COURANT. AP. 155. Donderdag 1849. 27 December. ïacstwrcti ca £lbmiat0traUciV SLUITING DER GROOTE JAGT. NOTIFICATIE. De STAATSRAAD, GOUVERNEUR van de Provincie ZEELAND Brengt bij deze ter kennis van de belanghebbenden dat door Zijne Excellentie den Opperhoutvestermet overleg van Hun Edel Groot Achtbaren de Gedeputeerde Staten de zer Provincie de Stuiting der Groote Jagt is bepaald op den 31 dezer maand, met Zous-ondergangzullende het tijdstip der sluiting van de Jagt op Ganzen, Eenden cn Wa tersnippen nader worden vastgesteld. En ten einde niemand hiervan onwetendheid voorwende, zal deze worden afgekondigd en aangeplaktwaar zulks te geschieden gebruikelijk ismitsgaders in het Provinciaal Blad geplaatst. Middelburg den 24 December 1 849. De Staatsraad Gouverneur voornoemd VAN VREDENBURCH. DC GEDEPUTEERDE STATEN van de Provincie ZEE LAND Brengen bij deze ter kennis van de Ingezetenen dezer Provincie, dat de Rekeningen en Verantwoording van den lieer Mr. M. H. van SON, Arrondissements-Betaalmeester te Middelburg, wegens de Provinciale Fondsenvan de diensten 1846, 1847 e» 1848, Jaargang 1848, door de Algemeene Rekenkamer bij hare resolutie van den 3 dezer maand No. 45zijn gearresteerd en dat de voorschrevene Rekeningen met den vergelijkenden Staat over de dienst 1846, mitsgaders met de algemeene Provinciale begrootingen over de diensten 1846, 1847 en 1848, in het Bureau der tweede Afdeeling van de Provinciale Griffie ter inzage voor een ieder zullen zijn nedergelegd van Maandag den 7 tot Zaturdag den 19 Januari'f aanstaande (de Zondag uitgezonderd) van des voormiddags negen tot des namiddags vier ure. Middelburg, den 21 December 1849. De Gedeputeerde Staten voornoemd, VAN VREDENBURCH. Ter ordonnantie van dezelve SLEGT. SPRING STIEREN-KEUR. BURGEMEESTER en WETHOUDERS der Stad MID DELBURG Gezien het besluit van Heeren Gedeputeerde Staten dezer Provincie, van den 27 dezer maand No. 7 {Provinciaal Blad no. 119) houdende mededeeling van den uitslag d w in de maand September jongstl. plaats gehad hebbende Keuring der Springstieren; Maken bij deze, naar aanleiding van art. 16 van het Pro vinciaal Reglement op de Springstieren de namen der na volgende in de Gemeente aanwezige Stierenhouders mitsga- der de meerdere of mindere deugdzaamheid der gekeurde Springstieren bekend als Cornelis Rij nier se, een tweejarige Vaalbotite Stier, goed. Abraham Gidéonseeen tweejarige Grijs bonte Stier, goed. Andries -Buijs, een tweejarige Zwartbonte Stier, goed. Jan Pie ter se een tweejarige Vaalbonte Stiertamelijk goed. En opdat de belanghebbenden van deze mededeeling de noodige kennis dragen, zal deze worden afgekondigd, mits gaders in dezer Stads-Courant- geplaatst. Gedaan ten Raadhuize der Stad Middelburgden 24 De cember 1849. Burgemeester en Wethouders voornoemd PASPOORT van GRIJPSKERKE. Ter ordonnantie van Hun Ed. Achtbare M. F. LANTSHEEll. WELDADIGHEID. Veere, den 24 December 1849. Met innige dankbaarheid aan den edelen geververmeldt de Commissie uit de beide Armbesturen de ontvangst van vier Coupons N. W. Schuld ad f 12 37! No. 30900 31416, 32316 en 159998; aan den eerst.ondergeteekenden heden avond door den Notaris IV. M. Snijder alhiernamens V. uit Middelburg, ter hand gesteld. Namens de Commissie voornoemd M. J. van den HEUVEL. L. van WALLENBURG. Imittcnl&nbdcitc Eijbiusjcu. MIDDELBURG, den 26 December. B.ij besluiten van den 19 dezer zijn onder meerderen door M. den Koning benoemd tot secretaris der gemeente jSint-Phiiipslandin plaats van den heer IV. J. van Voorst Catshoekvroeger eervol ontslagen, de heer M. A. win Voorst Catshoek tot lid der commissie van toêzigt over de keersluis te Arnemuiden de heer C. J. Baarstót beheerder bij den