COURANT. :r "r MDDELMJMSCHE 1850 19 Februarij. W. 22. Dingsda 3oc0turctt c« dbmiiuötvaticr». ISimtcttïattbgcfoe Cijbtngeu. iSuitctilanbdche JEijbittgcu. CV STADGEN O OTEN De hoogst bedroevende toestand waarin een groot aantal onzer Landgenooten in de Provincie Noord-Brabandten gevolge van den Ijsgangop dit oogenblik gedompeld zijn diezoo als u uit de dagbladen bekend zal wezen van have en goed verstoken, met hunne Vrouwen en Kinderen onder den blooten hemel omzwerven of tijdelijk in Ker ken en andere Gebouwen zijn opgenomen legt ons de ze delijke verpligting op om ter leniging van hunne rampen en ter voorziening in hunne meest dringende behoeftenzoo danig te handelen als wij, in dergelijke omstandigheden ver» keerendezouden verlangen dat anderen voor ons deden. Met dit oogmerk roepen wij uwe zoo bekende weldadig heid in om ten behoeve dezer ongelukkigen eenige gelde lijke bijdragen af te zonderen en zullen wij zorg dragen dat daaraan onverwijld zoodanige bestemming worde gege venals, na ingewonnen berigt, ons zal blijken het meest gepast en het meest dringend te wezen. Wij zullen naar de inspraak van ons hart u hierin voor gaan en geven u wijders nog te kennen dat behalve in eene beslotene Bus op het Raadhuistot het storten en aan nemen uwer bijdragen de gelegenheid bestaat ter Stads Cou rant-Drukkerij waartoe de Ileeren Uitgevers van dit blad hunne goede diensten bereidvaardig hebben aangeboden. Gedaan ten Raadhuize der Stad Middelburg, den 18 Fe bruarij 1850. Burgemeester en Wethouders, PASPOORT van GRIJPSKERKE. Ter ordonnantie van Hun Ed. Achtbare, M. F. LANTSHEER. MINISTERIE FAN FINANCIËN. PBOVINCIE ZEELAND. KANTON MIDDELBURG. PUBLIEKE VERKOOPING. De ONTVANGER der Registratie van de Geregtelijke Acte, belast met het Domeinbeheer te Mi .kleiburg, als daar toe gemagtigd zal op Maandag den 25 FebrHarij 1850, des voormiddags elf ure, in eender Zalen van het Raadhuis der Stad Vlissingenpubliek presenteren te verkoopen TOT AF BRAAK: de bouwvallige KAZERNE en BOERENWO NING staande in het Reduit van het gesloopt Midden- Kroonwerk bij Viissingen. De Ontvanger voornoemd, W. L. van SONSBEECK. AANBESTEDING. BURGEMEESTER en WETHOUDERS der Stad BROU WERSHAVEN zullen op Dingsdag den 5 Maart 1850, des middags ten 12 ure, op het Stadhuis aldaar, in het openbaar aanbesteden Het bouwen van een nieuw SCHOOLLOCAAL in ge melde Stad, met de bijlevering der materialen, vol gens «het Bestekhetwelk van heden af, ten Stad- huize voormeld ter lezing zal liggen. Zullende aanwijzing op het terrein geschieden op Woens dag den 27 Februarij 1850. Brouwershaven den 13 Februarij 1850 Burgemeester en Wethouders voornoemd C. LOPSE HOCKE Vt. Ter ordonnantie van dezelve J. M. GELUK Jz. STRANRFO NRERIJ. De regthebbenden op 150 Ned. pond. ZWAVEL, eenige einden IJzeren KETTING, diverse stukken IJZERWERK en een GIEK, te Arnemuiden aangebragt, kunnen zich ter reclame aanmelden bij de waaruemenden Opper-Strandvonder Bewesten Schelde. NATIONALE MILITIE. De DIRECTIE van het Genootschap ter voorziening in de PLAATSVERVANGING bij de NATIONALE MILI TIE in de Provincie Zeeland berigt bij dezen dat voor diegenen der Lotelingen welke voor de Ligting van 1850 een dienstpligtig nommer hebben getrokken of welke ten gevolge van vroegere vrijstelling nu dienstpligtig zijn ge worden alsnog de gelegenheid bestaat om op zeer aanne melijke en niet onvoordeelige wijze tegen eene vaste som of prime deel te nemen. Belanghebbenden kunnen deswegens dagelijks informatien bekomen bij den Heer Pieter Rekker, te Middelburg en den Heer J. TV. Ie Nobel, te Oostburg. Zierikzee, den 16 Februarij 1850. De Directie voornoemd Namens dezelve C. BAL Directeur. JFELDADIGIIEID Middelburg, den 18 Februarij 