MIDDELBUMSCHE COURANT. W- W. 43. Dingsdag 1850. 9 April. BcsUisrcn en Qlbjitinistratien. iSitsttculatibgche &ijbiugett. iSuitculanbdchc ®ijbiugcn. De STAATSRAAD, GOUVERNEUR van de Provincie ZEELAND In aanmerking nemende, dat achtervolgjns de wet van den 8 November 1815 Staatsblad no. 51) de Rekeningen of Declaracien van alle Schuldvorderingen ten laste van het Rijk over het dienstjaar 1849, voor of op den laatsten Junij de zes ja arsbij zoodanige Besturen, Administratien Colle- gien Autoriteiten of Ambtenaren welke de orders tot het doen der leverantien of anderzints gegeven hebben behoo- ren te zijn ingediend terwijl bij achterlijkheid de Schuld- -ordering zal worden gehouden verjaard en vernietigd. Herinnert bij deze alle belanghebbende Besturen Admi nistratien en Partikulieren in deze Provincie, aan de bepa lingen der bovenbedoelde wetonder uitnoodiging tevens om de indiening van hunne Pretencien over 1849, daar en waar het behoort, zoo spoedig mogelijk te bewerkstelligen, en daarvoor het aangegeven tijdstip van 30 Junij 1850, niet af te wachten, Middelburg, den 6 April 1850. De Staatsraad, Gouverneur voornoemd, VAN /VREDENBURCH. S TAATS-LOTERIJ. Achtervolgens artikel 3 van Zr. Ms. besluit van den 6 Januarij 1831 no. 68 (Staatsblad no* heeft Zijne Ex cellentie de Minister van Financien bij resolutie van den 5 April jongstleden, bepaald de prijzen, het opgeld daar onder begrepen waarvoor de CollecteursSplitrers en De- bitanten der Staats-Loterijde Loten en gedeelten van dien, voor de vierde week der trekking van de laatste Klasse der 210de Loterij, zullen mogen uitgeven, te weten BIJ VERKOOP Geheele Loten 75 Halve - 37,50 Vijfde - 15 00 Tiende - 750 Twintigste - 3 75 Wordende de belanghebbenden bij deze herinnerd dat bij voornoemd artikel van Zr. Ms. besluit uitdrukkelijk is vastgesteld, dat de Collecteurs, Splitters en Debitanten ge houden zijn fem zich naar die prijsbepaling te regelen en dezelve gedurig ter inzage voor het Publiek beschikbaar te hebben. Middelburg, den 8 April 1850. De Staatsraad Gouverneur van de Provincie Zeeland Bij delegatie van denzelven, De Burgemeester der Stad Middelburg PASPOORT van GR1JPSKERK*E. PUBLICATIE. BURGEMEESTER en WETHOUDERS der Stad VLIS- SINGEN Gelezen de missive van den Heer Kolonel, belast met het Plaatselijk Kommandement dezer Vesting, dato 4 dezer maand. Brengen bij deze ter kennis van een iederdat bij het 6de Regement Infanterie alhier iu garnizoen, met het Schieten naar de Schijf, ter plaatse daartoe vroeger aangewezen een aanvang zal worden genomen te beginnen met den 8 de zer, en deze oefening geregeld dagelijks (uitgenomen op Zon en Feestdagen) van des morgens 10 tot des namiddags ten 2 ure zal worden voortgezet. En opdat niemand hiervan onkundig zijzal deze worden afgekondigd en aangeplakt, ter' plaatse waar zulks gebrui kelijk is te geschieden mitsgaders in dz Middelburgsche Cou rant geplaatst. Vlissingen den 5 April 1850. Burgemeester en Wethouders voornoemd J. W. CALLENFELS. Ter ordonnantie van Hun Edel Achtbare S. van der SWALME. NEDERL. HAA DEL-MA AT SC HAP PIJ. De DIRECTIE maakt bekend dat door haar zullen ge veild worden Te ROTTERDAMop Dingsdag den 7 Mei 1850. 35,755 Kranj. en Kanass. Java SUIKER, liggende aldaar. 36,000 Dito Dito DITOligg. te Amsterdam. 3,115 Dito Dito DITO, Dordrecht. 