MIDDILBUBGSCHE COURANT. W. 53. Donderdag 1850. 2 Mei. üeehivcu eu £tbminis>U*aiieu. ISiuttcnlAtib^che SLijbitiijcu Shtitcnlanb^dte SEijbittjjetu PA TENTBÏIGT. BURGEMEESTER en "WETHOUDERS der Stad MIDDELBURG brengen ter kennis van de Ingezetenen dat de Heer Staatsraad Gou verneur dezer Provincie bij besluit van den 18 dezer maand {Provin ciaal Blad no. 57) heeft goedgevonden te bepalen 1°. Dat, met uitzondering van de Pateutplijjitigen vermeld onder no. 37 tot 40 van Tabel no. XIV (betreffende de SlijtersTap pers Kroeghouders en Koffijhuishouders) die niet in de gewone beschrijving zullen worden begrepen, maar aan welker Huizen zoodra mogelijk na den iugang van het dienstjaar en zonder de gewone beschrijving af te wachten een Declaratoir zal moeten worden be zorgd hetwelk na verloop van drie dagen weder zal worden opge haald betrekkelijk alle overige Patentpligtigen bedoeld in de 15 eerste Tabellen der wet van den 21 Mei 1819 {Staatsblad no. 34) waaronder krachtens artikel 12 der wet van den 16 Junij 1832 (Staatsblad no. 30) ook zijn begrepen de Paarden-Postmeesters a. De aangiften of verklaringen ter verkrijging van Patent, zullen worden uitgegeven van den 10 Mei 1850tot en met den 17 dier maand. b. Die. verklaringen behoorlijk ingevuld zullen moeten zijn inge zameld op den 28 Meien c. Het Register van gemelde Patentpligtigen zal worden gesloten op den 19 Junij terwijl ofschoon na dien tijd de aanneming van aanvrage van Patent de gewone algeraeeue beschrijving betref fende niet zal worden geweigerd in alle gevallende mogelijke gevol gen die uit eene minder tijdige aangifte voortvloeijen altijd voor rekening der nalatige Patentpligtigen zullen blijveo. 2°. Dat de Patentpligtige Schippers, Eigenaars en Directievoerders van BinnenschepenSchuiten en Vaartuigenvermeld in de 16de Tabel der wet van den 6 April 1823 Staatsblad no. 14) waaronder krachtens het reeds aangehaalde artikel 12 der wet van den 16 Junij 1832ook zullen begrepen worden diegenenwelke bestendig in hunne Vaartuigen wonen en geene buiten-rivieren of wateren bevaren te rekenen van den 10 Mei aanstaande tot den 22 daaraanvolgende zich voor het Patentregt van het dienstjaar 18|i zullen behooren aan te geven bij het Bestuur der plaats waar zij zich bevinden onder overlcf'ing van een Aangift-Biljethetwelk daartoe bij de Bestu ren verkrijgbaar is gesteld. "Wordende tevens de Patentpligtigen bedoeld bij den aanvang van het 1ste lid dezer Publicatie onder mededeeling dat de Patenten van af Donderdag den 16 Mei aanstaande ter hunner beschikking ter Stedelijke Griilie verkrijgbaar zullen zijn overeenkomstig artikel 17 en 18 der wet van den 21 Mei 1819, en naar luid van artikel 2 der wet van den 24 April 1343 Staatsblad no. 16) opmerkzaam gemaakt dat het Palent niet zal worden afgegeven en het daarbij uitgedruk te bedrijf niet zal mogen worden uitgeoefend dan nadat de helft van hunnen aanslag over elk Dienstjaar zal zijn voldaan terwijl wijders het Patent voor een volgend jaar niet zal worden afgegeven dan nadat het verschuldigde over het voorafgaande jaar ten voUe zal zijn aau- cezuiverd. J En kond ,UlVVIUt En opdat niemand hiervan onkundig blijve zal deze worden afge- idigd mitsgaders in dezer Stads-Courant geplaatst. Gedaan ten Raadhulze der Stad Middelburg den 26 April 1850. Burgemeester en Wethouders voornoemd, PASPOORT YAN GRIJPSKERKE. Ter ordonnantie van Hun Ed. Aclitb. M. F. LANTSIIEER. BEKEND MAKIJS G. Het KANTONGEREGT te Middelburg Gezien hebbende Artikel <58 van -het Regiement No i goedgekeurd en vastgesteld bij Koninklijk Besluit van den 14 September 1838 Staatsblad no. 36), Bepaaltdat de Griffie van hetzelve Kantongeregtmet Maandag den 6 dezer, op alle werkdagen zal geopend zijn ten Stadlfitize te IVjiddelburgvan des voormiddags negen tot des'namiddags drie uren. Gedaan te Middelburg den eersten Mei 1850. Het Kantongeregt voornoemd N. T. MUNTENDAM Regter. H. J. VAN DEINSE Griffier. IflEUWE UITWATERING IJf HET LAND TAN HULST 5de DISTRICT VAN