MIDDELBURGSCHE COURANT. N°. 39. Zaturda; 30 Maart. 1850. Se^tutreu ca Qibnmnötiraticn. l3iuuctilAnb0chc Sijbingcn. ISuitcnlatibdche Stjbiugcn. - STEDELIJKE BEGROOTING. BURGEMEESTER en WETHOUDERS der Stad MID DELBURG Brengen ter kennis der Ingezetenen dat de Stedelijke Begrooting voor liet jaar 1850, op de Woensdagen en Za- turdagengedurende de volgende maand te beginnen met Woensdag den 3 April aanstaandevan des voormiddags tien tot des namiddags twee urein een der Lokalen van het Raadhuis ter visie zal liggen terwijl gedrukte Exemplaren van genoemde Begrooting bij de Stadsdrukkers J. C. IV. Altorfertegen' betaling van 20 cents het Stuk, zullen te verkrijgen zijn. Gedaanten Raad huize der Stad Middelburg29 Maart 1850. Burgemeester en Wethouders voornoemd, PASPOORT van GRIJPSKERKE. Ter ordonnantie van Hun Ed. Achtbare, M. F. LANTSHEER. HULPBANK. Het BESTUUR der HULPBANK maakt bekend, dat de Houders van Pensioenen, Gagementen tot en voor-het be drag van 200 'sjaars, en van Riddersoldijen, voorschot ten op deze bij de Hulpbank zullen kunnen verkrijgen, mits zich daartoe ten Stadhuize op den gewonen zitdag aanmel dende. De opgave van de voorwaarden en van de over te leggen stukken is vervat in. eenige door Heeren Gedepu teerde Staten dezer Provincie goedgekeurde Bepalingen tot uitvoering van Art. 12 van het Reglement van de Hulp bank, te Middelburgdie, tegen den prijs van 2 cent, bij de Uitgevers dezer Courant voor een iegelijk zijn verkrijg baar gesteld. Het Bestuur voornoemd 4 C. W. E. VAILLANT l.p. IVf. F. LANTSHEER, Secret. MUZIJKGEZELSCHAP UIT KUNSTLIEFDE. COJiCEUT op Donderdag 4 April 1850, ten 61 ure, tot sluiting der bijeenkomsten waarop zich zullen doen hooren Mejufvrouw6van I'Iove Zang, en de Heer Appy, Viool. G. de BRUYNE Secretaris. MIDDELBURG, den 29 Maart. Er wordt alhier sedert woensdag 11. vermist een isjari- ge jongeling, gekleed met een zwarten jas en zomer- broek blaauvve kousen en hooge schoenen met eene pet op het hoofden vermoedelijk voorzien Van eenen geruiren zijden doek. Iemand hiervan eenig narigt kunnende ge ven gelieve daarvan ten spoedigste aangifte te doen aan het bureau dezer courant. Men schrijft ons uit Vlissingen Een paar dagen geleden kwam de stuurman Benjamin JVard van Rainmekens naar den wal, ten einde zijnen kapi tein te zoeken welken hij sedert eenige uren en wel bij het ontwaken in den morgen gemist had. Hij was gezagvoerder van de Engelsche sloep Elizabeththuis behoorende te Huil, van Gent gekomen met eene lading tarwe en bestemd naar eerstgemelde plaats. Tot hiertoe is nog niets van dien kapi tein vernomenmen vermoedt dus dat hij over boord gevallen of op eene andere wijze over boord geraakt is." Bij besluit van 23 dezer, heeft Z. M. goedgevonden aan den ingenieur van den waterstaat der 2de kl., IV. C. P. ba ron van Reede van Oudshoornte rekenen van den 1 april aanstaande, te verleenen een onbepaald verlof, op gelijken voet als zoodanig verlof bij continuatie aan andere inge nieursbij koninklijk besluit van 9 februarij 1849, is toe gestaan. Men verneemt, dat het portret van Z. K. H. Prins Hen drik met de eigen handteekening van Z. K. H. voorzien ne dienst, den kapitein te ?