MIDDELBUBtiSGHl €01) 1 A Nffi N°. 31. Dingsdag w m£m. 1850. 12 Maart. LIEDERTAFEL CONCORDIA Besiutrsu sn Sahiticttlftttbsdte ^ijbtage». MAATSCHAPPIJ TOT NUT TAN 'T ALGEMEEN. Woensdag den j.3 Maart 1850. weldadigheid. fSuiteuirtiiböCitc ££}Jhmjjcïï. VIERING, ZON- EN FEESTDAGEN. BURGEMEESTER en WETHOUDERS der Stad MID DELBURG Gelee op het besluit van Heeren Gedeputeerde Staten van den 15 Julij 1844 No. 1, Provinciaal Blad no. 87) hou dende mededeeling van 's Konings verlangen dat de Ingeze tenen aan de bepalingen der wet van den 1 Maart 1815 Staatsblad no. 21) betrekkelijk de viering van Zon- en Feestdagenjaarlijks zullen worden herinnerd. Brengen mitsdien den inhoud der voormelde wetrer ken nis van de Ingezetenen dezer Stad luidende als volgt Art. 1. Dat op Zondagen, en op zoodanige Godsdienstige ïeest- clan-en als sloor sle Kerkgenootschappen van de Christelijke Godsdienst dezer Landen algemeen erkend en gevierd worden, niet alleen geene beroepsbezigheden zuilen mogen verrigt worden welke de Godsdienst zouden kunnen storen maar dat in het algemeen geen openbare arbeid zal mogen plaats hebben dan ingeval van noodzakelijkheid als wanneer de Plaatselijke Regering daartoe schriftelijke toestemming zal geven. Art. 2. Dat op deze dagen met uitzondering van geringe eet waren geene koopwaren hoegenaamd op markten straten of open bare plaatsen zullen mogen worden uitgestald of verkochten dat Kooplieden en Winkeliers hunne waren niet zullen mogen uitstallen noch met opene deuren verknopen. i> Art. 3. Datgedurende den tijd voor de openbare Godsdienst oefening bestemdde deuren der Herbergen en andere plaatsen alwaar drank verkocht wordt, voor zoo verre dezelve binnen den be sloten kring der gebouwen liggende zijn zullen gesloten zijn en dat ook gedurende dienzelfden tijd geenerhande spelen hetzij kolven, balslaan of dergelijke, mogen plaats hebben. u Art. 4. Dat geene openbare vermakelijkheden zoo als Schouw burgen Publieke Danspartijen Concerten en Harddraverijen op de Zondagen en algemeene Feestdagen zullen gedoogd worden zul lende het"a.ui de Plaatselijke Besturen worden vrijgelaten hierom trent. eene uitzondering toe te staan mits niet dan na het volkomen eindigen van alle Godsdienstoefeningen. i> Art. 5. Dat de Plaatselijke 1'olicie zorg zal dragen, ten einde «He hinderlijke bewegingen en gerucht in de nabijheid der gebou wen,'tot de openbare Eeredienst bestemd, eu in het algemeen al les wat dezelve zoude kunnen hinderlijk zijn voor te komen of te doen ophouden. Art. 6. Dat de overtredingen tegen de bepalingen van dit be sluit naar gelang van personen en omstandigheden zullen gestraft worden met eene boete van niet hooger dan vijf-en-twintig- gulden of met eene gevangenis van niet langer dan drie dagen voor de overtreders die. buiten staat mogten zijn deze boete te betalen. Art. 7. Dat bij eene tweede overtreding de boete of straf zal ver dubbeld wordenen wijders at de te koop gelegde of uitgestalde goederen verbeurd verklaard, eu de Herbergen of andere publieke ulaatsen voor eene maand gesloten." En opdat niemand hiervan onkundig zij zal deze wor den afgekondigd mitsgaders in dezer Stads-Courant geplaatst. Gedaan ten Raadhuize der Stad Middelburg, den 8 Maart 1850. Burgemeester en Wethouders voornoemd PASPOORT van GRIJPSKERKE. Ter ordonnantie van Hun Ed. Achtbare, M.' F. LANTSHEER. de Nieuwekerk met het bijschrift: van BLeidekkers We duwe te Vlissingen. De eene zal door hen worden overge- bragt bij het Stedelijk Bestuuren de andere bij de Heeren Gebroeders Abrahams alhier. Diakenen voornoemd P. C. TEVEL, Praeses. W. A. DORMAAR Hz.Scriba. 