MIDDÜIjBUB&SCIIE COUR Al N°. 156. Zaturdag 29 Beceml IScotuircti cn Ctbmtiuötiratiett* imntcttlinibddtc tTijbiagcu. Ü5micui«uifr0dte »i. SLUITING DER GROOTE JAGT. NOTIFICATIE. De STAATSRAAD, GOUVERNEUR van de Provincie ZEELAND Brengt bij deze ter kennis van de belanghebbenden dat door Zijne Excellentie den Opperhoutvester, met overleg van Hun Edel Groot Achtbaren de Gedeputeerde Staten de zer Provincie, de Sluiting der Croote Jagt is bepaald op den 31 dezer maand, roet Zons-ondergangzullende het tijdstip der sluiting van da Jwgc op CauzcnEenden en //'«- tersnippen nader worden vastgesteld. En ten einde niemand hiervan onwetendheid voorwende, zal deze worden afgekondigd en aangeplaktwaar zulks te geschieden gebruikelijk is, mitsgaders in het Provinciaal Blad geplaatst. Middelburg, den 24 December 1849. De Staatsraad Gouverneur voornoemd VAN VREDENBURCH. WELDADIGHEID. Middelburg, den 28 December 1849. Met openlijke dankbetuiging aan de Leden der op 26 de zer in de Koorkerk gehoudene Zangvereetiigingalsmede aan de betrokkene autoriteiten en aan allen welke tot het wel slagen van het liefdadige doel dier Vereeniging wel hebben willen medewerken, herigten de ondergete-ekenden de ont vangst eener som van 236,30, wegens 714 Toegangkaart jes, zoodat, 11a aftrek van 21,61 voor drukkosten, aan hen is geworden eene som van 214,69, tot buitengewone bedeeling der Armen zijnde bij voormelde gelegenheid in de kerkbussen gecollecteerd twee Gulden en dertig cent. Verder geven zij kennisdat zij de op Diogsdag voor middag in de Nieuwekerk gecollecteerde twee verzegelde pakjes, gemerkt, van A.en N.voor de Vereeniging tot het Bezoeken der Armen hebben doen bezorgen bij den lieer N. Verhuist Wz. Diakenen der Ned. Herv.i Gemeente alhier, en Namens dezelve J. A. van NEDERVEEN, Praesis. Cs. NUYS Scriba. MIDDELBURG, den 28 December. Het Staatsblad no. 62 behelst een koninklijk besluit van den 15 december jl. houdende nadere bepalingen ten aan zien van de vergoeding voor reis- en verblijfkosten. Daar bij worden de bezoldigde burgerlijke rijks-ambtenaren, ge- emploijeerden en bedienden daaronder begrepen allen dje voor alsnog onbezoldigd doch met het uitzigt op toekom stige plaatsing in bezoldigde betrekking den lande dienen onder den titel van surnumerairenkweekelingen of wat dies meer zij, de officieren en adelborsten van 's Rijks zee- magt en de aan die rangen geassimileerdende officieren der landmagt en de daaraan geassimileerden, alsmede andere mi litairen en militaire beambten met betrekking tot hunne reis- en verblijfkosten verdeeld in vijf klassen. De vergoeding wegens reis- en verblijfkosten wordt voor iedere klasse bepaald als volgt: reiskosten per uur afstands iste kl. 75 ct.2de kl. 60 ct.3de kl. 45 ct., 4de kl. 30 ct.5de kl. .25 ct.verblijfkosten per dag: iste kl. 8 ode kl. ƒ.6, 3de kl. 4, 4de kl. ƒ2,50, 5de kl. 2. Wegens reizen buiten 's lands wordt de vergoeding voor reis- en verblijfkosten telkens bij afzonderlijke besluiten ge regeld. Het heeft Z. M. den Koning behaagd bij besluit van den 22 dezer tot generaal der infanterie te benoemen, den luitenant-generaal hertog Bcrnhard van Saksen-Wcimar kommandant van'het leger in Oost-Indie. Van Regeringswege- is afwijzend beschikt op de adres- en van inwoners ei landbouwers of veehouders in Fries- id houdeude dat het, bij koninklijk besluit van ,0 october 1-849, goedgekeurde reglement nopens de scha- rrgoedjngen uit de provinciale fondsen en de daarmede in verband staande belasting op het rundvee en de ongebouwde eigendommen over 1849 en 1850 ([bekrachtigd bij de wet van 14 september 1849 Staatsblad no. 43) niet ten uit voer mogten worden gelegd. Naar men verneemt heeft de meerderheid van de Eerste Kamer der Staten Generaal wier oordeel over de voorge- dragene Staats-begrooting voor 1850 niet gunstig wasech ter geoordeelddat de omstandigheden der tijden voor de aanneming der Staats-begrooting in haar geheel pleitten. Men gevoelde