MIDDELBURGSCHE C O U R A N T. W. 18. Zaturda; 9 Februarij. 1859. 15 cc> Uivcn cti 3bmiut0tffAtieti. öimtcnlAttbecUc ÏEtjbingctt. iSuiiculAubscfrc ®i{biugen. BETALING van Academie- School- en Kindergelden over het jaar 1849, aankomende Heeren Predikanten buiten het Eiland Walcheren en der Ridder-Soldijen en Broeder toelagen, over het 4de kwartaal 1849, zoo ten Kantore van den Betaalmeester ais bij de Ontvangers onder het Arrondis sement Middelburg ressorterende. AANBESTEDING. Het GEMEENTE BESTUUR van MELISKERKE zal op Zaturdag den 2 Maart 1850, des voormiddags ten 10 ure, in de Gemeente-Kamer aldaar, overgaan tot de Open bare Aanbesteding, bij inschrijving en opbod, van: Het bouwen van een NIEUW SCHOOLLOKAAL, met de levering van alle de daartoe benoodigde Materialen waarvan 't Bestek Teekening en Voorwaarden in voornoemde Gemeente-Kamer, van af den 15 Februarij 1850 tot en met dpn 23 dier maand van des voormiddags 10 tot des middags 12 ure, en van des namiddags 1 tot 4 ure (uitgezonderd des Zondags), ter inzage zullen liggen. Zullende de aanwijzing alwaar het Schoollokaal moet worden geplaatst op voornoemden 23 Februarijdes voor middags ten 10 ure, plaats hebben. REU IS IE iran de voormalige Leerlingen der Clinische school te Middelburg. De ontwerpers van gemelde Reünie, 11a afloop van het daartoe gestelde termijn kennis genomen hebbende van het aantal Leden die hunne adhaesie tot dezelve hebben te ken nen gegeven, hebben daaruit ontwaard dat het getal derzelve voor als nog niet genoegzaam kan geacht worden om tot het plaats hebben dezer Feestviering te kunnen besluiten weshalve zij gemeend hebben om den tijd van deelneming aan meergezegd ontwerp te moeten verlengen tot den 15 Maart aanstaande, in de veronderstelling dat, gedurende dien tijd eene meer algemeene belangstelling in deze onderneming zal blijken. En worden de daartoe strekkende kennisgevingen, iti voege als bij de uitnoodiging is uitgedrukt, verzocht bin- uen dien tijd toe te zenden aan de ontwerpers dezer Reünie. MUZIJRGEZELSCHAP UIT KUNSTLIEFDE. COINCERT TEN VOORDEELE DER ARMEN, op Donderdag den 14 Februarij aanstaande, ten 7 ure. Toegang-Kaarten h 1 zijn verkrijgbaar gesteld in de Concertzaal. Namens het Bestuur G. de BRUYNE Secretaris MIDDELBURG, den 8 Februarij. Ten gevolge der bemoeijingen van de kamer van koop handel en fabrieken alhier is door Z. Exc. den minister van financien, bij mededeeling van 23 januarij jl. bepaald, dat de verzending der briefwisseling tusschen een gedeelte der provincie Zeeland en Engeland langs den kortsten weg over Sluis in plaats van over Breda op Ostende en v. v. onder dezelfde bepalingen als voor de expeditie langs den laatstvermelden weg voorgeschreven zijn met 16 februarij aanstaande een aanvang zal nemen. Men verneemt uit Tholen dat het Z. M. den Koning behaagd heeft het beschermheerschap aan te nemen der hand boogschutterij onder de zinspreuk Non Semper. De heer P. Goddjn te 's Hage heeft de medaille vervaardigd wier ftaaije bewerking geroemd wordt. Door ingezetenen van verschillenden rang en stand te Rotterdam wordt een eerbiedig adres aan Z. M. den Koning geteekendtot behoud van het etablissement der marine aldaar. De berigten omtrent onze rivieren zij over het alge meen niet ongunstig. De Groninger Courant meldt: Van geloofwaardige mannen die in Haaren in Oostfriesland geweest zijn hebben wij vernomen dat het verhaal van de 25 menschen die in de Eems verdronken zouden zijn geheel onwaar is. Het ware te wenschen dat er niet zoo vele leugenachtige berigten verspreid werden. De schuld ligt niet aan de cou rantiers, maar aan hunne correspondenten." Wij maakten in ons vorig no. gewag van het dichtstuk Goeden nacht van de armen aan de rijken, door Tollens dat ten voordeele der armen bestemd is, in iedere plaats waar het verkocht wordt, zonder prijsbepaling; thans kun nen wij melden dat het alhier bij de boekhandelaars van Ben- them Jutting te bekomen is. Wij bevelen hierbij het dichtstuk en de belangen onzer armen op nieuw bij onze mede-ingezetenen aan. 