w. 29. Douderda 1850. 7 Maart. I3c0ütrcu cn Qlbministvatictt. i3iuueulanb0cht; Cijhiugctt. BuitcuLinbschc gTijbittgcu. <r 'strti I plant (ullucus tuberosus) ten einde met de teelt daarvan op verschillende gronden hier te lande proeven kunnen wor- STEDEL1JKE PO LIG IE. BURGEMEESTER en WETHOUDERS der Stad MID DELBURG, Ontvangen hebbende een request van Ja hannes Hendrik van den Heuvelhoudende verzoek om in Perceel Wijk P. 110. 280, op den Blaauwendijk alhier, tot het zuiveren van Vet cn het maken van Kaarsen een Ketel te plaatsen Brengen het bovenstaande verzoek ter kennis van de In gezetenen onder mededeeling datnaar aanleiding van Ret Koninklijk Besluit van den 31 Jannarij \%z\{Staatsblad no. 19) rakende de vergunning ter oprigting van sommige Fabr ijken en Trafijken op Maandag den 11 dezer maand des namid dags ten 1 ure, ten Raadhuize dezer Stad, de vereischte in- formatien de Gommodo et incommodo met opzigt tot het op- rigten van bovenbedoelde roetsmelterij zullen worden geno men. Wordende mitsdien een ieder die vermeenen mogt daar tegen eenige bezwaren te moeten kenbaar maken uitgenoo- digd zich ter aangewezen plaats en uur daartoe te vervoe gen. Gedaan ten Raadhuize der Stad Middelburg den 4 Maart 1850. Burgemeester en Wethouders voornoemd PASPOORT van grijfjskerke. Ter ordonnantie van Hun Ed. Achbare M. F. LANTSHEER. De TOORJAARS VEEMARKT zal te SAS-VAN-GENT plaats hebben op Donderdag den veertienden Maart 1850. WELDADIGHEID. Middelburg, den 4 Maart 1850. De VEREENIGING tot het Bezoeken der Armen maakt dankbare melding der volgende giften, als: van J.E.A. J. de opbrengst van een Ombrepotje op den 21 Februarijad 1 en van S. 22 Vrouwe Hemden, op den 26 daaraan volgende. De Directie der Vereeniging voornoemd VAN REIGERSBERG VERSLUYS Voorz. N'. VERHULST Wz.Penningmeester. Middelburg, den 4 Maart 1850. DIAKENEN der Nederd. Hervormde Gemeente alhier, op gisteren gecollecteerd hebbende des voormiddags in de Koor kerk eer. verzegeld pakje, voor de noodlijdende in Noord brabant, van J. M.en des avonds in de Nieuwe kerk een dito, voor de Leidekkers Weduwe te Vlissingengeven ken nis dat zij het eerstgenoemde hebben doen bezorgen bij het Plaatselijk Bestuur dezer Stad en het andere bij de Heeren Gebroeders Abrahams. Diakenen voornoemd P. C. TEVEL, Praeses. C. NUYS h. t. Scriba. MIDDELBURGden 6 Maart. Door den stedelijken raad isin desjelfs vergadering van gisteren ter aanvulling der bestaande vacature van wege deze stad in de provinciale Staten van Zeeland tot lid van dit collegie benoemd de heer mr. Meter Pous. Door het collegie van regenten over de godshuizen al hier is, onder goedkeuring der stedelijke regering, aange steld tot stads apotheker in het burger-weeshuis in plaats van den beer A. J. Eybaardde heer M. J. Verhulstdie met den 1 maart die betrekking heeft aanvaard. Wij zijn verzocht het volgende in o.rs blad op te nemen Gedurende het jaar 1849 is deze stad successivelijk belast geweest met de inlegering van 12 officieren en 1381 onder-officieren en. manschappen, van welke laatsten 425 bij de ingezetenen zeiven en 956 bij vrijwillige besteding, voor derzelver rekening in 10 partikuliere kwartieren zijn gehuisvest geworden. Daartoe is door 1118 bewoners der onderscheidene wijken welke naar volgorde .met inkwartiering zijn bezwaard te gen 75 cents per militair eene som bijgedragen van 838,50. De ingezetehen welke verlangen rnogten om zich met de verantwoording van deze gelden bekend te maken waar van de administratie onder het toezigt staat van het stedelijk bestuur, kunnen zich deswege aanmelden ter stads griffie, alwaar hun in een geschikt lokaal van het 'raadhuis daar toe gedurende deze maand de gelegenheid zal worden ver schaft des voormiddags van tien