m ffc. N°. 142. Bingsdag 27 November. I r;. i öcöturcu ca Qlbmiai^tVAtica f 74 -37» f 28 $Sitmcnlftn&0c;!tc Sijfoiwgcts. IStiitcnÏAstböCiSc S£tjhingen. STAAT S-LOTERTJ. Achtervolgens artikel 3 van Zr. Ms. besluit van den 6 Jannarij 1831, 110. 63 Staatsblad 110. 2.) heeft Zijne Ex cellentie de Minister van Financien bij resolutie van den twee-en-twintigsten November, bepaald de prijzen, hét op geld daar onder begrepen waarvoor de CollecteursSplit- ters en Debitanten der Staats-Loterijde Loten en gedeelten van dienvoor de tweede week der trekking van de laatste Klasse der 209de Loterij zullen mogen uitgeven te weten bij verkoop Geheel e Loten Halve Vijfde Tiende Twintigste V> - 14 80 - 7.4° - 3 7° BIJ VERHURING Geheele Loten Halve Vijfde Tiende Twintigste - 14» - 560 2 80 - 1 40 Wordende de belanghebbenden bij deze herinnerddat bij voornoemd artikel van Zr. Ms. besluituitdrukkelijk is vastgesteld dat de CollecteursSplitters en Debitanten ge houden zijn om zich naar die prijsbepaling te regelen en dezelve gedurig ter inzage voor het Publiek beschikbaar te hebben. Middelburg, den 26 November 1849. De Staatsraad Gouverneur van de Provincie Zeeland Bij delegatie van denzelven De Burgemeester der Stad Middelburg, PASPOORT van GRIJPSKERKE. BIJBELGEN O OTSCHAP. Mr. W. N. LAMBRECFITSEN, Thesaurier der Middel- burgsche Afde'eling van het Nederlandsch Bijbelgenootschap, maakt bij deze bekend, dat de collecte welke, na den afloop der 11. donderdag avond in de Nieuwe Kerk gehouden Godsdienst-oefening, ten voordeele van voornoemd Genoot schap, gedaan is bedragen heeft de somma van vijf-en- negentig Gulden twee-en-dertig en een halve cent; waaronder een vijf guldenstukin een met witten ouwel gesloten briefje gewikkeld en ten opschrift hebbende: voor het Bijbelgenootschap, begrepen is. jrELBAUIGIIE IJO. De VEREENIGING tot het Bezoeken der Armen maakt dankbare melding van de navolgende giften, als: den 21 de zer van A. f 50 en den 24 van B. 20. De Directie der Vereeniging voornoemd A. M. CRAMER, Vice-President. N. VERHULST Wz., Penningmeester. MIDDELBURG, den 26 November. BU vonnis van den krijgsraad in het provinciaal komman dement van Zeeland, zittinghoudende alhier van den 19 dezer maand, geapprobeerd door het hoog militair geregts- hof den 21 daaraanvolgende, is Hendricus Laurentinus Groot, kop, marinier in de 17de divisie van dat korps, ter zake van misdaad tegen de dienst en de subordinatie, gepleegd door het toebrengen van slagen aan en het uiten van belee- digende uitdrukkingen tegen eenen meerderen in rang ver oordeeld tot de straf des doods met den kogel. Laatstleden vrijdag namiddag viel een jongeling van 13 jaren, die, zonder dat de voerman dit bemerkt had, op een vrachtwagen was gesprongen die hij onder het rijden weder wilde verlaten, onder den wagen waarvan een der achterwielen hem over het regterbeen rolde en dit boven de knie brak. Men heeft hem naar het gasthuis gebragt alwaar hem spoedig hulp verleend. Moge de vermelding van dit ongeluk tot waarschuwing en tot voorkoming van dergelijke voorvallen strekkendie tot verwondering niet meermalen plaats hebben bij het baldadig bespringen van rijtuigen door kinderen en tegen welk gevaar de koetsiers en voerlieden, met den besten wilniet altijd kunnen waken. Bij besluit van 16 november jl is benoemd tot griffier van het provinciaal geregtslmf in Zeelandmr. .7. IV. de Bruijn thans substituut-griffier bij hetzelve geregtshof. Bij Zr. Ms. besluit van den 22 dezer is benoemd tot raadsheer in den Hoogen Raad der Nederlanden mr. U. A. Evertz, thans raadsheer in het provinciaal geregtshof in Friesland. Bij koninklijk besluit van den 20 dezer is aan den gepensioneerden luitenant-generaal j.br. R. A. Klerckadju dant van Z. M. en chef van-boogstdeszelfs