1850. DIAKENEN der Nederd. Hervormde Gemeente te Middel burg hebben op gisteren in de Nieuwe Kerk gecollecteerd twee verzegelde Pakjes, te weten voormiddag een met het opschriftvan Q. Q.bij den Heer van Leeuwen te Flissin gen voor de Leidekkers-Vrouw en avond, een met het opschriftArmen te Arnemuiden. Het eerste zal aandeHeeren de Gebroeders Abrahamshet andere aan den Heer Ae Blaecke de Ligny worden bezorgd. Diakenen voornoemd T. AKKERMAN, Praeses. W. A. DORMAAR Hz., Scriba. MIDDELBURG, den 18 Februarij. Bij Zr. Ms. besluit van den 7 februarij 11. is aan mr. Schelte baron van Heemstralaatst minister voor de zaken der Hervormde eeredienst enz. een pensioen verleend van f 762 op grond van de artikelen 11 en 43 der wet op de burgerlijke pensioenen van 9 mei 1846. Op morgen zal bij het provinciaal-geregtshof dezer provincie uitspraak gedaan worden in de zaak van Johannes van Houtbeschuldigd van poging tot moedwilligeu dood slag op de persone van Louha jjcobt» Spitsmakergepleegd den 4 december 11. Wij zullen den uitslag daarvan in ons volgend 119. mededeelen Uit Zaamslag (5de district dezer provincie) wordt ons onder datum van 12 februarij, het volgende medegedeeld: Naauwelijks was het in het begin dezes jaars bekend geworden dat er bij het gouvernement bedenkingen gemaakt werden tegen de herbenoeming van onzen geachten burge meester, den edel achtb. heer A. Deeswegens zijnen meer dan zeventigjarigen ouderdom, of alle ingezetenen toonden hierover hun innig leedwezen, in de overtuiging, dat het aftreden van eenen burgervader, zoo als hij, in den waren zin des woordsgedurende twaalf jaren had getoond te we zen een wezenlijk verlies voor onze gemeente zoude zijn. Het was hierom dan ook h«k werk van een oogenblik een plan te beramenten einde die gevreesde ramp te voorko men. Een verzoekschrift aan Zijne Exc. den minister van binnenlandsche zakenwaarbij eene reeks van ingezetenen hun hartelijk verlangen te kennen gaven om eenen burge meester te mogen behouden wiens gezegende ouderdom nog geene beletselen oplevert, om verder, gelijk tot hiertoe, de belangen der gemeente op zulk eene voldoende wijze te regelen en te handhaven werd met geestdrift in gereedheid gebragt en met hoop op eenen gewenschten uitslag opgezon den. Die hoop nu is verwezenlijk in den avond van gistereH bragt de Nederl. Staats-courant ons de verlangde tijding dat het Z. M. onzen geëerbiedigden Koning had behaagd den man onzer keuze op nieuw tot achtbaar hoofd onzer gemeente te benoemen en hoezeer reeds toen verscheidene notabele ingezetenen door persoon', ke gelukwenschingen hier over hunne tevredenheid betoondenwas echter de dag van heden meer opzettelijk bestemdom in het openbaar des- wegens de algemeene vreugde aan oen dag te leggenwelke zich tot laat in den avond op eene eenvoudige doch har telijke en allezins ordelijke wijze kenmerkte als eene waardige hulde aan den man onder wiens bestuur de Zaamslagsche gemeente zich gelukkig rekent." Men leest in de Staats-courant van 17 en 18 febr. De heden ingekomen berigten bevestigen hetgeen giste ren aangaande de voortdurende daling van den waterstand en den voldoenden staat der behoorlijk voorziene dijken ge meld is. Brieven uit onderscheidene gemeenten in Noordbraband maken melding van den nood en de ellende waarin die gemeenten door de overstrooming verkeeren, maar tevens van de blijd schap en hoop op leniging die het bezoek van 'j Konings adjudantden heer van Karnebeek heeft verspreid. Uit Raamsdonk ontvangen wij (zegt de Bred. Ct.j on der dagteekening van den 15 dezer, hec volgend bijzonder berigt Van alle streken des lands vindt men in de nieuwsbla den berigten van overstroomingen als gevolgen van den hoogen stand der