MIDDELBURG-SCHE O U 1 A N T. 154. Dingsdag 1849. 4: 'J 25 December. 0T Besturen en CX b mittiötirat Ui? Sjmutenlanbsdtc &ijbiwgcu. Jauitcnlanbdcfrc &i)biitgeti. LIEFDADIGHEID. Met voorkennis en bewilliging der Stedelijke en Kerkelij ke Autoriteiten zullen op IVoensdag den 26 dezerdes Avonds ten zes ure in de Koorkerk alhier, eenige beoe fenaren der Zangkunst zich vereenigentot het uitvoeren van Zangstukken genomen uit PsalmenEvangelische Ge zangen en andere Godsdienstige Liederenop het Kersfeest toepasselijk; zijnde de opbrengst der toegangkaartjes, na aftrek der onvermijdelijke kosten bestemd tot buitengewone bedeeling der Diakonie-Armen van voorn. Gemeente. De ondergeteekendendaartoe aangezochthebben niet geaarzeld zulks door deze ter algemeene kennis te brengen. Het verheugde hen, door zoovele Leden der Gemeente een bewijs van deernis met het lot hunner verarmde Medeleden te zien geven en zij koesteren de hoop dat velen gaarne zullen bijdragen aan de.bereiking van het voorgestelde doel, want Christelijke liefdadigheid voegt toch inzonderheid op het aanstaande Christenfeest. Toegangkaartjes zijn k 30 centsverkrijgbaar bij ieder der Diakenen alsmede ten huize van den Koster Schutters. Eene aanwijzing der Zangstukken zal daarbij gratis kunnln worden bekomen. Op geene Kaartjes zal de toegang kunnen worden verleend, welke niet door één der Diakenen onderteekend zijn. Het zal onuoodig zijn te doen opmerken, dat op de plaat sen geene Eigenaars-regten zullen kunnen worden uitgeoefend. Middelburg, den 21 December 1849. Diakenen der Nederduitsche Hervormde Gemeente te Middelburg, J. A. van NEUERVEEN, Preses. W. A. DORMAAR Hz.L. S. NE. Even als op het koorkerkhof zal ook in de munt de Kerk geopend zijn. MIDDELBURG, den 24 December. Dij Zr. Ms. besluit van den 19 dezer, zijn met den 1 jan. 1850 bevorderd: tot schout-bij-nacht, de kapitein-ter zee E. G. van der Plaat; tot lcapit.-ter-zeede kapit.-luit.- ter-zee IV. T. Baars; tot kapit.-luit.-ter-zeede luit.-ter- zee der iste kt. N. J. C. van Vosstot luit.-ter-zee der isre kl., de luit.-ter-zee der 2de kl.C. D. A. AmptG. Tichelman en J. Andreae tot luit.-ter-zee der 2de kl. de adelborsten der iste kl. F. IV. baron van Ileeckeren van JValien jhr. P.lV.Teding van Berkhout; Dvan der Gron den; C. T. HackstrohA.J. van Mansvelt C. A. IVHal verhout jhr. J. E. van Heemskerck van Beest.7. L. Klijns- ma; J. Steeling, F. M. Parker Verboom; jhr. .7. S. O.von Schmidt auf AltenstadtG. L. van der Beek, F. C. Tromp; 11. J. baron van Boecop A. G. baron du Touren D. L. Feldmanntot officier van administratie der 2de kl.de officier van administratie der 3de kl. A. A. Lagaay; tot officier van administratie der 3de kl.de adjunct-administra teur M. J. Duvelaer van Campen; tot iste luitenant bij het korps mariniers, de 2de luit. bij dat korps C. G. Ziervogel. Naar men verneemt heeft Z. M. het verlangen te ken nen gegeven, om hoogstdeszelfs verjaardag, uit aanmerking van den sterfdag van Z. K. H. Prins Alexanderwelke zich aan dien dag aansluit en voor de koninklijke familie treurige herinneringen oplevertniet afzonderlijk te vieren en in geval men, ter gelegenheid van dien verjaardag, eeni ge openbare plegtigheid begeertdeze vereenigd worde met den geboortedag van H. M. de Koningin die in de maand ]unij voorvalt. Het heeft Z. M. behaagd, op de allerspoedigste wijze eene gunstige beschikking te nemen op meer dan een request, onder de merkwaardige dagteekening van 6 december aan geboden. Hoogstdezelve heeft onder anderenbij besluit van 15 december jl. aan den boekhandelaar A. J. van Tetteroode remissie verleend van het dezer dagen nog onvervulde ge deelte der gevangenisstraf van eene maand waartoe hij ver oordeeld was ten gevolge van eenen twist op 30 september, 1847, waarbij eeuige dadelijkheden hebben plaats gehad. Vrijdag namiddag werden HH. KK. HH. Prins en Prinses Frederik