MIDDELBUBGrSGQE G 0 IJ 1 A IV T. lïedertafel concordia M°. 1. Dingsdag 1 Januari). 1850. Besturen cn ^bmitusiratiei* Woensdag den 2 Januarij 1850. Biuuenltvnbdclie Sijbingen. De abonnements-prijs dezer Courant is 2 ,75 voor drie maanden, en franco per Post ffó- De abonnementen worden voor niet minder dan drie maanden genomen, en ae betaling geschiedt comptantof bij het einde van ieder vierendeel jaars. De inzending der Advertentien behoort le geschieden des morgens voor 10 ure, inaien men dezelve in het eerst uit te geven nommer wil geplaatst hebben. De Advertentien worden berekend tegen 22 cents do regel, met uitsondering van Ifuwei lijks-Geboorte- en Doodbekendmakingenwaarvan de prijs isvan één tot zes repels f 1 ,50 en voor iederen regel daarboven 22 cents. Dezelve behoeven niet op gezegeld papier geschreven te zijnalzoo bij elke plaatsing eener Advertentie het Itegt van Zegel (35 ets.) moet worden betaald De GEDEPUTEERDE STATEN van de Provincie ZEE LAND Brengen bij deze ter kennis van de Ingezetenen dezer Provincie, dat de Rekemtigen en Verantwoording van den Heer Mr. M. H. van SON, Arrondissements-Betaalmeester te Middelburg, wegens de Provinciale Fondsenvan de diensten 1846, 1847 en 1848, Jaargang 1848, door de Algemeene Rekenkamer bij hare resolutie van den 3 dezer maand, No. 45, zijn gearresteerd, en dat de voorschrevene Rekeningen met den vergelijkenden Staat over de dienst 1846, mitsgaders met de algemeens Provinciale begrootingen over de diensten 1846, 1847 en 1848, in het Bureau der tweede Afdeeiing van de Provinciale Griffie ter inzage voor een ieder zullen zijn nedergelegd van Maandag den 7 tot Zaturdag den 19 Januarij aanstaande (de Zondag uitgezonderd) van des voormiddags negen tot des namiddags vier ure. Middelburg, den 21 December 1849. De Gedeputeerde Staten voornoemd VAN VREDENBURCH. Ter ordonnantie van dezelve SLEGT. De STAATSRAAD, GOUVERNEUR van de Provincie ZEELAND Brengt bij deze ter kennis van de belanghebbenden dat met den eersten Januarij aanstaande en vervolgens, ten Kan tore van den Arrondissements Betaalmeester te Middelburg zal worden uitbetaald 1®. Het Kapitaal, met 12! percent Premie op de aflos sing, en de Rente ad 5 percentover 1849, van de Obli- gatien ieder groot ƒ1000, genommerd 9. 21. 50. 72. 81. 124. 127. 130. 134. 144. 151. 152. 162. 595. 204. 247. 275 en 283 van de Provinciale Negotiatie van 290,000 ter verbetering der Groote Wegen en Commu- nicatien in Zeeland; zijnde de eenige welke van voorschre vene Negotiatie nog moeten worden afgelost, en zulks tegen intrekking der zoo even opgenoemde Obligatien 2°. De Interessen over den jare 1849 van de Provinciale Negotiatien van ƒ20,000, 220,000 en ƒ24,000, respec- tivelijk voor de instandhouding der bestaande Stoomboot- dienst in het Veer van Vlissingen op Breskens,voor de verbetering der Wegen in het Kierde en Vijfde District en voor de verbetering der Communicatie tusschen Zuid- en Noordbevelanden zulks tegen intrekking der daarvoor afgegeveue Coupons 3°. De Kapitalen der op den 3 September 11. in het open baar uitgeloten Obligatien in de voorschrevene Geldleening van ƒ20,000, genummerd: 11. 17 en 33, ieder groot 500, en in de voorschrevene Geldleening van ƒ220,000, genummerd: 4. 31. 50. 92. 101. 