's Gravenhage4 februarij. Z. M. de Koning is heden middag ten ii ure in deze residentie teruggekomen. Eenige oogenblikken voor de komst van Z. iVE. te Arnhem heeft er eene doorbraak plaats gehad, doch gelukkig van geen ernstigen aard. Voor het overige is de toestand der rivieren niet ongunstig/oodat Z. M. het verblijf aldaar niet langei noodzakelijk achtte. Men verneemtdat de gezondheidstoestand van den minister Thorbecke zoo zeer is verbeterd dat hij gisteren bij eenigzins gunstig wedereene wandeling heeft gedaan. Men verzekertdat hij in den iaatsten tijd de betrekking van voorzitter van den ministerraad welks bijeenkomsten tot hiertoe aan zijn hótel zijn gehouden heeft vervuld. Door den minister van justitie, belast met het bestuur van het departement voor de zaken van de Hervormde Eeredienst enz. is aan de gouverneurs der provinciën ge zonden de volgende circulaire van den 24 januarij Onze geëerbiedigde Koning wiens geboortedag op den 19 februarij verjaart stelt prijs op het behoud der bestaan de gewoonte, om de verjaardagen des Konings godsdienstig te gedenken, en verlangt, dat het geschieden zal op den dag zeiven, wanneer die op een Zondag invalt, en anders op den naastvolgenden dag des Heeren." Deze circulaire is aan de heeren predikanten der Prote- stantsche gemeenten uitgereikt met de volgende uitnoodiging: Ik verzoek mitsdien u wei-eerwaarde jaarlijks op die dagen, in dankzegging en gebed voorden Koning, uwe ge meente te willen voorgaan." Tevens is eene circulaire, in gelijken zin, door den mi nister buitenlandsche zaken voorloopig belast met het be stuur van het departement voor de zaken van de Rootnsch- Katholijke Eeredienst uitgevaardigd aan de heeren kerk voogden der onderscheidene Roomsch-Kathoüjken kerkres- sorten met uitnoodiging, de daartoe vereischte aanschrij ving aan hunne onderhoorige geestelijken -te doen afgaan. Uit Apeldoorn wordt gemeld dat de wedloopen welke zullen plaats hebben op het Loo, gedurende het aan staand valkenjagt-saizoenzijn bepaald op 24, 26 en 28 junij. Er zijn belangrijke prijzen uitgeloofd, onder aade- ren een van ƒ6000, een van f 1000 en meerdere, door Z. M. den Koning. Onder de inschrijvers vindt men reeds de namen van Z. M. den Koning Z. K. H. Prins Hendrik enz. 'j Hertogenbosch 4 februarij. Door den aanmerkelijken was van het water op de boven rivieren is ook deze stad onder water gezet, en geschiedt alzoo de communicatie met de lage gedeelten op wagens. Zwolle 30 januarij. Ons departement der maatschappij tot Nut van Algemeen heeft eene prijsvraag uitgeschre ven tot het verkrijgen van een schoolboek in leeslessen, geschikt voor de hoogste klasse der dorpscholen over de vaderlandsche vee-houderij. Den bekroonden schrijver zal 100 worden toegekend en tevens een boekwerk ter waarde van 50. De antwoorden moeten voor 1 februarij 1851 zijn ingezonden. De uitgeschrevene prijsvraag bevat meer dere bijzonderheden alleen voor den schrijver van belang. De Overijssselsche vereeniging- tot ontwikkeling van provinciale welvaartlooft eene prijs van 150 uit voor, 1. een leesboek over de mestmakerij, de wijze van bemes ting en vruchtbaarmaking van den grond 2. een leesboek over de melkerij en botermakerij. De heer B. P. G. van Diggelen, te Zwolle, ontvangt vrachtvrij voor 1 februarij 1851 de antwoordenden kan ook de belanghebbenden voor zeker genoegzaam inlichten over den aard en de strekking van beide boekskens. Kerknieuws. Woensdag