MIDDILBltttrSCHE C 0 U II A l\T T. N°. 10. Dingsdag 1850. V 22 Januarij. isceturcw c« üSlbminidtvaticn» tSiuumUubgchc &ijbitig£it. iSuitcnlAttfedchg Stjfciugcn. STEDELIJKE POLICIE. BURGEMEESTER en WETHOUDERS der Stad MID DELBURG brengen ter kennis der Ingezetenen dat bij een opzettelijk onderzoek op gisteren geblekm is, dat door een groot aantal Eigenaars, Bewoners of Huurders van Huizen, Stallen of Gebouwen niet behoorlijk worden naargekomen de bepalingen van Art 31 van het Reglement van Algemeene Plaatselijke Policie houdende de verpligting om, bij sneeuw of vriezend weder of wanneer het ijzeltAsch of Zand voor dezelve te strooijenen manen diensvolgensals maatregel van Policie ter voorkoming van ongelukken elk en een iegelijk waaronder ook de Eigenaars van ledigstaande Per- ceelen ten ernstigste aanom in de daartoe aangewezene en hier bovenvermelde gevallen zonder voorafgaande aan zegging aan voorschrevene bepaling stiptelijk te voldoen bij gebreke waarvan door de Ambtenaren der Policie tegen de overtreders Proces-Verbaal zal worden opgemaakt, en ter vervolging aan den Heer Kanton-Regter opgezonden. En opdat een iegelijk hiervan kennis dragezal deze wor den gedrukt, afgekondigd en aangeplakt, mitsgaders in de zer Stads-Conrant geplaatst. Gedaan ten Raadhuize der Stad Middelburg, den 21 Ja nuarij 1850. Burgemeester en Wethouders voornoemd PASPOORT van GllIJPSKERKE. Ter ordonnantie van Hun Ed. Achtbare, M. F. LANTSHEER. WELDADIGHEID. Middelburg, den 21 Januarij 1850. De VEREENIGING tot het Bezoeken der Armen maakt dankbare melding voor de navolgende giften, als: den 16, van een' onbekende bij den Heer Liebert bezorgd in Goud 30; van B. een Bankbiljet, dato 16 Februarij 1847, No. 52, groot f 25; van F. twee Coupons W. S.No. 66695 en 66992, zamen 24,75, ^en ï8, van een' onbekende een Coupon W. S. No. 270, ad 4,95; op gisteren uit de collecte voormiddag Nieuwe kerk, van R. ,50, en uit de collecte bij de Doopsgezinde Gemeente in Goud 20; heden van T. f 20 en van X. 20. De Directie der Vereeniging voornoemd VAN REIGERSBERG VERSLUYS Voorz. N. VERHULST Wz.Penningmeester. Middelburg, den 21 Januarij 1850. DIAKENEN der Nederd. Hervormde Gemeente alhier, hebber, O;' i' verzegelde pakjes, als: 1 Nie v.e k re >0 prchriit: Commissie, bezorgd bii dei IJ c N. i 'r, huist !Vz 2, O'--! 1 1 opsc ft: van A. X. voor Arne- muiden. 3. Nieuwe kerk avond, opschrift: voor Armemuiden D. M. V. V. F. Beide bezorgd bij den Heer de Ligny. Diakenen voornoemd J. DHONT Pz., Praeses. W. A. DORMAAR Ilz., Scriba. vriendelijke tusschenkomst van den Heer P. J. CrucqMr. Bakker alhier, de Commissie ter hand gesteld en va« een verzegeld pakje van A. Z.insgelijks eeue gift van 10 be vattende. De Commissie voornoemd, J. JOOSSEN. J. van BELZEN, Klz. MIDDELBURG, den 21 Januarij. De 55ste verjaardag van H. M. Mevrouw de Koningin- Weduwe is alhier zaterdag 11, op gebruikelijke wijze gevierd. Niettegenstaande de havens en reede var, Vlissingen nog geheel bevrijd zijn van ijsblijven ze dezen winter onbe zocht; slechts twee uit zee aangekomene schepen treft men aldaar aan; hergeen vooral opmerkenswaardig is, daar er in sommige jaren een honderdtal schepen van alle natiën over winterden, waaronder zelfs Oost-Indievaarders van 20 voe ten diepgang werden aangetroffen. Dit zoo zonderling verschijnsel zoude ons bijna het ge rucht doen geloovenalsof van de zijde van Belgie op de hodgte van het Kanaal berigten werden gebragt, dat de sche pen bestemd voor de Schelde (Antwerpen), ten gevolge (zoo als men het zoude noemen) van het menigvuldig drijfijs in de Wielingen en het Oostgat, niet kunnen binnenvaren, en dientengevolge aangeraden