MIDDEIBÏIRGSCHE O I R A T. M°. 147. Zaturdag 1849. 8 December. 3Se$tutreti ca 3bmi«i0tv*atici*r reglement op het branbttezen. BURGEMEESTER en WETHOUDERS der Stad MID DELBURG brengen bij deze ter kennis van een iegelijk dien zulks zou mogen aangaan dat de Raad dezer Stad bij besluit van den 25 September 1849, aan de Staten dezer Provincie medegedeeld heeft bepaald 1. Dat in het Reglement op het Brandwezen binnen de Stad Middelburg van den 26 Maart 1838, tusschen art. 22 en 23, een nieuw artikel, 22bis zal gevoegd worden van den volgenden inhoud Art. 22bis. Bij het eventueel slaan van alarm binnen deze Stad of hare buitenwijken, zal de Generale Directie zich onmiddellijk naar het Stadhuis begeven en zich ter beschikking stellen van het Stedelijk Bestuur." 2. Dat in genoemd Reglement in art. 30 1 achter de woorden behulpzaam te zijnde volgende zinsnede zal worden ingelascht: Mede zullen zij (de beambten en be- dienden) bij het eventueel slaan van alarm binnen deze Stad of hare buitenwijken, zich naar het locaal, waar "n hunne Spuit is geplaatstbegeven en aldaar de orders der Generale Directie afwachten." En opdat niemand hiervan onkundig blijve, zal deze wor den gedruktafgekondigd en in de Stads-Courant geplaatst. Gedaan ten Raadhuize der Stad Middelburg, den 30 No vember 1849. Burgemeester en Wethouders voornoemd PASPOORT van GRIJPSKERKE. Ter ordonnantie van Hun Ed. Achtbare, M. F. LANTSHEER. AANKONDIGIN G. De COMMISSIE van BESTUUR over de Provinciale School tot aankweeking van Heelmeesters en Vroedvrouwen in de Provincie Zeeland te Middelburg gevestigd brengt bij deze ter kennis der belanghebbenden VooreerstDat de zoodanigen die verlangen met den eerstvolgenden Cursus, in de maand Januarij 1850, als Leer lingen bij gezegde School te worden ingeschreven zich in Persoon of met vrachtvrije Brieven van henzelvenof van hunne Ouders of Voogden zullen behooren aan te melden bij den Secretaris der Commissie, en aan denzelven zullen behooren over te leggen of te doen toekomen een Extract uit het Register van geboorte en een Certificaat van goed gedrag, afgegeven door den Heer Burgemeester hunner woon plaats als wanneer hun nopens hunne verdere verpligtingen en den tijd hunner toelating tot de Lessen, de noodige te- regtwijzingen zullen worden gegeven. EnTen tweedeDat de aanvang der Lessen van den eerstvolgenden Curcus zal plaats hebben op Maandag den 7 Januarij 1850, en dat dezelve zullen worden gegeven op zoodanige dagen en uren als omschreven zijn in eene Lijst welke van 2 Januarij af, aan het Lokaal der School zal voor handen zijn. Middelburg, den 7 December 1849. Namens de Commissie voornoemd VAN BAKELGEM, Secretaris. 33ittttenlattb0cf(c SEtjbiugett. MIDDELBURG, den 7 December. Laatstl. maandag overleed alhier, na eene langdurige on gesteldheid de wel-edelgeboren heer rar. M. P. M. van Visvlietlid der gedeputeerde Staten van Zeeland, ridder dei4 orde van den Nederlandschen leeuwenz. Behalve het gemis dat zijne familie te betreuren heefttreft deze slag ook diep het provinciaal bestuur, benevens de onderschei dene andere collegien en betrekkingen waarin de overledene, in zijne gezonde dagen, met een helder en scherpzinnig ver stand bekwaamheid en onvermoeiden ijver werkzaam was. Reeds vroeger hadden wij van dit sterfgeval melding ge maakt maar zijn door herinnering aan de afwezigheid van een der zonen van den overledene, wiens overkomst ver wacht werddaarvan teruggehouden. Wij vernemendat het Z. M. den Koning goedgunstig behaagd heeft, het protectoraat van het Zeeuwsch genoot schap der wetenschappen wel te willen aanvaarden, ter vol doening aan het eerbiedig verzoek van heeren directeuren van voornoemd genootschapdaartoe bij hoogstdenzelven ingediend. Bij besluit van den 