MIDDELRURGSCHE C 0 II R A IV T. N°. 6. Zaturda 1850. 12 Januarij. ëe^ttireti ca Qibmhusitatiei»» iShutcnlanbdrftc tTijbinsjcu. Ëuitcnlanbsche QTijbiutjeu. rr MUff TTFEZE ff. Het COLLEGIE van Raden en Generaal-Meesteren der MOntvangen hebbende, ten einde daarop het bij de wet voorgeschreven onderzoek in te stelleneenige valsche vijf- en-twintig cents-stukkenin de Steden Amsterdam en Rot terdam uitgegevenacht zich verpligtingevolge Art. 13 der wet van 19 Mei 1819 Staatsblad no. 31), in verband met Art. 3 der Addirjonnele Artikelen van de Grondwet; de Ingezetenen tegen deze stukken te waarschuwen. Het meest in het oogvallend kenteeken dezer stukken waardoor zij het gemakkelijkst van echte kunnen onderschei den worden, ligt in de kleur, daar deze stukken, hoofdza kelijk uit Tin en Lood bestaande eene blaauwachtig-grijze kleur hebben geheel verschillend van die der echte stukken. Een ieder wordt in het algemeen belang aangemaand zoo danige stukken niet aan te nemen op de Personen acht te slaan die deze stukken raogten aanbieden en dezelve met opgave van alle, tot inlichting dienende, omstandigheden, zonder uitstel aan de Am&tenaren der Justitie of Policie be kend te maken terwijl zoodanige Ingezetenen die vermee- nen dat zij valsche of verminkte stukken welke zij van ande ren ontvangen hebben ook wederom mogen uitgeven, bij deze herinnerd worden aan art. 1 35 van het Wetboek van Strafregt. Utrecht, den 3 Januarij 1850. Ter ordonnantie van het Collegie VAN HAAFTEN, Loco-Secretaris. STAT? O BEL LD YOOR WIJLEN Z. M. KONING WILLEM II, TE "S GRAFEffIfAGE. De HOOFD COMMISSIE tot het oprigten van bovenbe* doeld Standbeeld, heeft de eer ter kennis te brengen, dat bij het openen der Naambriefjes van de twee als verdien stelijk beschouwde Schetsbeelden gebleken isdat beide ver vaardigd zijn door den Heer E. F. Geohges te Utrecht en diensvolgens aan denzei ven de Premie is toegekend. Zij heeft thans uit haar midden eene Commissie van des kundigen benoemd om een bepaald plan voor de uitvoering te ontwerpen, en aangezien men daarbij vooral het juiste bedrag van de beschikbare fondsen dient te kennen neemt zij de vrijheid aan de Sub-Commissien en aan de Gemeente besturen die nog geene opgave hebben gedaan van de ont vangen bijdragen beleefdelijk te verzoeken dit voor den 1 Februarij aanstaande kenbaar te maken aan den Secreta ris der Hoofd Commissie. Zij neemt deze gelegenheid tevens te baat, nogmaals de zoo zeer gewenschte ondersteuning harer Landgenooten in te roepen voor deze echt nationale onderneming. 's Gravenhagcden 9 Januarij 1850. De Hoofd-Commissie voornoemd, Namens dezelve II. HARDENBERG, Secretaris. STRA ff nr O ffI) ER IJ. De regthebbenden opeen Baaltje GRONDNOOTEN, ge merkt p-ps en 8 alsmede op eenige SCUEEPSTUIGAADJE ter 'reede van Hissingen gevischtkunnen zich ter reclame vervoegen bij den Opper Strandvonder Bewesten-Schelde. TFELDARIGHEID. Arnemuiden, den 11 Januarij 1850. De COMMISSIE ter voorziening in den buitengewonen nood der Armen alhier, mag met dankzegging vermelden, dat voor hunne armen bij den Heer de Blaecke de Ligny op den 10 Januarij bezorgd is, één Mud Boekweitenme'el. De goede God doe ook dit voorbeeld navolging-vinden voor onze Armen, bij hen, die armen en eilendigen gaarne''weldoen De Commissie voornoemd, J. JOOSSEN. J. van BELZEN, Klz. De onbekende gever wordt bedankt voor de ons laatstl. week toegezondene gift uit Middelburg. Mogt dit voorbeeld navolgers vinden, dewijl in deze Gemeente, door vele sterf gevallen, het getal der Bedeelden in den laatsten tijd zeer is toegenomen. Serooskerke, den 10 Januarij 1850. Uitnaam van het Diaconie-Armbestuur N. E. ERNST VETTEN. A. VAN HOVE. januarij 11., is over- 3 dezer medegedeelde plombering vatbaar zijn en dat zulke ladingen mitsdien op den gewonen voet, volgens te bepalingen der algemeene wet van 26 augustus 1822 QSta 'tsblad no. 38), moeten worden aangegeven en op den voet van art. 41 der algemeene wet bewaaktten koste van den