MIDDELBURGSCIIE C 0 II R A IV T. N°. 12. Zaturda 1850. 26 Januarij. Besturen en !3&minist»ratiea* iSuiMculAubscUc ÏEijbhigew. €T PUBLICATIE. GEDEPUTEERDE STATEN der Provincie ZEELAND, Brengen bij deze ter kennis van allen die zulks zoude kunnen aangaan 1. Dat door Zijne Majesteit, onder dagteekening van den 30 December jl. No. 51 is genomen het volgende besluit fVij fVILLEM IIIbij de gratie Gods, Koning der NederlandenPrins van Oranje-NassauGroot- Hertog van Luxemburgenz.enz. enz. Op de voordragt van Onzen Minister van Binnenlandsche Zaken, van den 28 December 1849, No. 102, 3de Afdee- ling B en de daarbij overgelegde missive van de Gedepu teerde Staten van Zeeland van den 7/14 December jl. No. 2; Hebben goedgevonden en verstaan te bepalen 1. Dat op den Straatweg van Neuzen tot nabij de Stad Axel zullen gevestigd worden twee Tollen te weten één in de nabijheid van Neuzen en één op het gehucht het Spuij alsmede een Tol op den weg van Groede naar Nieuwvliet zoodra die zal zijn bestraat respectivelijk met vergunning tot het stellen van afsluitings- of bijboomen indien zulks noodig mogt worden geachtzonder dat nogtans door dien maatregelde bij het volgende artikel vast te stellen tolhef fing bezwaard worde. 2. Dat de tolheffing bij de evenbedoelde Tollen zal geschie den overeenkomstig het Tarief, bij ons tegenwoordig besluit gevoegd. 3. Dat, met intrekking van art. 2. van het Koninklijk besluit van den 6 Maart 1847, no. 88 te rekenen van 1 iatiuarij 1850, op de heffing van al de Tollen, zoo welbij dat besluit, als onder art 1 en 2 hiervoren bedoeld, zullen toepasselijk zijn de bepalingen van art. 2 tot en met 11 van het Koninklijk besluit van 29 October 1833 (Staatsblad no. 59) met dien verstande dat daarbij a. I11 art. 3, alsmede in art 5., fenh, de woorden: het bestuur der groote wegenen het voormelde bestuur zullen worden vervangen doorGedeputeerde Stalen van Zeelanden Gedeputeerde Staten voornoemd. b. In art. 3 de woorden den betrokken ambtenaar van het bestuur der groote wegen gehoord, zullen worden weg gelaten. c. Aan het slot van art. 4 zullen worden bijgevoegd de woorden: even als de Tolgelden, ten behoeve der Provincie Zeeland. d. In d van art 5 de woorden den betrokken ambte naar van het bestuur der groote wegenzullen worden ver vangen door of van wege Gedeputeerde Staten van Zeeland. e. In artikel 9 de woorden groote wegen zullen wor den vervangen door: onderwerpelijke wegen. f. In artikel 10 de woorden: het tegenwoordig besluit, waarbij de Tol op 's Rijks groote wegen is geregeld, zullen vervangen worden door de besluiten waarbij de Tollen op de onderwerpelijke wegen zijn geregeld. 0. In artikel 11 de woorden den ambtenaar van het be stuur der groote wegen zullen vervangen worden door of van wege Gedeputeerde Staten van Zeeland. h. Ia hetzelfde artikel de woorden van het bestuur der groote wegen zullen vervangen worden door Gedeputeer de Staten voornoemddaartoe aan te wijzen. 4. Dat aan het slot der bepalingen voorkomende achter het Tarief, gevoegd bij het Koninklijk besluit van den 13 Januarij 1847, no. 83, de woorden: op voordragt en vol gende zullen worden vervangen doorop voordragt van den Gouverneur der Provincie. Onze Minister van Binnenlandsche Zaken is belast met de uitvoering dezeswaarvan afschrift zal worden gezonden aan onzen Minister van Financien en aan de Algemeene Re kenkamer. 