MDDELBURGSCHE COURANT. N°. 42. Zaturdag 6 April. 1850. iscetntxn cis Sbmittisrtvatiea. !3iiincttl«sttiS0chc ®i)bingen. Buttculi-ntfrdchc ®ijbiugeu. BETALING TAN PENSIOENEN om* het eerste Kwar- taal 1850, ten Kantore van den Betaalmeester te Middelburg. GENEESKUNDE. Woensdag den tienden dezer, des middags ten twaalf ure, zal er, in hare gewone Vergaderkamer in de Abdij, eene openbare zitting van de Provinciale Geneeskundige Commis sie in Zeeland plaats hebben, tot het afnemen van examina. Js. de MAN, Jz.Secret. 7VELDADIGHEID. Arnemniden 4 April 1850. Het is voor de Commissie alhier een aangename pligt, dankbare melding te mogen maken, dat, bij de weldoeners der armen dezer Gemeente gedurende dezen Winterzich ook gevoegd heeft de Burgemeester dezer Gemeente A. Boo- gertdie door eene Broodbedeelingbij gelegenheid van het Paaschfeestaan de bedeelde armen getoond heeft het voet spoor te willen betreden van zijnen voorganger, den Heer C. D. Baarsdie der armen belangen zoo zeer was toege daan en dat God bekrachtige voor het vervolg De Commissie voornoemd, J. JÖOSSEN. J. van BELZEN, Klz. MIDDELBURG, den 5 April. De Staats-Courant van woensdag II. behelst het volgend besl uit Wij WILLEM III, enz., enz. Gezien de voordragt van onzen raad van ministersvan den 22 maart jl. Gelet op de artt. 41 en 36 der Grondwet, Hebben goedgevonden en verstaan i°. te bepalen, dat door ouzerCminister van justitie, in eene openbare vervenigde zitting van de beide Kamers der Statea-Generaal zullen worden overgebragt een ontwerp van wetter benoeming van eenen Regent en tot vaststel ling van bepalingen ten aanzien der aanvaarding van het regentschapalsmede een ontwerp van wet omtrent de be noeming van voogden en tot regeling der voogdijschap bei de voor het geval der minderjarigheid van onzen Troon opvolger bij zijne komst tot den troon 20. de leden der beide Kamers uit te noodigen, zich op vrijdag den 19 april aanstaande, ten twaalf ure, ren voor schreven eindein de vergaderzaal der Tweede Kamer van de Staten Generaal re vereenigen. En zullen afschriften dezes worden gezonden aan den raad van ministers aan onzen minister van justitie en aan de beide Kamers der Staten-Generaal. Zr. Ms. transportschip prins willem frederik hendrik, onder bevel van den luitenant-ter-zee der eerste klasse B. G. Escher is II. maandag namiddag uit Hellevoetsluis in zee gezeild, bestemd naar Batavia. Den 17 januarij laatstl. is van Hellevoetsluis te Suriname aangekomen Zr. Ms. transportschip merwede luitenant iste klasse J. Spanjaard. s Gravenhage 2 april. Naar men verneemt zal den 21 mei aanstaande door HH. KK. HH. Prins en Prinses Frede rik hoogstderzelver esjarig huwelijksfeest gevierd worden. Bij die gelegenheid zullen volgens sommigen Z. K. H. de Prins van Pruissen en eenige andere vorstelijke personen bloedverwanten van HH. KK. HH.herwaarts komen om het famiiie-feest bij te wonen. «De buitenplaats Bakkershagen aan den Leydschen weg gelegen, welke aan Z. K. H. Prins Frederik toebehoort zou in gereedheid gebragt worden tot de ontvangst van de buitenlandsche Vorsten en Vorstinnen. Rotterdam 3 april. Heden had in het Hotel des Pays-Bas alhier eene algetneene vergadering plaats der leden van de Koninklijke Nederlandsche Tacht-Club welke door Z. K. H. Prins Hendrik der Nederlanden president dier vereeniging werd gepresideerd. Na de ballottage van eenige kandidaten tot het lidmaatschap berigete Z. K. H. dat sints de laatste opgave wederom 4 leerlingen van het roeicorps der Koninkl. Ned. Tacht-Club op de koopvaardijvloot waren geplaatstte weten2 bij de heeren A. van Hoboken Zonen een bij de heeren C. Vlierboom Zoon en een bij den heer W. Ruys J. Dz. zoodat het getal der geplaatste kweekelingen thans tot 77 was