MIDDELBURGSGHE w COURANT. 150. Zaturda 1849. 15 December. 1 ïScötnrcw ct» Stbmtntstftratietï* ISitittcnlattb^cIte ftjbingen. iS&uictilattbdcfre &ij blagen. Bcctijbiugcn. (Y IfATIOïïJiLE MILITIE. BURGEMEESTER en WETHOUDERS der Stad MID DELBURG Ontvangen hebbende eene circulaire van den Heer Staats raad Gouverneur, van den 4 dezer maand {ProvinciaalBlad no. 117); Brengen bij deze ter kennis der belanghebbenden, dat de Chefs van al de daarbij betrokkene Korpsen door het De partement van Oorlog zijn gemagtigd om aan de Miliciens der Listing van 1846, die vergunning mogten vragen tot het aangaan van een Huwelijk de vereischte toestemming daartoe uit te reikenonder bepaling nogtans dat de be langhebbende Manschappen, casu quo, vooraf hunne schuld op het Kleeding-en Reparatie-fonds aanzuiveren, en voorts, om ook aan zoodanige Miliciens, welke buiten staat -zijn aan deze voorwaarde te voldoendie vergunning te ver- leenen mits hun onvermogen om hunne schuld aan te zui veren door een bewijs afgegeven door de bevoegde auto riteit naar behooren worde bekrachtigd. Gedaan ten Raadhuize der Stad Middelburg, den 14 De cember 1849. Burgemeester en Wethouders voornoemd PASPOORT van GRIJPSKERKE. Ter ordonnantie van Hun Ed. Achtbare, M. F. LANTSHEER. ZI E KE I - F OII) S BESTUURDERS-VERGADERING tot opname van Leden ingang van een nieuw kwartaal") op Dingsdag 18 December .1849, 's avonds ten 7 ure, in het Sint-Joris, op de Balans. De Secretaris J. J. PIETERSE Tz. MIDDELBURG, den 14 December. Door Z. M. den Koning is, bij onderscheidene besluiten onder anderen de heer E. Serruijserkend als consul van Chilite Rotterdam aan den heer F. J. F. van IVaesberghe eervol ontslag verleend uit de betrekking van dijkgraaf van Saftinge-polderde heer P. T. van fVjgaerdtkunst schilder te 's Gravenhagebenoemd tot onderwijzer in de liandteekenknnde aan de koninklijke akademie te Delftin plaats van wijlen den heer IV. H, Schmidtde kapirein- ter-zee C'. Roest, inspecteur van 's Rijks stoomvaartdienst, ontslagen met den laatstee dezer maandop zijn verzoek onder dankbetuiging voor zijne aan den lande bewezene dien sten met toekenning van den titulairen rang van schout-bij nachten onder vergunning om den activiteiis-uniform der zee-officieren te mogen blijven dragen; zijnde bij dat besluit tevens aan hem verleend den titel van raad-adviseur voor de zaken der stoomvaartdienst, buiten bezwaar van 's Rijks schatkist; de kapitein-ter-zee IV. J. Schuier, komman- derende de korvet nehalennia in Oost-Indie, eervol uit het korps zee-officiereu, onder genot van pensioen, ontsla gen san de heeren II. J. Koopman en mr. S. J. Cohen vergunning verleend tot het oprigten eener maatschappij tot onderlinge onderstands-verzekering op den ouden dag, over eenkomstig het bij hetzelfde besluit goedgekeurde reglement. Door den minister van binnenlatidsche zaken is tot conrector bij het gymnasium te Harderwijk benoemd de heer J. II. Schuurmans Stekhoven, doctor in de letteren. Ter herinnering diene dat de stukken van 25 cents of de zoogenaamde kwartjes op aanstaanden zondag buiten cours gesteld zullen zijn en dat dezelve nog morgen (za- turdag) aan de kantoren der 011 vangers van de belastingen en op maandag en dingsdag nog bij de Nederlandsche bank e:i bij de betaalmeesters in de arrondissementen tegen ander geld verwisseld kunnen worden. Een hoogst zeldzaam feest werd maandag 11. in den schouw burg te Rotterdam gevierd. Mevrouw de wed. J. II. Hoedt geb. Bitig/ey die op elfjarigen leeftijd voor het eerst het toó- neel betrad en zich daar sedert zoo zeer onderscheidde mogt dien dag hare vijftigjarige verbintenis aan dezen schouwburg vieren. Als Dorine inde Tartuffe het bekende meesterstuk van' Molière door J. Nomsz in Hollandsche verzen