MMDELBURGSCHE COURANT. i Wc- N°. 139. Dïiigsdag 1849. 20 November. tHmtcnlauksdtc ^ijbiwgcu. ÊuitculanbdCiic Stjimigcti. MIDDELBURG, den 19 November. Naar uien verneemt, is door het hooger bestuur bepaald dat de verkiezing van een lid der Tweede Kamer der Sta- ten-Generaalin plaats van den heer mr. .7. R. Thorbecke zal moeten plaats hebben vóór 9 december aanstaande, en dat mitsdien de kiezers van het iste kiesdistrict der provin cie Zuid-Holland (Leyden) daartoe door gedeputeerde staten zullen behooren te worden opgeroepen. Z. M. de Koning is van het Loo in de residentie te rug gekomen en heeft onder anderenook Z. Exc. den minister van binnenlandsche zaken ten gehoore ontvangSn. De heer A. .7. C. van Bevervoorden heeft den heer procureur-generaal doen beteekenen dat hij verzet doet te gen zijne gevangennemiug en tegen de uitvoering van de te gen hem uitgesproken straf, op grond van verjaring. De lieer procureur-generaal, in dezen niet willende vooruitloo- pen de beslissing der bevoegde regterlijke overheidheeft gelast, dat de uitvoering van het arrest vooreerst zal wor den geschorst, en de genoemde persoon mitsdien voorloopig zal worden ontslagen. Bij besluit van den 9 dezer, heeft Z. M. aan den heer E. Swarthconsul-generaal van Portugal te Amsterdam vergunning verleend tot het aannemen en dragen der versiei selen van ridder der orde van Christushem door H. M'. de koningin van Portugal geschonken. Aan den baron van Heerdtkolonel-kommandant van het 2de regement lanciersis dezer dagen door het korps officieren van genoemd regement, eene fraaije sabel geschon ken. Op de blaauw gedamasceerde kling leest men het vol gende opschrift in gehouden letteren Aandenken der officie ren van het 2de regement lanciers aan hunnen geachten chef, baron van Heerdt. Woensdag namiddag vier ure is door de Vlissingsche loodskotter no. 2 op de hoogte van het eiland Wightge praaid Zr. Ms. fregat prins van oranje onder bevel van den kapt-luit-ter-zee Bouricius. Vrijdag was hetzelve on der den wal geweestdoch geen loodsboot kunnende vin dennaar de Singels terug geloopen. Den 15 dezer is te 's Gravenhage in 71 jarigen ou derdom overleden de heer mr. C. Vollenhovendie, om zijne hoedanigheden als mensch en in zijne langdurige loop baan als staatsbeambtealgemeen werd hooggeschat. De heer Vollenhoven was staatsraad in buitengewone dienst en kommandeur der orde van den Nederiaudschen Leeuw. Het rijk verliest in hem een door en door kuudig ambtenaar, die vooral door vaardigheid van begrip en scherp zinnigheid van oordeel uitblonk hij behoorde tot hen die wars van omkeering, met zijnen tijd wist mede te gaan, en paarde met de gelijkheid voor de vervulling zijner on derscheidene betrekkingen veel sinaak voor wetenschappen en schoone kunsten. Beminnelijk van karakter, hulpvaar dig waar hij kon is zijn verlies onherstelbaar voor zijne kinderen treffend voor zijne talrijke vrienden. Men ler t in de Rotterdamsche Stads Cou. ant Uit eei - e -iidene circulaire geree kend dppr de hcere II. /V. va TeutemG. Mees Az. G. A. Schneither en P. van der Hoeven blijkt dat de heer 7. Tiedeman van 's Gravenhage 'loffelijk als medearbeider in de vereeniging voor oud Nederlandsche letterkunde uit gever der gedichten van Simon de Beaumonten andere be langrijke stukken bekend zich bereid heelt verklaard in den loop van dezen winter alhier eene reeks van zeven of achr Voorlezingen over de Geschiedenis der Ncderlandscae Letterkunde te houden, en wel des zaterdags, om de veer tien dagen, des avonds ten 8 ure, aan de bijwoning waar van ook de vrouwen en dochters der inteekenaars zullen kunnen deelnemen. De contributie is op slechts 6 gesteld. Volgens hit Algemeen Handelblad zou iemand te Voor burg het plan ontworpen hebben om met 1850 voor par- tikuliere rekening eene geregelde brievenposterij tusschen de steden Rotterdam Schiedam-, Delfr, 's Gravenhage Leyden, Haarlem, Amsterdam, Utrecht en Arnhem, tegen 5 cents porto per gewonen brief, tot stand te brengen. Door 