militair huis, en aan den majoor T. G. T. V. baron de Constant Rebecque adjudant, van Z. M.vergunning verleend tot het aannemen en dragen der versiersels respectivelijk van kommandeur- grootkruis en van ridder der orde van het zwaard, hun door Z. M. den koning van Zweden en Noorwegen geschonken. Het heeft Z. M. behaagd bij hoogstdeszelfs besluit van den 22 dezer den schout- bij- nacht E. B. van den Bosch te benoemen tot komjnandant van 's Konings zeemagt in Oost- Indie en inspecteur der marine aldaar. Bij koninklijk besluit van den 22 dezer jl. is de heer D. J. Crol, thans landdrost van het Negerdistrict Nickerie, in de kolonie Surinamebenoemd tot gezaghebber van St. Martin. Het bevestigt zichdat het vroeger door den heer Sloet aangeprezen ontwerp, om gronden op java te verkoo- pen bij de beraadslaging over de begrootingswetten op nieuw ter spraak gebragt zal worden. Men zal zich herinneren dat de denkbeelden van den heer 1 Sloet hevig werden bestreden door den toenmaligen minister van koloniën. Thans verneemt men dat overeenkomstig zij ne dienaangaande gedane belofte, de heer Sloet eene weder legging van het gevoelen des ministers heeft vervaardigd en dat deze arbeid bij gelegenheid der behandeling van de be grooting onder de aandacht der Kamer zal worden gebragt. De Haagsche Nieuwsbode behelst nadere berigten over de arrestatie van den heer van Bevervoorde ten betooge dat diens klagte geheel ongegrond is. ilij is door de dienaren die ver antwoordelijk zijn voor de overlevering van den arrestant ge boeid om de eenvoudige redendat zijne gedragingen en woorden hen voorzorg-maatregelen deden noodig achten. Ilij is niet vroegtijdig maar 's morgens half 9 gearresteerd en in een rijtuig naar het station gebragtomdat de spoor trein te voet niet meer te halen was. Voor de arrondissements-regtbank van Haarlem, moet sints eenigen tijd een opziensbarend proces zijn aangevangen door de erfgenamen der douairière de Erenstegen de maat schappij tot inpoldering van den Dollard. Op de per Overland-post ontvangen berigten uit Java; heeft de vraag naar koffij zich weder verlevendigd; er wer den ter beurze van Amsterdam den 23 dezer onderscheidene ceelen afgedaan en op het laatst der beurs werd zelfs voor goed ordinaire Java dertig cents te vergeefs geboden. Men schrijft uit Leeuwardenden 22 dezer: Heden avond vereenigden zich alhier de officieren van het 3de en 4de bataillon van het 3de regement infanterie tot het brengen eener serenade aan hunnen hooggeachten chef, den luitenant-kolonel C. A. Oudemans, terwijl zij zijn-hoog- edel-gestr. hun innig leedwezen betuigden over de kwaad willige bedoelingen van eene. anonymen schrijver, die door middel van de Kamper Courant van 25 oct. 11. 110. 1291 voor een oogenblik eene vlek op zijn regtschapen karakter had durven werpen en tevens deden kennen dat zij thans aan een sedert lang bestaanden wensch beantwoordden, door hem een openlijk bewijs hunner hoogachting en gehechtheid te geven, bij gelegenheid dat zijn-hoog-edel-gestr.door tusschenkomst van 110. 1296 en 1299 van datzelfde blad, zelfs dén schijn van het hem ten laste gelegde op zulk eene waardige en ridderlijke wijze heeft gelogenstraft." Tweede Kamer der Staten-CJencraal. Zitting van 23 november. Zijn ingekomen drie koninklijke boodschappen, respecti velijk ten geleide van de drie volgende wets-ontwerpen met daarbij behoorende memorien van toelichting, als: 1. van een wets-ontwerp tot vaststelling van het brievenport en tot regeling der aangelegenheden van de brievenposterij2. van een wets-ontwerp houdende nadere bepalingen omtrent het opgeheven bijzonder fonds voor de proceskosten, en 3. van een wets-ontwerp tot vaststelling der begrooting voor de aigemeene lands-drukkerij voor 1850 en aanwijzing van mid