MIDDELBURCrSGHE COURANT. ]\T0. 52. Dingsdag 30 April. LIEDEIiTAFEL CONCORDIA licsiuircu cu Olbmitu0tira|ieu. Woensdag den I Mei Ï850. !$iti«cnlftti&0che &ijbingeu. RAPEN F AIS EIJEREN FAN WILD GE F O GEL TE. BURGEMEESTER en WETHOUDERS der Stad MID DELBURG, Gelet op het besluit van Heeren. Gedeputeerde Staten van Zeeland, van den 31 October 1845 No. 6, Provinciaal Blad no. 110.) Herinneren de Ingezetenen dezer Stad overeenkomstig de daarin voorkomende aanschrijvingaan de bepalingen van het Provinciaal Reglement op het zoeken en rapen van Ei- jeren van Wildgevogelte van den 5 Julij 1845, zijnde van den volgenden inhoud Art. 1. Het zoeken of rapen van Eijeren van Eendvo- gels, Kievitcen en ander Wildgevogelte zal jaarlijks met den 3a April moeten worden gestaaktna dat tijdstip zal zuiks, anders dan op eigen of gehuurde Grondenin Wei- den, Velden, DuinvalleijenZeeduinen of Moerassen verboden zijn. Art. 2. De overtreding van dit verbod zal worden ge- straft met eene geldboete van drie gulden. Wanneer de overtreder, binnen den tijd van 12 maanden, na de eerste bekeuring, dezelfde overtreding andermaal begaat, zal hij door den Regter veroordeeld worden, hetzij tot het dubbel der bedreigde geldboetehetzij tot eene gevangenisstraf van drie tot zes dagen. Art. 3. Bij de vonnissen waarbij geldboeten worden op- gelegd zullen de overtreders tevens verwezen worden in eene gevangenisstraf van één dag, voor het geval dat zij bevonden worden onvermogend te zijnom de hun opge- legde boete te voldoen. Art. 4. Tot het constateren der overtredingen, worden behalve de hoofden der Plaatselijke Besturen Commis- sarissen en Agenten van Policieen de Veldwachters ook bevoegd verklaard de Opzieners der Jagt. Van de overtredingen zal Proces-Verbaal moeten worden opge- maakt, hetwelk ter vervolging zal moeten worden gezon- den aan den Ambtenaar, belast inet de waarneming van het Openbaar Ministerie, bij het betrokken Kantongeregt." En opdat niemand hiervan onkundig zijzal deze worden afgekondigd mitsgaders in dezer Stads Courant geplaatst. Gedaan ten Raadhuize der Stad Middelburgden 26 April 1850. Burgemeester en Wethouders voornoemd, PASPOORT van GRIJPSKERKE. Ter ordonnantie van Hun Ed. Achbare M. F. LANTSHEER. - j Waterlandkerkje, tot d uitvoer van producten van den landbouw, ook gedurende zes zomermaanden opengesteld voor den uitvoer van prtcten van den landbouw, vruchten en vee. De vereischte ngifte van, of de betaling der ver schuldigde regten voor ten uitvoer bestemde langs dien weg vervoerd wordende tderen zal geschieden aan het kan toor St. Kruis aan de akke. Bij besluit van 27ezer heefc Zr. Ms. benoemd: tot burgemeester der gemee Domburg Binnen en Buiten in plaats van wijlen den :er A. van der Meulede heer J. J. I. Sprenger. Men schrijft uit Ut dat aldaar 11. donderdag zeer on verwachts is overleden ,V heer J. L. van Dortmontbur gemeester dier stad ent onderscheidene andere betrek kingen geplaatst. Mevrouw de gravin» Nassau heeft aaiv Z. Exc. den heer staatsraad gouveur der provincie Noord-Brabant ten behoeve der noodlijdden door de overstrooming, de som van f 300 overgemat. In de residentie ween bij vele hooge personen bals en partijen gegeven, ter e van den kroonprins van Zwe den en Noorwegenen aanstaande echtverbindtenis van Z. K. II. met prinses Lo.a. De Zwolsche Courant ildt het volgende: Gisteren (25 april) lier uit Palestina ontvangene brie ven geschreven te Jerulemen aan de zee van Tibe- rias loopen tot den 18 urt jl. en deelen mede, dat II. K. H. prinses Marianne der\Tederlanden met hoogstderzelver gevolg, zich bij voortduig in den besten welstand bevond. Nadat van uit jeruzalemverschillende uitstapjes waren ge daan de Jordaan en de <Me zee in het laatst der maand fe- bruarij