watersen te regt als hoogst noodlottig voor de bewoners beschouwd. Van uit de Langstraat en van een gedeelte der Baronie van Breda vindt men echter zelden of nooit iets vermeld waarschijnlijk omdat de bedoelde bla den aldaar geene correspondenten hebben immers zon men van die plaatsen anders wel evenzeer berigten opnemen. Ik wil daarom u korteiijk mededeelen wat ik met ei gene oogen gezien heb. Va; Oosterhout af, staan zoo ten westen als oosten, alle landerijen onder water; niet minder dan acht breuken in den dijk van Steeloven naar den Hout geslagen zijnde zoo zijn de hooge bouwlanden die anders nimmer onder water komen geïnundeerd. De West-, Boter-, Goedenaarts en Eendragts-, St.-Antonie-, Zuid-, Noord- en Oostpolder van Raamsdonk de geheele gemeente 's Grave- moer en een gedeelte van Dongen, staan onder water; en dit alles wordt veroorzaakt door de opstuwing van den vloed der rivier de Donge. Wendt men zijne oogen ten oosten van den grooten wegwelke op verscheidene plaatsen is overgeloopen dan is de geheele gemeente Raamsdonk, Was pik en het overige gedeelte der Langstraat in eene zee her schapen. In Raamsdonk staan nagenoeg alle huizen, die op geene dijken staan, rondom in het water; van deze aan lan derijen zoo rijke gemeente zal geen 20 bunders boven water zijn gelukkig heeft men aldaar een dijkbreuk gedigtdaar anders de huizen zoowel als die der gemeente Waspik tot aan de eerste verdieping onder geloopen zouden zijn. Thans echter is het bovenwater geweken, en ontstaat er alle hoop, dat indien de stormen bedaren men van het vloedwater ont last zal worden en spoedig van het opperwater bevrijd zal zijn. In den Biesbosch is de schade aanmerkelijk en meer dan waarschijnlijk zullen ook daar zoo als overal het kool zaad en de wintergranen verloren zijn, hergeen eene aanmer kelijke schade voor deze streken is. Wenschelijk was het daar om dat Z. M. een van hoogstdeszelfs adjudanten her waarts zond om ooggetuige van den toestand te zijn. Door het thans in oogenschouw nemen van den staat van zaken, kan men de kracht van het vloedwater eerst regt nagaan en f kan men zich al meer en meer overtuigen dat men andere I middelen moet beramen dan een uitwateringkanaal van Gra- ve naar Geertruidenbergom de bovenmaaspolders van hurf zomer-kwelwater te ontlasten van het winterwater zal meti niet behoeven te spreken zoolang de Baardwijksche over laat werkt." A. H. Op den 5 dezer stierf te Dillenburg in den ouder dom van 71 jaren, de heer C. Llofmann, vroeger directeur van het kabinet van Koning IVillem I der Nederlanden. Hij was in de persoonlijke dienst van TVillem I getreden toen deze zich nog als Prins van Oranje te Fulda ophield en bleef in de nabijheid van dien vorst tot op korten tijd voor zijne abdikatie. Sedert leefde Hofmann in zijne geboorteplaats Dillenburg, waar hij wegens zijn edel karakter en mensch- lievendheid algemeen bemind was. Zr. Ms. stoomschip suriname waarvan de dag van afvaart naar Oost-Indie op 1 maart aanstaande was opgege ven zal, uit hoofde van veranderde bestemming, niet der waarts vertrekken. Tweede Kamer der Siatcn-Crencraal. Zitting van 14 februarij, Is ingekomen eene koninklijke boodschap ten geleide van een wets-ontwerp tot bekrachtiging van provinciale belas tingen voor Friesland, met eene daarbij behoorende memo rie van toelichting. De Kamer heeft den volgenden dag bepaald voor eene interpellatie welke de heer van Hoêvell tot den minister van koloniën wenschte te rigtenbestaande in de vraag waarom tot heden geen gevolg is gegeven aan art. 60 der grondwetwaarbij bepaald wordtDe Koning doet jaarlijks aan de Staten-Generaal een omstandig verslag geven van het beheer der koloniën en overzeesche bezittin gen en van