MIDDëLBIIRGSOHë C O U R A IV T. M°. 148. 11 December. 1849.^ Diiigsdag 1 kGEtE ücetttvctt cu ^bminiötcrttica. Malve 4250 Vijfde - 17 Tiende - 8 50 Twintigste - 4,25 MAATSCHAPPIJ TOT NUT VAN 'T ALGEMEEN. CONCERT van het Muzijkgezeischap Uit Kunstliefde op Donderdag den 13 December 1849, ten 7 ure, waarop zich zal doen hooren de Solo-Violoncellist Rekking. isuitcttlanbdrfie &i)bittgett. N^ppPpF STARTS-LOTERIJ. Achtervolgens artikel 3 van Zr. Ms. besluit van den 6 Januarij 1831, no. 68 Staatsblad 110. 2.) heeft Zijne Ex cellentie de Minister van Financien bij resolutie van den zesden December jl.bepaald de prijzen, het opgeld daar onder begrepen waarvoor de CollecteursSplitters en De- bitanten der Staats-Loterijde Loten en gedeelten van dien, voor de vierde week der trekking van de laatste Klasse der 209de Loterij zullen mogen uitgeven te weten bij verkoop Geheele Loten .ƒ85, Wordende de belanghebbenden bij deze herinnerddat bij voornoemd artikel van Zr. Ms. besluit uitdrukkelijk is vastgesteld, dat de Collecteurs, Splitters en Debitanten ge houden zijn 0111 zich naar die prijsbepaling te regelen en dezelve gedurig ter inzage voor het Publiek beschikbaar te hebben. Middelburg, den 8 December 1849. De Staatsraad Gouverneur van de Provincie Zeeland Bij delegatie van denzelve.il De Burgemeester der Stad Middelburg, PASPOORT van GRIJPSKEllKE. VERGADERING van het Middelburgsche Departement der Maatschappij TOT NUT FAN T ALGEMEEN, Woens dag den 12 December 1849, des avonds ten zes ure.Jaar dag DER afdekking VoorlezingVerslagen Bijdrage. Namens Bestuurders P. de MARET TAK Secretaris. De Secretaris, G. de BRUYNE. 7VELRADIGUEIR. Middelburg, den 10 December 1849. De VEREENIGING tot het Bezoeken der Armen maakt dankbare melding van de navolgende giftenalsden 4 de zervan de Commissie tot uitdeeling van Spijs aan minver mogenden 140J- stel Soepkaarten; den 5 dito van Z. f 100 en 100 Hemden 5 den 6van A. ƒ50 en den 9, in de collecte des voormiddags in de Nieuwe Kerk van A. Z. 5°. De Directie der Vereeniging voornoemd, A. M. CRAMER, Vice-President. N. VERHULST Wz.Penningmeester. Middelburg, den 10 December 1849. DIAKENEN der Nederd. Hervormde Gemeente alhier, maken dankbare melding eener gift van vijftig Gulden in Goudontvangen in de collecte bij de godsdienst-oefening van gisterenavond in de Nieuwe Kerk, onder het opschrift: Ned. Hervormde Diaconie Z. /i. Zoo mede dat door hen ter bekwamer plaatse is bezorgd het op gisteren voor middag in de Nieuwe Kerk voor de Vereeniging tot het Bezoeken der Armen, gecollecteerde pakje, gemerkt A. Z. Diakenen voornoemd J. A. van NEDER VEEN Praesis. Cs. NUYS Scriba. ISRAËLITISCHE SCHOOL. De Nederlandsche Godsdienstige Israëlitische SCHOOL COMMISSIE over het Ressort Middelburg heeft de eer ter kennis van de Ingezetenen te brengen, dat, ingevolge van Edel Achtbare Heeren Burgemeester en Wethouders de zer Stad bekomene magtigingvoor de Inschrijving van vrij willige bijdragen tot instandhouding, gedurende het aan staande jaar, van het alhier bestaande Instituut van Onder wijs chesed negnurim dezer dagen de vereisebte Biljetten op de gewone wijze zullen worden rondgebragtvleijende de Commissie zicu dat zij wederom bij derzelver geachte Stadgenooten dezelfde blijken van deelneming zal mogen on dervinden welke haar gedurende een tijdvak van 31 jaren is ten deel gevallenwaartoe zij de vrijheid neemt deze Inrigting bij vernieuwing in de bekende welwillendheid van Middelburgs Ingezetenen aan te bevelen. Middelburg, den 9 December 1849. De School-Commissie voornoemd N. W. PRAAG, Voorzitter. V. van LISSA Secretaris. MIDDELBURG, den 10 