IIDDELBUBGSCHE C 0 111 A N T. H°. 149. Donderdag 1849. 13 December. SScöUtrcti en !3tomini0U-atic*s, M. J. van den HEUVEL. A. D. OERLEMANS. J. GEBUWET. L. van WALLENBURG. ISiuucnlanb^dic CTtjbtKigciii. De ARRONDISSEMENTS-DIRECTEUR der Directe Belastingen In- en Uitgaande Regten en Accijnsen te Mid delburgbrengt ter kennisse van de daarbij belanghebben den, dat, ten gevolge de daarstelling van eene IVaag in de Stad VEERE, het aldaar veraccijnsd wordende Slagtvee ingaande met den 15 dezer, krachtens resolutie van Zijne Excellentie den Minister van Financien dato 4 dezer, No. 81, in die Waag zal gewogén worden, ten einde aldaar bet gewïgt te bepalenin overeenstemming waarvan ce Ac cijns volgens het bestaande Plaatselijke gewigts-tarief moet worden afgelegd. Middelburg, den 10 December 1849. De Directeur voornoemd KUYPER. BETALING van TRAKTEMENTEN over het vierde Kwartaal 1849, ten Kantore van den Betaalmeester en van Heercn Ontvangers, onder het Arrondissement Middelburg ressorterende. BEKENDMAKING. De COMMISSIE uit het BESTUUR der Stad VLISSIN- GEN, belast met de regeling van de Stedelijke Schuld, brengt bij deze ter kennis van de belanghebbenden dat in voldoening aan de artikelen 4 en 6, van bet door Zijne Majesteit goedgekeurde Plan houdende nadere bepalingen aangaande de gevestigde Schuld der gezegde Stad, de Lo ting ter aanwijzing van de Obligatien welke in de eerst volgende vijf-en-twintig jaren zullen worden ingewisseld, in het openbaar zal plaats hebben op Zaturdag den 22 Decem ber 1849, des voormiddags ten elf ure, in eene der Zalen van het Raadhuis aldaar. Vlissingen den 11 December 1849. De Commissie voornoemd J. C. DUTILII. J. FRASER. S. van der SWALME. JVELDADIGIIEID. Veere den 10 December 1849. Had de COMMISSIE uit de beide Armbesturen in het vorige Wintersaizoen het voorregthaar vertrouwen weder op de milddadigheid van Middelburgs Ingezetenen te mogen bevestigd zien en daardoor worden bekwaam gemaakt, de aan hunne zorgen toevertrouwde behoeftigen en noodlijden den in haar midden door voedzame Spijzen en Brandstof fen in derzelver toestand eenigcrtnate te ondersteunen; zoo mogt dezelve dan ook weder bij vernieuwing zich verheu gen dat zij met het thans aangevangen Wintersaizoen niet te vergeefshare hoop op ondersteuningen van elders ge vestigd had doordien haar heden door den Notaris IV. M. Snijder alhiernamens een onbekende uit Middelburg 30 in goud werd ter hand gesteld. Dezelve neemt dan ook de vrijheid, daartoe door deze gifte aangemoedigd, het lot harer behoeftigen bij vernieu wing in de liefdadigheid van Middelburgs Ingezeten aan te bevelen - De Commissie voornoemd De COMMISSIE ter voorziening in den buitengewonen nood der zoo verarmde en behoeftige Ingezetenen alhier verheugt zich hartelijkdankbare melding te mogen maken van de ontvangst eener gift, onder letter X, bestaande in 4 stuks f 2, 50 te zamen 10, bij den Heer de Blaecke de Ligny te Middelburg, op den 10 dezer, en beveelt bij voortduring hare Armen aan de milddadigheid der rijke menschenvrienden aan. Arnemuiden den 12 December 1849. De Commissie voornoemd, J. JOOSSEN. J. van BELZEN, Klz. <l ■j-L-trr MIDDELBURG, den 12 December. Onder dagteekening van den 2 heeft Z. Exc, de minis ter van binnenlandsche zaken de navolgende aanschrijving aan de gedeputeerde Staten der provinciën gezonden „Krachtens art. 12 der schoolwet van 3 aprii i8o<5,art. 1 van het koninkiijk besluit van 27 mei 1830 Staatsblad nc. 9) en art. 6 van het koninklijk besluit van 2 januarij 1842 Staastblad 110. 