ZEELAND. AANBESTEDING. Op Vrijdag den 17 Mei 1850, des voormiddags ten 11 ure, zal, door de Commissie voorde daar te stellen Nieuwe Uitwatering in het Land van HULSTin eene der Zalen van het Stadhuis te Hulst, publiek worden aanbesteed het eerste gedeelte der door haar uit te voeren JVerken als 1. Het Bouwen van eene STEENEN-UITVVATERING- SLUIS met Vleugels, Stortcbedden enz., in bet Noor delijk gedeelte der Dijkaadje, behoorende tot den 's Heer- Arendspolderbenevens liet daarstellen van een UIT- MONDINGS-KANAAL met Legplaatsen voor Sche pen buiten deze Sluisen van het binnen de Sluis aan te leggen SUATIE-KANAAL met toebehoorenover eene lengte van 100 Ellen. 2v Het Graven van een UITWATERINGS-KANAAL ter verbinding der Sluizen nabij Campenmet het nieuw te stichten Sluisgebouw in de Noordelijke bedijking van den 's Heer-Arendspolder en het daarstellen der daar langs aan te leggen Bedijking. Deze aanbesteding zal geschieden bij inschrijving en opbod. De Bestekken zullen, boven en behalve bij den Ontvan ger-Griffier der Commissie te Hulst en aan het Bureau van den Ingenieur B. P. G. van Diggelente Zwolle, ter lezing liggen; te Hulst in het JVapen van Zeelandin het Bonte Hert en in den dubbelen Arendte Axel bij Rolfin het Gulden Vlies; te Sas-van-Gentbij de Wed. de Rechter te Neuzen, bij de Erven Steenkamp; te Walsoorden, bij de Wed. Adriaansen; te Vlissingen bij Peeters, 111 het Hotel de Commercete Middelburg, in het Logement in de Abdij, te Goes, in de Zoutkeet en in de Beurs; te Stoppeldijk in het Vogelfort bij Mangnusen te Campen bij IVarrelste Amsterdam in het Turfschip van Breda te Hardiuxveld in de drie Snoeken te Sliedrecht in het Regthuiste Wer kendam iu V Lands IVelvarsnen te Gorinchera in den Doelen. Drie dagen voor de Besteding, zullen de noodige aanwij zingen in loco worden gedaan en voorts nadere iuformatien te bekomen zijn bij den Ingenieur voornoemd. De Commissie voor de daar te stellen Nieuwe Uitwatering in het Land van Hulst, SEYDLITZVoorzitter. F. van DEINSEOntvanger-Griffier. MAATSCHAPPIJ TOT BEVORDERING VAN LANDBOUW EN VEETEELT. VEREENIGDE VERGADERING der Afdeelings Bestu ren in IValcheren op Maandag den 6 Mei 1850, in het Lokaal op de Groenmarktdes voormiddags ten tien ure. De wenschelijkheid aan ie toonen dat de opleiding der Land jeugd op de Dorp-Scholen meer in overeenstemming vvierde gebragt met de behoeften aan hun volgend bestaan verbon den zal het onderwerp ter behandeling uitmaken. Middelburg, 2 Mei 1850. DIAKENEN der Nederd. Ilerv. Gemeente te Middelburg hebben op jl. Zondag namiddag in de Nieuwe Kerk gecol lecteerd fi met het bijschrift Zendelinggenootscapwelke gift door hen bij Ds. Slotemaker is bezorgd. Middelburg, 30 April 1850. Diakenen voornoemd, Abri. J. DRONKERS, Praeses. W. A.DORMAAR I-lz., Scriba. MIDDELBURG, den 1 Mei. Het register van inschrijving woor de dienst der Schutterij dezer stad zal den 15 dezer ter stads-secretarie geopend zijn de jaarlijksche oproeping van heeren Burgemeester en Wet houders, den 26 april daartoe uitgevaardigd, zal in de eerst volgende courant worden geplaacst. hoorzamen aan zware straffen zouden blootstellen. Lady Franklin heeft een scheepje gekochtmet het welk zij zelve naar Prince Regents baai reizen wilom van daar personen in verschillende rigtingentot opsporing van haren echtgenoot en diens lotgenootenuit te zenden. De gelauwerde dichter JVordsworth overleed den*22 de zer op Rydal Moune bij Ambleton in ruitn tachtigjarigen ouderdom. Als zeker wordt gemeld dat dezer dagen een courier door lord Palmerston naar den vertegenwoordiger van Enge land te Athene is afgezondenals overbrenger van voor stellendie een zeer verzoenenden geest ademen. Volgens tijdingen van de Kaap de Goede Hoop van den fiden maart, is het oorlogschip Neptune met de veroor deelde misdadigers op 26 februarij, tot groote vreugde der kolonisten maar van Diemensland vertrokkende Anti Gonvict Association stelde aan den gouverneur eene som van 100 p. st. ter hand, om onder