's Gravenhage den 30 December 1849. (get.) WILLEM. De Minister van Binnenlandsche zaken (get.) THORBECKE. Accordeert met het origineelde Secretaris-Generaal bij het Ministerie van Binnenlandsche Zaken (get.) J. SCHRÜDER. Voor eensluitend afschrift, de Secretaris-Generaal. J. SCHRÜDER. (Het Tariefbenevens het slot dezer Publicatie in het volgend No.) SCHUTTERIJ. I De COMMISSIE van het MUZIJKFONDS der Stedelijke Schutterij te Middelburg noodigt de belangstellende Inteeke- naren uit, tot-het opnemen der Rekening over het dienstjaar 1848/49, die gedaan zal worden in het Provoosthuis, op den Dam, Maandag 28 Januarij 1850, des middags half-éin ure. WELDADIGHEID. Vlissingen 24 Januarij 1850. DIAKENEN der Nederduitsch Hervormde Gemeente te Vlissingen hebben het genoegen bij deze dankbaar te kunnen vermelden, dat bij hen op Woensdag den 23 dezer, uit de Kerk-collecte is ontvangen een Goudstuk h f 10, volgens het daarbij kenbaar gemaakte doel bestemd tot Extra-bedee- lingaan de Armen. Hij die geen droppel koud waterin Zijnen naam gege ven onbeloond laatvergelde met Zijnen alleen rijkmaken den zegen dit offer der liefde en neige veler harten om dit voorbeeld te volgen, en bij den winter, die zich dezer da gen zoo nijpend deed gevoelen in de buitengewone behoef ten op buitengewone wijze te helpen voorzien Diakenen voornoemd Namens dezelve, C. J. RIEMENS Jz., Pra;ses. T. C. DOMMISSE, Scriba. Westkapelle den 24 Januarij 1850. De COMMISSIE ter voorziening 111 den buitengewonen nood der Armen alhier brengt bij deze haren hartelijken dank toe voor de bij den lieer Joh. Lievense ontvangene gift groot 25, in Goud onder de letter A. De Commissie neemt bij deze de vrijheid hare Armen bij voortduring in de weldadigheid van edele Menschenvrienden aan te bevelen. De Commissie voornoemd A. VAN ROOIJEN. L. VERHULST Wz. BEKENDMAKING. De CENTRALE DIRECTIE van WALCHEREN, als daartoe gemagtigd door Zijne Excellentie den Minister van Binnenlandsche Zaken brengt bij deze ter kennis van Inge landen van den Polder dat dagelijksvan af Maandag den 28 Januarij 1850 tot Donderdag den 28 Februarij daaraan volgende (de Zondag uitgezonderd) van des voormiddags tien tot des namiddags vier urehet Borderel der goedge keurde Rekening over het jaar 1848 en der gearresteerde Begrooting voor 1850, in het Locaal der Directie in de Abdijter visie van Ingelanden zullen zijn liggende. Middelburg den 24 Januarij 1850. De Centrale Directie voornoemd, SPRENGER, vt. Ter ordonnantie van dezelve, J. J. I. SPRENGER. Arnemuiden, 25 Januarij 1850. De COMMISSIE alhier mag met hartelijke dankzegging melding maken van eene gift van D. van f 10, op gisteren bezorgd bij den Heer de Ligny en beveelt hare Armen in het milddadig aandenken der Rijken aan. De Commissie voornoemd, J. JOOSSEN. j. van BELZEN, Klz. LOTERIJ VAN VROUWELIJKE HANDWERKEN TEN BEHOEVE oer ARMEN dezer STAD «asaOgT Aan de belanghebbenden in de bovenstaande Loterij wordt te kennen gegevendat het hare majesteit onze geëer biedigde KONINGIN behaagd heeft wederom een fraai Ge schenk voor deze Loterij rn te zenden. Tevens wordt berigt: 1. Dat de Tentoonstelling der voorwerpen bepaald is op Dingsdag en Woensdag den 5 en 6 Februarij in de Abdij, in het Huis Letter A. No. 52« alwaar dezel- ven van des voormiddags ten 11 ure tot des namid dags ten 4 ure, zullen te zien zijn, tegen vertooning der quitantie van het voorwerp, of betaling van 25 cents voor de Armen. 2. Dat de uitloting op Donderdag den 7 februarij plaats zal hebben op het Raadhuis dezer Stad, des namiddags ten 2 ure, en men derhalve beleefdelijk verzoekt, dat de nog ontbrekende voorwerpen ingezonden worden vóór den 2 Februarij. 