- ié? ".TT ï-0 - iü. Jvi ren ve wo- jn He op dingsdag te Amsterdam door de Nederland- sche handel-maatschappij gehoudene veiling van 136,510 bossen bindrotting is alles verkocht van ƒ7,90 tot ƒ9,50. Uit 's Hertogenbosch wordt de geheele opbrengst der verschillende binnen 's lands ontvangen geldenvoor zoo verre die bekend is, opgegeven te zijn f 278,170, 86J. Wanneer men (aldus wordt uit 's Hertogenbosch geschre ven') bij deze som nog voegt de opbrengst van verschillende drukwerkjesten behoeve der overstroomden uitgegeven de opbrengst der voorstelling in den schouwburg te 's Graven- bage op den 1 dezer, en zoo vele andere liefdegiften, welke ons nog niet bekend zijn, dan mogen wij veilig rekenen dat er meer dan drie tonnen gouds aan de ongelukkige slagt- offers der laatste .overstrooming is gcschorfken." Het heeft H. M. de Koningin behaagd, ten behoeve der scholen voor .havelooze kinderen te Utrecht, eene bij drage van 100 te schenken. Den 28 De leden der commissie voor het voorbe reidend werk der verkiezingen, hebben heden hunne werk zaamheden ten einde gebragtzij hebben heden middag deel genomen aan het diner door den minister van binnenlandsche zaken gegeven. Te Delft heeft het bezoek van Z. K. II. Prins Hen drik, beschermheer der koninklijke akadetnie aldaar, de be zorgdheid ontstaan door geruchten van aanstaande verplaat sing dier inrigting, geheel weggenomen. Z. K. H. werd, terwijl hij in een calèche de met vlaggen versierde stad bin nenreed', begeleid door eene eerewacht te paard van studenten der akademie, in het zwart gekleed w^t sjerp van oranje en blaauw. De stoet begaf zich stapvoets naar het akademie- gebouw, waar Z. K. H. door den heer Simons directeur der akademie, werd opgewacht en binnengeleid. Na in Het akademiegebouw ruim twee uren vertoefd en aldaar alles met de meeste belangstelling in oogenschotiw genomen te heb ben, vertrok de Prins te voet, vergezeld door den heer Simons, naar het raadhuis. Voor hetzelve 'was een eere wacht uit de stedelijke schutterij geplaatst. Aan Z. K. H. werd alstoen namens de stad, een eollation aangeboden, waaraan behalve de leden van het stedelijk bestuur en van den raad der stad, de officieren der schutterij, de leeraren der akademie, alsmede de leden van den studenten-senaat en van de eerewacht, daartoe uitgenoodigd deelnamen. Na den afloop van het dejeuner, verliet de Prins de stad en keerde naar de residentie terug, door de eerewacht tot bui ten de stad uitgeleid. Z. K. H. heeft op het stadhuis de aanspraak van den bur gemeester beantwoord op eene wijze, waarin men een blijk zag van hooge belangstelling in de stad en de akademie. Men meent zelfs te mogen hopen op eene uitbreiding der wetenschappelijke vorming van de jongelieden die zich te Delft aan de studiën willen wijden. Utrecht 26 maart. De palm-paardenmarkt was gisteren alhier druk bezqchtdoch meer voorzien van paarden dan van koopers. Er waren aangebragt 1130 paarden van ver schillende hoedanigheid. Ofschoon vele Fransche kooplie den tegenwoordig waren was de gftrek niet zoo groot als in andere jaren. De fraaiste paarden werden tusscben de 3 k 400 verkocht. Groningen 25 maart. Men verneemtdat de akadeinische senaat onzer hoogeschool een adres bij heeren curatoren heeft ingediend waarbij op eene ernstige wijze de bezwaren worden ontwikkeld, die bestaan tegen de maatregelen van den heer minister van binnenlandsche zaken, om de akademische sub sidien te besnoeijen en te verminderen. Die courant deelt tevens een berigt mede volgens hetwelk Z. M. de Koning, eenige maanden geleden, op eene ver- eeniging te 's Hage, als zijn persoonlijk gevoelen zou heb ben te kennen gegeven dat, wanneer men hem kwam zeg gen dat eene onzer drie hoogescholen was opgeheven hij zich even getroffen zou gevoelen als wanneer men hem zeide dat eene der drie kleuren uit onze nationale vlag was weg genomen. Ook de minister Thorbecke zou onlangs in een partikulier gesprek hebben te kennen gegeven nimmer het opheffen van eene hoogeschool te zullen voorstellen of door drijver.. Engeland. Londen 25 maart. Eergisteren heeft de Oost-Indische compagnie het aangekondigde feestmaal ter eere van den generaal Gough gegeven. Behalve de bestuur ders