worden de Engelsche havens aan te doen. Hoe dit ook zij dit is zeker dat men dezen winter te Vlissingen geene schepen ziet binnenvallen, ofschoon daar toe niets in den weg is, dewijl zelfs in het groote dok geen ijs is te bespeurenen de toegang even veilig is als des zo mers. Een nader onderzoek omtrent de oorzaken dezer ver schijnselen zoude misschien niet overbodig zijn te achten. De ondergeteekenden achten het niet ongepasthunnen geachten Mede-ingezetenen te verwittigendat er nog altijd gelegenheid bestaat tot erlanging van Kaartjes voor WARME SPITS, welke door hunne tusschenkomst, voor rekening der Inschrijvers, tweemaal 's weeks aan een groot aantal behoef- tigen wordt uitgereikt. Ten dien einde gelieve men zich slechts te vervoegen tot een der ondergeteekenden die in het belang hunner noodlijden de natuurgenooten door eene nog ruimere deelneminghun ne bemoeijingen gaarne zouden zien uitgebreid. De overweging dat er nu aan nog iets meer dan aan Spijze behoefte bestaathet middel namelijk tot verwarming der door koude verkleumde ledematen heeft de ondergeteeken den doen besluiten door de plaatsing van geslotene Bussen aan hunne Woningen, gedurende de loopende week, de ge legenheid te openen tot de in ontvangneming van hetgeen menschenvrienden zouden willen afzonderen ter uitdeeling ook van eenige Brandstof. Zij onthouden zich ook nu, van allen drang, als het liefst de uitvoerders wenschende ie zijn van den wil dergenen die door eene ongedwongene beweging des harten geleid wor den tot het brengen van offers op het altaar der weldadigheid. Vlissingen, den 21 Januarij 1850. J. A. SCHMIDT. J. C. OCKERS. N. A. van GOETHEM. Veere, den 16 Januarij 1850. Wij mogten ons weder in onzen zorgvollen werkkring voor de zoo talrijke schare hulpbehoevenden in deze zoo noodlijdende Stad, gesterkt vinden, door de ontvangst van een Coupon Nat. Werk. Schuld groot 12 375 No. 14889, onder lett. T. H. uit Middelburg, aan den Notaris TV. M. Snijder tot bovenbedoeld einde uitgereikt, waarvan bij deze dankbare melding wordt gemaakt. Namens de Commissie uit de beide Armbesturen L. VAN WALLENBURG Praeses. M. J. van den HEUVELScriba. Arnemuiden, 19 Januarij 1850. De COMMISSIE alhier mag met hartelijke dankzegging melding maken van de ontvangst eener gift van f 10 door Bij koninklijk besluit van 15 dezer, zijn in de kamer van koophandel en fabrieken te Middelburg bij continuatie be noemd de heeren A. Tak, J. J. SprengerP. de Stoppe laar en jhr. TV. R. Boddaerten te Vlissingen, mede bij continuatie, de heeren: D. FaggC. Dommisse en J. C. de Ruijter. Z. M. heeft bij besluit van 5 dezerter vervulling der met 1 januarij 1850 ontstane vacaturen in het provinciaal collegie van toezigt op de kerkelijke administratie der Her vormden in Zeeland benoemd de heeren C. Vis lid van de Gedeputeerde Staten, en J. Slegtgriffier der Statenop nieuw; en in plaats vaH den heer H. M. Bouvinemeritus verklaard, den heer P. J. Zijnen, lid van het provinciaal kerkbestuur. Bij besluit van den 4 dezer, heeft Z. M. aan de heeren mr. C. Visscheralgemeen secretaris van het gouvernement van Nederlandse!) IndieP. van Rees, resident van Bata via; A. F. C. List, kapitein-adjudant van den gouverneur- generaal van Nederlandsch Indie, en L. M. F. Platepre sident van de factorij der Nederlandsche handel-maatschappij te Batavia vergunning verleend tot het aannemen en dra gen der versierselen de beide eerstgenoemden van komman- deur, en de twee laatstgenoemden van ridder der orde van Isabella la Catolica hun respectivelijk door H. M. de ko ningin van Spanje geschonken. Dezer dagen hebben onderscheidene dagbladen gespro ken van