overge- bragtopgetredenvielen haar nog luide toejuichingen ten deel. H. K. H. Prinses Marianne der Nederlanden heeft te Valette op het eiland Maltha het stoomschip IVillem de Eer ste gezagvoerder J. II. Savertverlaten. Deze boot heeft den'18 november, zonder H. K. H.de terugreis naar Am sterdam aangenomen, is den 27 Gibraltar gepasseerd en laatstleden zacurdag, laatst van Lissabon, te Plymouth bin- nengeloopen. De Prinses zou met een ander vaartuig de reis naar Alexandrië voortzetten. Een berigt in de Zwolsche Courant voegt hier nog bij dat van Alexandrië langs den Nijl denkelijk Cairo zou wor den bezochten dan onmiddelijk op Jaffa gereisd. Het ge- heele réisgezelschap was volgens dat berigtwelvarend en opgeruimd, en hoopte op het kersfeest te- Bethlehem te zijn. Uit Ulrim 5 december is het volgende berigt aan de Provinciale Groninger Courant toegezonden Een zonderling geval heeft hier plaats met een ruim elf jarig meisje. Dit kind was altijd zeer achterlijk en teer en dikwijls gekweld met aanvallen van kramp in den buik. Sedert eenigen tijd was zij ongesteld zoodat zij het huis en meestal het bed moest houden. Voor en na is dit kind, door middel van braken dertig koperen haken gelijk de vrouwen die gewoonlijk aan hare kleedingstukken gebruiken kwijt geworden. Acht-en-twintig daarvan waren heel en twee in stukken gebroken, doch geen was erdie nieteenige buiging ondergaan had; eene enkele vond men nog meteenig garen omwonden zoodat men kon opmakendat zij aan eenig kleedingstuk geweest was." Tweede Kamer der Uitaten-Generaal. Zitting van 11 december. In deze zitting zijn de algemeene beraadslagingen over de begrootingswetten voortgezet. Het woord hebben gevoerd de heeren van Doorn HengstSmitde Man JVester- hojfBorretGroen van Prinster er en Reinders. Zitting van 12 december. De algemeene beraadslagingen over de begrootingswetten zijn verder voortgezet, Onderscheidene leden hebben daar over het woord gevoerd. De voortzetting der beraadslagin gen werd bepaald op donderdag morgen ten 11 ure. Men verneemt dat Z. Exc. de minister van binnenlandsche zaken heden voorloopig zonder genot van bezoldiging (tot na de definitive beslissing hieromtrent der Kamers) benoemd heeft tot stenographen voor de beide Kamers der Staten- Generaal de heeren 1., II. J. Lion2. F. Hager3. A. Keiler4. J. Ising5. Halle6.B00I, 7 Büsser en 8 .van Ileuve van Ilaerlinge Kerknieuws. Laatstl. zondag werd door ds. H. Ilering predikant bij de Luthersche gemeente alhier ge dachtenis gevierd van zijne 4ojarige Evangeliedienstwaar van zijn-eerwaarde 20 jaren in de gemeente te dezer stede heeft doorgebragt. De leeraar sprak eene treffende en be langrijke leerrede uitnaar aanleiding van de woorden van Psalm 118 vs. 14. Ter vervulling der vacatureontstaan door het ver leend emeritaat aan den wel-eerw. heer C. G. Merkusheeft de kerkeraad der Waalsche gemeente te Amsterdam opgemaakt het volgend viertalnaar alphabetische. arde gesteldten einde daaruit op den -2 januari} aanstaande een beroep te doen te weten de heeren P. H. O. Deeleman pred. te Zwolle; F. C. vanGoenste Leyden; V. II. Guyete Gro ningen en P. J. Marcus te Rotterdam. Door Z. M. isbij besluit van den 28 november jl. agreatie verleend aan de beroeping uitgebragt door de kies- vergadering bij de Nederlandsche Israëlitische hoofd.synago- ge te Rotterdam op den heer Joseph Isaacson doctor in de wijsbegeerte en land-rabbijn van Oostfriesland te Embden, tot opper-rabbijn voor het rabbinaat te Rotterdam. Engeland Londen 10 december. De algemeene rouw over de koningin-weduwe is gisteren aangevangen. Niet alleen in de kerkgebouwen der gevestigde kerk, maar ook in vele der Dissenters en Roomsch-Katholijken waren de kan sels en lessenaars met zwart behangen. De ter aarde bestelling