Clasitia-polder, de heer J. L. d* Troije in plaats van wij len den heer A. Adriaanse; tot gezworen bij den polder Oud-Wolphaartsdijk de heer J. Tolhoek en tot gezworen ;bij den polder Oud-Vogelschörre of Zuidwestenrijk de heer E. F. de Vleeschouwer. Bij besluit van den 20 dezer heeft Z. M. aan den heer fV. A. van Hengel, gewoon hoogleeraar in de godgeleerde faculteit aan de hoogeschool te Leyden, ten gevolge van het bereiken van den zeventigjarigen ouderdomverleend een eervol ontslag uit voormelde betrekking, met vrijlating om zijne aanspraak op pensioen te doen gelden. Met dankbaarheid kunnen wij vermeldendat het H. M. de Koningin-Moeder goedgunstiglijk behaagd heeftook we derom dit jaar de som van f 200 te doen toekomen aan het genootschap van moederlijke weldadigheidgevestigd binnen deze stad. Weinige dagen geledenoverleed alhier de heer J. van Hertum rijks- en eersten provincialen veeartsin den ouder dom van nog geen 45 jaren. Hij was een man die zoowel door zijn maatschappelijk leven als in de betrekking in welke hij geplaatst is geweest de ondubbelzinnigste bewijzen heeft gegevenvan de trouwe waarneming van al de op hem rustende verpligtingen niet alleen dat zijne weduwe met acht onmondige kinderen zijn verlies, met diepgevoel voor de toekomst bij het gemis van echtgenoot en vader betreurt, maar ook de provincie verliest in hem een man die in het vak waarin hij werkzaam was, vele blijken heeft gegeven van zijne kennis cn heldere beoordeelinghet waren zijne voorstellen, die zoo krachtdadig medewerkten om de ramp, die andere gewesten zoo zwaar heeft getroffen de long ziekte onder het rundvee van Zeeland af te weren niettegen staande die ziekte op zestien onderscheidene stallen ook in deze provincie was doorgedrongen; het beginsel door hem voorgedragen, en in den aanvang zoo zeer bestreden, wordt thans ook elders erkend het eenige doeltreffende middel te zijnom den voortgang dezer ziekte te stuiten. Dank zij het gewestelijk bestuur toegebragt, hetwelk vertrouwen stel lende in zijne voorstellen, die maatregelen heeft bevolen welke onder den zegen der Voorzienigheid dit gewest tot hiertoe van deze ziekte hebben bevrijd en waaraan Zeelands landbouw steeds met erkentelijkheid behoort te gedenken. Uit de residentie zijn naar hunne verschillende stand plaatsen gemarcheerd detachementen dragondersom dienst te doen als hulpmaréchaussées. Sedert eenige dagen zijn te Scheveningen al de ter steurharing-visscherij onder den Engelschen wal uitgerust geweest zijnde pinken teruggekeerd. Zij hebben gezamenlijk 5,567,000 haringen en dus 991,000 meer dan in 1848 aangebragt; zoodat men alle reden heeft, zich te verheu gen ovèr den zoo gunstigen afloop dier vissche'rij welke, gelijk men weet, in meer dan een opzigt, aan velen brood verschaft. Met de hoekwantvisscherij of die op den kabeljaauw en schelvisch is het treurig gesteld; eerst was de vangst bij zonder slecht, en thans worden de visschers reeds eenigêda gen ten gevolge der weersgesteldheid belet af te varen. Volgens partikulier berigt van St. George dlElmina van den 30 october was het brikschip St. George de la Mina den 15 dier maand, na 24 dagen reisbehouden aan gekomen en waren alle passagiers benevens de Neger-mili tairen, in welstand ontscheept, zijnde slechts een der Iaat- sten op reis overleden. De gezondheidstoestand op de Ne- derlandsche etablissementen ter kuste van Guinea wasvol gens dat berigtzeer voldoende. Uit Rotterdam 24 december wordt gemeld Eergisteren voormiddagten ruim half een ure ont stond in het Jaffa in de nabijheid dezer stad brand in de werkloods der uitgestrekte touwslagerij van de heeren N. en A. IV. Hoos, juist toen dié door al het werkvolk was