19 personen meent men de geheele dienst te kunnen regelen. In de op 11. donderdag door de Nederlandsche Handel- Maatschappij te Amsterdam gehouden veiling van 18,746 kranjangs en kanassers Java suiker is alles verkochten zijn de prijzen geloopen van f 26! tot 34f-. Op donderdag den 29 november aanstaande, zal voor het provinciaal geregtshof van Noordbraband behandeld wor den de zaak van het openbaar ministerie tegen Philip Nathan Hertog, beschuldigd'van moord met voorbedachten rade ge pleegd op zijne vroegere minnares Betje Staal genaamd. Hoogst belangrijk was de dag van den 13 dezer voor de armen der Hervormde gemeente te Dordrecht. Sedert vele jaren was de levendige behoefte gevoeld aan een gesticht waar de bejaarden onder hen behoorlijk konden worden ver pleegd en evenzeer hunne geestelijke als hunne stoffelijke be langen behartigd. Eene commissie van eenige ingezetenen besloot voor twee jaren om ernstige pogingen in het werk te s'ellen tot vervulling dier behoefte en werd door ruime giften van zeer velen daarin krachtdadig ondersteund. Zoo verrees een gebouw, door den kundigen architect Boet ontworpeneenvoudigruim en in alle opzigten voor het edele doel geschikt. Welwillend bewezen eenige dames hare belangrijke diensten tot inrigting der huishouding en bezor ging der kleeding. De bewoners werden er in overgebragt en de dag van den 13 was bestemd, om liet gesticht waar dig en plegtig in te wijden. In tegenwoordigheid der be- weldadigde armen en van zoo vele genoodigden als de groot ste zaal van het huis bevatten kon opende de voorzitter der regenten, jhr. P. H. van de IVallmet een gepast woord, deze bijeenkomst en vereenigden zich allen van harte in het loflied van Ps. 103 vs. 1 waarna ds. Pijzei eene treffende toespraak hield waarin hij wees op de reden die nu allen tot zulk eene dankbaarheid aan God hadden en hulde deed aan hen, die op eenige wijzen'hadden medegewerkt tot op- rigting van dit gesticht. Een plegtig gebed en het zingen van Ps. 68 vs. 10 besloten deze bijeenkomst. Ook het overige van dezen dag werd door de nieuwe bewoners in gepaste vreugde doorgebragt waartoe de ruime milddadig heid van een der regenten hen des middags en des avonds feestelijk onthaalde. Wij gelooven dat de stad roem mag dragen op deze schoone instelling en dat de ingezetenen van Dordrecht haar evenmin hunne voortdurende ondersteuning zullen onthoudenals zij geaarzeld hebben haar in het leven te roepen. 'DordrCt.j Men meldt uit Paramaribo dat Zr. Ms. brik sperwer den 19 september aldaar 600,000 gulden in zilveren munt heeft aangebragtter inwisseling van de nog in de kolonie in omloop zijnde schatkistbiljetten. Een daarop uitgevaar digd besluit van den gouverneur beeft de wijze bepaald waarop de inwisseling zou plaats hebben met bijvoeging dat de genoemde biljetten met den 30 zouden ophouden renten te geven. Kerknieuws. LI. vrijdag avond is door den breeden kerkeraad der Nederduitsche Hervormde gemeente te Vlissin- gen ter vervulling der vacature ontstaan1 door het vertrek van Ds. Gann Dun, naar Zwijndrecht uit het laatstelijk geformeerde viertalberoepen tot haren herder en leeraar Ds. F. C. van den Hampredikant te Harderwijk zulks bij herhaalde overstemming en eindelijk met het lot tegen Ds. Creutzbergte Veere. Laatstl. donderdag vierde de Roomsch-Katholijke ge meente te Schiedam het vijf en twintigjarig bestaan van haar prachtig tempelgebouw. Ten tien ure nam de pontificale mis gecelebreerd door zijne doorl. hoogw. mgr. baron van IVjckersloothbisschop van Curium geadsisteerd door eene talrijke priesterschaar een aanvang. De voortreffelijke mis van Smit werd uitmuntend door het koorgezelschapdat den vorigen avond met eenige leden van de liedertafel aan zijn-hoogw. eene fraaije serenade had gebragtuitgevoerd. engeren bond zich voor vast gevestigd heeft Trétg^en spoe dig geschieden zal zal de wet op de verkiezingen voor den rijksdag in stemming komen. Daar de noodige aanstal ten tijd vorderen zal meent men de verkiezing