MIDDELBURGS!! II F> COURANT. N°. 143. Donderdag 1849. 29 November. Besturen ca Cübmiiüötcatica,- V föiaucnlattb^chc etjbiugcu. BuifcnUubecac &ijbiugctt. cgjf&l BRIEFENPOSTERIJ. De MINISTER van FINANCIEN brengt mits deze ter kennis van de belanghebbenden, dat er, te rekenen van t December aanstaande eene dagelijksche verzending van ge- slotene brievenmalen tusschen de Nederlanden en Groot-Brit- tannie m^t de paketbooten van Ostende op Dover zal plaats vinden onverminderd het blijven bestaan van de regtstreeksche paketvaart. tnsschen Rotterdam en Londen alsmede van de gelegenheid om met alle partikuliere stoombooten die uit de havens van dit Rijk op Engeland varen of aldaar aankomen 'even per post te kunnen verzenden en ontvangen. Het wordt aan de belanghebbenden hier te lande geheel vrijgelaten hunne brieven naar verkiezing over Rotterdam of over Ostendeof ook over eene andere haven wanneer van daar gelegenheid iste doen verzenden doch in de twee laatste gevallen en dus ook bij verzending over Ostende behoort die weg uitdrukkelijk op het adres te worden ver meld. De brieven waarop die aanwijzing ontbreekt, wor den bij uitsluiting over Rotterdam geëxpedieerd. De 'verpligting om de brieven, loopende over Ostende, over een gedeelte van den afstand te frankeren is afgeschaft, wat betreft de zóódanige die voor Groót-Brittahie zelf zijn bestemd. Men kan dezelve naar verkiezing óf geheel fran keren óf ongefrankeerd verzenden. Te dien aanzien zoo mede met opzigt tot de gedwongene frankering der brieven voor andere overzeesche landen en koloniën die over En geland loopen, zijn de bepalingen omtrent de verzendingen over Rotterdam ook op die over Ostende van toepassing met dit onderscheid alleen dat het port in het laatste ge val tien cents per enkelen brief hooger is dan in het eerste ter zake van het vervoer door Belgie. De briefwisseling uit Engeland naar de Nederlanden welke over Ostende looptwordt mede geheel naar de bovenstaan de voorschriften behandeld. Voor die herkomstig uit andere overzeesche landen en koloniën over Engeland loopende en voor de Nederlanden bestemd is het echter geen vereischte dat de weg over Ostende uitdrukkelijk op het adres zij ver meld. Deze brieven zullen van Londen op Rotterdam wor den geëxpedieerdwanneer dezelve in Engeland aankomen op de dagen dat er eene paketboot van daar naar Rotterdam vertrekten anders over Ostende. t Van de overlandpost worden er echter geene brieven over Ostende verzonden, vermits daarvoor de weg over Marseille openstaat. 's Gravenhage den 17 November 1849. De Minister voornoemd VAN BOSSE. AJ) PIJNIS TRAT IE VAN 'S KONINGS PARTIKULIERE DOMEINEN. De RENTMEESTER van 's Konings Partikuliere Domei" nen in Walcheren maakt door deze aan de belanghebbende" bekenddat hij den eersten Donderdag in de maande" December Fehruarij en Maartvan tien tot één uur zit ting zal houden in het Huis Wijk F. No. 89 in de Mol straat te Middelburgtot ontvangst der alsdan verschuldigde termijnen Tiendepacht. De Rentmeester voornoemd A. J. van TEYLINGEN. UI TE O TJA G KANSBILJETTEN De COMMISSIE van Verevening en Amortisatie van de gevestigde Schulden der Stad Middelburgmaakt bekend, dat bij de jaarlijksChe Uitloting van honderd stuks Kansbil jetten der Stedelijke Rentelooze Schuldwelke op heden heeft plaats gehad zijn uitgeloot de Nommers hierna bij volg orde vermeld: 10 298 786 1265 1785 2300 2866 3355 24 3°4 835 1283 1804 2409 2885 3358 5<5 33* 890 1292 1887 2431 2895 3387 J37 34i 900 1305 1909 2499 2899 3388 140 385 901 1347 '9I7 2626 2960 3397 142 