3. Dat de Lijst der uitgekomene Nummers Vrijdag den 8 Februarij zal verkrijgbaar zijn, tegen betaling van 2 ets. bij de Weduwe Jongkindt Zoon op de Zuid zijde van den Dam. 4. Dat de getrokkene voorwerpen moeten afgehaald wor den tegen overgave van het Lotop den 9 Februarij van 11 tot 3 ure, in het Huis der Abdij, alwaar de Tentoonstelling plaatsheeft gehad; en 5. Dat de Loten dezer Loterij h f 1 den 5 en 6 Fe bruarij alsnog verkrijgbaar zullen zijn op de Tentoon stelling in de Abdij; doch reeds van af den 28 dezer maand in den Boekwinkel van de Gebroeders Abrahams. MIDDELBURG, den 25 Januarij. Men verneemt dat het muzijkgezelschap Uit Kunstliefde voornemens is, om ook dezen winter een concert te geven ten voordeele der Vereeniging tot het Bezoeken der Armen alhier, en wel op donderdag den 14 februarij aanstaande. Dit besluit zou genomen zijn ten gevolge van een verzoek der directie van genoemde Vereeniging, die aldus hoopt eene aanzienlijke bijdrage te zullen ontvangen gelijk vroeger meer dan eens heeft plaats gehad. Het is alzoo te hopen, dat deze menschlievende poging van het muzijkgezelichapdoor eene algemeene en ruime deelneming, krachtig zal worden ondersteund, daar de be hoeften van zoovele armen in dit barre jaargetijde drukkende en de middelen ter voorziening daarin op verre na niet voldoende zijn. Men zal zich herinneren datin het begin van het vorige jaar, hier ter stede eeqe vereeniging is opgerigt tot het ver- leenen van voorschotten aan minvermogenden onder den naam van Hulp-Bank. Uit het den 14 dezer, op eene algemeene vergadering door het bestuur uitgebragt verslag, bleeic^hèf, dat de uitkomsten van het jaar 1849 gunstig voor deze in- rigting mogen genoemd worden. Ruim 40 personen toch waaronder verscheidene bij herhaling hebben in den loop van dat jaar bij genoemde Hulp-Bank voorschotten verkre gen zoo tot instandhouding als tot uitbreiding hunner ne ring, terwijl men zich vleijen mag, dat deze voorschotten ruime winsten hebben gedragen. Moge deze inrigtingdoor voortdurende ondersteuning van onze stadgenooten zich in staat zien gesteld op den ingeslagen weg voort te gaan en bij meerdere deelneming haren werkkring uit te breiden. Wij zijn ••erzocht te berigten dat de voorgenomen inwijding van het kerkgebouw te Domburg op den 27 dezer nog geen voortgang zal hebben. Den 23 dezer isonder de gemeente J Heinkenszand op een stuk land gevonden het gehavend lijkje van een pas geboren kind. Op vermoedens van kindermoord tis de ver moedelijke bedrjjfster door de justitie aangehouden. Wij vernemen dat de bijeenroeping van de leden der Tweede Kamer van de Staren-Generaal is uitgesteld tot 12 februarij aanstaande. Den 17 dezer overleed re 's Gravenhage ^óe heer C. J. Wenckebach, ridder der orde van den Nederlandschen Leeuw, oud secretaris-generaal bij het ministerie van binnenlandsche zaken in tachtigjarigen leeftijd. Nog in 1845 zagen drie redevoeringen van den beroemden II. A. Schultensdoor zijne zorghet licht. Ook dankt men hem de uitgave der rapporten van van der Palmdestijds raad van binnenlandsche zakenover de afschaffing der heerlijke regten die der gedichten van A. van der IVoordten andere belangrijke geschriften. Vroeger was hij rector der Latynsche scholen te dezer stede. Bij besluit van den 18 dezer, heeft Z. M. goedgevonden aan den heer mr. .7. R. Thorbecke, op zijn verzoek, eervol ontslag te verleenen uit zijne betrekking van hoogleeraar in de regtsgeleerde faculeiteit bij de hoogeschool te