avond is door den kerke- raad der Nederduitsche Hervormde gemeente te Klissingen tot voortzetting van het beroepingsvverk geformeerd het na volgende viertal dd. Creutzberg te Veere van de Vijver te Zegveld; IVanrooy te Stad aan 't Haringvlieten Cal- lenbachte Nijkerk. Denemarken- Koppenhagen 30 januarij. lieden is de rijksdag door den koning met de navolgende troonrede geopend geworden Gelijk ik weleer van deze plaats aan mijn getrouw Deensch volk het door mij genomen besluit verkondigde, en later de grondwet des Deenschen rijks aan hetzelve overgaf, zoo vat ik nu weder het woord op om dezen eersten rijks dag te openen. Nog is de oorlog nietten einde, maar slechts geschorst. Ik hoop echter dat de begonnen onderhandel in. gen tot een gewenscht einde zullen leidenwanneer ten minste de misleide onderdanen niet bij eene grootere mo gendheid ondersteuning vinden. Het is voor mij eene ge ruststelling, dat het land, onder Gods bijstand, ook in het loopende jaar de lasten zal kunnen dragen, welke de om standigheden mogen vorderen. Men zal dit ontdekken uit het wetsontwerp betreffende financien, alsmede uit de ver dere mededeeüngen welke aan den rijksdag betreffende de hulpbronnen van den Staat zullen gedaan worden. Uit de wetsontwerpen, welke aan den rijksdag zullen worden aan geboden zal men ontwarendat men een gunstig begin heeft gemaaktom de verschillende burgerlijke betrekkingen mee de grondwet in overeenstemming te brengen. Ik reken er nu vast optrouwe Deensche mannendat gij ijverig zult medewerken tot het welzijn des lands." Na het uitspreken dezer rede verliet de koning de zaal onder het geroep van leve de koning Hierop constitueerden de kamers zich ieder afzonderlijk. De heer Bruun werd tot president van den landesthing benoemd. Duitschland. Berlijn 3 februarij. De koning heeft bevolen, dat op den 6 dezer, den dag op welke door Z. M. de ministers en de leden der Pruissische vertegenwoordiging de eed op de nieuwe constitutie zal worden afgelegd in al de kerken dezer hoofdstad eene plegtige godsdienst-oefening tot deze gewigtige staatJ-gebeurtenis betrekkelijk zal wor den gehouden. Hamburg 2 februarij. Naar men verneegftij fej 1 derhandelingen tusschen de Porte en Ruslandfeetreflfén'de de verwikkelingen ten aanzien der gevlugte Polen en ÏJ/n- garen, van de zijde van Rusland als voorwaarde bedanken J dat de vorstendommen aan den Donauzoo lang deorde/ en rust niet op goede grondslagen gevestigd zullen zijn^e^ne sterkere bezetting zullen hebben van Russische troependan bij vroegere traktaten is bepaald dat dien ten gevolge deze bezetting 40,000 man zal bedragen, waarvai alleen ia,ooo man in Bucharest in garnizoen zullen blijven. Bacharach 1 februarij. Sedert zondag staat ons stadje onder water, en wel sedert woensdag morgen op eene na 1784 ongekende hoogte. Het water steeg zoo *neldat vele lieden daardoor in hun bed verrascht werden en zich gelukkig moesten achten de bovenverdiepingen te bereiken, met achterlating van alle meubelen en voorraad. IJsschol- len ter hoogte van verdiepingen drijven door de straten waarvan nu nog slechts eene enkele met 20 huizen van het water verschoond is gebleven. De meeste gebouwen van de lager gelegene straren zijn door de bewoners verlaten daar het water tot op de tweede verdieping doordrong, en vele dreigden in te storten. De ellende is onbeschrijfelijk en haar einde niet te voorzien, want de ijsmassa's zijn ongeveer 50 voet hoog. In de Evangelische kerk staan de postpaarden en veel rundvee. Reeds voor 1632 stond op het Rijn eiland een huisje dat eiken ijsgang trotseerdeen thans is eene enkele muur alles wat er van overblijft. In de Apo theken zijn de meeste medicijnen door het water bedorven. Meubelen