MIDDELBURGSCHE CÖURA -fca N°. 145. Dingsdag 4 December. =H=- Besturen en !3bmitu0tvatieti. Be Commissie LOOST VOOR WERK aan hare Begunstigers f iSutuculAttbschc Sijbiugcw. sluit van den 28 november jl.no. 43, den kapdtein-tér- zee J. Boelen Jz.inspecteur over bet loodswezen^ euz. met den laatsten december aanstaande onder genot van p sioen op zijn verzoek eervol uit het korps officieren der Nederlandsche marine en uit zijne voorschrevens betrekking te ontslaan onder toekenning van den titulairen rang van schout-bij-nachtzonder bezwaar van 's Rijks schatkist en mét vergunning om de active uniform der zee-officieren te mogen blijven dragen. De hooggeleerde heer Matthias de FriesPhilos. Theo- ret. Magist. Litt. Hum. Doet., aanvaardde op 28 novem ber jl. zijne betrekking als hoogleeraar aan Groningen's hooggeschool met eene redevoering, tot thema hebbende de heerschappij over de taalhet beginsel der welsprekendheid. Nopens het ongeluk, in de fabriek der Ned, maat schappij van vensterglas, den 27 nov. te Zwijndrecht voor. gevallen, verneemt men nader, dat dezelve niet veroorzaakt is geworden door bet nederstorten van den schoorsteen maar door het instorten van den oven, welke men bezig was van een nieuw verwulf te voorzien. Behalve twee ar beiders welke bij deze instorting zwaar zijn gekwetst en waarvan de een zijne beide beenen gebroken heefthebben nog de directeur en onder-directeur welke zich beiden in den oven bevondenvrij ernstige wonden bekomen. De twee andere zich daarbij bevindende personen kwamen er met den schrik af. De vrachtschuit welke 11. maandag van 's Bosch naar Eindhoven afvoer, is in den ochtend van 27 nov. in het Zuid-Willems-Knnaal onder Helmond gezonken. Men schrijft dit ongeluk toe aan de avarij welke gemelde schuit onderweg door het ijs ontvangen had. De schade moet nog al zeer aanmerkelijk zijn. Voor zoo ver men verneemtis hierbij geen verlies van menschenlevens te betreuren. STAAT S-LOTERIJ. Achtervolgens artikel 3 van Zr. Ms. besluit van den 6 Januarij 1831, no. <58 Staatsblad no. 2.) heeft Zijne Ex cellentie de Minister van Financien bij resolutie van den nègeh-en-tvvintigsten November jl.bepaald de prijzen, het opgeld daar onder begrepen waarvoor de CollecteursSplit- ters en Debitanten der Staats-Locerijde Loten en gedeelten van dienvoor de derde week der trekking van de laatste Klasse der 209de Loterij zulten mogen uitgeven te weten BIJ VERKOOP Geheele Loten "--Mve Vijfde Tiende Twintigste f 81 - 4° 5o - 16 20 - 8,10 - 4» °5 BIJ VERHURING i Geheele Loten Halve Vijfde Tiende Twintigste n 43 - 2150 8 60 - 43° - 2,15 Wordende de belanghebbenden bij deze herinnerddat bij voornoemd artikel van Zr. Ms. besluituitdrukkelijk is vastgesteld, dat de Collecteurs, Splitters en Debitanten ge houden zijn 0111 zich naar die prijsbepaling te regelen en dezelve gedurig ter inzage voor het Publiek beschikbaar te hebben. Middelburg, den 3 December 1849. De Staatsraad Gouverneur van de Provincie Zeeland Bij delegatie van denzelven, De Burgemeester der Stad Middelburg, PASPOORT van GRIJPSKERKE. INTREKKING VAN DE VIJF-EN-TWINTIG CENTS-STUKKEN. BURGEMEESTER en WETHOUDERS der Stad MID DELBURG, Ontvangen hebbende eene missive van den Heer Staats raad Gouverneur dezer Provincievan den 22 dezer maand, Volgens welke de intrekking van de Stukken van 25 Cen ten naar de wet van den 28 September 1816 Staatsblad no. 50) vervaardigd bij de Nederlandsche Bank en bij de Betaalmeesters in de Arrondissementen zal plaats hebbenvan Maandag den 3 December tot en niet Zaturdag dén 15 De cember aanstaandealsmede op Maandag en Dingsdag den 17 en 18 dier maand bij de Nederlandsche Bank en bij dé Betaalmeesters in de Arrondissementen op de gewone Kan toor-uren. Maken bij deze elk en een iegelijk opmerkzaam op de Bekendmaking, Welke