5,876 Dito Dito DITOMiddelburg. De Notitien met de Veil-conditien, zullen in tijds worden uitgegeven. Amsterdam, den 4 April 1850. VAN DER OUDERMEULEN President. TOLLENAARSecretaris. MAATSCHAPPIJ TOT HUT TAN 'T ALGEMEEN. VERGADERING op Woensdag den 10 April 1850, des avonds ten half zeven ure precies. Verkiezing van een Lid voor het BestuurVoorlezing en Bijdrage. Namens Bestuurders P. de MARET TAK Secretaris. Middelburg, den 8 April 1850. DIAKENEN der Nederd. Hervormde Gemeente alhier hebben op gisteren voormiddag, Nieuwekerk, gecollecteerd een verzegeld pakjemet het opschriftvoor Arnemuijde B.hetwelk zij bij den Heer de Blaecke de Ligny hebben doen overbrengen. Diakenen voornoemd Abm. J. DRONKERS, Praeses. W. A. DORMAAR Hz.Scriba. MIDDELBURG, den 8 April. Laatstleden zaturdag gaven de leerlingen der in 1847 alhier opgerigte Gymnastische School, in bijzijn van vele ouders, betrekkingen en andere belangstellende personen bewijzen van hunne vorderingen en bekwaamheden in deze zoo hoogst- nuttige ligchaams-oefening. De proeven droegen niet alleen algemeene goedkeuring wegmaar hebben de verwachting verre overtroffen. Lof, aanbeveling en ondersteuning ver dienen deswegens de bestuurders en onderwijzers dezer in- rigting. In onze courant van dingsdag den 3 dezer deelden wij mede, dat op de wal, een jeugdig meisje haar leven had verloren in een regenbak en dat langdurige geneeskundige hulp door den heer chirurgijn Pietcrse en later met mede hulp van de heeren med. doctoren de Man en de Marrée hierbijdoch vruchteloos is aangewend; maar wij hebben later vernomen, dat een der Buren, de heer A. Schijf, mr. met selaar, op het geroep om hulp dadelijk toegeschoten die hulp zonder zich een oogenblik te bedenken beproefd heeft door zich in den regenbak neder te laten en het kind daaruit heeft gehaald. Bij deze edele menschlievende daad waagde hij zijn leven en zijne gezondheid en heeft haar wij vernemen daarbij eenige kneuzingen bekomen. Wij meenden dit prij zenswaardig gedrag, hoewel buiten onze schuld wat laat, niet onvermeld te mogen laten. Wij vernemen dat toen men het lijk*ontdekte van den hellebaardier IVillemsewiens ongelukkig omkomen wij in ons no. van 11. donderdag mededeelden er nog geaarzeld werd om het uit het water te halen alvorens men de policie er kennis van had gegeven. Wij hebben in ons blad meerma len het droevig vooroordeel bestreden, dat ondanks alle te- regtwijzing nog blijft bestaan, alsof men geen drenkeling uit het water zou mogen halenvoor men daarvan aan gifte had gedaan. Men legge toch -dit vooroordeel af, en laat ieder die eenigen invloed heeft toch bij het volk dit dwa ze wanbegrip zoeken te verdrijven. Men roepe liever den eersten den besten geneeskundige te hulp of sla zelve handen aan het werk om ware het mogelijk het leven bij den dren keling op te wekken en geve dan daarna aan de autoritei ten kennis. Wij gelooven wel dat aan het lijk van IVillem se de proeven niet meer noodig geacht werdendaar er overtuigende teeltenen van den dood aanwezig waren, maar wij nemen deze gelegenheid waar om bij herhaling op de regelen te verwijzen die door de maatschappij tot redding van drenkelingen zijn voorgeschreven en die wij hier achter onder de rubriek Mengelingen laten volgen. De buitengewone vergadering van de synode der Nederl. hervormde kerk is door den minister voor de zaken der hervormde eeredienst enz. den 4 april te 's Gravenhage ge opend. Bij koninklijk besluit van den 3 dezer is de commies van Staat bij den raad van State, mr. E. A. Berckmans de IVeertmet den 1 bevorensbenoemd tot referendaris bij het kabinet des Konings. Z. M. heeft bij besluit van den 4 dezer goedgevonden te benoemen 1. bij de koninklijke militaire akademie, tot adjudant der akademieden kapitein J. Tegelberg van het 5de regement infanterie; bij den plaatselijken staf, tot kapitein den isten luitenant A. van Hooijdonkplaats-majoor van de 3de kl. op het fort Rammekens. Bij het wapen der infanteriebij het 2de regement, tot isten luitenant bij anciënniteit, den 2den luit.