MIDDKLBIBGSUHE C 0 U ft A Wf°. 44. Donderdag 11 April. 1850. Ëesfttrcti cit Sbnuuiötwtw». isiuïiciïïctubsche 3ftjbiagcu. VEEMARKT op het Dorp NIEUW LA NB Woensdag 17 April 1850. WELBABIGMEIB Arnemuiden 9 April 1850. Met hartelijke dankzegging mag de Commissie nogmaals dankbare melding maken, dat des voormiddags in de Nieuwe kerk te Middelburg, op den 7 April gecollecteerd is een verzegeld pakje, gemerkt B.waarin 10 zich bevond, be stemd voor een extra Broodbtdeeling waaraan op den 13 dezer gevolg zal worden gegeven. De Commissie voornoemd, J. JOOSSEN. J. van BELZEN, Klz. MIDDELBURG, den 10 April. De Tweede Kamer der Staten-Generaal zalnaar men ver neemt, maandag den 15 dezer hare werkzaamheden her vatten. - De commissie van rapporteurs over de wets-ontwerpen nopens de scheepvaartregten is, zoowel den 5 als den 6 dezervergaderd geweest. Ten opzlgte der wets-ontwerpen, welke den 19 dezer aan de Staten-Generaal zullen worden aangeboden verneemt het Zondagsbladdat Z. K. H. Prins Hendrik zal worden voor gesteld als Regent. Door het genootschap 'tot verdediging der Christelijke godsdienstis de uitgeloofde eereprijs aan den wel-eerw. heer J. A- M. Mensingate Sijbecarspeltoegewezen voor eene ingezondene verhandeling over de liturgische schriften der Nederlandsche Hervormde Kerk. -Op last van den raad van administratie der Holland- sclie ijzeren spoorweg-maatschappij is bekend gemaakt, dat <de zomerdienst van den spoorweg van Amsterdam tot Rotter- dam en omgekeerd, met zondag den 14 dezer een aanvang zat nemen. Den 7 dezer is te Helievoetsluis binnengekomen Zr. Ms. transportschip merweue onder bevel van den luit-ter-zee ïste kl. .7. Spanjaardvan Suriname. Zr. Ms. fregat de sambre onder bevel van den kapit.- ter-zee HFergusonden 14 december 11. van Batavia naar Nederland vertrokken, is den 29 januarij in de Tafelbaai (Kaap de Goede Hoop) bintieugeloopenom water in te nemen. 1 's Gravenhage 6 april. Naar men verneemt, wordt het koninklijk gezin, hetwelk zich den 10 dezer naar Amsterdam begeeft, den 15 van daarin deze residentie terug verwacht. Heden zal in het paleis van Z. K. H. Prins Frederik een groot diner plaats hebben bij hetwelk de minister van ouitenlandsche zaken de Zweedsche gezantgeneraal Mans- back de baron Manderstrom en de baron de Geer genoodigd zijn geworden. De hoogleeraar Bachinewelke zich een tijdlang ter zake van het kabinet schilderijen van wijlen Z. M. Koning Willem II binnen deze residentie heeft opgehouden is dezen nacht naar Petersburg vertrokken. Heden middag heeft er een buitengewone raad van ministers plaats gehad. Z. K. H. Prins Hendrik is naar H. M. de Koningin moeder op het kasteel Biljoen vertrokken ten einde aldaar den 8 bij gelegenheid van den verjaardag van zijne zuster, H. K. H. de Erfgroothertogin van Saksen-Weimar-Eisenach, tegenwoordig te zijn. Naar men van goederhand verneemtzal Z. K. H. de kroonprins van Zweden en Noorwegen met zijn talrijk gevolg den 20 dezer in de residentie aankomen. Z. K. H. zal alsdan zijn intrek nemen in het hotel Bellevue. j' Gravenhage 8 april. H. M. de Koningin heeft heden den heer dr. K. Giitzlaf ten gehoore ontvangen. Leeuwarden 4 april. I11 het laatst der maand februarij jl. werd door zekere Treintje Eskesoud 21 jaren, ten hui ze van zekere weduwe aldaar, een diefstal van onderschei dene gouden en zilveren voorwerpen gepleegd. Zij wist zich echter door de vlugt aan de nasporingen der justitie te onttrekken doch maakte zich kort daarna in een logement te Arnhem op nieuw aan ontvreemding van verschillende goederenwaaronder ook ettelijke manskleederenschul dig en zwierf in die kleederen vermomd eenigen tijd rond, tot zij gisteren avond weder in een logement te Leeuwar den aankwam en daar den nacht doorbragt. Sommige om standigheden hadden