MIDDELBUBGSCHE COURANT. N°. 135. Zaturdas 1849. 10 November. Isedtutren cu !3bmiiu0t*ratica* landboujv en veeteelt. 25üuiculaiib0chc ïijbingea. ISuitcnlaubdchc ^ijbuïgcti. MINISTERIE VAN FINANCIEN. PROVINCIE ZEELAND. KANTON MIDDELBURG. PUBLIEKE YERKOOPING. De Ontvanger der Registratie van de Geregtelijke Akten te Middelburg als daartoe gemagtigd zalten overstaan van den Notaris A. van den Broecke Az. residerende te Middelburg, op Donderdag den 15 November 1849, des namiddags ten één ure, in het Huis en Erf A. No. 134, naast de Zuidelijke A-bd ij poort te Middelburg, publiek, om comptant Geld, met bijbetaling van 10 pet. voor onkosten, presenteren te verkoopen EENIGE AFBRAAK "bestaande in Steen Schaliën IJzeren Platen Deuren Werk- en Brand hout. Deze Goederen zullen een uur te voren op ge noemde plaats te zien zijn. De Ontvanger voornoemd, W. L. van SONSBEECK. BETALING van Ridder-Soldijen en Broeder-Toelage over hét derde kwartaal 1849, ten Kantore van den Betaal meester en bij de Heeren Ontvangers onder het Arrondisse ment Middelburg ressorterende. MAATSCHAPPIJ TOT BEVORDERING VAN VEREENIGDE VERGADERING der Afdeelings-Bestu- ren in Walcheren, op Maandag den 12 November aanstaande, des voormiddags ten tien ure in het gewoon Lokaal op de Groenmarkt. Het te behandelen onderwerp zal betrekking hebben op het noodzakelijke verbanddat tusschen den Grond eigenaar of Kapitalist en den Landman behoort te bestaan. Middelburg, den 8 November 1849. De Milicien-Verlofganger L. BRABER behoorende tot de Gemeente St. Maartensdijk, wordt verzocht zich zoo spoedig mogelijk ter Stedelijke Secretarie te vervoegen. nacht uit het oog verloormen weet niet of de boot door de zware zeëen omgeworpen dan wel of zij met het was sende water aan de Fransche kust is geland. MIDDELBURG, den 9 November. Wij hebben het genoegen weder eene daad te mogen ver melden die de menschheid vereert en tot lof verstrekt, en waarvan de onbaatzuchtige bedrijvers zijn schipper Corne- lis Johannes Mommaas en zijn knecht Adriaan Pijpeling varende van deze stad op Zierikzee. Het was op 11. dings- dag den 6 dezer, dat gemelde beurtschipper van hier naar Zierikzee terugkeerendevooraan in de Zandkreek eene drijvende sloep met een eind touw en een riem er aan ont dekte die door hen met groote moeite werd opgevischt. Naauwelijks was echter deze sloep aan boord gebragt, of terwijl de knecht zich beneden bevond, werden door den schip per die toevalliger wijze omzagindien wij dit omzien hier toeval noemen mogenop eene achter hem liggende plaat, twee menschen ontdekt, die ten halven lijve in het water stonden endaar zij geenen uitweg vinden konden bij den steeds wassenden vloed, eenen bijna wissen dood voor oogen hadden. Op dit verschrikkelijk gezigt aarzelt de mensch- lievende schipper geen oogenblik hoe moeijelijk en gevaar lijk dit voor hem, als zeilende voor winden tij, ook wezen moge, terug te keeren, ten einde zoo eenigzins mogelijk de ongelukkigen te reddenwat hem na eene bijna wanhopige krachtsinspanning van meer dan een uur waarbij zijn knecht hem met moed en beleid bereidvaardig bijstond dan ook ge lukken mogtmet het blijde gevolg dat de dankbare gered den twee arme Arnemuidsche visschersdie hier bij laag water kreukels (alikruiken) gezocht hadden en door den op komenden vloed hunne sloep verloren hadden van een wissen dood gered en aan hunne betrekkingen terug gegeven zijn. Wij brengen met belangstelling dit edelmoedig bedrijf ter kennis en twijfelen niet of de autoriteiten en maatschappijen die het zich gaarne ten pligt stellen edelmoedige en mensch- lievende daden te beloonenzullen het zich tot eene aange name taak rekenen ook deze daad niet onbekroond te laten. Gisterenmiddag, omstreeks half een ure is de stoomboot Director, van Antwerpen komende met eene lading fruit, naar Londen gestoomd doch toen men het vuurschip dat In de Wielingen ligt, gepasseerd was, ontwaarde