MDDELBURGSCBE COUR A W. 56. Donderdag 1850. 9 lei. Bcstusrcsi cw ^3ibmtiiiö4tva4icM. ƒ- 05 ƒ-, 05 ttttt et»lb0efoa tEijbingew £3i4s1bsh8 Sijbiugcn. BURGEMEESTER en WETHOUDERS der Stad MIDDELBURG brengen bij deze ter kennis van al degenen die daarbij belang heb ben dat door den raad dezer Stad op 8 Maart jl.is gearresteerd en aan de Staten dezer Provincie toegezonden het navolgende Re glement op het gebruik der Stadswaag alsmede het Tarief van het Weeg- en Arbeidsloon voor de Goederen, welke op de Waag zul len gewogen worden. REGLEMENT OP HET GEBRUIK DER STADSWAAG TE MIDDELBURG. Art, 1. De Stadswaag is ten gebruike van een iegelijk die zijne Goederen of Waren daarin wil laten wegen tegen betaling van liet weeg- en arbeidsloon zoo als dit in het hier achter gevoegd Tarief is vastgesteld. Art. 2. De Stadswaag staat onder het bestuur en opzigt van eenen Waagmeester, die gehouden is de aangebragte Goederen of Wa ren zoo spoedig mogelijk te doen wegen en van het ontvangen loon des gevorderd eene quitantie af te geven. Art. 3. De Waagmeester heeft onder zijne orders een zoodanig getal Waagwerkers en Assistenten, als Heeren Burgemeester en Wet houders voor de behoefte van den handel zullen noodig achten aan te stellen. Art. 4. De Waagmeester, mitsgaders de Waagwerkers en Assisten ten zullen alvorens hunne bediening te aanvaarden moeten worden beëedigd. Art. 5. De Waag zal, uitgezonderd de Zon- en de hij de Wet erkende Feestdagen dagelijks geopend zijn des voormiddags van 9 tot 11 en des namiddags van 2 tot 4 ure. Heeren Burgemeester en Wethouders zijn bevoegd in deze tijds bepaling zoodanige verandering te maken of uitbreiding toe te laten, als zij in het belang der handeldrijvende personen zullen vermeenen te behooren. Art. 6. De Waagmeester is bevoegd om daartoe aangezochtde Goederen, welke'zich in of op de pakhuizen, zolders of schepen bevinden voor zoo ver zulks met geene andere bepalingen in strijd mogt zijn aldaar te doen wegen. Art. 7. De Waagmeester is verpligtdes gevorderd wordende aan de belanghebbenden onder zijne handteekening af té geven een bewijs van het totale gewigt van iedere partij Goederen of Waren door hem gewogen en zulks tegen betaling van vijf cents en in geval eene specificatie van het gewigt verlangd wordtvoor tien of mindere getallen tien Cents en boven de tien getallen twintig Cents. Art. 8. De Waagmeester zal bij ziekte of andere ernstige ver hindering vervangen worden door eenen daartoe door Keerenj Bur gemeester en Wethouders aan te stellen beëedigden Adjunct. Art. 9. De Slepers en Kruijers zullerf verpligt zijn om de door hen aangevoerd wordende Goederen en Warenzoo digt mogelijk bij de schaal te brengenals de Waagmeester zal aanwijzen. Art. 10. De Ambtenaren bij de Administratie der Plaatselijke Be lastingen zijn bevoegd, bij het wegen van Goederen of Waren, in de Stadswaag tegenwoordig te zijn. Art. 11. De verdere verpliglingen van den Waagmeester en de Waagwerkers zullen bij afzonderlijke Inslruetien door Heeren Bur gemeester en Wethouders worden geregeld. TARIEF van het Weeg- en Arbeidsloon voor de Goederen welke op de Waag der Stad Middel burg zullen gewogen worden. BENAMING DEB VOORWERPEN. WiAClOON. ARBEIBS- L00N. AANMERKINGEN Pot. Het Weeg Dito 1/16 Ton ,02l ,024 en Arbeids- 1/8 ,04 00 loon'voorhoe- 1/4 05 ,05 veelheden be 100 N.ft 05 ,05 neden de 100 05 ,05 Ned. S zal Droogerijen ,05 ,04 05 ,06 voor de volle 100 Ned. XX VI LI Cf -,04 ,06 berekendwor- Hout (Verw -)• -,04 ,06 den. ,05 -,04 ,05 ,06 Bij hetdoen Katoen -,05 ,05 wegen van Koffij 7> -,04 ,06 groote partij -,04 ,06 en zal men -,04 06 zich omtrent ,05 ,05 het weeg- en Riist j> ,04 ,06 arbeidsloon Suiker (in Kanass.) -,04 ,06 metden Waag Dito (in Vale n, Kis- meester kun ten en Zakken -,04 ,08 nen verstaan. Tabak 05 ,05 Talk en Smeer ,04 ,06 Voor Goe .05 05 deren welke Wol ,05 ,05 ter Stadswaag ,04 06 voor eenigen 05 06 tijd geborgen Zout 06 ,06 ofgepakbuisd Een Koe of worden zal Rundbeest i-t M -,15 -,15 worden be Een Kalf M - 07 -,07i taald 10 Een Varken c2 ben. clel00N.