flIDDËLBUMSCIIE COURANT. N°. 141. Zaturdajr 1849. 24 November. i r# üceUu'cw ca ü3bmiut0tvMtica isiawcttlaiibsche Zijbiagcu. iauitcnlanbschc <Tijbiu0cu. Op last van den minister van binnenlandsche zaken, maakt een bouwkundige de noodige beschikkingen om de.» VEREENIGING TOT BEVORDERING DER TOOJSKUJSST. Het BESTUUR der Vereeniging tot bevordering der Toon kunst geeft kennis dat de jaarlijksche nitloring van Aan- deelen in de Negotiatie ten behoeve der Concertzaal zal plaats hebben op Dingsdag den 27 dezer maand ten half- drie ure in het Concertgebouw. De Heeren Aandeelhouders worden uitgenoodigd daarbij tegenwoordig re zijn. Middelburg, den 23 November 1849. G. de BRUYNE Secretaris. MIDDELBURG, den 23 November. Bij Zr. Ms. besluit van 25 october 11.is de straf des doods met den kogel waarroe de marinier L. F. .7- IVulfers is veroordeeld, verwisseld in vervallen verklaring van den militairen stand en 3 jaren kruiwagenstraf, met last dat het vonnis, aldus gewijzigd, zal worden ten uitvoer gelegd te Vlissingen voor het front van het geheele garnizoen en van de equipagien der aldaar zich bevindende schepen. De minister van financiën heeft bekend gemaakt dat van 1 december aanstaande eene dagelijltsche verzending van geslotene brievenmalen van hier over Ostende op Dover zal plaats hebben. Wij zullen de bepalingen in een volgend 110. mededeeien. Bij besluit van den 19 dezer heeft Z. M. goedgevon den te benoemen: bij het bataillon rustende schutterij, 110. 4, in de provincie Zeeland 3de komp. tot 2den luitenant den heer .7. O. Risseeuwthans schutter; 5de komp., tot isren luitenant, den heer G. O. van Stein Callenfelsthans ade luitenant bij de 3de kompagnie. Nog heeft Z. M.bij besluit van dezelfde dagteekening goedgevonden, op hun daartoe gedaan verzoek, eervol ont slag te verleenen aan den heer A. IVolfertuit zijne be trekking van gezworenen van de Eendragt- en Klein-Huis- sens-poidersen aan den heer IV. de Klerkuit zijne be trekking van gezworenen van den Margaretha-polder. Tot corresponderende leden van het Bataviaasch genoot schap van kunsten en wetenschappen nog zijn benoemd de heeren jhr. rnr. .7. de Bosch Kempermr. ,7. de Vries en Scheltcmaallen te Amsterdam. Naar men verneemt heeft het Z. M. den koning van Zwe den en Noorwegen behaagd onderscheidene hoofd-officieren van het huis des Konings met onderscheidings-teekenen te be giftigen. Ook de heer ingenieur-directeur van de Holiand- sche ijzeren spoorweg-maatschappij is benoemd tot ridder der orde van Wasa. Men schrijft uit, 's Gravenhage den 20 november Heden middag ten éen ure is de commissie van de Tweede Kamer der Staten-Generaa!belast met het aanbie den aan Z. M. der lijst van vijf caudidatentot voorziening in de opengevallen betrekking van raadsheer in den Hoogen Raad der Nederlanden welke lijst gisteren is opgemaakt,, bij den Koning ten gehoore ontvangen en heeft zij aan de haar opgedragen taak voldaan. Heden heeft de heer Philipse nieuw benoemd president van het provinciaal geregtshof in Zuidhollandeen groot diner gegeven in het Hotel de Oude Doelenwaartoe onder scheidene ministers en andere hoog geplaatste personen waren uitgenoodigd." Zr. Ms. brik de sperwer., onder bevel van den kapi tein-luitenant-ter-zee .7. IV. F. Fruchtis den 20 dezer van Mellevoetsluis naar Suriname vertrokken. Zr. Ms. fregat prins van oranje kommandant Bou- ricius hetwelk deel genomen heeft aan de Baiiesche expe ditie, is den 19, onder het lossen van het geschut en het uitsteken van vlaggen van de publieke gebouwen der gemeen te, op de reede van den Helder aangekomen. Dit fregat heeft de reis in den korten tijd van 95 dagen van Batavia naar hier volbragt. Van den Helder, 18 dezer word': geschreven: Eergisteren avond, omstreeks 11 ure, is bij stormweder op het eiland Texel achter de Weiten gestrand eene brik, hebbende geen naam aan den spiegel of aan zijne verschan- sings. De equipagie, zekerlijk uit 10 man bestaa ie, heeft zich met de sloep trachten te redden en gister morgen ten tien ure daarmede het schip verlaten met het ongeluk kig gevolg, dat dezelve omsloeg, alle hun leven in de golven verloren. Het schip tBtó'n het strand, zoo dat ladin en tuigagie g&brgen zuilen wWden." 