handel. Curatoren der Leydsche hoogeschool hebben (volgens het Handelsbladtot vervulling van den door het emeritaat van prof. van Hengel vacanten leerstoel der theologie, aan Z. M. een tweetal aangeboden, waarop geplaatst zijn de heeren Doedes en van Oosterzee beide predikanten bij de Hervormde gemeente te Rotterdam. Dit vereischt nogtans bevestiging. In 1849 zijn 34 Nederl.. koopvaardij schepen veronge lukt, verbrand, afgekeurd, verlaten of gesloopt. In de provincie Groningen zijn gedurende dat jaar 31 schepen gebouwd. I11 de Groninger Courant van genomen het in ons nommer van den opstel getiteld Iets over het braken van haken en oogen en de redactie voegt daarbij Bovenstaand opstel door een' Zeeuw in de Middelb. Ct. van den 3 dezer geplaatst, hebben wij overgenomen, vertrouwende dat de daarin vervatte nuttige wenken ook hier behartiging mogen vinden, vooral nu het thans ook weder hier is gebleken zoo als wij boven reeds hebben medege deeld dat het geheele wonder niets dan bedrog is geweest." Dordrecht 9 januarij. Het ijs op de rivier voor deze stad is sedert on/.e vorige niet veel veranderd- Ofschoon sterk toegenomen is het echter nog altijd drijvende en wordt daardoor de communicatie zeer bemoeijelijkt. Achter het eiland was dezen nacht veel drijfijswaardoor de Brabandsche post verscheidene uren is opgehouden. Nijmegen 8 januarij. Ingevolge besluit van de provinciale Staren van Gelderland dd. 19 december jl, hebben heeren gedeputeerde staten dezer provincie goedgevonden heeren districts-commiss. uit te noodigen om hunne werkzaamheden op den bestaanden voet, voor provinciale rekening, over het jaar 1850, tot dar de wet op de gemeente-besturen zal zijn ingevoerd te blijven voortzetten overeenkomstig het reglement op het plattelands bestuur en de verdere voorschrif ten wegens hunne dienstverrigcingen bestaande voorts de verschillende besturen ten Platte lande hiervan te verwitti gen met aanschrijving, om in hunne dienstbetrekkingen tot den heer districts-commissaris respectivelijk te blijven voort gaan op den over 1849 en vroegere jaren gevolgde» voeten wijze. Groningen 7 januarij. Naar men verneemt heeft de raads commissie tot regeling van het feest bij de inwijding vanhet nieuw akademiegebouw alhier in hare vergadering van za- turdagden 5 januarij besloten, dat feest te doen plaatsheb ben in de maand september aanstaande, uit vrees dat in de maand junijwelke rijd vroeger daartoe voorloopig was vast gesteld het gebouw nog niet zal voltooid zijn. In de eerste week van het nieuwe jaarhadden twee ingezetenen der gemeente Nieuwe Pekela, Harm Harms de IVeerdSen., en Jan Berends de Boer, beide rustende zee kapiteinshet zeldzame voorregt, hun gouden bruilofsfeest te mogen vieren. De Limburgsche dagbladen houden zich ernstig bezig met de meer en meer veldwinnende geruchten, wegens onder handelingen tusschen de Nederlandsche en Belgische regerin gen over den afstand van Maastricht voor 27 millioen fr. en van het geheele afgestane gedeelte van den regter-Maas- oever voor 50 millioen fr. aan Belgie. Een dier dagbla den zegt datop welke wijze dan ookeen vreedzaam einde gemaakt moet worden aan de onaangenaamheden waaraan de Hollanders in dat hertogdomzoowel wegens hunne nationaliteitals uithoofde der geloofsbelijdenis van de meerderheid hunner landgenootendagelijks zijn bloot gesteld. - MIDDELBURG, den 11 Januarij. Het was den 3 januarij 11. vijf-en-twintig jaar geleden dat de Cliniscbe school alhier haar bestaan ontving; het be stuur en de vroegere leerlingen hadden dan ook het voorne men dien gedenkdag eenigzins feestelijk te vieren maar door omstandigheden is dit toen verhinderd, 200 dat thans het plan bestaat om zulks in de maand junij aanstaande te geden ken. Door drie der eerste leerlingen van die school zijn circu laires aan alle voormalige leerlingen tot uitnooJiging eener reünie gerigt. Men hoopt op eene ruime deelneming. De minister van financien heeft verstaan dat voortaan geene aangifce