Leydenen in zijne plaats tot gewoon hoogleeraar te benoemen den heer mr. S. Vissering, advokaat te Amsterdam. Bij besluiten van diezelfde dagteekening heeft Z. M. goedgevonden, tot secretaris der gemeente Cortgenein plaats van wijlen den heer ,7. Schrierte benoemen den heer A. van Damme jr.; tot burgemeester der gemeente Colijusplaat mede ter vervulling der vacature, ontstaan door de (gewone aftreding op den 2 dezerte benoemen den beer A. A. Mooijaart. Bij koninklijk beslnit van den 18 dezer is aan mr. J. M. de Kempenaerafgetreden minister van binnenlandsche,zaken verleend een pensioen ten laste van den Staat, ten bedrage van 1797 'sjaars, op grond van art. ix, 43 en 47 der wet op de burgerlijke pensioenen van 9 mei 1846. s Gravenhage 21 januarij. Gisteren avond zijn HH. MM. de Koning en Koningin van het kasteel Biljoen in de resi dentie teruggekeerd. Z. K. H. Prins Hendrik is alsnog aldaar verbleven en wordt morgen avond met den laatsten spoortrein alhier terug verwacht. De sedert eene week ook hier zwaar gevallene sneeuw geeft aan de winter-vermakelijkhedenondanks den scher pen oostenwind veel levendigheid. Heden, zoowel als gis teren waren het Voorhout en Bosch opgevuld met wande laars, die zich verlustigden in de menigte elkander opvol gende narresledetiwelke op velerlei sierlijke wijzen waren getooid en bespannen. Heden voegden zich ook IIH. KK. IIH. Mevr. de Prin ses Frederik der Nederlanden en hoogstdeszelfs dochter Prin ses Louisamet gevolg, in verschillende prachtige sleden gezeten bij de menigte van narresleden. Gisteren avond heeft in de kazerne van het regement grenadiers en jagers alhier een treurig ongeval plaats gehad. Een grenadier te huis komende krijgt met den serjant der week onaangenaamheden. Ilij verwijdert zich naar zijne ka mer laad zijn geweer en plaatst zich bij den ingang der kamer. Hij vuurtmet het ongelukkig gevolg dat hij een zijner kameraden treft, wien het hoofd verbrijzeld wordt, en die onmiddellijk dood ter aarde stort. De overledene was een jongeling, die slechts korten tijd in dienst was, en als een braaf en oppassend soldaat bekend stond de dader er kent het feit volledig. De graaf K. Björnstiernadie dezer dagen als Zweedsch kabinets-courier alhier is aangekomen, heeft aan den Zweed- schen minister, generaal Mansbachbrieven van den ko ning, de koningin en den kroonprins overgebragtbetref fende de plegtige verloving van den kroonprius van Zweden en Noorwegen met Prinses Louisa der Nederlanden welke brieven de gezant aan den Koning en de Koningin der Neder landen aan Prins Frederik en diens gemalin moet overreiken. Rotterdam 21 januarij. Heden voormiddag werd het stoffelijk overschot van den heer A. van Hoboken van Rhoon en Pendrecht en Cortgene te regt de Nestor der Nederlandsche handelaren genoemd in zijnen grafkelder op de begraafplaats van het naburig Hillegersberg ter aarde besteld. Behalve door een viertal familiekoetsen werd de lijkkoets door een twin tigtal andere rijtuigen gevolgd in welke zich al de hier ter stede aanwezige gezagvoerders van Oostindische schepen onder begeleiding van den president der maatschappij tot Nut der Zeevaartbevonden. Aan de begraafplaats werd het lijk opgewacht door al die gezagvoerders welke voor het huis der heeren A. van Hoboken en Zonen in de vaart zijn en door de heeren kantoorbedienden bij dat huis en bü de firma van Hoboken de Bic en Tor/ey werkzaam welke ge zagvoerders en kantoorbedienden allen zonder onderscheid

Middelburgsche Courant | 1850 | | pagina 1