der Nederlanden uit Berlijn in de residentie terug verwacht. Uit Messina, op het eiland Sicilië, wordt vans de- zer gemeld, dat H. K. H. Prinses Marianne der Nederlan den den vorigen dag van daar met haar gevolg naar het Hei- lige-Land was vertrokken. De Prinses vervolgde hare reis met de Engelsche stoomboot Indus. Z. M. de K«ning heeft aan mevr. Hoedt-Bingley bij haar afscheid van het tooueel te 's Gravenhage als een blijk van achtingeen fraai geschenk doen overhandigen bestaande in een complete gouden prachtig bewerkte thee-necessaire. Aangaande de ophanden zijnde wijziging in de uniform der dragondersverneemt men, dat dezelve zich tot de uit monstering zal bepalen welke voor elk der regementen in kleur zal verschillenals: wit, rood, geel en licht blaauw. Tot lid der Tweede-Kamer in het kies-district Arnhem is verkozen de heer E. IV. van Dam van Isseltvoor hem zijn 494 stemmen uitgebragt; voor den heer Boissevain 198. De prov. Staten van Gelderland hebben den 19 dezer in eene buitengewone vergaderingmet 27 tegen 26 stem men besloten om bij de beide Kamers der Staten-Generaal te protesteren tegen het afschaffen der districts-commissaris- »en als Rijks-ambtenaren en om indien dit protest niet mogt baten, de kosten van het bestaan dier beambten over 1850, te nemen voor rekening der provincie. Te Rotterdam circuleert een adres aan de Tweede-Kamer der Staten-Generaalhoudende bezwaren tegen het wets ontwerp tot vaststelling van het briefport en regeling der briefposterijen. Uit Nijmegen 16 december wordt gemeld Gisteren avond bood het korps officieren van het 1. en 2. bataillon des 1. regements infanterie hunnen onlangs tot regements-chef benoemden kolonel Croes in het gebouw tot Nut en Genoegen, een welkomsfeest aan; gulle vrolijk heid en echt militaire kameraadschap zaten aan den disch vooren de ingestelde toast op den heer kolonel werd met geestdrift gedronken immers een iegelijk had reeds in dien braven Zeeuw de deugden en achtingwaardigen hoedanigheden erkend en geschat, die de faam reeds vroeger had overge- bragt, en door welke hoedanigheden hij al spoedig de har ten van al zijne onderhoorigen tot zich trok, die zich van ganscher harte geluk wenschen zulk eenen chef aan het hoofd van dit schoone regement geplaatst te zien." Staten-Generaal. EERSTE KAMER. Zitting van 20 december. In de zitting van heden zijn ingekomen drie door de Tweede Kamer aangenomen wets-ontwerpenbevattende de hoofdstukken X, XI en XII der Staatsbegrooting voor 1850. De heer G.J. de-Rijk, wiens geloofsbrieven vroeger bevon den waren in orde zijn en dieblijkens een bij de Kamer ingekomen berigt van den heer staatsraad directeur van 's Konings kabinet, de bij de grondwet vereischte eeden in handen des Konings heeft afgelegd heeft in deze vergade ring zitting genomen. Zitting van 22 december. Zijn ingekomen twee wets-ontwerpen bevattende hoofdstuk V der Staats-begrooting voor 1850 en de wet op de mid delen tot dekking der uitgaven van dat jaar; terwijl bepaald is dat de beraadslagingen over het wets-ontwerp strekkende tot het daarstellen van voorzieningen omtrent den overgang in werkelijke schuld van uitgestelde schuld en kansbiljetten zullen plaats hebben op maaudag den 24 aanstaandedes morgens ten 11 ure. TWEEDE KAMER. Zitting van 19 december. Heden avond is door de commissie van rapporteurs voor het wets-ontwerp tot vaststelling der begrooting van het bur gerlijk pensioenfonds daaromtrent verslag uitgebragt, en is bepaald dat daarover beraadslaagd zal worden na afloop der discussie over de reeds aan de orde gestelde wets-oniwer- pen. Daarna zijn de beraadslagingen over de begrootings- wetten voor 1850 voortgezet. Het Xlde hoofdstuk (Koloniën) is in zijn geheel met 46 stemmen tegen ééne die van den heer van Rijckevorselaangenomen. Het Xllde hoofdstuk is zonder beraadslagingen met algemeene stemmen aangeno men. De