HIDDELBIIRftSGHfi COURANT. W°. 9. Zaturda 1850. 19 Januarij. iSutncnlaubedïc Cijbtugcit. iauiicniatidechc &ijbingeti. Or NADERE BEPALINGEN OMTRENT DEN IJK VAN OUD VAATWERK. GEDEPUTEERDE STATEN VAN ZEELAND, Gezien Zijner Majesteits Besluit van den 18 December 1849, {Staatsblad 110. 63} houdende jiadere bepalingen om trent den IJlt van bet Oude Vaatwerk luidende als volgt Wij WILLEM IIIbij de gratie Gods Koning der Nederlanden Prins van Oranje Nassau Groot~ Hertog van Luxemburg enz.enz. enz. Op de adressen aan ons ingediend door onderscheidene Bier- brouwers Aiijn-FabriekantetiBranders en Handelaren in Ster- ke dranken, in de Provinciën Zuidholland Noordbolland Utrecht, Gelderland Zeeland en Noordbraband houdende bezwaren tegen de uitvoering van art. 2 en 6 van bet Koninklijk besluit van 31 December 1834 (Staatsblad no. 45)volgens welke ul bet oude Vaatwerk, dat op denl Januarij 1850 niet op den voor bet nieuwe Vaatwerk vastgestelden inhoud gebragt is, te rekenen van dat tijd stip niet meer als Maat bij de aflevering van Inlandsch gefabri- ceerde Vochten en Dranken mag gebezigd worden en mitsdien verzoekende een uitstel van nog vijftien jaren, tot het in gebruik laten van voormeld oud Vaatwerk. Overwegende, dat bij art. 5 van het aangehaalde besluit, in verband met art. 1 en 2 van het Koninklijk besluit van denl De- cember 1836 (Staatsblad no. 57) aan de adressanten een tijd van veertien jaren was toegestaan, om al het aanwezige oude Vaat- werkdoor verkuipingte brengen op den bepaalden wettigen inhoud, opklimmende met verschillen van vijf Nederlandsche Kan- ja nen en zonder verpligting om ten aanzien der afmetingen de voor- v schriften in acht te nemen vastgesteld voor de vervaardiging van a nieuw Vaatwerk. Dat de Adressanten alzoo door het gebiuik maken van de hun toegestane vergunninghet geldelijk nadeelwaarover zij zich thans beklagen tijdig hadden kunnen voorkomen. Willende noglans aan de Adressanten een blijk geven van onze a gezindheid om hunne belangen zoo veel mogelijk met die der a verbruikers te vereenigen. ,r Gelet op de noodzakelijkheid, om het gebruik van Vaatwerk, tevens tol maat bij afleveringen strekkende even als dat der Ne- derlandsche Maten 'en Gewigten in den dagelijkschen handelaan een bepaald toezigt te onderwerpen. Op de voordragt van onzen Minister Tan Binnenlandsche Zaken a van den 12 December 1849, litt. II. 2de Afdeeling. Den Raad van State gehoord (advies van den 17 dezer no. 8.) Hebben besloten en besluiten. Art. 1. Het verzoek der Adressanten wordt, zoo als het is lig— B gende bij deze van de hand gewezen. Art. 2. Al het oude en nog niet geijkte Vaatwerkna den 1 Januarij 1850 in het Rijk inet uitzondering van het Hertogdom Limburg, aanwezig, en tevens tot maat bij afleveringen van In- landsch gefabriceerde Vochten en Dranken gebezigd, zal, gedu- rende den loop van het jaar 1850, aan den Ijk mogen worden onderworpen nadat hetzelve, zoo noodig, door verkuiping en v zonder hierbij op bepaalde afmetingen te lettel) tot den inhoud van het nieuwe Vaatwerk, vastgesteld bij art. 1 van het Konink- Hik besluit van 1 December 1836 (Staatsblad no 57) zal zijn ge- bragtmet inaciiineming tevens van het bij art. 3 van dat be- sluit op den inhoud toegestane remedie naar buiten, ten bedrage van 4 percent. Art. 3. Bijaldien de ten Ijk aangeboden Vaten te groot of te klein van inhoud mogten worden bevonden zal de Ijk des ver- si langende ook zonder voorafgaande verkuiping mogen geschie- den- doch zal de wettige inhoud van zoodanige Vaten alsdan eenig- lijk'mogen bepaald worden op het naastbijkomende kleinere vijftal a of tiental kannen. Art. 4. De in de voorgaande Artikelen bedoelde Ijk zaldoor n daartoe bevoegde Ambtenaren door watermeting moeten verrigt worden en zulks in de fabrieken of werkplaatsen der eigenaars t van het Vaatwerk zoo dikwerf daartoe door deze laatsten aan den Ijker eene aanvrage zal worden gedaan, mits over niet minder dan 50 der kleinste Vaten