-adjudant J. D. R. Hagedoornvan het korps; bij het 4de regement, tot isten luit. bij anciënniteit, den 2den luit. IV. von iVrangel, van het korpsbij het 5de regement tot kapitein van de 3de kl. bij anciënniteit, den isten luit. J. P. A. Canselaarvan het 4de regement van het wapen. 2. den 2den luit. G. P. Booms, van het 7de regement in fanterie, gedetacheerd bij de koninklijke militaire akademie, op het daartoe door hem gedaan verzoek een eervol ontslag te verleenen uit zijne betrekking bij gemelde akademie; en 3. in zijnen rang bij het 7de regement infanterie te plaat sen, en tevens bij de koninklijke militaire akademie te deta cheren, den ïsten luit. C. P. PVeijmar Schultzherkomstig van de bataillons jagers van het regement grenadiers en jagers, en thans werkzaam bij het departement van oorlog. Door het departement van binnenlandsche zaken is bij resolutie van den 2 dezeronder intrekking der reso- lutien van den 17 october 1848, concessie tot wederop zegging toe verleend aan de heeren Matthijs Wenmaekers c. s. te Maastrichtten behoeve van de vereeniging door hen tot stand gebragt onder den naam van Schroef-stoomboot-maat- schappij op de Zuid-Willemsvaarten zulks voor eene ge regelde dienst met schroefstoombooten tusschen de steden 's Hertogenbosch en Maastricht en tusschengelegene plaat sen vice versatot vervoer van passagiers en goederen. ,s Gravenhage 5 april. Woensdag 10 dezer zal Z. M. de Koning en het hof zich des middags met dfen spoortrein naar Amsterdam begeven ten einde aldaar eenige dagen te vertoeven. De opperkamerheer heeft bekend gemaaktdat Z. M. de Koning, op donderdag den 11 dezer, in het paleis te Amsterdam audiëntie zal verleenen aan de civiele autoritei ten en op zaturdag den 13 daaraanvolgende aan commissien en particulieren. Deze audientien zullen aanvang nemen des ochtends ten 10 ure. En worden de belanghebbenden verzocht hunne aanvragen om tot de audiëntie te worden toegelaten uiter lijk vóór of op den 9 dezer^es namiddags ten 3 ure r fm'i.'-T laan het paleis te Amsterdam in te dienen; zullende- later geene aanvragen meec in aanmerking komen. Te Rotterdam is den 5 dezer geopend de vijfde tentoon stelling der koninklijke Nederlandsche maatschappij van tuin bouw in de groote zaal der sociëteit Harmonie. t Te Groningen worden velerlei feestelijkheden voorbereid om plaats te hebben bij gelegenheid der inwijding van het academie-gebouw, op den 4 september eerstkomende. Staten Generaal. Zitting van 4 april. De Eerste Kamer der Staten-generaal heeft donderdag hare werkzaamheden hervat. De heer Gevers van Endegeest hee ft namens de commissie vroeger benoemd om in overleg met eene andere commissie uit "de Tweede Kamer, maatrege len te beramen tot invoering der ster.ographie voor de open baarmaking van het verhandelde in de beide Kamers verslag uitgebragt, naar aanleiding waarvan de Kamer, onder dank zegging aan de commissie voor de door haar genonjen moeite, de reeds bij de Tweede Kamer aangenomen reglementen be trekkelijk de dienst der stenographieheeft goedgekeurd. De Kamer heeft de heeren Gevers van EndegeestHofmann en Groeninx van Zoelen benoemd tot leden der iu die regle menten bedoelde blijvende commissie voor de openbaarmaking van het verhandelde in de Kamers. Onder de ingekomen stukken behooren vier door de Tweede Kamer toegezonden wets-ontwerpen 1°. een wets-ontwerp betrekkelijk het fonds voor kwade posten; 20. een tot ver hooging der begrooting van 1849 ter zake van uitgifte van schatkistbiljetten; 30. een tot heffing van provinciale