dier vorstin, op aanstaanden donder dag, zal, ingevolge hare uitdrukkelijke begeerte niet, zoo als gewoonlijk met die van de vorstelijke personen het ge val is, des avonds en bij toortslicht, maar kort 11a twaalf ure des middags plaats hebben, en overigens zeer eenvoudig zijn. ffiuitschland. Berlijn 10 december. Uit Weeneu zijn hier berigten van den 7. De Oostenrijksche regering zou voornemens zijn in de volgende week. de patenten tot bijeenroeping van de landdagen der verschillende kroonlanden bekend te maken. Hoe zich dit vereenigt met de berigten van alle regerings-organen volgens welke de regering eerst de staatkundige administratie geheel in orde wilde hebben, is moeijelijk te zeggen. Men was nu in Weenen begonnen met het maken der gemeente-lijsten voor de jury. Duidelijk blijkt het hierbij dat de inwoners alle lust tot het deelnemen aan betrekkin gen tot het openbare leven verloren hebben. Men wacht eerstdaags eene reorganisatie van den keizerlij ken hofstaat op eene veel eenvoudiger schaal dan vroeger. IVindischgratz zal den winter te Weenen doorbrengen. De Oostenrijksche tentoonstelling, tegen 1851 aangekon digd is, ren gevolge van de in dit jaar te Londen vastge stelde algemeene tentoonstelling van nijverheid, een jaar uit gesteld. Zoo men zegt, heeft Venetie hare voorregten als vrijhaven bepaald verloren. Keulen 12 december, Per telegraaf ontvangen wij uit Wee nen een berigt van den 8 meldende dat daar zes avondbla den en zelfs het bekende Oostenrijksche dagblad Presse op bevel van den militairen gouverneur geschorst zijn. Dezel ve mogen gedurende den staat van beleg niet meer verschijnen. Het bevestigt zich dat de bijeentrekking der Oostenrijksche troepen aan de Saksische grenzen geschiedt met het doel om de Saksische regering tegen de oproerige Saksische kamers, des noods met geweld, te handhaven. Deze handeling, kennelijk met overleg der Saksische regeringwordt bij on ze regering met leede oogen aangezien. Frankrijk. Parijs 10 december. De maaltijd, gis» teren door den voorzitter der wetgevende vergadering -ter. eere van den president der republiek aangerigt, is zeer luis terrijk geweest. Onder de gasten waren al de ministers vele leden van het corps diplomatiek ook de Nederlandsche gezanten verscheidene volksvertegenwoordigers. Door den gastheer werd de volgende toast uitgebragt Op den pre sident der republiek Op de eendragt der openbare magten tot bevestiging van de orde binnenslands en de eervolle handhaving van den vrede en de goede betrekkingen merde overige volken De president der republiek antwoordde daarop Het is een gelukkig voorteekeu zoowel voor den binnen- als buitenlandschen vredede eerste verjaring van den 10 december te vieren, te midden van een groot aantal leden der vergadering en in tegenwoordigheid van het corps diplomatiek. Tusschen de vergadering en mij be staat gemeenschap van oorsprong, gemeenschap van belan gen. Alleen uit de stemming des volks gesproten, streven wij allen naar hetzelfde doel bevestiging van de maat schappij en van den voorspoed des lands. Veroorlooft m dus den toast van uwen voorzitter te herhalen Op de eendragt der openbare magten Ik voeg daarbij Op de vergadering 1 Op haren achtingwaardigen voorzitter Na den maaltijd des avonds ten negen ure begon de groote receptie, vvelke door meer dan duizend personen werd bezocht. De president, bleef daar tot 11a tien ure. Heden verleende Lodewijk Napoleon gehoor aan de voor naamste beambten der republiek. I11 de zitting der wetgevende vergadering van heden werden verschillende voorstellen van ondergeschikt belang behandeld. Een verzoekschrift van inwoners van Marseille die wenschen bij eene wet bepaald te zien dat des zondags niet zal mogen gewerkt worden gaf tot langdurige woor