onderhandelingen tusscheu Nederland en Belgie met het doel om Limburg aan het laatstgenoemd Rijk af te staan. Verschillende bijzonderheden daartoe betrekkelijk zijn tevens vermeld welke aan de zaak eenen schijn van waar- beid zouden kunnen geven. Intusschen kunnen wij verzeke ren dat van deze geheele zaak niets is. (St. Ct.j Zwolle 15 januarij. Een aantal van 7 schepen waar. onder de beurtman van Zwolle op Haarlem die met den westewind onder den Zuidwal zijn gedreven daar zij geene gelegenheid zagen om het Zwolsche diep binnen te komen, hebben zich met eenige arbeidslieden van Nieuwe- en Zwart sluis verbonden oin hunne schepen te laten uitijzen om in de haven van Kraggenburg een veilig oord te zoeken. Men heeft echter vrees dat dit niet zal gelukken daar de ijs bergen zich voor den mond van het Zwolsche diep zoo hoog hebben opgezet, dat er niet zal zijn door te komen, immers dat het ijs tot op den bodem zal zitten. In dat geval is het uitzigt voor gedachte 7 schippers zeer treurig; het is derhalve dubbel te wenschen dat het gelukken mag. De Zuiderzee zit bijna geheel digt zoodat niet alleen van Schokland maar ook langs de kusten reeds personen van verder afgelegen streken zijn aangekomen. De rivier de IJssel zit geheel digt, doch het is alles op geschoven en dus voor den schaatsenrijder onbruikbaar Aan het Katerveer geschiedt de overvaart door een losgehou- den geul met de pont. Het water is vallende. Dordrecht 18 januarij. Ofschoon er hier en daar aan de rivier planken zijn gelegd, om de buitenlieden aan den wal te helpen voor den marktdag overgekomen kan het ijs nog niet als algemeen veilig worden beschouwd. Tusschen Dordrecht en Zwijndrecht geschiedt thans de overtogt geregeld met schietschouwen over het ijszonder doorvallen. De rivier is echter te ongelijk toegevrozen om dezelve zonder deze in alle rigtingen veilig te kunnen passeren. Men berigt uit Gorinchem van den 16 t er. d?t et ijs op de Merwede aldaar zoo sterk was, da p: 1 er achter elkander zijn overgegaan. Evenwel was de 1 dasche post, die in den morgen van dien dag f 6 ure aankwam, voorzigtigheidshalve nog met eene -conw overgezet. Kerknieuws Rotterdam 16 januarij. Ter vefvul ling der vacatureontstaan door het aan den w;el-eerw. heer J. C. Vorstman verleend emeritaat, is door den den kerkeraad der Nederduitsche Hervormde gemeente £l(Üer. uit het zestal van predikanten het volgend drietal gemaakt dd. J. F. Blaaiiwte Leeuwarden; T. Modderman th.dr. te Leeuwarden, en G. R. Erdbrinkte Zutphen uit welk drietal is beroepen ds. J. F. Blaauw te Leeuwarden. Breda 15 januarij. Heden is alhier overleden de hoogw. heer van Breugel, benoemd bisschop van Adras in partibus infideliumpastoor der St. Antoniuskerk te dezer stedeeen man om zijne kunde en minzaamheid hoog geschat. Bergen-op-Zoom 14 januarij. Terwijl de geachte oudste predikant bij de gereformeerde gemeente alhier, ds. Smijte geit van der lioek, gisteren zijn 25ste dienstjaar bij deze gemeente vierde, verrasten de toonkundige gezelschappen, de Harmonie en Philharmoniezijn wel-eerw. des avonds met eene serenade bij fakkellicht. Wij maken van deze bij zonderheid ook om het blijk van verdraagzaamheid daarin gelegen, te gereeder melding, daar nagenoeg het geheele personeel dier gezelschappen Roomsch-Katholijk is. Engeland. Londen 16 januarij. Heden is het par lement pro forma vergaderd geweesten de verdere proro gatie tot den 31 dezer door den Lord-Kanselier medegedeeld. Sedert een paar dagen spreekt men van eene nieuwe Russische leeningdie door tusschenkomst van het huis Baring Brothers alhier gesloten zal worden, en wel ten be drage van vijf en een half millioen ponden