ver laten. Die werkloods is, benevens de annexe paardenstal- ling en bergloodsenmet een gedeelte van den inhoud door de vlammen vernield en de daar tegen over staande loods mede zwaar beschadigd. Het belendend woonhuis is behou dengelijk het ook aan de ijverige pogingen der brandweer van Kralingen, door eenige'brandspuiten uit deze stad bij gestaan, gelukt is, het gevaar, dat bij den feilen noord oosten wind zeer dreigend wasvan de overige nabij gelegen panden af te wenden." In eene senaafsvergaderingden 20 dezer te Leyden gehouden, is de beer mr. P. C. van den Berghbibliothe caris van de maatschappij van Nederlandsche letterkunde benoemd tot doctor in de letterenhonoris causa Men leest in de Dordrechtsche courant Omtrent de ter dezer stede geheerscht hebbende chole ra ontvangen wij van de plaatselijke geneeskundige com missie de volgende opgave: van 23 eet. 1848 tot 5 jan. 1849 zijn door de cholera aangetast 343 personen, waar van 147 hersteld en 196 overleden, en van 7 april tot lo oct. 1849, aangetast 662 personen, waarvan 298 hersteld en 364 overleden. Totaal in de beide jaren aangetast 1005 overleden 560hersteld 445." Uit Amsterdam 24 december scbrijfc men: Gisteren avond is alhier door de activiteit der policie een beruchte boosdoener, te dezer stede tehuis behoorende, aangehoudendie in het bezit is gevonden van eene aan zienlijke som aan contanten en bankpapier benevens onder scheidene gouden en zilveren voorwerpen vermoedelijk bui ten de stad gestolen. Wij vernemendat de Amsterdamsche afdeeling der onlangs opgerigte maatschappij Tot nut der Israëlieten in Nederlandop dingsdag den 1 jannarij aanstaande hare werk zaamheden zal aanvangen, met èene vergadering in de zaal Frascati. Bij deze gelegenheid zal door den heer mr. Ph. A. Haas Azn.bestuurder-secretaris der afdeeling eene redevoering worden uitgesprokenterwijl ook de heer mr. A. de Pinto oprigter der maatschappij en voorzittend lid van he.thöofd-bestuur, in die vergadering het woord zal voeren." Aan de Utrechtsche hoogeschool zijn sedert den aan- vang van het tegenwoordige rectoraat tot aan de winter va. car.tie op nieuw ingeschreven 99 studenten, waarvan 8r te Utrecht en 18 elders studeren. v- r Te Ilellevoetsluis is den 23 dezer een vreemd ver schijnsel waargenomen. Bijeen onbewolkten starrenhemel en maanlicht vertoonde zich eene heldere witte streep in de ge daante eens regenboogs, welke zich van het 2. O. naar het Z. W. uitstrekte dezelve deed zich ongeveer ten 5L ure 111 het O. N. O. opmerken en bewoog zich langzaam naar het W. Z. W.waar zij ten 6]- ure verdween. Naar het ge voelen van oude zeelieden én aldaar aanwezige visschers zoude hieruit eene aanstaande felle koude kunnen worden te gemoec gezien. Ook in onze provincie is zulks opgemerkt. Staten-Gfencraal. Zitting van 24 december. In deze zitting hebben de beraadslagingen plaats gehad over het wets-ontwerp betrekkelijk den overgang in werke lijke schuld van uitgestelde schuld en kansbiljettenen is hetzelve met algemeene stemmen aangenomen. In dezelfde zitting zijn ingekomen de navolgende door de Tweede Kamer aangenomen wets-ontwerpen dat houdende nadere bepalingen omtrent het opgeheven fonds voor proces kosten dat tot regeling der ontvangsten en uitgaven van het pensioenfonds voor burgerlijke ambtenaren over het jaar 1850; dat tot vaststelling van de begrooting der uitgaven voor de algemeene lands-drukkerij over 1850; die betreffende de heffing van provinciale belastingen over het dienstjaar 1850 in de provinciën Noordholland, Zeeland, Friesland, Over ijssel, Groningen, Drenthe en Limburg; en die tot vast stelling van een nieuw artikel op de begrooting van de staats uitgaven voor het VlIIste en Xde