de veroordeelden bij hunne aankomst te Hobart Towti verdeeld te worden. Des avonds was de Kaapstad geillumineerd er werden vuurwerken 'enz. afgestokenen de openbare vreugde door onderscheidene andere vermakelijkheden aan den dag gelegd. Door Z. M. den koning is bij besluit van den 28 april de vice-admiraal Lucasminister van Marinebenoemd tot adjudant van Z. M. in buitengewone dienst. Aan den majoor G. P. tan Sandeplaatsmajoor der iste klasse te Neuzen is op daartoe gedaan verzoek door Z. M. pensioen verleend. Wijders is bij den plaatselijken staf tot majoor en plaatsmajoor der iste klasse te Neuzen benoemd, de kapitein der iste klasse J. van Sa/is Jennisvan het 2de reg. infanterie. Naar men verneemtis in de afdeelitigen van de ver- eenigde vergadering der Staten-Generaal het onderzoek over de ontwerpen van wet wegens het regentschap en de voogdij bereids afgeloopen. Reeds worden de verslagen dier verga dering over de gemelde ontwerpen in gereedheid gebragt. Maandag zouden de afdeelingen vau de Tweede Kamer der Staten Generaal een aanvang maken met het onderzoek van het laatstelijk aangeboden ontwerp van wet betrekkelijk ,het regt van onderzoek (enquête'). De bijdragen uit het leger voor de overstroomden, bedragen 3124,29. t— Even ais te Utrecht, wil men ook te Schiedam eene technische school oprigten waar onderwijs zou worden ge geven in de natuur- scheikunde en natuurlijke historie bijzonder in die gedeelten welke voor den handel en de nijverheid van het meeste belang zijn. Z. M. de koning heeft bij dispositie van 22 april 1850, goedgekeurd de verkiezing van den heer G. IT. M. Delpratte Rotterdam, tot lid der 2de klasse van het ko ninklijk Nederlandsch instituut van wetenschappenletter kunde en schoone kunsten. Nog heeft de 2de klasse tot correspondent benoemd den heer F. A. Snellaertte Gent. Vlisdngen 1 mei. Gisteren namiddag is van Dordrecht alhier geretourneerd de stoomboot de Scheldehebbende aan boord het 3de bat. van het iste reg. inf. Gisteren is hier binnengekomen als bijlegger, het schroefstoomschip Admiraal Verkuellkapitein Gerlingvan Iiavre, met koopmansgoederen naar Rotterdam bestemd. Kerknieuws. 's Gravenhage 28 april. Heden arond had alhier bij de Nederduitsch Hervormde gemeente de plegtige bevesti ging plaats van Ds. R. Bennink Janssonius door Ds. van Koets veld die tot teksi had gekoien Hand. 14 vs. 15. TVij zijn <j-c. Dr. Gützlaff heeft 11. taturdag avond te Dordrecht en zondag avond te Gorinchem in de Hervormde kerken toespraken gehouden tot opwekking in de bevordering van de verspreiding van het Chris tendom in China. Op eene vergadering den 15 april aan het hotel der Britsche legatie gehouden van het bestuur en de ledematen der Engelsche Episcopale gemeente van 's Gravenbage is door Z. Exe. sir Ed. Disbrowc voorgesteldden wel-eerw. heer G. H. Baker te bedan ken voor de getrouwe en bereidwillige waarneming der kerkelijke diensten gedurende het afgeloopen jaar welk voorstel eenparig door de aanwezige leden werd ondersteund en aangenomen. De wel-eerw. heer IV. Colton zal den afgetreden leeraar voorloopig vervangen. In al de Roomsch-Katholieke kerken der Hollandsche zending is den 28 april de terugkeering van Pius IX in zijne hoofdstad plegtig gevierd. Engeland. Londen 27 april. De Globe berigt, op gezag van brieven uit Chinadat men ten gevolge van de krachtdadige pogingen der Britsche zeeinagthet overschot der Chinesche zeeroovers-vloot als uiteen gegaan mag be schouwen, De Chinesche autoriteiten hebben eene procla matie uitgevaardigd waarbij zij allen die in de zeeschui- merijen betrokken zijn geweestwaarschuwen om naar hunne haardsteden terug te keerendewijl zij zich door niet te ge* Duitschland Berlijn 27 april. Vermits'de Duitsch Pruissiscbe constitutie door de beide huizen vanj het parle ment, met de daarin voorgestelde wijzigingen is goedge keurd hangt de eindbeslissing in deze gewigtige aangele genheid nu nog alleen af van de goedkeuring derzelve door de afzonderlijke regeringen. Dat