van de compagnie, waren verscheidene ministers, hoofd officieren der zee- en landmagt en andere aanzienlijke perso nen tegenwoordig. Bij het uitbrengen van den feestdronk ter eere van den generaalheefc de voorzitter deszelfs me nigvuldige krijgsverrigtingen herinnerd, inzonderheid de on der zijn opperbevel behaalde voordeeten in China en de ver- de Punjaub. Hij noemde lord Gough „een leger, een krijgsman, die in meer gevechten en "veTUSiagtn had gecommandeerd, gestreden en overwonnen, dan eenig generaal, die ooit in Azie geweest is, en dat wel in ge vechten en veldslagen die in belang voor de Britsclte na tie alleen overtroffen worden door de krijgsbedrijven van den nooit geëvenaarden held (lord Wellington)." De beer Peel, welke mede aan dit feest'deelnam heeft, bij het be antwoorden van den te zijner eere uitgebragten toast, uit de omstandigheid, dac lord Gough een Ier is, aanleiding geno men om te doen opmerken dat ook voor de Ieren de weg tot den grootsten roem en eer in dit rijk openstaat. De meeste der ministers vertrekken eerstdaags van hier naar hunne landgoederen om daar tot na het paaschfeest te blijven. tuigen, zoowel zeil- als stoomschepen, alsmede van ettelijke kanonneerbooten heeft verordend naar het heetteten einde tot oefenings-eskaders te worden gebezigddochnaar men algemeen geloofdeuit hoofde de regering zorg wilde dra gen om niet geheel onvoorbereid te zijn, ingeval de staat kundige toestand van Europa aanleiding mogt geven tot nieuwe en belangrijke verwikkelingen. 's Gravenhage 27 maart. De graaf Asinhaga gezang van Portugal heeft ons hof veriaten hij was gekomen om namens H. M. de koningin aan Z. M. onzen Koning het grootkruis der drie militaire ridderorden van Portugal aan te bieden hij is door Z. M. benoemd tor. kommandeur der orde van den Nederiandschen leeiuv. De commissie van de Gedeputeerde Staten, belast met de voorbereidende werkzaamheden voor de kieswet, heeft heden hare derde byeenkomst gehouden. ïtuslantl. Te Petersburg zijn weder oorlogsberigten uit den Kaukasusdie gunstig voor de Russen luiden ont vangen. De aan Schamil geleverde gevechten zijn zeer guns tig uitgevallenen hebben den weg tot de rijkste stammen der zoogenaamde kleine Tschetschen geopend. Duitschland. Frankfort 24 maart. Het onweder, dat wij reeds sedert eenen geruimen tijd aan den politieken gezigteinder hebben waargenomen schijnt weldra te zullen losbarsten en een hevigen worstelstrijd tusschen het noor den en zuiden te doen ontstaan. Het officieel berigt toch is hier ontvangen dat de koning van Pruissen, gebelgd over de nadrukkelijke wijze waarop de koning van Wurtemberg zich onlangs in de troonrede over de Pruissische politiek uitliet, besloten heeft alle diplomatieke verbinding met het Wurtembergsche hof af te breken, inet bevel aan den Pruis- sischen gezant aldaar om met al de tot het gezantschap be hoorende personen onverwijld Scuttgart te verlaten. Wij houden bet daarvoor, dat iets dergelijks weldra in de be trekkingen met Hanover Saksen en Beijeren zal plaats grijpen, en de vrede in Duitschland ernstig bedreigd zal worden. Ook Oostenrijk schijnt hierbij niet buiten het spel te zullen blijven. Inderdaad luiden de berigten uitWeenen, dataldaar de grootste bedrijvigheid bij het departement van oorlog heersclit, en dat al de leger-afdeelingen den 1 april mobiel zullen gemaakt worden. Uit Koblenz wordt van den 22 medegedeeld, dat de prins van Pruissen op het punt stond zich over Triernaar Luxemburg te begeven om aldaar inspectie over het garni zoen te houden. Een Duitsch dagblad maakt de opmerking dat den ouden Radetzky twee en dertig ridderorderszoo Oostenrijksche als vreemde, zijn toebedeeld, en dat vijf-en-twintig