'Fi MIDDELBURG, den 11 Maart. De collecte ten behoeve der noodlijdenden door den waters nood in de gemeente Baarland-, lieeft opgebragt de som van f 12,20; bedragende die collecte voor de geheele provincie eene som van 7615,29!. In het vierde district dezer provincie is voor den lande- lijken standin plaats van den overledenen heer J. Risseeuw, tot lid der provinciale Staten van Zeeland benoemd de heer mr. J. Egbert Risseeuw, advocaat te Oostburg. SCIIO OL WEZEN. De Provinciale COMMISSIE van ONDERWIJS in Zeeland zal hare gewone VOORJAARS-VERGADERING houden binnen Middelburg, in de Abdij, op Woensdag den 3. April 1850, des voormiddags te elf urenzullende op Donderdag den 4. dier maand, des morgens te half negen uren, worden overgegaan tot het examineren van zoodanige Aspiranten naar eenigen rang als Ouderwijzerwelkemet overlegging van één of meer voldoende getuigschriften van goed burgerlijk en zedelijk gedragbenevens, van eene authentieke acte hunner geboorte zich ten minste acht dagen te varen bij den Schoolopziener van hun District zullen hebben aan gemeld. Middelburg, den 11 Maart 1850. ADR. P, van DEINSE Secretaris. ZIEKENFONDS. De LEDEN van het ZIEKENFONDS, die gebruik mog ten willen maken van hun regt in art. 4 hoofdstuk I van het Reglement omschreven kunnen daarvan opgave doen ten huize van Doctor DarnmeThesaurier van gezegd Fonds, op den 13, 14, 15 en 16 Maart aanstaande, des middags tusschen 12 en x uur; zullende latere verzoeken dienaan gaande niet meer in aanmerking komen. Namens het Bestuur PIETERSE Secretaris. VERGADERING op Woensdag den 13 Maart 1850, des avonds ten half zeven ure precies. Rekening van de School-Commtssie en Foor lezing. Namens Bestuurders P. de MARET TAK Secretaris. Bij koninklijk besluit van den 3 dezer is aan den zich met verlof hier te lande bevindenden kolonel titulair en sous- chef van den generalen staf van het Indisch leger P. van Swietenverleend een eervol ontslag uit Zr. Ms. dienst, on der toekenning van pensioen. Bij besluit van diezelfde dagteekening is benoemd tot lid van het bestuur der visscherijeu op de Schelde en Zeeuwsche stroomen voor het ressort van Sluis eu van Hulstde heer mr. T. IV. baron van Zuijlen van Nieveltontvanger der domeinen te Sas-van-Gent. De minister van binnenlandsche zaken heeft beslist, dat de eigenaren van heerlijkheden niet meer geregtigd zijn oin eenige recognitie te heffen voor het regt van voordragt of aanstelling tot openbare betrekkingen, onder anderen be doeld bij art. 13 van het regiement op het bestuur ten plat- tenlande, De bepaling der iste alinea van het 4de der ad ditionele artikelen van de grondwet: „De heerlijke regten betreffende voordragt of aanstelling van personen tot open bare betrekkingen, zijn afgeschaft," is stellig en onvoor waardelijk en moet dezelve dus gelden voor verbod om die regten te erkennen of te laten gelden. Vermits alzoo de oorzaak der bedoelde recognitiën is komen te vervallen moeten deze ook ophouden. In de den 7 dezer door de Ned. Handelmaatschappij te Amsterdam gehouden veiling van 33,237 kranj. en kann. Java suiker is alles verkocht en zijn de prijzen geloopen van 26L tot ƒ351. Door den raad der stad Amsterdam is tot eersten prts ceptor aan het stedelijk gymnasium aldaar benoemd de heer I. Dom Seiffen, thans tweede pneceptor aldaar. Dezer dagen werd in de dagbladen gewag gemaakt van eene behendige zakkenrolderij die in den spoorwagen van Amsterdam naar 'sHage, ten nadeele van sommige dames, "heeft plaats gehad. Men iieeft te 's Hage het oog gehouden op drie zoogenaamde Engelsche heeren die juist hun intrek hadden genomen in een der grootste hotels. Het gevolg daarvan is geweest, dat men hen verdacht van diefstal dien zij aldaar hebben begaanden 6 dezer in hechtenis heeft genomenen dat zij reeds naar het huis van arrest zijn overgebragt. De