belas- tingen in Friesland over 1850; en 40. een tot regeling van de brievenposterij. Onder de ingekomen stukken behooren ook twee missives, de e^ne van den heer de Jonge van Ellemeetde andere van de heeren van PVclderen Rengersvan S winde ren en Engel- kens, waarbij die leden respectivelijk kennis geven, dat zij laatstelijk tot burgemeester of grietman herbenoemd zijnde, van de vergadering eene beslissing wenschen of zij door het aannemen dier herbenoeming beschouwd moeten worden als opgehouden te hebben leden der Kamer te zijn. De voor zitter heeft tevens kennis gegeven dat de heer Verhey van den Boogaard, mede laatstelijk-herbenoemd als burgemeester eener gemeente hem mondeling verzocht heeft van de ver gadering eene beslissing ook te zijnen aanzien te provoceren. De beraadslaging over dit onderwerp is bepaald op morgen ochtend ten elf ure. Zitting van 5 april. Vrijdag heeft in de Eerste Kamer de beraadslaging plaats gehad over de vraagof de heeren de Jonge van Ellemeet, Engelkensvan S winde ren en Verhey van den Bogaard, door het aannemen van eene herbenoeming tot burgemeester, en de heer van TVelderen Rengers door het aannemen van eene herbenoeming tot grietman ingevolge art. 91 alinea 4 der Grondwet, opgehouden hebben leden der Kamer te zijn. Bij die beraadslaging heeft de minister van binnenlandsche zaken als het gevoelen van het gouvernement doen kennen dat de genoemde heeren alsnog als leden der Kamer te beschouwen zijn. De vergadering heeft met 14 tegen 11 stemmen beslist, dat de genoemde vijf heeren door het aannemen der gemelde herbenoemingen hun lidmaatschap niet verloren hebben. Voor de beslissing in dezen zin hebben gestemd de heeren RegoutCorver HooftInsinger de Rijk DiemontBorski, van Pallandt van fVaardenburg en Neerijen Frescman Viëtor, Beerenbroek Bosch Martens van Sevenhoven van Lidth de Jeude van Mierlo en de voorzitter. Tegen hebben gestemd de heeren van Sasse van Tsselt Hofman, van Meurs, Gevers van Endegeest, V Hooft, Blankenheijm Tonckens Taets van AmerongenLichtenvelt, Groeninx van Zoelen en van Verschuer. Daarna heeft de heer Hofman verlof gevraagd, om van het ministerie inlichtingen te vragen omtrent de laatste be noemingen van burgemeesters. Dat verzoek is met 22 tegen 2 stemmen door de vergadering toegestaan en het doen van die vragen bepaald op maandag aanstaande. Tegen het ver leenen van het verlof hebben gestemd de heeren Diemont en Tonckens. Kerknieuws. Gisteren werd alhier de onlangs be roepen leeraar bij de Nederduitsche Hervormde gemeente, Ds. J. J. L. ten Katein de Nieuwekerk, in het heilige dienstwerk bevestigd door zijnen ambtsbroeder Ds. J. P. Hasebroek, die daarbij als grondslag dezer gelegensheids-leer rede sprak over de woorden vervat iu Johs. XXI vs. 1419a. Des avonds hield de bevestigde, in genoemde kerk zijne intree-rede, en had tot tekst zijner leerrede uit Johs. XXI vs. 19, deze woorden: Volgt my. Beide godsdienstige plegtigheden werden door eene zeer talrijke schare van toehoorders met de meeste belangstelling bijgewoond. Dr. K. F. A. Giitzlaf, de vermaarde zendelingheeft ook te Amsterdam, 's Gravenhage en Leyden in het open baar verslagen gedaan over het zendelingswerk en bijzonder over de Evangelie-verspreiding in China, die met bijzonder genoegen zijn gehoord en prijsstelling hebben verwekt in de zaak van het zendelingswerk "zoowel als voor den ijver en de allerbelangrijkste lotgevallen van den spreker. Zijn wel-eerw. wordt ook te Groningen verwacht. .Dultschland. Frankfort 4 april. De geruchten over een vorsten congres te Dresden blijven niet alleen in omloop

Middelburgsche Courant | 1850 | | pagina 1