MIPDELMJMSCHE C 0 IJ II A N T. W. 25. Bmgsdas; 1850. 26 Februarij. LIEDERTAFEL CONCORDIA Besturen en Ü3tbminiötratien. notificatie. Woensdag den 27 Februarij 1850. IStmtcnlAnftiscfce lijbingen. De STAATSRAAD, GOUVERNEUR van de Provincie ZEE LAND brengt bij dete ter kennis vari de belanghebbendendat door Zijne Exo. den Opper-Houtrester met overleg van Hun Edel Groot Achtbaren de Gedeputeerde. Staten, is bepaald het navolgende: 1. Dat de Jagt op Ganzen en Eendvogels binnen deae provincie op den 20 Maart aanstaande zal gesloten zijn, terwijl die op lP~a- tersnippen tot den 1 April daaraanvolgende wordt opengelaten met dien verstande echter, dat de laatste wat de publieke Jagt aanbe landt, alleenlijk geopend blijft op het water, langs de stranden en oevers van waterplassen en op lage moerassige landen en bepaal delijk is gesloten in en langs bosscben alsmede op bouw- en wei- panden tot het gewone jagtveld behoorende. 2. Dat het weispel van kwartelen alleen van 1 Mei aanstaande tot en met den 15 Jultj daaraanvolgende zal mogen worden uitgeoe fend zullende bij dat Jagtbedrijf geene andere netten mogen wor den gebruikt dan steekgarens sprei- en vliegnetten terwijl de twee laatstgemelfte soorten nimmer tot het slepen (tirasseren) der kwartels ,ullen mogen worden gebezigd. 3. Dat de Fisscherij binnen deze provincie van den 15 Aprilaan- staande tot en met den 15 Mei daaraanvolgende zal gesloten wezen terwijl het visschen met de zegen of het sleepnet niet geoorloofd zal zijn van den 1 April aanstaande tot en met den 31 Mei daaraanvol gende. 1 4. Dat van de bij de 3de bedoelde sluiting is uitgezonderd de Paling-visschery welke echter gedurende den gesloten vischtijd niet anders dan met aalkorvcn van wisschen of teenen gevlogten en met het kruisnst zal kunnen uitgeoefend worden vermogende nog- tans die vischtuigen alleen daar te worden gebezigd alwaar het ge bruik derzelve niet bij de polieie-reglementen is verboden. 5. Dat van de Visschers van beroep den. door hen voor den J5 April aanstaande gevangen vischtot op den laatsten dier maand zullen mogen verkoopen. 6. Dat een ieder die zich aangaande het bij de voorgaande J bepaalde eenige overtredingen mogt veroorloven tot de 6traffen bij de wet bepaald zal worden vervolgd. Wijders worden de belanghebbenden nader herinnerd Aan het reglement op het zoeken en rapen van eijeren van wild gevogelte medegedeeld bij besluit van Heeren Gedeputeerde Staten van den 31 October no. 6, Provinciaal Blad no. 110) waarbij op de straffen daarbij bepaald, het zoeken en rapen van eijeren van Eendvogels Kievitten en ander wild ge vogelte anders dan op eigen of ge huurden grond in weiden velden, duinvalleijen zaeduinen of moerassen jaarlijks na den 30 April is verboden. B. Aan het bepaalde bij de Notificatie van den 7 Augustus Ö8b3 Provinciaal Blad no. 85) waarbij met wijziging van de be palingen vervat in art. *2, 4 en 5 der Notificatie van den 27 Februari) Ó837 Provinciaal Blad no. 23) is vastgesteld 1. Dat de wijdte der ir. zen fao de navolgende vischtuigen over derr.elver grootste lengte gemeten zal zijn ten minste Voor de eegen (sleepnet) de vleugels 25 de kuil 20 Ned. strepen voor de fuiken de vleugels en het ligchaam 25 de kuil en kruik 20 Ned. strepen. 2. Dat na den 1 Januari.j d8k5 geene zegens en ffuiken onder de gemelde, en geeue andere vischtuigen, onder de vroeger vastge stelde maatzullen mogen worden vervaardigd verkocht of tot het visschen gebezigd. 3. Dat de vroeger gemaakte bepaling omtrent de wigt van den ge vangen wordende aal of paling is opgeheven en het den Visschers voortaan vrijstaatover den van die soorten gevangen visch naar goedvinden te beschikken. 