opgemelde dan»es zijn tevens door de po- licie uitgenoodigd hare namen env woonplaatsen op te ge ven, ten einde spooliger tot de ontdekking van het misdrijf te geraken. De Toekomst meldde onlangs dat er geruchten in om loop waren, alsof de onderhandelingen met een Europeesch bankier, welke door de erfgenamen van wijlen Z. M. Koning Willem //gevoerd werden "met een zijner zaakgelastigden te Amsterdam, tot het bekomen vaneen voorschot van zes mil- lioen, zouden gestaakt zijn, dat dit een gewigtigeu invloed koude uitoefenen op de aanvaarding der nalatenschap, enz. Thans zegt de 's Gravenhaagscke Nieuwsbode te kunnen verklaren, dat dit berigt geene waarheid behelst en tevens aan hen die deugdelijke schuldvorderingen hebben ten laste van wijlen Z. M. Koning Willem II, de geruststellende ver zekering te mogen geven, dat zij geene vrees hoegenaamd behoeven te koesteren voor dé betaling hunner vorderingen. volgens de nieuwe wetzouden zitting nemen. De beraadslagingen zouden vrijdag worden voortgezet. Zitting van 8 maart. Heden zijn de algemeene beraadslagingen over het wets ontwerp tot vaststelling van het briefport en tot regeling cier brieven-posterij ten einde gebragt. Vervolgens is de verga dering overgegaan tot de behandeling van de afzonderlijke artikelen. Het eerste artikel hetwelk aldus luidtAan den Staat wordt voorbehouden' de uitsluitende bevoegdheid ora geslotene of ongeslotene brieven en paketten papieren bevattende, van de eene plaats naar de andere, tegen het genot van vrachtte doen overbrengenop den voet en behoudens de uitzonderingen hierna gemeld", met 49 tegen 17 stemmen aangenomen. Tegen dit artikel hebben gehemd de heeren: Poortman Donker Cisrtius, CosterusDommer van PoldersveldtHengst Storm van 's Gravesande van der Linden, van HoSvell L. D. StormDuymaer 'van Twist, van HasseltTer Brug gen liugenholtz Wijnaendts de Moraaz ReindersAne- maet en de Fremery. Daarna is ook het tweede artikel onveranderd aangenomen met 51 tegen 15 stemmen. De beraadslaging is vervolgens geopend over het derde ar tikel welke beraadslaging op maandag zou worden voortgezet. Door de Regering zijn alsnog enkele wijzigingen in het genoemde wets-ontvverp gebragt. Zitting van 9 maart. In de zitting van heden ten drie ure gehouden heeft de commissie van rapporteurs voor het ontwerp van wet om trent het toezigt en de zorg over de zaken der munthaar algemeen verslag daaromtrent uitgebragt? De beraadslaging over dat wets-ontwerp is bepaald op woensdag den 13 dezer. Middelburg, den ir Maart 1850. DIAKENEN der Nederd. Hervormde Gemeente te Middel burg hebben op gisteren gecollecteerd twee giften ieder h 2,50; de eene voorm. Koorkerk, met het bijschrift: voor de noodlijdenden in Noordbrabanten de andere na raidd. in S'weedc Kamer «Ier Staien-Generaal. Zitting van 7 maartr Is ingekomen eene koninklijke boodschap ten geleide van een wets-or,twerp en daarbij behoorende memorie van toe lichting, betrekkelijk de overbrenging van. fondsen van de begrooting van 1849 op die van 1850 voor het herstel van het Nederlandsch muntwezen. Drukken ronddeelen én ver zending naar de afdeelingen. Daarna zijn voortgezet de be raadslagingen over het geheel van het wets-ontwerp betrek kelijk de brievenposterij. Gedurende den loop der beraadslagingen hebben de hee ren Ferwey Mejan en Duymaer van Twist inlichtingen ge vraagd, nopens het tijdstip Waarop de door de grondwet be volen organieke wetten aan de vergadering zullen worden aangeboden. De minister van binnenlandsche zaken heeft de redenen ontwikkeld waarom tot zijne teleurstelling die wetten nog niet zijn aangeboden. Als slotsom heeft de minister opgeven dat de kieswet en de provinciale wet te ge lijker tijd zullen worden