450 915 f370 1926 2731 2961 3431 148 557 959 1401 1943 2745 3045 3436 155 609 1033 1417 2010 2769 3080 3441 158 644 -1108 1424 2024 2771 3126 3501 189 649 1114 1457 2025 2817 3164 238 708 1164 1681 2119 2825 3232 249 728 1x82 1705 2201 2833 3244 268 747 1254 1780 2238 2838 3260 En worden mitsdien de houders van voorschrevene Kans biljetten uitgenoodigd om die ter conversie in rentegeven- de Obligatien van gelijk bedrag, naden 1 januarij 1850, ten Kantore van den Heer Makelaar Abraham van den Broecke Jz te Middelburg als tot de overneming der Kansbiljet ten geautoriseerd over te brengen zullende aan dezen tot goedmaking der kosten van het zegel en de drukloonen ne gen-en-negentig cents voor ieder Kansbiljet moeten worden betaald. Gedaan ten Raadhuize der Stad Middelburg, den 23 No vember 1849. De Commissie voornoemd PASPOORT van GRIJPSKERKE. Ter ordonnantie van dezelve M. F. LANTSHEEll. aan de onderscheidene Wateringen aanwezig, alsmede de jaarlijks mindere behoefte aan gezegd materiaal, ten ge volge der verminderende uitgestrektheid Kramwerk. Brengt bij deze ter kennis der Iugelanden die daarbij be lang hebben Dat voor het volgende jaar 1850, zonder buitengewone niet te voorziene omstandigheden waarschijnlijk weinig of geene behoefte van Glui zal bestaan. Wordende de Ingelanden hiervan bij deze verwittigd ten einde zich tijdens het gedurende den Winter uitdorschen van het Graan in het bestemmen van het opgemaakte Stroo daarnaar, te regelen. En opdat een ieder hiervan zoude kunnen kennis dragen, zal deze worden aangeplakt waar zulks gewoon is te ge schieden. Gedaan ter Vergadering der Centrale Directie voornoemd Middelburg den 22 November 1849. SPRENGER Vt. Ter ordonnantie van dezelve J. J. I. SPRENGER. ÏFELDABIGUEIO. De VEREENIGING tot het Bezoeken der Armen maakt bij deze aan hare geachte Stadgenooten bekend, dat zij zich weder op dezelfde wijze als in vorige jaren heefc geconsti tueerd en bereid is om overeenkomstig hare Statuten zoo- wel de zedelijke als de stoffelijke belangen van al de Armen dezer Stad ter harte te nemen. Groot en veelvuldig zijnde behoeften; de middelen ter voorziening in dezelve daaren tegen weinige. Reeds bedreigt ons de Winter met stilstand van Scheepvaart en allerlei handenarbeid veel vroeger dan vaak in andere jaren, en het staat alzoo te vreezen, dat ook zelfs in Huisgezinnen waar anders tot ver in den Winter de hulp der weldadigheid kan ontbeerd worden, deze nu reeds vroeg zal worden ingeroepen. Tot ondersteuning harer pogingen ten nutte der Armen roept dan de Vereeniging de milddadigheid harer Medebur gers in; vuriglijk wenschende dat zij daardoor zich mag in staat gesteld zien, veel verkwikking en blijde dankbaarheid in de woningen der Armen te brengen, en in 't geheel haar groot en gevvigtig doel met kracht te kunnen bevorderen. Vooras neemt de Vereeniging bij deze gelegenheid nog de vrijheid hare Medeburgers bescheidenlijk onder het oog te brengen, dat het geven aan de Huizen, inzonderheid aan onbekende Armen, veelal slechts weinig of in het geheel niet aan de goede bedoeling beantwoordt ja niet zelden meer kwaad dan goed sticht. Ook die giften, hoe klein ook, wil zij gaarne ontvangen en juist daar waar de nood het dringendst is, trachten te besteden. De Naamlijsten der Ileeren Wijkbezoekers zullen eerlang als naar gewoonte, gratis verkrijgbaar zijn bij den Boek- verkooper E. Hendrikse. Middelburg, 27 November 1849. A. M. CRAMER, Vice-President. J. J. DE KANTER, Secretaris. Middelburg, 27 November 1849. De VEREENIGING tot het Bezoeken