jl. waren bezochgeworden is den 6 maart uit de H. stad de reize naar henoorden van Palestina vervolgd. Over BethelSichem Jen en Nazareth werd den twaalf den maart Tiberias bereikt Eene schoone lentelucht begun stigde dien togtdie wens het regenachtige en zelfs gure weder niet vroeger had unnen worden ondernomen. Aan de landzee van Tiberias ad het reisgezelschap deszelfs ten ten opgeslagenvoornemis 0111 aldaar nog eenige dagen te vertoeven, om dan de rs naar den Karmel voort te zetten en van daat langs de enicische kust naar Beyruthten einde van die stad Baalbt en Damascus te bezoeken. Van daar zou men over den .ibanon naar Beyruth terugkeeren met het plan 0111 naar Naps scheep te gaan." Met KANTOOR der DIRECTE BELASTINGEN is met den 1 Mei Verplaatst naar de Noordstraat, Wijk L. No. 131 ingang op den Zuidsingel. Middelburg, den 30 April 1850. De PROVINCIALE GENEESKUNDIGE COMMISSIE zal Vrijdag den 3 Mei, ten 12 ure, eene openbare Zitting houden. Js. de MAN Jz.Secretaris TEEKEN-AICADEMIE De Honoraire Leden en Begunstigers worden uitgenoodigd tot de bezigtiging van eenige Schilderijen van den lieer C. Kimmelwaartoe van heden tot Zaturdag den 11 Mei ge legenheid wordt gegeven in het Gebouw der Teeken-Akademie. WELDADIGHEID. De COMMISSIE tot inzameling der liefdegiften ten be hoeve van de Leidekkers Weduwe Huibregtsengeeft den liefdadigen die de ongelukkige Vrouw en Moeder, met zoo veel hartelijke deelneming hebben ondersteund, met genoegen kennis, dat zij er in geslaagd is, haar, onder 's Hemels ze gen, een voortdurend genot van die giften te verschaffen, door haar te stellen in een kleinen Winkel van Garen Band Saaijet en dergelijke Artikelen meer, op de kleine Markt Wijk F. No. 83, alhier, waar die Weduwe, met uitzigt en hoop op de gunst harer Menschlievende Stadgeriootendie zaak op Woensdag 1 Mei eerstkomende, met ijver en ver trouwen zal beginnen. Hij, die de barmhartigheid boven de offerande stelde, loone de onuitputtelijke weldadigheid van Middelburgs- en Vlis- singens-Ingezetenen, die vertwijfeling en ellende van een braaf en dankbaar Huisgezin, door de hand der liefde hebben af geweerd; terwijl de Commissie zich vleit, met betrekking tot hetgeen haar in deze was aanbetrouwd overeenkomstig de inzigten der gevers te hebben gehandeld. Vlissingen den 29 April 1850. A. RUYSCH. H. P. WINKELMAN. J. LOOIS Az. J. DOMMISSE Jz. Naar men verneemt fceft dr. Giitzlajf bet oorspronke lijk edict van den keize van China weinige weken voor zijn vertrek naar herwaart uitgevaardigd en waarbij de ver kondiging van het christedom in China vrij wordt verklaard aan het Leydsche museui ten geschenke gegeven. Vrijdag namiddag en 4 ure is, aan 's rijks werf dei- marine te Rotterdam mt goed gevolg te water gelaten het stoom-oorlogschip gedem Te Dordrecht is aabesteed het geheel afbreken en het weder opbouwen van dn zuidelijken vleugel van het ge sticht voor krankzinnigente dier stede. Dat werk is aan genomen voor f 37,400 oor den timmerman en metselaar C. .7. Cinge/s. De heer Peters te Nijmegen kocht voor eenigen tijd van een uitdrager aldaar :en schilderstuk, hetwelk nu ge bleken is te zijn eene orignele schilderij van den beroemden A. van Dykvoorstellend' de portretten van de beide kin deren van koning Karei I van Engeland het stuk is uitne mend goed geconserveerd en geheel gaaf. Uit Utrecht wordt jemeld dat op den 21 dezer, on der Doorn de vrouw -an den landbouwer Legemaat is bevallen van haar elfde kiid, zijnde tevens haar elfde zoon waarbij eenmaal tweelingen. R. Keizer te Assen en diens zoon hebben bij Amelte en in de Lage Made twee vossenholen gevonden en zich van twee oude en elf jonge vossen meester gemaakt. Het tweede deel der onuitgegeven correspondentie van Willem den zwijger prins van Oranje, door den heer Ga- chardziet thans in Belgie het licht en bevat 250 brieven, geschreven van jannaYij iföi tot april 1567, op welken tijd de prins zich naar Diiitschland verwijderde. In eene inleiding van 163 bladzijden geeft de heer Gachard vele op helderingen nopens sommige brievenhij is het niet met den heer Groen van Prinsterer ïens over de rol welke de prins van Oranje in de revolutionaire bewegingen dier dagen op zich nam. MIDDELBURG, den 29 April. Bij koninklijk besluit van 17 april 11.