gestegen. In verband ,met deze mededeeüng strekte het Z. K. H. tot genoegen aan de vergadering te kunnen berigten dat het in Dordrecht opgerigte roeicorps van leerlingen uit den minver mogenden stand dezelfde verblijdende resultaten had opge leverd2 dier leerlingen hadden toch volgens een schrijven van den heer .7. van Wageningen Dz. commissaris der Koninkl. Ned. Tacht-Club te Dordrechtin den verleden winter met kofschepen reizen gedaanterwij! er thans 4 leerlingen op Oost-Indische schepen zijn geplaatst. Zoo te Rotterdam als te Dordrecht zullen de oefeningen dier leerlingen weder eerstdaags aanvangen de verkregene uitkomsten in die beide steden geven toch het voldingende bewijs dat de Koninkl. Ned. Tacht-Club met de oprigting van dergelijke roeicorpsen geenzins haar doel gemist heeft. Uit hoofde der feesten die in de maad junij op het Loo te wachten zijn en die bijna gelijktijdig met den bepaalden j wedstrijd der Koninkl. Ned. Tacht-Club te Rotterdam zou- den invallen wordt door den raad voorgesteld dien wedstrijd op den 8 junij 1850 te doen plaats hebben, welk voorstel door de Vergadering wordt aangenomen. Ten slotte berigtte Z. K. H. de presidentdat in de maand mei weder eene algemeene vergadering zoude worden gehou den ten einde daarop kandidaten voor bet lidmaatschap der K. N. T. C. te ballotteren die dan nog den wedstrijd in junij 1850 zouden bjjwonen. De vergadering werd daarna door Z. K. H. den president voor gesloten verklaard. Utrecht 1 april. Heden is alhier met den eersten spoor trein van Amsterdam aangekomen prins Charles Lucien Bo napartevergezeld van den heer dr. H, Schlegel, om het Zoölogisch Museum van den hoogleeraar van Lith de Jeude in oogenschouw te nemén. De priils, die zich, sedert eeni- gen tijd te Leyden onledig houdt met de bewerking van eene Synopsis Avium heeft zich in gemeld museum eenen geruimen tijd bezig gehouden met de beschouwing en ver gelijking van eenige nieuwe en zeldzame geslachten en soor ten van vogelen en overigens al de deelen van dit uitmun tend kabinet, met de meeste belangstelling bezigtigd en is des namiddags weder over Amsterdam naar Leyden terug gekeerd Een aantal notabele ingezetenen dezer stad hebben zich vereenigd om aan de heeren studenten onzer hoogeschool eene partij aan te bieden, en zijn met de regeling van het feest belast de heeren vice-admiraal Koopman graaf van Na- huysmr. J. S. Vernèdeprof. de Fremeryjhr. mr. A. de Muralt en baron Six van Oterleek. Men meldt uit VenloTe Keulen is bij eene laatst ge- houdene vergadering van actionnarissen der Pruissische spoor wegen besloten het reeds vroeger in duigen gevallen pian van den Zeeuwsch-Limburgschen spoorweg te hervatten. Van Middelburg uitgaande, zou hij langs Venlo, met dien van Vierssen (Pruissen) verbonden worden.Ofschoon dat besluit van goeder hand wordt medegedeeld zoo is het ech ter niet te denken dat het binnen kort zal uitgevoerd wor den want volgens vroegere opname zouden de kosten daar van nagenoeg 43 millioen gulden bedragen. Z.bl. Ucrkaleuws. De met roem bekende zendeling dr. K. Gutzlaf, vroeger door het Nederl. zendeling-genootschap uitgezonden, en die vooral in China met zoo veel vrucht werkzaam geweest is, is uit Engeland te Rotterdam aange komen. Zondag heeft zijn eerw. in de Engelsche Presbyte- riaansche kerk eene leerrede gehouden én maandag trad hij in den bidstond van het Nederl. zendeling-genoot schap in de groote kerk aldaar als voorganger op en schet ste ten aauhoore van eene ontelbare schare den zedelijken en godsdienstigen toestand, voor dat het Evangelie daar eenigen ingang vond en wat de arbeid der zendelingen aldaar tot dusverre mogt ondervinden. E sa ge land. Londen 1 april. In de Londensche Morning Post van den 27 