men een vaartuig dat in nood scheen te zijn en binnen kwam drijven weldra daarna zag men nog twee andere vaartuigen nader bij komende was het een Engelsch barkschip genaamd Tho- masine, gevoerd door kapitein JVm. Clarekomende van SundeHand en bestemd naar Ceylon met steenkolen in wier nabijheid zich bevonden een Hollandsche loodskotter en eene visschersboot van Calaishebbende achter zich eene loods boot van Ostende die het schip sturen moestdewijl het op de Duinkerksche banken gestooten daarbij lek geworden was en nevens verlies van ankerskettingen enz. het geheele roer verloren had. Er werd van het schip signaal gemaakt om adsistentie van de stoomboot te krijgen waartoe men oogenblikkelijk be reid was. Kapitein Rawlinson (bevelhebber van de Direc- torj liet aanstonds trossen aan boord brengenhetwelk om streeks 3 ure in den namiddag gebeurde, en bragt het schip des avondsomstreeks 8 ure behouden op de reede van Vlissingen, van welke het heden morgen in de marine haven is gesleept. Wij vernemen dat toen het schip aan den grond zat er eene boot uitgezet werd waarin zich zes man der equi- pagie bevonden doch welke men door het invallen van den Van het dorp Nieuwland in de nabijheid dezer stadwordt gemeld, dat de op der. 7 dezer aldaar gehouden veemarkt, ofschoon met weinig handelal de vorigen heeft overtroffen zijnde daarop aanwezig geweest 8 paarden, 106 koeijen 3 kalveren en 1 schaap aangebragt niet alleen door de inge zetenen maar tevens door die van naburige gemeenten waar door die markt meeren meer in belangrijkheid toeneemt. Als vrij stellig wordt gezegd dat, in het bereids door Z. Exc. den minister van Bosse bij de wetgeving ingediend ontwerp van Staatbegrootingten gevolge van de sedert plaats gehad hebbende ministeriële verandering geetie wijzi ging te wachten is, maar dat hetzoo als het oorspronke lijk daar ligtin beraadslaging zal worden gebragt. Z. Exc. de minister van buitenlandsche zaken, voorloopig belast met het bestuur van het departement van de zaken der R. Kath. eeredienst, heeft bekend gemaakt, dat hij aan de genen die hem over zaken tot dat departement behoorende, verlangen te spreken daartoe gelegenheid zal geven op el- ken woensdagdes middags ten één uurin het lokaal van genoemd departement. Z. Exc. de minister van marine zal degenen welke hem in deze zijne betrekking verlangen te spreken, des vrijdags ten ia ure, aan het lokaal van het departement ontvangen. Z. Exc. de minister van koloniën zal degenen die hem over dienstzaken, of bijzondere belangen, wenschen te spre ken, daartoe gelegenheid geven eiken woensdag, ten 12 ure. Z. M. was voornemens woensdag naar het Loo te ver trekken. Dingsdag zijn uit dien hoofde het vaandel van het regement grenadiers en jagers en de standaard van het 3de regement dragonders, naar de woningen van de bevelheb bers dier korpsen overgebragt. Men schrijft uit 's Gravenhage 6 november: Men verneemt, dat Z. M. den beroemden beeldhouwer Geefs tot ridder der orde van den Nederlandse hen Leeuw heeft benoemd. Gisteren avond is er ministerraad gehouden. De vice- admiraal Lucas had gisteren voormiddag den eed in handen des Konings afgelegd. Heden morgen hebbeii de hoofd- en verdere officieren van alle wapensdie hier in garnizoen liggen hunne op wachting gemaakt bij Z. Exc. den minister van oorlog." Te Scheveningen bestond de vrees dat de naaischool waarop sedert 1837 voor rekening van II. M. onze geëer biedigde Koningin-moedergedurende den winter een sotai meisjes van behoeftige oudersonder directie van mevrouw i)laas, onderwijs in vrouwelijke handwerken ontvangen, dit jaar niet zoude worden heropend. De edelmoedige stichtster heeft echter spoedig een einde aan die vrees gemaakt; daar hoogstdezelve in de verleden week de directrice heeft'doen magtigen om althans voor dit jaar de school weder open te stellen en om voorloopig op den ouden voet voort te gaan ten gevolge waarvan