MIDDELBURGSGHE J&Mc N°. 19. Diugsdag 1850. 12 Februarij. lacetuvcu ci« !3tbmiiiidtir«ttct». MAATSCHAPPIJ TOT NUT VAN 'T ALGEMEEN. iSimtcttlAtibddte &ij blagen. ISuitcnlanb^cfrc ^ijbingcn. courant: AANBESTEDING. Het GEMEENTE BESTUUR van MELISKERKE zal op Zaturdag den 2 Maart 1850, des voormiddags ten 10 urein de Gemeente-Kamer aldaar overgaan tot de Open bare Aanbesteding, bij inschrijving en opbod van: Het bouwen van een NIEUW SCHOOLLOKAAL, met de levering van alle de daartoe benoodigde Materialen waarvan 't Bestek Teekening en Voorwaarden in voornoemde Gemeente-Kamer, van af den 15 Februarij 1850 tot en met den 23 dier maand van des voormiddags 10 tot des middags 12 ure, en van des namiddags 1 tot 4 ure (uitgezonderd des Zondags), ter inzage zullen liggen. Zullende de aanwijzing alwaar het Schoollokaal moet worden geplaatst op voornoemden 23 Februarij des voor middags ten 10 ure, plaats hebben. STRANDVONDERIJ. De regthebbenden op een ANKER met ijzeren Stok, aan het eene einde kromgebogen en voorzien van ijzeren Ballen wegende 600 i 650 Ned. fg gemerkt 13382 en ter reede van Vlissingen opgevischtkunnen zich ter reclame aanmel den bij den waamemenden Opper-Strandvonder Bewesten Schelde. VERGADERING op Woensdag den 13 Februarij 1850, des avonds ten half zeven ure precies. Introductie van jOames. Ferslag van het Bestuur der Spaarbank; Foor- lezing en Bijdrage. Namens Bestuurders, P. de MARET TAKSecretaris. WELDADIGHEID. De COMMISSIE Loon voor Werk, berigt met hartelijken dank de ontvangst eener som van f 374,6; voor een derde gedeelte in den opbrengst der Loterij van Vrouwelijke Hand werken binnen deze Stad op den 7 dezer maand hebbende plaatsgehad; welke gelden, ingevolge het daarbij uitgedrukt verlangen, tot de voortzettiug der werkzaamheden aan de Stadswallen zullen worden besteed. Daar er nog altijd vele werklieden zijn die zeer begeerig zijn aan het genoemde werk geplaatst te woiden doch wegens de beperktheid der geldmiddelen moeten afgewezen worden zoo acht de Com missie deze nieuwe en zoo aanzienlijke bijdrage zeer op prijs te Jmoeten stellen. Middelburg', den 11 Februarij 1850. De Commissie voornoemd Namens dezelve A. M. CRAMER, Voorz. HUBERTUS REKKER, Secret. Middelburg, den 11 Februarij 1850. De VEREENIGING tot het Bezoeken der Arme» maakt dankbare melding van de volgende giften, als: den 4 dezer, van N. N. 30 Manshemden; den 5 dezer, van S.6 dito en 6 Vrouwehemden, en den 9 dezer 374,61 zijnde het een derde gedeelte in de zuivere opbrengst der op den 7 de zer gehoudene Verloting van Vrouwelijke Handwerken en andere voorwerpen ten behoeve der Armen. De Directie der Vereeniging voornoemd VAN REIGERSBERG VERSLUYS, Voorz. N. VERHULST Wz.Penningmeester. Middelburg, den 11 Februarij 1850. DIAKENEN der Nederd. Hervormde Gemeente alhier, maken dankbaar melding dat door hen gisteren voormid dagin de Oostkerk, is gecollecteerd 5, met het bijschrift voor de Diaconie-Armenuit dankbaarheid. Z. Z. Diakenen voornoemd T. AKKERMAN, Praeses. W. A. DORMAAR IIz., Scriba. Middelburg, 11 Februarij 1850. DIAKENEN der Evangelisch Luthersche Gemeente ma ken dankbare melding van eene gift, bestaande in 34 Tarwe- brooden door eenen onbekenden Gever geschonkenalsmede van eene gifc van 5 voor extra-bedeeling. A. de VRIES. ZOELLER Hebben wij onlangsdoor middel van dit Bladons be reid verklaard tot de in ontvangneming van Gelden welke men ter uitdeelir.g van Brandstoffen onder de Behoeftigen mogt verlangen te zien aangewendniet vruchteloos was deze stem voor sommige onzer geachte Stadgenooten wier ruime Giften een heilzaam