tot twaalf ure." Men leest in de Nederlandsche Staats-courant Op den 1 maart jl. is bij het ministerie van buitenland- sche zaken ontvangen een brief van den staats-secretaris voor het departement der buitenlandsche aangelegenheden te Ca- raccas, waarbij wordt opgezegd het (ook met Venezuela van kracht zijnde) traktaat van vriendschap scheepvaart en handel dat op den 1 mei 1829 tusschen de Nederlanden en Columbia gesloten is. Naar luid van art. 25 van dit trak taat, zal alzoo met 1 maart 1851 de werking, van hetzelve traktaat tusschen dit Rijk en Venezuela ophouden. Van weèe de regering van de republiek van Venezuela js intussehen tevens de wensch te kennen gegeven om on derhandelingen tot het sluiten van een nieuw traktaat te openen. Heden worden van wege het departement van binnen- Jandsche zaken verzonden een aantal knollen van de uHuco- den genomen. Men heeft in den laatsten tijd de aandacht gevestigd op dit gewas, van hetwelk, zoo men beweert, de eigen schappen zijn, dat de gele eenigzins afgeplatte knollen den aardappel in smaak en hoedanigheid evenaren en het loof voor beestenvoeder kan worden gebezigd." Z. M. heeft aan de handboogschutrenjen doen te ken nen geven, dat tot het feest, den 20 junij'op het Loo te houden van elke boogschutterij vier schutters de president, vaandeldrager en de beschermheer worden uitgenoodigd daar plaatselijke omstandigheden vermeden de uitnoodiging verder uit te ..strekkei). Tweede Manier der Sjaten-Gencraal. Zitting van 1 maart. De commissie van rapporteurs voor het wets-ontwerp be trekkelijk de fondsen voor kwade posten wegens het per soneel en het regt van patent heeft haar algemeen verslag over dit wets-ontwerp uirgebragt. De beraadslaging daar over is bepaald op maandag aanstaande. De commissie van rapporteurs voor het wets-ontwerp betrekkelijk het briefport en de brieyenposterij heefc mede haar algemeen verslag uit- gebragt, waarna de beraadslaging over dit wets-ontwerp is bepaald op woensdag aanstaande den 6 maart. De verga dering. heeft vervolgens een dag bepaald voor de interpel latie welke de heer Sloet tot Oldhuis tot den minister van koloniën wenschte te ri'gten betrekkelijk be.t gebrek, dat volgens de laatste berigten uit Javain sommige gouverne- ments-landen aldaar heerschr. Die interpellatie zal plaats hebben op maandag, na afloop der op dien dag aan de órde gestelde, discussien, De commissie voor de verzoekschriften heeft op onderscheidene petitien verslag uitgebragt. Zitting' van«4 maart. In de zitting.van heden is eerst het wets-ontwerp tot ver hooging der begrooting voor 1849 wegens uitgifte van schat kistbiljetten en vervolgens dat tot verhooging van de begroo ting van fondsen voor kwade posten wegens het personeel en het regt van patentzonder beraadslaging met algemee- ne stemmen aangenomen, Daarna heefede heer Sloet totöid- huïs in eene uitvoerige rede tot den minister van koloniën de door hem aangekondigde vragen gerigt betrekkelijk het gebrek, dat, volgens de laatste berigten uit Java, onder de bevolking van gouvernements-landen aldaar heersebt. De minister van koloniën, heeft, in antwoord op die vragen, eenige mededeelingen gedaan omtrent de oorzaken en de uit gestrektheid der bedoelde rampalsmede omtrent de middelen tot leniging derzelve aangewend. Naar men verneemt, heeft de meerderheid van deleden der Tweede Kamer, die aan het thans afgeloopen onderzoek van de ontwerpen van wet op de scheepvaart, in de afdee-i ■lingeh der Kamer deel genomën hebben zich ten voordëeie van de hoofdbepalingen dier voordragt verklaard maar eenige wijzigingenverzekeringen en verklaringen en vele inlichtingen verlangd. Zoo ook verneemt men dat de Tweede Kamer der Staten-Generaajna de behandeling van het ontwerp van