MIDDILBU1GSCHE C U B A N T. Hf K°. 138. Zaturdag 1849. 17 November. Besturen en Slbministratiea». Bitttteitlftubsdte £i|tiugcu. Buitcnlanbsehc ^ijbitigcu. IIENGSTEJS-KE UR. BURGEMEESTER en WETHOUDERS der Stad MID DELBURG verwittigen mits deze de belanghebbenden, dat, volgens eene door Heeren Gedeputeerde Staten dezer Pro vincie, bij besluit van den-26 October jl. (Provinciaal Blad no. 103), medegedeelde opgave der namen en standplaatsen van de Hcngsthouders in de Provincie Zeelandover het jaar 1850, als zoodanig voor het iste District zijn opgegeven de navolgende Personen als Aarnout Moenste Biggenlterke, Zach. Koens, aldaar; Paulus Copoohcte Oostkapelle; Leyn Geschierete Melis- kerke; n de Pagterte Domburg; Jacobus Goedbloed te Gapi Isaac Geschierete Serooskerite J. Hovïjn, te Kouo erkeHubregt Schoutte Serooskerkeen Marinus de Jonge te Kleverskerke alsmede dat van deze de Hengst van Isaac Geschiere, te Serooskerke, is afgekeurd. Gedaan ten Raadhuize der Stad Middelburg, den 12 No- vember 1849. Burgemeester en Wethouders voornoemd, PASPOORT van GRIJPSKERKE. Ter ordonnantie van Hun-Edel Achtbare, M. F. LANTSHEER, In de Publicatie geplaatst in de laatstvorige courant, is de Hengst van Jacobus Goedbloed per abuis opge geven als afgekeurd. AANBESTEDING. De COMMISSIE van Uitdeeling van SPIJS aan Minver mogenden te Middelburgzal op Maandag den 19 Novem ber 1849, des voormiddags ten elf ure, in haar gewoon Lokaalvaceren tot het aanbesteden van hetin dezen win ter voor die Inrigting benoodigde VLEESCH. Zullende er op geene Biljetten van Inschrijving worden achtgeslagen waarvan de Inschrijvers niet zeiven tegen woordig zijn. De conditiën dezer aanbesteding liggen van heden af ter lezi ig in voorschreven Lokaal. Middelburg, den 10 November 1849. VAN REIGERSBERG VERSLUYS Secretaris. ZIEREN-FONDS. BESTUURDERS VERGADERING tot opname van Leden op Dingsdag 20 November 1849, 's avonds ten 7 ure, in het Sint-Joris, op de Balans. De Secretaris J. J. PIETERSE Tz. STOOMBOOT DE STAD FLISSINGEN. ALGEMEENE VERGADERING van de Aandeelhouders tp naamin de Maatschappij van Stoomvaart, tusschen Vlissingen en Antwerpen op Maandag den 19 November 1849, des middags ten 12 ure, in de Tuinkamer van de Sociëteit St. Joris, te Middelburg ten einde aan te hoo- ren de mededeelingen en te helpen besluiten op de voorstel len door de Directie te doen. Namens de Directie J. J. de KANTER, Administrateur. MIDDELBURG, den 16 November. Bij koninklijk besluit van den 12 dezer is bepaald, dat op den 16 december aanstaande worden buiten koers gesteld de stukken van 25 cent, naar de wet van den 28 september 1816 Staatsblad no. 50) geslagen; zullende van maandag den 3 december 1849 tot en met zaturdag den 15 daaraan volgende, alsmede op maandag en dingsdag den 17 en 18 dier maand gelegenheid tot derzelver inwisseling worden ge geven. Dientengevolge heefc de minister van financien als door genoemd besluit daartoe gemagtigdbekend gemaakt: 1. dat van maandag den 3 december tot en met zaturdag den 15 december 1849, de daarinvallende zondag uitgezonderd, ais- mede op maandag en dingsdag den 17 en 18 dier maand bij de Nederlandsche bank' en bij de betaalmeesters in de arrondissementen, met uitzondering van dien te Amsterdam, op de gewone kantoor-uren ter inwisseling kunnen worden aangeboden: de stukken van vijf-en-twintig centen, volgens de wet van den 28 september 1816 {Staatsblad no. 5°) 6e' slagen 2. dat de inwisseling der 25 centstukken zal plaats hebben tegen nieuwe zilveren munten hetzij standpenningen hetzij pasmunten; 3. dat, bij tijdelijke ongenoegzaamheid der kassen door de betaalmeesters zullen worden afgegeven be wijzen pp de Nederlandsche bank te Amsterdam bij vertoon aldaar betaalbaar als onder 2. vermeld, of bewijzen bij hen- zelven, mede in diervoege betaalbaar vijf dagen na dato, en zulks naar keuze door de belanghebbenden te doen bij de inwisseling der stukken van 25 centen 4. dat de ontvan gers der belastingen de inwisseling zullen bevorderen door overneming, tot en met 18 december