4 dezer, heeft Z. M. goedgevon den, den heer P. J. Vermandeials burgemeester der ge meente Koewacht te ontzettenter zake van verregaande nalatigheid in het waarnemen zijner publieke betrekking. Bij besluit van den 30 november heefc Z. M. aan den heer P. H. graaf van Limburg Stirum vergunning ver leend tot het aannemen en dragen der versierselen van kom- mandeur der orde van St. Olav, hem door Z. M. den ko ning van Zweden en Noorwegen geschonken. De hoofdcommissie ter oprigting van een standbeeld voor wijlen Z. M. Koning IVillem IIte 's Hage heeft op hare uitnoodiging zeven projecten ontvangen, doch geen daarvan kunnen aannemen; twee echter zijn als zeer verdien stelijk beschouwdzoodat de vervaardigers van deze daar toe genegen zijnde elk de helft der uitgeloofde premie kun nen ontvangen. Men schrijft uit 's Gravenkage den 5 december Naar men verneemt zal de heer mr. D. Lion alhier, aanstaanden zaturdag den 8 dezer, in de bekende zaak van den heer A. van Bevervoorde voor het provinciaal hof in Zuidholland, als verdediger optreden. Gelijk men weet geldt het daarbij de vraag of de gevangenisstraf van zes maanden waartoe de heer van Bevervoorde is veroordeeld ten gevolge van zijne afwezigheid gedurende dien tijd bui tenslands, is verjaard? Dan wel of hij krachtens de tegen hem uitgesproken gevangenisstraf alsnog in hechtenis kan ge nomen worden." Uit Leydën wordt den 4 dezer gemeld Heden viel aan den hoog geleerden heer C. Pruys van der Hoeven het voor- regt ten deel om gedachtenis te vieren van zijn vijf-en- twintigjarig professoraat in de medicijnen. Eene commis sie uit den akademischen senaat heefc zich naar zijn hoog geleerde begeven ten einde hem met dezen dag geluk te wenschen. Ook hebben vier studenten uit de medische fa culteit hunne opwachting bij den hoogleeraar gemaakt, en hem, ook uit naam hunner medebroeders, met dit feest har telijk geluk gewenscht, en zijn hoog geleerde als een blijk van hoogachting en tot een aandenken aan dezen dag een fraai geschenk aangeboden." Den 3 dezer aanvaardde de heer L. C. van Goudoever het buitengewoon hoogleeraarsambr in de geneeskundige fa culteit aan de hoogeschool te Utrechtmet het houden eener plegtige redevoering in de groote gehoorzaal der akademie over de hulpmiddelen voor het heel- en verloskundig onder wijs aan de Utrechtsche hoogeschool en over het vvensche- lijke van derzelver uitbreiding. Te Amsterdam is in den ouderdom van 78 jaren over leden de hooggeleerde heer mr. Cornelis de IVaalrustend hoogleeraar in de faculteit der bespiegelende wijsbegeerte en fraaije Ietteren aan de hoogeschool te Groningen lid van onderscheidene geleerde genootschappen enz. De plannen van den ingenieur van Diggelenom de Zuiderzeede Friesche Wadden en de Lauwerzee in te pol deren zijnop last der Ilooge Regeringonderzocht. De commissiemet dat onderzoek belastheeft deswege zeer gunstig geadviseerd. Z. M. de Koning heeft voldaan aan het verlangen der Staten van de provincie Groningen en eene commissie be noemd tot onderzoek der hoogstbelangrijke zaak betreffende de gevraagde concessie voor de indijking en droogmaking der Lauwerzee. Tweede Kamer der Staten-Gcneraal. In de afdeelingen is het op nieuw onveranderd ingediend wets-ontwerp houdende nadere bepalingen omtrent het op geheven fonds voor proceskosten in behandeling genomen omdat eene eindregeiing dezer aangelegenheid niet langer mogt worden uitgesteldmaar vooraf verklaarde men dat hierdoor het vraagstuk omtrent de gevolgen van eene sluiting- der zitting ten opzigte van onafgedane, aangelegenheden, niet zou worden gepraejudicieeru. Naar men verneemt strekken de wets-ontwerpen nopens de scheepvaart, bij de Kamer aangeboden, tot af schaffing van vele voorregten bij de tegenwoordige