MIMDKLBIBSSCHE C O I it A T. W°. 17. Donderda: 1850. 7 Februarij. IScotuven cti Stbrninistratieu. i3 tutte uïattbedic &ijbiuget?. Da GEDEPUTEERDE STATEN der Provincie Zeeland Gelet op Zijner Majesteit* besluit van den 21 Junij 1847, No. 6o Brengen bij deze ter kennis van de Ingezetenen dezer Pro vincie dat de Algeineene Provinciale Begrooting van Zee land voorde dienst 1850, bij Zijner Majesteits besluit van den 22 Jauuarij 1850 No. 68 goedgekeurd; van Donderdag den 7 tor en met Donderdag den 21 dezer maand, dagelijks, uitgezonderd des Zondagsvan des morgens negen rot des namiddags vier urein het bureau van de 2de Afdeeling der Provinciale Grilïïe ter inzage van een ieder zal zijn nedergelegd. Middelburg, den 1 Februarij 1850. De Gedeputeerde Staten voornoemd VAN VREDENBURCH. Ter ordonnantie van dezelve SLEGT. BEKENDMAKING. De CENTRALE DIRECTIE van WALCHEREN, als daartoe gemagtigd door Zijne Excellentie den Minister van Binnenlandsche Zaken, brengt bij deze ter kennis van Inge landen van den Polder dat dagelijks van af" Maandag den 28 Januarïj 1850 tot Donderdag den 28 Februarij daaraan volgende, (de Zondag uitgezonderd), van des voormiddags tien tot de; namiddags vier ure het Borderel der goedge keurde Rekening over het jaar 1848 en der gearresteerde B -grooting voor 1850, in het Locaal der Directie in de Abdijter visie van Ingelanden zullen zijn liggende. .Middelburg den 24 Januarij 1850 De Centrale Directie voornoemd SPRENGEll, vt. Ter ordonnantie van dezelve J. J. I. SPRENGER. Jf AT10NALE MILITIE. BEKENDMAKING. BURGEMEESTER en WETHOUDERS der Stad MID DELBURG brengen bij deze ter kennis van al degenen die daarbij belang hebben, dat de Alphabetische Naamlijst van al de Personen die aan de ligting van dit jaar moeten deel nemen ter visie van elk en één iegelijk zal liggen op het Raadhuis alhier, van den 11 tot den 19 Februarij aanstaande, des middags van twaalf tot twee ure ten einde een ieder in staat zoude zijn 0111 ingeval op die lijst eenige Personen of omstandigheden mogten voorkomen die op dezelve nog zouden behooren te worden aangeteekend of daarvan moeten worden weggelaten, zulks ter kennis van den Militie-Com missaris te kunnen brengenwordende tevens alle Ingeschre venen en hunne OudersVoogden Curators of Gemag- tigden verwittigd dat de Loting voor Ingezetenen van deze Stad zoo binnen als buiten de Poortenuitmakende het Eerste Militie Kanton zal plaats hebben op IVoensdag den 20 Februarij aanstaande des morgens ten tien ure op de Voorzaal van het Raadhuis alhier, en dat, achtervolgens het bepaalde bij art. 75 der Wet op de Nationale Militie van den 8 Januarij 1 8 17 {Staatsblad no. 1), bij de Loting geene andere aanschouwers zullen worden toegelaten dan de Ou ders, Voogden Curators of Gemagtigden der Ingeschre venen;wordende al verder elk en een iegelijk verwittigd Vooreerst'. Dat de bewijzen, die behooren te worden bij- gebragt tot staving der redenen van vrijstelling welke up den dag der Loting zullen zijn aangevoerd, uiterlijk binnen vijf dagen 11a de Loting ter Stedelijke Secretarie moeten zijn ingediend Ten tweede dat tot het afgeven der attesten of certificaten tot bekoming van vrijstellingen voor de dienst der Nationale Militie, door eene Commissie uit het Stedelijk Bestuur zal worden gevaceerd op IVoensdag den 27 Februarij aanstaande, van des morgens ten tien tot des middags ten twaalf ure En ten derde', dat allen, die zulks zouden mogen ver langen omtrent de bewijsstukken tot staving hunner reclames benoodigd nadere inlichtingen kunnen bekomen ten Raad- huize der Stad, van heden tot den 19 Februarij aanstaande, van des middags ten twaalf tot des namiddag ten twee ure. En opdai niemand hiervan onkundig biijve, zal deze wor den gedrukt, afgekondigd en aangeplakt, mitsgaders in