tegenwigt hebben daargesteld aan het geringe getal deelnemenden. Het beloop dezer Giften ad ƒ64,21 vermeerderd met 30,5! herkomstig uit het provenu eener op den p Maart 1849 ten behoeve der Armen gegevene voorstelling in den Schouw burg alhierdoor H. H. Directeuren van het Théatre des Feaudevilleswelke som door het Edel Achtbaar Bestuur dezer Stad was in reserve gehouden doch nu goedgunstig aan ons is afgestaanheeft ons in staat gesteld tot de uit- deeling van 11800 stuks Turven aan ruim 490 Huisgeziu- edelen Gevers bij deze toebrengen moet hun de zelfbewust heid schenken, een der verhevenste pligten dien der werk- dadige menschenliefdeop eene onbekrompene wijze in be oefening te hebben gebragt. Vlissingen den 9 Februarij 1850. J. A. SCHMIDT. J. C. OCKERS. A. A. VAN GOETIIEM. MIDDELBURG, den 11 Februarij. Nadat op vrijdag den 8-dtzer maand aan den veroordeelde Jean Baptiste de Loeil de afwijzende beschikking door den Koning op zijn verzoekschrift om gratie was medegedeeld, en hem mitsdien aangezegd dat de doodstraf, waartoe hij bij arrest van het provinciaal geregtshof van Zeeland, de dato 25 october 1849, was veroordeeld gewordenop maan dag daaraanvolgende zou worden ten uitvoer gebragt, is op heden ten 12 ure deze straf, onder den toeloop eener tal rijk zaamgevloeide menigte aan hem voltrokken. Ofschoon hijnadat hem deze bekendmaking was gedaan gedurende geruimen tijd met de koelste onverschilligheid is blijven volhouden, dat zijne veroordeeling op valsche ge tuigenissen was gegrond en hij daarbij volstrekt geen be rouw betoonde is nogtans door hem in de laatste oogen- blikken zijns levens aan de justitie beleden, dat hij de be schuldigingen door hem tegen de in zijne zaak gehoorde ge tuigen ingebragt, als zouden deze valsche verklaringen heb ben afgelegd, introk, het oordeel over hunne getuigenissen aan God overlatende. Hij onderging zijne straf, gelijk wij naar menschelijk oor deel hopen en zelfs vooronderstellen durven dank zij der onvermoeide zorg en liefderijke volharding door den wel eerwaarden heer .7. C. Knoorspastoor der Roomsch-Katho- lieke gemeente alhier tot opwekking van berouw en be- ktering bij den veroordeelde aangewendniet meer als een verstokte misdadiger, maar met stille onderwerping en het vertroostend uitzigt op vergiffenis zijner misdaden. Maandag den 18 dezer zal voor het provinciaal ge regtshof alhier in hooger beroep worden behandeld de zaak van den heer Pieter de Loozedrukker en uitgever van den Zierikzeeschen Nieuwsbode en van B. S. Hamelink, appellan ten van een vonnis der arrondissements-regtbank te Zierik- zee. Voor den drukker en uitgever zal mr. A. F. Siffli en voor Hamelink mr. J. P. üronkersoptreden. De verloting van vrouwelijke handwerken en andere voor werpenwelke alhier den 7 dezer, ten behoeve der armen heeft plaats gehaden waarvan wij de nommers waarop prijzen zijn gevallen in ons 110. van 11. zaturdag hebben me degedeeld, heefc zuiver opgebragt eene som van f 1123,83. Door de zorg van het stedelijk bestuur is hiervan in drie ge lijke deelen uitreiking gedaan aan de Fereeniging tot het be zoeken der Armen aan de instelling de Zeeuwscke Dorcas en aan de commissie Loon voor Werken alzoo aan ieder dezer inrigtingen eene som van ƒ374,61. Dank zij toegebragt aan de edele oprigters der verloting, gelijk ook aan ieder, die, door werkzaamheid of geldelijke bijdragen, daaraan hulp heeft verleend. Gods zegen bekroone ook dit werk van menschenliefde en weldadigheid De herbouwde kerk der Hervormde gemeente te Dom burg, zal op aanstaanden zondag den 17 dezer des namiddags ingewijd