O IJR ANT. W. 20. Donderdag 1850. 14 Februarij. Bc0tut£tt cti üSibmintötraticn, nederl. handel-ma at schap pij. üinttcnlAiiböchs &ijbtngen. ISuitcnlaubdche Stjbiugcn. WERING FAN RUPSENNESTEN. BURGEMEESTER en WETHOUDERS der Stad MID DELBURG herinneren bij deze de Ingezetenen aan de Wet van den 26 Ventose 4de jaar zijnde van den navolgenden inhoud Art. 1. Binnen de tien dagen na de afkondiging der /wetrullen alle EigenaarsPachters en Gebruikers of anderehunne eigene gronden of die van anderen bebouwende elk voor zoo veel hem aan gaat verpligt zijn om de Boomen op de gronden staande van Itup- »enn" 'e°zuivereiv of te doen zuiveren, op poene van eene boete Tarclier OUferë- drie en tan hoogite tien dagen arbeids. At tl O et* Zij zullen op dezelfde straffen gehouden zijn, de Rupsen- nester ,sn Netten van Boomen Hagen of Struiken afgenomen aan- »tond-V|'„e -verbrandenen zulks op zoodanige plaatsen alwaar zulks zonder gevaar van Brand aan Bossclien Boomen of Struiken noch ook aan Huizen en Gebouwen zal kunnen geschieden. Art. 3. He Bestuurders der Departementen (Gouverneurs) zullen binnen hetzelfde tijdstip de Boomen welke zich op onverpachte Na tionale Domeinen bevinden van Rupsen doen zuiveren. Art. 4. De Agenten der Gemeente en hunne Adjuncten (Burge meester en Wethouders of Assessoren) zullen ieder in de zijne, ver pligt zijn op de uitvoering dezer wet toe te zien; zij zijn verantwoor delijk voor het verzuim hetwelk ten dezen mogt worden ontdekt. Art. 5. De Commissaris van het uitvoerend Bewind bij de Plaat- «elijke Regeringen zijn verpligt om binnen het tweede tiental dagen aa de afkondiging der wet, eene schouwing te doen, op alle met Boomen HoutgewassenHagen of Struiken beplante gronden ten einde zich te overtuigen dat de wering van de Rupsennesten naar behooren is volbragten om daarvan aan den Minister wien het aan- eaat rapport te doen. Art. 6. De wering der Rupsennest zal in de volgende jaren voor den 1 Ventose (20 i'ebruarij) moeten geschieden op straffe als hier boven bepaald. Art. 7. Indien eenige Eigenaar of Pachter hierin, op het gezegde tijdstip nalatig mogt zijn zullen de hoofden der Besturen en hunne Adjuncten zulks ten koste van den nalatigen door Arbeidslieden ter hunner keuze doen verrigtcnde kosten deswege zullen bij hevel van inbaarverklaring van den Vrederegter op de quitantien der Arbeids lieden, van de gezegde Eigenaars of Gebruikers worden verhaald, zonder dat de betaling daarvan van de boete zal kunnen verschooneu. De tegenwoordige wet zal op den 1 Pluviose (22 Januarij) op bevel van den Commissaris van het uitvoerend bewind door de zorg van de hoofden van de Plaatselijke Besturen worden afgekondigd. E11 vvillen|^mitsdien alle Eigenaars of gebruiker» van Gron den met Houtgewas beplant met den meesten ernst hebben aangemaand om zoo in hun eigen als in het belang hunner naburen, stiptelijk na te komen de bepalingen in bovenge melde Wet omschreven en daardoor voor te komen de straf fen welke op de nalatigen in dezen zullen worden toegepast. En opdat niemand hiervan onkundig zoude blijven zal deze worden afgekondigd en aangeplaktmitsgaders in dezer Stads-Courant geplaatst. Gedaan ten Raadhuize der Stad Middelburg. Burgemeester en Wethouders voornoemd PASPOORT van GRIJPSKERKE. Ter ordonnantie van Hun Ed. Achtbare, M. F. LANTSHEER. De DIRECTIE maakt bekend, dat de YOORJA.ARS- KOFFIJYEIIiIPfGEN der Maatschappij van 1850, zullen gehouden worden op de dagen en plaatsen en bestaan uit de hoeveelheden hieronder vermeld Te ROTTERDAMop Maandag 11 Maart 1850, 129,261 Balen Java KOFFIJ, liggende aldaar. Te AMSTERDAMop Bonder dag 14 Maart 1850 169,920 Balen Java KOFFtf 7 liggende aldaar. 