dezer Stads Courant geplaatst. Gedaan ten Raadhuize der Stad Middelburg den 1 Fe bruarij 1850. Burgemeester en Wethouders voornoemd DE STOPPELAAR, 1. p. Ter ordonnantie van Hun Ed. Achtbare» M. F. LANTSHEER. AANBESTEDING. Het GEMEENTE BESTUUR van MELISKERKE zal, op Zaturdag den 2 art 1850, des voormiddags ten 10 ure in de Gemeen t. ...ier aldaar, overgaan tot de Open bare' Aanbesteding, bij inschrijving en opbod, van: Het bouwen van een NIEUW SCHOOLLOKAAL, met de levering van alle de daartoe benoodigde Materialen waarvan 't Bestek Teekening en Voorwaarden in voornoemde Gemeente-Kamer, van af den 15 Februarij 1850 toten met den 23dier maand van des voormiddags 10 tot des middags 12 ure, en van des namiddags 1 tot 4 ure (uitgezonderd des Zondags) ter inzage zullen liggen. Zullende de aanwijzing alwaar het Schoollokaal moet worden geplaatst op voornoemden 23 Februarijdes voor middags ten 10 ure, plaats hebben. MIDDELBURG, den 6 Februarij. Ten gevolge der afwijzende beschikking van Z. M.op het request tot kwijtschelding der doodstraf aan Jean Baptiste de Loeilwaartoe hij was veroordeeld bij arrest van het provinciaal geregtshof in Zeeland, de dato 25 october 1849, zal deze straf op aanstaanden maandag den 11 dezer aan hem worden ten uitvoer gelegd. Gisteren avond is alhier aangekomen de stoomboot Zeelandvarende tusschen deze stad en Rotterdam die ge durende de vorst te Dordrecht heefc gelegen. In de Kil had zij nog met veel ijs te worstelen. Bij besluit van den 31 jan: 11. heeft Z. M. tot plaats vervangend lid van den militieraad voor de ligting der natio nale militie van 1850, zitting houdende te Middelburgbe noemd de heer B. Bommelid van den raad dier stad, in plaats van den lieert. Pickébij besluit van 31 dec. jl. als zoodanig benoemd doch sedert overleden. De Delftsche Courant wil uit eene goede bron weten dat 's Rijks werf te Rotterdam opgeheven, het magazijn van vivresthans re Delftshavennaar Amsterdam overgebragt en het instituut voor de marine van Medemblik naar Delfts haven verplaats zal worden. In de woensdag 30 januarij te Amsterdam gehouden jaarlijksche algemeene huishoudelijke vergadering van de le den der maatschappijArti et Amicitiaewerd door den secretaris verslag gedaan van den staat der maatschappij en van hare werkzaamheden gedurende het afgeloopen jaar. Daaruit bleek onder anderen dat het getal contribuerende leden was vermeerderd met 66en bedroeg op 1 januarij 559 en na dien tijd nog met 25 was vermeerderd. Dank bare hulde werd g eb ragt aan de nagedachtenis van wijlen Z. M. JVillem II, als vroegeren beschermheer. HH. MM. de Koning en de Koningin hadden den titel van bescherm heer en beschermvrouw bereidwillig aanvaard. s Gravenhage 4 februarijZ. M. de Koning is eergiste ren avond vergezeld van de heeren van Heemskerkdienst- doendeq adjudant des Konings en de Koek particulier se cretaris des Konings, uit deze residentie naar Gelderland vertrokken ten einde zich te kunnen bevinden op de plaat sen waar zich onverhoopt gevarenten gevolge van den ijsgang mogten voordoen. In deze residentie is aangekomen en aan het Hotel de Oude Doelen afgestapt graaf Schimmelpenninckgevolmagtigd minister bij H. M. de koningin van Groot-Brfttanje. In zekere kringen loopt het gerucht, dat aan Z. K. H. Prins Hendrik der Nederlanden eene zeer hooge betrekking door den Koning Groothertog in Luxemburg zou worden op gedragen. Men verneem:dat eerlang alhier verwacht wordt een professor uit Stockholm ten einde H. K. H. Prinses Louisa te onderrigten in de Zweedsche taal. Vrijdag heeft het provinciaal geregtshof van Noord holland uitspraak gedaan in de zaak van mej. C. IV. d'H. en van T. B., zijnde de eerste schuldig verklaard aan het des bewustgebruik maken van drie valsche coupons en veroor deeld tot