116 en 208, ieder groot 1000 en zulks tegen intrekking dier Obligatien met de daarbij behoorende niet verschenen Interest-Coupons. Wordende de belanghebbenden tevens verzocht, de voor schreven Interessen en aflosbare Kapitalen zoo dra mogelijk ter aangegeveu plaats te doen ontvangen. Middelburg, den 26 December 1849. De Staatsraad, Gouverneur voornoemd, VAN VREDENBURCH. PUBLICATIE. BURGEMEESTER en WETHOUDERS der Stad VLIS SINGEN; Brengen bij deze ter kennis van elk en een iegelijk Dat ten gevolge van het aan den Heer P. A. de LIGNYop diens verzoek, verleend eervol ontslag als Onderwijzer op de Stads Fransche en Engelsche School, de waarneming dezer School door den Stedelijken Raad,in afwachting van de nieuwe algemeene verordeningen op het onderwijs, tijdelijk aan eenen anderen daartoe bekwamen Onderwijzer is opgedragen, welke op den 2 Januarij 1850 met zijne Lessen eenen aanvang maken zal, en wel voorloopig in het aan de Stad toebehoofende Ge bouw gelegen aan de IJzerenbrugen zulks op den voet en overeenkomstig het door den Raad in deszelfs bijeen komst van den 17 December laatstleden vastgestelde Reglement. Gevende Burgemeester en Wethouders tevens kennisdat door den Raadte gelijker tijd een nader Reglement is ge arresteerd geworden voor den Onderwijzer in de Wiskunst, en dat van deze beide Reglementen, waarvan afschrift aan Hee- ren Provinciale Staten van Zeeland is toegezonden, binnen weinige dagen exemplaren bij den Stads-drukke: P. C. Ver hoef, tegen betaling van 35 centzullen te bekomen zijn. Vlissingen, den 28 December 1849. Burgemeester en Wethouders voornoemd J. W. CALLENFELS. Ter ordonnantie van Hun Ed. Achtbare S. van der SWALME. BEKENDMAKING. De CENTRALE DIRECTIE van IValcheren brengt bij deze ter kennis van de belanghebbenden die daarbij zouden willen tegenwoordig zijn, dat op Donderdag den 3 Januarij 1850, des voormiddags ten half twaalf ure, in haar Lokaal in de Abdij de gewone uitloting zal plaats hebben voor de Negotiatie ten laste van den Straatweg vau Serooskerke naar Domburg 7VEID AD I GD E II) Middelburg, den 31 December 1849. De VEREENIGING tot bet Bezoeken der Armen maakt dankbare melding van de navolgende giften: den 10, van B een stel Soepkaartvan de Commissie tot uitdeeling van Spijs aan minvermogenden 63 stel dito, den 25, uitdecol; lecte des voornnddags in de"Afcuwe Kerk van A. 2,50, en van N. ƒ25, en uit de collecte des namiddags in de Oostkerk op gisteren van NN. 20 alsmede op heden van X. IJ. Z. 20. De Directie der Vereenigitig voornoemd A. M. CRAMER, Vice-Presidetu. N. VERHULST Wz.Penningmeester. Middelburg, den 31 December 1849. DIAKENEN der Nederd. Hervormde Gemeente alhier, maken dankbare melding eener gift van twintig Gulden in Goud gecollecteerd op gisteren namiddag in de Oostkerk onder het opschrift: Diaconie extra bedeeling van N. N. Zoo ook dat het mede door hen te dier tijd en plaats ont vangen verzegelde pakje van N. N.voor de Vereeniging tot het Bezoeken der Armen is bezorgd bij den Heer Amanu ensis van den Algemeenen Armen. Diakenen voornoemd J. A. van NEDERVEEN, Praeses. Cs. NUYS Scriba. het genomen requisitoiren de plegtige openbare teregtzic- ting gesloten. Veere, den 28 December 1849. Heden had de Commissie uit de beide Armbesturen binnen deze Stad her genoegen uit handen van den Heer ,7. M. Kuiler alhier, de aanzienlijke gift van ƒ80 namens X. uit Middelburg te mogen ontvangen; voor welke gift door haar hartelijk dank aan den edelen onbekenden gever of geefster wordt toegebragt. Zij werd dan ook in staat gesteld om door deze en de reeds vroeger geannonceerde giften eenen aanvang te maken en eenigen tijd voort te gaan met het verstrekken van warme Spijs en Brandstoffen, aan de aan hunne zorg toevertrouwde Armen en Behoeftigen. Namens de Commissie voornoemd M. J. van den HEUVEL. L. van WALLENBURG. Arnemuiden den 30 December 1849. De COMMISSIE ter voorziening in den buitengewonen