& ,05 05 voor iedere Dito bov. -,10 -,10 100 Ned. ffi Schapen en Lammeren ,03 ,03 perKalender- Alle andere Artikelen welke maand. in dit Tarief nief vermeld zijn per 100 N. fg ,05 ,05 Gearresteerd ten Rade der Stad Middelburgden 8 Maart 1850. PASPOORT vai, GRIJPSKERKE. Ter ordonnantie van nun Edel Achtbare M. F. LANTSHEER. En opdat niemand hiervan onwetendheid voorwende, zal deze wor den gedrukt, afgekondigd en aangeplakt, mitsgaders in dezerStads- Courant geplaatst. Gedaan ten Raadhuizejder Stad Middelburg den 20 April 1850. Burgemeester en Wethouders voornoemd, "PASPOORT van GRIJPSKERKE. Ter ordonnantie van Hun Ed. Achtbare M. F. LANTSHEER. VEEMARKT te IJZEN RIJKE. Krachtens daartoe door Zijne Excellentie den Minister van Binnenlandsche Zaken verleende magtigingzal ter dezer Stede jaariijks tweemaal VEEMARKT worden gehouden en wel op de Vrijdagen voorafgaande den vierden Maandag in de maand Junij en den tweeden Maandag in de maand October, van i'des voormiddags io tot des namiddags 4 ure. De eerste Markt zal ptaats hebben op Vrijdag den 21 Junij aanstaande. Voor Standgeld van PaardenKoeijen en ander Vee zal eene geringe retributie gevorderd worden. ijzendijkeden 6 Mei 1850. Burgemeester en Wethouders J. BREVET. Ter ordonnantie van dezelve, D. BEKAAR. MIDDELBURG, den 8 Mei. Bij koninklijk besluit van den 3 dezer is benoemd tot adjunct-commies bij het departemenc van financien, de heer S. P. TV. J. van Gogh, thans eerste klerk en zulks in de plaats van den, behoudens zijne aanspraak op pensioen, eervol ontslagen adjunct-commies J. P. van Wijngaard. De bij het besluit des konings van den 10 der vorige maand benoemde leden en buitengewone leden van het ingesteld comité van defensie, door den minister van oorlog tot het houden eener eerste bijeenkomst opgeroepen zijnde, heeft op den 6 mei de installatie van het comité plaats gehaden zijn de werkzaamheden begonnen. Naar men verneemt, heeft Z. M. de koning tot rid ders benoemd de heeren de Knorringkamerheer, en Edman, adjudant van Z. K. H. den kroonprins van Zweden. Daarentegen heeft Z. M. de koning van Zweden en Noorwegen tot grootkruis der orde van de Poolster benoemd den baron van Doorn van Westcapelleen verder tot rid ders van Zweedsche orden de heeren jhr. W. F. Boreeljhr. G. Clifordden baron van Hardenbroekden heer W. von Wekkerlin en ridder van Rapparddirecteur van 's konings kabinet. Alle pogingen die aangewend worden om armoede te gen te gaan en spaarzaamheid te bevorderenverdienen gewis aanbeveling en onder de aandacht van het publiek te worden gebragtwij vestigen daarom de belangstelling onzer lezers op de maatschappij Tot onderlinge onderstands-ver zekering op den ouden daggevestigd te Amsterdam waar van men eene nadere omschrijving zal vinden onder de ad- vertentien in deze courant. Wij hebben het door een der dagbladen verspreid ge rucht medegedeelddat den Utrechtschen hoogleeraar G. J. Mulder de leerstoel van den grooten Berzelius te Stockholm zou zijn aangeboden. De Utrechtsche Courant meent grond te hebben voor de verzekering, dat, wat er van die aan bieding zijn moge ons Vaderland den hoogleeraar Mulder behouden zala! bood men hem niet al de voordeelen aan die hem elders mogten wachten. De heer Goossenseerste werktuigkundige van den con structiewinkel te Delft, heefteen nieuw werktuig tot ver vaardiging van percussiedopjes uitgevonden. Het is in de vorige week door