te gelijk of een in Ijkloon daarmede over- eenstemmend aantal grootere Vaten. b De wettige inhoud van het Vat zalop elk der beide bodems met duidelijke cijfers, ODder bijvoeging der letters NK, worden in"ebrand j zullende de echtheid dezer aanwijzing door het bij- zondere merk der Ijkers en de jaarletter, worden gewaarborgd. Art. 5' De Branders en Handelaars in Gedisteleerde Dranken zullen', des verkiezende hun Oud Vaatwerk kunnen doen Ijken j» op den' juisten inhoud welken het bevonden zal worden te. bezir- ten. Die inhoud zal alsdan in het naatstbijkomende geheel getal Kannen met bijvoeging van het ijkmerk en de jaarletter op de 0 wijze in Art. 4 vermeld worden aangeduid. Art. 6. Het tarief van den in Art. 4 voorgeschreven waterijk B wordt voorloopig vastgesteld als volgt voor elk VatGeijkt wordende op den inhoud van 10 tot 20 Kan, 1| Cent, 20 30 2 30 40 40 50 3 50 75 4 75 100 5 100 v 150 i» 7\ 150 200 10" k Art. 7. Na den 1 Januarij 1851zal al het ongeijkt overgeble- o ven Oud Vaawerk geen Ijk mogen ondergaan, noch langer als inhoudsmaat bijafleveringen gebruikt worden. j> Alle overtredingen hieromtrent zullen worden gestraft overeen- i> komsti" de bestaande wetten en verordeningen. En ïs onze Minister van Binnenlandsche Zaken belast met de uit- voerini» dezes, waarvan afschrift zal worden gezonden aan den Raad van State tot informatie zullende het tegenwoordige Besluit wijders in het Staatsblad worden geplaatst." 's Gravenhage den 18 December 1849. b WILLEM." j> De Minister van Binnenlandsche Zaken THORBECKE." Uitgegeven den zes-en-twintigsten December 1849. De StaatsraadDirecteur van het Kabinet des Konings A. G. A. tak RAPPARD." Hebben goedgevonden De aandacht van de belanghebbende Ingezetenen dezer Pro vincie te vestigen op den inhoud van voormeld Besluit, er. bijzonderlijk op Art. 7 van hetzelve, met verdere aanma ning om zich de bij Art. 2 verleende vergunning ten nutte te maken, En zal deze in al de Steden en Plaatsen der Provincie worden afgekondigd en aangeplakt, waar dit gewoon is te geschieden. Gedeputeerde Staten van Zeeland VAN VREDENBURCH. Ter ordonnantie van dezelve Middelburg, den 11 Januarij 1850. SLEGT. LANDBOUW. De Secretaris der COMMISSIE van LANDBOUW in Zee land, brengt ter kennis van belanghebbenden dat hij tot uitbetaling der ten voorleden jare uitgeloofde Premien voor proefnemingen ter bevordering van den Practicalen Land bouwzal vaceren van af den 21 Januarij telken Maan dag en Donderdagten zijnen huize; noodigende wijders een ieder uit, die in de, naar aanleiding van het Programma voor 1850, uitgeloofde Premien wenscht te deelendaar van, uiterlijk vóór ultimo Januarij aanstaande, aangifte te doen. Middelburg, 17 Jan. 1850. De Secretaris voorn. W. Pa. VIS. INTREST-BETALING. De ONTVANGER der Stad VLISSINGEN daartoe door Heeren Burgemeester en Wethouders geautoriseerdzalte rekenen van den 20 dezer maand des Woensdags van iedere week gedurende de eerstvolgende drie maanden des voor middags van 10 tot 12 ure, ten zijnen- Kantore uitbetalen de Intressen op de Obligatie» ten laste van gemelde Stad verschenen den 31 December 1800 negen-en-veertigzul lende bij die gelegenheid gelijktijdig de uitgifte plaats heb ben van de Couponbladen overeenkomstig het naders des wegens door den Raad vastgestelde plan. Vlissingen den 8 Januarij 1850. De Ontvanger voornoemd A. R. JONGERHELD BOONE. Ten Kantore van VAN DER LEIJÉ Co., te Middel burg worden overgenomen de OBLIGATIEN laste de Stad VLISSINGENter ontvangst der Interessen. WELDADIGHEID. Middelburg, 18 Januarij 1850. Onder dankbetuiging aan den edelen Gever of Geefster maken Diakenen der Evangelisch-Luthersche Gemeente mel ding eener gift groot 20, hun door den Wel-Eerw. Heer H. Nering den 16 dezer onder lett. G.ter hand gesteld. A. de VRIES. ZOELLER. Arnemuiden, 17 Januarij 1850. De COMMISSIE alhier mag bij vernieuwing dankbare mel ding maken van de gift van een' onbekende, gisteren bij den Heer de Blaecke de Ligny