M1DDELBURGSGHE C 0 U R A N W. 146. Domlerda 6 December. 849 iscetiicctt cm 21 bmintdt vatten* tnmieut.vjïsöchc &ijbiugcn. lauiicnlanbdche Sijbiugeu. er SCHOU7FING DER FOETPADEN. BURGEMEESTER, en WETHOUDERS der Stad MID DELBURG verwittigen een iegelijk, dien zulks zoude mo gen aangaan, dat de schouwing der Voetpaden binnen deze Gemeente door Heeren Wijkmeesters der Buitenwijken zal plaats hebben op Zaturdag den 8 dezer maand en volgende dagen en noodigen bij deze de belanghebbenden uitom zich aan de ten opzigte van den onderhoud der Voetpaden vo chrevene bepalingen stiptelijk te gedragen. en Raadhuize der Stad Middelburg den 3 De- Bfr' r 184P. V Bufejneereer en Wethouders voornoemd, 7 SPOORT van GRIJPSKERKE. Ter orri nnantie van Hun Ed. Achtbare, M. F. LANTSHEER. Gedurende de stremming der Passage over de Dokbrug voor Paarden en Rijtuigen, zal in het belang der Postroute, de St. Geertruids-barrière in plaats van de Haven-barrière den geheelen nacht toegankelijk blijven. STEDELIJKE FABRICAGE. De Ingezetenen welke verlangen deel te nemen aan de levering der gewone benoodigdheden voor de Stedelijke Fa bricage gedurende het jaar 1850, kunnen zich deswege, mits vóór den 13 dezer maand, vervoegen ter Stedelijke Griffie. Middelburg, den 3 December 1849. B EKE MD MA KUS G BURGEMEESTER en WETHOUDERS der Stad VEERE brengen bij deze ter kennis, dat ingevolge vroegere aankon diging, bij de op heden plaats gehad hebbende uitloting van achterstallige loopende Schulden derzelve Stad zijn getrok ken de navolgende nommers1765. 376. 1628ABCDE. 3'3* 732> 94-6. 2274. 1328. 1403. 890. 2130. 1689. 988. 2386. 1094. 2379. 2344. 781. 2838. 3104. 322. 3352. 3449ABCDE. 3459- 2514. 222. 1055. 2499. 1212. 3150., waarvan het bedrag, ad ƒ10 ieder nominer ten Kan tore van den Sredelijken Ontvanger ten Raadhuize, door de daarop regthebbenden dagelijks op de gewone uren kan worden ontvangen. Veereden 30 November 1849. Burgemeester en Wethouders voornoemd J. KLEINMAN Ter ordonnantie van dezelve J. P. van den HEUVEL Secretaris. JFELDADIGHEID. De COMMISSIE in den buitengewonen klimmenden nood der Armen en behoeftigen alhier, maakt dankbare melding, dat dezelve door vriendelijke tusschenkomst van den Heer P. ,7. CrucqMr. Broodbakker alhier, de som van 10 is ter hand gesteld, en hoopten wenscht, dat deze vriendelijke mildadigheid navolging moge vinden ten behoeve onzer ar me Natuurgenooten. Arnemuiden den 5 December 1849. De Commissie voornoemd, J. JOOSSEN. J. van BELZEN, Klz. MIDDELBURG, den 5 December. Naar wij vernemen had alhier gisteren avond het volgend voorval plaats een sigarenmakers-knecht in zijn kosthuis te huis komende, alwaar hij met de dochter een minnehan del had getracht aan te knoopenpoogde haar met een pis tool naar het schijntte dooden met voornemen om ver volgens, met een ander daartoe geladen tweede pistool, zich- zelven het leven te benemen. Het meisje heeft dien aanslag- verhinderd door het pistool af te weren dat echter afging en waarschijnlijk door overladingeen gedeelte van het slot deed afspringen waardoor de aanvaller eene aanmerkelijke wonde in het aangezigt heeft bekomen en naar het gasthuis alhier is overgebragt. De minister van binnenlandsche zaken heeft, bij aan schrijving van den 26 novemberde gouverneurs der pro vinciën verzocht, te willen zorgen; 1. dat op de maand staten van in alimentatie opgenomen vreemdelingen, te be ginnen met die over de thans loopende maand, geene per sonen worden gebragtop wie art. 9 der aangehaalde wet toepasselijk is2. dat van ieder vreemdeling, op die staten voor de eerstemaal verschijnende worde overgelegd of eene opgave der redenen waarom op hem art. 9 der wet niet van