4. Dat in derzelver geheel blijven de overige bepalingen der Notifi catie van den 27 Februari) 1837 [Provinciaal Blad no. 23) luidende Art. 1. liet is verboden in deze Provincie met andere dan de volgende vischtuigen te visschen Aalkorven Korven Vischkorven TVilligcn WelienFleu ren ZetlijnenFuiken, Stelnetten) Hengels, Kruisnet, Tote bel)Schakels, (Wouwen IVar garens) Stolpmand Trommels, BalfuilcenWerpnet Zegen [Sleepnet). Pran«- of Praamnetten mits alleen in groote waterplassen en kreken gebezigd wordende zijnde het gebruik daarvan in slooten watergangen en vaten bepaaldelijk verboden. Beugelnetten mits de middellijn van den hoepel of beugel Diet grooter zij dan 90 Ned. duimen. Yan de Schepnetten mag gebruik worden gemaakt om gevangen Yisch op te scheppen over te zetten of te vervoeren." Art. 2. De wijdte der mazen van de visclinetteu over derzelver grootste lengte gemeten zal zijn ten minste Voor de Schakels 50 Ned. strepen. Voor het Kruisnet 22 Ned. strepen. Voor de Trommels 25 Ned. strepen. Voor de Werpnetten 30 Ned. strepen. Voor het Prang- of Praamnet 30 Ned. strepen. Voor het Beugelnet 30 Ned. strepen." Art. 3. De geijkte maatstaaf j es waarmede de mazen nat zullen gemeten worden zullen tegen betaliog voor een ieder hij de Heeren Houtvesters verkrijgbaar zijn." Art. 4. Bij het onderzoek in winkels of in de bergplaatsen der nelten van de visschers van beroep zullen de Opzieners der Jagt door een' Officier van Policie geadsisteerd moeten zijn." Art. 5. De volgende vischsoorten zullen bij het vangen niet mo gen worden behouden bewaard vervoerd of verkochtbeneden de navolgende maat of gewigt Voor de Karper of Snoek 25 Ned. duimen; voor de Baars, Brasem Voornen en Bliek 16 Ned. duimen. Hiervan is uitgezon derd Pootvisch en kleine Visch tot aas, mits daartoe hebbende con- gentdoor de Heeren Houtvesters gratis af te geven." Art. 6. Geene gemeen liggende slooten tochten vlieten of watergangen zullen vóór den 1 Junij van elk jaar mogen worden schoongemaakt of geveegd ten zij zulks voor de afwatering door de daarbij betrokkene Dijks- of Polder-Besturen als onmisbaar wordt geoordeeld." Art. 7. Voor zoo ver de bovenstaande bepalingen nietvalleo on der de strafbepalingen, vastgesteld bij de wet van den HJulijl814, zullen de overtreders krachtens het besluit des Konings van den 5 julij 1823 worden gestraft overeenkomstig art. 1 der wet van den 6 Maart 1818 Staatsblad no. 11)." En zalten einde niemand hiervan onwetendheid voorwende deze worden afgekondigd en aangeplakt waar zulks gewoon is te geschieden mitsgaders in het Provinciaal Biad geplaatst. Middelburg den 19 Februarij 1850. De Staatsraad Gouverneur voornoemd VAN VREDENBURCH. KCZ? PROVINCIE ZEELAND. AANBESTEDING. Op Donderdag den 28 Maart 1850, des voormiddags ten 10 ure, zal, onder nadere goedkeuring, door den Staats raad Gouverneur der Provincie Zeeland of bij diens af wezigheid door een der Leden van de Gedeputeerde Staten in bijzijn van den Hoofd-Ingenieur in het 11de District van den Waterstaat, aan het lokaal van het Gouvernement, te Middelburg worden aanbesteed Het verbeteren van den Weg van SAS-VAN-GENT, over WESTDORPE naar AXEL met inbegrip van al de vereischte Materialenen één jaar onderhoud na de voltooijir.g. Deze Aanbesteding zal geschieden bij inschrijving en op bod terwijl het bestek en de voorwaarden op de gewone plaatsen ter lezing liggen. Zullende drie dagen vóór de besteding .de noodige aan wijzing in loco worden gedaan, en voorts nadere informa- tien te bekomen zijn bij den Iioofd-Ingenieur van den Wa terstaat te Middelburgen bij den Ingenieur J. Strootman te Neuzen. De Staatsraad Gouverneur van de Provincie Zeeland VAN VREDENBURCH. COLLECTE. WATERSNOOD. BURGEMEESTER en WETHOUDERS der Stad MID DELBURG Gezien de circulaire aanschrijving van den Heer Staats raad Gouverneur, van den 19 dezer maand {Provinciaal Blad no. 27) houdende mededeelingdat Zijne Majesteit bij be sluit van den 17 te voren heeft bepaald dat, tot leniging van de rampen door den tegenwoordigen watersnood veroor zaakt, in den loop dezer maand, in alle Steden en Gemeen ten binnen dit Rijk eene