laatstl. leest men het voigende Wij vernemen dat kapitein James Moir van het schip Minekvavan Londen, laatstleden zaturdag aan het Neder- landsch gezantschap van den gezantgraaf Schimmelpenninck, lid van het Amsterdamsch marine-genootschap genaamd Zcemanshoopontvangen heeft eenen zeer fraaijen en kost baren beker met voetstukdoor bovengemeld genootschap aan kapitein Moir vereerd, als een bewijs van erkentelijk heid voor zijne menschlievende bèmoeijingen tot redding van een gedeelte der equipage van het in augustus 11.nabij de Kaap de Goede Hoopverongelukte Nederlandsche schip Geertruida." Heden werd men hier verontrust door het berigt van het verongelukken eetier groote s.tooinboot, vermoedelijk de Royal Adelaidedie de stoomboot-maatschappij te Dublin toebehoort. Het was een der grootste stoomschepen in de vaart tusschen Londen en Corkverliet laatstgenoemde stad laatstleden woensdagen had eergisteren hier moeten arrive ren maar men vernam niets er van voor dat de kapitein eener van Guernsey komende schroefstoomboot heden morgen de bovenstaande treurige tijding mededeelde. Hij vreesde dat van de zich aan boord bevindende menschen wier getal op ongeveer hondérd geschat wordtslechts weinigen be houden zijn. Onverwijld is eene stoomboot naar Tongue Sands, tot inwinning van nader berigt, gezonden. De Russische correspondentie van de Times beves tigt het reeds door de Duitsche bladen medegedeelde berigt van de groote bedrijvigheiddie tegenwoordig in de mili taire havens van Ruslanden bijzonder te Sebastopol heerscht. De Russische vloot is op den voet van oorlog gebragt en aan de werven wordt nacht en dag gewerkt. Ten gevolge van eene oproeping, aan de Grieksche zeelieden gerigt, heeft een groot aantal matrozen der eilanden van den Archi pel op zeer voordeelige voorwaardenvoor twee jaren dienst op de Russische vloot genomen. Duitseliland. Volgens een half officieel artikel in de Augsb. Zeit. zouden niettegenstaande de talrijke zwa righeden waarin het Duitsche vraagstuk is gewikkeld dit weldra eene vreedzame ontwikkeling te gemoet gaan. Ook verzekert men dat tusschen Pruissen en Wurtemberg de bestaande verwikkelingen weldra zullen worden uit den weg geruimd. Spanje. Te Madrid liep den 27 maart het gerucht, dat, door de bewerking van Belgie, weldra eau einde zou komen aan het geschil tusschen Spanje en Engeland het ultimatum van Engeland werd elk oogenblik verwacht. De généraal Cnrdova had de medailles uitgereiktdoor den paus toegewezen aan de soldaten die aan de Italiaansche expeditie deel hebben genomen. Het schijnt zeker te zijn dat'.de kloosters zullen her steld worden en dat dit eene conditie is sine qua non door den paus vastgesteld bij een te sluiten concordaat met het bewind van koningin Isabella II. De poücie van Madrid heeft den 27 maart eene ware razzia onder de dagbladen gehouden de Nacion I'atria Observador Epoca en Clamor publico zijn op denzelfden dag in beslag genomen. Frankrijk. Parijs a april. Heden heeft de wet gevende vergadering de beraadslagingen over de begrooting van uitgaven voortgezet en bijna al de artikelen nopens het openbaar onderwijs afgehandeld. De heer Vidaldie in de departementen van de Seine en van den Beneden-Rliijn tot volksvertegenwoordiger was ver kozen heeft aan den voorzitter der wetgevende vergadering berigt, dat hij het departement van den Beneden-Rhiju wenscht te vertegenwoordigen ten gevolge waarvan eerlang in deze hoofdstad op nieuw eene verkiezing zal moeten plaats grijpen. Ernile de Girardiii, door zijne nieuwe vrienden der roode republiek geschraagd hoopt alsdan de meerderheid der stemmen op zich te vereenigen. Het berigtdat in het departement der Seine weder eene verkiezing noodzakelijk was, werkte niet gunstig op de beurs. De