door Zijne Excellentie den Minister van Financiën te dezer zake is vastgestelden welke dage lijks tot en met den 18 December aanstaande, in de Neder-' landsche Staats-courant zal worden geplaatst. E11 opdat een iegelijk hiervan kennis drage, zal deze worden afgekondigd mitsgaders in dezer Scads-Courant ge plaatst. Gedaan ten Raadhuize der Stad Middelburg den 26 No vember 1849. Burgemeester en Wethouders voornoemd, PASPOORT van GRIJPSKERKE. Ter ordonnantie van Hun Ed. Achtbare, M. F. LANTSHEER. GEWEESKVNDE. De Provinciale COMMISSIE van Geneeskundig Onderteoek in Toevoorzigt in ZEELAND, residerende te Middelburg verwittigt bij déze de belanghebbenden dat zij hare gewóhê Vergadering houden zal op Donderdag den 3 Januarij 1850, en Verzoekt tevens allen welke dan verlangen toegelaten te wotden tot het lieel-Verlos- öf Artsenijméngkundig Exa men, df tót dat van Oog- of Tandmeester Of Drogist, om hun daartoe strekkend requestonder overlegging van de noodige bewijzen, vóór den 20 dezer maand, te dóén toe komen aan Professor B. de JongeVoorzitter derzelve Com missie. ^Middelburgdén 3 December 1849. De Provinciale Commissie van Geneeskundig Onderzoek en Toevoorzigt in Zeeland, Namens dezelve, Js. de MAN Jz.Secretaris. SP IJ'S tlITüEELING. De COMMISSIE tot Uitdeeling van SPIJS aan Minver mogenden te Middelburg zal op Dingsdag 4 en Woens dag S December aanstaande, van elf tot één ure, in haar gewoon Lokaalvaceren tot afgifte der Kaarten aan de Inteekenaren. Middelburg, den 26 November 1849. VAN REIGERSBERG VERSLUYS Secretaris. De COMMISSIE Loon voor werk wederom door even milde bedragen als in vorige jaren tot voortzetting van haar Wérk in staat gesteld gelijk zij met levendige dankbaar heid en blijdschap voor de hulpbehoevenden erkent meent nóg een nieuw verzoek tot hare Mede-Ingezetenen te mogen figten een verzoek echterdat weinig of geen opof fering zal vereischenterwijl zij namelijk in de overige werkvakken genoegzaam werk kan verschaffenontbreekt haar dit, door een zamenloop van omstandigheden bijna ge heel voor den Timmerwinkel. Indien dus daarvoor niet meerder gevonden kan worden zoo zal zij van de talrijke Timmermansknechts, die zich ook nu weder aangegeven heb- j benslechts zeer enkelen kunnen helpen. Zij voelt zich 1 alzoo gedrongen om allendie daartoe in de gelegenheid 'zijn, vriendelijk uit te noodigen om aan haar bestellingen op te geven van al zulk houtwerk als zij gewoonlijk fabri ceerten als anders van buiten ingevoerd of althans in den regel hier niet gemaakt wordt; waaromtrent zij zich de be oordeeling moet voorbehouden ten einde den altijd gehand- haafden regel vol te houden, om geerïe bestaande'kostwin ning door onredelijke concurrentie te bemoeijelijken. Men adressere zich aan een van de Leden der Commissie met name aan de Heeren C. MisserJ. F. Fak Brouwer of P. Rekker. De Commissie voornoemd Namens dezelve A. M. CRAMER, President. HUBERTUS REKKER, Secretaris. JVELJiADIGIIEID. Middelburg, den 3 December 1849. De VEREENIGING tot het Bezoeken der Armen maakt dankbare melding voor de navolgende ontvangene giften als.- den 30 November 1849, van P. 10, en van een' onbe kende de Russische Coupon no. 10349, groot f 50, den 1 Decembervan N. N. 30 Manshemden e:i den 2 bij de collecte na de morgen-godsdienst in de Koorkerk, van X. De Directie der Vereeniging voornoemd, A. M. CRAMER, Vice-President. N. VERHULST Wz.Penningmeester. Middelburg, den 3 December 1849. DIAKENEN der Nederd. Hervormde Gemeente alhier, op gisteren voormiddag in de Koorkerk een verzegeld pakje met het opschrift: voor de Vereeniginggecollecteerd heb bende, geven kennis dat zij hetzelve hebben doen bezorgen bij den Heer N. Verhulst IVz.Amanuensis van de Alge- meene Armen. Diakenen voornoemd J. A. van NEDERVEEN Praesis. Cs. NUYS