intusschen bij den logementhouder eeni gen argwaan jegens zijnen gast doen ontstaan zoodat hij eenen in de nabijheid wonenden justitie-dienaar daarvan ken nis gaf, die vervolgens in den bewusten persoon terstond de daderes van voormelde diefstallen herkende. De gevaar lijke verloochenster harer kunne werd daarop onmiddellijk in verzekerde bewaring genomen en voor den regter-com missaris gebragtvoor wien zij naar wij vei nemen, be reids hare misdrijven beleden heeft. gepredikt en des avonds de diakonie-bewaarschool be zocht alwaar hij zich op eene innemende wijze met de kinderen in de speelzaal te zamen gekomen ten aanhoore van een talrijk publiek heeft bezig gehouden. Zijn verblijf in ons land zal niet ligt worden vergeten. De collecte, eergisterenavond in de Domkerk, 11a derede van dr. Gutz/ajfgehouden ten voordeele van het Neder- iandsche zendelinggenootschap heeft ruim 200 opgebrsgt. Te Amsterdam heeft zich eene commissie gevormd tot daarstelling eener vereeniging tot opleiding van jeugdige zen delingen van beider kunne, ten einde de pogingen var. dr. Giitzlajf tot bekecring van CUna te ondersteunen. Engeland. Londen 6 april. Gisteren is mevrouw Sontag weder in den koninklijken .schouwburg alhier opge treden in de rol van Norma. Op de kermis te Greenvvich hebben II. woensdag wan ordelijkheden van ernstigen aard plaats gegrepen. De mili tairen kregen twist met de burgers, waarop een hevige strijd volgde; het kostte den policie-beambten te voet en te paard groote moeite de partijen te scheiden 21 soldaten zijn in hechtenis genomen. r De voorgenomen afschaffing van het onderkoningschap van Ierland vindt te Dublin nog altijd sterke tegenkanting. Gedurende de laatste stormen zijn op de Iersche kusten vele schepen vergaan onder anderen, volgens schrijven van Belfast het barkschip Terese Janevan Liverpool naar Marauham bestemdhetwelk geheel door midden gebarsten wasde ka pitein eti zeven manschappendie zich op het achterste ge deelte van het vaartuig bevonden kwamen in de golven om 'maar de stuurman en de zeven overige manschappen die op bet voorste gedeelte waren werden gered. dit wordt bevestigd, meent tnen daaruit te moeten afleiden, dat de vrees voor aanstaande verwikkelingen Z. K. H. hier terughoudt. De baraillons Pruissische landweer welke reeds bevel hadden ontvangenom naar hunne haardsteden terug te- keeren zullen vooreerst nog hier achterblijven. Voor het oogenblik zijn al de hier ter sfede garnizoen houdende troepen in kazernen gehuisvest. Te Koppenhagen meent mendat de voornitzigten op het spoedig tot stand komen vau eenen vrede met de hertog dommen voor het oogenblik weder als vervlogen moeten worden beschouwd. Kerknieuws. Laatsleden zaturdag ten 2 ure heeft dr. Giitzlaf, in het gebouw van kunsten en wetenschappen te Utrecht, eene belangrijke mededeeling omtrent hetChinesche en de omliggende rijken gedaan. Des avonds ten 6 ure daarop hield hij eene godsdienstoefening voor eene de Dom kerk geheel vullende schaar. Gisteren heeft hij te. Zeist S&uftscMand. Weenen 4 april. Volgens een onzer dagbladen, is de gewezen afgevaardigde bij den rijksdag, dr. Zimmerop requisitie onzer regering, te Berlijn in hechtenis genomen, om aan Oostenrijk uitgeleverd te worden. De ban Jellachich heeft zich met de 17jarige gravin Sophie Stockaudochter van den bezitter der heerlijkheid j Napagede in Moravie, verloofd. De voormalige 'kommandant der nationale garde te Pesth Szazis tot 8 jaren vestingstraf veroordeeld. Door onderscheidene bankiers alhierkooplieden en fabriekantehis een adres bij het ministerie van financien ingediendhoudende bezwaren tegen de belasting op het inkomen. De adressanten verzetten zich minder tegen het beginsel der belasting, als wel tegen de daarmede verbonden maatregelen van contróle welke