wet nopens de brievenposterijvoor het einde dezer week, hare werkzaamheden zal schorsen tot na Paschen daar als dan de aptwoorden der regering nopens de ontwerpen der scheepvaartregten en wegens, andere aanhangige voordragten te gemoet gezien worden en voor het overige op dit oogen- blik geene drukkende werkzaamheden bij de Kamer aanhangig ïijn- Engeland. Londen 2 maart. De heer Hu me heefc in de zitting van het lagerhuis van den 28 februarij zijn gewoon jaarlijksch voorstel gedaan om verbeteringen in de nationale vertegenwoordiging in te voeren het stemregt zoo danig uit te breiden dat het aantal kiezers in het vereenigd koningrijk van 800,000 tot 3 niillioen zou vermeerderen den duur der parlementen tot drie jaren te beperken enz. De heer Hume. is ditmaal met zijn voorstel niet gelukkiger geweest dan in vorige jaren hetzelve is op nieuw met 242 tegen 96 stemmen verworpen. Bij Woolwich zijn gisteren weder proeven genomen met luchtbollen van matige grootte voorzien van een aan tal veelkleurig gedrukte briefjes, die op zekere hoogte in de lucht zich van den ballon afscheiden en wijd en zijd op vele uren afstands neder komen. Deze proeven hebben bij zonder wel voldaan. Gelijk men weet worden eenige zoo danige luchtbollen met de Nooripool-expeditie medegeno men ten einde gebruikt te worden bij het opsporen der ex peditie van sir John Franklin Te Liverpool heeft dezer dagen eene veiling plaats gehad van onderscheidene in den omtrek van het oude Car- thago opgegraven oudheden. Er waren eenige zeer belang wekkende voorwerpen daarbij inzonderheid kleine busten - urnen en twee basreliëfs. Een der busten stelde Scipio Afri- canus voor. Eene papijrus-rol werd met 100 pst. betaald, de meeste artikelen dezer verzameling bragten hooge prijzen op. LI. woensdag is bij Margate in de ondiepten geraakt een walvisch die na eenige uren strijds door visschers werd afgemaakt en alstoen bevonden werd eene lengte van 62 en omvang yan 40 voet te hebben. Suitscliïand. Berlijn 2 maart. De menigvuldige ongeregeldheden in de laatste dagen te Dresden voorgevallen, hebben de regering doen besluiten, aan de op 12 mei en 8 junij 1849 uitgevaardigde bevelen aan de gewapende tnagrte herinneren. Dien ten gevolge zijn zamenscholiflgen van meëf den 20 personen bij dag en van 10 bij naicht Verbóden, i Oproermakers zullen dadelijk in hechtenis genomen worden. Aan de gewapende vnagt is bevel gegeven om bij de minste tegenkanting van hare wapenen gebruik te maken. De geruchten van het verlengen van den wapenstilstand met Denemarken winnen veld. Men weet eehter nog niet welke de voorwaarden zijn, die door lord IVestmoreland die zich in deze zaak zeer beijverd heeft, aan de beide mo gendheden zijn voorgeslagen. De bezorgdheid die men ook te Berlijn voor het be houd van den vrede met Zwitserland voedde verdwijnt van lieverlede weder. Het Pruissisch kabinet, zegt men is door den heer de Persigny en lord Pa/merston van de bedoelin gen ingelicht die Rusland en Oostenrijk beoogd zouden heb ben door Pruissen tegen Zwitserland in het harnas te jagen en tevens van Engelands en Frankrijks oogmerk om van een gewapenden jnval op Zwitsersch grondgebied geene werkelooze aanschouwers te wezen. Frankfort 2 maart. Naar luid van eene telegrafische depeche uit Ween'en van 27 februarijwelke in den avond van dienzelfden dag te Munchen is ontvangen hebben de maatregelen van geweld van den Britschen admiraal tegen Griekenland den 20 dier maand een einde genomen. De beurs te Weeuen was op dat berigt gunstig gestemd. De Fransche oorlogs-vlootuit 6 linie-schepen, een fregat en drie stoomhooten bestaandewelke den 9 februarij in de haven van Vurla ten anker lag, was, volgens sommigen, naar den Piraeusvolgens anderen naar