op den Rhijnijk kan worden aangenomen van ladingen steenkolen-, wanneer de vaartuigen waarmede die worden aangevoerdniet voor behoorlijke verzegeling of De Tijd deelt den volgenden brief uit Californie mede Mijne laatste missWie bragt a het rerhaal van mijne reis tot op den dag dat ik hier landde. Nadat ook mijne goederen geland wa ren deed ik een uitstapje naar San Francisco om die stad eens in oogenschouw te nemenelke zaak had voor mij een nieuw en vreemd voorkomen, hier een huis, daar een tent, alle door elkander ge mengd. Na ruim een uur geslenterd te hebben besloot ik terug te keeren. Ik spreidde mijn beddedeken onder eene titnmermansbank en sliep behoorlijk tot den anderen morgen toen mij de buitenge wone koude wekte. Ik ging toen uit om een zoo goedkoop mogelijk logies te vinden en na twee uren zoeken bevond ik dat de billijksie prijs was 21 dollars per week en 1 doll. om een nacht mijn bed te spreiden op êehe ruimte gronds van 6 voet. Ik vond dit een en an der buitengewoon duur doch was genoodzaaktbij gebrek aan iets beters mij daaraan te onderwerpen. Het tarief van het voornaamste hotel alhier genaamd Parkers Hotel, is 50 doll. in de week voor kost en logies, ofschoon de le vensmiddelen zeiven nagenoeg zoo goedkoop zijn als in de Vereenigde Staten. Goed ossen en schapenvleesch kost hier van 14 tot 16 Amst. centen; het meel van 8 tot 10 doll. per vat. Visch is schaarsch of schoon de haven er van wemelt; doch tegen betaling van 50 cents per pond zelfs, zoude men niemand vinden om ze te helpen vangen. Een gewoon werksman verdient hier van 6 tot 8 doll. per da" (ƒ15 a ƒ20) en tot dien prijs zijn zij nog schaars te vinden daar de meesten hij de aankomst naar de mijnen vertrekkenen zij die terugkeeren zijn óf te welgesteld om nog te werken óf zoo ver zwakt door ziekteD koortsen en ontberingen van allerlei aard dat zij daartoe niet in staat zijn. Timmerlieden worden op dit oogenblik aangenomen en zelfs aeer gezocht voor 16 a 18 doll. (ƒ40 a 45) per dag. Zij bedingen het beste loon van alle amhachien alhier, de gansche stad wemelt letter lijk van werklieden welke houten huizen oprigten. Men kao hier het buitengewone schouwspel zien, varr een huis dat '3 morgens vroeg wordt begonnen en '«avonds onder dak is, terwijl het drie dag n daarna betrokken wordt. Om het andere huis vindt men eene her berg en toch schijnen allen goede rekening te maken; In elke her berg vindt men van 4 tot 8 speeltafels om welke eene menigte spelers wemelen welke van 10 ure 's morgens tot 121 ure 's nachts ja soms den ganschen nacht doorspelen. San Francisco telt op het oogenblik veel meer spelers, dan er in de gansche wereld te samen zijn zelfs werd mij door iemand verzekerd die goed onderrigt kou zijn dat er in de Vereenigde Staten (waar er anders nog al een aantal van voorhandenwas) geen twintig spelers van beroep waren overgebleven;; men speelt hier zeer hoog; een persoon, een Mexicaausch handelaar, verloor kortelings 700 ons goud op eens en scheen zelfs om dit ver lies zich zeer weinig te bekreunen. Iemand die om 50 doll. speelt, wordt hier voor een kleingeestige speler en chicaneur gehouden en kan zeiden plaats krijgen om aan het spel te komen. Een herberg alhier, zonder 3 of 4 rouleites zoude geen pint drank daags verkoo pen: het is volstrekt geen schande voor iemand, om hem aan het spel te zien daar de respectabelste kooplieden mannen die ieder oogenblik over 50 of 100,000 doll. kunnen beschikken, openlijk van hunne magazijnen en kaDtorennaar de roulette gaan om daar bij dui zenden in het spel te wagen." Kerknieuws, De buitengewone synode der Nèderl. Herv. Kerk zal geopend worden op donderdag 4 april e. k. Men spreekt van meer gewigtige zaken, dan alleen het kiesreglement die daar te behandelen zouden zijn. Eene opening, door den minister van justitie, tevens van Herv. eeredienstaan de synodale commissie gedaan geeft daar toe aanleiding. Te Amsterdam is den 8 dezer plotseling overleden Ds. E. Begemanneen