vergadering is vervolgens overgegaan tot de be handeling der wet op de middelen tot dekking der uitgaven. Zitting van 20 december. De beraadslaging over de wet op de middelen tot dekking der uitgaven is des morgens voortgezet. In de avondzitting is het wets-ontwerp tot vaststelling der middelen voor de dekking der staats-uitgaven van 1850 met 56 stemmen tegen ééne stem die van den heer de Mo- raazaangenomen. Daarna is de vergadering overgegaan tot de voortzetting der beraadslaging over het Vde hoofdstuk der begrooting van uitgaven (binnenlandsche zaken) waar van bij voortdurende ongesteldheid van den minister van binnenlandsche zaken, de minister van justitie de verdedi ging op zich genomen heeft. Dit hoofdstuk is 11a eenige wijziging van art. 136, met algemeene stemmen aangenomen. Zitting van 21 december. In de morgenzitting heeft de commissie van rap porteurs voor de wets-ontwerpen tot verhooging der be grootingen van de departementen van marine en oorlog voor 1849 haar verslag daaromtrent uitgebragt. De beraadsla ging daarover zal plaats hebben na afloop der discussien over de onderscheidene reeds aan de orde gestelde wets-ont werpen. Daarna is de beraadslaging over het Vde hoofd stuk der begrooting vervolgd zij zou des avonds ten half acht ure worden voortgezet. In dezelfde zitting is eene commissie benoemd tot onderzoek der geloofsbrieven van het nieuw benoemde lid uit het kiesdistrict Leyden, den heer de Fremery. Die commissie bestaande uit de heeren Mut- saersHeemskerk en Slicher van Domburg, werd uitgenoo- digd om den volgenden dag haar verslag uit te brengen. Zitting van 22 december. De commissie tot onderzoek der geloofsbrieven van den heer de Fremerjheeft haar verslag uitgebragt en de Kamer besloten tot toelating van dat lid nadat bij de bij de Grond wet gevorderde eeden afgelegd zal hebben. Het wets-ontwerp betrekkelijk het fonds voor de proces kosten, is met 42 stemmen tegen ééne stem, die van den heer van Doorn aangenomen dat houdende de begrooting van het burgerlijk pensioenfonds voor 1850, met 37 tegen 10 stemmen. legen hebben gestemd de heeren: Dul/ertBoxman, de Man Storm van 's GravesandeLeclercg DirksSmit van HasseltBots en IVijnaendts. Het wets-ontwerp houdende de begrooting der lands-druk- kerij voor 1850, is met algemeene stemmen aangenomen. De zeven wets-ontwerpen tot bekrachtiging van provin ciale belastingen zijn mede achtereenvolgens aangenomen dat betrekkelijk Noordholland met algemeene stemmen dat betrekkelijk Zeeland insgelijks met algemeene stemmenj. 'dat betrekkelijk Friesland met 36 stemmen tegen ééne sterft die van den heer van Voorst; dat betrekkelijk Overijssel"~éli Drenthehet eene met 40 het andere met 43 stemmen te gen ééne stem, di'. van den heer van Voorst; dat betrekkelijk Groningen en Limburg, ieder met algemeene stemmen. De wets-ontwerpen tot verhooging der begrootingen van marine en oorlog voor 1849, zijn eveneens aangenomen, het eene met 30 tegen 17 stemmen, en het andere met 31 tegen 17 stemmen. Tegen beide die ontwerpen hebben gestemd de heeren Dullert, de Man Hengst, Meeussen van WalcherenDom mer van Poldersveldtvan tlo 'èvellvan der He ijde van Heioma, Storm van s Gravesande Leclercqvan Zuijlen van Nyeveltter Bruggen HugenholtzBotsJespersPoort- man en van Doorn. De vergadering is tot den 15 januarij gescheiden. Oost-Indische Tijdingen. Met den overland-postzijn berigten uit Batavia aange- bragrloopende tot den 31 october. De Javasche courauten behelzen uitgebreide verslagen van de reis van den gouver neur generaal naar Borneo en Celebes. Gedurende zijn verblijf te Makassar heeft de gouverneur- generaal een besluit genomen waarbij de pacht op de Sirf wordt opgeheven en eenige verdere maatregelen worden ver ordend ten einde de nog bestaande belemmeringen voor den vrijen handel op te heffen. In den aanhef van dat besluit wordt voorts gezegd: dat