Collecte aan de Huizen der In gezetenen zal worden gedaan. Brengen dientengevolge ter kennis der Ingezetenendat voorschrevene Collecte binnen deze Stad zal plaats hebben op Woensdag den 27 Februarij annstaande des namiddags tusschen twee en vijf ure, en noodigen, met het oog op de reeds vroeger van hunnentwege voor de Ingezetenen der Provincie Noordbrabant in het werk gestelde pogingen hen bij vernieuwing ten krachtigste uit, om onder dankbaar opzien wegens de genadige verschooning die dit Gewest heeft ondervonden en vervuld met mededoogen omtrent het lot van zoo vele hunner natuurgenooten die door de hun over- komene ramp van huisvesting en have beroofd, tot volslagen armoede zijn vervallen bij die gelegenheid ruim bij te dra gen ten eind'e het lot van die ongelukkigen te lenigen, en hunne milddadigheid altijd zoo treffend gebleken ook bij deze zoo uitgebreide ramp niet achterlijk te doen blijven. En opdat een iegelijk hiervan kennis drage, zal deze wor. den afgekondigd, mitsgaders in dezer Stads-Courant geplaatst. Gedaan ten Raadhuize der Stad Middelburg, den 22 Fe bruarij 1850. Burgemeester en Wethouders voornoemd PASPOORT van GRIJPSKERKE. Ter ordonnantie van Hun Ed. Achtbare, M. F. LANTSHEER. WELDADIGHEID. Middelburg, den 25 Februarij 1850. DIAKENEN der Nederd. Hervormde Gemeente te Middel burg hebben op gisteren gecollecteerd vier verzegelde pak jes te weten 1. Voorm. Nieuwekerk, een met opschrift voor de nood- lijdenden in Noordbrabant 2. Idem Koorkerk een met opschriftLeidekkers-Wed. Vlissingen. 3. Avond, een met opschrift: voor de Weduwe van den doodgevallen Leidekker te Flissingen. 4. Idem een met opschriftvoor de Armen van Arne- muiden. Het eerste is bij het Stedelijk Bestuurhet tweede en derde bij de Heeren Gebroeders Abrahams en het vierde bij den Heer de Blaecke de Ligny overgebragt. Diakenen voornoemd T. AKKERMAN Praeses. W. A. DORMAAR Hz., Scriba. MIDDELBURG, den 25 Februarij. Bij Zr. Ms. besluit van den 19 dezer is benoemd tot pro cureur-generaal bij het Provinciaal Geregtshof van Zeeland de heer mr. M. Ferbrugge, thans advocaat-generaal bij het zelve geregtshof. Men verneemt dat de heer mr. J. G. Hinlópen heeft bedankt voor het lidmaatschap der Provinciale Staten van Zeeland waartoe hij op den 19 dezer maand door den raad der stad Middelburg was benoemd wesbalven door laatstge meld collegie andermaal tot de aanvulling dezer vacature zal moeten worden overgegaa'n. Heden heeft het Provinciaal Geregtshof alhier, bij arrest, uitspraak gedaan in de zaak van P. de Looze en B. J. Ha- imelink, en het vonnis der arrondissements-regtbank te Zie- rikzee, waarbij beide waren veroordeeld tot ééne maand ge- I vangenisstraf, f 25 boete en ontzetting der regten vermeld bij art. 42 code péual voor den tijd van vijf jaren, in zjjn i geheel bevestigd. Mejufvrouw S. L. Clijverdie den 12 dezerteWiis- singeu is overledejiheeft bij uitersten wil haar geheel'ver mogen na aftrek van eenige legatenbedragende bijna f 9000vermaakt aan de Vlissingsche afdeelihg der maat schappij tot Nut van 't Algemeen om de reeds bestaande nntcige inrigtingen, die uit de afdeeling voortkomen te ver beteren of uit te breiden. Bij besluit van den 22 dezer, heeft Z. M. goedvonden in te trekken en buiten werking te stellen die bepalingen van het reglement op de inrigting en het beheer der alge- meene lands-drukkerij en van de instructie voor de compta biliteit der Nederlandsche Staats-courantwaarbij magtiging is verklaard om aan de zetters, drukkers en bedienden, aan den huisbewaarder, aan de schoonmaakster en aan de leer lingen en jongens der algeiueene lands-drukkerijmitsgaders aan de bedienden van de Nederlandsche Staats-courant nieuwe- jaarsgiften t-oe te leggen wordende de toekenning van der- lijke giften ten behoeve van de voornoemde belanghebbenden voor het vervolg afgeschaft. Bij besluit van den 8 dezer heeft Z. M. vergunning verleend tot