president der republiek heeft zich hedenj, door den minister van oorlogen twee ordonnants-officieren vergezeld, en door een piket dragonders begeleid, naar het fort van Vincennes begeven en daar de revue over de bezetting ge passeerd. La Voix de Peuple is gisteren weder in beslag geno men en wel ter zake van een artikel getiteld Socialisten en volgelingen van Malthus, De regering schijnt eene wet op de verkiezingen vol komen in gereedheid te hebben doch haar nog niet te dur ven indienen. Volgens hare bepalingen zou men eerst op 25jarigeu leeftijd stemgeregtigd zijn. De krijgslieden in wer kelijke dienst zouden niet mogen stemmen, evenmin als de loontrekkende bedienden. Bij besliiic var, den minister van oorlog, zal het re- gement dragonders van Gyon dat zulke goede diensten aan het behoud der order heeft bewezen Parijs verlaten om zich naar Lyon in garnisoen te begeven. De Belgische gezantde heer Ftrmin Rogierheeft gisteren een groot diné gegeven, waaraan deel hebben geno men de heeren ThiersChangarniervan de Weyerde prins Chimay von Rotschildbenevens verscheidene Fran- sche en vreemde ministers. Parijs 3 april. De heer Jules Favre heefc in de zitting der wetgevende vergadering van gisteren bij de behande ling van het budget voor de eerediensteen vraagstuk van belangrijken en kieschen aard aangeroerd. Deze redenaar der bergpartij vorderdemet zijne gewone welsprekendheid voor de landelijke pastoors kapellaans en mindere kerk dienaars dezelfde regten als aan de kantonnale geestelijken is toegekend te weten de onverplaatsbaarheid en deed hierbij opmerken dat hij voor hen niet anders verlangde dan waardig heid en onafhankelijkheid. Dit amendement bragt den heer Berryer op de tribune, die met zijn bekend talent het voor stel bestreed en ten voordeele der kerkelijke hiërarchie sprak. De vergadering, welligt door den redenaar meer medege- sleept dan overtuigd, heeft het amendement met eene meer derheid van 434 tegen 142 stemmen verworpen. De dagbladen van onderscheidene kleur zijn opgevuld met critiek over den toon die het dagblad Napoléon zich op meesterachtige wijze tegen dë vrijheid der drukpers aan matigt, en waaronder zelfs het ernstige en gematigde Journal des Dibats niet de minst krachtige en nadrukkelijke vertoogen levert. Waarop die strijd zal uitloopen is nog niet te voor zien. De commissie van rapporteurs over het ontwerp vau wet op de drukpers isnaar men verzekertmet haar verslag meer eu meer bezwaard men spreekt van niets minder dan van eene geheele omwerking van het ministerieel ontwerp. Door de voortdurende daling der openbare fondsen heerscht er bij de financier* en bij den handel eene onzeker heid en schroom die op vele zaken zigtbarer. invloed uitoe fent. Gisteren liepen hier geruchten over wijziging in het ministerie; ook hebben verhalen, die niet van allen grond ontbloot schijnen te zijn, wegens de slechte, en zelfs vijan dige gezindheid tegen den president der republiek aan den dag gelegd, bij hec doortrekken der voorstad St. Antoine en Vincennes, op de beurs nadeelig gewerkt en de fondsen ge drukt. Heden stonden de 3 per. 55.60; 5 pet. 89,40. België. Brussel 2 april. Er -worden talrijke peti tiën geteekend tegen de wet op het onderwijsdeels voor de algemeene vrijheid van het onderwijs, deels ten gunste van de gemeente-vrijheid in het bijzonder; die adressen zijn voor al in de beide VlaanderenHenegouwen, Namen en Ant werpen in omloop. Te Brugge werd een gerucht verspreid dat Lodewijk Philips en eenige leden van zijn gezin die stad zouden be zoeken. Een beambte der Belgische bank is in hechtenis geno men beschuldigd van medepligtigheid aan den diefstal wel ke bij die inrigting heefc plaats gehad.

Middelburgsche Courant | 1850 | | pagina 1