2) wordt, tot de oprigting van scho len in steden vereischt de magtiging van het stedelijk be stuur zonder meer, en ten platten lande de magtiging van het plaatselijk bestuuronder goedkeuring van gedeputeerde Staten welke laatste bevoegd zijn bij weigering van eenig gemeente-bestuur om die magtiging te verleenen die wei gering te handhaven of wel de oprigting der school in te willigen. De vergunning tot oprigting van scholen hangt dus af van de plaatselijke en provinciale besturen. Niet zonder grond* zou kunnen worden beweerd, dat de uitvoerende mngt ten deze aan die besturen toegekend uit den aard der zaak ondergeschikt is aan de algemeeue uitvoe rende magten dat derhalve door den Koning zou kunnen worden bepaalddatbij weigering van eenig provinciaal bestuur om de magtiging tot oprigting eener school te ver leenen hooger beroep op hein zal worden toegestaan. Ik acht het evenwelbij het naderen eener wetgeving op het lager onderwijs, onnoodig zoodanig voorstel aan Z. M. te doendoch van den anderen kant zoude het mij zeer aangenaam zijn, indien de plaatselijke en provinciale bestu ren bij de beoordeeiing van aanzoeken tot oprigting van scholen, voortaan, in den geest der tegenwoordige grond wet, de meest mogelijke vrijgevigheid willen in acht nemen. Daardoor zou de ongelijkheid ophouden welke 1111 bestaat, daar sommige autoriteiten het oprfgten van scholen zeer ge makkelijk anderen daarentegen het moeijelijk maken. Aldus zou tevens gevolg worden gegeven aan de toezegging des gouvernementom de bestaande wettelijke bepalingen in den meest milden zin toe te passen en de voorstelling eener altijd ondragelijke willekeur worden tegengegaan. Ik heb de eer U. E. G. A. te verzoeken zelve in dezen geest te willen handelen en de plaatselijke besturen uit te noodigen uw voorbeeld te volgen." Een aantal ingezetenen der stad Goes en van het eiland Zuid-Beveland heeft een adres aan Z. M. den Koning ge zonden, om hunne bezwaren bloot te leggen tegen de voor genomen rigting van het kanaal door gezegd eilanden eene wijziging daarvan langs de stad Goes in overweging te geven. Naar men verneemt heefc het Z. M. den koning van Denemarken behaagd de heeren A. G. Viséeen Ernst de Sei- werteerste luitenants der artillerie in Nederlandsche dienst, te benoemen tot ridders der Daneborgs-orde. Voor het provinciaal geregtshof van Zuidbolland kamer van strafzaken, is der. 8, de oppositie behandeld, door den heer A. van Bevervoorde op grond van verkregene verjaring ingesteld tegen de executie van het arrest van dat hof, dato 15 april 1848, waarbij hij is schuldig ver klaard aan laster tegen den gewezen minister van Hall. Nadat mr. D. Lèon de zaak bepleit had, heeft de advokaat- generaal mr. Gefken diens gevoelen bestredenen gecon cludeerd dat de opposant verklaard zou worden kwaad op posant hoofdzakelijk op grond dat de veroordeeling was gebaseerd alleen op de artikelen van het strafwetboek nopens de materie van laster; dat in het vonnis van den eersten regter geconfirmeerd in hooger beroepslechts bij wijze van dwaling ook de artikelen der speciale wetten van 16 mei 1829 en 1 junij 1830 zijn aangehaald; dat art. 462 wet boek van strafvordering spreekt van jarenmet betrekking tot de vervolging der straf, en het ongerijmd zou zijn aan te nemen dat de wetgever voor delicten in de wetten van 16 mei en 1 junij 1830 een zoo korten termijn van weigering van slechts zes maanden zon hebben gewild. Na repliekheeft de heer van Bevervoorde zelf nog kor- telijk het woord gevoerd, en getracht zich te vrijwaren van de verdenking, als had hij in deze de policie willen bespot ten. Evenmin zeide hij had bij de behandeling bij gelegen heid zijner arrestatie aan het tegenwoordig ministerie toe geschreven maar alleen willen doen uitkomen