MIÖDELBURGSCHE C 0 I II A N T. N°. 33. Zaturda 1850. 16 Maart. ljcc.ttireu en C$bmini0tcaticn. iSinuculanbsche Sijbiugcu. iSuttculattböchc «Eijbiusjcu. er VEEMARKT. BURGEMEESTER en WETHOUDERS der Stad MID DELBURG Brengen bij deze ter kennis der belanghebbenden dat de VOORJAARS PAARDEN- en VEEMARKT, naar aanlei ding van het besluit van Zijne Excellentie den Minister van Binnenlandsche Zaken, van den 14 Maart 1849, 2de afdee- ling 110. 109, zal plaats hebben op den tweeden Donderdag der maand Aprilen alzoo dit jaar op den 11 dier maand. Gedaan ten Raadhuize der Stad Middelburg, den n Maart 1850. Burgemeester en Wethouders voornoemd PASPOORT van GRIJPSKERKE. Ter ordonnantie van Hun Ed. Achthare, M. F. LANTSHEER. (den kapitein-luitenant-ter.zee Voet. De verdere daar aan' j boord geplaatste officieren zijn: de luitenants ie. |kl. Ar- 1 kenbout Schokker', iste officier; de luits. 2de kl. Geerling,\ van Raders en van der Beek. ZIEKEN -F O ND S. BESTUURDERS-VERGADERING, tot opname van Leden, Dingsdag 19 Maart 1850, des avonds ten 7 ure, in het Sint-.lorisop de Balans. De Secretaris J. J. PIETERSE Tz. HULPBANK. Het BESTUUR der HULPBANK maakt bekend dat de Houders van PensioenenGagementen tot en voor het be drag van V 200 'sjaars, en van Riddersoldijen, voorschot ten "op deze bij de Hulpbank zullen kunnen verkrijgen, mits zich daartoe ten Stadhuize op den gewonen zitdag aanmel dende. De opgave van de voorwaarden en van de over te leggen stukken is vervat in eenige door Heeren Gedepu teerde Staten dezer Provincie goedgekeurde Bepalingen tot uitvoering van Art. 12 van het Reglement van de Hulp bank te Middelburg die, tegen den prijs van 2 centbij de Uitgevers dezer Courant voor een iegelijk zijn verkrijg baar gesteld. Het Bestuur voornoemd C. W. E. VAILLANT, 1. p. M. F. LANTSHEER, Secret. F OLKS-ZANGSCHOOL. De COMMISSIE van Toezigt op de VOLKS-ZANG- SCHOOL adverteert, dat eerlang een nieuwe Cursus voor het Zangonderwijs zal geopend worden en noodigt bij deze uit. Ouders tot den min gegoeden Burgerstand behoorende, die hunne Kinderen het Zangonderwijs wenschen te laten ge nieten tegen betajing van 2 Schoolgeld 's jaars, zich te vervoegen tot aangifte hunner Kinderen op Maandag, Dings dag en Woensdag, den 18, 19 en 20 dezer, des middags tusschen 12 en q ure, ten Huize van den Heer.7. J. de Kanter. De Kinderen moeten zijn van 9 tot 11 jareif en kunnen lezen en schrijven. Middelburg, den 15 Maart 1850. De Commissie voornoemd, D. BORKING Gz.Voorzitter. J. J. de KANTER, Secretaris. fVELDADIGHEID. De ondergeteekende maakt bij deze dankbare melding, dat bij hem, ten behoeve der Ongelukkige Leidekkers-weduwe en haar gezinis ontvangen van de Heeren Gebroeders Abra- harnsUitgevers der Middelburgsche Courant, d^ som van ƒ23,975; zijnde het bedrag der tot heden bij hen ont- vangene giften welke Heeren zich bereid 'nebben verklaard tot de verdere ontvangst van giften ter gemoetkoming van gemeld Huisgezin-, Vlissingenden 15 Maart 1850. S. van LEEUWEN. MIDDELBURG, den 15 Maart. Door Z. M. den Koning zijn dingsdag middag ten ge. hoore ontvangen de generaal von Mansbachgezant van 7.. M. den koning van Zweden en Noorwegen bij dit hof, en de heeren von ManderstrSm en baron de Geer-die van Stockholrii in de residentie zijn aangekomen. De Koning heeft maandag middag eene revue gehouden over het regement grenadiers en jagers. Z. M. voerde het generaal kommando uit. Mén verneemt dat donderdag eene dergelijke revue ovef de geheele bezetting der residentie zal plaats hebben. De hoüding der troepen en de juiste uit voering