zich daartoe genegen als noodzakelijk in het tegenwoordig tijdstip. In den aanvang van het verslag der commissie van rapporteurs uit de Tweede Kamerover het ontwerp tot vaststelling van briefport en regeling der brievenposterij wordt algemeene hulde gedaan aan de met zorg bewerkte memorie van toelichting, die dat ontwerp vergezelt. Voorts blijkt dat in al de afdeelinger. het beginsel der wetdat de uitsluitende bevoegdheid tot het brievenvervoertegen ge not van vrachtaan den Staat toegekend en door strafbe palingen verzekerd moet blijven, aanleiding tot gewigtige bedenkingen heeft gegeven. Vele leden meenden datne vens eene wél ingerigte lands-brievenposterijonder zekere voorwaarden en beperkingen de mededinging van bijzondere ondernemingen moest worden toegelaten waardoor, naar hun inzien uit meer dan één oogpunt het algemeen belang het meest zal worden bevorderd. Zelfs uit een financieel oog punt zou dit toelaten der mededinging van bijzondere onder nemingen ligt zoo nadeelig niet zijn als men zich voorstelt. Eenige leden gaven derhalve in overweging, of niet een middelweg kon worden ingeslagen door de invoering van het stelsel, dat elke briefdoor eene bijzondere onderneming verzonden, onderhevig zal zijn aan een postzegel of stem pel, dat eene bepaalde som, bijvoorbeeld vijf centskost, ofwel dat het bestuur der brievenpost, op den aangeduiden voetomslagen voor de verzending van brieven door bij zondere ondernemingen beschikbaar stelde. Vele andere le den waren echter van een tegenovergesteld gevoelen. Voorts is onder anderen de meeninij dat het tegenwoordig ontwerp zeer onvolledig is, hetwelk in verschillende punfen werd aangewezen. De op den 26 dezer alhier in de Koorkerk gehoudene opvoering van zangstukken, uit de Psalmen, Evangelische gezangen en andere liederenheeft zeer veel goedkeuring mogen wegdragen en deze vereeniging van beoefenaren der zangkunst verdient daarom zoo wel lof wegens het edele doel, als wegens cetie goede en ordelijke uitvoering. De sterke noordwesten wind en 't daarbijkomend spring tij, hebben in den afgeloopenen nachten heden namiddag, een aanmerkelijk hooge vloed veroorzaakt; evenwel mogen wij ons verheugen dat de maatregelen zoo van stadswege als door de ingezetenen genoraeu die op de bedreigde plaatT sen woonachtig zijn tot heden alleen tot eene prijzenswaar dige voorzorg hebben mogen verstrekken en het water of schoon op de kaden staande, niet in de kelders of huizen is gedrongen- Naar wij vernemen hebben de zeedijken van VVestkapelle en de Vrouwepolder meer of minder schade bekomen. Wij zijn deswegens nadere berigten inwachtende. Men verneemt, dat met mei 1850 de volgende garni- zoens-verwisseling van het iste en 6de regement infanterie zal plaats hebben: iste regement, staf, kolonel Croes naar Vlissingeniste bataillon, majoor Pfeiffernaar Bres- kens2de bataillon majoor Margadantnaar Neuzen 3de bataillon, majoor van Munniehen het 4de bataillon, luitenant-kolonel Kampsbeide naar Vlissingen. 6de regementstaf, kolonel de Villeneuve naar Nijmegen; iste bataillon majoor Thomassetnaar Grave 2de bataillon, majoor Stolte naar Nijmegen v 3de bataillon majoor Fischer naar Gorinchem 4de bataillonluit.-kolonel Dumoulin naar Nijmegen. NijmCour.') Men leest het volgende in de Amsterd. Courant Uit een verslag van een bezoek aan de Ilollandsche koloniën in Michigan en Wisconsin door den wel-eerw. heer Wijckhoffop gedaan verzoek van de algemeene syno de der gereformeerde Protestantsche Hollandsche kerk van Noord-Amerika in de maand juni] 11.ontleenen wij de vol gende opgave De stad Holland met haren omtrek bevat 235 huizen, Groningen 30, Zeeland 175, Drenthe 45, Fries land 69, Overijssel 35, het Graafschap 50, te zamen on geveer 630 huizen met eene bevolking van nagenoeg 3000 zielen." Het portret van Z. M. Koning Willens door den heer N. Pieneman geschilderd prijkt sedert eenige dagen op de tentoonstelling der maatschappij Arti et Amicitia, te