MIDDELBUMSCHE COURANT. m M°. 48. Zaturdag 1830. 20 April. i l3C0tmrcn etx 33uiictUfttib0dic ®ijbiugcu. HERIJK DER MATEN EN GEJFIGTEN. GEDEPUTEERDE STATEN VAN ZEELAND; Vervolg en slot.) Art. 11. Insgelijks wordt aan de Plaatselijke Besturen, Godshui- jen of Armbesturen en aan alle Ambtenaren en publieke Administra— tien verboden eenige acten plansbestekken of beramingen te doen opmaken aan te nemen of daarop regard te slaan, in wekte de hoeveelheden en afmetingen niet inde nieuwe maten ol gewigten lijn opgegeven. Art. 12. Aan alle Ambtenaren publieke Administratien en Inge zetenen binnen deze Provincie, wordt bij deze hunne verpligtiug herinnerd om de door hen gebezigd wordende Hiaten en Gewigten binnen den 'n Art. 1 bepaalden termijn tc doen herijken bij ge mis van welke formaliteit, de door hen gebezigd wordende of in hunne opene werkplaatsen magazijnen of winkels bevonden wordende Maten en Gewigten in beslag kunnen worden genomen en degenen die bevonden worden dezelve te hebben gebruikt, of in hunne opene werkplaatsen, magazijnen of winkels voorhanden te hebben, volgens de bepalingen van het Koninklijk besluit va*n den 30 Maart 132/ Staatsblad no. 13) zullen worden verwezen in. eene boete van 10 tot 100. Aan hen worden tevens herinnerd de bepalingen van Art. 14 van het Koninklijk Besluit van den 18 December 1319, Staatsblad no. 57) volgens welke alles, wat met de Maten voor drooge waren in dat besluit opgegeven wordt gemeten met den Stri.jkel behoorlijk moet worden afgestreken en dus allen die van zoodanige maten gebruik maken ook van Strijkels voor dezelve behooren te zijn voor zien van welkedie voor de halve en voor de kwart Mudde ook moeten worden geijkt en geverifieerd wordende de Plaatselijke Be sturen alsmede de Arrondissements-IJkers aangemaand om voor de nakoming dezer verordeningen te waken, en daarop bij hunne visi- tatien voor zoo veel een ieder aangaat te lettenterwijl van de be vinding ten deze in de bij Art. 7en9 bedoelde Proeessen-Verbaal of Relazen speciale melding zal moeten worden gemaakt. Art. 13. Alle Ambtenaren en pujjlieke Administratien worden uit- genoodigd aan de nakoming van liet tegenwoordig Besluit de hand te houden,' en worden de Plaatselijke Besturen aangeschreven, om de Arrondissements-IJkers in dc uitoefeniug hunner functien zoo veel mogelijk behulpzaam te zijn en speciaal op liuune aanvrage dadelijk den Commissaris van Policie of daar waar zoodanig Ambtenaar niet aanwezig is of verhinderd wordt de vereischte assistentie te ver- leenen een Lid van het Plaatselijk Bestuur te delegeren om hen hij de door hen voorgouornene visjtatien van winkels en werkplaat sen te vergezellen. Art. 14. Dit Besluit zal door insertie in het Provinciaal Blad gebrast worden ter kennis van de Burgemeesters en Wethouders der steden en Burgemeesters en Wethouders of Assessoren der Steden en Gemeenten ten platten lande in deze Provincie; mitsgaders van de Arrondissements-IJkers en van den Bevelhebber van het Luite nantschap der Maréchaussee te Sas van Gent ook voor de onder hetzelve ressorterende Brigade-bevelhebberstot informatie en na- riglen wijdersdoor de zorg der Plaatselijke Besturen worden af gekondigd en aangeplakt in al dc Steden cn Gemeenten van deze Provincie ten welken einde een genoegzaam aantal in jjlano gedrukte Exemplaren van hetzelve aan voornoemde Besturen zal worden toe gezonden; zullende wijders exemplaren van dit Besluit worden uit gereikt aan het Provinciaal Gereglshof, den Procureur-Generaal bij hetzelve en door diens tusscherikomstaan de Ambtenaren van het Openbaar Ministerie bij het Provinciaal Geregtshof, ,en bij de Ar- rondissements-Regtbanüen gelijk mede aan de Kanlon-Regters in deze Provincie. Middelburgden 5 April 1850. Gedeputeerde Staten voornoemd VAN VREDENBURCH. Ter ordonnantie van dezelve», SLEGT. De PROVINCIALE GENEESKUNDIGE COMMISSIE zal Woensdag den 24 dezer, ten 12 ureeene openbare Zitting houden. Js. de MAN Jz., Secretaris. MIDDELBURG, den 19 April. Met genoegen hebben wij vernomen dat, bij wijze van naamloos vennootschapeen