den staat waarin zij zich bevinden." Daarna is de vergadering overgegaan tot de nieuwe behandeling der in de vorige zitting gedane voorstellen betrekkelijk de op vatting van art. 91 alin. 4 der grondwet. Deze beraad slagingen hebben tot twee nieuwe voorstellen aanleiding ge geven het eene van den heer Schoonevelddaartoe strekken de dat de Kamer zou beslissendat de heer TVijnaendts ten gevolge van de aanneming eener herbenoeming tot griffier van een kantongeregt in april U. heeft opgehouden lid der vergadering te zijn het andere van den heer van Dam van lsseltstrekkende om te beslissen, dat de heer Hengst door de aanneming zijner herbenoeming tot burgemeester der ge meente Boxmeer niet opgehouden heeft als lid der Kamer admissibel te zijn. Na eene langdurige beraadslaging is de Kamer overgegaan tot de stemming over de gedane voor stellen. Het voorstel van den heer van Dam van lsselt is met 27 tegen 20 stemmen aangenomen en dat van den heer Schoone veld is met 26 tegen ai stemmen verworpen. Daarna zijn, op verlangen van sommige leden, die eene stemming over de gisteren gedane voorstellen nog noodig achtten ook de ze in omvrage gebragt. Zij zijn achtervolgens verworpen dat van den heer van Zuylen van Nyevelt met 29 tegen 17 stem men dat van heer Godefroi met 25 tegen 21 stemmen en dat van den heer Lotsy met 28 tegen 18 stemmen. Zitting van 15 februarij. Heden heeft de heer van Hoëvell de twee volgende vra gen tot den minister van koloniën gerigt1waarom is door de regering tot nog toe niet voldaan aan art. 60 der grond wetvolgens hetwelk jaarlijks aan de Staten-Generaal een omstandig verslag moet worden gegeven van het beheer der koloniën van het rijk ei» van den staat waarin zij zich be vinden 2. op welk tijdstip denkt de regering aan die be paling te zullen voldoen. De minister van koloniën heeft ge antwoord dat reeds door het vorige gouvernement en nog nader door hem zeiven aanschrijvingen waren afgezonden aan de koloniale besturen, ten einde uit de koloniën de noodige bouwstoffen tot het zamenstellen van het bedoelde verslag te ontvangen dat de verlangde bouwstoffen wel uit de West-Indie en van de kust van Afrika, maar, ten ge volge van den verderen afstand, nog niet uit de Oost-In dien, het meest belangrijke deel onzer bezittingen, ontvan gen waren dat hij niet kon bepalen of de nog verwachte stuk ken uit Oost-Indie binnen een of twee maanden zullen zijn ingekomen doch dat hij bij ontvangstalles in het werk zou stellen ons zoo spoedig mogelijk aan de bepaling der grondwet te voldoen. In den verderen loop der beraadsla ging heeft de minister de toezegging gedaan, dat hij in af wachting der bedoelde stukken zal trachten een voorloopig verslag zamen te stellen, waarin dan zooveel mogelijk de verschillende belangrijke punten worden behandeld. Na den afloop dezer discussie heeft de heer Engelen van de Kamer vergunning gevraagd en bekomen om op een in eene volgende zitting te bepalen dag aan de regering vragen te rigten omtrent de betrekking der maatschappij van weldadig heid tot den Staat. Duitschland Berlijn 14 februarij. De raad van be stuur van het Duitsch-Pruissisch verbond heeft besloten om het parlement van Erfurt tegen den 20 maart bijeen te roe pen. De afgevaardigden van de Hanze-steden hebben niet volhard bij hunne ingebragte bedenkingen maar medegestenid. De eerre kamer heeft den waarborg van wege den staat voor de renten van het kapitaalhetwelk de aanleg eener ijzerenbaan van Aken naar Dusseldorp vordert, goedgekeurd. Frankfort 13 februarij. Heden ochtend, omtrent half acht ure, is in het Hotel de Russiein de slaapkamer van den prins van Pruissen, een brand uitgebarsten, waardoor

Middelburgsche Courant | 1850 | | pagina 1