aangeboden; dat hij het juiste tijd stip daarvan niet met zekerheid kon opgeven doch dat hij zich voorstelde en verwachtte, dat dit zoo tijdig zon kun nen geschieden daf reeds dezen zomer de provinciale Staten Engeland. Londen 7 maart. In het huis der ge meenten is de beraadslaging over de door den heer Staart Wortley voorgedragenebill betrekkelijk de huwelijken tusschen weduwnaars en de zusters hunner overledene echtgenooten gisteren avond voortgezet. Ten laatste is, met f82 tegen 130 steramen, tot de tweede iezing van dat ontwerp beslo ten. I-I. M. de koningin, vergezeld van haren gemaal en hare kinderen heeft eergisteren te Richinond een bezoek afgeiegd bij den graaf en de gravin van NeuiJly. Behalve het berigt van een der dagbladen van St. Francisco, betreffende sir John Frdnklinis te Liverpoo! ook een brief ontvangen geschreven den 30 december aan boord van het voor St. Francisco liggende Engelsche schip Blakeley inhoudende dat den vorigen dag een persoon aan boord van dat vaartuig was geweest, die pas uit Kamschat- ka was gekomen met de tijdingdat sir John Franklin en zijne togtgenooten ontdekt waren; dat zij zich allen welva rende bevonden en door de noord-westelijke passage waren gekomen. De heer Peek te Liverpoolwelke dezen brief van zijn zoon ontvangen had heeft eer. afschrift daarvan aan de admiraliteit medegedeeld en daarbij aangemerktdat de waarheid of ongegrondheid van de door den uit Kamschat- ka aangekomen reiziger overgebragte tijding eerlang zal moe ten blijken. De rijken die aan Amerika wederkeerig den vrijen handel waarborgen en wier vaartuigen ook producten en goe deren mogen invoeren ofschoon niet in hun vaderland voort- gebragt en gemaaktzijn NederlandBelgie, Zweden, Noor wegen Rusland, Oostenrijk, Denemarken, Hamburg, Bre inen, Lubeck Sardinië, Venezuela, Oldenburg, Midden- Amerika, Griekenland, Ecuador, Mecklenburg-Schwerin Turkije, Peru, Bolivia en Grenada. Bij deze opgave moe ten nu gevoegd worden de Engelsche .vaartuigen waartoe dezer dagen bevelen van Washington zijn gekomen. De tubulaire of koker-brug över de Menai-straat is voltooid en eergisteren voor het eerst met een stoomtrein bereden. Het werk is bij dezen proef-togt deugdelijk be vonden. De plegtige opening van deze brug voor de ge regelde spoorweg-dienst is bepaald op den 15 dezer, De dagbladen van de Kaap de Goede-Hoop van 1 januarij melden, dat twee reizigers, met name Murray en Oswallin het zuiden van Afrika een tot dus ver onbekend zeer groot meer ontdekt hebben gelegen op 240 o. lengte en io° z. breedte. Volgens de inboorlingen, behoefde men 25 dagen om hetzelve rond te reizen. In de nabijheid van hetzelve hield zich eene groote menigte olifanten op doch van kleinere soort dan in de nader bij de Kaap-kolonie gelegen landen. De bewonerswier taal ver schilde van alle bekende tongvallen van andere stammen in Zuid-Afrika schenen zeer onbeschaafd te zjjn en eene zwakke ligchaamsgestelaheid te hebben. Onitscbland. Weenen 5 maart De telegraaf meldt ijit Triest, dat, naar luid van berigten uit Patras van 26 februarijde blokkade van de zijde der Engelschen nog in stand werd gehouden. Gisteren is de verjaardag van het verleenen der thans bestaande constitutie door den keizer aan zijne volkeren plegtstatig en ook kerkelijk gevierd. Men verzekertdat de maarschalk Radetsky zich her waarts begeeftom aan gewigtige beraadslagingen deel te nemen. Berlijn 7 maart. Er wordt verzekerd dat gisteren op Charlottenburgin een ministerraadop voorstel van den heer von Schlcinitz tot de terugroeping van den Pruissiscben gezant uit Hanover besloten en daartoe ook overgegaan is. Prnissen laat daar voortaan alleen een zaakgelastigde. Waar-

Middelburgsche Courant | 1850 | | pagina 1