Amsterdam, alwaar het de algemeene bewondering wekt. In de Provinciale Groninger Courant leest men on der dagrekening van 24 dezer het volgende Met genoegen vernemen wij, dat het elfjarig meisje te Ulrum waarvan voor eenigen tijd melding gemaakt werd als hebbende dertig koperen haken gebraaktnaar Groningen vervoerd en aldaar onder zorgvuldige geneeskundige behan deling is gesteld. Naar men hoort, is het getal haken die dje het kind kwijt geworden isreeds tot 44 geklommen daarbij had zij ook bedvederendradenzijdekoperen oogen en stukjes ijzerdraad van zich gegeven. „Tot zonderlinge geruchten geeft dit geval aanleidingen het is bedroevend dar ook het bijgeloof in dezen eene voor name rol speelten het op nieuw gebleken isdat het denk beeld van betoovering ook te Ulrum nog niet is uitgestorven. Een van beidezegt de berigtgevermoet waarheid wezen het kind heeft die voorwerpen bij zich gehad, hoe dan ook ingekregen, en de natuur is werkzaam geweest om het er van te ontlasten, en dan is het voorzeker eene zaak die de aandacht der geneeskundigen overwaardig is; of het kind had die dingen niet bij zich en dan zou er sprake kunnen zijn van bedrog dat bij zulk een jong reeds zoo veel ge leden hebbend meisje echter niet te veronderstellen is, noch bij de zuster van bet kind en haren echtgenoot, die het wees je opvoeden en verzorgen. Nu het kind onder naauwkeu- rig geneeskundig onderzoek gesteld is, zal het weldra blij ken wat er van de 'zaak zij." Men schrijft uit Maastricht 23 december Al weder hebben wij van hier een hevigen brand te melden. In den afgelooper. nacht is namelijk eene landhoeve met al wat zij bevatte een prooi der vlammen geworden." Af?* 'S-jAiC-Oara-, St. Laurcns den 28 december Mogten de ingezetenen dezer gemeenten nu ruim vijf maanden geleden, zich verheugen in liet vieren der vijf-en-twintigjarige ambts- bekleeding Tan derzelver geachten secretarisniet minder heugelijk en verblijdend was het voor hen (iets wat zoo zeldzaam plaats heeft) dat zulks nog in ditzelfde jaar mogt te beurt vallen aan het alge meen geacht hoofd van het bestuur, den wel-edelen heer Ilubertus Hekkerprocureur te Middelburgwelke bij koninklijk besluit van 23 november 1824, tot hoofd van het plaatselijk bestuur van Sint- Laurens en Brigdarnme benoemd en op den 23 december daaraan volgende gcinatalleerd op dien dag deszelfs ambt aanvaard en se- dert onafgebroken bekleed heeft. Groot was derhalve de vreugde der idgezêT j naderde dat ook het gedachtenisfeest zou gcTièV manonder wiens bestuur deze gemeente zich gedarenue- lange reeks van jaren in voortdurenden bloei en welvaart mogt^ heugen; van den man die hunne belangen waarlijk toegeda dezelve steeds op de beste wijze heeft behartigd en daardoor geloei heeft als een waar burgervader dien naam te verdienen. Dan vermits die dag op eeQen zondag invielen de achtenswaa| dige burgemeester zijn verlangen had te kennen gegeven om herdenking aan dat heugelijk tijdstip godsdienstig aan te vangan zoo had ZEd. zich dan ook dien dag met den heer secretaris naar de gemeente begeven orn de voormiddag godsdienst bij te wonen bij welke gelegenheid almede de armen der gemeente niet zijn ver geten en werd dus de verdere feestviering tot den volgenden dag verschoven. Reeiïs vroeg in Oen roojgen m». (i:-c dag' beijverden zich <le in gezetenen zoo te Brigdarnme als te St. Laureus om door bet uit steken van vlaggen van hunne deelneming in dit heugelijk feest ta doen blijken, want de zoo algemeen geachte burgemeester zou door den gemeenteraad daartoe uitgenoodigd zich dien dag ander maal naar de gemeente begeven om de viering van deszelfs vijf- en-twintigjarige ambtsbetrekking bij te wonen. Na dns aldaar ten 12 uren des middags andermaal te zijn aange komen werd ZEd. in het daartoe met veel smaak versierde school- locaal binnengeleid, en na aldaar door een' der assessoren, op eene regt hartelijke en gepaste wijze te zijn toegesproken en verwelkomd onder dankbetuiging