uiet vóór het einde van januarij kunnen plaats hebben. Hamburg 14 november. De toestand van Sleeswijk ver betert niet. Men begint ernstig te spreken van het hervatten van den strijd tegen Denemarken zonder Pruissische on dersteuning en van het aanstaand vertrek van deu generaal v. Bonin met een aantal Pruissische officieren welke nog bij de Holsteinsche troepen dienen. Pruissen zal niet ligt weder vijandig tegen Denemarken te werk gaan, en daar door zijne aan de Oostzee gelegene provincieu aan nieuwe en gevoelige verliezen blootstellen. Italië. Men meldt dat de Paus een brief heeft gerigt aan de Katholieke mogendheden, welke de navolgende vra gen behelstof deze mogendheden hadden beslotenom de onschendbaarheid van den Kerkelijken Staat te verdedigen of zij aan den paus het regt toekenden om te regerenzoo als hij zelf goed zou vindenof zij genegen warenom alle pogingen der revolutionairen te helpen onderdrukken en eindelijk of zij er in toestemdenom bij te dragen tot eene gemengde bezetting, zoo als de paus die zoude ver langen te wetendoor hem volkotnene vrijheid te laten om het aantal der soldaten welke iedere mogendheid moet geven, in de steden en districten, welke door hen zouden worden bezetgeheel naar eigen goedvinden te regelen. Men verzekert dat de paus voornemens is om, bij zij nen terugkeer in zijne Staten zich met eene stoomboot te begeven naar Civita-Vecchia en zijnen intogt in Rome te doen d®or de Porta-Angelica. Er schijnt bij de kardinalen commissie een ontwerp te bestaan om twee ijzerbanen aan te leggen: de eene van Castel-Franco naar Porretta, de an dere van Castel-Franco naar Ancona. JSultsehlandL jVeenen 13 november. Van regerings wege worden eenige bijzonderheden medegedeeldnopens den terugkeer van de Hongaarsche vlugtelingen uit Widdin. Daaruit blijktdat op de aankomst van de schepen welke deze lieden aan boord moesten nemen de bassa van Widdin den generaal Hauslab heeft doen verkondigen dat hij alleen Hongaren zoude laten vertrekkentnaar voor Italianen en Polen eene onbepaalde amnestie vorderde. Zoo het scheen was deze handelwijze het gevolg van de raadgevingen van eenen ondergeschikten ambtenaar, die kort geleden van Kon - stantinopel was aangekomen althans daardoor is te weeg gebragt dat er tegen de uitgewekenen van en beneden den rang van onder-officier meer gestrenge maatregelen zijn ge nomen ten einde hen te bewegen om de Mahotnedaansche godsdienst te omhelzen. De baron von Cottachef van den welbekenden boekhan del van dien naamis hier aangekomen. De regering is op het punt, handelsverdragen met de meeste kleine Italiaansche staten te sluiten. In den boezem van het ministerie zijn beraadslagingen ge houden, over te nemen scherpere maatregelen ten aanzien van de drukpers. De Zevenbergsche priesters die slechts weinig in den jong- sten Hongaarschen opstaud betrokken zijn geweest, zullen in kloosters te Praag opgesloten worden. Uit Triest wordt van den 7 dezer geschreven dat de Oos- tenrijksche marine eenen Nederiaudschen zee-officier zoon van den generaal Destombe, in dienst genomen heeft. Hij is als luitenant op het Oostenrijksche fregat Bellona aange steld. Daar het aan bekwame constructeurs ontbreekt, schij nen vreemdelingen in dit vak bedreven aldaar uiczigt te hebben op eene spoedige en voordeeiige plaatsing. Berlijn 15 november. Aan de soldaten van het garnizoen is de deelneming aan clubs en volksvergaderingen zonder voorafgaand verlof van hunne officieren verboden. In de zitting van gisteren heeft de tweede kamer art. 12 aangenomen, waarbij de onafhankelijkheid der kerk in haar oorspronkelijkeu vorm erkend wordt. In een transitoir artikel bij het bovenstaande gevoegdwordt echter bepaald dat het algemeen kerkbestuur in de eerste plaats voor eene zelfstandige regeling der Evangelische kerk moet zorgen, op dat deze dan van de regten van art. 12 zou kunnen ge bruik maken. Art. 13 is aangenomen zoo als het door de eerste kamer is goedgekeurd. Onze staatslieden arbeiden onvermoeid