zij als voor den handel en f het fabriekwezen zeer nadeelig beschouwen. Eergisteren heeft de plegtige nireiking der kruisen van de Maria Theresia orde aan de nieuw benoemde ridders dier orde plaats gehad. Aan 29 onder-officieren en soldaten werden bij die gelegenheid gouden en zilveren medailles ge schonkenvoor betoonde dapperheid. Berlijn 6 april. De koning zal een gedeelte van den zomer op het slot Reinsbergaan de Mecklenburgsche grenzen, doorbrengen. De ministers graaf Brandenburg en von Manteujfel keeren in de volgende week naar Erfurt terugten einde de zittin gen van het parlementwaarvan zij leden zijn, bij te wonen. De zittingen zullen denkelijk belangrijk wezen. Heden is te Erfurt het stateu-huis vergaderd geweestdoch alleen om ettelijke geloofsbrieven van nieuw benoemde leden te onder zoeken. De benoemingen van de leden voor de eerste-kamer der Pruissische wetgevende vergadering zijn ditmaal alhier in een nog meer behoudenden zin uitgevallen dan die der vorige. Niet een der aanhangers van de dus genaamde liberale cons titutionele partij- is verkozen. Daarentegen is meer dan één staatsman die sedert maart geheel op den achtergrond was geraakt, ditmaal weder in het parlement geroepen. Het is de middenstanddie in dezen hoeft moeten beslissen en welks staatkundige gevoelens aanmerkelijk gewijzigd schijnen te zijn. De weifeling van de commissie van het volkhuis te Erfurt is door den heer von Bodelschwing te weeg gebragtwelke zich van de vrijzinnige partij heeft afgescheiden zonder zich aan de behoudende aan te sluiten. Men stelt zich 1111 hier ter stede voor, dat desniettegenstaande de meerderheid van het volkshuis zich voor de voordragt van den heer Camphausen zal verklaren. Het besluit vau de commissie van het statenhuis is nog niet bekend. Frankfort 6 april. De laatste berigten omtrent het ver handelde in de vergaderingen van de commissien der beide huizen van het Duitsch-Pruissisch parlement hebben hier nogal indruk gemaakt en de aandacht meer bijzonder geves tigd op dat verbond. Algemeen beschouwc men de verwe zenlijking van de bedoeling van sommigen dat dit bijzon dere verbond eene op zich zelf staande mogendheid zal vor men en zich tegenover het zoogenaamde groot Duitsche ver bond zal stellen als eene onmogelijkheid, welke alleen zou strekken om Duitschland te verdeelen en waarschijnlijk hoogst ernstige verwikkelingen ten gevolge zóu hebben. Niet zon der genoegen heeft men dan ook gezien dat ook Pruissen eindelijk tot die overtuiging schijnt gekomen te zijn. Men verzekert bepaaldelijk, dat de Prins van Pruissen J hier den zomer zal doorbrengenen dat hij het buitenver- i blijf van den heer Bethmann daartoe heefc gehuurd. Indien IBwiisea-ïainï. Volgens berigtec uit Bern van den 4 dezer, heefc het bewind van het kanton Genêve gewei gerd het besluit van den eedgenootschappeiijken raad betrek kelijk de uitdrijving der leden van de Duitsche genootschap pen van. werklieden voor zooveel dat kanton betreftten uitvoer te leggen. Genoemde raad had zich voor alsnog vergenoegd met aan de regering van Genève eene nieuwe meer dringende uitnoodiging toe te zenden om het bedoelde besluit in a! zijne deelen zonder verwijl ten uitvoer te leg gen. In de circulairewaarbij de eedgenootschappelijke raad zijn besluit betrekkelijk de genootschappen der werklieden aan de kantonsregeringen heeft doen toekomen, is doorhem, blijkens nadere mededeeling, als de uitkomst van het terza ke van deze genootschappen gehouden onderzoek het vol gende opgegeven 1. het is ten volle bewezen dat de Duitsche werklie den in Zwitserland zich ter bevordering van eene revolu tie waardoor niet alleen de troonen, maar ook de geheele maatschappelijke incigting bepaaldelijk in Duitschland be dreigd werd organiseerden en zich daarop