0 U R A N T. N°. 7. Dingsdag 1850. 15 Januarij. Ucsturcn cn ^bmtuiöttraticn* ISuutcnUubschc &tjbi»gcu. ÜSuitcnlanbsrhe &ijbingcu. JVELBuiBIGIIEIB. Middelburg, den 14 Januarij 1850. De VEREENIGING tot het Bezoeken der Armen dank baar vermeldende de bij haar ontvangene giften alsop den 8 dezer, van S. W.groot 10, en op heden van G.groot f 30; neemt de vrijheid zich aan de voortdurende mildda digheid der Ingezetenen bescheidenlijk aan te bevelen daar bij de strengheid van het Wintersaizoen de behoefte der ar men groot en velen zijn en dezelve met de dusver ontvan gene giften niet zóó kunnen worden bestreden als de Ver eeniging wenschelijk acht. De Directie der Vereeniging voornoemd J. tan REIGERSBERG VERSLUYS Voorz. N. VERIIULST Wz.Penningmeester. Middelburg, den 14 Januarij 1850. DIAKENEN der Nederd. Hervormde Gemeente alhier maken dankbare melding van twee giften ad 2 en f 2 50 op gisteren gecollecteerd, respectivelijk des voormiddags in de Oostkerk en des avondsonder de opschriften voor de Diaconie-/Innen en H. Diaconie; alsmede van eene gift van 200, gevonden in de kerk-collecte des namiddagsNieuwe kerk, onder het opschrift: Diaconie, extra-bedeeling, Q- welke mitsdien tot buitengewone bedeeling zal worden aan gewend. Diakenen voornoemd J. DHONT Pz., Praeses. W. A. DORMAAR Hz., Scriba. Arnemuiden, 14 Januarij 1850. Hartelijk welkom was in deze felle koude, voor Armen bijna zonder voedsel en deksel, de gift van 10, van N. N. op den 11 dezer, bij den Heer de Blaecke de Ligny bezorgd waarvan de Commissie ter voorziening in den buitengewonen nood der Armen alhier, dankbare melding maakten zich bij voortduring voor hare armen vertrouwend blijft aanbevelen. De Commissie voornoemd, J. JOOSSEN. J. van BELZEN, Klz. Domburg, 13 Januarij 1850. Het ARMBESTUUR alhier brengt bij dezen den harte- lijksten dank toe aan den milden gever van twee Coupons, elk van I2,37s, met het opschrift: voor de Diaconie- armen van Domburg, van Q. Moge de Algoede dit werk van Christelijke liefde overvloedig zegenen. Namens het Armbestuur W. LEHMAN de LEHNSFELD. MIDDELBURG, den 14 Januarij. Ter voorbereiding van het werk der verdeeling van het Rijk in kiesdistricten en de bepaling van den census, is door Z. M. den Koning het navolgende besluit genomen en naar aanleiding daarvan door den minister van binnenland- sche zaken eene instructie voor de commissien vastgesteld. JVij IVILLEM lilbij de gratie GodsKoning der Nederlanden, Prins van Oranje-NassauGroot - Hertog van Luxemburgenz. enz.enz. Overwegende dat bij art. 76 der Grondwet is voorgeschre ven dat ter verkiezing der leden van de Tweede Kamer dér Staten-Generaal het Rijk in kiesdistricten zal worden verdeeld. Overwegendedat ten einde aan dit grondwettig voor schrift te voldoen het noodig is voorgekomen ons ten aan zien dezer verdeeling en den census te laten voorlichten door commissien uit leden van gedeputeerde Staten van de ver schillende provinciën zamengesteld. Op het rapport van onzen minister van binnenlandsche zaken van den 7 januarij 1850, no. 193, 2de afdeeling. Hebben goedgevonden en verstaan: 1. Vier commissien te benoemen en deze te belasten met het ontwerpen van een plan van verdeeling van het Rijk in kiesdistricten over eenkomstig de instructie door onzen minister van binnenland sche zaken vast te stellen. 