worden. Bij koninklijke besluiten van 6 en 7 februarij jl. zijn be noemd, tot burgemeesters der natemeldene gemeenten in deze provincieter vervulling der vacatures ontstaan door de gewone aftrediug met 2 januarij II., de heeren J.Was, te Scherpenisse P. J. Bertelte WestkapelleN. Polderman te St. Annaland M. Dorst, te St. Philipsland .7. B. van den Eeckhoutte EedeP. de Bliek, te Boschkapelle F. A. Dierick, te Overslag; A. Dees, te Zaamslagen B. van der Mandere te 's Gravenpolder c. a. Men meent, dat bij de regering een plan zou bestaan om bij het korps mariniers bezuinigende maatregelen in te voeren. Mag men een loopend gerucht geloof gevendan zou de gouverneur-generaal Kochussen verlangen naar het vader land terug te keeren en zou er sprake zijn om hem door mr. Donker Curtius te doen vervangen. nen Aangenamer dan de schuldige openlijke dank dien wij den Uit de laatst ontvangen meer geruststellende rivierberigten blijkt, dat het water van den Boven-Rijn in Duitsch- land tot eene langzame daling was overgegaan. De stand dier rivier te Keulen bedroeg den 6 dezer 29 voet en den 7 des middags ten één ure 27 voet 11 duim. Volgens de ontvangene rapporten mogt men het er voor houdendat het ijs, hetwelk hooger op bij Bacharach en St. Goar zat, ten laatste was opgebroken en dat de Duitsche Rijn met al de nevenriviertn thans geheel van ijs bevrijd was. Langs den Nederlandschen Boven- en Beneden-Rijnde Waal en Lek, heerschte nog een hooge waterstand; de rij zing was echter op vele punten aanmerkelijk verminderd en hier en daar zelfs door eene daling vervangen. De IJssel bleef nog wassende gelijk ook de Maas in Noordbraband, ofschoon minder sterk dan in de laatste dagen. Op de Beneden-Merwede was laatstelijk ook het ijs los gegaan en doorgedreven terwijl het water te Gorinchem en omstreken gevallen was. Nergens vertoonde zich meer drijfijs op onze rivieren 1 t zoodat de van boven afkomende ontzettende geregelden afvoer naar zee vond. Stj-Gtii^l Uit 's Hertogenbosch meldt men van den 7 dezer De aanhoudende was van het water heeft de inundatie binnen deze stad zoodanig doen toenemendat niet alleen de communicatie op bijna alle punten gestremd is, maar ook de kelders volgeloopen zijn, terwijl de geringe woningen in de lage gedeelten der stad zoodanig met water bezet zijn, dat de bewoners onder het dak moeten huisvesten en hun de levensmiddelen door middel van vaartuigen moeten aan- gebragt worden. Van boven Grave af tot 's Hertogenbosch en omstreken ontwaart men niets dan ellendeen onberekenbaar zal de ramp zijn indien het water niet spoedig mogt dalen." De Nieuwe Rotterdamsche Courant behelst het vol gende Men verneemt, dat door de heeren ,7. A. Beijerinck ingenieur, .7. A. Scholten Hz., fabriek en landmeter van Schielanden P. Scholten, adjunct-fabriek en landmeter, aan de stedelijke regering eeii plan is ingezonden om de beide Maasoevers door middel van eene brug met elkander te vereenigen en de landerijen op Fijenoord in exploitatie te brengen waardoor de stad aan de overzijde der rivier zou worden uitgebreid en dat het voornemen zou bestaan om dat kolossale plan door middel van eene naamlooze maat schappij tot uitvoering te zien te krijgen. Het is te wenschen dat dit plan de medewerking zal ondervinden welke het verdient, en dat het niet als zoo vele anderen bij ontwerp zal blijven." Amsterdam 7 februarij. De heer mr. G. C. J. van Reenen, onlangs door Z. M. benoemd zijnde tot burgemeester dezer stad en als zoodanig in de vergadering der gedeputeerde staten van Noord-Holland op 31 januarij jl. den eed afge legd