plan is tot rijpheid gekomen om alhier op eene groote schaal aan te leggen eene Garan- cine fabriek door de heeren Salomonsom Có., in over eenstemming met de heeren Spoors Sprenger. De ken nis die de eerstgenoemden sedert eenige jaren van de Zeeuw- sche Meekrappen en het theoretisch gedeelte dat daarmede in betrekking staathebben verkregen zoowel als hun nen handel aan dit artikel gewijd doen met grond op eene goede uitkomst hopen vooral als men in aanmerking neemt de groote voorkeur die door de verbruikers aan de Garan- cine boven de Meekrap, als verwstof, gegeven wordt, voortspruitende uit deszelfs volkomene reinheid, als zijnde van alle nadeelige en overbodige bestanddeelen gezuiverd alsmede de goedkoope transportkosten van dit artikelals houdende in eene meer kleine volume hetzelfde deel verwstof als de Meekrap in eene veel grootere waarbij ook nog mag gewezen worden op de gunstige ligging dezer Stad, in het midden der Meekrap cultuur. Wij wenschen dat de po ging van onze geachte stadgenootentot vestiging dezer fabriek met het beste gevolg moge worden bekroond Eergisteren is alhier in het huis van verzekering gebragt zekere metselaar Lohojfnaar wij vernemen wegens bedrei ging of poging tot moord op zijn' broeder. Hierdoor zou volgens gerucht, ontdekt zijn dat deze persoon de bedrijver is van een belangrijken diefstalnu omstreeks twee jaren ge leden gepleegd bij mejufvr. Pteijteter deze stedeen waaromtrent de justitie tot heden vergeefsche nasporingen ge daan heeft. Door Z. M. den koning is onder anderen goedgekeurd de beroeping van ds. L. G.F. Creutzbergvan Veere naar Vlis- singen. H/ M. de koningin moeder heefc zich 11. maandag, door Z. K. II. prins Hendrik begeleidvan Arnhem naar Soestdijk begeven. De prins is daarop dingsdag over Amster dam naar 's Gravenhage teruggekeerd en heeft op zijne door- reize te Amsterdam nog eenigen tijd in het atelier van den heer Kruseman vertoefd. In de op dingsdag il. door de Nederl. Handel-Maat- scbappij te Amsterdam gehouden veiling van 2418 pakken Java tabak, is alles verkocht, en zijn de prijzen geloopen van 34 tot 91 i cents. Uit eene uitvoerige door de Staats-Courant medege deelde opgaaf van de personen, die in het jaar 1849 als landverhuizers uit Nederland over zee vertrokken zijn blijkt hoofdzakelijk het volgende Het getal der vertrokken hoofden van huisgezinnen of op zic'nzelven staande personen bedraagt 623 en daarvan bè- hooren 111 tot de welgestelden 395 tot de mingegoeden 117 tot de behoefcigen. Met die hoofden van gezinnen zijn vertrokken 320 vrouwen, 1108 kinderen, 27 dienstboden zoodat het geheele getal der vertrokkenen beloopt 2078. Daaronder waren 63 uit Noordbraband 204 Gelderland 370 Zuid-Holland, 140 Noord •Holland853 Zeeland, Uc-echt 12, Vriesland 172, Overijssel 59, Groningen 147, Drenthe 53, Limburg 5. Uit's Hertogenbosch meldt men den 15 dezer: I11 het naburig dorp Liempde overleed dezer dagen ten huize van zekeren Hendrik Schejfereen vierjarig kind genaamd Elisabeth van der Eisthetwelk door het armbestuur der gemeente Zes Gehuchten, met hare vijf broertjes en zusjes in den kost was besteed. Kort na dat overlijden vernam men in de gemeente Liempde een gemompel als zou dat kind door gebrek aan voedsel den geest hebben gegeven van daar dat de justitie otimiddelijk nasporingen deed en dat de heeren regter-commissaris mr. van der Does de Willsbois qn de officier van justitie mr. Pape zich naar die gemeente hebben begeven ten einde te onderzoeken wat van de zaak was. Kort 11a de aankomst van gemelde heeren is de genoemde Schejfer in verzekerde bewaring gesteld en moet uit het voorloopig ingesteld onderzoek voorshands gebleken zijn dat bedoelde door het armbestuur besteede kinderen naast het varkenskot, op eene handvol hooi en stroodat schier tot mest was overgegaan hunne legerstede haddenen dat zij niet zoo gespijzigd werden als men meende te mogen verwachten daar het voedseldat zij voor hun middagmaal gebruikten meestentijds bestond uit door hen zelve bijeen geraapt wordende wortelen en groen dat in de nabijheid der