der Armen maakt dankbare melding, voor de op heden ontvangetie Giften: Van Xf 200 en IJ20°- De Directie der Vereeniging voornoemd A. M. CRAMERVice-President. N. VER11ULST Wz.Penningmeester. BEKEN B MAKING. De CENTRALE DIRECTIE van WALCHEREN; In aanmerking nemende de groote hoeveelheden van Glui ==T Leydenzal de kiezersvergadering in het iste kiesdbcriet Leyden tot het inleveren der stembiljetten ter vervulling der vacature in de Tweede Kamer," door de benoeming van mr. ,7. R. Thorbecke tot minister van binnenlandsche zaken ontstaan den 7 december en het openen der stembliljetten het opmaken van het procesverbaal enz. den volgenden dag plaats hebben. In eene aldaar den 24 dezer gehouden vergadering van kiesgeregtigden is bij eene proefstemming gebleken, dat van de 59 aanwezige bevoegden zich 54 stemmen hebben ver- eenigd op den heer mr. J. M. de Kempenaer te Arnhem en 2 op den heer E. IV. van Dam van Isselt, te Gelder- malsenterwijl de heeren mr. P. G. Hubrecht en .7. A. de Fremery te Leyden en de heer L. van Vliet te Amsterdam ieder 1 srern verwierven. Uit Deventer wordt gemeld, dat het plan van kanali satie van Overijssel, tot hetwelk de raad van administratie der gewezen Overijsselsche-spoorweg-maatschappij uit hoof de van deszelfs te groote uitgebreidheid, zijne toetreding ge weigerd heeft, nu is vervangen door een ontwerp om tusschen Zwolle Almelo Deventer en Hardenberg kanalen te ma kenen dat de raad van Deventer, uit aanmerking van het belang hetwelk die stad bij dergelijke onderneming heeft voor 6a,000 daarvoor heeft ingeschreven. Door.de kamer van koophandel en fabrieken te Breda is een vertoog aan de regering gerigt, hoofdzakelijk tot daar- stelling van eene stoomvaart van Rotterdam regtstreeks op Breda door middel van een kanaal van den Moerdijk op die stad en de verlenging dier lijn door eenen ijzeren spoor weg op Antwerpen. De uitslag dier pogingen wordt ver langend door gezegde kamer te gemoet gezien ten einde, naar gelang van dien, onmiddelijk de noodige openingen mede aan de Belgische regering te kunnen doen. MIDDELBURG, den 28 November. Den 25 dezer overleed re Oostburg, in den ouderdom van 78 jaren, de heer Jacobus Risseeuwkanton-regterlid der Staten van Zeelandridder der orde van den Neder- landschen leeuw en lid van het Legioen van Eer. Hij was een man die zich steeds met ijver in zijne betrek kingen heeft gekweten, wiens verlies, behalve zijne fami lie, vooral in het 4de district dezer provincie, velen ge voelig zal treffen en alwaar zijne bewezene diensten in onderscheidene posten wel verdienen in aandenken re blijven. Laatstleden zondag is te s Gravenhagein 8ojarigen ouderdom, overleden de heer .7. lienriques de Castrose dert 1824 lid van den stedelijken raad, president* van de hoofdcommissie tot de zaken der Israëliten en ridder der orde van den Nederlandschen leeuw. Te Vlissingen is den 23 dezer wederom het halfjarig examen gehouden der volkszangschoolwaarbij de leerlin genten aanhoore van een aantal toehoorders, zeer vol doende proeven gaven van hunne vorderingenen tevens de bekwaamheid en den ijver van den onderwijzer, den heer O. .7. Bekkerop nieuw uitblonken. Deze zoo nuttige in- rigting telt thans 45 leerlingen, en verdient alleszins aan moediging. De minister van binnenlandsche zaken heeft bekend ge maakt dat bij den boekhandelaar A. J. van IVeelden te 's Gravenhage endoor diens tusschenkomstin de voor naamste steden des rijks tegen den prijs van ƒ1,20 is ver krijgbaar gesteld het volgende ter Algemeene Landsdrukkerij gedrukte werk Ontwerp van wet op het hooger anderwijs met bijgevoegd rapport en memorie van toelichting aan den Koning ingediend door de Staats-Commissie benoemd bij ko ninklijk besluit van den 15 januarij 1849. Blijkens kennisgeving van den burgemeester der stad Zr. Ms. korvet sumatra kapt.