nood onzer Armen maakt met hartelijke blijdschap melding van de ontvangst eener gift, zijnde 1 Rnss. Coupon, ver schenen 1 Januarij 1850, groot 50No. 10439, op den 29 dezer bij den Heer de Blaecke de Lignyhoe welkom deze gift is en elke gift zal wezen kan elk gevoelen die de verregaande armoede en ellende onzer Ar.p eenigzins van nabij kent. De Commissie voornoemd, J. JOOSSEN. J. van BELZEN, Klz. MIDDELBURG, den 31 December. Den 27 dezer had alhier in eene plegtige openbare teregt- zitting van het Provinciaal Geregtshof, welke door het mee- rendeel der bij hetzelve ingeschreven advokaten en proku- reurs in costuum werd bijgewoond de installatie plaats van den nieuw benoemden griffier van dat hof, den heer mr. J. IV. de Bruyn. De nieuwbenoemde ter zitting tegenwoordig zijnde, werd door den heer advokaat-generaal fungerend prokureur-gene- raal eene toepasselijke rede gehouden, dieren slotte de voor lezing requireerde zóó van het koninklijk besluit van be noeming als van de akte van eedsaflegging des benoemden griffiers. Deze voorlezing door den als griffier fungerenden raads heer geschied zijnde werd door den presidentmet terug- zigt op het deswege reeds even te voren gezegde door het openbaar ministerie op gelijke wijze hulde gedaan aan de nagedachtenis van den zoo waardigen ontslapene, den grif- lier Abraham Vréke en herdacht de smartvolle verliezen die het hof in den loop van dit jaar geleden had door het afsterven van twee raadsheeren en van den heer prokureur- generaal, waarna de nieuw benoemde door Z.E. G. A. werd geluk gewenscht met zijne benoeming en verzochtals zijnde thans wettig geïnstalleerd op het voor hem opengelaten ge stoelte plaats te nemen waarna de heer mr. de Bruyn zit ting nam en de gedane toespraken in gepaste bewoordingen hebbende beantwoord zich tevens heeft aanbevolen in den vriendschappelijken omgang der heeren advokaten en proku- reurs bij dit hof ingeschreven die met hunne tegenwoor digheid bij deze plegtige gelegenheid ook hem vereerden. Nadat de deken der orde van advokaten mr. Ph. van den Broeckeden benoemden griffier op hartelijken toon had begroet, is aan den procureur-genera;*! akte verleend van Vrijdag II. had ter teregtzitting van het Provinciaal Geregts hof alhier de behandeling plaats der zaak van den apotheker in het burgerweeshuis ter dezer stedeAdriaan Johannes fybaard Na het hooren van 24 getuigen, zoo vanwege het open baar ministerie als ten verzoeke van den beschuldigde ge dagvaard en nadat deze mede over het hem ten laste ge legde was ondervraagd werd door den heer advokaat-gene- raalfungerend prokureur-generaalmr. M. Verbrvgge de acte van beschuldiging toelichtende betoogd dat de teregt- staande sedert het voorjaar van 1845 tot 27 octoberjl. zijne meerderjarige dochter in zijne woning had afgezonderd gehoudenzoo door afsluiting van den trap die toegang tot haar slaapvertrek verleende, gedurende een gedeelte van den avond en den ganschen nacht, als door haar des daags te doen in het oog houden en aanhoudenden zedelijken dwang op haar uit te oefenen. Op grond hiervan werd door zijn wel-edel. gestr. gerequireerd dat het hof den beschuldigde zou schuldig verklaren: „aan het langer dan ééne maand in bewaring houden Qsequestrationj van een' meerderja- rig persoon zonder bevel vau eene gestelde magc en bui- ten de gevallen waarin de wet het vasthouden van een persoon beveelten hem mitsdien bij toepassing der wee te veroordeelen tor de straf van het zwaaijen met het zwaard over het hoofduit te voeren op een schavot met alle dezelfde toebereidselenwelke bij de