MIDlIELBUMttSOIIE COURANT. N°. 16. Dingsdag 1850. 5 Februarij. FGt £xc0tuccn ctt Qbministeatictf- laittMenlanbofchc &i|btti0e». fimtcnlrtitböchs £ijbiu0cu. De GEDEPUTEERDE STATEN der Provincie Zeeland Gelet op Zijner Majesteits besluit van den 21 Junij 1847, No. 60 Brengen bij deze ter kennis van de Ingezetenen dezer Pro vincie dat de Algeraeene Provinciale Begrooting van Zee land voor de dienst 1850, bij Zijner Majesteits besluit van den 22 Januarij 1850 No. 68 goedgekeurd; van Donderdag den 7 tot en met Donderdag den 21 dezer maand, dagelijks, uitgezonderd des Zondags van des morgens negen tot des namiddags vier ure in het bureau van de 2de Afdeeling der Provinciale Gridie ter inzage van een ieder zal zijn nedergelegd. Middelburg, den 1 Februarij 1850. De Gedeputeerde Staten voornoemd VAN VREDENBURCII. Ter ordonnantie van dezelve SLEGT. PROVINCIE ZEELAND. AANBES FE DIN G. Op Donderdag den 28 Maart 1850, des voormiddags ten 10 ure, zal, onder nadere goedkeuring, door den Staats raad, Gouverneur der Provincie Zeeland, of bij diens af wezigheid, door een der Leden van de Gedeputeerde Staten in bijzijn van den Hoofd ingenieur in het 11 de District van den Waterstaat, aan het lokaal van het Gouvernement, te Middelburg, worden aanbesteed: Het verbeteren van den PVeg van SAS-VAN-GENT, over WESTDORPE naar AXEL met inbegrip van al de vereischte Materialen en iin jaar onderhoud va de voltooijing. Deze Aanbesteding zal geschieden bij inschrijving en op bod terwijl het bestek en de voorwaarden op de gewone plaatsen ter lezing liggen. Zullende drie dagen vóór de besteding de noodige aan wijzing in loco worden gedaan, en voorts nadere informa- tien te bekomen zijn bij den Hoofd-Ingenieur van den Wa terstaat te Middelburg, en bij den Ingenieur J. Strootman te Neuzen. De Staatsraad Gouverneur van de Provincie Zeeland, VAN VREDENBURCH. NATIONALE MILITIE. BEKENDMAKING. BURGEMEESTER en WETHOUDERS der Stad MID DELBURG brengen bij deze ter kennis van al degenen die daarbij eenig belang mogten hebben, dat de Eerste Zitting van den Militieraad, voor dit Kanton zal plaats hebben op Woensdag den 13 Februarij aanstaande des middags ten één ureop het gewoon Lokaal in de Abdij binnen deze Stad dat voor genoemden Raad zullen moeten compareren al de genen welke zich tot vrijwillige dienst bij de Nationale Militie voor dezen jare hebben verbonden mitsgaders al de voor één jaar vrijgestelde dienstpligtige Lotelingen van de ligtingen van 1846, 1847, 1848 en 1849. Wordende mitsdien de belanghebbenden bij deze aangemaand op de voorschrevene plaats en uur voor den Militie raad te verschijnen. En opdat niemand hiervan onkundig blijve, zal deze wor den gedrukt, afgekondigd en aangeplaktmitsgaders in dezer Stads Courant geplaatst. Gedaan ten Raadhuize der Stad Middelburgden 1 Fe bruarij 1850. Burgemeester en Wethouders voornoemd DE STOPPELAAR, l.p. Ter ordonnantie van Hun Ed. Achtbare M. F. LANTSHEER. [De Bekendmaking van HH. Burgemeester en Wethouders, tot regeling van hetgeen betrekking heeft tot de Loting van dit jaar, blijft door plaatsgebrek tot ons volgend no.] SPAARBANK. Het BESTUUR der SPAARBANK te Middelburg maakt bekend, dat door hetzelve, gedurende den loop dezer maand en de maand Februarij aanstaandedes Woensdags van iedere Week, op de gewone plaats, van 1 tot 2 ure des namiddags, tegen aanteekening op de Inlegboekjeszal worden gevaceerd tot uitbetaling der Interessen over de tweede helft van het jaar 1849. Zullende de niet afgehaalde renten eerst na verloop der maand Februarij als Kapitaal worden bijgeboekt. Middelburg, den 5 Januarij 1850. Namens