2. Tot leden der commissien te benoemen a. van de commissie voorde provinciën Noordbrabant en Limburg B. J. Mutsaerslid van gedeputeerde Staten der provin cie Noordbrabant. H. J. L. ridder de Stuerslid van gedeputeerde Sta ten van het hertogdom Limburg. b. Van de commissie voor de provinciën Gelderland, Utrecht en Overijssel Mr. D. IV. G. I. H. baron Brantsen van de Zijplid van gedeputeerde Staten van Gelderland. Mr. H. A. Laan lid van gedeputeerde Staten van Utrecht. J. A. baron van Fridagh lid van gedeputeerde Staten van Overijssel. c. Van de commissie voor de provinciën Zuid-Holland Noord-Holland en Zeeland: Jhr. A. L. van Heteren Gevers, lid van gedeputeerde Staten der provincie Zuid-Holland. G. va-7 Bommel lid van gedeputeerde Staten der provin cie Noord-Holland. J. J. Sprengerlid van gedeputeerde Staten der provin cie Zeeland. d. Van de commissie voor de provinciën Friesland, Gro lingen en Drenthe: V P. Koumans Smeding, lid van gedeputeerde Staten der pro vincie Friesland. Jhr. mr. U. IV. F. van Panhuis, lid van gedeputeerde Staten van Groningen. Jhr. R. A. van Echten van Holthelid van gedeputeer de Staten der provincie Drenthe. Onze minister voornoemd is belast met de uitvoering dezes, 's Gravenhage den 9 januarij 1850. (get.) WILLEM. De minister van binnenlandsche zaken, (get.) THORBECKE. QArh. Ct.j Bij besluit van der. 11 dezer heeft Z. M. goedge vonden te benoemen tot burgemeesters in de gemeente Bier vliet .7. .7. Borghstyn in de gemeente Ouwerkerk .7. van der Have; in de gemeente Aardenburg .7. Blindenbachin de gemeente Oost- en West-Souburg jhr. mr. M. C. Paspoort van Grijpskcrke en. in de gemeente Clinge .7. F. Vercauteren. Bij hetzelfde besluit heeft Z. M. benoemd tot burgemees ter van de gemeente Koewacht .7. B. van de Vijveren tot burgemeester van de gemeente Kleverskerke C. de Bree. Bij besluit van 11 dezer heeft Z. M. goedgevonden: 1. het koninklijk besluit van den 1 dezer, voor zooveel de herbenoeming van L. Riemens als burgemeester der gemeente Ritthem betreftin te trekken2. D. Uyttenhooven te ont slaan uit de betrekking van secretaris der gemeente Ritthem. Bij Zr Ms. besluit van den 5 dezer, is aan den werk tuigkundige bij de marine C. Leijdekkersmet den laatsten dec. 1849, eervol ontslag uit zijne betrekking verleend, on der toekenning van wachtgeld. Bij besluit van den 8 dezer, heeft Z. M. tot ridder der orde van den Nederlandschen Leeuw benoemd den heer Antonius van den Heuvel, pastoor der parochie van St. Pie- ter te's Hertogenbosch uit aanmerking der uitstekende dien sten, door hem in het belang der hulpbehoevende volksklasse te dier stede bewezen. Wij hebben naar aanleiding van het Handelsblad ge meld dat voor de vacature in de faculteit der godgeleerd heid aan de hoogeschool te Leyden door curatoren een twee tal gemaakt is, bestaande uit de heeren Doedes en Oosterzee, pred. te Rotterdam. De Leydsche Courant verklaart thani dat dit berigt deels voorbarig iswat betreft het opmaken van een tweetaldeels geheel ongegrondwat de personen aangaat. Naar men verneemtis de bijeenkomst van de Tweede Kamer der Staten-Generaal, welke vroeger vastgesteld was op dingsdag, den 15 dezer, veertien dagen uitgesteld, en nu bepaald op dingsdag den 29 dezer. Men zegt dat bij het ministerie van binnenlandsche za ken wederom eene reorganisatie op handen iswelke tot vereenvoudiging en bezuiniging moet leiden. Tegen 1 april aanstaande zouden namelijk eervol uit hunne betrekkingen worden ontslagen onder toekenning van wachtgeld of pen sioen de heeren IV. J. P. baron Sloet van Toutenburg opperhoutvester; H. PVijnbeek, adviseur voor de zaken van liet onderwijs; mr. A. H. Hartevelt, referendaris; G. L. Zilcken commies, en CoopsP. Bax, D. Post en W, Frundt adjunct-comm'eZen. Te Breda heeft zich eene vereeniging gevormd voor de gemeenschappelijke beoefening en verspreiding der natuur kundige wetenschappen. Den 7 dezer