voorbereidden 2. deze revolutionuaire propaganda (gelijk het centraal genootschap zelf die associatie noemt) is in Zwitserland zoo min ontstaan als zij uitsluitend diür te huis behoort. Hare hoofdzetels zijn in Duitschland, Frankrijken Engeland, vau daar werd zij in het leven geroepen zij staat geenszins op zich zelvemaar is slechts een onderdeel van het groote sociale democratische verbond. In Zwitserland konden die genootschappen zich een weinig vrijer bewegen, en hunne pogingen werden dus meer openbaar; maar de personen die de zaak besturen bevinden zich grootendeels in het buiten land. Het is uit dien hoofde onwaar en daarom onbillijk Zwitserland de stookhaard der Europesche revolucien te noemen, een land hetwelk, zonder troepen en alleen door de zedelijke kracht die vrijheid en beschaving aan een volk verleenen bijna uitsluitend rust en orde bleef genieten ter wijl het overige Europa aan revolutien en communistische beroerten ten prooi was. 3. Eindelijk is geblekendat de bedoelde genootschap pen zich met de vlugtelingen in een zeer naauw verband stelden en dat met name de hoofden of andere personen van invloed onder deze laatsten de bedoelingen der genoot schappen bevorderden en ondersteunden." Het aantal personen die, ten gevolge van het meergemelde besluituit Zwitserland verwijderd moeten worden bedraagt 560dat dergenen -die in vijf genootschappen verdeeld onder toezigt der policie gesteld zijn, 214. Spanje. Madrid 1 april. Het officiële dagblad deelt een koninklijk besluit mede waarbij het bestuur der open bare schuld wordt gelastplannen in gereedheid te maken tot regeling dier schuld, en daarbij te zorgen dat de verte genwoordigers der buitenlandsche Spaansche fondsenhouders omtrent hunne belangen worden gehoord. Na deze voor bereidende werkzaamheden Zal de minister van financien in de volgende zitting der cortes het bedoelde ontwerp van wet tot regeling der schuld indienen. Sommigen te Madrid hou den het daarvoor, dat de openbaarmaking dezer stukken ten doel heeft de regeling der questie met Engelaud gemakkelijk te maken. Men noemt lord Hewden als den diplomatieken opvolger van den heer Bulwer in de Spaansche hoofdstad. Frankrijk. Parijs 6 april. In de zitting der wi gevende vergadering van heden heeft men zich bezig gehob den met het onderzoek der verkiezingen van de afgevaai digden van den Boven-Rijn. Na eenige woordenwisselingen zijn dezelve met 420 tegen 209 stemmen goedgekeurd. Wij ders 'is inj deze zitting de uitslag der tweede stemming be kend gemaakt voor de benoeming der vice-presidenten. De beer'en Leon Faucher en de Lasteyrie zijn verkozen tegen de heeren Benoit dlAzy en de Fatismenilde kandidaten der [legitimisten. Het blijkt dus in deze dat de legiti misten zich afscheuren van de gematigde partij. Men vreest voor de gevolgen van die taktiek. Ten einde de legitimisten ook een candidaat in het bu reau der kamer van afgevaardigden te kunnen bezorgen heeft de heer de Lasteyrie (Orleanist) voor zijne benoeming ais onder-voorzitter bedankt. Men verzekert dat de legi- timistische partij, door zoo'veel belangeloosheid getroffen, besloten heeft bij de herkiezing hunne stemmen op den heer de Lasteyrie te zullen vereenigen. De commissie belast met het onderzoek der wet op de mairesheeft in beginsel met '10 tegen 5 stemmen het re geringsvoorstel afgekeurd. De commissie is een plan toege daan om alleen de regering vrijheid te geven in zekere ge vallen maires te schorsen en gemeente-raden te ontbinden en voor eene korte wijl beiden aan te stellen. Er is reeds een aanvang gemaakt om dit plan uit te werken. Het gouvernement is nog niet tot een besluit gekomen aangaande een ministerie van policie. De heer de Persignyals chef van het nieuw te scheppen

Middelburgsche Courant | 1850 | | pagina 1