4,041 SUMATRA DITO J De Directie geeft de verzekering dat zij vóór hare ge wone Najaars-Veilingen van 1850, geene andere Koffij dan de bovengemelde partijen aan de Marktzal brengen. De Monsters zullen op Woensdag 13 Februari) aanstaande verkrijgbaar zijn terwijl de Notitien met de Veilconditien in tijds zullen worden uitgegeven. Amsterdam 29 Jannarij 1850. VAN DER OUDERMEULEN President. TOLLENAAR Secretaris. STRANDVONDERIJ. De regthebbende op eene ROEIBOOT met 3 Banken geheel geteerd met blaauwen rand, den 6 dezer aan den Zuid- Craaijert aangespoeldkunnen zich ter reclame aanmelden bij den waarnemer.den Opperstrandvonder Bewesten-Schelde. MUZIJItGEZELSCHAP UIT KUNSTLIEFDE. CONCERT TEN VOORDEELE DER ARMEN, op Donderdag den 14 Februarij aanstaande, ten 7 ure. Toegang-Kaarten h 1 zijn verkrijgbaar gesteld in de Concertzaal. Namens het Bestuur G. de BRUYNE, Secretaris, SOIRÉE MUSICALE te geven door de Liedertafel CONCORDIA met medewer- king van de Liedertafel POLYHYMNIA uit Vlissingenop Zaturdag den 16 Februarij 1850, in het Klein Schuttershof waarop de Heeren Honoraire Leden met hunne Dames wor den uitgenoodigd. Aanvang ten 7 ure precies. Namens het Bestuur, H. J. VOGIN, Secretaris. W c MIDDELBURG, den 13 Februarij. Van wege de regering, zijn aan de Tweede Kamer aan geboden wetsontwerpen met eene inlichtende memorie no pens het toezigt en het bestuur over de munt. Bij aanne ming van dit ontwerp, zal die verandering metjjjulij inwer king komen. Bij den Raad van State zijn wetsontwerpen aanhan gig betrekkelijk de voogdij des Konings en het Regentschap^ Men schrijft ons uit Flissingen dat de heer Le Roy vroe ger plaats-majoor die maandag met zijne familie herwaarts was gekomendes avond» alleen terugkeerendever moedelijk door de duisternis in de nabijheid van Vlissingen in eene sloot is geloopen waaruit gisteren morgen zijn lijk is opgehaald. Heden morgen had in die stad nog een droevig ongeluk plaats: een leidekker was op een dak van een huisgelegen op de Zeilmarkt, werkzaam, toen hij door een rukwind, met zijn ladder werd opgenomen en van het huis naar bene den stortte. De ladder bleef in de voor het huis staande boomen hangenmaar de ongelukkige kwam van eene hoogte van ongeveer 30 voet op de straat neder, en is aan de ge volgen van zijnen val reeds een uur daarna overleden. Nog wordt uit Vlissingen gemeld Het schip de Thomasine dat gisteren is te water gelaten was naauwelijks van de hellingof werd door den feilen wind geen ballast inbebbende, op zijde geworpen; hedenmor gen is een ligter bij het schip gebragt om het te regten waarna de lading weder zal ingenomen wordenom met de eerste gelegenheid naar Ceylon te vertrekken." Volgens bijzondere berigten uit Alexandrië, dd. 29 januarij heeft II. K. H. Prinses Marianne der Nederlanden den 29 december Caïro verlaten met eene stoombootdoor het Egyptische gouvernement tot hare beschikking gesteld ea arriveerde den 31 december te Alexandrië. Bij gebrek aan gelegenheid naar Jaffa was H. K. II. genoodzaakt tot 11 jan. aldaar te vertoeven en vertrok dien dag met de Egyptische gouvernements-stoomboot Redschidwelke door Abbas Pacha aan H. K. H. aangeboden was, direcc naar Jaffa genoemde boot retourneerde te Alexandrië en bragt tijding, dat de Prinses en gevolg in welstand den 13's mor gens te Jaffa ontscheept was, alwaar 5 dagen quarantaine moeten gehouden worden en vervolgens zal de reis dadelijk naar Jeruzalem worden voortgezet. Goes 11 februarij. Men schrijfc ons uit Ellewoutsdijk van den 8 februarij het volgende I11 den avond van den 5 dezer had op de Schelde het volgende voorval plaats. De post- en veerschipper IV. Geen- se van Ellewoutsdijk op Neuzen met zijne beide broeders P. GeenseA. Geenseen de knecht J. van Boven met den post naar Neuzen geweest zijnde ontwaarden op hunnen terugtogt, op de hoogte van de zoogenaamde Oostplaat, een mastje van een klein vaartuighetwelk zij ongeacht de holle zee, die het hun hoogst moeijelijk