-wordt de bij art. 4 van het besluit van 14 nov. 1840- gedurende de zes winter-maanden als heerebaan aangewezen weg loopende van Oudeman voorbij de herberg genaamd het Goedleven tot op de zoogenaamde Slijkstraat zn het Eilandstrekkende naar Vlissingen 29 april. Laatstl. zaturdag is eene oude vrouw die slecht van gezigt was doör het vallen onder een zwarén wagen met houtop de kleine marktverpletterd. De on gelukkige geraakte onder den wagen zonder dat de voerman zulks heeft kunnen opmerken. De stoomboot de Stad yiissingen heeft eergisteren de reis van Rotterdam herwaarts in minder dan 8 j- uur volbragt. Heden is met de stoomboot de Schelde van hier ver trokken het 3e bat. van het 6e. regt.en met de stoomboot de Stad Vlissingen 2 koinpagnien van het 4e. bat. van dat reg. uit Terneuzen. Staten Generaal. tweede kamer. Zitting van den 25 april. In deze zitting is ingekomen een ontwerp van wet hou dende toestemming tot'de eehtvefbindtenis van Hare Konink lijke Hoogheid de Prinses wilhelmina alexandrina anna Louisa der Nederlanden. De memorie van toelichting, welke dit wets-ontwerp ver gezelt en door de heeren Ministers van Buitenlandsche Za ken en van Justitie onderteekend is luidt als volgt Het aangeboden wets-ontwerp houdende toestemming der Staten-Generaal tot het huwelijk van H. K. H. Prinses wilhelmina frederika alexandrina anna louisa, doch ter van Z. K. H. Prins frederik der Nederlanden met Z. K. II. den Kroonprins karel lodewijk eugenius, Her tog van ScandinaviëZoon van Z. M. den Koning van Zweden en Noorwegender Gothen en Wandalenstrekt ter voldoening aan art. 20 der Grondwet, welks nakoming Z. M. aan Zichzelven als Hoofd van het Koninklijke Stam huis, en evenzeer aan de Natie, met welke het lot van Zijn Huis zoo naauw verbonden is vermeent schuldig te zijn. De regering twijfelt niet of de Staten-Generaal zullen gaarne hun zegel hechten aan de voorgenomene huwelijks-verbindte- nis waartoe in het bijgevoegd ontwerp van wet hunne toe stemming verlangd wordt." De commissie voorde verzoekschriften heeft omtrent eenige aan de Kamer toegezonden verzoekschriftenonder anderen omtrent een aantal adressen alle betrekkelijk de bij de Kamer aanhangige scheepvaart-wetten, verslagen uitgebragt met wel ker conclusien zich de Vergadering achtereenvolgens heefc vereenigd. De commissie in wier handen gesteld zijn geweest dekstuk ken betrekkelijk het tusschen Oostenrijk en Pruissen te Wee- nen op derf 30 sept. II. gesloten verdrag, aangaande de ves tiging van een nieuw voórloopig centraal bestuur voor Duitsch- land en de acte van toetreding van den Koning voor Lim burg tot die overeenkomst, op den 24 en 25 nov. daaraan volgende, heeft deswege verslag uitgebragt bij monde van den heer van Randwyck. De vergadering heeft zich ver- eenigd met het bij het rapport gedane voorstel der commissie strekkende om dat stuk ce doen drukken en ronddeelen, ten einde de gelegenheid ce geven aan die leden welke in de genoemdeaan de Kamer toegezonden bescheiden daartoe aanleiding mogten vinden, nadere inlichtingen van de Rege ring te vragen of interpellatien te dienaanzien aan haar te rigten. Nog is aan de Vergadering kennis gegeven dat door de af- deelingen benoemd zijn tot hare respective