der verschillende manoeuvres heeft hoogstdeszelfs bijzondere tevredenheid verworven. Z. M. heeft, bij besluit van den 12 dezer, goedgevon den den gepensioneerden kolonel met rang van generaal- majoor A. P. P. C. R. E. de Ceva te benoemen tot hoogst deszelfs adjudant in buitengewone dienst. Men schrijft van den Helder Men verneemt, dat den 1 <5 dezer in dienst zal gesteld ■worden het transportschip prins willem frederik hendiuic en dat het bevel over dien bodem ds opgedragen aan den luit. ie. kl. B. 0. Escheren dat op ^ien bodem geplaatst zijn: de luitenants ie. kl. P. A. Hinlopen J. L. van Fl'01 restcijn II. G. van der Does en G. Tichelman.''' Met 1 april aanstaande wordt in dienst gesteld Zr. Ms. stoomschip ardjoeno, van 300 paardenkracht, liggende te Amsterdam en bestemd naar Oost-Indieonder bevel van De drie vreemdelingenvan wier arrestatie te 's Hage wij vroeger melding hebben gemaakthebben aldaar reeds onderscheidene verhooren voor den heer regter-commissaris ondergaan. Een hunner zou van beroep zijn koekebakker de andere» veehandelaaren de derde die veel geld zoek gemaakt heeft, aan het hoofd gestaan hebben van eene ver- eeniging spelers te Bologne aan zee. De ontvlug'e heefteer géRaan aan zijn beroep, want deze moet, naar het schijnt, van professie een hardloiper zijnalthans de gearresteerden schijnen in Engeland kennis gemaakt te hebben op eene wed- looperij van mannen. Hij is nog niet ingehaald. ('s Grav. N.j Men leest in de Rott. Courant Naar men verneemt is eene nadere instructie ontvangen omtrent het besluit tot aanvankelijke vermindering en inkrim ping van 's Rijks werf alhiervolgens welke achtereenvol gens, naar gelang de werkzaamheden zulks toelaten, de kleine werf, de lijnbaan, de stoomzaagmolen het magazijn van de nieuwe haven en de kazerne der mariniers zullen over gaan tot de domeinen, onder beheer van het ministerie van financiën. De directeur der marine en de hoofd-ingenieur zonden met 1 junij aftreden, terwijl de werklieden allengs zullen worden ontslagen en, naargelang hunner geschiktheid en genegenheid daartoe, overgeplaatst. Groningen 10 maart. I11 de zitting der provinciale Sta- sen van den 8 dezer, is het rapport der commissiestrek kende tot indijking en droogmaking der Laauwerzee, aange nomen en zal de concessie bij de Regering worden aange vraagd. Dit werk zal kosten 17 millioen 6 jaren arbeids en 23,000 bunders vruchtbaar land geven. Tweede Hamer der Statcn-Generaal. Zitting van 12 maart. I11 deze zitting zijn de beraadslagingen over het ontwerp van wet tot vaststelling van het briefport en tot regeling van de brievenposterij voortgezet. Het art. 10 is met eene ge ringe wijziging, het 11 de en 12de artikel onveranderd, het 13de mede met geringe wijziging, en het 14de en 15de onveranderd aangenomen. Vervolgens is de beraadslaging ge opend over art. 16. Zitting van 13 maart De beraadslagingen over het ontwerp van wet tot vast stelling van het briefport en tot regeling van de brievenpos terij werden voortgezet. Het 16de artikel, zoo als hetzelve laatstelijk door de re- gering gewijzigd' is geworden is met 44 tegen 4 stemmen aangenomen. Dat artikel luidt thans aldus De volle geldswaarde, die in den aangeteekenden brief besloten was, wordt, in geval van vermissing, aan den af zender vergoed waiflieer die geldswaarde bij de verzending op het postkantoor aangegeven en daarvoor een verhoogd aanteekengeld betaald is. Dit verhoogd aanteekengeld wordt berekend in evenre digheid van ii cents voor elke 10 aangegeven waarde doch zal in geen geval voor eenen afzonderlijken