voort aan het ver wezenlijken van het ontwerp van den engeren bond. Men moet echter bekennen, dat de groote bijval, dien men hier dacht dat dit plan in geheel Duitschland zou vinden zich nog steeds laat wachten. Zoodra de raad van bestuur van den Frankrijk. Parijs 15 november. De financiële ont werpen van den heer Fould schijnen zoowel in Parijsals in de departementen, in de nabijheid der hoofdstad gelegen, genoegen te geven. Men verheugt zich daarbij in de eerste en voornaamste plaats, dat hij het denkbeeld eener belasting op de inkomsten geheel heeft opgegeven in de tweede plaats, dat hij het aangaan eener leening tot meer gunstige tijden uit stelt, en zich verbindt, om, met eene tijdelijke hulp van de bank van honderd millioende zaken tot augustus 1851 gaande te houden. De verhooging van sommige belastingen zal weinig tegenspraak ontmoeten, maar het behoud van die op de wijnen en dranken ofschoon dan ook tijdelijk zal groot bezwaar opleveren. Onder de bergpartij is tweedragt ontstaan in zake van het regtsgeding van Versailles. Sommigen beweren dat de advokaten door de beschuldigden zonder verdediging te laten, hunne zaak aanmerkelijk hebben benadeeld. Het gerucht, dat het geschil met Marocco zoo goed als bijgelegd is houdt stand. Men beweertdat niet alleen alom op de kust aan de Fransche vlag behoorlijk eerbewijs is en wordt gedaan maar dat de overheden van Mogador niet hebben geduld dat de Fransche consul zich van daar zou de verwijderen voor hem al die voldoening te hebben ge geven welke van haar was gevorderd geworden. Ten gevolge van een geschilhetwelk onlangs bij ge legenheid der plegtige installatie van de regterlijke magt ge rezen was over de plaats welke bij openbare plegtigheden aan den voorzitter der wetgevende vergadering behoort aangewe zen te worden, is door den heer Desmoussaux aan die ver gadering een voorstel ingediend strekkende om te bepalen dat dezelve voortaan niet meer noch in haar geheel noch door eene deputatie, bij openbare plegtigheden tegenwoordig zal zijn. Over dat voorstel is in de zitting van den 15 de zer beraadslaagd. De commissie had geconcludeerd tot het niet in overweging nemen van hetzelve doch de vergade ring heeft bijna eenstemmmig tot het tegendeel besloteneene beslissing die in zooverre eenigen indruk schijnt gemaakt te hebben, als zij door de vrienden van den president der re publiek geacht wordt een bewijs van min of meer vijandige gezindheid jegens dezen op te leveren. Voor her overige is in de zitting van dep 15 niets belangrijks voorgekomen. Ten aanzien van de benoeming van eenen minister van buitenlandsche zaken was eergisteren nog niets beslist. De heer Drouin de Lhuys scheen insgelijks zwarigheid gemaakt te hebben om die portefeuille te aanvaarden, en thans achtte men het waarschijnlijkst dat de generaal d Hautpouldefinitief met het departement van buitenlandsche zaken belast en als minister van oorlog door den generaal Lahitte vervangen zou worden. De berigten uit bet zuiden van Algiers beginnen bij sommigen ongerustheid te verwekken. Het beleg van bet versterkte dorp Zaatcha vorderde, niettegenstaande de ver wachte versterkingen aangekomen waren slechts zeer lang zaam en men scheen volgens de laatste tijdingen nieuwe moeijelijkheden te ontmoeten en niet zonder vrees te zijn dat de gemeenschap van het belegeriugs korps door de krijgs benden der oproerige volksstammen bemoeijelijkt zoude wor den. Die berigten maken ook gewag van het mislukken eener onder de leiding van den heer Pierre Bonaparte ondernomen expeditie, waarvan echter het doel niet wordt opgegeven. Parijs 17 november. In het paleis 1'Elysée en bij de meerder heid der wetgevende kamer schijnt men nog ver van een stemmig te zijn. Zonder dadelijke oppositie geeft de meer derheid weinig welwillendheid tot ondersteuning te kennen zoo als blijkt uit de zitting van gisteren, bij de verwerping van twee voorstellen, waarvan het eene betrofde paarden-stoe-

Middelburgsche Courant | 1849 | | pagina 1