December. Z. M. heeft den heer Schultzsecretaris van H. M. de Koningin-weduwe benoemd tot ridder met de ster der orde van de eikenkroqn. Op zijn verzoek heeft Z. M. eervól ontslag verleend aan den heer L. grave van Bijlandtals hofmaarschalk. Bij koninklijk besluit van den 4 dezer is aan de con troleurs op de postkantoren te Haarlem Rotterdam en Mid delburg de heeren C. GerlingsA. A. Ie Jeune en D.J.G. baron van Heeckeren van Brandsenburgeen eervol ontslag uit 's Rijks dienst verleend zijnde alzoo ten gevolge van de te en van vroegere beschikkingen de betrekking van con troleur bij het vak der posterijen geheel opgeheven. Bij koninklijk besluit van den 2 dezeris pensioen verleend aan den isten luitenant II. F. Muhlenvan het 6de regement infanterie. En bij hetzelfde besluit is tot ko lonel bij den generalen staf, zonder bezwaar der schatkist benoemd de luitenant-kolonel A. F. C. baron Forstner van Dambcnoygouverneur van 's Konings zonen. Door het departement van binnenlandsche zaken is onlangs tot rijks-veearts der iste klasse benoemd, de heer B. J. Vermandeen hem de gemeente Heinkenszand tot stand plaats aangewezen. Volgens een van den gouverneur-generaal van Neder landse!) Indie ontvangen berigt, worden de met de Over- landpost derwaarts verzonden brieven welke met lak ver zegeld zijn, zoodanig aan elkander gehecht aangebragtdat ze zonder beschadiging niet kunnen worden losgemaakt. Den belanghebbenden wordt dien ten gevolge aangeraden voor het verzegelen der brieven bestemd oin niet de Üverland- post naar Oostindie te worden gezonden, geen lak te bezigen. I11 ons vorig 110. meldden wij dat voor twee der in - gezondene projecten voor een standbeeld van Z. M. Koning TVillem II, door de hoofdcommissie, elk de helft der uit geloofde premie is waardig gekeurd. Thans is gebleken dat die beide zijn ingezonden door den heer Georgete Utrecht. Uit Zwolle wordt gemeld dat de provinciale Staten van Overijssel hebben besloten voor eene som van 300,000 deel te nemen in de daarstelling van een kanaal van Zwolle naar Almelo met een zijtak naar Deventer. Men verneemt dat het besluit geteekend iswaarbij eereteekenen toegekend zijn aan de deelnemers der expeditie tegen Balie, welke zich bij die gelegenheid hebben onder scheiden. H. K. H. Prinses Marianne wasvolgens brief van 27 october jl. nog op Sicilië; wegens ongesteldheid van hoogstdezelvezou de reis naar Palestina wei niet voor half november vervolgd worden. Als maatregel van bezuiniging, zal weder aan de of ficieren bij de landmagt de gelegenheid worden aangeboden, om, voor zoo verre de dienst dit zal gedoogen in het jaar 1850, in het genot te worden gesteld van verlof, met be houd van van het activiteits-traktement. Men verneemt, dat voortaan de Nederlandsche bank gouvernement-wissels uit Oost-Indiegetrokken op het mi nisterie van koloniën op den gewonen voet zal disconteren mits voorzien zijnde van drie endossementen. Uit Leyden wordt gemeld Sedert geruimen tijd is hier ter stede gelogeerd de prins van Canino (zoon van Lucien BonaparteHet doel van zijn verblijf alhier schijnt hoofdzakelijk te zijn de beoefening der zoölogie, bepaaldelijk der ornithologie, in welke we tenschap hij lietvolgens het oordeel van deskundigen op eene aanzienlijke hoogte gebragt heeft. Het grootste ge deelte van den dag brengt hij door op het museum van na tuurlijke historie. Daar hij zich tot temporair lid der socië teit Amicitia heeft laten voorstellen en als zoodanig is aangenomen mag men veronderstellen dat zijn verblijf al hier nogeenigen tijd zal duren." Zr. Ms. transportschip merwede onder bevel van den luit.