bezorgd bestaande in 6 Dekens. Duidt het der Commissie niet ten kwade edele Menschen- vrienden 1 dat dezelve, niettegenstaande de milde giften hare Armen aan uwe onbekrompen milddadigheid blijft aanbevelen daar hier voorwerpen van de diepste ellende en armoede aanwezig zijn. De Commissie voornoemd, J. JOOSSEN. J. van BELZEN, Klz. Westkapelle den 17 Januarij 1850. De COMMISSIE ter voorziening in den buitengewonen nood der Armen alhier brengt bij deze haren hartelijken dank toe, voor de bij den Heer S. Roe/se ontvangene giften, als: van G. vier stuks h f 2,50 van S. L. 4° en van E. J. 20 beide in Goud. Hartelijk welkom waren dezelve want daardoor ziet de Commissie zich in staat gesteld om ten deele ook in de groote behoefte aan Kleeding- en Liggingstukken voor de aan hare zorgen toevertrouwde Weduwen, Weezen en hoogbejaarde Lieden te voorzien. De Commissie voornoemd A. VAN ROOIJEN. L. VERHULST Wz. MIDDELBURG, den 18 Januarij. Bij koninklijk besluit van den 10 dezer is ook nog benoemd tot burgemeester der stad Arnemuiden c. a.A. Boogert. Bij besluit van den 15 dezer is de magazijnmeester der marine te Rotterdam A. Oudijk van Putten met den laat sten december 1849 eervol uit zijne betrekking ontslagen, behoudens zijne aanspraak op pensioen naar gelang van zijne diensten. Naar men verneemt, is de gezondheid van zijne exc. den minister Thorbecke weder dermate hersteld dat men hoop heeft hem spoedig zijn ministerie te zullen zien bezoeken. Intusscheu werkt de minister steeds aan zijn hotel. Voorts verneemt men dat er te 's Gravenhage nog meer dere bezuinigingenten gevolge van vereenvoudigingen voorbe reid worden zoo spreekt men van de afschaffing der afdeeling syndicaat-liquidatie, waarvan het personeelbij gelegenheid van de afschaffing van dat ligchaam aan financien was toe gevoegd. Evenzeer zoude het restant van het nijverheids departement tijdens de voorschotten ingesteld en dat nu niets meer van dien aard heeft te geven of te ontvangen wegvallen. Naar men verneemtis eenige dagen geleden eene algemeene vergadering van het Koninklijk Nederlandsch In stituut gehouden waarin een adres is vastgesteld aan Z. M. den Koning als beschermheer, naar aanleiding der aanzien lijke vermindering in de som, ten behoeve dier instelling op het budget uitgetrokken. Men meent te weten dat tot die vermindering is besloten zonder dac het instituut daarop is gehoord of zelfs in de gelegenheid gesteld om te vernemen op welke wijze de regering meent dat het met een tot op bijna de helft verminderd subsidie aan het doel zijner instel- r ling zou kunnen blijven beantwoorden. i Verleden zaturdag avond is de fabriek van vloe'ibaar gaz van den heer J. C. Boldootop de Baangracht te Am sterdam geheel verbrand. Uit Kampen schrijft men: Het ijs op de Zuiderzee is reeds zoo sterkdat men hier bijna dagelijks bewoners uit Schokland met sleden beiaden met goederen derwaarts ziet vertrekken." Dordrecht 14 januarij. Gisteren nacht is de rivier voor deze stad toegevrozen. De communicatie aan de veren is thans gemakkelijk en wordt door eene gebrokene sleuf on derhouden. Achter het eiland was het heden nacht vol zwaar ijswaardoor de overtogt aan den Moerdijk zeer moeijeiijk valt. 's Hertogenbosch 12 januarij. Op het onverwachtst wer den de officieren van het 4de regement infanterie alhier in garnizoen, vereenigd en reikte de heer kolonel bij die gele genheid aan den 2den luitenant van IVrangel zijne benoeming over als ridder van de Eikenkroon, hem door Z. M. ge schonken voor zijne reeds viermaal betoonde menschlievend- heid in het redden van menschenlevens met eigen levensge vaarlaatstelijk op 22 november 1849, van dat van An- tonie Schuurmanswien hij reeds bijna levenloos uit de ri vier de Dieze binnen deze stadmet groote inspanning en eigen leveusgevaar alleen aan land bragt. Kerknieuws. Ds. van Goenspredikant bij de Waal- sche gemeente te Leydenheeftnaar men verneemt voor het beroep naar Amsterdam bedankt. Hulst 13 