en zeer gevaar lijk maakte, trachten te naderen, om des noodig hulp te verleenen. Toeu zij het, na uiterst moeijelijke en gevaarvolle inspanningmeer nabij kwamen hoorden zij het angstgeschrei en roepen om hulp en weldra bleek het nu dat het hunne dorpsgenooten M. de Jonge en zijn knechtje waren, die een uur vroeger Neuzen hadden verlaten, en zoo goed mogelijk daar ten anker waren gekomen wijl het roer onbruikbaar was geworden en zij alzoo de reis niet verder konden voortzetten. Daar verkeerden deze menschen in eenen verschrikkelijken toestand, den dood voor oogen hebbendewant zonder hulp was het kleine en ontredderde vaartuig dra vol water en had spoedig gezonkendoch nu spanden schipper Geenseen zijne broeders en knecht alles in, om hunne medemenschen aan een gewissen dood te ontrukken. Zij lieten niet af om het uiterste te wagen om met Gods hulpde in gevaar ver keerenden zoomogelijk in het leven te behouden, en dit gelukte hun. Zij hebben het onuitsprekelijk genoegen bei dentwee uren laterbehouden te Ellewoutsdijk te brengen. Eere hebben deze edele menschen-vrienden die, nog geen vier weken geleden denzelfden M. de Jonge uit eenen ge vaarvollen toestand redden. Eere vooral den schipper IV. Geen se die bovendien 111 junij 1842 een kind met eigen levens gevaar van eenen wissen dood redde, terwijl een ander kind zijn dood in de golven vond. Waardig is het, dat zulke daden van menschlievendheid worden openbaar gemaakt; waardig dat zij naar verdiensten worden beloond 1 'Goesche Ct.j Uit Amsterdam wordt gemeld dat voor de bewoners van het noorderkwartier in Noord-Holland zich weder eenige hoop verlevendigt op den aanleg eener vaste brug over het IJ. Een geacht ingezetenen van Amsterdam heefc zich deze aangelegenheid met allen ernst aangetrokken en na het ge heel belangeloos en op eigen kosten doen bewerkstelligen van locale opnemingen peilingen het doen formeren van plan nen en teekeningen, bereids een daartoe betrekkelijk adres aan Z. M. den Koning ingediend. De kapitein-ter-zee directeur der marine te Amster dam zal op woensdag 20 februarij doen verkoopen het stoomschip Laurens Koster liggende aan 's Rijks werf aldaar, met deszelfs werktuigen ketel en inventaris. Volgens de laatst ingekomen berigten was de Rijn in Duitschland benedenwaarts steeds aanmerkelijk vallende, en den 9 dezer te Keulen tot 25 voet gedaald. Op den Nederlandschen Bovenrijn en Waal en. evenzeer op den Nederrijn bestond langzame val. De Oude-ïtijbmond werkte den 9 in den namiddag nog met 2.10 el. Aan cle Lijmersche overlaat was geen rijzing of daling waargenomen en het water stond aldaar 25 duim boven het overlaatpeil. De schade op verschillende plaatsen aan de binnenglooijing van den bedoelden overlaat ontstaan, had nieuwe voorzie ningen vereischt. De bandijk van de Lijmers boven het Westervoortsche veer was overgeloopen en dientengevolge opgekist. Het water waarmede de Ooipolder bezet was had zich langs den Persingschen overlaat bij Nijmegen we derom op de Waal ontlast. In den avond van den 8 was onder Lakemond op de grens van de Nederbetuwe een gedeelte der buitenglooijing van de dijkskruin afgeschoven doch het overige gedeelte dier waterkoel ing behouden gebleven. Op den IJssel was de waterstand nog rijzend: de dijken waren behoorlijk opgekist en algemeen in een voldoenden staat, hebbende zij weinig of geen afslag bekomen. De straat weg tusschen Deventer en Zwolle was overstroomd. Langs de Maas was het water laatstelijk bestendig vallen de. Ten gevolge van de vroegere opstuwing van het wa ter is, nabij Roermond, de groote weg van Maastricht naar Nijmegen doorgebroken en geheel overstroomd. Aan gaande de waterkeeringen in Noordbraband wordt gemeld dat er tusschen Alem en de Blaauwesluis vijf doorbraken be staan terwijl in de omstreken van Empel verschillende