brief of paket minder dan 50 cents bedragen. De vergoeding is niet verschuldigd, wanneer de ver missing veroorzaakt is door overinagtof door schuld of nalatigheid van den afzender. De administratie is bevoegd de vertooning van de aan gegeven geldswaarde te vorderen. De verdere bepalingen omtrent de wijze van verzen ding vanaangeteekende brieven worden door ons vastgesteld." De art. 17 en 18 zijn onveranderd aangenomen. Het 19de art. is mede aangenomen nadat bet eene wijzi ging had ondergaan in verband met de gedurende de discus sie in art. 7 gebragte verandering. De art. 20 en 21 zijn onveranderd aangenomen. Het 22ste artikel is aangenomen nadat de 2de alinea van hetzelve met weglating der laatste woorden aldus gewij zigd wasDe administratie voorziet daarin van rijkswege door het vestigen van hulpkantoren ten dienste van eene of meer gemeenten ingerigtof op eene andere met de plaat selijke gesteldheid overeenkoin>tige wijze." Daarna zijn de arr. 23 en 24 met eenige wijziging aan genomen. Het 25ste art. is aangenomen nadat daarin door de Re gering nog eene verandering gebragt was. De voortzetting der beraadslagingen werd bepaald op den volgenden morgen. Turkije. Berigten uit Konstantinopel van ao februarij melden dat het Turksche gouvernement eene stoomboot naar Varna heeft gezonden om de Hongaarsche uitgewe kenen naar de plaats hunner bestemming over te brengen en dat ditzelfde vaartuig daarna een gedeelte van de uitgewe kene Poolsche opstandelingen naar Malta zal overvoeren. De diplomatieke betrekkingen tusschen den Oostenrijkschen zaakgelastigde en de Porte waren nog niet hersteld. De in den laatste/1 tijd onder de wapenen geroepene manschappen van het^Turksche leger waren huiswaarts gezondenmaar zouden in april op sommige plaatten weder opgeroepen i worden. 1 Duitschland. Berlijn 11 maart. Z. M, de koning is in zoo ver hersteld, dat hij de vergaderingen van,-den raad der ministers in het kasteel van Charlottenburg X«n bijwonen. v ,j Men verzekert van meer dan eene zijdedar de be* noeming van den graaf von Schwerin tot presidésfi van-bet volks-huis te Erfurt van de Pruissische zijde zal worden ondersteund. Frankfort n maart. In onze politieke kringen wil men eene in liet oog vallende toenadering tusschen Oostenrijk en Pruissen, met opzigt tot eene minzame schikking der Duit- sche questie, waarnemen. Men brengt biermede in ver- banende aangekondigde rei/ van den minister von Schmer- ling naar deze stad waar laatstgenoemdenaar men verze kert met de bonds-commissie onderhandelingen in dien geest zal aanknoopen. Zelfs in de bijeenroepingvan den Erftrr- ter rijksdag ziet men voor 's hands geen hinderpaal voorzoo- danige schikking; zonder zich bloot te geven kan de Pruis- sische-regering dit plan thans niet opgeven, maar is bereid dit later te doen zoodra de aan te knoopen onderhandelin gen het zekere vooruitzigt tot eene bevredigende schikking zullen aanbieden. Deze overeenstemming tusschen Oosten rijk en Pruissen is eene onmisbare behoefte niet alleen voor beide Staten, maar voor Duitschland in het algemeen; zon der dezelve kan geene duurzame regeling der Duitsche aan gelegenheden tot stand komennoch de rust en orde aldaar gehandhaafd worden. De raad van bestuur van het Duitsch-Pruissisch ver bond heeft voor eenige dagen zijne goedkeuring gehecht aan eene zoogenaamde additionnele acte, welke aan de over weging van dat verbond zal worden onderworpenen waarbij de betrekkingen worden geregeld tusschen de totdat verbond behoorende en de niet tot hetzelve toegetredene Duitsche Staten