O ffP5' -?t. iicctuveu est ClbmtuiölvMfica iSiMucnJ&nbisdtc öuitculattbscltc CijbutgcM. 10 liutülliwci. C'7* $rr>s AANBESTEDING. Do COMMISSIE van Uitdeeling van SPIJS aan Minver mogenden, te Middelburgzal op Maandag den 19 Novem ber 1849, des voormiddags ten elf ure, in haar gewoon Lokaalvaceren tot het aanbesteden van hetin dezen win ter voor die Inrigting benoodigde VLEESCH. Zullende er op geene Biljetten vat} Inschrijving worden achtgeslagen waarvan de Inschrijvers niet zeiven tegen woordig zijn. De conditiën dezer aanbesteding liggen van heden af ter lezing ij 1 voorschreven Lokaal. Middelburg, den 10 November 1849. VAN REIGERSBERG VERSLUYS Secretaris. MAATSCHAPPIJ TOT NUT TAN 'T ALGEMEEN. VERGADERING op Woensdag den 14 November 1S49, des avonds ten half-zeven ure precies. Introductie van Dames. Voorlezing en Bijdrage. Namens Bestuurders P. de MARET TAK Secretaris. MIDDELBURGden 12 November. Met genoegen vernemen wijdat de zes man der equipagie van de Thomasinezie ons vorig 110.) waaronder twee jon gelingen van tnsschen de 13 en 15 jaren, die voor het eerst eene reis ondernamen, te Newport behouden zijn aangekomen en door de autoriteiten van die plaats op eene deelnemende wijze zijn ontvangen en vervolgens naar Vlissingen gezonden. [Bij de vermelding van het te hulp komen van bovenge meld schip, in onze courant van zaturdag is> opgegeven gestuurd wordende door eene loodsboot van Ostende zulks had moeten zijn van Duinkerken.] tige uitspanning te verschaffen ineen ruim en geschikt lo kaal waar men tevens koffij en bier voor weinig geld zal kunnen bekomen. Niemand voorzeker, die bedenkt, op welk eene wijze die zondag-avonden door velen worden door- gebragten hoe weinig gelegenheid die stand van menschen jreeft om zich betamelijk te vermaken zal de behoefte aan eene dusdanige inrigting ontkennen. Wij althans zullen ons hartelijk verheugen als zij tot stand komten twijfelen niet of zij zal, wel bestuurd, veel kwaads kunnen voorkomen en veel goeds uitwerken. (Gr. CV.) Inde werkplaats van den heer P. de Meijergoud- en zilverwerker te 's Gravenhage is thans voltooid eene mas- sivc gouden beker met deksel, in rocaille-stijl, ter hoogte van 30 Ned. duimen. De leden van hetKoninklijk gezin hebben dit fraaije kunststuk bezigtigd en hoogstderzelver bijzondere goedkeuring daarover betuigd. Het doel en de bestemming Van dezen beker zullen uit de volgende bijzonderheden-blijken Op het schild is geplaatst het wapen van Macassar. Qp het andere schild komen de volgende woorden voor: De amb tenaren officieren handelaren en verdere ingezetenen te Macassar, aan den oud-gouverneur van Celebes en onder- hoorigheden P. J. B. de Parez." op het deksel is een gou den Mercuriusbeeld geplaatst, rustende op'eenen halven aard bolwaarbij het jaartal 1847 voorkomt. Deze fraaije beker strekt den vervaardiger allezins tot eereen is eene waar dige hulde aan den man, wien de handel van Macassar en het bestuur op het in vele opzigten zoo belangrijke eiland Celebes zoo veel verschuldigd zijn. Bij 's Konings, besluiten van den 9 dezer, zijn benoemd de lieeren R. Schuurman en B. Goudswaard, tot directeu ren en T. Tollenaartot secretaris van de Nederlandsc'ne Handelmaatschappij, aanvang nemende 1 jnnuarij 1850. Men verneemtdat de nieuw opgetreden ministers zich bezig houden met het onderzoeken der ontwerpen van Sraats- begrooting voor den jare 1850, die onlangs door hunne voor gangers aan de Kamers zijn ingeleverd. De uitslag van dat onderzoek moet leiden tot de beslissing der vraag, of die ontwerpen al dan niet verandering zullen ondergaan Men houdt het er intusschen voor, dat, bij den vergevorderden tijd, aan de Kamers credietwetten zullen worden voorgedra- genten einde het onderzoek en de overweging der Staats- begrooting bij de vertegenwoordiging met de noodige zorg zullen kunnen geschieden. Artikel 91 4, der grondwet bepaalt, dar