het Bestuur voornoemd HUBERTUS REKKER, Secretaris. JVELDA BIG HEID. Middelburg, den 4 Februarij 1850. De VEREENIGING tot het Bezoeken der Arme» maakt dankbare melding van de volgende giften als den 1 dezer van S. twaalf Vrouwe Hemden; van A. Z. 20 den 2 dito 'van S. D. 25 en bij de collecte in de avondgods dienst op gisteren van M. B. 5. De Directie der Vereeniging voornoemd VAN REIGERSBERG VERSLUYS Voorz. N. VERHULST Wz., Penningmeester. Middelburg, den 4 Februarij 1850. DIAKENEN der Nederd. Hervormde Gemeente alhier maken dankbare melding, dat op gisteren door hen is gecol lecteerd Koor kerk 2 van eene Kinderloterijvoor de Diaconie-armenen avond I met het bijschriftDiaconie. Wijders zijn door Diakenen niet verzegeldgecollecteerd: 1. Nieuwe kerk, voorm. 1, opschrift: Bijbelgenoot schap en 2. des avonds f 5 bijschriftvan M. B. voor de Commissie ter bezoeking der Armer.. Deze giften zijn respectivelijk aan de Heeren IV. N. Lam- brechtsen en N. Verhulst IVz.ter hand gesteld. Diakenen voornoemd T. AKKERMAN, Praeses. W. A. DORMAAR Hz., Sriba. MIDDELBURG, den 4 Februarij. Bij koninklijk besluit van den 27 januarij is aan den heer mr. L. A. Lichtenveltgewezen minister van buiten- landsche zaken, een pensioen verleend van f 2247, op grond van art. 11 en 43 der wet van den 9 mei 1846. Bij koninklijk besluit van den 24 januarij, is aan den heer mr. J. A. Mutsaers, in hoedanigheid van gewezen minister voor de zaken der R. K. eeredienst en wegens geldige diensten vroeger in andere betrekkingen door hem bewezen een pensioen verleend van 711op grond van art. 11 en 43 der wet van den 9 mei 1846. Bij besluit van den 24 januarijheeft Z. M. aan den heer F. J. Behr commissaris van policiete 's Gravenhage, ver gunning verleend tot het dragen van een driekleurig lint van de door de Fransche regering aan hem geschonken gouden medaille ter zake van zijne gedragingen gedurende en na de redding van schipbreukelingen tot de Fransche natie be- hoorende. Bij besluit van den 19 januarijheeft Z. M. *an den Javaan Raden Sa/ehkunstschilder, tijdelijk verblijf houdende te Parijs vergunning verleend tot het aannemen en dragen van het kruis van ridder der Saksisch-Ernestinische Iluis-orde hem door Z. H. den hertog van Saksen-Coburg-Gotha ge schonken. Bij besluit van den 29 januarij jl. heeft Z. M. bepalingen gemaakt op het voeten van seinlichten op stoomschepea in zee, ter verkenning van den cours bij nacht, tot wijziging en aanvulling van het besluit van 9 dec. 1845 QStaatsbl. n. 68). Hef heeft H. K. II. Prinses Frederik der Nederlanden behaagd mede een fraai geschenk in te zenden voor de loterij van vrouwelijke htlnd w-v ken ten oehoeve der armen alhier. Wij herinneren hierbij, dat de loting aanstaanden donderdag zal plaats hebben, en dat de voorwerpen daartoe bestemd morgen en overmorgen zullen worden tentoon gesteld. Naar men verneemt, kan, behalve de verbetering des wegs van Sas-van-Gentover Westdorpe naar Axel waar van de aanbesteding op den 28 maart aanstaande is aange kondigd, ook de verbetering des wegs van Groede naar Nieuwvlietin den loop van dit jaar worden te gemoet gezien. Eerstgemelde weg zal hoofdzakelijk door bezandingen laatstgemelde door bestrating worden verbeterd; beide in overeenstemming met de begeerten der betrokkene autoritei ten in de districten waarin zij respectivelijk gelegen zijn. Uit Neuzen vernemen wijdat de postillon van daar op Gent, 11. donderdag met kar en paard van den dijk ge gleden en in het kanaal is gestort, met dat ongelukkig ge volg dat de postillon en het paard daarbij zijn omgekomen een Belgisch zeevarend