toepassing is of eene verklaring dat de wet te zijnen opzigte behoorlijk is nageleefd, en 3. dat, met opzigt tot deze laatsten omstandig de redenen worden opgegeven uit hoofde van welke verpleging in weerwil der wetonver mijdelijk is geacht. In 's Gravenhage zijn aangekomen de generaal-majoor Storm de Grave nieuw benoemd gouverneur der residentie en provinciale kommandant van Zuidholland en de baron Stratenusgezantschapssecretaris van het Nederlandsche hof bij het Engelsche de laatste komende van Londen. Men schrijft uit Arnhem Wij zijn in het zekere onderrigtdat het verspreide ge ruchtals zou de heer van Dam van Isselt zijne benoeming als lid der Tweede Kamer casu quo niet aannemen bezij- den de waarheid is." Vrijdag 11. werd te Amsterdam onder voorzitterschap van Z. Exc. den staatsraad gouverneur der provincie de algemeene vergadering gehouden van de aldaar gevestigde Maat schappij ter Bevordering van Landbouw en van Landontginning in Nederland. Het hoofdbestuur bragt bij die gelegenheid ver slag uit van den staat en de verrigtingen der maatschappij sedert de laatst gehotidene algemeene vergadering uit welk verslag de bloeijende toestand bleek dier nieuwe inrigting welke thans reedsbehalve te Amsterdam in werking is te Haarlem, Kampen, Zaandam, Koog aan de Zaan, Helder, Nieuwer-Amstel en Weespen spoedig op nog andere plaat sen zal worden uitgebreid. De vergadering had voorts ten doel den termijn tot plaatsing van de ontbrekende aandee- leti te verlengen aangezien tot heden geene behoefte aan vermeerdering van kapitaal heeft bestaan, overeenkomstig waarmede ook werd besloten. Onder de mannen, die zich in den jongsten tijd jegens het Vaderland bijzonder verdienstelijk gemaakt hebben behoort de kapitein-luitenant-ter-zee Jan Carel Pilaar. Veel is het zeewezen hem verschuldigd. Algemeen wordt erkend dat hij door zijne werken den grond legde tot eene zuiver we tenschappelijke beoefening van dit vak en dat hij door zijn onderwijs de jongere marine kweekte, zoodat hij met regt gerekend mogt worden onder de sieraden der Natie. Den i<5 october dezes jairs is hij, in nog niet gevorder den leeftijd aan Vaderland betrekkingen en talrijke vrienden ontrukt. De heer P. J. Schotelvriend en ambtgenoot van den waardigen overledeneis tl-ans op het denkbeeld gekomen zijn afbeeldsel te vervaardigenen het aan de bewerking van den met lof bekenden graveur J. W. Kaiser toe te ver trouwenten einde het algemeen verkrijgbaar te stellen. De heer Schotel en de uilgeefster wed. L. C. Vermande te Medemblik, die hare belanglooze medewerking heeft toegezegd, wenschen deze onderneming te doen strekken om in een ander diep gevoeld gemis ie voorziendat van een graftee- ken op de plek waar het stoffelijk overschot van den ont slapene rust. Zij rekenen op de deelneming van 'smans vereerders, vrienden en leerlingen in eene onderneming, welke zulk een doel beoogt, en noodigen hen dringend uit tot eene ruime inteekening, om aan beide behoeften te kun nen voldoen, daar, na aftrek van de noodige kosten, de geheele opbrengst voor het grafteeken bestemd is. Tweede Kamer der Staten-Generaal. Zitting van 3 december. Zijn ingekomen twee koninklijke boodschappen ten ge leide van onderscheidene ortwerpen van wet, als": 1. drie ontwerpen tot regeling der belangen van de Nederlandsche scheepvaart, en 2. een ontwerp tot vaststelling der begroo ting van het pensioenfonds voor 1850. Verzending aan de afdeelingen. Daarna is beraadslaagd over het ontwerp van wet, be trekkelijk den overgang in werkelijke schuld, van uitgestelde schuld en kansbiljetten. Dat ontwerp isna eenige beraadslagingen aangenomen met eene meerderheid van 49 stemmen tegen 1 (die van den