leden der Staten Generaal een bezoldigd staatsambt aannemende ofbe- vordering in de staatsdienst verwervendeophouden leden der Kamer te zijnmaar dadelijk weder verkiesbaar zijn. Ingevolge deze bepaling, hebben dezer dagen opgehouden leden der Kamers te wezen: j. mr. J. A. Philipse die tot president van het provinciaal hof in Zuidholland is bevorderd a. 1111". .7. R. Torbccke die tot minister van binoenlandsche zaken is benoemd en 3. jhr. mr. .7. T. li. Nedermeyer ridder van Rozenthaldie benoemd is tot minister van ju stitie, voorloopig belast met de portefeuille van het depar tement voor de zaken van de Hervormde eeredienst. De Staats-courant van 9 dezer deelt een overzigt mede van den in- uit- en doorvoer van een aantal der voornaam ste handels artikelen gedurende het eerste halfjaar van 1846, 1847, 1348, en 1849, met bijvoeging dat de tnededeeling dezer uitkomsten voortaan dadelijk geschieden zal na het ein digen van het halfjaarwaarover zij loopen. Door den minister van financiën is in de Staats-cou rant van heden ter kennis gebragt van die het aangaat, dat, hoewel bij de onlangs plaats gehad hebbende intrekking van zilveren muntennaar de wet van 1816 vervaardigd, de guldens met den stempel van Nederlandsch Indietot 1839 geslagen, ter inwisseling zijn toegelaten, hieruit echter niet volgt dat munten, den stempel van Nederlandsch Indie dra gende, voortaan aan de Rijks-kantoren in betaling worden genomen maar zullen die munten ais niet behoorende tot het Nederlandsche muntstelselgeregeld bij de wet van den 26 november 1847 Staatsblad 110. 69), even als tot hier toe het geval was, worden afgewezen. Men spreekt er met zekerheid van dat de nalatenschap van wijlen Z. M. Koning IVillem II door zijne erven zui ver zal worden aanvaard. Den 17 dezer zal de termijn van beraad geëindigd zijn alsdan wordt de verklaring der er ven te gemoet gezien. In het iste hoofd-kiesdistrict van Friesland (Leeuwar den) is, tot lid van de Tweede Kamer der Staten-Generaal ter vervanging van den heer mr. B. Albardadie als zoo danig zijn ontslag genomen had, bij herstemming benoemd, de heer mr. S. baron van Heemstramet een getal van 256 van de 508 stemmen, welke in aanmerking zijn gekomen; zijnde de overige 252 stemmen uitgebragt op den heer mr. A. F. Jongstra. Te Groningen heeft een zeker aantal ingezetenen dier stad het voornemen opgevatom gedurende de wintermaanden op zondag avond van 7 tot 9 ure aan den geringen en dienstbaren stand kosteloos gelegenheid tot aangename en nut- Engeland. Londen 7 november. In den toestand der koningin-weduwe is geene verandering ten goede geko men. Gisteren onderhield sir II. Lytton Bulwer zich met verschei dene ministers, en scheept zich morgen naar Washington in om ijijne betrekking, als buitengewoon gezant en gevolmag- tigd minister van Engeland bij het bestuur der Vereenigde Staten te aanvaarden. Sir .7. Rossde beroemde, reiziger naar de Noordpool, heeft gisteren vele bezoeken bij voorname personen en bij zijne bijzondere vrienden afgelegd. De huisvrouw van Manning die benevens haren man wegens den aan O'Connor gepleegden moord ter dood was veroordeeld is van dat vonnis in appèl gekomenop grond der bewering dat zij geene Engelsthe van geboorte zijnde alleen voor een hof teregt kon staan dat ten deele uit vreemde lingen was zaniengesteld. Het hof van appèl alhier heeft haar echter dien eisch ontzegd op grond dat zijofschoon niet in Engeland geboren tijdens het regtsgeding met een Engelschman gehuwd en dien ten gevolge een genaturaliseerd onderdaan was. Toen de aalmoezenier der gevangenis aan de vrouw van Manning medegedeeld haddat haar appèl verworpen was en zij nog slechts weinige dagen te leven had scheen zij uiterst verwonderd te zijn en verklaarde dat zij onschul dig washetwelk, haar man konde bewijzen, wanneer hij slechts de waarheid zeggen wilde. Zij werd daarop echter