eerloosverklaring en acht jaren tuchthuisstraf. De tweede is vrijgesproken van medepligtigheid aan het vervaar digen van valsche couponszijnde ook aan het hof de schuld der eerste beschuldigde, aan die misdaad niet gebleken. Blijkens de laatste alhier ontvangen ambrsberigten van de rivieren was het ijs langs den Rhijn en Waal te Lobirh, Holhuizen Arnhem Nijmegen en verdere voorname punten opgebroken en doorgedreven. De Waal was laatstelijk over hare geheele lengte open, en de behoorlijk van noodkeerin- gen voorziene dijken bevonden zich in goeden staat. Op den IJssel was het ijs te WestervoortZutphen en De venter losgekomen en afgedreven; aan het Katenveer was het in beweging geraakten alleen in den mond dier rivier te Kampen zat het nog vast. De Nederrhijn en Lek waar het ijs in den avond van den 1 en den loop van den 2 in beweging gekomen iswas giste ren algemeen met drijfijs bedekt. Het zat nog slechts van het Eek en Wielsche veer af tot aan de tweede 40 gaarden alsmede even boven Wijk bij Duurstede. De Waarden wa ren aldaar ondergeloopen en over deze nam het afkomende ijs zijnen weg. Te Schoonhoven was mede de ijsgang begon nen en doorzettend geworden; terwijl het ijs te Krimpen langzaam afdreef. Óp de Maas was het ijs nog onbewegelijk te Grave ge schiedde de overtogt van het veer met ijsbooten. De binnen dijken in den omtrek waren door opkistingen bezorgd de Eiftweg nabij genoemde stad was ter hoogte van 1,64 ellen overstroomd en door de werking van de Beersche Maas ston den alle binnensdijks gelegen huizen onder water. Op de Merwede bleef het den 2 opgebroken ijs gisteren doordrijventen gevolge waarvan het Noorderdiep en de Killen die reeds grootendeels open waren geweestgisteren met uitzondering van de Bakkerskilweder verstopt waren. Intusschen was het water aanhoudend rijzende en daardoor de stand van zaken met betrekking tot het opgehoopte drijfijs voor 's hands niet zorgelijk daar de Killen aan het beneden einde open warenen dus langs dien kant ontzetting te ver wachten waszoodra de waterstand nog hooger klom. Men vleidde zich dat de voortdurende dooi een weldadigen invloed op den afloop van den ijsgang zoude uitoefenen. QSt. Ct Dordrecht 4 februarij. Het ijs op de rivier voor deze stad na reeds eergisteren eenigzins verzet te zijnis giste ren geheel losgegaan en doorgedreven zoodat de water weg van hier naar Zeeland als geopgnd te beschouwen is. I Ook in de Noord is het ijs zoo goed ais opgeruiitid ep 'de weg naar Rotterdam open. Rotterdam 4 februarij. In den nacht van vrijdag op za- turdag II. is brand uitgebarsten in het bovengedeelte van eèn pandbewoond door den heer J. J. J. Pcetersgoud- en zilver-kashouder aan den Steigernabij de Korenbeurs alhier. De bovenverdiepingen van dat huis zijn geheel uitgebrand maar aan onze voortreffelijke brandweer moge het, in weer wil van den hevigen wind gelukken zoowel het beneden huis voor geheeie vernieling als de belendende gebouwen voor groote schade te bewaren. Utrecht 3 februarij. Heden middernacht is alhier een extra-trein van Amsterdam uaar Arnhem langs deze stad ge passeerd om Z. M. den Koning derwaarts over te brengen. Z. M. zal de door den ijsgang bedreigde punten in Gelder land in oogenschouw nemen. De heer gouverneur van Zuid- Holland heefc zich den 1 dezer tot datzelfde einde naar Gorinchem, en de heer gouverneur van Utrecht gisteren naar Vreeswijk begeven. Uit Vreeswijk schrijft men van den 3 dezer; Eergisteren avond, omstreeks even voor 10 ure, is de rivier de Lek alhier gedurende 5 minuten in beweging ge weest bij eene waterhoogte van 2 el 72 d.doch daarna weder gaan zitten tor gisteren namiddag half 6 ure, als wan neer dezelvebij eenen waterstand van 2 el 30 d. en zonder buitengewone omstandigheden voor goed is los ge gaan. Heden