is de eerste zamen- komst gehouden en heeft de heer .7. Badon Ghijben het woord gevoerd over den rijkdom der natuurkundige wetenschap. De vereeniging telde toen reeds 114 leden. De vergaderingen zullen in de winter-maanden geregeld om de 14 dagen plaats hebben. Te Assen overleed in den avond, van den 6 dezer mr. G. Knip horstridder der orde van den Nederlandschen leeuw, raadsheer bij het provinciaal geregtshof, enz., en sedert 1833 tot 1848 lid van de Tweede Kamer der Staten- Generaal. <UQ S t^CfWFh r-o Jf s Gravenhage den 12 januarij. Z. M. is heden ochtend van hier naar het Loo vertrokken. Z. M. zal ook een be zoek afleggen bij II. M. de Koningin-Moeder. Gisteren is het vaandel van het regement grenadiers en de standaard van het regement dragonders van het paleis van Z. M. afgehaald en overgebragt bij de chefs der korpsen. Er hebben in de laatste dagen weder verscheidene ka binetsraden en ministerraden plaats gehad. Men verzekert, dat het gouvernement zich bezig houdt met het in gereed heid brengen en behandelen van onderscheidene ontwerpen van wet, die Uitvloeiselen zijn van de nieuwe grondwette lijke bepalingen en die gedurende deze zitting aan de Ka mers moeten worden voorgedragen. Amsterdam12 januarij. Dezer dagen is hier aange komen rabbi Hirsch Danemark, een Hongaar van geboorte, meer algemeen onder den naam van den wonderman bekend die een groot gedeelte van Europa bezocht, en de bewon derenswaardigste proeven van zijn buitengewoon geheugen en zijnen scherpen blik gegeven heeft. Niet alleen dat hij op het eerste gezigt het getal der regels van een gedrukt of geschreven blad opgeeftmaar hij moet daarenboven de on begrijpelijke gaaf bezitten om in voor hem geslotene He- breeuwsche boeken te kunnen lezen, in dier voege, dat, wanneer men met den vinger eenen regel aanwijst, hij, zon der het boek in te zien, een woord opnoemt, hetwelk op dien regel staat, en daarvan de verklaring in het Iloogduitsc'n geeft. Hij is voornemens alhier proeven van zijn talent te geven. Rotterdam 12 januarij. De Maas was heden met groote ijsmassa's overdekt en was het bijna onmogelijk om aan de veeren over te zettende havens zijn meest allen digt. Niettegenstaande dézen stand van het ijs op de rivier, vernemen wij, dat de schroefstoomboot Sir Robert Peel kapitein Hartheden namiddag van Londen voor deze stad gearriveerd isom dingsdag morgen de terugreis weder te aan vaarden. Naar men verneemt heeft de kamer van koophandel hier ter stedeeen adres van adhaesie opgemaakt en aan de Staten-Generaal ingediendten aanzien van de aangebodene ontwerpen tot regeling der belangen van de scheepvaart. Zij vereenigt zich er in met al het voorgestelde. Alleen zoude zij de uitgaande differentiële regten op Java, 'naar gelang der bestemming naar het moederlandvoor alsnog ongaarne opgeheven zien. Dordrecht den 11 januarij. De rivier voor deze stad is zonder ijs. Boven tot Steenhoek en beneden uit alsmede in de Noord zit hetzelve vast. Boven Steenhoek bij Hardinx- veld is het vol drijfijs, hetwelk eenen uitweg zoekt door de Werkendamsche Killen waardoor de overtogtaan den Moer dijk zeer bemoeijelijkt wordt. Drenthe. Naar men verneemt, ij thans aan (de inge zetenen van de dorpen en gehuchten in deze provincieal waar groote koppels wilde ganzen zich op de koorn-esschen hebben gelegerd en daaraan aanzienlijke schade toegebragt hebbenop het daartoe gedaan verzoekvergunning ver leendom jagten op deze dieren te houden, onder toezigt van jagt-opzienèrs of van vertrouwde ingezetenen zullende de strekking dezer jagten alleen moeten zijnom de ganzen te verdrijven en niet om