Z. M. in bijzijn van eenige ingenieurs, onderzocht. Z. M. was er ten hoogste over voldaan en verlangde dat op hoogstdeszelfs kosten een (nodel van dit werktuig vervaardigd en naar de groote tentoonstelling te Londen gezonden zal worden. Zr. Ms. brik de koerier onder bevel van den kapitein-iuitenant-ter-zee A. C. van Braam ITouckgeestvan San Francisco (Californië) te Vaiparaiso aangekomen heeft den 14 februarij van daar over Rio-Janeiro de reis naar Nederland voortgezet. Goes 2 mei. Heden had in de gemeente Heinkenszand een wedstrijd voor ploegers plaats, en werden eenige ter beproeving en mededinging aangebragte ploegen gekeurd waartoe van wege de 7de afdeelingder maatschappij ter be vordering van den landbouw en de veeteelt in Zeeland ver schillende prijzen waren uitgeloofd geworden. Als ploegers hadden zich zeven personeu aangemeld aan welken, bij loting, de daartoe vooraf uitgemeten grondstuk ken, zijnde voor elk 1300 ellen, werden aangewezen door eene daartoe benoemde commissie uit het afdeelingsbestuur welke zich met de regeling der werkzaamheden wel had willen belasten. Ter bevordering eener volstrekt onpartijdige beoordeeling was bepaald geworden dat de scheidsmannen waartoe ge kozen waren de leden P. Verschraagevan Kwadendamme, C. Koert, van Wilhelminadorp en Joh. Zuidwegvan Nis- se eerst na den geheelen afloop van het werk zouden ko men om het te beoordeelen welk onderzoek vervolgens met belangstelling en naauwgezetheidtot genoegen van alle aan wezigen plaats had. Vervolgens werden vier ter mededinging aangebragte ploe gen beproefd wier zamensteliing in al deszelfs deelen met die naauwkeurigheid vergeleken werd, welke dit werktuig als het .voornaamste waarop eene zorgvuldige bebouwing en losraaking van den grond berustverdient. Allen begaven zich vervolgens naar de gewone vergader kamer dezer afdeelingin de herberg te Heinkenszand in afwachting der beslissing van de scheidsmannen, terwijl'in middels aan de mededingers eenige, ververschingen werden toegediend. Zoodra de uitspraak der scheidsmannen aan het bestuur was gegeven werden de strijdgenooten binnengeleiden deelde de voorzitter bun den uitslag mede daarbij wijzende op het belang van den landbouw om bekwame boerenknechts te vormen', en onder hen eene lpfFelijken naijver aan te kwee ken,- gelijk mede, om bekwame ambachtslieden aan te moe digen om alle mogelijke verbeteringen aan te brengen {bij een werktuig dat zoo onmisbaar is 0111 den grond volko men te kunnen bewerken. Daarop werden de volgende prijzen uitgereikt: 1. Aan de ploegersde eerste prijsbestaande in een' zilve ren tabaksdoosaan Adriaan van Noortvan Wilhelmina dorp de tweede prijs zijnde een zilveren horlogieaan Comelis Mollvan Goes; en de derde prijs, een zilveren horlogie-ketting, aan Janus van de Kreekevan Wolphaars- dijk. Door de zorg van den penningmeester dezer afdeeling die zich wel met de keuze en aanschaffing dezer prijzen Jhad willen belasten, was op alle deze voorwerpen de datum van den wedstrijd sierlijk gegraveerd opdat ze tot een blijvend aandenken aan dezen dag zouden kunnen verstrekken. 2. Wegens de ploegen: de eerste prijs van twintig gulden, aan Comelis Hundersmarksmid te Nisse en de tweede prijs van twaalf gulden, aar. Marinus van der Weeksmid te Wilhelminadorp. De verdiende lof werd overigens aan allen toegebragt voor hun betoonden ijver, daar ze hadden bewezen dat het hun aller toeleg was geweest elkander de overwinning te betwisten. Moge deze wedstrijd hebben medegewerkt om te doen. blijken, dat ijver en kunde steeds'dankbaar worden erkefnd en op aanmoediging kunnen rekenen van wege eene maatschappij wier doel is bevordering van den Zeeuwschen Landbouw. 