei. De zondag is, zoo als gewoonlijk, zon der veel staatkundige bemoeijingen voorbij gegaan. Men zegt dat het voornemen bestaat van een verzoek aan de w-tge- vende vergadering in te dienen om Napoleon Bonapart* reg-

Middelburgsche Courant | 1850 | | pagina 1