Scriba. Arnemuiden den 0 December 1849. Hartelijk mogt zich het Diaconie-Armbestuur der Hervormde Ge meente van Arnemuiden verblijden bij het berigt dat bij den lieer de Blaecke de Ligny te Middelburg voor hare Armen ontvangen is eene gift van vier Rijksdaalders of ƒ10, hetgeen het Armbestuur in overweging heeft geleid om uit haar midden eene Commissie te be noemen die zich bereid verklaart om den hoogen nood waarin de Atïüen dezer Gemeente bij eene zeer ongelukkige Vischvangst de eenige bron van bestaan alhier, gedurende dit jaar zich bevindt, niet alleen kenbaar te maken maar zoo veel mogelijk is te verligten waartoe dezelve zich met nederig vertrouwen tot alie edele weldoeners van Armen en Belloeftigen wendt opdat dezelve in dezen haren moeijejijken arbeid door milde Giften moge ondersteund en gehol pen worden God biddende dat Hij deze poging met Zijnen Godde- lijken zegen aan de harten der rijken wil vruchtbaar maken en zege nen om zoo doende eenige verligting aan de diepste armoede en ellende toe te brengen; terwijl de Commissie zich hartelijk verblij den zal in elke gift, hoe gering ook, die de welbekende bereidwil ligheid van den Heer de Blaecke de Lig nij die zich gaarne met der- zelve ontvangst zal willen belasten als giften der edele mensehen- vrienden ons zal kunnen overmaken. De Commissie uit bet Armbestuur voornoemd J. J00SSEN. I. vait BELZEN Xlz. MIDDELBURG, den 3 December. Bij koninklijk besluit van 27 november zijn tot leden der staats-commissie tot onderzoek der koloniale remises over 1848, benoemd de heeren: li. van Beek Vollenhoven en M. A. F. H. Hofman leden van de Eerste Kamer der Staten- Generaal E. C. U. van Doomen mr. A. J. Duijtnaer vanTwist, leden van de Tweede Kamer der Staten-Generaal mr. R. baron van Breugel en jlir. mr. L. IVichers le den van den Raad van State G. S. G. baron van Fridagh en .7. P. van Mansveltleden van de algemeene rekenkamer. Als secretaris zal de commissie worden bijgestaan door den heer A. L. IVeddik waarnemend secretaris-generaal bij het ministerie van koloniën. Bij besluit van den 29 november jl. heeft Z. M. aan den graaf L. van Bijlandt vergunning verleend tot het aan nemen en dragen der versierselen van kommandeur der or de van St. Olav, hem door Z. M. den koning van Zweden en Noorwegen geschonken. Bij besluit van den 28 november jl. heeft Z. M. aan den hoogleeraar J. van der Hoevente Leyden vergunning verleend tot liet aannemen en dragen der versierselen van ridder der orde van de Poolsterhem door Z. M. den ko ning van Zweden en Noorwegen geschonken. Bij Zr. Ms. besluie van den 28 november 1849 is de heer A. Lange erkend als consul der Vereenigde Staten van Amerika te Amsterdam. Bij Zr. Ms. besluit van den 24 november 1849 is tot regter-plaatsvervanger in de arrondissements-regtbank te Al melo benoemd mr. C. H. Stork advocaat aldaar. Bij Zr. Ms. besluit van den 27 november jl., no. 67, is de kapirein-ter-zee H. H. T. Coopskommandant derzee- magt in de monden van de Maas en Goedereede met in gang van den 1 dezer, tijdelijk benoemd tot directeur en kommandant der marine te Vlissingen, en met dien datum hét bevel over de zeemagt in de monden van de Maas en Goedereedeter vervanging van dien hoofdofficieropge dragen aan den kapitein-ter-zee D. J. baron Rengerster wijl het wijderj Z. M. beeft behaagd, bij hoogstdeszelfs be- Twcedc Kamer der Staten-Generaal. Zitting van 29 november. Is ingekomen eene koninklijke boodschap ten geleid» van een ontwerp van wet betrekkelijk de verhoogin^- der begroetingen van de hoofdstukken voor oorlog en riiarine voor 1849 ter zake van den aankoop van nieuwe oorlogsmiddelen. Drukken ronddeelen en ver zending aan de afdeelingen. De voorzitter heeft keunis gegeven dat door de afdeelingen tot rap porteurs gekozen zijn: 1. voor het ontwerp