aanstaande, van de voormelde stukken van 25 centen tegen 'nieuwe specien, zoo veel hunne kassen dit toelaten 5. dat de gedachte stukken van 25 centen, met den 16 december 1849 buiten omloop worden gesteld en dien ten gevolge niet meer in betalingen voor de schatkist zullen aangenomen worden noch door de ingezetenen zullen behoeven te worden aangenomen. Bij 's Konings besluit van den 12 dezer is aan den heer A. L. IVeddiklaatstelijk gouverneur van Borm?Pmet verlof hier te lande voorioopig opgedragen de waarnè.ming der functien van secretaris-generaal bij het departement v.'m koloniën. Uit 's Gravenhage den 14 november meldt men Z. M. de Koning wordt morgen donderdag avond van het Loo in deze residentie terug verwacht. De termijn van beraad aan de hooge erfgenamen van wijlen Koning JVillem II verleend voor de aanvaarding der nalatenschap van den overleden Vorstis door de regtbank alhier, op verzoek der hooge erfgenamen, andermaal ver lengd tot 17 februarij aanstaande. De heer van Bevervoorde is heden nacht te Amster dam gearresteerd, en met den trein van 1 ure herwaarts ge leid en naar het huis van arrest overgebragt." De stoomboot de Stad Zierikzee is 11. dingsdag door de mist op de hoogte van het Kralinger-veer aan den grond geraakt; weinige uren later is zij echter gelukkig vlot ge raakt en heeft hare reis zonder schade kunnen voortzetten. Te Dordrecht is den 13 dezer in bijna 84jarigen ou derdom overledende met roem bekende kunst-graveur de heer J. C. Bendorp. De Nieuwe Rotterdamsche Courant deelt mede, dat me vrouw de weduwe Hoedtgeboren Bingley in den loop der volgende maand hare vijftigjarige verbindtenis aan hettoo- neel zal vieren en te gelijkertijd hare verdienstelijke kunst loopbaan zal eindigen. Bij die gelegenheid zal denkelijk de Tartuffe van Molière opgevoerd worden. Ongetwijfeld zal het publiek dien avond in grooten getale opkomen 0111 aan de begaafde vrouw die hulde te bewijzen en blijken van achting te geven op welke zij steeds aanspraak maken mogt. Men schrijft uit Assen 12 november: Naar wij vernemen, bestaat er vooruitzigt, dat de ge deeltelijke uitvoering der Drentsche kanalisatie, voor zoo ver concessie is gevraagd door de heeren van Holtke tot Ech ten c. s. onder het vorig ministerie zoo zeer vertraagd spoedig haar beslag zal erlangen." Volgens berigt uit Crcfeld zijn daar valsche Nederl. 5 guldenstukken in omloop die van de echte alleen daar door zijn te onderscheiden, dat zij iets dikker, minder scherp gemunt en ligter dande echte zijn; zij dragen het jaartal 1827 en bestaan uit kóper, hetwelk langs den galva- nischen weg zeer dun verguld is. Tweede Kamer der Staten-Gencraal. Zitting van 13 november. In de zitting van heden die door al de ministers werd bijgewoond heeft de minister van binnenlandsche zaken eenige verklaring gegeven: 1. van de geschiedenis der formatie van het nieuwe gouvernement2. van de onderstelling en het vertrouwen waarin dat gouvernement het beleid der zaken heefc opgenomen 3. van de taak van het gouvernement met betrekking tot de eerstvolgende werkzaamheden der Kamer. De heer van Goltstein heefc vervolgens den voorzittersstoel verlaten en nog eenige inlichtingen omtrent de vorming van het ministerie gegeven voor zoover hij zelf daarbij betrok ken was. Nadat ook de heer Donker Curtius nog kortelijk het woord gevoerd had is de beraadslaging gesloten. Onder de ingekomen stukken behoorden eene missive van van den Hoogen Raad betrekkelijk het overlijden van den heer Noiret de Bruyn raadsheer in den Hoogen Raad en eene daarbij gevoegde lijst van personen, die bij het opma ken der nominatie van candidaten voor de opengevallen be trekkingdoor de Kamer in aanmerking genomen zouden kun nen worden. Op die lijst waren geplaatst de heeren mrs. U. A. Evertszraadsheer in het provinciaal geregtshof van Friesland J. A. Philipse vice-president (thans president) van het hof van Zuidholland; M. iViardi Beekman, raads- ;heer in het hof van Noordholland A. Tpeijoificier van 'justitie bij de arrondissements-regtbank te Leeuwarden G. 