onrustiger en begon luide te schreijen, van welke gemoeds stemming de geestelijke andermaal gebruik maakte om haar tot openhartigheid aan te sporen. Zij bleef echter volhar den dat zij onschuldig was. Evenwel heeft men thans eenige hoop, dat zij weldra tot eene bekentenis komen en er in toestemmen zal om haren man bij zich te ontvangen die daartoe herhaaldelijk het verlangen te kennen gegeven heeft. Manning zelf is overigens zeer ter neder geslagen hij eet of drinkt bijna niets en brengt den geheelen dag door met schrijven of het lezen van kerkboeken. Men verneemt dat het schip Apollovan California met eene groote waarde in goud herwaarts bestemdbij kaap Hoorn met de kiel bovenwaarts drijvende is gezien. Men vermoedt dat de geheele equipage het leven heeft verloren. Naar men verneemt hebben de Vereenigde Staten on derhandelingen geopend met het Grieksche gouverncmenj ten einde de noodige gronden te verkrijgen tot het oprigten van een maritiem station in de Middellandsche zee. Hier niet slechts betreft het daarstellen van een evenwigt tusschen onderscheidene staatsmagten maar dat het liier galde het bevorderen en handhaven of het vernietigen der grond slagen van het zedelijk bestaan des volks. Frankfort 8 november. Hoezeer men nog niets zekers weet omtrent het juiste tijdstip, waarop het nieuwe voor- loopige centraal-bewind zal inwerking treden, is hier heden toch het gerucht verspreid dat zulks ^thans werkelijk spoe dig het geval zal zijn. Waarschijnlijk zal onze constituerende vergadering nog deze week de tweede lezing der nieuwe grondwet voor onzen vrijstaat ten einde brengen. Alsdan zal zij aan de goed keuring van den senaat onderworpen worden en is het te vreezen dat deze vergadering Zich niet tegen hare invoe ring1 zal verzetten. Inmiddels neemt de verbittering der partijen toe, en is men niet zonder grond beducht, dat, indien deze grondwet werkelijk wordt ingevoerd daardoor de ingezetenen der stad in twee Iijnregt tegenover elkander staande partijen zullen worden verdeeld. Of de zoogenaamde burger-vertegenwoordigingwelke almede hare goedkeuring daaraan moet hechten zich met dezelve zal vereenigen is nog geheel onzeker. Dat dergelijke twisten uadeeling zul len werken op het verblijf van vreemdelingen hier ter stede, wordt echter algemeen erkend. De beurs was heden even als in de laatste dagen wederom fiaauw. De Pruissische inkwartiering verwekt hier nog altijd veel misnoegen, en onze burgemeester heefter nog gisteren eene conferentie met den rijksvoogd over gehad men gelooft even wel niet dat men er eene opheffing van te wachten heeft voor dat de nieuwe provisionele centraal-commissie in func tie getreden zal zijn. Blalle. Het gerucht van de terugkomst van den paus te Rome, begint meer en meer in geloofwaardigheid te win nen. Men wilde stellig weten dat Z. H. den 30 october te Benevente zou aankomen, waar een Fransch vaartuig ge reed zou liggen om hem naar Civita Vecchia over te bren gen. Te gelijkertijd, dat de H. Vader in Rome terugkeert, zou ook het grootste gedeelte der Fransche troepen die stad verlaten. In de zitting van 3 dezer heeft de president der kamer van afgevaardigden te Turin kennis gegeven van de benoe ming der nieuwe leden van het kabinet. De heer Brojferio vroeg eenige ophelderingen betreffende het ontslag van ge neraal Bava. De minister van openbaar onderwijs beloofde, dat al de beweegredenen, die tot het ontsjag des generaals geleid hadden zonder eenige terughouding zouden medege deeld worden waarop de kamer op voorstel van den afge vaardigde Bujfa, tot de eenvoudige orde van den dag over ging- Het Toskaansche regeringsblad van 1 november maakt een besluit des groothertogs bekend, waarbij eene leening van 30 millioen lire 5 pet wordt bpengesteld. Duitsclilan;]. IVeenen 29 october. Naar men verneemt, heeft de Turlcsche minister Mussurus eene bij eenkomst gehad met den