-ter-zee der iste kl. .7. Spanjaarduit Hellevoet- sluis naar Suriname is laatstleden dingsdag Deal gepasseerd. Staten-Generaal. De leden der Eerste Kamer der Staten-Generaal zijn bij eengeroepen om te vergaderen op maandag den 17 decem ber aanstaande. In de zitting der Tweede Kamer van donderdagheeft de commissie van rapporteurs haar verslag uitgebragt over de ontwerpen der begrootings-wetten over den jare 1850. Dat verslag zal worden gedrukt en uiterlijk morgen rondgedeeld. De beraadslagingen over die ontwerpen worden bepaald op aanstaanden maandag des morgens ten 11 ure. Aan de Kamer is aangeboden een geschriftuitgegeven door de boekhandelaars Broese Comp. te Bredagetiteld Lof van den Oorlog of wederlegging van de leerstellingen der Vrienden van den Vrede. Plaatsing in de boekerij. Door de commissie tot de verzoekschriften is verslag uit gebragt op een aantal adresseneen dezer adressen is van de commissie voor het instituut van doofstommen te St.-Mi- chiels-Gestelhoudende verzoek rot het verleenen van eene jaarlijksche subsidie uit 's Rijks kas, van minstens 2000. De commissie stelt voor nederlegging ter griffie. De heer Storm vraagt het woord. Hij kan zich gereede- lijk vereenigen met de conclusie van het rapport wat de nederlegging ter griffie betreft, maar hij wenscht die con clusie uit te breiden en te doen strekken tot verzending van liet adres aau den minister van binnenlandsche zaken. Na dat de heeren van lleyden ReynesteynIVichers en de mi nister van justitie deswege het woord gevoerd hadden wordt besloten tot de nederlegging van het adres ter griffie en ver volgens met eene meerderheid van 31 tegen 21 stemmen tot de verzending van het adres bij afschrift aan den minis ter van binnenlandsche zaken. De Regering heeft aan de Tweede Kamer eene memorie gezonden tot beantwoording van de bedenkingen der afdcc- lingen op de Sïaats-begrootingvergezeld van eene nota van wijzigingen in de ontwerp-begrooting. Deze wijzigin gen betreffen vooral liet 5de hoofdstukBinnenlandsche za ken waarvoor nu wordt gevraagd tezamen 4,556,414: 74 (vroeger f 4,762,484) zijnde de post van 200,000 voor een kanaal van Grave naar Waspikuitgeschrapt. Verder verklaart de Regering op nieuw, dat zij de voor gedragen begrooting niet anders beschouwen zal dan als een crediet. Zij zal ailes aanwenden om al de organieke wet ten zoo spoedig mogelijk tot stand te brengen, maar waar schuwt tegen overdreven verwachtingen. De regeling van het regentschap en het voogdijschap naar art. 36, 37 en 41 der grondwet is reeds in overweging. De tegenvorderingen van Luxemburg vertragen de afrekening. Men schrijft uit Leyden van den 8 dezer: Voor de benoeming van een lid der Tweede Kamer van de Staten Generaalin dit kiesdistrict111 stede van den heer Thorbecke welkeals hebbende aanvaard de betrekking van minister van binnenlandsche zaken, had verzocht, niet we der in aanmerking te worden genomen hebben van 450 kies- bevoegden 393 hunne stemmen uitgebragt. Van deze hebben zich 191 verklaard voor den heer mr. .7. M. de Kempcnaeren 186 voor den heer J. A. de Fremery. De overige stemmen zijn verdeeld geweest over de heeren mr. N. Olivier 3 professor Tydeman 3C. Leembruggen 3 J. BuziG. C. van Outeren en G. L. Baud, terwijl in de bus zijn gevonden twee briefjesin blanco en een van onwaarde. Bij onstentenis eener volstrekte meerderheid zal men tot eene tweede stemming moeten overgaan." Te Apeldoorn is in eene vereeniging van kiezersmet al- gemeene stemmen op één nade heer E. IV. van Dam van Isselt, tot kandidaat verkozen. Te Arnhem was de uitslag der stemming als volgt: de volstrekte meerderheid was 297. Van