morgen stond het water aan gemelde rivier ter hoogte van 2 el 12 d., waaruit bleek dat hetzelve sedert de laatste 24 uren is gewassen 37 duim. In meergemelde rivier gaat steeds voor de helft drijfijs; terwijl er geregelde overtogt voor rijtuigen en passagiers aan het veer plaats heeft, door middel van zeilpont en booten." Wetenschappelijke berlgten. Men schrijft uit Utrecht van den 2 februarij Gisteren hadden wij het genoegen den hoogleeraar van der IVilligenuit Deventer, in hec natuurkundig gezelschap te hooren spreken over de vaste sterren. Zijn hooggeleerde handelde achtereenvolgens over den onderlingen stand, de grootte en den aard van het licht der sterren alsmede over de dubbelsterren en die voorwerpen des hemelswelke men nevelvlekken noemtdoch thansdoor de meerdere vol maaktheid van de gezigtkundige werktuigen, meer en meer blijken alleen ophoopingen van sterren te zijn, van dergelij- ken aard als onze melkweg. De spreker deelde de nieuwste onderzoeking tevens medebetrekkelijk den aard van hec licht der sterren, en toonde dat deze tot de veronderstelling leidde, dat dit aan eene dusgenoemde polaire werking moest worden toegeschreven. Zijn hooggeleerde meende echter, dat de tijd nog niet daar was om eene verklaring daarvan te geven vooral op grond dat de naauwkeurige waarnemin gen eerst sedert ruim eene halve eeuw wartn gedaan. Ook aangaande de kleuren welke vele sterren vertoonen over de veranderlijke sterrenverdwenen en nieuw verschenen sterren werd in een kort bestek veel wetenswaardigs mede gedeeld. De spreker eindigde met op te merken dat onze kennis, aangaande den aard der hemelligchamenwel is waar gering is te noemen, maar dat de tijdruimte, welke de waarnemingen omvat, in geene verhouding staat tot tijd en ruimte die oneindig zijn." Bestuurders van het collegie Zeemanshoopte Amster dam, loven 300 uit aan hen, die, hetzij door verbetering van het reeds bestaande hetzij door geheel nieuwe uitvin ding, het best gekeurde, en wel inzonderheid het eenvou digste en minstkostbare middel tot persoonlijke zelfredding op zee, bij stranding of schipbreuk zal hebben aangewezen. De antwoorden moeten vóór 1 oct. 1850 ingezonden zij*. ISurgerlijke Stand. Gedurende de afgeloopene maand zijn in de registers van den Burgerlijken Stand der Stad Middelburg ingeschreven als: Geboren 40 kinderen 18 van het mannelijke en 22 van het vrouwelijke geslacht. Gehuwd 7 paren. Overleden58 personen 30 van het mannelijke en 28 van het vrouwelijke geslacht. Levenloos aangegeven 9. Van de overledenen waren beneden den ouderdom van een jaar, 16; van 1 tot 5 jaren oudo; van 5 tot 10 jaren, 1 van 10 tot 15, 1 van 15 tot 20, 2; van 20 tot 25, t; van 25 tot 30, 2; van 30 tot 35, 0; van 35 tot 402 van 40 tot 45 3van 45 tot 50 3 van 50 tot 552 van 55 tot 60, 4; van 60 tot 65, 4; van 65 tot 70, 4; van 70 tot 75, 4; van 75 tot 80 3 van 80 tot 85, 3, van 85 tot 90, 1 en van hoogeren ouderdom geene. Gedurende de maand januarij 1850 zijn ln de registers van den Burgerlijken Stand der stad Vlissingen ingeschreven, als: Geboren 26 kinderen; 14 van het mannelijke en 12 van hec vrouwelijke geslacht. Overleden 20 personen11 van het mannelijke en 9 van het vrouwelijke geslacht. Onder de overledenen is begrepen een militair in het hospitaal. Levenloos aangegeven eene dochter. Gehuwd 6 paren. Van de overledenen waren beneden den ouderdom van een jaar, 6; van 1 tot 5 jaren oud, 5; van 5 tot 10 jaren, 1; van 10 tot 15, o; van 15 tot 20, o; van 20 tot 25 1; van 25 tot 30 o van 30 tot 35 o; van 35 tot 40, 1 van 40 tot 45 1 van 45 tot 50 o van 50 tot 55, 1; van 5,5 tot 60, 1 van 60 tot 65, 1 van 65 tot 70, o; van 70 tot 75, 2; van 75 tot 80, o; van 80 tot 85, o, en van hoogeren ouderdom mede geene

Middelburgsche Courant | 1850 | | pagina 1