minister von Sch.varzenbergbe treffende den terugkeer van de naar Turkije gevlugte voor malige keizerlijke officieren, welke niet ongenegen zouden zijn om aan de vermaning van den Oostenrijkschen gene-j raai Hauslab om dadelijk de terugreize aan te nemen, te' voldoen maar nog altijd bevreesd zijn om voor een krijgs raad te worden getrokken. De genoemde gezant verlangde eerte bepaalde amnestie of teil minste eenige geruststellende verzekering in dat opzigt. Zoo gemeld wordt, is geant woord, dat eene dergelijke begunstiging alleen van den keizer afhankelijk is. Berlijn 8 november. Z. M. de koning is heden morgen naar Breslau gereisd om II. M. de koningin van daar af te halen en tevens een bezoek te geven aan II. M. de ko ningin van Saksen en H. K. H. prinses Johan van Saksen. Het geschil omtrent het Deensche fregat de Gefiotfen de vraag of het status quo gedurende den wapenstilstand de terughouding daarvan niet aan de Duitsche zijde billijkt, is aan de bemiddelende uitspraak van Engeland onderworpen. Eerstdaags zal bij de tweede kamer de discussie over het gewigtig vraagstuk der verhouding van kerk en onder wijs tot den staat een aanvang nemen. De algemeene be langstelling in deze debatten zal des testerker zijn, daarliet Frankrijk. Parijs 8 november. In het eerste ge deelte der zitting van heden zijn eene menigte opmerkingen gewisseld over misslagen welke men beweerde dat den vo- rigen dag bij de stemopneming over het verzenden aan den staatsraad van de concept-wet op het onderwijsbegaan wa ren. Het is gebleken dat daarbij fouten hadden plaats ge had maar het herstel daarvan heeft de uitkomst niet veran derd. De wet is bij meerderheid van vier stemmen aan den staatsraad verzonden; het ware cijfer der stemming is echter geweest 303 voor en 299 tegen. Deze verandering maakt intusschen, dat de wel is waar kleine meerderheid van eene relative in eene volstrekte veranderd is want het getal der stemmenden was slechts Ö02. Overigens is er in de verga dering niets van belang voorgevallen. In de zitting van gisteren, waarin deze stemming had plaats gehad was een onaangenaam voorval gebeurd. Tegen het eind daarvan was op de tribune der hoofd-redacteuren eenig gedruisch ontstaanten gevolge waarvan de voorzitterde heer Dupin die zitplaats had doen ontruimen. Hiertegen is heden in de meeste dagbladen, waarvan velen zich onthou den hun gewoon verslag van de zitting te geven een ge meenschappelijk protest verschenendat met de volgende zinsnede eindigtBij dezen maatregel, aan welken men geen naam weet te geven en waarvan geen voorbeeld bestaat acht de daardoor maar al te zeer gekrenkte drukpers, in het belang harer waardigheid en harer regten te moeten protes teren." Deze oueenigheid met de snelschrijvers is echter bij gelegd. De voorzitter Dupin is daarbij met eenige over haasting te werk gegaan, en schijnt dit te hebben gevoeld en erkend. Het was de heer Bazedie door zijne langdra dige redevoeringen dikwerf het geduld zijner hoorders op'de proef stelt, welke van de zijde van een paar schrijvers een bewijs van ongeduld had uitgelokt, hetwelk eenigzins onbe tamelijk kon worden genoemdmaar die sRreker is de eerste geweest, om de zaak te helpen schikken. Men heeft be grepen dat de vergadering met genoeg bezwaren te kampen had dan dat zij zich nieuwe moeijeiijkheden op den hals zoude halen. Het blijkt nu dat de generaal Baraguay dlHiUiers bevelhebber van de Fransche troepen ook in stede van den heer de Corcellesmet eene diplomatieke zending bij den paus is bekleed. Deze zending is echter slechts tijdelijk en men schijnt dit alzoo te hebben bepaald om den genoem den veldheer, die tevens lid is der wetgevende vergadering, niet aan eene herkiezing te onderwerpen. De afgetreden ministers betoonen zich nog zeer verbol gen over de wijze, op welke zij door den voorzitter zijn

Middelburgsche Courant | 1849 | | pagina 1