rapporteurs voor het wets-ontwerp betrekkelijk de kosten van vervolging in zake van directe belastingen de heeren Dommer van Pol- dersveldtHengstFokker Boxman en van Hasselt. Zitting van den 26 april. De Voorzitter berigtdat door de afdeelingen benoemd zijn tot hare rapporteurs voor het wets-ontwerp betrekkelijk de grondwettige goedkeuring van de ontworpen huwelijks verbintenis van Prinses Wilhelmina Frederika Alexandrina Anna Louisa der Nederlandende heeren Luijbenvan Heiden Reinestein van Walcheren Dirks en Boreel van Iiogelanden. Die Commissie heeft haar algemeen verslag op dat wets ontwerp uitgebragt, en heeft de Vergadering besloten onmid- delijk over dat voorstel te beraadslagen. Door de Regering- is voorgeslagen daarin eene kleine wijziging te brengen en het woord Wandalenvoorkomende in den considerans en in het eenig artikel der voordragtte vervangen door Wenden. De Vergadering heeft daarop met algemeene C52)] stemmen het wets-ontwerp aangenomen. In dezelfde zitting is ingekomen eene missive van den heer Minister van Finantien ten geleide van de door de Algemeene Rekenkamer opgenomen en afgesloten rekening van ontvang sten en uitgaven wegens de Algemeene Lands-drukkerij over het jaar 1848 welk stuk ten fine van onderzoek gesteld is in handen eener commissie van vijf leden bestaande uit de heeren van VoorstBots BoxmanWijnaendts en Leclercq. eerste kamer. Zitting van 27 april. In de zitting van heden is onder anderen ingekomen| een door de Tweede Kamer toegezonden wets-ontwerp betrek kelijk de huwelijks-verbintenis van H. K. H. Prinses Louisa der Nederlanden. Dat ontwerp is terstond in de afdeelingen onderzochc geworden. Nadat de commissie van rapporteurs haar verslag over dat wets-ontwerp had uitgebragt, is be sloten hetzelve onmiddelijk te behandelen. Het ontwerp is daarop zonder beraadslaging met algemeene stemmen aange nomen. In dezelfde zitting is aan de Vergadering kennis gegeven dat door de afdeelingen tot hare rapporteurs voor het wets-ontwerp betrekkelijk het toezigt en de zorg voor de zaken der Munt verkozen zijn de heeren Martens van Sevenhoven Cost Jordensde Jonge van Ellemeet en [van Beeck Vollenhoven. ■«©SAESMKysê®»"— MevKnierawS. De Nederduitsch Hervormde gemeente van Middelburg werd op 11. zaturdag door een droevig verlies getroffen. Een harer geachte leeraars, de wel-eerw. zeer gel. heer J. B. dc Bruine werd na een langdurend lijden, inden leeftijd van slechts 39 jarenaan haar en zijne gade en kinderen door den dood ontrukt. Maar korten tijd mogt hij hier het herders-en leeraarsambt waarnemen; in october 1847 kwam hij van Yiissingen herwaarts, en nu reeds betreurt de gemeeote een man die met ijver en naauwge- zetbeid zoo lang zijne krachten dit toelieten zijn dienstwerk waar nam en wiens prediking bij velen op lioogeu prijs stond. De beroemde zendeling, Dr. Gützlaffheeft ook onze stad be zocht. Na woensdag avond nog te Parijs geweest te zijn kwam de onvermoeide man hier donderdag aan en hield reeds vrijdag mor gen te Yiissingen eene godsdienstige zamenkoinstwaarin hij eene opwekkende rede over zijn zendelingswerk nitsprak. Op den avond van dienzelfden dag hield hij alhier in de Nieuwe kerk voor een talrijk gehoor mede eene opwekkende rede betrekkelijk de evan- gelie-predikiug in China naar aanleiding van Jesaia GÓ vers 15. De uit het hoofd en uit het hart gesprokene mededeeliugen zijne gebeden en dankzeggingen getuigden van den warmen ijver en het krachtig geloofsvertrouwen van dezen apostel vaD het Evangelie van Christus onder de Chinezen. Met gespannen aandacht en bewonde ring werden 's mans woorden opgevangen zoodal men mag ver trouwen dal ook hier zijne prediking niet onvruchtbaar zal geweest

Middelburgsche Courant | 1850 | | pagina 1