januarijHeden voormiddag vierde onze leeraar, J. C. Nidelstein IValtergedachtenis van zijne, den 9 de zer onder ons vervulde, 25jarige Evangeliedienst, ten tekst nemende 2 Petri 1 vs. 13. Dankbaar erkende hij, dat hij nu bijna 35 jaren in die dienst mogt werkzaam zijn eerst 4 en een half jaar te Grijpskerke in Walcheren alwaar hij den 5 februarij 1815 bevestigd werd, 5 jaar en 5 maanden te Scherpenisse en Westkerke, eiland Tholen, en de laatste 25 jaren alhier. Groot waren de blijken van deelneming achting en liefde welke kerkeraad en gemeenteleden bij deze gelegenheid door woorden en daden gaven. Engeland. Londen 12 januarij. De heer G. Killiers zal in het lagerhuis de motie doen van het adres in ant woord op de troonrede. Daar hij het is die steeds de in trekking der graanwetten in dat huis voorsloegmeenc men hieruit tot het ongegronde van het gerucht te mogen be sluiten dat de ministers aan het op nieuw invoeren van een regt op van buiten inkomende granen denken. De bladen der partij van de bescherming blijven voort gaan met het vermelden van vergaderingen thans vooral in Ierland in het belang dier zaak gehouden. Ook beschou wen zij het als eene groote zegepraal van hun stelsel dat de boodschap van den president der Vereenigde Staten daaraan gunstig blijkt te wezen. In de werkplaats der heeren Holland en Winsland te Londen is eene kerk van gehouwen steen vervaardigd bestemd om naar het eiland St. Helena gevoerd te worden het dak is van hout. Deze kerk zal, zelfs met inbegrip van het plaveisel en de leijen voor het dak met twee schepen vervoerd worden en 300 personen kunnen bevatten zij is 75 voet lang en 30 voet breed. Op de plaats harer bestemming zal men geene andere moeite hebben, dan haar in een te zetten. Volgens heden ontvangen berigt uit New-York van 26 december, had het huis der representanten eindelijkbij de 64ste stemming, een voorzitter benoemd, en wel den heer Cobb kandidaat der democratische partij waarna het huis zich terstond geconstitueerd had en de boodschap van den president Taylor was gelezen. Die staarsman heeft den 24 december deu Engelschen gezantsir H. Lytton Bulwer ten gehoore ontvangen. De generaal Cass heeft 11. b. in den senaat voorgesteld alle diplomatieke betrekkingen met Oostenrijk af te breken. De boodschap van den president der Statenden heer Tayloris inzonderheid uitvoerig ten opzigte der betrekkin gen met andere landen, en luidt dienaangaande gunstig. Zoo wordt, onder anderende vereffening der diplomatieke geschillen met Frankrijk aangekondigd, en dat voortdurend alle gepaste middelen worden aangewend om voldoening der eiscben tegen de Portugesche regering te verwerven. In de zaken van Hongarije heeft het bestuur der Vereenigde Staten zich nooit verder gemengd dan door een agent naar Europa te zenden met de verklaring dat indien Hongarije zijne onafhankelijkheid verwerven en bevestigen kon de Staten onder de eersten behooren zouden om die te erkennen. Het bestuur wendt alles aan om de meest vriendschappe lijke betrekkingen met Mexico te onderhouden. Naardien het zag dat er geene mogelijkheid tot vereeniging met de vijf Staten van Centraal Amerika bestond waren met ieder daarvan verdragen van vriendschap en handel gesloten. Voorts gaeft de president rekenschap van het door hem verrigte tot verijdeling van het plan van sommige gelukzoekers0111 het eiland Cuba te overrompelen. Hij meent dat Califomia hetwelk nu eene eigene constitutie heeft, zich weldra tot opneming in den Bond der Staten zal aanmeldenen dat Nieuw Mexico weldra hetzelfde doen zal. Onder de noodige waarborgen raadt hij de toetreding tot deze voorstellen aan. Het wordt erkend dat het deficit in de schatkist op ruim zestien millioen driemaalhonderd vijf en zeventig duizend dollars begroothoofdzakelijk door het voeren van den oor log met Mexico is ontstaan. De president verlangt dat toe stemming verleend worde tot het leenen der noodige gelden

Middelburgsche Courant | 1850 | | pagina 1