eene buitengewone vergadering der Herv. syno de zoodat de leden der laatste vergadering, bij aanschrij ving van 14 dezer zijn opgeroepen tegen 4 april e. k. tot finale arrestering der ontworpen wijzigingen in het algemeen reglement en van de artikelen van overgangzullende tevens eene mededeeling worden gedaan omtrent de gezindheid der regering tot losmaking van den band tusschen kerk en staat. Het rijk in twee fortificatie-inspectien verdeeld zijnde, waarvan de eerste Friesland Groningen, Drenthe, Utrecht, Noord-en Zuidholland en Gelderland uitgezonderd de eilan den Goeree, Overflakkee en Dordrecht bevat, zal de kolo nel Gey van Pittiusbenoemd tot inspecteur der eerste inspectie, zijn verblijf houden te Utrecht. De eerst aan- wezende ingenieur te Maastricht is belast met de inspectie der fortificatiën in Limburg. In de tweede inspectie, die het overige des rijks bevatis tot inspecteur benoemd de luitenant- kolonel Merkes van Gent, die te Dordrecht zal verblijven. De kapitein ingenieur van Kerkwijkh van Maastricht naar Vlissingen verplaatst. Bij dispositie van den minister van marine is het sta tion der kanoneerbooten voor Gorinchem opgeheven zullen de de kanoneerbooten no. 12 en 110. 44 van daar naar Vlis singen vertrekken. Het rijks-stoomschip Laurens Koster liggende aan 's lands werf te Amsterdam, is verkocht voor 18,600 aan den heer P. Kooi Jz. Tot officiers van administratie zijn geplaatstop Zr. Ms. fregat prins van oranje de heer A. Cozijn op Zr. Ms. fregat jason de heer W. C. H. Halverhout en op Zr. Ms. fregat schelde de heer D. W. Hartman. Het dichtstuk van Tollens {goeden nacht der Armen aan de Rijkenj heeft zooveel aftrekdat in een paar weken 7000 exemplaren verkocht zijn en het achtste duizendtal ter perse ligt. Naar men verneemt houdt de heer Sloet tot Oldhuis zich onledig meteene uitvoerige wederlegging der tegenscbnf- ten betreffende den landverkoop op Java die sedert zijne twee de nota over dit ontwerp in het licht verschenen zijn. [Het verslag der zitting van de Tweede Kamer der Staten- Generaal in ons volgend no.] Tijdingen uit de Koloniën. OOST-IND1E. Orde en rust zijn op Java en in de buitenbezittingen onge stoord gebleven. Omtrent den koffijoogst voor 1850 luiden, de berigten bij voortduring gunstig. De binnenlanden der residentie Palembang zijn tot een gewenschten staat van rust teruggekeerd. Na gedurende dertig jaren herhaaldelijk doch steeds vruchteloos genomen proeven is het gelukt de koe-pokstof van Java naar Japan over te brengen. De derwaarts gezon den poklympha bleek onwerkzaam maar met eenige pokro- ven zijn te Nangasaki 900 Japanesche kinderen met goed ge volg ingeënt. De Hollandsche geneesheer Mohnike leerde de kunstbewerking aan de Japansche geneesheeren. Den 16 december zijn van Batavia naar Nederland ver trokken Zr. Ms. fregat sambre kapt.-ter-zee Fergusonen Zr. Ms. schoonerbrik lancier luit.-ter-zee iste klasse Dittlof Tjassens. De berigten uit de residentie Samarang melden, dat in sommige streken van Java wederom volslagen gebrek aan rijst is, vooral in het Demaksche was de ellende groot; het gouvernement en partikulieren ondersteunden de noodlijden den. De berigten maken nog melding van .twisten onder de vorsten en grooten van Balie onderling. De vorst van Djembrana had de hulp van dien van Badong ingeroepen tegen de aanmatigingen en den invloed van zijnen rijks-be stierder. De vorst van Banglie had vijandelijkheden Begon nen tegen Klonkong en bezit genomen van twee kampongs tot laatstgemeld rijk behoorende. De oude vorstin van Mengoei had eenen mannelijken afstammeling van den over leden vorst van Karang-Assam heimelijk doen opligten en hem dus doende ontrukt aan de handen der vorsten van Sela parangdie thans het gezag in Karang-Assam uitoefenen es onder wier bewaring deze jeugdige telg van de dynastie van Karang-Assam zich bevond.

Middelburgsche Courant | 1850 | | pagina 1