denwisselingen aanleiding. Ten slotte werd bepaald deze petitie naar den minister van justitie te verzenden. In de hoofdkerk heeft heden de wijding plaats gehad van den bisschop van Orleans. Volgens een geneeskundig blad heeft de cholera jzich te Lyon vertoond. De Moniteur Algêrien deeldt eenige bijzonderheden mede nopens de inneming van Zaatcha, Het blijkt daaruit, dat het er zeer heet en moorddadig is toegegaan. Het was een wezenlijk bloedbad. Parijs 11 december. In de zitting der wetgevende ver gadering van heden was aan de orde van den dag het wets ontwerp van de belasting op de dranken. Ofschoon de be kendheid daarvan een aantal belangstellenden en nieuwsgie rigen naar de vergadering had gelokt, zoo heeft deze zit ting echter ten opzigte van dat ontwerp nog geene belang rijke debatten opgeleverd. Alleen heeft bij het begin der ver gadering eene interpellatie over eene circulaire van den mi nister van oorlog, waarbij de officieren en onder-officie ren der gendarmerie eenigzins in agenten van policie wor den herschapenstof tot hevige uitvallen gegeven maar eindelijk is men daarop met 376 tegen 202 stemmen over gegaan tot de orde van den dag. Men heeft opgemerkt dat eenige organen der bonapartis- tische orleanistische en legitimistische partijeneensklaps eene meerdere toenadering tot het Elysée aan den dag leg gen waardoor naar het schijnt de vereeniging van den pre sident 'met de meerderheid weder tot stand komt. Het gesprokene door den president der republiek bij den maaltijd op het stadhuis wordt op onderscheidene wijzen uit gelegd over het algemeen heeft men er vrede mede Lo dewijk Napoleon is meestal in zijne toespraken niet ongeluk kig; ze zijn kort, maar treffen het doel en drukken dui delijk de meening uit. Heden was er veel beweging in het paleis 1'Elysée, en de ministerraad was er langdurend vergaderd. Men heeft met moeite de invaliden kunnen terug hou* den van op den 10 december de gewone feest-schoten uit het geschut te lossen die brave krijgslieden begrepen niet waarom die dag zoo stil moest voorbijgaan. Men zal zich herinneren dat toen de president der re publiek eenige maanden geleden het kasteel Ham bezocht, hij aan den gevangene Bou-Maza de vrijheid verleende om de stad te mogen bezoeken mits hij zich op zijn woord verbond binnen den omtrek te blijven thans verneemt men dat deze Arabische veldheer geheel in vrijheid is gesteld. Naar mate onze groote oorlogschepen binnen de haven van Toulon terugkecrenzullen zij, uit bezuiniging, op den voet van vrede worden gebragt. VLISSINGEN den 15 december. Tan Antwerpen zijn de Schelde afgekomen en van onze reede naar zee gezeild: Princesse Charlottede Eest; naar San Francisco met passagiers en stukgoederen Pauline W. Grient, naar Fernambucco; Amphitrite de Grave en Flandre Weijerts beide naar de Ha vanna alle drie met stukgoederenTheodorMeulenbroek naar Cadix en Phenomène Klein naar Akyab beide met ballastTem-, plar B. Stephenson naar Goole Elisabeth Broads en Sara en Anna, Swan beide naar Londen alle drie met tarwe; Automate, Blicht naar Constantijn Stanislas Gombeer naar Singapore Es- sequebo Bitchel, naar Valparaïso; Mar ie Niebuhr naar Alexan drië, en National, Voet, naar Kio-Janeiro alle vijf met stukgoe deren; Glcm Draper; John ij'Mary Arandel; Spring Chapman; Superior Rhodes en Friends Lllis alle vijf naar Londen met tarwe; Manj Harney en Selena Bringham beide op avontuur; Anton Beekman naar Douglas Erstatningen Mortensen naar Arendsdal; Elisa, Holm naar Bergen ErlandPatersen naarGo- thenburg; ConeordiaPetersen naar Noorwegen en Columbua A. Beljer naar Hamburg, alie acht met ballast; Cape FactcctWm. Bond, naar Oork en Robert Peel, Ebert, naar Engeland, bes met tarw».

Middelburgsche Courant | 1849 | | pagina 1