jl. vrijdag met het vervaardigen van kleedingstukken welke voor de armen bestemd zijn weder een aanvang is gemaakt. Als men in aanmerking neemt dat deze inrigting zoozeer tot de beschaving der mindere klasse medewerkt en zulke goede uitkomsten heeft opgeleverddan zal niet behoeven te worden gezegd dat de goedgunstige beschikking van Hare Majesteitte Scheveningen den bes ten indruk heeft gemaakt. Met de steurharingvisscherij blijft het zeer gunstig ge steld. Sedert den 30 der verleden maand zijn weder 14 pin ken te Scheveningen aangezet, die gezamenlijk 9,360,000 stuks hebben aangebragt. De haring is thans ook grooter van stuk dan die welke 14 dagen geleden werd gevangen. De schuit, die tot dusverre den mecsten haring (124,000) heeft geleverd, is die van den heer/. Hoogenraad. Eender pinken, toebehoorende aan mej. de wed. J. J. van Duijne heeft het verlies van den matroos J. van der Toorn te be treurendie in den nacht van 11 op 12 october voor Yar- mouthbij stormwederover boord geslagen en verdronken is. - Uit Amsterdam van den 7 dezerwordt gemeld Gisteren werd te 's Hage eene dame betrapt en aange houden op het uitgeven van Russische coupons, welke ver moed werden valsch te zijn. Ten gevolge van de nasporin gen alhier onmiddelijk ingesteld op de mededeelingen en aanwijzingen van een tot dat einde overgekomen commissa ris van policie van 's Gravenhage is gebleken dat gemelde coupons, alsook coupons 2pet. Werkelijke Schuld, vol gens eene nieuwe methode op steen zijn overgebragt en ge drukt op de steendrukkerij waar vroeger reeds de welbeken de adreskaarten in den vorm van bankbiljetten zijn vervaar digd. Van de valgche coupons waren slechts weinige afdruk ken gemaakt, en men gelooft dat dezen alleen zijn gesaisis- seerd terwijl de steen onmiddellijk, na den druk is vernie tigd zoo dat verdere misleiding niet te vreezen is. De chef dier drukkerij is voorloopig in hechtenis genomen." Men leest inde Lejdsche courant Op den 2 dezer zijn voor den Hoogen Raad der Ne derlanden de pleidooijen gehouden in zake van de stedelijke regenten der huiszitten- en diaconie-armen binnen Leyden eischers 'i. tegen den minister van financien, gedaagde, tot het doen uitbetalen der reuten van kapitalen ingeschre ven op de grootboeken der nationale schulden 2. tegen de diakenen der Nederduitsche hervormde gemeente te Leyden, 'interveniënten niet alleen verdediging doende omtrent den eisch tegen den gedaagde, maar ook omtrent een nieuwen reconventionelen eisch tegen hen zeiven door degenen die *X reeds eischers waren gedurende den loop van het (projres bij conclusie van eisch, ingesteld. Voor de stedelijke re genten heeft gepleit mr. A. de Pinto advokiat te Hagev voor de diakenen mr. N. Sikkel Groosadvokaat te Leyden; de minister van financien heeft bij zijne referte- aan de uit spraak van den hoogen raad gepersisteerd. DN conclusie van het openbaar ministerie is bepaald op den 30 dêzèr." In het Provinciaal Dagblad van 's Hertogenbosch leest men Een aantal werklieden is nog onophoudelijk bezig om de in het water gevallen stukken der stoomboot Jan van Arkel no. 2 uit hetzelve op te halen. De plaats waar de boot gelegen heeft zal omdijkt en droog gemaakt worden ten einde datgene wat zich op den bodem bevindt gemakkelijk te kunnen vinden. Het droogmaken dezer plaats zal wor den aanbesteed en is de voorwaarde reeds ter goedkeuring aan de bevoegde autoriteit opgezonden. Al deze werk zaamheden zullen meerder kostendan het teruggevondene waarde heeft, en ware het niet om het water bevaarbaar te -maken men zoude welligt deze overblijfselen laten liggen. Men schat de schade aan het stoomjagt toegebragt op 60 it 70 duizend guldensen eene nieuwe dergelijke stoomboot op circa 150,000 guldens." Een ander dagblad van 's Hertogenbosch meldt, dat de stedelijke regering een lokaal (de zoutkeet de Bloemj heeft aangekochtom te worden ingerigt tot een algemeen slagt