en tevens eenige algemeene voorschriften worden gemaakt voor de verbondene Staten zeiven. In dit stuk wordt onder anderen bepaald dat het verbond zal wor den genaamd de Duitsche unie" en het volks- en staten- huis het parlement der Duitsche unie." De tot de unie behoorende Staten zullen de tusschen hen en andere S taten bestaande handels-en tolverbindtenissen kunnen handhaven. De betrekkingen der unie tot de niet daartoe behoorend: Statenten aanzien van het rëgt van oorlog en vrede wor den geregeld naar het bonds-verdrag van het jaar 1815; enz. De spoorweg van Frankfort naar Friedberg is den 10 dezer plegtig geopend. Men \tcrzekercdat de Beijersche regering voornemens is, om efne leening te sluiten van 10 4 ie millioenen waarvan het grootste gedeelte zal worden gebezigd tot het aanJeggen van spoorwegen. In Baden bestaat een tekort van 5 millioenen hetwelk ook gedeeltelijk door eene leening zal moeten worden gedekt. De vermindering der Russische troepen in Polen en in de Donau-Vorstendommenwaarvan sedert eenige dagen her haaldelijk spraak is geweest, schijnt vooreerst weder te zijn uitgesteld. Hamburg 10 maart. Sedert eenige dagen was hier het gerucht in omloop, dat al de verlofgangers der Sleeswijk- Holsteinsche armee opgeroepen zijn om zich ten spoedig ste bij hunne regementen te vervoegen; heden schijnt Zich zulks te bevestigen. Te Altona heeft deze gebeurtenis in vele kringen eenige ongerustheid verwekt. Men voegt er bij dat de Sleeswijk-Holsteinsche troepen waarschijnlijk in Slees- wijk rukken en de Pruissen zich naar Holstein terugtrekken zullen. Men zou dan een aanval der Deenen afwachten. Italië. Men kondigt thans de komst van den paus te Rome als stellig aan tegen witte donderdag. Ver scheidene Italiaansche en Fransche dagbladen spreken van vorderingen die door Engeland aan Napels en Toscane zou den gedaan zijn en die even als die aan Griekenland door dezelfde middelen zouden worden aangedrongen te weten, het blokkeren der Napolitaansche havens en die van Livorno. De koning van Napels zou zich tot tegenweer gereed maken, en Oostenrijk maatregelen netnen om Toscane te verdedigen. Deze geruchten zijn van zulk een gewigtigen aardmaar tevens zoo onbegrijpelijk dat men er weinig geloof aan hecht. Zwitserland- De Duitsche vlugtelingenen nog veel minder de Polen toonen eenige gezindheid om in het vreemde legioen voor Algiers dienst te nemen. I11 de kantons heerscht overal rustofschoon ereven als eldersde partygeest woelt. Frankrijk. Parijs 12 maart. Morgen zal de uit komst der verkiezingen in de hoofdstad officieel worden be kend gemaakt, maar het geheel was zoo goed als bekend, want slechts eene sectie van Parijs en eenige uit de onder- hoorigheden der stad, mogelijk 12 ii 15,000 s'emmenont breken nog. Deze kunnen echter geen zoodanig overwigt geven of de roode candidaten zullen verkozen zijn. De meeste stemmen hebben de heeren Gamot: 136,422 Foy 122.994 P'edal132,050 Bonjean: 122,361 de Flotte 130,615 Lahitte 122,006 De deelneming in de stemming was zeer groot van weder zijde. De twee lijsten ontvingen gelijke ondersteuning, en balanceerden dikwijls; nu eens sloeg de schaal over naar de zijde der gematigden, dan weder naar die der socialisten; de lijst der laatsten zal wel de meeste stemmen hebben veree- nigJ. Uit de departementen is de uitslag der stemming nog slechts van weinige bekendmaar de hier ontvange.»e lijsten zijn niet gunstig voor de gematigde partij. Deze uitkomst heeft in .de rijen der gematigden een zekeren schrik etv neer-

Middelburgsche Courant | 1850 | | pagina 1