de in deze zaak door Pruis- sen uit te brengen stem ook voor de overige staten beslissende zal zijn meent men gerustelijk te mogen aannemen. Daar na heeft het parlement zich almede vereenigd met de bij het zelve ingediende wetten omtrent het rijks-gerigt enjdejwijze van vervolging in zaken van hoogverraad. Men verwacht dat het parlement in de eerste dagen der volgende week voor een onbepaalden tijd zal worden verdaagd. Frankfort 27 april. Men verzekert als officieeldat Pruissen de uitnoodiging tot een congres, waarin dejoude bondsdag weder zou hersteld worden vanjde hand gewezen heeft. Het interim zal alzoo voorloopig blijven voortbestaan; ook zijn reeds de noodige gelden voor de traktementen der ambtenaren bij hetzelve voor de maand rnei aangewezen. De commissie is van wege Oostenrijk uicgenoodigdom een congres van de gezamenlijke Duitsche vorsten bijeenj te roe pen tot invoering van een algemeen Duitsch handels- en zeeregt. Hanau 27 april. Heden is het vonnis der regtbank in zake den moord op prins Lichnowsky en von Auerswald bekend geworden. Geot-g iswegens deelname aan het plegen van doodslag op twee personentot twintigjarige ketting straf, 2de kl.Ludwigwegens doodslag en moord, tot levenslange kettingstraf, iste kl. Pfluguit hoofde van medepligtigheid aan doodslag, tot 5L jaar kettingstraf, 2de kl. en twee anderen wegens het openbreken eener woningen het verstoren der rust, tot een jaar tuchthuisstraf veroor deeld. Bij de voorlezing van het vonnis gaven de gebaren van Georg te kennen, welke eene vreesselijke moeite het hem kostte, om eene uitbarsting van zijnen toorn te bedwingen. Ludwig was alleen iets driftiger dan anders en riep na het hooren lezen van het vonnis uitheer presidentlaat mij liever op staanden voet fusilleren dan dat gij mij voor eeuwig tot slaaf maakt. Diep bewogen maar zonder de minste ongeregeldheid verliet de menigte de zaal. De jury heeft besloten, alle veroordeelden, uit hoofde van de zwaarte der uitgesprokene straffen, aan de genade der hooge regering aan te bevelen. Te Marienwerder is den 20 dezer zekere Maria Lem- beck tot de doodstraf veroordeeld wegens de verschrikkelijke misdaad van het levend begraven van haar öjarig stiefdochtertje. Itallc. De dagbladen kondigen te Rome eene groote kerkelijke plegtigheid aan: de paus zal zijnen zegen uit spreken over de Fransche troepen. Ook spreekt men van een consistorie, aldaar op 19 of 20 april te houden. De kardinaal Antonelli zou zijn ontslag willen nemen. Het geschil tusschen Engeland en Toscane is bijgelegd door bemiddeling van Frankrijk. Volgens een dagblad van Modena, zouden de organieke wetten voor de Romeinsche Staten te Portici ontworpen eerstdaags worden openbaar gemaakt, Spanje. Madrid 23 april. Alhier heeft andermaab een zonderling voorval plaats gehad. De koning eischte weder dat het ministerie zou aftreden, daar hij zich anders [genood zaakt zou zien zich naar Aranjuez te verwijderen en daar in weerwil der bevalling van H. M. te blijvendaar hij niet langer getuige van en medepligtig aan de politiek van het tegenwoordig kabinet- wilde zijn. Te vergeefs betoogde de koningin dat het in de gegeven omstandigheden onvoor- zigtig zou zijn een kabinet weg te zenden dat zulke groote diensten had bewezen, en welks voortdurend beheer een veilige waarborg was voor de rust in het binnenland en de vrede roet het buitenland. De koning bleef volhouden. H. M. heeft daarop den generaal Narvaez bij zich ontboden, hem den staat van zaken blootgelegd verzekerd dat zij de ministers niet zou ontslaan en hem bij gevolg vrijheid tot handelen gegeven. De generaal riep daarop den ministerraad bijeen; deze be raadslaagde langen rijd eji ten gevolge daarvan werden al de uitgangen van het paleis door hellebaardiers bezet, zelfs zou de koning in zijne vertrekken opgesloten zijn gehouden. Irj- middels had de koningin hare moeder bij zich ontboden om met haar te overleggen en eindelijk werd bepaald, dat

Middelburgsche Courant | 1850 | | pagina 1