wetge ving aan de nationale vlag toegekend. Bepaaldelijk zal komen te vervallen het voorregt van een minder aanzienlijk regt op den tonnen-inhoud als oolo het voorregt van minder aan zienlijke regten voor het vuur- ton- en bakengeld. Voorts afschaffing van de geheele vrijstelling van regten voor in voer naar de Nederlandsche koloniën. De regering behoudt zich de magt voorhoogere regten te leggen op de schepen van landendie ons geene wederkeerigheid bewijzen. De gelijkstelling, wat den tonnen-inhoud betreft, zal kunnen verwezenlijkt worden door het Nederlandsche tarief aan te némen als algemeen werkend tarief, en wat het tweede voorregt, hierboven genoemd, betreft, door afschaffing van de premien of ook door toekenning van gelijke voorregten, als tot dusverre aan de Nederlandsche schepen waren ver zekerd. Wat den regtstreekschen aanvoer uit de koloniën betreft, deze zal aan alle natiën worden toegestaan die onze schepen in hare havenskoloniën enz, toelaten. Het bestaande verbod om Nederlandsche zeebrieven toe te kennen aan schepen van vreemden bouw wordt afgeschaft. De regten op den doorvoer en de scheepvaartregten op den Rijn zullen ophouden te bestaan. Wat de koloniën be treft is de regering ook voornemensde gelijkheid voor alle vlaggen aan te nemen onder voorwaarde van recipro citeit. De kustvaart echter wordt voorbehouden aan de nationale vlag. lauitcnlaabsicïic Stjbiugcn. Engeland. Londen 3 december. II. M, de koningin douairière is gisteren, zondag in den nacht of vroegen mor gen ten twee ure, bezweken. De bladen zijn bij het af kondigen er van met zwarte randen verschenen en behelzen uitvoerige artikelenhare levensbeschrijving eu eene lof spraak op hare deugden als vorstin en als vrouw bevattende. De afgestorvene vorstinAmelia Adelaïde Louisa Theresia Carolina dochter van George hertog van Saksen Meinun- gen was geboren 13 augustus 1792 en heefc alzoo den ou derdom van ruim 57 jaren bereikt. Haar huwelijk met koning IVillem IV, destijds hertog van Clarence werd in 1818 ingezegend, zoodat zij 31 jaren in Engeland heeft gewoond. Den 26 junij 1830 beklom haar gemaal, die door het vroeger afsterven van zijnen broederden hertog van York de naaste erfgenaam der kroon geworden was, den troon en werd zij alzoo koningin. Zeven jaren laterop 2Q'iJ.uaij 1837, kwam koning IVillem IV te overlijden. De^teatste twaalf jaren hares levens heeft zij alzoo als konitrgUwelj. douairière doorgebragt. Zij heeft drie kinderen gehad die alle drie zeer jong zijn overleden. De menigvuldige kabinetsradenin de afgeloopen week gehouden, geven aanleiding tot vele gissingen en geruchten onder welke behoort dat er plan tot invoering van een vast regt op de granen bestaan zouterwijl anderen verzekeren dat het onderwerp der beraadslagingen van nog veel ernsti ger aard is. Mevrouw Sonntag en mevrouw Alboni zijn voor het volgend saizoen bij den koninklijken schouwburg alhier ge- engageerd. Ilr. Ms. fregat Eurydice heeft tijdingen van de Kaap de Goede Hoop, tot 12 october aangebragt. De gisting was aldaar nog toegenomendaar de iugezetenen bleven weigeren iets hoegenaamd ten dienste der zeemagt te leveren zoo lang de Neptune zich in de Simonsbaai bevond, ver klaarde de gouverneur dat hijna alles ingewilligd te heb ben wat hij behoudens eer en pligt doen kon, voor geena bedreigingen wijken zou. Duitschland. Frankfort 2 december. De afgevaar digden der liberale partij in de Wurtembergsche tweede ka mer hebben besloten den verlangden eed af te leggen en te vens eene proclamatie aan het volk te rigten waarin zij reeds voorloopig protesteren tegen de gevolgtrekkingèndie men voor de toekomst hieruit zou willen afleidenten aanzien van de uiet-erkenning der Frankfortsche rijks-con stitutie. Men houdt het