sterling, tot den prijs van 93 en een deposito van 20 per cent. Deze gelden zijn vermoedelijk noodig tot bestrijding der kosten van den Hongaarschen oorlog, en de leening wordt gedaan met oog merk 0111 het geld onaangeroerd te laten dat gezegd wordt in de vesting te Sint Petersburg te berusten. Dit gerucht bragt eergisteren eene geringe daling in de Russische fondsen te weeg. Gisteren wilde men ter beurs weten dat voor Hollandsche rekening een betrekkelijk groot aandeel in deze leening genomen was. Ook de Grieksche minister van financien wilzegt men zich den gunstigen staat der geld markt te Londen en Parijs ten nutte maken om eene nieuwe leening te beproeven. Mogt hij daarbij tot voorwaarde stel len het in betaling geven van obligatien der oude leening dan worden de houders dier effecten tot omzigtigheid aan gemaand. Het gerucht wegens de nieuwe Russische leening heeft den bekenden voorstander van d,en vrijen handelden heer Richard Cobden aanleiding gegeven om een brief aan den secretaris van het comité van het vredes-congres te rigten waarin hij zoodanige leening het heffen van een bloedgeld noemtdat het loon voor het uitmoorden van Hongarije door de kozakken zou wezen. Ilij verlangt dat genoemd comitéaan hetwelk in de algemeene vergadering te Parijs de uitvoering van het besluitdat zoodanige leeningen ver oordeelt, werd opgedragen ten spoedigste eene openbare bij eenkomst in de City van Londen uitschrijve, om over een krachtig protest tegen dezen maatregel van Rusland te be raadslagen. Geruimen rijd geleden werd door de dagbladen mede gedeeld dat een jong. meisjeEllen Brightbijgenaamd de Leeuwen-Koningin, de eergenoten had in tegenwoordigheid van koningin Victoria proeven van haren moed en hare be kwaamheid in het in bedwang houden van wilde dieren te geven. Die ongelukkige, welke thans ruim zeventien jaren oud was, is nu het slagtoffer van dezen gevaarlijken omgang geworden. Duitschland. TVeenen 13 januarij. Dekeizer heeft de gemalin van den aartshertog Johan de baronnes Brand- hof, in den gravenstand verheven. Bestendig trekken troepen door Praag die zich naar de Saksische grenzen begeven. In Gallicie heeft de cholera geheel opgehouden. Sedert het begin der ziekte, werden er door aangetast 33,269 per sonen, van welke 18,888 herstelden en 14,381 overleden. De 802 plaatsen, waar de epidemie heerschte, tellen in bet geheel 1,115,403 inwoners. De veeziekte heeft in Zevenbergen eene zoodanige hoogte bereikt, dat tot 10 december 11. niet minder dan 14,425 runderen daardoor werden aangetastvan deze stierven ruim de helft. Brieven uit Venetie van 10 dezer melden, dat sedert het jaar 1829 daar zoo veel sneeuw niet gevallen is als thans. Men werkte reeds gedurende drie volle dagen om het St. Marcus plein daarvan te zuiveren. De bibliotheek van St. Marcus was weder voor het publiek geopend. Sommige Hongaarsche* dagbladen hebben van regerings wege aanzegging bekomen, om hunne taal meer in overeen stemming met den tegenwoordigeti exceptionelen staatkun digen toestand des lands te brengen. Eenige dagbladen welke aan die aanzegging geen gehoor meenden te moeten verlee- nen, hebben hunne uitgave gestaakt. Men wil weten, dat de constitutie voor Hongarije van de overige zal verschillen en ook twee kamersdie van -a satp" en van afgevaardigden zal voorschrijven. Frankfort 15 januarij. Het valt niet te loochenen, dat de koninklijke boodschap aan de wetgevende kamers in Pruis- senbetreffende de in de constitutie te brengen wijzigingen in de nabij gelegene Staten in welke de verkiezingen voor het Duitsch-Pruissisch parlement reeds een aanvang hadden

Middelburgsche Courant | 1850 | | pagina 1