1 ^mer der Staten-Generaal. Dingsdj^Jfl-iijtidag zjjn fie afdèc-litigen van de TweVde gar sti u-Generaal bijeen gekomen tot het onder zoek van het ontwerp van wet wegens den overgang in werkelijke schuld van uitgestelde schuld en kansbilje ten dat in de zitting der Kamer van gisteren is Ingekomen, en woens dag morgen ten n ure hebben de afdeelingen van de Tweede Kamer der Staren-Generaal een aanvang gemaakt met het on derzoek der voordragten staats-begrooting voor gedragen 1,850, en zullen morgen (donderdag) dat onderzoek voortzetten. In de nadere toelichtende memorie wordt opgemerkt, dat er geene redenen gevonden zijnom van de voordragren zoodanig als die in het 2de hoofdstak betreffende de hoo- ge coliegieii van Staat zjjn opgenomen af te wijken» Ten aanzien van het 3de hoofdstuk voor de buitenland sche zaken heeft men gemeend 11a de reeds voorgedrage- ne belangrijke bezuinigingenniet verder te kunnen gaan. Met inachtneming van eene wenschelijke spaarzaamheid zal men trachten om, zoo veel mogelijk te gemoet te komen aan de bedenkingen we ke door de Tweede Kamer zelve zijn gemaakt, ten aanzien der bezwaren welke de vereeni- ging van andere gezantschappen met die van Denemarken Spanje en Rome oplevert, te gemoet te komen. Omtrent het 4de hoofdstuk, de justitie, wordt aange merkt, dat reeds al die besparingen zijn voorgedragen, wel ke mogelijk zijn geacht. Intusscben zijn nog nieuwe vaca turen in het personeel ontstaan welke niet vervuld zullen worden en waarvoor de jaarwedden alsnu zullen verval len. De verminderde prijzen der levensmiddelen zullen ook eene besparing voor het onderhoud der gevangenen welker aantal steeds afneemt, kunnen opleveren, welke op ƒ35000 wordt geschat; zoodat her eindcijfer 185,385 beneden de begrooting van het loopende jaar kan blijven. Het 5de hoofdstuk, voor de binnenlandsche zaken is voor aanmerkelijke veranderingen vatbaar, die echter van de in- rigting afhankelijk zijn, welke niet voor januarij 1850 kan worden geregeld. Men zal die echter nier tot de volgende begrooting uitstellen maar inmiddels niet meer uitgeven dan volstrekt noodzakelijk is. Op weinige uitzonderingen na voldoen de uitgetrokken sommen aan de behoeften van het oogenbijk. Daar de provinciale wet nog in behandeling is, moeten de reis- en verblijfkosten dei provinciale Staten, even als voor 1849, op nieuw in de begrooting worden gebragt. De subsidie voor het instituut van doofstommen te Gro ningen is wederom het belang der zaakals te vo ren op f 6000 gebragteven zoo is de toelage voor schoolonderwijzers-gezelschappen weder tot 4000 verhoogd. De Regering wenscht het instituut van wetenschappen be reid te vinden om zijne organisatie te veranderenten einde te kunnen bestaan, zonder meer dan ƒ5000 h ƒ6000 te behoeven. Men meent de bijdrage aan de Maatschappij van IVeldadigheid nog met 10,000 te kunnen verminderen. Bij de raming van de uitgaven voor de Staats-Courant is verklaard, dat als de Kamers verianeen de openbaarmaking van het verhandelde aan zich te behouden de Regering bereid is, om daartoe in overleg te treden. Inmiddels houdt men zich onledig met het onderrigten van stenographen. De uitgaven voor de opperhoutvesterij zijn onveranderd gebleven, maar de Regering meent, dat de inrigting be hoort te worden vereenvoudigddat de opperhoutvester, de advocaat consulent en de inspecteurs kunnen vervallen en dat eene verdere inkrimping van personeel mogelijk