hebbendeis gisteren door den staatsraad-gouverneur dezer provincie plegtig in zijne functien geïnstalleerd. Heden tusschen den middag is door het muziekkorps der schuterij eene aubade gebragt aan den heer van Reenen alsmede aan den wethouder Insingerdie eenigen tijd ad interim de functien van burgemeester heeft waargenomen. De Amsterdamsche Courant meldt dat in den laten avond van woensdag jl.weinige minuten over 11 ure, zich gedurende eenige seconden eene zoogenaamde vallende ster vertoond heeft, welke zoo buitengewoon groot was, dat bij het daardoor verspreide licht de schaduw der voorwer pen even als bij eene kwartier-maan gezien werd. De lijn welke die vallende ster beschreef, was van uit den Grooten- beer door die van den Kleinen-leeuw naar de Kreeft; zij liet een straal van purpere vonken achter. De wiad was west en de lucht vroeger met wolkenwaaruit zware hagel viel, bedekt geweestmaar op dat oogenblik zeer helder. Een partikuliere brief uit Bahia, dato 19 december 11., meldt, dat in die provincie eene zeer moorddadige ziekte was uitgebroken waarvan zich de eerste sporen op Zweed- sche en Oostenrijksche schepen vertoond hadden. In het eerst meende men dat de andere boderas uit hoofde hun voedsel algemeen voor gezonder wordt gehouden van deze ramp bevrijd zouden blijven maar reeds spoedig werd deze hoop teleurgesteld daar de besmetting ook tot de Sardi- nische EngelsCheFransche en Portugesche schepen over sloeg. Van drie bodems onder Hollandsche vlag was het schip Antjekapitein Ruiter, voor het uitbarsten der ziek te vertrokken, terwijl de twee andere (de Triton, kapt. Rijntjes en de Snelheid, kapt. Fisserj tot nog toe het geluk hebben gehad van volkomen gespaard te blijven. De epidemie schijnt voor pas aangekomen personen besmet telijker te zijn dan voor diegenen die reeds meer aan het klimaat gewend zijn. Omtrent haar karakter verschillen de vreemde en inlandsche geneesheeren van meeningde eer sten noemen het rotkoortsde laatsten gele koorts. Engeland. Londen 7 februarij. Gisteres heeft in de ze streken een zoo hevige storm gewoed als men in vele jaren niet beleefd had. Daardoor is in de stad en haren om trek veel schade aan gebouwen toegebragt. Hetzelfde wordt uit andere oorden van Engeland, onder anderen uit Liver- poolManchesterenz., gemeld. De Times zegt, de terugkomst te Londen van den heer Drouyn de Lhuysin hoedanigheid van buitengewoon gezant van Frankrijkals een groot geluk in de tegenwoordige omstandigheden te beschouwen om de overtuiging die men in Engeland heeft van den opregten wensch van dezen ge- magtigdeom alles aan te wenden wat den voortduur van vriendschappelijke betrekkingen tusschen de beide landen be vorderlijk kan zijn. Het zal zegt genoemd blad we! niet mogelijk zijnhem den post van vast ambassadeur op te dragen wijl hij daardoor van zijne plaats als afgevaardigde in de Fransche nationale vergadering zou moeten afzien maar niets toch kan verhinderen zijne tijdelijke betrekking al gedurig te verlengen. Voorts meent de Timesdat onder de voorname punten die het doel zijner zending zijn eene eerste plaats moet worden toegekend aan het vraagstuk der revolutionnaire uitgewekenen in Zwitserland waaromtrenc het zich niet wel laat denken dat het Fransch gouverne ment in de daad afkeerig zou zijn van zich aan te sluiten aan de staatkunde van Pruissen en van Oostenrijk, daar de belangen van de drie landen ten deze volkomen dezelfde zijn; het voorname dat hieromtrent in acht te nemen zal zijn, zou derhalve wezen zorg te dragen de sluimerende vjjan-

Middelburgsche Courant | 1850 | | pagina 1