MIDDELBURGSCHE COURANT. N°. 8. Donderdag 17 Januarij. 1850. 3Se$tuircn ctt ^bminidtiratiea» landbouw. fSttuKttlanb^dtc Süijbtngcn. JSuitculanbscfrc Cijbiugcu. De Secretaris der COMMISSIE van LANDBOUW in Zee land brengt ter kennis van belanghebbenden, dat hij tot uitbetaling der ten voorleden jare uitgeloofde Pretnien voor proefnemingen ter bevordering van den Practicalen Land bouwzal vaceren van af den 21 Januarij telken Maan dag en Donderdag ten zijnen huize; noodigende wijders een ieder uit, die in de, naar aanleiding van het Programma voor 1850, uitgeloofde Premien wenscht te deelendaar van, uiterlijk vóór ultimo Januarij aanstaande, aangifte te doen. Middelburg, 17 Jan. 1850. De Secretaris voorn. W. Pu. VIS. STRANDVONDERIJ. De Regthebbenden op het HOUT en IJZERWERK, af komstig van een gesloopt Zijstuk van een Schipop een gedeelte MAST, alsmede op 21'- Balen zoogenaamde PAPA VERNOTEN, en verder op eenige PLANKEN en RIBBEN, alles aangespoeld na 29 December 1849, zonder merken, kunnen zich ter reclame vervoegen bij den Opper-Strandvon- der van het 4de District van Zeeland, re SLUIS. WELDADIGHEID. Onder vriendelijke dankbetuiging berigt de COMMISSIE LOON VOOR. WERK, de ontvangst van twee giften, op laatstleden Maandag, in twee verzegelde pakjes, bezorgd ten huize van haar Medelid den Heer C. Ilisserbeide voor zien van het opschrift: Loon voor Werk, voor de Bolwer ken, de eene gemerkt S. L. bevattende in goud 40en de andere gemerkt E. J. 20, mede in goud. Middelburg, 16 Januarij 1850. De Commissie voornoemd Namens dezelve A. M. CIIAMER, Presid. I1UBERTUS REKKER, Secret. Middelburg, den 16 Januarij 1850. De VEREENIGING tot het Bezoeken der Armen maakt dankbare melding van de volgende ontvangene giften als op den 15 dezer, van een' onbekende in vier stuks Goud h 10 en vier Zilver h f 250 50 van A. X. f15; van v. B. f 20, en van eene Dienstbode een Spaarpenning, j 1 met de volgende Dichtregelen van Tl. Tollens Cz. De koude nijptde honger knaagt Zij vlijmen tot in merg en pezen. Och een van heide valt reeds zwaar Maar kou en honger bij elkaar Dat moet verschrikk'lijk wezen. Voorts op heden van A. f 25 met dato 15 Jan. 1850, en uit de collecte van gisteren avond in de Nieuwe kerk van N. N. f 60, met het opschrift: Algemeenen Armen en van Z. I o 50. De Directie der Vereeniging voornoemd VAN REIGERSBERG VERSLUYS Voorz. N. VERIIULST Wz.Penningmeester. Middelburg, den 16 Januarij 1850. DIAKENEN der Nederd. Hervormde Gemeente alhier, maken dankbare melding van de ontvangst eeuer gift van 30 onder het opschriftNederduitsche Hervormde Armen 11. Zondag voormiddag in de Waalsche kerk gecollecteerd alsmede eene gift van f 40, onder het opschrift: G. N. II. Armen, aan Broeder Akkerman ter hand gesteld. Zijn zoodanige giften, vooral in dit jaargetijde hoogst verblijdend voor de geloofsgenootenwier verzorging aan Diakenen is opgedragen, en wier armoede zoo veel mogelijk te verzachtenhun tot taak is gesteld Diakenen vinden zich daardoor tevens in de volbrenging dier taak aangemoedigd vermits zij daarin de blijken mogen ervaren dat in de ge meente bij Christelijke liefdadigheidook prijsstelling op hunne dienst wordt gevonden. De op gisteren avond in de Nieuwe kerk gecollecteerde verzegelde pakjesvoor den Algemeenen Armen van N. N. en voor de Vereeniging tot het Bezoeken der ArmenZ.zijn aan den Heer N. Verhuist Wz. uitgereikt. Diakenen voornoemd J. DHONT Pz.Praeses. W. A. DORMAAR IIz., Scriba. Middelburg, 16 Januarij 1850. DIAKENEN der Evangelisch-Luthersehe