'van IJsselsteyn raadsheer in het hof van Zeeland L. Asser, regter in de arrondissements-regtbank te 's Gravenhage. De geloofsbrieven van de nieuw benoemde leden der Ka mer de heeren van Hoevell en van Heemstra zijn ten fine van rapport verzonden naar eene commissiebestaande uit de heeren Verwey-Mejan Mutsaerts en Heemskerk. Zitting van 14 november. De commissie voor het onderzoek der geloofsbrieven van de heeren van Heemstra en van Hoevell, heeft haar verslag uitgebragt en geadviseerd tot het toelaten van die beide hee ren nadat deze de bij de grondwet gevorderde eeden zou den hebben afgelegd. De vergadering heeft zich met het ad- vies der commissie vereenigd. Nadat de commissie voor de verzoekschriften eenige rapporten op petitiën had uitgebragt, met welker conclusien de vergadering zich vereenigde heeft de heer Fokker het voorstel gedaan dal de Kamer de com missie van rapporteurs'over het aanhangige wets-outwerp omtrent de regeling van het kiesregt zou uitnoodigen haar algemeen verslag uit te brengen en de beraadslaging over dat wets-ontwerp zou bepalen op heden over acht dagen. De heer Fokker deed dit voorstel met het doel om door de Kamer te doen uitmaken de reeds vroeger behandelde vraag, of de verdere behandeling der wets-ontwerpenwelke in de vorige zitting onafgedaan zijn gebleven, door de sluiting der zitting al uan niet gestuit is. Daar de minister van binnen landsche zaken niet in de vergadering tegenwoordig wasis de behandeling van dat voorstel uitgesteld tot den volgenden morgen. Volkstelling. 1 't; BESLUIT yan dan 23 october 1849houdende de voors&hrift^B ter uitvoering van dat van den 19 dezer Staatsblad noAMrt^v betrekkelijk de derde algemeene tieujarige Volkstelling. (Vervolg ea slot. Zie ons vorig noniiner.) AI DEk i 3 MG IV. Algemeene registers. 21. De ■luofddijkt opgaven uoiden uit de hoofdelijke invul- -i'. ...ers totaalsg'-if/e, op de drie modelstaten van het algemeen register overgebn gt m f dien verstande dat bij modelstaat A. de straat, gracht of sis'ég der in woning hij modelstaat C. het beroep of middel van bestaan tot maatstaf dient bij de totaalsgewijze over brenging. In gemeenten onder de 5000 zielen wordt de geheele bevolking gebragt op èènen ouderdom-slaat (algemeen register modelstaat li.) in die boven de 5000 zielen verkrijgt iedere wijk haren afzonder lijken ouderdom-staat. Art. 25. Tan de drie modelstaten der algemeene registers wordt even als van het hoofdelijk invulling-register, een dubbel gehoudeu. Art. 26. Van de modelstaat A. wordt het eene exemplaar naar den stand der bevolking op 19 november 1819 het andere naar dien op 1 januari] 1850 ingevuld. liet eerste exemplaar wordt uiterlijk voor den 31 januarij 1850 aan den gouverneur der provincie toegezonden terwijl het andere blijft berusten bij het gemeente-bestuur. Art. 27. Van de modelstaten B. en C. in te vullen overeenkom stig de herleidingtafelgevoegd bij dit besluit, worden beide exem plaren naar den stand der bevolking op 1 januarij 1850 opgemaakt. De slotbepaling van het vorige artikel is ook op deze modelstaten toepasselijk. Art. 28. De beroepen worden op den modelstaat C. in alphabeli- sche orde gerangschikt. Art. 29. De bepaling van art. 23 geldt eveneens voor modelstaat A. van liet algemeen register. AFDEELING V. Voorschriften voor de gemeente-besturen en de Gedeputeerde Staten. Art. 30. De inschrijving-biljetten en de volgens art. 22 toe te zen den hoofdelijke invulling-registers worden vóór of uiterlijk op den 02 november aanstaande aan de buizen der ingezetenen rondgezon den en vóór of uiterlijk op den 26 november daaraanvolgenden te rug gehaald. Art. 31. Met het rondbrengen en afhalen der inschrijving-biljetten en hoofdelijke iuvulling-registers worden in de sleden belast de wijkmeesters of in iedere wijk van wege bet Stedelijk Bestuur be noemde commissarissen of agenten van beproefde trouw naauwge— zetheid en kunde. In de gemeenten ten platten lande geschiedt zulks door den bur gemeester of grietman in persoon of door een lid