onthoofding worden in acht genomenipitsgaders in een confinement in een tuchthuis niet te bovengaande den termijn van twintig B achtereenvolgende jaren." De verdediger des beschuldigden, mr. P. J. G. van Dig gelen, hierna het woord bekomen hebbende, werd doe zijn wel-ed. gestr. uiteengezet: i°. dat de beschuldigde schoon erkennende sinds ongeveer vijf jaren gemeiden tra des avonds bij het naar bed gaan zijner genoemde dochte met een grendeltje te hebben gesloten of doen sluiten eu dien te hebben doen openen des morgens, zich daarmede i den geest der wet niet aan in bewaarhouding of in bewaar stelling (sequestration) had schuldig gemaakt; dat de ver eischten daartoe in alle opzigten werden gemistdat d ongesloten voordeur voor haar even als voor de andere huis genooten gedurende alle dagen had open gestaan en was toe gankelijk geweest, zoodat zij des verkiezende kon uitgaan, en meerderjarig zijndewanneer de gestelde orde in haar 's vaders huis haar niet aanstond had kunnen wegblijven dat zij niet in het oog was gehouden en geen'zedelijke dwang op haar was uitgeoefend welke laatste zelfs nimmer seques- tratie kan bewerken 2®. dat al kon des beschuldigden han delwijze gezegd worden het in bewaringhouden van een per soon te zijn, die handelwijze nogthans in het gegeven geval niet srrafbaar was wijl het bestaan van kwaad opzet dolus malusj niet alleen was onbewezen maar daarvan zelfs geen schijn aanwezig werd gevonden; 3®. dat al ware er strafbare sequestratie gepleegd deze niet gedurende meer dan ééne maand doch telkenreize gedurende ongeveer twaalf uur had plaats gevonden, en alzoo de bedreigde straf, ook uit dien hoofdeniet kon worden toegepastdat nogthans van die kortere sequestratie, naar aanleiding van het onder 1 betoogde, almede geen sprake wezen koude, waarom, aangezien des beschuldigden handelingen noch misdaad, noch wanbedrijf noch overtreding opleverden werd geconcludeerd tot ontslag van alle regtsvervolging ter dezer zake. Na re- en dupliek bepaalde het Hof de uitspraak op zatur dag ochtend ten elf uurwanneer door hetzelve overeenkomstig de conclusie van den verdediger en bij een gemotiveerd arrest werd uitgemaaktdat de misdaad van in bewaarhouding fsequestrationj noch eenige andere strafbare daad door den beschuldigde was gepleegden deze mitsdien ontslagen van alle regtsvervolging ter dezer zake waarop hem dan ook zijne vrijheiddie hij sinds ongeveer negen weken had gemist,onmiddelijk werd wedergegeven. Zoo veel wij zijn te weten gekomen is de schadedoor den wind en de hooge zeeën aan de waterwerken in deze pro vincie veroorzaakt, niet zoo belangrijk als men vreesde die te moeten verwachten. Zij bepaalt zich tot het gewone bij storm en hooge vloeden. Uit Vlissingen, den 29 dezer1, meldt men ons het vol gend ongelukkig voorval Heden morgen omstreeks 8 ure ontwaarden wij een vaartuig uit zee komende, hetwelk tusschen de banken scheen geraakt te zijn. Weldra na het opklaren van het dikke weder zag men onzen angst verwezenlijkten had men gaarne ter hulp gesneld maar de sterke stroom van het wassende water en de harde noord-westen wind beletteden zulks. Om 12 ure werd het schip een wrak, en kon men, door middel van verrekijkersde masten omver zien vallen. Na één ure zag men iets aandrijvenwaarop men vermeende twee menschen te bespeuren. Oogenblikkelijk ging eene Belgi sche loodssloep van hier uit, bemand met schipper de Kin deren, schipper Olsen loods de Meire en vijf partlknlieren en daarna nog een schokker. Schipper de Kindiren had de tevredenheidzijne mensch-

Middelburgsche Courant | 1850 | | pagina 1