dezelve te bemagtigen. Kerknieuws. Ter vervulling der vacature ontstaan door het aan den wel eerw. heer J. C. Vorstman verleend emeritaatis door den breeden kerkeraad der Nederduitsche Hervormde gemeente te Rotterdam, uit het twaalftal van predikanten het volgend zestal gemaakt: dd. J. F. Blaauw te Leeuwarden; A. Niermeijerte 's Heer Arendskerke M. N. J. Moltzerte Haarlem; T, Modderman, th. dr. te Leeuwarden .7. P. Stricker, th. dr.te Dordrecht, en G. R. Erdbrink, te Zutphen. Engeland, Londen 9 januarij. Een der dagbladen verzekert dat onder de voorstellen, welke het parlement van regeringswege voorgelegd zullen worden ook twee wetten behooren de uitbreiding van het kiesregt in Engeland en Ierland betreffende. De luitenant der koninklijke marine PVaghorndoor de bevordering der spoedige gemeenschap over land met Oostindië en de Levant zoo algemeen bekend is gisteren in Pentonville overleden. Op den kersdag was hij van Malta, waar hij eenigen tijd tot herstelling van zijne geschokte ge zondheid had doorgebragthier teruggekeerd. Hij heeft den vollen leeftijd van 49 jaren nog niet bereikt. Van het jaar geld hem onlangs van regeringswege toegelegd heeft hij slechts een quartaal genoten maar men vleit zich dat zijne weduwe, uit aanmerking der gróote dienstendoor haren onderneemzieken en onverschrokken echtgenoot bewezen het genot dier jaarwedde behouden zal. Ook te Great Marlow werd gisteren eene bijeenkomst van landeigenaars en andere bij den landbouw belang heb bende personen gehouden om over middelen tot verminde ring der kwijning van dat vak te raadplegen. Onder de aan wezigen behoorde de heer <TIsraëli. Een der genomen be sluiten was te verklaren dat de twaalf millioen ponden ster ling, die, onder de benaming van plaatselijke belasting, tot nationale einden ingezameld, en den bezitters of gebruikers van vaste eigendommen opgelegd worden terwijl deze tevens hun geëvenredigd aandeel in de overige lasten dragen uit een onregtvaardig beginsel worden geheven, en onder de tegen woordige ongunstige omstandigheden een ondragelijke last zijn. Een ander besluit strekte ten voordeele eener belasting op buitenlandsche voortbrengselen. De heer Healdde echtgenoot van Lola Montesis van Cadix in deze hoofdstad aangekomen. Dultschland PVcenen 7 januarij. Bij de laatstelijk bekend gemaakte mededeelingen ten aanzien van den gelde- lijken toestand van Oostenrijkheeft de minister van finan cien doen opmerken dat in Engeland door eene bevolking van 27 millioenen hoofden (zonder de armen-belasting te rekenen) wordt opgebragt eene waarde van 543 millioenen florijnen in Frankrijk door eene bevolking van 36 millioenen eene waarde van 456 millioenen florijnen en dat men dan gerustelijk kan aannemen dat eene bevolking als die van het Oosteurijksche keizerrijk bestaande uit 38 millioenen hoof denzonder eenig bezwaar, in 1847 eene waarde heeft kun nen opbrengen van 150 millioenen en in het vervolg zooveel meer zal kunnen dragen als de meerdere behoeften der jongste tijden zullen vorderen. Van de- zijde der bewindslieden wordt het uitzigt ge opend op het opheffen van den staat van beleg voor de hoofd stad Weenen tegen de maand april of meien voor de stad Praag welligr nog vroeger. Van denzelfden kant wordt verkondigd, dat nog gedurig troepen naar Bohemen worden gezonden ter versterking van het Oosteurijksche observatie-leger aan de Saksische grenzen; dat echter nog geen keizerlijk soldaat deze grenzen is over getrokken en dat zelfs zeer gestrenge bevelen zijn uitge vaardigd, om zich naauwkeurig daarvoor te wachten.

Middelburgsche Courant | 1850 | | pagina 1