der oudste predikanten bij de Neder- duitsche Hervormde gemeentezijn Eervv. bereikte den ouder dom van 71 jaren. Rusland. Te Kief wordt thans eene ijzeren hangbrug over den Dnieper gebouwd welke naar men berekentde grootste zal zijn tot nog toe in Europa bekend. Rustende op vijf zuilen en vier bogen, zal hare lengte ongeveer 9000 ellen bedragen, hare breedte 53 voeten, waarvan 35 voor de passage der rijtuigen. Tot de constructie van dit reusachtig werk zijn 3,304 tonnen ijzer benoodigd hetwelk door 15 schepen uit Engeland te Odessa wordt aan gevoerd. Men schat de kosten dezer grootsche onderneming op 11 millioen francs. De werkzaamheden aan den spoorweg tusschen Moskou en Petersburg worden ijverig voortgezetin weerwil van de hinderpalen welke de natuur in Rusland tegen dergelijke werken oplevert. Reeds is een gedeelte van dien spoorweg gedurende den afgeloopen herfst tot het vervoer van troepen gebruikt. Duitschland. (Veenen 4 januarij. De IViener Zei- tung van heden bevat de voordragt van den ministerraad be trekkelijk de landsconstitutie voor deafzonderlijke kroonlanden. Da hier in omloop geweest zijnde geruchten van een op stand te Belgradoworden door de heden van daar ontvan- gene berigten tegengesproken. Ten gevolge van de menigvuldige en zware sneeuwvallen heerscht in het postverkeer door het geheele rijk groote ver warring. Uit Praag schrijf: mendat het troepen-verkeer en het transport van amunitie met eiken dag levendiger wordt. Mentz 5 januarij. Heden is door den kommandant der vesting kennis gegeven dat ieder die zich aan ongeregeld heden op de openbare straat schuldig maakt, onmiddelijk door de patrouilles gearresteerd en in de citadel opgesloten zal worden. Hoever de vermetelheid van de lieden der voormalige vrijkorpsen alhier gaatkan men daaruit opma kendat een aantal van zoodanige personen in den afgeloo pen nacht in militaire orde naar de markt trokken, bij het oplezen van hunne namen met een luid present antwoord den en daarop nadat zij hunnen kapitein een vivat gebragt hadden met veel gedruisch afmarcheerden. En dit geschiedt in de bondsvesting Mentz, die een garnizoen van 0,000 man vertrouwde troepen heeft. Ehenaeh. Eene dame onzer stad heeft het kersfeest vol gens de ware voorschriften van Christus gevierdzij beeft name lijk berigten ingewonnen waar gebrek en armoede heerschen lenigde dezelve op de meest doelmatige wijzeging zelve in de armoedigste woningen en deelde ruime giften van onderschei den aard uit. Deze dame was de hertogin van Orleans. Frankfort 4 januarij. De ontbinding onzer constitue rende vergadering, of liever van de meerderheid dier ver gadering (de uit 32 leden bestaande meerderheid heeft namelijk reeds voor het einde van het afgeloopene jaar haar ontslag genomen)is eerst gisteren avond ter kennis ge komen van de meerderheid der inwoners van onze stad en heeft in alle kringen een diepen indruk gemaakt. De be houdende partij gedraagt zich zeer rustig, maar de democra tische partij heeft gisteren avond in haar hoofdkwartier eene zamenkomst gehouden in welke het vrij heftig is toegegaan. De voor het gebouw geplaatste gensdarines zijn echter niet bemoeijelijkt. De meerderheid der constituerende vergadering heeft gis teren avond het besluit genomen om tegen de handelwijze van den senaat te protesteren, en naar men verneemt, zal de democratische partij zich aan dat protest aansluiten. Deze laatste partij zaJ zichvolgens sommigenonthouden van alle deelneming aan de tegen den 2 r, dezer uitgeschrevene verkiezingen van de leden der wetgevende vergadering waardoor de behoudende partij daarbij noodwendig de over hand zal verkrijgen. Anderen daarentegen mcenen dat ds democratische partij veeleer alles zal aanwenden om ia deze gewigtige aangelegenheid de bovenhand te behouden vermits het waarschijnlijk is, dat zij dan de overwinning zal behalen, Men spreekt va» eene Op handen zijnde hervor ming vaa onze burgerwaehf.

Middelburgsche Courant | 1850 | | pagina 1