delen tot dekking dier uitgaven. Door den heer Lotsy is verslag uitgebragt namens de com missie welke belast is geworden met het aanbieden aan Zijne Majesteit den Koning van de door de Kamer opge maakte nominatie ter vervulling van de raadsheersplaats in den Hoogen Raad opengevallen door het overlijden van den heer Noiret de Bruyn. Uit dat verslag bleek dat de com missie op dingsdag jl. ter vervulling harer taak.bij Z. M. den Koning is toegelaten geworden. -Door den voorzitter is aan de vergadering kennis gegeven, dat door de afdeelingen verkozen zijn, tot rapporteurs over het wets-ontwerp houdende voorziening omtrent den over gang in werkelijke schuld van uitgestelde schuld en kans biljetten de heeren van Rijckevorselvan Hall, van Doornvan der Heyde en Meelissentot rapporteurs voor de ontwerpen van wet houdende hoofdstuk I tot en metV, der staats-begrooting voor 1850 de heeren Fokker, Backer, BachieneIVintgens en Dullerttot rapporteurs voor de ontwerpen v.an wethoudende het overige gedeelte der staats-begrooting voor 1850, de heeren Heemskerk, Duijtnaer van TwistPoortmande Monchy en van Zuylen van Nyevelt. Door de commissie voor de verzoekschriften is omtrent eenige adressen verslag uitgebragten heeft de vergadering zich achtervolgens met de daaromtrent genomen conclusien vereenigd. Oost-Iniïisclie Tljtllagen. De met de overlaudpost ontvangene Javasche berigten loopende tot den 28 september, behelzen hoofdzakelijk het volgende Z. Exc. de gouverneur-generaal heeft den 25 augustus zijne bekrachtiging gegeven aan de handels- en vriendschaps traktaten door de Nederlandsche-commissarissen met de vorsten van Balie en van Lombok gesloten. Bij proclamatie van den gouverneur-generaal gedagtee- kend den 25 augustusis verklaard dat het Nederlansch- Indisch gouvernement met de vorsten van Balie verkeerL in vrede en vriendschap dat van stonde af alle belemmerin genten gevolge der proclamatie van den 22 april 1348 daargesteld in het handelsverkeer van en 6p het eiland Balie, zullen ophouden dat de gezagvoerders en schepelingen van op de kusten van het eiland Balie schipbreuk lijdende vaar tuigen krachtens de door het Nederlandsch-Indisch gou vernement met de vorsten van dat eiland geslotene overeen komsten kunnen verzekerd zijnvan de zijde dier vorsten bescherming voor hunne personen en eigendommen te zullen ondervinden, mits de opvarenden van het g^scr^na^vaartuig het niet dan in den hoogsten nood veriaten ,""«b -ovtfr schip en lading blijven waken tot dat hun de vereischte hulp en bijstand zal verleend zijn. Zullende de vorsten niet ver antwoordelijk gehouden worden voor verliezen geleden door het stranden van vaartuigen welke door de opvarende on tijdig mogten verlaten zijn, óf voor welker ladingen van de zijde der opvarenden geene waakzaamheid is in achtgenomen. Bij publicatie van den 17 sept. heeft de gouverneur-gene raal kennis gegevendat hijgebruik makende van de tot dit einde verleende koninklijke magtigingen het nuttig achtende, zich te begeven naar BanjermassinMakasser en Madura besloten heefc, zich, voor eenen korten tijd, van Java en de hoofdzetel van het gouvernement te verwijderen. De gouverneur heeft het dagelijksch beheer van zaken ge durende zijne afwezigheid, opgedragen aan den vice-president van den raad van Neerlands Indiëjhr. J. C. Reynst. Overigens is er weinig nieuws dan alleen dat onze kolo niën weder zwaar geteisterd zijn door water en vuur. Op den 27 augustus is Zr. Ms. stoomschip brojio behouden ter reede van Batavia aangekomen 11a op den 21 julij de Simonsbaaialwaar drinkwater en steenkolen waren ingenomente hebben verlaten. Door hooge zeeën waren gedurende de reisde bordessen weggeslagen en de raderkassen waar beschadigd. Op den 29 augustus is Zr. Ms. schoonerbrik lansier