de vrijverklaring van die haven eene voorloopig gunstige uitkomst heeft opgeleverden eene aan merkelijke uitbreiding van den handel heeft te weeg gebragt. Volgens berigt van den gecommitteerde voor de zaken van Balie, van 7 october, was de uitslag zijner zending bij de Baliesche vorsten, tot uitreiking der traktaten, gunstig geweest. Over het algemeen liet zijne ontvangst bij de Radja's niets te wenschen over. Tusschen de Inlandsche vorsten onderling waren echter oneenigheden uitgebroken, welke wel- ligt ernstige botsingen zouden ten gevolge kunnen hebben. Met het ontruimen der redoute te Beliiing was een aanvang gemaakt. Het materieel en personeel der artilleriede zie ken en eenige infanterie waren naar Sourabaya ingescheept. Op het eiland Onrust zijn de werkzaamheden voorloopig gestaakt geworden uit hoofde van de ongunstige verande ring welke in den laatsten tijd in den gezondheidstoestand aldaar is ontstaan. Binnen weinige dagen zijn aldaar over leden de administrateur van Onrust, de luitenant-ter-zee der iste klasse, M. L. Moggenstormde opperschipper F. de Vries en de onder-constructeur van der Staay. De Chi- nesche timmerlieden waren schier allen gevlugt en van de op het eiland werkzaam zijnde sapeurs was slechts één van ziekte verschoond gebleven. Van het aldaar in reparatie lig gend stoomschip bromo is een 5otal officiereu en manschap pen in het hospitaal te Batavia opgenomen. Dit vaartuig zoowel als de overige op Onrust in timmering liggende sche pen hadden dat eiland verlaten. Men vertrouwde dat eene verandering in de weêrsgesteldheid hieraan spoedig een einde zoude maken. [Zal vervolgd worden.j Kerknieuws. Ter voortzetting van het hervatte be- roepingswerkis jl. vrijdag avond door den breeden kerke- raad der Nederduitsche Hervormde gemeente te Vlissingen uit het als nu bestaande twaalftal van predikanten, gemaakt het volgende viertalDD. Bresserte Strijen Sibleszte Steen wijk; van de Vijver, te Zegveld, en Molemanste Hilversum; de laatste met het lot tegen Ds. Creutzbergte Veere. Het beroep zal waarschijnlijk geschieden deu 4 ja nuarij aanstaande. Men meldt uit Amsterdam den 22 dezer: Men verneemt dat de wel-eerw. zeer gel- heer E. B. Swaluevan Goes, bij de Nederd. Herv. gemeente te de zer stede beroepenten gevolge eener ernstige ziekte nog steeds verhinderd zijn werk in haar midden te aanvaarden van de bevoegde autoriteitop gunstig advies van den Am- sterdamschen kerkeraadverlof heeft bekomenom zijne overkomst tot in het aanstaande voorjaar uit te stellen. Moge de rust welke z. w. ew. zich door die beschikking ge geven ziet, onder den Goddelijken zegen, bevorderlijk zijn aan de herstelling zijner gezondheid en krachten in over eenstemming met den hartelijken wensch der gemeente." De Bredasche Courant meldt het volgende LI. donderdag avond heeft de wel-eerw. zeergl. heer L. .7. van Rhijn, vroeger afgevaardigde van het Nederland- sche zendelinggenootschap en thans predikant in de naburi ge gemeente Chaam, in het kerkgebouw der Nederduitsche Hervormde gemeente alhier voor eene aanzienlijk opgeko men schaar, een belangrijk verslag uitgebragt van de pogin gen tot uitbreiding van het Christendom in onze Overzeesche Bezittingenen elders aangewend, waarvan de redenaar, die van den jaren 1846 tot 1848 de voornaamste zendelings stichtingen in genoemde verwijderde gewesten bezocht, het beste getuigenis kon afleggenen ook het verblijdend berigt gaf van den bloei der in verscheidene plaatsen aldaar geves tigde Christen-gemeenten." Noord-Amerika. De laatste tijdingen uit de Ver- eenigde Staten melden dat de heer John PV. IVebster hoogleeraar in* de natuurkunde te Boston den 1 dec. jl. aldaar gearresteerd ister zake van het vermoorden van ze keren dr. G. Parkman. Deze laatste was sedert eenige da gen vermistnadat men hem had zien ingaan in het colle-

Middelburgsche Courant | 1849 | | pagina 1