namens de geheele gemeente, voor deszelfs on, vermoeiden en belangloozen ijver in het behartigen van derselvd* welzijn en onder optelling van de vele weldaden welke zij ondeï zijn bestuur had genoten met toewensching van 's Hemels zegen over zijn persoon en betrekkingen, terwijl hem door voorn, assessor namens het plaatselijk bestuur een geschenk in zilver werd aangeboden «Is een bewijj van achting en verknochtheid aan zijnen persoon. Nadat ZEd. vervolgens nog door onderscheidene afzonderlijke toe spraken was verwelkomd alle welke door den nederigen en aebtens- waardigen man minzaam en met hartelijke deelneming werden be antwoord Werd ZEd. ten slotte nog verrast door een juist voor deze gelegenheid geschikt en toepasselijk lied der schooljeugd, welke daarin eenigen tijd te voren door den geachten onderwijzer was geoefend. "Welke jeugd dan ook daarna door den heer bur gemeester op eene gulle en onbekrompene wijze werd onthaald en verder met allerlei kinderlijke spelen en het zingen van liede ren op eene gepaste en regt vrolijke wijze en tot innig genoegen van de daarbij tegenwoordige bejaarden dien avond doorbrak. Zullende deze plegtiglieden heden middag dooreen' ten huize van den heer Rekker te houden vriendschappelijken maaltijd door do leden van het plaatselijk bestuur en nog eenige andere genoodigden, worden besloten. JU, Engeland. Londen 24 december. Vrjj stelljg wofdf verzekerd dat het parlement den 29 januarij zijne werkzaamheden hervatten zal. Of de koningin in persoon de fitting zal openen is nog onzeker. Ook in Yorkshire werd dezer dagen eene groote ver gadering van voorstanders der bescherming van den land bouw gehouden, eii in Worcestershire heeft zich een genoot schap tot bevordering van dat doel gevormd. De Parijsche correspondent van een der Engelsche dagbladen zegt dat de salons der prinses Lieven thans zeer druk bezocht worden, en dat de aandacht aldaar bijzonder door de redeneringen van den heer Guixot wordt geboeid. Men vindt personen die wanen dat in deze salons politieke plannen tegen de vrijheid van Europa gesmeed worden. Vol gens het bepaald verlangen der prinses is itt dat hotel de ka mer waar prins Talleyrand gewoonlijk arbeidde volkomen in denzelfden staat gebleven waarin zij zich in zijnen tijd bevond en bij hare receptien is zij op dezelfde blaauwe sofa gezeten waarop die staatsman gewoon was te rusten. Van Malta schrijft men dat de Engelsche oorlog schepen Prince Regent en Thetis den 14 dezer waren aan gekomen en de reis naar Gibraltar en Lissabon zouden voort zetten. Hierdoor wordt het gerucht gelogenstraft dat de admiraal Parkerten gevolge van voortdurend misverstand tusschen Rusland en Turkije, het noodig geacht had deze schepen zijn esquader niet te doen verlaten. IDuitscIilaiiiI. IVeenen 22 december. In Boheme neemt de cholera toe de ziekte heerscht daar iii niet min der dan 168 plaatsen. Het geschil tusschen Turkije, Oostenrijk en Rusland is eindelijk vereffend en wel op grond van de door de Por- te gedane voorstellen. De Polen die tot cun Islamj gegaan zijn worden niet uit het land gezetmaa uit de provincie Rumelie verwijderd worden. Di1 lingen worden naar eene meer verwijderde Turkse cie gebragt en zullen daar een jaar lang ouder bj zigt staan. Frankfort 23 decemberHet zoogenaamd schijnt thans geheel op den achtergrond ge den om plaats te maken voor de voorloop sie die op hare beurt slechts de voorloj nieuwen bondsdag. Naar wij vernemen handeling dier commissie het woord rijk het woord bond vervangen worden. R kas in dien v-an bondskas ve mededeeling van een voorna1 Ook zijn de vroegere bij h, ambtenaren van hunne funct en Oostenrijkers vervangen g| tracfit op alle mogelijke wij2 dags weder te herstellen. Met uitzonderiig van de; de overige rijksninisters r weldra geen spo>r meer van Het archief en de rijkskas sie afgeleverd, 'etgeen te; zeer spoedig Kf Bewerkstel - De Wfembergsche

Middelburgsche Courant | 1849 | | pagina 1