dat zulks on der het tegenwoordig ministerie had plaats gehad. De uitspraak in deze zaak is bepaald op 1.5 december aanstaande. Te Goedereede zijn den 1 dezer door den heer bur gemeester namens het Fransche gouvernement, plegtig uit gereikt eene gouden medaille aan schipper A. van der Tak en zilveren dito aan S. van Es D. van der HoutenC. den Hartog C. Dekker F. den Hartog C. Lokker Cz. .7. Dekker en C. Lokker Jacz.voor het redden der equipage van het op den 14 maart 184.8 verongelukte Fransche schip t Auguste et Marie. St. George te Windsor plaats hebben. 1 Ten bewijze der onverminderde achting voor het vak der marine aan welke wijlen haar gemaal een groot deel zijns levens wijdde, kan de uiterste wilsbepaling van koningin Adelaide strekken dat haar stoffelijk overschot door zeelie den van de koninklijke vloot naar de laatste rustplaats ge dragen moet worden. Een gedeelte der equipage van het koninklijk jagt Victoria Albert zou daartoe bestemd zijn. De apostel der Chinezen de beroemde dr. Gutzlaff is met de stoomboot Jupitervan de Oostersche maat schappij reeds in Engeland aangekomen en zal zich eer lang naar Dtiitschland begeven. De uitgestrekte linnenfabrijk der heeren Larking Co. te Crayton is gisteren nacht door brand vernield. Men heeft thans alhier berigten van de Kaap de Goede Hoop tot den 19 october. De gisting der bevolking van die kolonie, ter zake van de voortdurende aanwezendheid van de Neptnnus met bare lading gedeporteerden, was des tijds tot eene buitengewone hoogte gestegen. Alle bedrijven stonden stil en door het gemeen waren reeds gewelddadig heden gepleegd tegen eenige der voornaamste leden van het zoogenaamde anti-bandieten-genoötschapaan welks hande lingen de mindere klassen de bestaande stremming van het verkeer, en de daaruit voor velen voortvloeijenden nood toeschreven. De huizen van eenige dier heeren waren ge plunderd geworden. Door den gouverneur waren krachtige maatregelen genomen om die buitensporigheden te stuiten. De met de overlandpost uit Indie ontvangen berigten tot den 2 november behelzen weinig belangrijks. Met uitzon dering van het district Goomsoor, waar eenige onbeduidende ongeregeldheden hadden plaats gehadheerschte allerwege in Britscli Indie volmaakte rust. Ruim 80 leden van de kamers der lords en der ge meenten hebben eene memorie bij den secretaris van staat, bij het ministerie van buitenlandsche zaken ingediend ten voordeele van Hongarije. Ter verzekering van de rust in Europa roepen zij de ondersteuning van het Engelsche gou vernement in de I.Iongaarsche zaak in, want, zeggen zij, het is onbetwistbaardat Hongarije niet zal rusten onder het groote ongelijk, dat het in de oogen van alle natiën wordt aangedaan. Eene tweede Californie dat is, een nieuw goudland, is gevonden in Bolivia (Z. Amerika) eenige dagreizens van de stad la Paz. Meer dan 3000 menschen zijn uit die stad goud gaan zoeken. Uit Arepuina in Peruzijn expedicien derwaarts gezonden. Volgens de berigten, is het goud langs deze helling der Andes van beter gehalte dan in Californie en heeft erten gevolge der bestaande bepalingen wegens de mijndeiviug minder verwarring plaats. ïweede Kamer «Ier Stalen-Gencraal. Zitting van 10 december. Door de respective commissien van rappofteurs is alge meen verslag uitgebragt: 1. over het wees-ontwerp tot vast stelling der begrooting van het burgerlijk pensioenfonds voor 1850, en 2. over dat betrekkelijk het fonds voor de proces kosten. De beraadslaging over die beide wets-ontwerpen zal achtervolgens plaats hebben na den afloop der beraadsla gingen over de begrootingswetten voor 1850. I11 dezelfde zitting is met de algemeeue