zal zijn. De hoofdstukken der eerediensten zijn verminderd met her bedrag der tractement.en van de ministers die voor memorie zijn uitgetrokken. De hoofdstukken voor marine financien, oorlog en koloniën zijn onveranderd gebleven. Engeland. Londen 20 november. Officieel is hier bekend gemaakt dat Mahon door de Spaansche regering tot eene vrijhaven tot stapel van handelswaren verklaard is. En- gelsche en andere vreemde katoenen manufacturen en andere koopmanschappen welke tot hiertoe als contrabande uitge sloten waren zullen voortaan uit die haven in Spanje worden toegelaten. Den 7 dezer is hier eene tentoonstelling geopend van voorwerpen van Fransche kunst en nijverheidhet daartoe gekozen lokaal bestaat uit vijf groote zalen en belendende galerijen in GeorgesstreetHanover-Sqnare waar met veel smaak aanzienlijke hoeveelheden van Fransche voortbreng selen gerangschikt zijn als zijdetapijtwerken percelei- nen kleinoodiën bronswerkmeubelen enz. Prins Albert vergezeld van kolonel Greybezocht heden morgen deze tentoonstelling en wenschte den heer Sallandrouze den ont werper,geluk met de verwezenlijking van dit denkbeeld. De prins beloofde, dat hij dé koningin zou aansporen oin deze tentoonstelling ook met een bezoek te vereeren. Er zijn hier ter stede onderhandelingen geopend tot het sluiten van een postverdrag tusschen Engeland en de Vereenigde Staten. Nadere brieven van de Kaap de Goede Hoop, tot 21 sept. houden in dat de Neptune toen in Simonsbaai gearri veerd was, met 282 veroordeelde misdadigers aan "boord. Zeven anderen waren onderweg gestorven. Zoodra de aan komst van het schip'in de Kaapstad bekend was begaven de leden van het comité van waakzaamheid regen de veroordeel den zich naar Simonsbaai, om zoodanige maatregelen te ne men als de omstandigheden mogten vorderen. Den volgen den morgen werden de alarmklokken in de Kaapstad geluid. Van wege het bureaux van het municipaal bestuur werd een brief aan den gouverneur gerigtinhoudende dar, naardien het voile besloten had dat de veroordeelden niet konden mogten of zouden landen, of in eenige haven der kolonie .verblijf houden het bestuur vertrouwde dat Zijne Exc. ov ereenkomstig met diens meermalen geuiten wenscli om het welzijn der kolonisten re bevorderen, de Neptunenadat dit schip victualie zou hebben ingenomen, gelasten zou de kusten'der Kaap-kolonie te verlaten; met bijgevoegde ver klaring dat Z. Exc. verantwoordelijk zou zijn voor alle ge volgen, die uit zijne weigering tot voldoening aan -dit ver- lange mogten voortvloeijen. Een halfuur later werd hierop ten antwoord ontvangen dat het schip in Simonsbaai voor anker zou blijven tot dat - - i de bevelen van bet Engeisch-gouvernement zouden bfifvaAgf gen zijn, hetwelk denkelijk binnen eene maand of zes white iA zou wezen. Zijne Exc. voegde hierbij dar hij den toonde- briefs betreurde die door de bestaande gisting verklaarbaar, maar daarom niet te regtvaardigeti was. De voorlezing van dit antwoord werd door teekenen der hevigste afkeuring gevolgd, maar men nam, in afwachting van berigten der commissie in Simonsbaai geene verder.- besluiten. De gisting in de srad nam toe vele kantoren werden gesloten en alle bezigheden stonden nagenoeg stil. Na ontvangst van het verslag der commissie zou denke lijk eene openbare vergadering worden gehouden en de al- gemeene geestdrift en eenstemmigheid deden vermoeden dat te nemen vreedzame en wettige maatregelen met geweuschc gevolg zullen worden bekroond. Dultschland. PVeenen 16 november, De uitgewe kenen, welke van Wj'ddin n-.ar Schumla zijn gevoerd, zijn zeer bemoedigd vertrokken, en schijnen steeds op eene vee vermogende ondersteuning te rekenen. Men meende dat z niet bestemd waren om lang in Schumla te vertoeven maar spoedig van daar naar Varna zouden vertrekkenalwaar zich dan van tijd tot