steden der Oostenrijksche monarchie hem het eere-burgerschap hebf ben geschonken. Keulen 2 6 maart. De dr ie-en - vijftigste verjaardag van den'prins van Pruissen werd den 22 dezer gevierd. Te Er- furt geschiedde zulks met een maaltijd door een groot ge tal afgevaardigden uit alle Duitsche Staten gehouden. Een feestdronk op den prins werd door den heer Soiron uit Ba den uitgebragt, die daarbij dankbaar herdacht aan de even moedige als verschoonende wijze op welke die vorst ten vo- rigen jare rust en orde in Baden hersteld heeft. In het residentieslot te Coblentz werd eenige dagen gele den een begin van brand ontdektnadat reeds eenigenj tijd' te voren een sterke rook in sommige kamers was waarge nomen. Ware de brand niet in tijds bespeurd, dan had het leven van den prins van Pruissen, die reeds zoo vele kee- ren een dreigend gevaar ontkwam andermaal aan zoodanig gevaar blootgesteld geweest, te meer, dewijl de balken die reeds vuur gevat hadden in zijn slaapvertrek lagen. Eene verkeerde constructie der kagchelpijpen wordt als oorzaak van den brand beschouwd. Volgens telegraphische depeche is in het Erfurter volks huis de heer Simsom gisteren met 98 van de 17a stem men tot president, de vrijheer von Schenk met 97 stem men tot eersten, en de heer Riider met 101 stemmen tot tweeden vice-president gekozen. Heden zou de mededee- ling van den raad van bestuurover den stand der aange legenheden van de Duitsche constitutieplaats hebben. Te Berlijn wilde men den 24 dezer weten dat de gene raal von Radowitz dien morgen per telegraaf, zijnen wensch uit Erfurt had doen te kennen geven dat de president-minister en de minister van binnenlandsche zaken ten spoedigste der waarts terugkeerdenom een onderhoud met hem te heb ben hetwelk in verband zou staan met de voorgenomene mededeelingen wegens de tegenwoordige verhouding der Duitsche unie tot de groote mogendheden. Nog schrijft men uit Berlijn dat de heer von Hügelt Wurtembergsch gezant bij het Pruissische hof, op het ont- vangen der notawarfrbij hem de terugroeping van den Pruissischen gezant bij het Wurtembergsche hof wordt aan gekondigd, wederkeerig zijne paspoorten gevraagd en die onverwijld ontvangen heefc. De koning van Pruissen woonde den 26 dezer de pleg- t;,ra hemnoninff der Nicolaïkerk te Potsdam bijwier her- Het gerucht wint veld, aac nei »«iiu plan beraamt tot het gouden van een congres dier mogend heden welke het traktaat van 1815 onderteekend hebben, ten einde de zaken van Duitschland langs dien weg weder op het toenmalig'standpunt terug te brengen. Kweelcn. I11 berigten uit Stokholm van den 15 de zer wordt gemeld dat de Zweedsche regering het uitrusten en voor de dienst geschikt maken van eenige oorlogsvaar- Italie. Onlangs is door den maarschalk Radetzky te Milaan eene verordening uitgevaardigd uit kracht van welke de goederen der uitgewekenen die niet binnen een bepaal den tijd naar Lombardije teruggekeerd mogten zijn verbeurd verklaard of onder sequester gesteld zouden worden. Thans wordt uit Turijn gemeld 'dat een Piemonteesch generaal deD ia dezer naar Milaan vertrokken isom een door den koning en het ministerie onderteekend protest tegen die verordening over te brengen waarvan de wettigheid zou betwist worden, als zijnde zij in strijd met de uitgevaardigde amnestie en met de schikkingen tusschen de Sardinische vredes-onderhandelaars en den maarschalk zeiven getroffen. De gezanten van Enge land en Frankrijk zouden zich met dat protest vereenigd hebben. Volgens de laatste berigten uit Rome ware» reeds on derscheiden vreemde ministers aldaar aangekomen en werd ook de Oostenrijksche gezant aldaar verwacht. Een der

Middelburgsche Courant | 1850 | | pagina 1