beraadslaging over de begrootings wetten voor 1850 een aanvang gemaakt; daarover hebben het woord gevoerd de heeren Zljlker, van HeiomaAne- maetDommer van PoldersveldtLVintgens Bachienne Donker Curtius en Costerus. Die beraadslaging zou den 11 dezer ten elf ure worden voortgezet. Kerknieuws. Volgens een bij den kerkeraad der Hervormde gemeente te Vlissingen ingekomen berigtheeft Ds. van den Hamte Harderwijk voorliet op zijn-eerw. uit gebragt beroep als herder en leeraar dier gemeente bedankt. Wij vernemen dat Ds. A. de Ronde Bresserte Oud- Beijerland, voor bet op zijn-eerw. uitgebragt bqroep naar Numansdorp (Buitensluis) heeft gemeend te moeten be danken. Engeland. Londen 8 december. De begrafenis der koningin-weduweeerst op den 15 dezer bepaald, later op dingsdag den 11 dezer vervroegdnadat besloten was dat het lijk niet op een paradebed ren toon gesteld zou worden is nu op donderdag den 13 dezer vastgesteld. Die ter aarde bestelling zal in het koninklijk mausoleum in de kapel Van Pulls chianti. Jfeenen 5 december. Hier heerscht eene ministeriele crisis, ten gevolge van het ontstaan van botsingen tusschen vorst Schwartzenberg en den heer Back zoodat laatstgemelde voornemens is om zijnen post neder te leggen. De overeenkomst betrekkelijk den spoorweg van Weenen op Pesth schijnt den 5 tot stand gekomen te zijn. De staat neemt gemelden spoorwegvan de tegenwoordige eigenaars voor den prijs van 8 millioen gulden conv. munt over, welke koopprijs in achtjarige termijnen met den intrest van 4 ten honderd zal moeten afgelost worden. Alhier is eene deputatie uit Pesth aangekomen om bij de regering de inwisseling der Kossuth-noten te verzoeken. Ook over de staatsregeling voor de zoogenaamde militaire grenzen wordt thans bij het ministerie druk beraadslaagd. Aan de houders van nienwe Oostenrijksche 4L per.is thanS de gelegenheid gegeven otn als bij de 5pct."voor hun- de vervallen couponsin plaats van geld nieuwe 5 pet. inschrijving te ontvangen. Van Krakau schrijft men dd. 26 november datop eenige geblesseerden na nu bet geheele Russische hulpleger weder in zijn vaderland teruggekeerd is. Te Petersburg heerschte. den 29 november vrij stren ge vorst en was de brug over de Newa dien ten gevolge ingenomen. Berigten uit Konstantinopel van 21 november, over Weenen ontvangen spreken van nieuwe eischen van Rus land wegens Bem en al de uitgeweken Polen, die het Isla- mismus omhelsd hebben. Een nieuw verschil van meening zou deswege tusschen de hoven van Rusland en Turkjje ont staan zijn. Hamburg 7 december. Men schrijft uit Koppenhagen van den 5 dezer, dat Z. M. de koning door eenen val in zijne kamer zich eenigzins heeft bezeerd zoodat hij waarschijnlijk eenige dagen het bed zal moeten houden. Dien dag hadden de verkiezingen voor de leden der kamer van afgevaardigden te dier stede plaats gehad. Men scheen over het algemeen met den uitslag dier verkiezingen tevreden te zijn. I11 Noorwegen is, volgens bijzondere berigten uit Christiania de winter dit jaar buitengewoon vroeg ingevallen waardoor handel en scheepvaart reeds geheel gestremd zijn.' De vroege koude had ook nadeelig gewerkt op den oogst, voornamelijk van de aardappelen. Zwitserland. De toestand der Duitsche vlugtelingcn wordtvooral sedert de strenge koude der laatste dagen als hoogst ellendig afgeschilderd. In de kantons Bern en Bazelland waren reeds twee dezer lieden van honger en ge brek omgekomen en op den weg dood gevonden. De kosten van den laatsten veldtogt tegen Zuricb en de overige met hetzelve verbonden conservatieve kantor*, heb ben eene som bedragen van ruim 6 midicc- francs.

Middelburgsche Courant | 1849 | | pagina 1