woning gevonden werd. Den 17 dezer heeft de heer J. Hissink Jansenmed. dr.het ambt.van gewoon hoogleeraar in de faculteit der geneeskunde aan de Groninger hoogeschool aanvaard met het houden in het kerkgebouw der doopsgezinde gemeente, van eene redevoering inde Nederlandsche taal, tot onderwerp hebbendeDe phySiologie in haren invloed op de heelkunde geschetst. De provinciale staten van Groningen zijn den ib dezer buitengewoon vergaderd geweest om te handelen over het ontwerp van een reglement omtrent het heffen eener be lasting van het vee en van gebouwde eigendommentot het verstrekken van schadevergoeding voor longziek vee. Eene commissie is belast met het uitbrengen van rapport in deze zaak, en de zitting is daarop geschorst tot den 19 dezer. Men leest in de Amsterdamsche Courant Naar wij vernemen heeft het bestuur der vereenigiug ter bevordering van de belangen des boekhandelseene cir culaire gezonden aan den boekhandel in Nederland, waarin zij dezen uitnoodigt, zich van alle medewerking tot den verkoop van de leerredenen, der zich alhier onder het mot to: Unitate ac perseverantiagevormd hebbende vereenigiug tot het in druk uitgeven van de leerredenen van den dag enz. (uitgever de heer S. de Grebber Simz. alhier) geheel en al te onthouden. Bovengemeld bestuur ziet in de hier bedoelde onderneming aanranding van het wettig eigendomsregt eens auteurseen eigendom, dat als vrucht van den geest, niet op dezelfde wijze als tastbare bezittingen beschermd, en dus vooral on der de hoede der openbare goede trouw behoort gesteld te worden." 3Tweede Hamer der Skaten-Generaal, Zitting van 16 april. Heden heeft de commissie van rapporteurs voor het wets ontwerp tot overbrenging van fondsen voor het herstel van hef muntwezen, van de begrooting van 1849 op die van 1850, haar algemeen verslag daaromtrent uitgebragt. De beraadslaging daarover werd bepaald op donderdag. Daarna heeft de voortzetting plaats gehad van de beraad slaging over het wets-ontwerp betrekkelijk het toszigt en de zorg over de zaken der munt. Nadat de behandeling der afzonderlijke artikelen was afgeloopen is dat wets-ontwerp zoo als het geamendeerd is geworden, in zijn geheel aange nomen met 33 tegen 16 stemmen. Tegen hebben gestemd de heeren van Naamenvan Heem* straGroen van Prinsterervan Heiden Reinesteinde MoraazSchooneveldvan Doorn, Donker Curtiusvan Dam van Isselt, van RandwijckVerwey Mejan van Has selt Sloet tot OldhuisScheltinga Winterbergvan der Linden en van Heioma. bij welke gelegenheidingevolge koninklijk besluit vatt 11 december 1849, liet teelten der militaire Willems-orde aaBr- het vaandel van het zevende bataillon infanterie werd gehecht. Op den middag gaf de gouverneur-generaal in het gouvernements-gebonw te Weltevreden audiëntie aan de on derscheidene hoogere en mindere ambtenaren en andere aan zienlijke personen. Des avonds was er bal en souper in het socieceits-gebouw Harmonie te Rijswijk waarbij de gou verneur-generaal een toast op het heil van den koning in stelde. De hertog van Saksen-Weimar werd door een sterf geval onder zijne betrekkingenverhinderd die feest bij te wonen. I11 de residentie Preanger-Regentschappen .heefc eenj nood lottig voorval plaats gehad Op den 21 januarijdes middags ten 12 ure, stortte eene aanzienlijke massa aarde van den berg Hanjawar in de afdeeling Bandong, zoo onverwacht en snel naar bene den dat de nabijwonende bevolking den tijd niet heefc ge had te ontkomen en vijf kampongsin het district Tim- banggauten met derzei ver bewoners onder de aarde zijn be dolven -twee geringe inlandsche hoofdendie te paard waren toegesnelden zich waarschijnlijk te veel gewaagd hebben zijn mede door de aarde overdekten met de paar den, op welke zij gezeten waren, omgekomen; kort daar na heeft in een ander gedeelte van dezelfde residentie, een gelijk onheil plaats gehad, ditmaal in het district |;Tjikem- boelau alwaar in den nacht van den 22 ongeveer ten 3 ure, eene massa aarde van den berg Tandjolant nederstortte en tien huizen met derzelver bewoners overdekte; on geveer honderd menschen