huis en alzoo te verhoeden dat er zieke beesten geslagt worden en het vleeseh daarvan worde verkocht. De vleesch- hal zou dan buiten gebruik gesteld worden en het geslagte vleeseh bij eiken slager aan huis verkrijgbaar zijn. Wij leven thans in een tijd van tentoonstellingen en wed strijden. Zijn wij wel onderrigtzoo zal zelfs door de commissie voor de muzijk der dienstdoende schutterij te Rot terdam mede een mnzijk-wedstrijd worden uitgeschreven in den zomer van het volgende jaar aldaar te houden. Tot dien wedstrijd zouden alle muzijk-korpsen der onderscheidene dienstdoende schutterijen in Nederland worden uitgenoodigd- Aan allen zou de gelegenheid gegeven worden om te Rotter dam bewijzen te komen geven van hunne kunde en erva renheid in de uitvoering van militaire en ander muzijk. Daar de kosten voor zulk een belangrijk Imuzijkfeestnaar men verneemt, niet door die commissie uit eigene fondsen zul len kunnen bestreden wordenzou het voornemen bestaan om te beproeven om die door inteekening bijeen te brengen. Wij zijn voorstanders van wedstrijden wij begrijpen dat de ze tot veel goeds leiden wij hechten onze goedkeuring aan al wat de ambitie prikkelt,-wat den mensch tot werkzaam heid en naijver opwekt. Wij juichen dit opgevat voornemen dezer muzijk-commissie te Rotterdam ten hoogste toe en wenschen dan ook dat de inteekening tot het bijeenbrengen der gelden voor dat waarlijk belangrijk en nuttig muzijkfeest zoo danige uitkomsten moge opleverendat de commissie daar door in staat gesteld wordeom met den meesten luister en tot het algemeen genoegen haar voornemen te volbrengen. Dit zal een nieuw bewijs geven dat Rotterdam waar thans de zetel van den handel gevestigd isook voor de kunst het ziine wil toebrengen, ja andere steden van Nederland daarin wil voorgaan en ten voorbeelde strekken. Stads Rott. Ct.j Ten blijkedat een appelboom een hoogen ouderdom kan bereiken, wordt uit Uithuistermeeden (Groningen) gemeld, dat dezer dagen aldaar zoodanige boom bij een storm omver- gewaaid isvan welken het bekend wasdat hij meer dan honderd twee en dertig jaren oud waswant volgens nog bestaande beschrijvingen had hij den grooten watervloed van het jaar 1717 doorgestaan. Berigten uit Cura9ao loopende tot 15 september, door de Utr. Cour. medegedeeld meiden, dat, ten gevolge dei- onlusten aan de overkust, vele oorlogschepen, zoo Neder- landsche als vreemde in de haven geweest waren. Den 15 sept. lagen er nog zes Nederlandsche oorlogsvaartuigen, eene Deensche oorlogsbrik en eene Venezuelasche oorlogschooner. De Nederl. schepen warende ajax (nu reeds te Vlissingen binnen), merkuur, meermin, pjjl de vos en de wesp. De meermin zou den 22 september naar Holland vertrekken de merkuur en de vos in de aanstaande maand naar Suri name de pijl en de wesp naar St. Eustatius en St. Martin. De brik venus werd den 16 sept. van la Guayra te Cura- 920 verwacht. De Deensche brik zou eerstdaags naar St. Thomas vertrekken met 2000 bladen nopalmen was voor nemens op het Deensche eiland St Kruis nopalerien aan te leggen. Op Cura9ao was de cochenille-oogst dit jaar niet gunstig geweest, tengevolge van de lang aanhoudende droog te. De prijs der cochenille was bovendien thans een derde minderten gevolge van de onlusten in Europa. Voor de laatste partij was slechts ƒ1,60 geboden. In Venezuela was in den laatstentijd niets bijzonders voorge vallen. Engelamï. Londen 5 november. De twee schepen onder de bevelen van sir J. Ross zijn, 11a eene zeer moeije- lijke reis, van hunnen togt naar de Noordpoolstreken, te Scarborough binnengeloopen en brengen geen nieuws wegens sir J. Franklin en diens togtgenooten mede. Langs een anderen weg meent men echter weder belang rijk nieuws dienaangaande te hebben ontvangen kapitein Chapel, van de bark M. Lellan uit Straat Davis te Nevv- York teruggekeerd, verhaalt dat, toen zijn schip den 1

Middelburgsche Courant | 1849 | | pagina 1