deze bekwam de heer van Dam van Isselt 18a, en de heer Boissevain 165 stem men. Er moet dus tusschen deze heeren overgestemd worden. Engeland. Londen 6 december. Heden spreektgeen enkel blad meer van de verdeeldheden in het kabinet. De begrafenis van het lijk der koningin-douairière zal op den 15 december te Windsor plaats hebben. In strijd met het sedert onheugelijken tijd gevolgde gebruikzal het lijk niet op een paradebed ten toon gesteld worden. Ook heeft zij voor haar overlijden den wensch te kennen gegeven, dat haar lijk niet gebalsemd zou worden. Het stoffelijk overschot is geplaatst in drie mahonihouten kistenvan bin nen met wit satijn bekleed en overtrokken met prachtig Genueesch fluweel. De schout-bij-nacht sir Charles Napier heeft in the Times weder een brief over den staat der Engelsche ztemagt doen opnemen die aan lord John Russell gerigt is en vijf kolommen beslaat. Hij keurt de tegenwoordige inrigting der admiraliteit zeer af. Men meldt dat koningin Victoria in de vierde maand harer zwangerschap is. Dultschland. IVeenen 3 december. De keizer heeft gisteren, op den eersten verjaardag zijner troonsbestijging eene nieuwe ridderorde van verdiensten ingesteld. Het door de bladen medegedeelde berigt, volgens hetwelk het observatie-korps in Bohemen last zoude hebben gekregen om zich marschvaardig te houden, geeft hier stof tot allerlei gissingen. Men zegt dat de voornaamste bedoeling ishet voorkomen van nieuwe onlusten in Saksen. Van verschillende zijden wordt er in den Iaatsten tijd ten sterkste op aangedrongen, dat de Oostenrijksche rijksdag zoo spoedig mogelijk zal worden bijeengeroepen vooral ten ein de daardoor de nog altijd bestaande spanning weg te nemen. Men schijnt echter bevreesd te zijn dat dit nog niet spoe dig zal gebeuren, vermits bij het bewind zelfs met de voor bereidende maatregelen voor het uitschrijven der verkiezin gen nog niet is begonnen. Velen zijn van oordeeldat de nieuwe constitutie, welke thans in geheel Oostenrijk is af gekondigd met de daad nimmer in werking zal komen. Berlijn 6 december. Onze beide wetgevende kamers heb ben thans hare goedkeuring gehecht aan het tusschen Pruis- sen en Oostenrijk gesloten tractaatbetreffende het centraal bewind. De daartoe strekkende besluiten zijn in eene gemo tiveerde verklaring ingekleedwaarbij uitdrukkelijk wordt gezegddat de vertegenwoordiging haar zegel hecht aan de door de regering verordende maatregelen ten aanzien ven het bijeenroepen van het Duitsch-Pruissisch parlement. Het bevestigt zich meer en meer, dat de voor eenigeda gen verspreide geruchten omtrent eene Oostenrijksche nota welke eene bedreiging zoude bevatten van gewapende tu»- schenkomst 111 de Duitsche zakenindien werkelijk een Duitsch-Pruissische rijksdag werd bijeengeroepen geheel in al onjuist zijn geweest. Men meent in de ministeriele Oos tenrijksche dagbladen veeleer een geest van toenadering van Oostenrijk cot Palissen te bespeuren. Frankfort 5 december. Tot op dezen oogenblik verneemt men uiers naders betreffende de nieuwe bonds-commissie. Vaji deze vertraging schuift Pruissen de schuld op Oostenrijk, Oostenrijk schrijft zulks aan Pruissen toe, en het tegenwoor dige rijksministerie aan beide deze mogendheden. De aarts hertog Johann ziet dit gevaarlijke spel der diplomatie met bedaardheid aan, en is misschien de eenige, die het opregt met het Duitsche volk en deszelfs waar belang meent. Spanje. Eene tijding, dikwijls wedersproken, wordt thans officieel bevestigd. Koningin Isabella bevindt zich in gezegendeu staat. Volgens de hof-etiquette heeft de be-

Middelburgsche Courant | 1849 | | pagina 1