echter voor niet onmogelijk dat deze proclamatie tot gevolge kan hebben dat de opening der kamer voorloopig verschoven wordt. Met genoegen verneemt mendat de Badensche rege- gering zich sedert eenige dagen ernstig onledig houdt met het plan om eene meer uitgebreide amnestie te verleenen. De groothertog heeft mede dén wensch geuit, dat er zoo spoe dig mogelijk een einde worde gemaakt aan het geregtelijk on derzoek nopens staatkundige misdrijven. Men vleit zich dat nog voor het einde dezer maand, ten minste 300 gevan genen in vrijheid zullen gesteld worden. Uit Koppenhagen wordt gemeld, dat de koning, als hertog van Holsteiu en Lauenburgtot de nieuwe bonds- commissie is toegetreden. Uit Leipzig schrijft men, dat daar van goederhand wordt verhaald dat de Saksische regering een legerkorps van 6000 man aan de grenzen van Bohemen zal bijeentrek- keneu dat reeds aan het in die stad in bezetting lig gende bataillon jagers bevel was gegevenom derwaarts op te rukken. Keulen 4 december. Volgens eene telegraphische depeche uit Berlijnheeft het openbaar ministerie in de zitting van gisteren van alle verdere regtsvervolging tegen IValdeck ea Ohm afgezien aangezien de brieven welke als bewijzen te gen de beschuldigden dienden gebleken zijn valsch te we zen. De jury sprak daarop over beiden het niet schuldig uit. IValdeck werd onmid.delijk in vrijheid gesteldOhm daarentegen werd naar de gevangenis terug gebragt, als be schuldigd van het afleggen eener valsche verklaring. Eene groote volksmenigte begroette IValdeck met gejuich. Italte. Volgens schrijven uit Rome wordt het ver trek van den generaal Rostolan daar zeer betreurdnaar dien zijn opvolger de generaal Baraguay d'HiUiers zeer ge streng te werk gaat. De Spaansche troepen zouden binnen weinige dagen naar Spanje tertigkeeren. Te Turin be gint men zich met den uitslag der verkiezingen bezig te houden. Om de kiezers der gematigde partij gerust te stel len heeft het ministerie doen aankondigen, dat hetwat er ook gebeure zijn post niet zal verlaten. Sommige dagbladen maken melding van eene poging tot moord op de kardinalen uitmakende de administrative commissie. Volgens het dagblad van Rome zou zekere Ceccarelli gewe zen adjudant van het derde bataillon der nu ontbonden na tionale garde zich persoonlijk met een verzoek tot de kardina len gewend en bij die gelegenheid gedreigd hebben, dat, zoo aan dit verzoek niet wierd voldaan, hij hen zou van kant maken. Andere dagbladen zeggen echterdat Ceccarelli de kardina. len niet gedreigd, maar in hunne tegenwoordigheid zich zeiven doorstoken heeft, toen zij zijn verzoek van de hand wezen. De wond schijnt echter niet doodelijk geweest te zijn daar hij aan de policie overgeleverd is. frankrijk. Parijs 3 december. In de zitting der wetgevende vergadering van heden zijn de beraadslagingen over de naturalisatie en het verblijf van vreemdelingen in Frankrijk ten einde gebragt, en is het wets-ontwerp dienaan. gaande met 415 tegen 194 stemmen goedgekeurd. Een ver zoek van den minister van landbouw om een crediet van 1 millioen francs ten behoeve der arbeiders-vereenigingen werd naar de bureaux verzonden. In den loop der zitting verlangde de heer Dorbach den minister van binnenlandsche zaken te interpelleren nopens eene circulaire welke door den president der republiek aan de prefecten was toegezon den de vergadering bepaalde dat die interpellatie eerst over drie maanden zou geschieden dat met weigering gelijk staat. Den 9 dezer zal bij den voorzitter der wetgevende verga dering een diner van 100 couverts plaats grijpen en den volgenden dag op het stadhuis een banket van 250 couverts 3 de president der republiek zal zoowel het een als het ander bijwonen.

Middelburgsche Courant | 1849 | | pagina 1