persoon, die als passagier was mede gereden heeft zich gelukkig door zwemmen gered, ofschoon met moeite en gevaar wegens het doorbreken van het ijs. Deze man verklaart dat hij bij den postillon geen het minste spoor van dronkenschap of ongeschiktheid heeft kunnen be speurenen dat hij het ongeval alleen toeschrijft aan het uitglijden. De brievenmaal is vrijdag opgehaald en bij den postdirecteur te Neuzen verzorgt. De postillon wiens lijk nog niet gevonden is, was 22 jaren oud en bekend ali een braaf en oppassend jongeling. Men meldt ons uit Colijnsplaatden 31 januarij: Op gistnren had hier eene indrukwekkende plegtigheid plaats. De heer L. A. Paardekooper had op zijn aanhou dend verlangen met 1 januarij 11. zijn ontslag als burgemees ter dezer plaats verkregen, welke betrekking hij 16 jaren met eere had vervuld; uit erkentenis bood het gemeente bestuur des avonds, in een der vertrekken van het dorpshuis genoemden heer een maaltijd aanwaaraan vriendschap en gulle vrolijkheid voorzaten. Vele notabelen dezer gemeente woonden dit feest bij, en menige toast werd aan de voort durende gezondheid en het bestendig geluk van den edelen gast gewijd en eene gepaste hulde aan 's mans verdierfsten toegebragt. Worden de wenschen der geheele burgerij alhier vervuld, dan geniete de heer Paardekooper eene gewenschte rusten hij verheuge zich steeds in het geluk eener gemeente die zoo veel aan zijn regt vaderlijk bestuur te danken heeft.'' Men spreekt te Amsterdam over een adresdoor een aanzienlijk getal voorname handelaars en reeders aan de Tweede Kamer toegezondenwaarbij verzocht wordt dat de behandeling der Regerings-voorstellen omtrent de scheep- vaartregten mogen worden verdaagd en aan een bedaard en onpartijdig onderzoek worden onderworpen. Daarbij wordt gewezen op Engeland alwaar die zaak twee jaren naauw- keurig navorsching heeft ondergaan. r- Een roggebroodbakker te Amsterdam de heer A. Zeh bezit thans een oven, waarin 800 drieponders te gelijk ge bakken worden, alsmede eene machine, geheel uit ijzer, ter bereiding van het brooddeeg. Hij heeft zijne stadgenooten uitgenoodigdbeide kunststukkenin Amsterdam vervaar digd te komen bezigtigen. De inschrijving der leening van f 1,100,000, voorde Overijsseische kanalisatie, is thans volteekend waardóór de uitvoering van dat gewigtige werk verzekerd is. - Volgens de ontvangen rivierberigten van den 2 dezer, heeft de invloed van den dooi, na de laatste korstondige vorst zich op de bovenrivieren in Duitschiand gekenmerkt door de afdrijving van het losgeraakte ijs in den Neckar en Main dat echter in zijn verderen loop is gestuit tegen de zware ijsbezetting bij Sint-Goar, die den 29 januarij nog stand hield. Ook op de Maas en Merwede zat het ijs nog onbewege lijk met voortgaande rijzing van den waterstand. De Bene- den-Mervvede en Killen waren nog digt. Alle maatregelen van voorziening waren genomen om bij het losgaan van het jjs de gevaren voor de beneden-rivier-districten af te keeren. Dordrecht 1 februarij. Het ijs op de rivier voor deze stad wordt al meer en meer gevaarlijk; aan het Zwijndrecht- sche veer kan men niet overkomen zonder doorvallen met de ledige schouw, doch daarentegen wordt aan het boven einde der rivier en in de Noord het ijs door voetgangers en zwaar geladen schouwen nog gepasseerd. Tusschen den Moerdijk en Willemsdorp ging de overtogt dezen morgen vrij welbovenuit zat het ijs nog vast. Te Amsterdam zal in september dezes jaars eene ten toonstelling van kunstwerken van levende meesters plaats hebben. Nederlands nog altijd geliefde dichter, de grijze Tol lensheeft wedej geheel