hebben hierbij het leven verloren. De groote zuiderweg in beide districten en de bruggen aan den weghadden door deze rampen veel geleden en wa ren vooreerst niet meer te gebruiken. Schrik en onsteltenis hadden zich van de bewoners der overige nabijgelegene kam pongs meester gemaakten velen met overhaasting hunne woningen doen outvlugten. Nog zijn in de residentie Banjoemass in den nacht van den 28 5p den 29 jan.op verschillende plaasten twee kort op el kander volgende aardschuddingen waargenomenvan welke de laatste vrij hevig was eenige uren later is nog te Tjilatjap een schok gevoeldwelke echter veel minder merkbaar was dan de twee vroegereschade van eenig belang is hierdoor niet veroorzaaktslechts het muurwerk van het gevangenhuis op de hoofdplaats heefc eenige ligce scheuren bekomen en is eenig pleisterwerk van hetzelve afgestort. Oost-Indische Holonien. Met de landpost zijn de volgende tijdingen ontvangen Batavia 25 februarij. De verjaardag van Z. M. den koning op 19 februarij is hier met luister gevierd. In den vroegen morgen hield de hertog van Saksen-Weimar eene inspectie over het gafnizoen KuUschland. Frankfort 16 april. Naar mate de tijd dat het centraal bewind moet ophouden te bestaan nadert, ziet men ook met eene meer gespannen verwachting uit naar eenige bepaalde overeenkomst tussehen de Duitsche regeringen ten aanzien van het bestuurhetwelk dat be wind zal dienen te vervangen. Van de vele geruchten welke ten dien aanzien verspreid zijn, schijnt dit het meeste geloof te verdienendat zoude zijn voorgesteld om het bestaande bewind nog gedurende drie maanden te verlengen doch met toevoeging van een vijfde lidnamelijk van den Beijerschen generaal von Xijlander. Deze toevoeging zou vooral ten doel hebben om daardoor het staken der stem men te voorkomen doch men verzekert tevensdat van de Pruissische zijde, ter zake van de houding van Beijeren in den laatsten tijd zeer ernstige bezwaren tegen deze voor drage zijn geopperd. De keurvorst van Hessen zal onze stad spoedig verlaten en zich voorloopig te Kassei vestigen. De zomermaanden zal Z. K. H. waarschijnlijk op het bij Hanau gelegene land goed Philipsruhe doorbrengen. De keurvorst heeft gisteren hier ter stede een bezoek gehad van den groot-hertog van Hessen waarin naar men meentberaadslaagd is over de door hem ten aanzien van Duitsch'and te volgen staatkunde. Onze beurs was heden zeer flaauw gestemd zoowel ten gevolge van de lager afkomende merken uit Parijsals op grond van een gerucht, dat Oostenrijk aan Pruissen eene no ta had toegezondenwaarin onder andereu zou vermeld wordendat indien Oostenrijk zijne troepen naar de Pruissische grenzen liet oprukkenook Rusland te gelijker tijd zijne in Polen staande krijgsmagt derwaarts zou verleggen. Ook het aannemen van het voorstel van von Patow in het volkshuis te Erfurt houdt hier eenige spanning gaande. Hamburg 15 april. Den 14 dezer zou de kroonprins van Zweden naar luid der jongste berigten uit Stokholm van daar naar Koppenhagen vertrekken, en, na zich eenige dagen in deze stad te hebben opgehouden zijne reis naar 's Gravenhage over Lubeck en Hanover voortzetten. Italië. Het Toskaansche regeringsblad deelt dc vol gende berigten uit Rome van den 6 dezer mede De paus zal, gelijk thans aangekondigd wordt, den 13 zijnen intogt te Rome houden. Alle vreugdebedrijven zijn verboden en de toebereidselen die reeds yan wege de municipaliteit begonnen waren zijn gestaakt. Daarentegen wordt in alle wijken der stad geld bijeengezameld om uit- deelingen aan behoefcigen te doen en in de kerken openbare dankgebeden te doen houden. De H. vader zal bij zijnen intogt het midden der stad vermijden maar daarentegen dc wijken doortrekkendie door de mindere standen bewoond worden, onder welke eene algemeene vreugde over de te rugkomst van Z. H. heerscht. De Napelsche troepen zul len den paus tot Velletri geleiden van. daar zulle-h alleen de karabiniers hem tot Genzano vergezellen terwijl dè-Fian-% sche dragonders van Genzeno tot Albano het geleide zullen

Middelburgsche Courant | 1850 | | pagina 1