heer Storm. De aan de Tweede Kamer aangebodene ontwerpen van wet tot verhooging der begrootingen voor marine en oor log over 1849, ter zake van nieuwe oorlogsmiddelen, hou den in i° dat de 3de afd. van het 8ste hoofdstuk (marine), vermeerderd wordt met een 8ste art.ten bedrage van f 27,750, en 20 de 15de afd. van het iode( hoofdstuk (buitengewone uitgaven) insgelijks vermeerderd met een 3de art.ten bedrage van f 78,950. Bij beide deze posten wordt vermeld dat zij zijn betalingen voortvloeiende uit eene den 4. october 1845 met C. E. de Bourbon aangegane overeenkomst tot het verkrijgen van nieuwe oorlogsmiddelen.'''' De bij' deze ontwerpen behoorende memorie van toelich ting luidt als volgt De ontwerpen van wetwelke hierbij worden aange boden strekken ter vervanging van diewelke bij eene boodschap des Konings van den 28 julij dezes jaars aan de Tweede Kamer der Staten-Generaal werden ingezonden en welke hierbij worden ingetrokken, naardien de regering,na kennis te hebben genomen van het gemeen overleg dat te dezer zake met de Tweede Kamer heett plaats gehad, tot de overtuiging is gekomen van het verkieselijke om de uit gave welke wordt voorgesteld zuiver op .de begrooting van 1849 te brengen. Overigens moest ook het bedrag der uitgavenbij de wets-ontwerpen van 28 julij vermeld verhoogd worden met het bedrag der rente welke het rijk alsnu volgens uitspraak van den hoogen raad der Nederlanden aan G. E. de Bourbon moet betalen van den dag der dagvaarding af tot op den dag der uitbetaling toe zijnde deze rentebij de onzeker heid van het tijdstip waarop de hierbij betrokken wetten tot stand zullen komenbij wege van voorzorgtot ultimo december dezes jaars berekend. De uitspraak van den hoogen raad, waarbij de staat tot die betaling verpiigt wordt, is aan de Tweede Kamer der Staten-Generaal medegedeeldalsmede de exploiten waarbij' die uitspraak aan het departement van oorlog is beteekend. Sedert heeft de belanghebbende werkelijk beslsfg doen leggen op gelden den staat aankomende zoodat eene spoe dige behandeling en afdoening der zaak in zeer vele opzigten wenschelijk is. In verband daarmede neemt men dan ook de vrijheid zich te haren aanzien te gedragen aan de inlichtingen bij de memorie van beantwoording onder dagteekening van den 8sten september 1849 gegeven, welke memorieblijkehshet rapport der commissie van rapporteurs dd. 12 september daaraanvolgende, van dien aard is beschouwd gewo/den dat te dier zake destijds geene nadere overwegingen xif-'tfe afdeelingen der Kamer meer werden gevorderd. Engeland. Londen 1 december. De Times bevestigt het berigt, dat de Fransche regering het tusschen Frankrijk en Engeland gesloten verdrag tot gemeenschappelijke uit- roeijing van den slavenhandel op de kusten van Afrika op gezegd heeft. Genoemd blad geeft de hoop te kennen dat de Britsche regering dat voorbeeld volgen en zich ontslaan zal van den zwaren last dien het onderhoud van een talrijk eskader in de streken waar de slavenhandel gedreven wordt aan haar oplegt. Van dertig schepen die op éónen dag van het vaste land alhier zijn aangekomen, waren tien geheel met aard appelen geladen de aanvoeren dezer aardvrucht hebben in de afgeloopen week 5000 tonnen beloopen. De admiraliteit heeft eene commissie van vijf vlag-officie- ren benoemdbelast met het opsporen van middelen om ken nis te krijgen van het lot der expeditie van sir John Fran- klin en met het nemen van die maatregelen, welke geschikt zouden kunnen zijn om een goeden uitslag te verzekeren aan de eerlang uit te zenden nieuwe expeditie naar de Noord- Poolstreken. De koningin-weduwe heeft een ongemeen onrustigen nacht doorgebragt, en hare zwakheid was heden morgen