-luit. F. X. R. 't Hooft, is de vorige week van Vlissingen naar Westindie vertrokken. Zr. Ms. brik de koerier kapt.-luitenant A. C. van Braam Houckgeestis den 2 september 11. van Hong Kong naar Californie en Nederland vertrokken. hooru-Aiaerfca. De dagbladen van New-York geven berigt van een groot onheildat op den 4 novem ber gebeurd is op den spoorweg van Newhaveu. Een 30tal koeijen ging juist den weg overtoen een trein van Boston aankwam; 13 werden gedood en eenige an deren wel 20 voeten ver geworpen. Door dien schok was echter een goederenwagen van den trein losgespron gen en op het tweede spoor gedreven waarop een trein van New-York met volle kracht kwam aanstoomen; de wagen die dwars stond werd voortgeschoven en door het laatste rijtuig van den trein van Boston heengedrongen, in hetwelk zich 60 personen bevonden van welke onder scheidene zwaar gekwetst zijngelukkiglijk echter heefc niemand bij dezen ramp het leven verloren. Bijna dagelijks ontvangt men nogberigten uit Californie; in het begin van september dezes jaars kwamen in de haven van San Francisco meer dan twee-honderd schepen van allerlei natiën aan. De handel is vrij levendigvooral in het klein. De massa gevonden goud is reeds verbazend grootmen schat de waarde van het laatste halfjaar op 30 millioen guldens, en vermits het getal goudzoekers thans niet minder dan 100,000 en nog steeds in aanwas is, mag men voor het volgend saizoen veilig op het dubbele rekenen. Het land is over het algemeen vrij vruchtbaar, zoodat velen die geene bijzondere reden hebben om naar hun vaderland weder te keerenzich aldaar vestigen. Turkije. Brieven uit Konstantinopeltot 7 dezer, zeggen dat de heeren von Sturmer en Titow de afgebroken diplomatische betrekkingen weder aangeknooptalthans door een bezoek aan den Turkschen minister van binnen landsche zakenden eersten stap daartoe gedaan hadden. Voorts zou de Engelsche gezant, sir Stratfort Canning eene depêche aan den admiraal Parker hebben gezonden, om te eischen dat hij de Dardanellen zou verlaten, die hij, met zijne vloottegen alle verdragen aau eigenmagtig was binnengeloopen. Te Bucharest is den 6 dezer officieel aangekondigd dat de Turksche troepen terugtrokken alleen in genoemde hoofd stad en te Giurgin zouden kleine garnizoenen blijven, en het geheele overige vorstendom door Russen bezet worden. Xüngcl&nü. Londen 24 november. H. M. de konin gin is gisteren, met het hof, van Windsor uaar Osborne- house vertrokken. De graaf van Neuil/y heeft gisteren met de hertogen en hertoginnen van Nemours en van Aumalede verzameling van voortbrengselen der Fransche nijverheid bezocht, welke sedert eenige dagen door den heer Sallandrouze hier ter ste de ten toon gesteld is. Naar men verneemt, beklagen vele fransche fabriekanten zich over deze onderneming op grond dat onder de ten toon gestelde voorwerpen zeer vele oude stuk ken gevonden worden en mitsdien het geheel een verkeerd denkbeeld geeft van de hoogte, waarop de Fransche nijver heid thans staat. Zij verlangen dat men hier te lande zijn oordeel over den toestand van die nijverheid zal opschorten tot de in 1851 in deze hoofdstad te houden Europesche ten toonstelling. Het neêrstorten van eene der groote ijzeren buizen, belioo-

Middelburgsche Courant | 1849 | | pagina 1