ten voordeele der behoeftigen uit gegeven een dichtstukje, getiteld: Goeden nacht van de ar men aan de rijken. De uitgever, de heer H. Nijgh heeft geen prijs bepaald maar overal waar het gedicht ver krijgbaar is eene bus gesteld. Kerknieuws. Door den breeden kerkeraad der Ne- derduitsche Hervormde gemeente te Vlissingen is andermaal, op jl. vrijdag avond, het beroepingswerk hervat, tot ver vulling der voortdurende vacature en diensvolgens gefor meerd het volgende twaalftalDD. Kam te Oost- en West souburg Molemanste Hilversum; Molenaarte Scheve- ningen Creutzberg te Veere van de Vijverte Zegveld Callenbach te Nijkerk Siblesz te Steenwijk IVanrooy te Stad aan 't HaringvlietVerhoefte Sluis Vinke, te Beest; Zijnen, te Ter Heyde en Verhoeve, te Leerdam. Volgens de Nieuwe Rotterdamsche courant heeft ds. J. F. Blaauw te Leeuwarden, het op zijn eerw. {[door Jden breeden kerkeraad der Nederduitsch Hervormde gemeente, te Rotterdam uitgebragt beroepaangenomen. Engeland- Londen 31 januarij. Heden vverd| het parlement geopend doch r.iet door de koningin in persoon, maar door eene daartoe door haar gemagtigde commissie. Na dat de speaker en onderscheidene leden van het lagerhuis voor de balie van het hoogerhuis verschenen waren las de lord- kanselier de openingsrede voor, waarin in de volgende zin sneden voorkomen. In den loop van den herfst ontstonden geschillen van zeer ernstigen aard tusschen de gouvernementen van Oostenrijk en Rusland eenerzijds en de Verhevene Porte anderzijdsten aanzien der behandeling van een aanzienlijk getal personen die na den afloop van den burgeroorlog in Hongarije de viugt genomen hadden op Turksch grondgebied. Verklarin gen die tusschen het Turksche en de keizerlijke gouverne menten plaats vonden hebben gelukkiglijk alle gevaar voor den vrede van Europa dat uit deze geschillen had kunnen ontspruiten weggenomen. H. M. tot wien de sultan zich te dezer gelegenheid wendde vereenigde hare pogingen met die van het gouver nement van Frankrijk op hetwelk een gelijk beroep gedaan wasten einde door de toepassing harer goede diensten mede te werken tot eene minnelijke schikking dier oneenig- hedenop eene wijze die overeen zou stemmen met de waardigheid en onafhankelijkheid der Porte. H. M. is in onderhandeling geweest met vreemde mogend heden over de maatregelen welke noodig mogten worden door de verzachting van de vroegere beperkingen der scheep vaartwetten dezes iands. De regeringen van de Vereenigde Staten van Amerika en van Zweden hebben spoedig stappen gedaan om aan Britsche schepen in de havens hunner res pectieve landen voordeelen te verzekeren gelijk aan die, welke hunne eigene schepen thans in Britsche havens genie ten. Betreffende die vreemde staten, wier scheepvaartwetten tot nu toe van beperkenden aard zijn geweest, heeft H. M. van bijna allen verzekeringen ontvangen welke baar de hoop doen koesteren dat ons voorbeeld spoedig zal leiden tot eene groote en algemeene vermindering van die belemme ringen die vroeger tegen een vrij verkeer ter zee van de verschillende volkeren bestonden. De gunst der Goddelijke Voorzienigheid heeft tot nu toe dit koningrijk bewaard voor de oorlogen en staatsschokken die in de beide laatste jaren zoo vele staten op het vasteland hebben geteisterd. H. M. verkeert in de hoop en het vast vertrouwen dat gij, door vrijheid met orde te vereenigen, door te bewaren wat deugdelijk en te verbeteren wat gebrek kig ishet gebouw onzer staats-instellingen zult in stand houden ais het toevlugts- en beschermings oord van een vrij en gelukkig volk."

Middelburgsche Courant | 1850 | | pagina 1