zeer toegenomen. Laatstleden woensdag avond is het uitgestrekt huis van den logementhouder Sullivan in Lincolnfields alhier door brand grootendeels vernield, en een bejaard man, in wiens slaapvertrek de ramp vermoedelijk is ontstaan, verstikt gevonden. HultscMand. Frankfort 30 november. Door het wegnemen van de schipbrug te Mainz en den buitengewoon sterken ijsgang, is de gemeenschap met deze stad uiterst be zwaarlijk geworden, daar dezelve thans enkel door middel van kleine schuiten met levensgevaar onderhouden kan worden. Aan de geregelde vaart is vooreerst niet te denken en de vaartuigen worden reeds overal in de winterhavens in veiligheid gebragt. Er is misschien in geheel Europa geen gewestdat zich in een zoo deerniswaardigen toestand bevindt als het groothertogdom Baden. Met niet weinig bevreemding ver neemt men dat hetzelve aan Pruissen voor verleenden mi litairen bijstand, eene schadevergoeding van 3 millioen gul den heeft te betalen. Een Berlijnsche correspondent voegt er we! is waar bij, dat zulks in termijnen zal geschieden; het geen echter niet wegneemt, dat bij eene uitgeputte schatkist en eene ophanden zijnde reorganisatie van het leger dat landje bezwijken moet onder den last der oude en nieuwe schulden. Het gerucht blijft in omloop dat de groothertog de regering ten gunste van zijn neef nederleggen zal. - Nadat nu ook van het vorstendom Waldeck de ratifica tie der aansluiting aan her Berlijner verbond van 2(5 mei is ingekomen, bedraagt het getal der deelnemers aan dat verbond zevenentwintig, en het gebied, van den bondstaat 25,250,000 inwoners, op eene oppervlakte van 7480 vierkante mijlen. Frankrijk. Parijs 1 december. De president der republiek heeft bij den ministerraad twee wets-ontwerpen overgelegd: een over de reserve van het leger en een over den openbaren onderstand, beide zijn door hem zelf bewerkt. Men spreekt ook nog van andere wets-ontwerpen waaraan hij de hand heeft gelegd. Werkelijk zal op den 10 dezer, den verjaardag van de komst van den president der republiek aan het bewinddoor hem eene groote revue over de nationale garde en het gar nizoen van Parijs, op het veld van Mars gehouden worden. Men verneemt dat de generaal Herbillondie Zaarcha in Algerie belêgert, den 1 <5 november een aanval gedaan heeft op de zwervende volks-stammen te Ourtal5 mijletr ten zuiden van Zaatcha. Hij heeft 200 man gedood als mede 3000 kamelen en 15,000 schapen buit gemaakt, be halve nog vele andere voorwerpen. Onderscheidene hoofden van genoemde volks-stammen hebben zich toen onderworpen. Er zijn bij de regering gewigtige diplomatische docu menten ontvangen volgens welke de Turkscb-Russische kwestie vcfcirloopig geschikt is; de Fransche vloot zal naar Toulon en de Engelsche naar Maltha terugkeerenalthans heeft de Engelsche ambassadeur alhier zich in dien geest ^uit gelaten. De mogendheden die in deze zaak betrokken zijn zullen zich onderling omtrent de puuten van ondergeschikt belang trachten te verstaan. De wetgevende vergadering heeft ten aanzien van het vraagstuk betreffende het verleenen van brieven van natu ralisatie beslist en het beginsel aangenomen dat deze gunst door den president kan worden verleend aan vreemdelin gen die tien jaren hier te lande hebben gewoond en wel ke van een betamelijk zedelijk gedrag hebben doen blijken dat de president echter gehouden zal zijn om den staats raad deswege te raadplegen dat de termijn van tien jaren zal kunnen worden verkortten gunste van personen, welke uitstekende diensten aan Frankrijk hebben bewezen maar dat geen vreemdeling immer lid der wetgevende vergadering mag worden dan uit kracht eener wet.

Middelburgsche Courant | 1849 | | pagina 1