'j Gravenhage 6 mei. Z. K. H. de kroonprins van Zwe den heeft gisteren avond een afscheids-bezoek gebragc bij Z. Exc. den minister van Engeland en den graaf van Rechte' ren van Ahnetn. Z. IC. H. heeft gisteren avond, vergezeld van 's konings adjudant, den kolonel Hazebommedienst doende bij Z. K. H. een wandelingover de kermis gedaan. Morgen ochtend ten elf ure zullen de afdeeiingen van. de Tweede Kamer der Staten Generaal reeds een aanvang maken met het onderzoek van het ontwerp van kieswetdat vrijdag jl. bij de Tweede Kamer is ingekomen. Morgen zal met de stoomboot de Batavier naar Lon den worden overgebragt de door den heer Pieneman vervaar digde schilderij van wijlen Z. M. koning Willem II. De overbrenging zal geschieden door 's konings adjudantbaron Constant-Rebecque den ordonnants-officier Dumonccau en den heer Pieneman. 77<?/,'den 30 april. De alhier gehoudene gewone jaarlijk- sche vergadering van deelhebbers in de Nederlandsche Maat schappij van Brand-verzekeringalhier gevestigd getuigde wederom van den buitengewonen voortgang en bloei dier instelling in het afgeloopene boekjaarwaarover de rekening werd afgelegd. Ondanks het aanzienlijk schadebedrag in dat jaar uitbetaald (circa 8o,ooo) vooral ten gevolge van den bekenden brand te Rotterdam op 13 mei jl. is er nog eene aan zienlijke som voor brandschade gereserveerd (rnitn/16,000) en het dividend bepaald op 10 percent; terwijl er in dat jaar bij de 5700 polissen ten bedrage van ruim 28 millioen aan nieuwe posten ingeschreven zijn. Dit alles bleek uit het verslag van den heer directeur jhr. P. A. Reuchlin aan wien deze stad zulk eene belangrijke maatschappij te danken heeft. Wij wenschen dan ook van harte dat Tiel nimmer het bezit dezer inrigting binnen hare muren eerst regt leere waarderen door 't geen waardoor de waarde der dingen het best pleegt gekend te worden haar gemis Engclaml. Londen 4 mei. De toestand der koningin en van den jonggeboren prins blijft voortdurend zeer gunstig. Woensdag ontving de hertog van Welligton een zeer talrijk bezoekom hem met zijnen een-en-tachtigsten ver jaardag geluk te wenschen. Onder die belangstellenden zag men zeer vele leden der koninklijke familie en met uitzon dering van slechts twee al de leden van her corps diploma- tique. De grijze staats- en krijgsman blijft voortdurend eene zeer goede gezondheid genieten. De expeditie van vier schepen onder de bevelen van kapitein Anstindie naar Straat Davis vertrekt om sir J. Franklin en zijne togtgenooten op te sporenheefc orders ontvangen om zee te kiezen. Uit Fndië zijn berigten toe den 3 april en uit China tot 7 maart ontvangen. De eerstgenoemde zijn van weinig algemeen belang uit de laatste leest men dat het Engelsch schip Medea weder dertien Chinescbe roofschepen in Mirsbaay genomen en vernield heefc, waarbij 220 zeeschuimers ge dood en 20 gevangen genomen zijn zonder dat de Engel- schen één man verloren hebben. ISultscSalanal. Weenen 2 mei. fMen spreekt besten dig van eene op handen zijnde wijziging in het ministerie. Keizer Nicolaas wordt den 16 dezer in Warschau ver wacht. Het aantal Russische troepen dat in Polen in de nabijheid der Pruissische grenzen bijeen getrokken iswordt op 200,000 man geraamd en de keizer is voornemens eene groote wapenschouwing over deze troepen te houden. De beweging, door het laatste besluit der regering in de kerkelijke aangelegenheden veroorzaakt, duurt voort. De Duitsch-Kacholieken alhier hebben bij deze gelegen heid stappen gedaan om op grond van het beginsel van gelijke regten voor alle staatsburgersals godsdienstig genoot schap door den staac erkend te worden. Frankfort 4 mei. Wij zijn in de gelegenheid geweest ken nis te bekomen van eene regtstreeksche mededeeling, uit

Middelburgsche Courant | 1850 | | pagina 1