zware gaten in de dijken geslagen zijn. Om de uitwerking der doorbraak in de keerkade der Beersche Maas onder Gassel zooveel doenlijk te verminderen was eene opening in de keerkade tusschen Grave en Escharen gemaakt, waardoor het water uit den polder van Gassel wederom meer beneden waarts in de Beersche Maas terugvloeide en geenzins was gevallen. De behouden gebleven dijken werden op de ge vaarlijkste punten voortdurend voorzien en versterkt. De Merwede ondervond mede daling in den waterstand de dijken langs die rivier hadden geen schade geleden. Men schrijfc uit Grave van den 10 dezer Behalve een klein gedeelte van de Maas- en Oliestraten is onze stad weder vrij van water. Gisteren zijn reeds enkele stuks vee naar huis gehaald door landliedendie door denhoewel geringen val van het water weder drooge plaats voor hetzelve hebben. Het lang blijven staan van het water veroorzaakt veel schade aan huizen der buitenlieden vooral van minvermo genden. De sedert gisteren aanhoudende «torm zal wederom veel schade aan huizen en dijken toebrengen gelukkig dat het water vallende blijft, hoewel slechts in geringe mate. De Beersche Maas was dezen morgen hoog 9.76 elen het water op den steenweg alzoo 1.26; sedert het vorig rap port dus gevallen 0.22 el." ïierknieuws. Koudckerke 12 februarij. Nadat ds. .7. D. B. Brouwer predikant te Waarder voor de op zijn-eerw. uitgebragte beroeping had bedankt, heeft dekerkeraad met medestemming der a,mbachtsheeren heden de navolgende nominatie gemaakt, twaalftal: DD. C. A. Kamte Oost en West-Souburg; j. H. A. C. llanewinckelte Ra- vestein en Dieden N. E. Ernst Fettente Serooskerke .7. C. de Fijverte Zegveld C. C. Callenbachte Nykerk L. G. F. Creutzbergte Vere.7. C. Eijkmante Nun- speet; .7. W. Felix te LongerhouwL. HogerzeilDoorn- speijk .7. .7. Knap te HeegN. Ostite Putten en H. Romback te Oosterwijk. Viertal: DD. HanewinckelOsti Knap en Creutzbergwaaruit terstond beroepen is de wel-eerw. heer J. .7. Knap predikant te Heeg. Engeland. Londen 9 februarij. De Times bestrijdt bij voortduring de harde en dreigende staatkunde welke ons bewind laatstelijk tegen Griekenland heefc aangenomen. Het is nog niet bepaald, wie het bevel zal voeren over de nieuwe expeditie die van gouvernementswege onderno men zal worden om de schepen van sir .7. Franklin op te sporen. Ook is het nog onzekerwelke vaariuigen daartoe bestemd zullen worden. Behalve en onafhankelijk van die expeditie, zal door de eebtgenoote van Franklindaarin door bijzondere personen ondersteund, een schip met het zelfde doel uitgezonden worden onder bevel van kapt. Penny. en uit Noord-Atnerika is berigt ontvangen, dat ook daar inschrijvingen ter bekostiging van dergelijke onderneming ge daan worden aan welker hoofd zich een schatrijk persoon gesteld heeft voor een bedrag van 5000 dollars. De beurs was heden williger, ten gevolge deels van de hoogere Fransche merken, deels van de meening, dat het geschil met Griekenland spoedig vereffend zou worden door vriendschappelijke zamenwerking tusschen Frankrijk en Engeland. Een der Schotsche dagbladen meldt, dat bij den storm van 28 december jl. de zee opgestuwd is tot aan den rop van den lichttoren van Bell-Rock welke 97 voet boven hoogwater s:aat. Van Ostende is hier berigt ontvangen dat de maal- stoompaket Onyx van Douvres gedurende den hevigen storm van woensdag bij de mislukte poging om de haven binnen te loopengestrand en waarschijnlijk geheel weg is. De passagiers en brievenmails zijn gered. De Onyx was een ijzeren stoomschip van 128 paardenkracht, is vier jaren ge leden gebouwd, en had ongeveer 12,500 ponden sterling gekost. SSuitscliland. IVeenen 5 februarij. De boekhande laar en boekdrukker L. Suppan is te Agram gearresteerd als beschuldigd van majesteits-schennis.

Middelburgsche Courant | 1850 | | pagina 1