tijd Engelsche schepen zouden vertoonen om de zoodanigen hunnerdie zulks mogten verlangen aan boord te nemen. Onder de bevolking van het voormalig Polen begint de zuch to; landverhuizing, en wel naar Mexicozeer toe te neme Frankfort 18 november. De nieuwe opperbevelhebber de--' OostenrijkscheBeijersche en Frankforter troepen de Oo tenrijksche generaal Mainnniis hier gisteren aangekomen. I11 Baden vindt het gerucht van de abdicatie des groot - hertogs van Baden ten behoeve van zijnen tweeden zoon daar de oudste wegens ongesteldheid voor de regering ongc schikt blijft, tneer en meer geloof. Voor eenige nach'en is het bureau van de regtbank va 1 onderzoek te Moskirch in B.iden, opengebroken en de ac ten, betrekking hebbende op het proces wegens hoogverraad ontvreemd en vernietigd. Men is de daders op het spoor. Uit hetgeen de prins van Pruissen onlangs, zoo we hier ter stede als te Munster, openlijk heeft verklaard; i het gebleken, dat de Pruissische regering er nog geenzii op vertrouwtdat zijondanks de groote strijdkrachten welke zij in Baden heeft vereenigd bij magre zal zijn om daar de orde op duurzame grondslagen te vestigen. Me houdt het er hier wel is waar voor, dat de maatregelen der Pruissische regering niet doeltreffende kunnen worden geach uit hoofde zij in Baden meer vrees dan vertrouwen inboe zemen en dat toegeefelijkheid en zachtzinnigheid weliigt tot een beter gevolg zónden leiden doch men ontveinst zie tevens niet, dat in Baden nog zeer vele kwaiijkgezinden ge vonden worden, welke het volstrekt noodig is in bedwan., te houden. Italië. Uit Rome is heden niets te melden. Met verhaalt er nu weder, dat de koning van Napels den pau bij zijne terugkomst in de stad zal vergezellen; wanneer de terugkomst echter plaats zal hebben, is meer dan ooit on zeker. De Oostenrijkers arbeiden ijverig aan de versterking van Bologna. Generaal Gorzkowsky de militaire kommandant van Venetie is teruggeroepen. Men weet niet of deze terugroeping ee gevolg is van ongenade. De discussien over het vredesverdrag met Oostenrijk zijn in de zitting der kamers van afgevaardigden te Turi voortgezet. Het gerucht van een alliantie-traktaat tusschen Frankrijk en Piemont verkrijgt eenige zekerheid. De heer de Breteui gezantschapssecretaris die sedert eenige dagen te Turin i- aangekomen zou met den heer Lucien Murat belast zijndi onderhandeling te vervolgen. De Statuo van Florence verzekert dat het den paus zon gelukt zijn eene leening van 4 en een half millioen Romeinschc kroonen te sluiten. Frankrijk. Parijs 19 november. Men verneemt, d at de berig'en uit Konstantinopelin zoo verre als voldoend kunnen worden aangemerktdat er steeds onderhandeld word' over het bijleggen van het geschil met Rusland en dat de keizer heeft afgezien van zijne vordering omtrent het uitle veren der Poolsche uitgewekeuen. Zoo gemeld wordtmoet van wege Z. M. zijn verklaard, dat de Russische regering wel is waar, ten gunste van den sultan geenszins blijft aan houden op de bedoelde uitleveringmaar daarentegen ver langt, dat eene tweede verpligting, waartoe Turkije zich bij trac'aat heeft verbonden te weten 1 de uitdrijving der uit gewekenenzal worden nagekomen. Naar men meldtheerscht de cholera te Oranop de Afrikaansche kust, op eene schrikbarende wijze, en is zo van de Fransche bezetting als van de bevolking reeds een zes. de gedeelte bezweken. Sedert eenige dagen spreekt men van eene algemeene en onbeperkte amnestie welke de president der republiek zot; uitvaardigen op 10 decemberden verjaardag van zijne komst aan het bewind. De generaal de la Hitte, de nieuwe minister van bui- tenlandsclie'zakenheeft heden om 11 u-e de leden van he corps diplomatiqtie ontvangen; lord Normanbyfe$i\ innainn zijner collega's den nieuwen minisrer toegesproken.

Middelburgsche Courant | 1849 | | pagina 1