Gemeente maken dankbare melding van de ontvangst eener gift groot f 30 voor extra-bedeeling, onder letter A. hun door den Heer B. C. Hee'roldt bezorgd hopende dat deze edele daad tot verzachting in het lot hunner Armen eenige navolging moge vinden. A. de VRIES. ZOELLER. De ondergeteekenden achten het niet ongepasthunnen geachten Mede-ingezetenen te verwittigen dat er nog altijd gelegenheid bestaat tot erlanging van Kaartjes voor WARME SPITS, welke door hunne tusschenkomstvoor rekening der Inschrijvers, tweemaal 's weeks aan een groot aantal behoef- tigen wordt uitgereikt. Ten dien einde gelieve men zich slechts te vervoegen tot een der ondergeteekenden die in het belang hunner noodlijden de natuurgenooten door eene nog ruimere deelneminghun ne bemoeijingen gaarne zouden zien uitgebreid. De overweging dat er nu aan nog iets meer dan aan Spijze behoefte bestaathet middel namelijk tot verwarming der I door koude verkleumde ledematen heeft de ondergeteeken- den doen besluiten door de plaatsing van geslotene Bussen aan hunne Woningen, op den 18 19 en 21 dezer, de ge legenheid te openen tot de in ontvangneming van hetgeen menschenvrienden zouden willen afzonderen ter uitdeeling ook van eenige Brandstof. Zij onthouden zich ook nu, van allen drang, als het liefst de uitvoerders wenschende te zijn van den wil dergenen die door eene ongedwongene beweging des harten geleid wor den tot het brengen van offers op het altaar der weldadigheid. Vlissingen den 16 Januarij 1850. J. A. SCHMIDT. J. C. OCKEIIS. N. A. van GOETTIEM. Veere, den 14 Januarij 1850. Wij genoten het groote voorregt in den avond van de/en zoo guren dag, vovr de aan onze zorgen toevertrouwde noodlijdenden, ons door den Notaris W. M. Snijder alhier, te mogen ter hand gesteld zien twee giften uit Middelburg alsonder lett. Q. vier Coupons N. W, Schuld ieder groot 12,371, re zamen ƒ49,50, Nos. 44697 65938, 74592 en 161716. En 10, onder letter G. noodlijden den te Veere. Wij danken innig eerstgemelden gever, zoo mede voorde tweede gifte de gever of geefstervoor deze ons zoo zeer te stade komende als edelmoedige giften. Namens de Commissie uit de beide Armbesturen M. J. van den HEUVEL, Scriba. 6. het getal kiezersvolgens den voorgedragen census in elk district aanwezig. Art. 9. De commissie, tot het opmaken van dit verslag gevorderd, geeft daarvan onverwijld kennis aan den minister van binnenlandsche zakenten einde deze aldus in staat worde gesteld te beoordeelen op welk tijdstip hij de com- missien in 's Gravenhage zal kunnen vereenigen. Art. 10. De commissien worden dringend verzocht, met de naauwkeurigheid welke de haar opgedragen gewigtige taak eischtal den spoed te parendien het mogelijk is aan de zaak bij te zetten. 's Gravenhageden 9 januarij 1850. De minister van binnenlandsche zaken THORBECKE. Door het departement van binnenlandsche zaken zijn de gouverneurs der provinciën aangeschrevenuit iedere provincie een' ambtenaar van het provinciaal bestuur aan dat departement voor 6 maanden te zendentegen eene toe lage van f ioo 's maands en vrije reiskosten, ten einde |het werk der telling van de bevolking te helpen in orde brengen. Arnemuiden, 16 Jannarij 1850. Hoogt welkom waren de giften, bezorgd bij den |IIeer de Blaecke de Ligny op den 14 dezervan J. B. met opschrift voor extra bedeeiing f 10, van E. J. 10 en S. L. 20, en op den 1 5 dezer van G. vier stuks k 2 50 zamen f 10, en van N. N. zes Dekens, waarvan de commissie alhier dankbare melding maakten in dezen hoogen nóód en felle