nopens de brievenposten], de heeren GodefroiBorrel, Slicher Smit, Groen van Prinsterir en Meeussen-, 2. voor dat betrekkelijk het foridsvoor de proceskosten de heeren DirksFokker, van Voorst, van der Linden en Enge len; 3. voor dat wegéns de begroöting' der landsdrukkerij de hee ren van Heioma Smitde Moraaz van der Linden en Engelen. De commissie van rapporteurs is gereed haar verslag uit te bren gen over het ontwerp van wet wegens den overgang in werkelijke schuld van uitgestelde schuld en kansbiljetten. Dat verslag zal worden gedrukt en rondgedeeld. De beraadslagingen over dat ontwerp wor den bepaald op aanstaanden maandag den 3 december des morgens ten 11 ure. De commissie tot de verzoekschriften breDgt verslag uit op de vol gende adressen als I. Bij monde van den lieer Fokker op een adres van J. M. de Glopper en 21 andere eigenaren te Schouwen houdende middelen tot verbetering van de waterloozing der l'olders op het eiland Schou wen. Ter griffie. II. Bij monde van den heer Dommer van Poldcrsveldtop dat van J. J. A. IVeust onraad en andere handelaars te Maastricht, hou dende oprigting van eene afzonderlijke directie der nijverheid. Ter griffie. III. Bij monde van den heer van Heiden Reinestcinop dat van R. Lanting c. s., landbouwers te Tweelo en Ooslerbesselen (Drenthe), verzoekende om afschaffing van de accijnsen op het gemaal, het ge- slagt en den turf. Ter griffie. IV. Bij monde van den heer van Eek, 1. op dat van D. de Oude, te Middelburg, houdende aanbeveling van zijn plan omtrent eene be lasting op de inkomsten; 2. op dal van den kerkeraad der afgeschei den gemeente te Hoogeveen verzoekende om toelage uit's Bijks kas aan de afgescheiden gemeente; 3. op dat van veenlieden te YVilnis en Oudhuizen, over den turf—accijnsen 4. op dat van mole.naars in de provincie Drenthe over den accijns op het gemaal. Omtrent het eerste dier adressen wordt oveigegaan tot de orde van den dag, terwijl de overigen ter griffie worden nedergelegd. En V. Bij monde van den heer Meeussen 1. op een adres van de gemeentebesturen van Lith den Rongen St. Michielsgestel en Rosmalon over een uitwateringskanaal van Grave naar Geertruiden- berg2. op dat van G. A. Soetenste Zevenbergen, wegens de afschaffing der tienden; 3. op dat van den grietenijraad van Smallin- gerland over het lager onderwijs en 4. op dat van AL Crahaijc.s. te Maastricht, over de brievenposterij. Al deze adressen worden ter griffie nedergelegd. Daarna is de vergadering gescheiden. Kerknieuws. De wel-eerw. lieer H. Steenberg, predikant te Kapelle bij Goes heeft het op zijn eerw. door den kerkeraad der Hervormde gemeente te Dirksland uitge- bragt beroep aangenomen. Gisteren is alhier in de kerken der Nederduitsche Hervormde gemeente bekend gemaakt, dat, volgens besluit van den kerkeraad, op aanstaanden zondag den 9 dezer, in de voormiddag- en avond-godsdienstoefening, zal gedankt wor den voor het ophouden der cholera in ons Vaderland. Naar wij vernemen zal zulks ook bij andere gemeenten plaats hebben. Burgerlijke Stand. Gedurende de afgeloopene maand zijn in de registers van den Burgerlijken Stand der Stad Middelburg ingeschreven als: Geboren 43 kinderen 22 van het mannelijke en 21 van het vrouwelijke geslacht. Gehuwd: 15 paren. Overleden: 29 personen; 15 van het mannelijke en 14 van het vrouwelijke geslacht. Levenloos aangegeven 3. Van de overledenen waren beneden den ouderdom van een jaar, li; van I tot 5 jaren oud, i van 5 tot 10 jaren, o; van 10 tot 15, o; van 15 tot 20, 1; van 20 tot 25, o; van 25 tot 30, 1 van 30 tot 35, 1 van 35 tot 40 1 van 40 tot 45, ovan 45 tot 50o van 50 tot 55, 1 van 55 tot 60 3 van 60 tot 65, 2; van 65 tot 70, 2 van 70 tot 75, 3; van 75 tot 80 2 van 80 tot 85, o, en van hoogeren ouderdom geene.

Middelburgsche Courant | 1849 | | pagina 1