Mytilene bestemd. Uit Berlijn wordt ten aanzien der met het Zwitsersche eedgenootschap bestaande verwikkelingen gemeld, dat Pruis sen zeer geneigd is, om in. dezen zoo veel mogelijk toe te- geven, ook vooral wat het kanton Neufchatel betreftwelks bezit door de Pruissische regering steeds als een lastpost is beschouwd. De Oostenrijksc'ne regering daarentegen moet vijandiger jegens het eedgenootschap gestemd zijn. Men verzekert, dat de veel besprokene Hongaarsche konings-kroon in de Donau-vorstendommen is teruggezonden. Uit Munchen wordt geschreven dat men aldaar be langrijke gebeurtenissen te gemoet ziet. I1.1 weerwil van den zondag had de staatsraad op 24 febr. onder voorzitterschap des koningseene zitting gehouden en r.a den afloop van de vergadering waren vele commanderende generaals aan het ministerie van oorlog bijeen gekomen en hadden daar lang- durige conferentien gehouden. De VV'urtemburgsche aangelegenheden zijn van dien aard^ dat hec binnenrukken van Oostenrijksche troepen tot de eerste waarschijnlijkheden behoort. ïiulie. Sedert eenigen tijd heeft Rome een stil en som ber voorkomen. De gezagvoerders in die stad zoo civiele als militaire toonen eene groote strengheid, en nemen buitenge wone maatregelen er schijnt eene algemeene vrees voor uit barstingen te heerschen. Uit Milaan wordt gemeld, dat het zoo veel gerucht gemaakt hebbende intrekken van de Britsche vlag door den corfsül niets anders is geweest dan het voldoen van een verzoek aan al de consuls, daar die vlaggen te Milaan maar alleen 1110-' mentaneél warén geheschen en dit gebruik zich anders al leen tot consulaten in de zeeplaatsen bepaald. ZwitserlandMen verneemt van verschillende plaat sen dat op hevel van dén bondsraad verscheidene presiden ten én secrerarissen van handvverkers-vereenigingen in hech tenis zijn genomen. Alle verdere bijeenkomsten van deze ver- eeuigingen zijn verboden. De Zwitser.-che dagbladen melden, dat de Fransche sergeant Boichot een betoog heeft uitgegevenaan het leger gerigt, 't wélk in zoodanig oproerige bewoordingen is op gesteld dat dien Franschen republikeinschen afgevaardigde reeds in elf kantons het verblijf is ontzegd geworden. Frankrijk. Parijs 2 maart, lloe meer de dag der verkiezingen nadert, des te meer beginnen de socialisten te woelen en te werken om hunne partij te doen zegevieren. De houding van de partij der orde boezemt echter vertrou wen in hare kandidaten zullen eerst den 4 dezer bepaal delijk worden aangewezen. De laatste zittingen der wetgevende vergadering zijn hoofd zakelijk gewijd geweest aan het onderzoek van bet ontwerp nopens den spoorweg van Parijs naar Avjgnon. Hét Journal des Débats Jogenstraft het verspreide ge rucht nopens eene vredebreuk tusschen Engeland en Oosten rijk uit hoofde der Zwitsersche aangelegenheden. Geloofc gij dat de keizer van Rusland de verwezen lijking zoekt van de groote plannen, die de bladen hem toe schrijven vroeg gisteren de heer de Remusat aan generaal de Lamoricilre. Hetgeen ik antwoordde de generaal van het karakter des keizers heb leeren kennenheeft mij niet geheel gerust gesteld. Hij heeft het vaste voornemen in zijne staten den tegen- vzoordigen regeringsvorm en de" bestaande instellingen te bewaren en tegen het socialismus te waken. Dat hij overi gens Frankrijk ongestraft meent te kunnen beleedigen of aan te vallen, zoo als Napoleon Rusland durfde doen, geloof ik nietmaar weldat de neef des keizers te Petersburg en Moscou niet zoo groote belangstelling en ongerustheid verwektals zijn oom." Parijs 3 maart. De taal der dagbladen is ten aanzien van Zwitserland, naar mate der staatkundige partijen dié zij zijn toegedaan zeer verschillend genen zien in den tegenwoor-

Middelburgsche Courant | 1850 | | pagina 1