koude nederig hare armen blijft aanbevelen. De Commissie voornoemd, J. JOOSSEN. J. van BELZEN, Klz. MIDDELBURGden 1G Januarij. Bij het koninklijk besluit wegens de verdeeling van het Rijk 111 kies-disrricten (zie ons vorig no.J was gevoegd de volgende Instructie voor de commissienter \verdeeling van het Rijk in kiesdistricten en raming van\ den census benoemd bij Koninklijk besluit van den 9 januarij 1850 na. 37. Art. t. Elke commissie werkt, voorloopig op zichzelve en is belast met de verdeeling der provinciën, waarvoor zij is benoemd. Voor zooveel noodig treedt zij in gemeenschap met de overige commissien. Na afloop dezer aanvankelijk verdeelde werkzaamheden vereenigen zich alle commissien in 's Gravenhage in ééne vergadering, onder voorzitterschap van den minister van binnenlandsche zaken. Art. 2. De hoofdkiesdistricten zullen doorgaans 90,000 zielen tellen. Uit hoofde van bijzondere omstandigheden zul len er ook grootere districten en kleinere van 45,000 zielen kunnen worden voorgesteld. Art. 3. In geen geval za! bet cijfer der bevolking van een hoofdkiesdistrict beneden 45,000 of het veelvoud van dien mogen zijn wel dit getal eenigermate kunnen te bo ven gaan. Art. 4. Voor de vaststelling van den census zullen de com missien eerst onderzoeken welke census voor elk district in zijn geheel aannemelijk schijnt. Eerst daarna komt in over weging of bijzondere deelen van het district eene afwij king van den algemeenen census vorderen. Art. 5. De commissien zullen tot dat einde beginnen met het minimum 20 en dit toepassen op de districten die er uithoofde hunner gesteldheid of liever die hunner ingeze tenen vatbaar vooi> schijnenen vervolgens trapswijze op klimmende, het cijfer naar de eischen dierzelfde gesteldheid voor de andere districten verhoogen. Art. 6. Zij zorgenden census in allen gevalle niet te verhoogen boven dien van het voorloopig kiesreglement, en evenmin, buiten noodzaak volgens haar inzien, boven de cijfers van de laatste voordragt der kieswet. Art. 7. Na het vaststellen der hoofdkiesdistricten zullen de commissien de onderdistricten bepalen en daartoe iedere gemeente aanwijzen, welke een zeker door haar te bepalen zielental bevat. Kleinere gemeenten zuilen zóó vele in een onderdistrict worden bij eikander gevoegd als waarvan de gezamenlijke bevolking het door de commissie aangenomen minimum van zielental bedraagt. Art. 8. Elke commissie maakt een verslag harer verrig- tingen op, met bijvoeging van eenen staat, aanduidende: 1. de gemeenten waaruit elk hoofdkiesdistricc volgens het ingeleverd plan zou bestaan met opgave der provincie waar toe elke gemente behoort 2. de bevolking van elk hoofdkiesdistrict en van alle daar in gelegene gemeenten 3. de hoofdplaats van elk hoofdkiesdistrict; 4. den voorgedragen census voor elk hoofdkiesdistrict in het algemeen met de uitzonderingen 5. de voorgestelde verdeeling der hoofdkiesdistricten en onderdistricten Den 29 november jl. stonden alhier voor het provin ciaal geregtshof teregt Theodorus Regtho en Anthotiy Marl- nus Marisde eerste (er zake van moedwillige brandstich ting in een gebouw te Tholen de tweede van medepiigtig- heid daaraan. Beiden werden bij arrest van den hove, van den 3 december daaraanvolgende, na verdediging van de heeren mr. J. P. Dronkersvoor den eersten en mr. M. F. Lantsheervoor den tweeden beschuldigdeontslagen van alle regtsvervolging. De lieer fung. procureur-generaal van dit arrest in cassatie gekomen bij den Hoogen Raad heeft dezer dagen daarvan afstand gedaanen