hoofdstuk (departementen van marine en oorlog), dienst 1849. Oost-Indische Tijdingen. Terwijl in de residentien Tagal en Japara op Java onder de inlandsche bevolking nog koortsen blijven heerschen zijn de berigten omtrent den gezondheidstoestand op Amboina gunstigerzijnde de ziekte aldaar in september beschouwd als geheel geweken. Ofschoon velen door de ziekte waren aangetasthadden echter weinig sterfgevallen plaats gevonden. Op Timor heerschten in julij de kinderpokken. Op Sumatra hebben eenige schermutselingen plaats ge had, omstreeks Mocara Doca; den 23 september had men, hoewel eerst vruchteloos gepoogd die plaats te nemen de majoor Hemmeskapitein Boelhouwer benevens 8 Europea nen en 23 Inlanders waren gewond en 4 Inlandsche sol daten gesneuveld. Toen trokken onze troepen de stelling om die nu door den vijand werd verlatenmet achterlating van eene lilla en een ijzeren stuk geschut. Den 1 oct. werd eene verkenning gedaan tot op den weg van Koeripan en den 3 onder leiding van den majoor Hemmesstormender hand de stelling te Pemangelan ingenomen. De majoor had eenige versterking aangevraagd, niet wegens het getal doo- den of gewonden maar wegens het groot getal ziekendat naar Palembang had moeten worden opgezonden. Aan zijn verzoek zou worden voldaan door het zamentrekken van een deel der bezettingen waarmede de militaire kommandant van Palembang zich persoonlijk naar Mocara Doca zou be geven. Die bezettingen zouden worden aangevuld door het afzenden van eene Inlandsche compagnie van het iste ba- taillon dat binnen weinige dagen met Zr. Ms. stoomschip bromo naar Palembang zou worden overgevoerd. Vermits er op hetonder het gebied van den Sultan van Ternate behoorende, eiland Makian een opstand was uitgebarsten tegen diens gezag, is de brik zwaluw, welke 40 infanteristen 7 artilleristen en 2 mortieren had aan boord genomen en ondersteund werd door Inlandsche troepen der- waards gestevendten einde het wettig gezag van den Sultan te herstellen. Eene op eene hoogte gelegene benting is door deze troepen bestormd, en met weinig moeite veroverd, ver mits de bezetting de vlugt heeft genomennadat slechts wei nige schoten uit het geschut waren gelost. De bevolking heeft zich daarna onderworpen en de belhamels van denop- s:and uitgeleverd, zoodat het gezag van den Sultan van Ternate daar op hechte grondslagen is hersteld. Duitcttlanbschc Sijbiugcti. Engeland. Londen 22 december. Het hof is heden van het eiland Wightophet kasteel van Windsor aangekomen. Eenige dagen geleden is de prins van Wallis uit dreigend levensgevaar gered. Hij vergezelde zijnen vader op de jagt, in de omstreken van Osborneterwijl ook de koningin, mee haar gewoon gevolgin een rijtuig daarbij tegenwoordig was. Juist toen lord Canning een haas wilde schieten tuimelde een vogel neder, die door een der andere jagers geschoten was; de jonge prins haastte zich, met kinderlijke levendigheid, om dien op te rapen, en geraakte toevallig tusschen het schot van lord Canning en den haas welken deze treffen wilde, toen kolonel Grey het gevaar ziende, toesnelde om den erfgenaam der kroon met gevaar van zijn eigen leven daartegen te dekken waardoor het pand van zijnen rok op twintig plaatsen met jagthagel doorboord werd, die anders, naar alle waarschijnlijkheid, het hoofd of gelaat des prinsen getroffen zou hebben. De koningin en al de overigen die het zagen waren als door een electrieken schok getroffenen lord Canning die op het zien der algemeene ontsteltenis, niet begreep welk kwaad hij kon bedreven heb ben, viel in zwijm; terwijl lady Canningtoen zij haren echtgenoot zag nederstortenin het denkbeeld geraakte dat EERSTE KAMER.

Middelburgsche Courant | 1849 | | pagina 1