drijven door de straten heen. De pen is onmagtig om het ongeluk te beschrijven dat onze stad getroffen heeft. Vele weken lang zullen de woningen onbruikbaar zijn en niet betrokken kunnen worden. De naburige plaatsen bren gen reeds veel hulp aan, maar lang kunnen deze middelen niet duren. Het is daarom dringend noodzakelijk dat bij stand van alle kanten toevloeijedaar zelfs de welvarendstea alhier al hunnen voorraad vernield zien. Keulen 3 februarij. Het ijs van den Bovenrijn is in den afgeloopen nacht hier komen aandrijven. Frankrijk. Parijs 5 februarij. De nacht is rus tig voorbijgegaan en heden morgen keerden de talrij ke patrouilles, die gedurende den nacht de stad doorkruist hebben weder naar hunne standplaatsen. De pleinen der Tuillerien en van het Carousseldie gisteren met troepen bezet waren zijn thans ontruimd. Evenwel heeft de stad nog geen rustig voorkomen, hier en daar is nog woelingen onrust onder het volk. De dreigende vereeniging van lie den die gisteren gevaarlijke bedoelingen aan den dag legden, waarbij de generaal Lamoricière wien sommigen voor den generaal Changarnier hielden gevaar liep van mishandeling te ondergaan heeft tot ontwikkeling van policie-maatrege- len en krachtige militaire bezetting vaa onderscheidene kwar tieren der stad aanleiding gegeven. De volgende procla matie aan de inwoners van Parijs is heden aangeplakt en afgekondigd Ten gevolge eener circulaire van den prefect van po- licie zijn een zeker getal {vrijheidsboomen die een vrijen doortogt verhinderden, in het algemeen belang omge- gehakt. De overigen zullen geëerbiedigd worden en tnoe- ten blijven staan maar mogten zij aanleiding geven tot wanordelijkheid dan zullen zij dadelijk worden wegge- nomen. Het gouvernement heeft vertrouwen in de goede ge- zindheid en vaderlandsliefde der Parijsche bevolking. Parijs 5 febr. 1850. De minister van binnenland- sche zaken F. BARROT." Deze proclamatie schijnt op de menigte een goeden in druk gemaakt te hebben. De bewindslieden hebben overigens groote en voldoende schoon geen openlijk dreigende voorzorgen genomen. De stads-sergeanten hebben veel werk met de nieuwsgie rige zamenschoiingen die doormengd zijn met kwaadwilli gen te doen uiteengaan. De generaal Changarnier is heden morgen met twee ad judanten en gevolgd door drie dragonders, uitgereden naar de poort St. Martin alwaar de meeste woeling en gisting heeft plaats gehad. Aldaar bevonden zich ook verscheide ne afgevaardigden van onderscheidene partijen en kleuren. Bijna alle troepen zijn in hunne kazernen geconsigneerd, de paarden der ruiterij staan gezadeld in de stallen. Hetgeen gisteren met den generaal Lamoricière is voor gevallen komt hierop neer: Die generaal reed in een rijtuig door de straat St. Martin naar de voorstad hetzij hij werd herkend hetzij men hem voor een ander persoon aanzag, hij werd gedwongen zijn rijtuig te verlaten en te voet onder het geroep: leve de republiek 1 leve de wijsheidden weg naar de poort te ver volgen hier omringde men hem hij moest grove beleedigingen dulden zelfs zag men dat hij op den grond werd geworpen toen eenige welgezinden hem insloten en uit het volksgedrang binnen een leeskabinet geleidden en hein langs een gehei men doorgang op het dak van het huis bragten van waar hij de manége Peiletier bereikte, een paard nam, en in vollen gallop, zonder hoed, naar de wetgevende vergadering vloog. Daar gekomen werd hij met de meeste belangstelling door de volksrertegenwoordigers omringd en werden er alstoen ernstige maatregelen bevolen. De wetgevende vergadering heeft de verlenging op het beslag der goederen van het ex-koninklijke huis toege staan. Overigens heeft de vergadering zich bezig gehouden

Middelburgsche Courant | 1850 | | pagina 1