zijn beide personen dientengevolge in vrijheid gesteld. Te Hontenisse werd den heer burgemeester E. F. Noël den 12 dezer, ter gelegenheid zijner herbenoeming in die betrekking, eene serenade met fakkellicht, door het muziek gezelschap van Kloosterzande gegeven. Het heeft Z. M. behaagdbij besluit van den 8 de zer, den baron II. F. C. Forstner van Dambenoykolonel bij den generalen staf van het leger en intendant der opvoe ding van 's Konings zonente benoemen tot ridder met de ster der orde van de Eikenkroon, en zulks bij gelegenheid van het eerst afgelegd examen door Z. K. H. den Prins van Oranje, als een blijk van Zr. Ms. volkoraene tevredenheid over de voortreffelijke wijze waarop hij de opvoeding der Koninklijke prinsenen meer bepaald die van den Prins van Oranje bestuurd heeft. Bij deze zelfde gelegenheid en om dezelfde redenen heeft Z. M. den kapitein jhr. E. A. O. de Casembroot be noemd tot ridder der orde van de Eikenkroonterwijl het eindelijk den Koning behaagd heeft, den heer Margadant in aanmerking der aanhoudende zorgwelke hij als onder wijzer aan den Prins van Oranje besteedt, te benoemen tot ridder derzelfde orde. De Nederlandsche Stoompost deelt mededat de heer E. Wenckebachuit hoofde van veelvuldige andere bezig heden verzocht heeft van de betrekkinghem bij den electro- magnetischen telegraaf langs den Hollandschen ijzeren spoorweg opgedragen ontslagen te worden en dat dientengevolge de raad van administratie aan genoemden heer een eervol ontslag uit die betrekking verleend heeft onder dankbetuiging voor de gewigtige diensten bij de op- rigting en in gebruikhrenging aan de maatschappij bewezen en tevens met het verzoek den raad in voorkomende ge vallen te willen blijven dienen als adviseur, in zaken, be treffende het technische gedeelte van den electro-magneci- schen telegraaf. Volgens de laatste opgaven bedraagt het getal stude.nten (hans te Leyden 454, waaronder 122 van elders, die slechts examen komen afleggen. Te Utrecht 379, waarvan 38 van elders. Te Groningen 226. Rotterdam 13 januarij. Behalve het adres van adhaesie aan de voorgestelde wet op de regeling der scheepvaartwet ten door de kamer van koophandel en fabrieken hier ter stede aan de Staten-Generaal gerigtis hier nog een adres van goedkeuring in omloop, bereids door vele reedershan delaren commissionairs en anderen geteekend. De winter schijnt zich nu met kracht in te zetten. De rivier heeft zich heden morgen van boven af tot aan het Ka- tendrechtsche veer vastgezetverder benedenwaarts is nog eene bevaarbare ruimte. Den Helder 12 januarij. Den 15 dezer zullen aan boord van het oorlogsfregat prins van oranje geplaatst worden de luitenants iste kl. II. de Kramp en W. A. Berghuis de luitenants 2de kl. jhr. E. de Wendt Alberda van Eken- stein, K. G. W. baron van Wassenaar J. L. Klynsma en de officier van administratie iste kl. C. Kohier. Rusland. Het groot arsenaal te Petersburg is thans voltooid; er zijn 2,800,000 zilver-roebels aan ten koste ge legd; deze inrigting neemt, zoo wel wat betreft de schoon heid van het gebouw als de voortreffelijkheid der daarin ge plaatste werktuigen, die voor het grootste gedeelte uit En geland ontboden zijn, een der eerste plaatsen onder soort gelijke inrigtingen in. Berigten van het tooneel des oorlogs in den Kaukasus, behelzen de bijzonderheden van eene schitterende overwin ning door de Russische troepen op den vijand behaald bij gelegenheid van de veiovering van den ontoegankeiijken

Middelburgsche Courant | 1850 | | pagina 1