van Sumatra's Westkustalwaar tijdens het vertrek van dat vaar tuig alles rustig was, ter reede van Batavia aangekomen en zou eerlang de reis naar Nederland aannemen. Met het laten volloopen en weder ledig pompen van het drijvend droogdok te Soerabaya is eene proeve genomen welke een bevredigend resultaat heeft opgeleverd. Zr. Ms. stoomschip samaranc zou eerlang in hetzelve worden ge bragt 0111 de noodige herstelling te ondergaan. Onder de eilanden Goewa Goewa nabij Sumanap zijn in het begin van september 16 groote zeerooversvaartuigen ge zien jagt makende op kleine visscherspraauwen. Zr. Ms. stoomschip piioenix thans in die wateren aanwezigwas derwaarts gezonden. Engeland. Londen 21 november. Jl. zaturdag had in de stad Louth in Lincolnshire een treffend ongeluk plaats. De heer Armitage, uitvinder van een stelsel van lichtsigna len voor de spoorwegen ten gebruike bij mistig weder was bezig met in een oven eene aanzienlijke hoeveelheid van het ontvlambare deeg te droogen dat hij daarvoor noo dig had. Zijne dienstmaagd vreezende dat de hitte te groot zou worden opende onvoorzigtiglijk den ovenplotseling ontplofte het deegmet een gedruisch gelijk aan kanon gebulder. De uitwerking was vreesselijk. De heer Armi tage en zijne dienstmaagd werden op staanden voet gedood een gedeelte van het huis stortte in, en de vader van den heer Armitageeen zijner kinderen en nog eene andere dienstmaagd werden onder de puinhoopen verpletterd. Naar men meldt is dr. Gutzlajf, welke zich sedert 23 jaren in China of onder de Chinezen ophoudt, en zoo ijve rig voor de uitbreiding van het christendom gewerkt heefc voornemenseerlang Europa te bezoeken. TBttltschland. LVeenen 20 november. Eeue telegra fische depeche uit Praag meldt, dat de keizer aldaar ter stede is aangekomen en met de meest hartelijke vreugde ontvangen. Bij de nieuwe zegelwet verwacht men de invoering van het zegel op de dagbladen zoo als zulks in andere lan den bestaat. De groote politieke bladen zullen met een kreutzer per exemplaar belast worden. Dien ten gevolge zullen de cou ranten 40 60 pet. in prijs stijgen. De discussien over de organisatie van de fVoywodina moeten tusschen den banus Jellachich en het ministerie een merkelijk verschil hebben doen ontstaan. Volgens berigten uit Konstantinopel had admiraal Par ker, op verzoek van de Porte met de Engelsche llotille de Dardaneüen weder verlaten. De beide mogendheden Rusland eii Oostenrijk hebben thans definitief van hunne eischen tot uitlevering afgezien en wa ren bereid liet gewoon diplomatiek verkeer met Turkije we der aan te knoopen. Die berigten hebben op de beurs een zeer gunstigen invloed uitgeoefend. Uit Pesth wordt geschreven dat het proces tegen Kolessy den moordenaar van graaf Lambergbijna afgeloo- peu is. Hij zal te Pest worden opgehangen. De nieuw benoemde gouverneur van Venetie luite nant-generaalPuchneris in zijne nieuwe residentie aan gekomen. Berlijn 21 novembciNa lange beraadslagingen is nu ook de dag voor de zamenkomst van den rijksdag bepaald den 1 maart zal de opening te Erfurt plaats hebben. Frankfort 22 novemberNaar wij vernemen arbeidt de aartshertog Johann aan eene memoriewaarin hij aan het Duitsche volk rekenschap geeft van het door hem verrigtte gedurende den tijd dat hij zich als rijksbestuurder aan het hoofd der Duitsche aangelegenheden bevond. Men verzekert, dat hetzelve een nieuw licht zal verspreiden over vele nog in het duister gehulde daadzaken. Als stellig verneemt men dat den 26 dezer de personen bestemd om het nieuwe voorioopige Rijksbewind uit te ma ken hier zullen zamenkomen en dat den 1 december e. k. de aartshertog rijksbestuurder zijne magt aan hetzelve over dragen en den volgenden dag Frankfort verlaten zal.

Middelburgsche Courant | 1849 | | pagina 1