van het gemeente bestuur, door den burgemeester daartoe gecommitteerd, bijgestaan door den secretaris of door een ander lid van dat bestuur. De hoofden der gemeente-besturen houden loezigt over de naauw- keurige invulling. Art. 32. Bij de uitdeeling der biljetten en registers worden, zoo veel doenlijk de volgnummers der huizen gevolgd. Art. 33. Voor de afgifte wordt aan ieder biljet een voor iedere wijk aideeling of straat doorloopend nummer gegeven edoch met inachtneming der in art. 9 alinea 2 voorgesclireveu afwijking. De personen met de uitdeeling der biljetten belast doen telkens aanteelcening op den inventaris van het nummer van het huis der afgifte c" van ieder afgegeven inschrijving-biljet of hoofdelijk invul ling-register mitsgaders van de nummers der onbewoonde panden. Art. t>4. Uit de inschrijving-biljetten worden de opgaven zoo spoe dig mogelijk overgebragt op de hoofdelijke invulling-registers. Na de overbrenging worden telkens de tot hetzelfde hoofdelijk in vulling-register behoorende biljetten in één pak verzegeld. Na ver zegeling wordt bet nummer van het register op den buitenkant ge schreven. De gemeente-besturen dragen zorg voor de bewaring der biljetten. Art. 35. Mogten op den 19 november geheele huisgezinnen of af zonderlijk levende personen tijdelijk uit de gemeente afwezig zijn verschatten zich de gemeente-besturen de volgens art. 10 vereischte opgaven van bet getal en geslacht der tijdelijk afwezigen door mid del van wijk-commissarissen plaatselijke ontvangers en plaatselijke poiicie of uit de reeds bestaande bevolking-registers. Zij brengen die over op het hoofdelijk invulling-register onder de rubriek ver— blijfin de kolommen bestemd voor de tijdelijk afwezigen. Art. 36. Onder den bevolking-staat op deo 19 november, zijn met hun gezin en verder gevolg begrepen zeelieden en schippers uan boord van schepen ter reede en havens of dokken in meeren ri vieren kanalen grachten enz. De gemeente-besturen dragen zorg dat zij van die personen de ver eischte opgaven bekomen. Art. 37. Nadat de inschrijving-biljetten bij de ingezetenen zijn opgehaald wordt aan hen die ten deze eenige nalatigheid of onwil mogten hebben betoond een termijn van uiterlijk acht dagen gela ten om aan het gemeente-bestuur de biljetten behoorlijk ingevuld te bezorgen of mondeling opgave te doen. Al wie na verloop van dien termijn nalatig of weigerachtig is bevonden wordt gestraft overeenkomstig art. 1 der wet van 6 maart 1818 Staatsblad no. 02) tenzij hij mogt kunnen bewijzen door wet tige oorzaken in de onmogelijkheid te zijn geweest, de gegevene voorschriften binnen den bepaalden tijd na te komen. Art. 38. Bij ontdekking van opzettelijke kwade trouwdoet het hoofd van bet gemeente-bestuur verslag aan de Gedeputeerde Staten, ten einde de overtreders daartoe termen zijnde naar vereiseh van zaken worden vervolgd. Onzen miuister van binnenlandsche zaken is belast met de uitvoe ring van het tegenwooidig besluit, hetwelk aan den Raad van State medegedeeld en in het Staatsblad zal worden geplaatst. 's Gravenhage den 23 October 1849. De minister van binnenlandsche zaken WILLEM. J.'M. de KEMPENAER. Uitgegeven den een-en-dertigsten October 1849. De staatsraad, directeur van bet kabinet des Konings, A. G. A. vzs' RAPfARD. Engeland. Londen 13 november. Heden morgen omstreeks 9 ure is het doodvonnis voltrokken aan Manning en zijne vrouw. De toevloed van aanschouwers was ont zettend 400 man van de poiicie, zoo te voet als te paard waren naauwelijks voldoende om de orde onder die massa te bewarenvoor de huizen waren stellingen opgeslagen voor de aanschouwers, en er zijn in sommige huizen plaat sen tnet eene guinie betaald. Manning betrad het schavot met vasten tred, hij was in zwarte kleeding; de vrouw had al hare vroegere stoutheid en ongevoeligheid verloren, men moest haar bijna dragenzij had zich met een zekere zorg gekleed en droeg een zwart satijnen"robe en over het hoofd een kanten voilezij scheen weinig bewustheid te hebben

Middelburgsche Courant | 1849 | | pagina 1