3ccttjbiugcn. i$ÏÉtigcU«0eu. programma Sibucvtenticn. een Toscaansch blad had men het gerucht verspreid dat een groot aantal voorwerpen, die tijdens de republikeinsche anarchie waren weggeroofdin het Ghetto of Jodenkvvar- tier verborgen waren. Deze geruchten strekten aan de abso lutisten ten voorwendsel om te vorderen dat de Joden we der in het gedeelte der stad hetwelk hun zoolang als ver blijfplaats was aangewezenopgesloten en aan de vroegere verordeningen onderworpen zouden^ worden. Een jaar ge leden zetteden diezelfde lieden het volk tegen de Joden op, doch toen was Pius IX in Rome en had den heer Rossi tot minister die de belhamels ia hechtenis deed nemen en een onderzoek gelasttehetwelk ware de dood van dien mi nister niet tusschen beide gekomen de geheime aanstokers van zulke der middeneeuwen waardige tooneelen gewis zou hebben doen kennen. Heden morgen (25 oct.) werd het geheeie Ghetto vóór het aanbreken van den dag omsingeld geen Israëiiet mogt er uit- of ingaan en alle huizen werden naauwkeurig doorzocht. Alle voorwerpen van zilver die niet met her merk der familie geteekend waren werden weg genomen gelijk mede al het linnen en bepaaldelijk goud en zilverstukken als voor kerkelijke sieraden geschikt. Zoo wordt eene geheeie wijk van Rome bewoond door eerlijke kooplieden als een rooversnest behandeld. Frankrijk. Parijs 3 november. Heden had de pleg- tigheid plaats van de nieuwe installatie der regterlijke magt van Frankrijk. Eerst werd in de kapel van het paleis van justitie, die hersteld is in den toestand waarin zij was ten tijde van den heiligen Lodewijk, de mis gevierd door. den aartsbisschop van Parijs van daar ging de stoet naar de voor zaalwaar reeds ongeveer 1500 personen vereenigd waren. Deze zaal was eigenaardig versierd, met een groot schilder stuk Christus voorstellende, en met inschriften die de voornaam ste feiten uit de geschiedenis der ontwikkeling onzer regts- instellingen en de namen onzer beroemdste regtsgeleerden en advokaten herinnerenachter den zetel van den president der republiek zag men nog eene schilderij Christus voorstellende benevens de woorden Fransche republiek, vrijheid, gelijk heid broederschapen op den tegengestelden muur eigen dom openbare orde. De minister van justitie de zitting geopend hebbende, nam de heer Portaliseerste voorzitter van het hof van cassatie, het woord; hij toonde het belangrijke voor de maatschappij aan van het beginsel der onafzetbaarheid van de regterlijke magtvervolgens de heer Dupin prokureur-generaaldie de regterlijke magt schetste als alleen ongedeerd alle omwente ling doorstaande om de maatschappij te beschermen. Daar na las de minister van justitie het eedsformulier voor, het welk door alle de hooge regterlijke ambtenaren met een ja, ik zweer hetbeaamd werd. Eindelijk hield de president der republiek eene korte toespraak. De maatschappij zeide hij onder anderen verandert niet naar de grillen der roenschelijke eerzuchtde vormen veranderen het wezen blijft. In weerwil der staats-stormen sedert 1815, bestaat onze maatschappij nog alleen door de groote instellingen daargesteld door het consulaat en het keizerrijk de vorsten huizen en de charters zijn voorbij gegaan maar wat over bleef en wat ons behoudtis de godsdienstde inrigting der justitie, des legers, de administratie. Gij mijne heeren die terugkeert naar uwe departemen tenbrengt er de zekerheid, dat wij het tijdperk der om wentelingen uitgetreden zijn dat wij zijn in het tijdperk der verbeteringen die de ommekeeringen voorkomen. Het is tijddat de weidenkenden zich geruststellenen dat diegenen bukken voor den wil der natie welke in des- zelfs plaats hunne meeningen en hartstogten trachten te stellen. Door de geregtigheidin den edelsten en ruimsren zin van dat groote woord toe te passen zult gij veel tot be vestiging der republiek gedaan hebben want gij zult in den lande den [eerbied voor de wetden eersten pligtde eerste deugd van een vrij volkversterkt hebben." De president der republiek werd naar zijn hotel terug- keerendemet luid en aanhoudend geroep van leve de repu bliekbegroet. Bij liet begin der plegtigheid merkte men opdat de stoel van den voorzitter der wetgevende vergadering niet even hoog stond als die van den president der republiek maar bene den de verhevenheid. Dit verzuim Oneer was het denkelijk niet) is dadelijk hersteld. De wekelijksche staat der Fransche bank is lang zoo gunstig niet aLs de sedert eenige dagen loopende geruchten deden verwachten. De hoeveelheid geldwaardig papierin plaats van eene verbetering op te leveren is nog weer iets verminderd, een gevolg van den grooteu vervaldag op 31 oer. De geldvoorraad blijft toenemen en bedraagt thans 407L millioen tegen 441 millioen in omloop zijnde bankbiljetten. Doch de hoeveelheid achterstallig papier vermindert elke week en is gedaald tot 5 millioen. Gisteren is het aan zekeren Blumeen der meest be ruchte dieven dezer hoofdstad geluktuit het paleis van justitie te ontsnappen; hij was dooreen gendarme in de voor zaal gebragtdie aan het kabinet van den regter ter instructie belendt. Na hier een uur vertoefd te hebben riep de gen darme die nog niet ontbeten had, eenen zijner kameraden toehem een stuk brood te brengen de gevangene maakte van dit oogenblik van onoplettendheid van den gendarme ge bruik om de deur te openen en de vlugt te nemen aan liet einde van den gang vond hij eene deur die hij op goed ge luk opende, daar daalde hij verscheidene trappen af en kwam zoo in de wachtkamer der republikeinsche gardesdie op de Quai aux-Fleurs uitkomt. Met groote tegenwoordigheid van geest ging hij midden door de soldaten en maakte zich uit de voeten. Gisteren begaven zich eenige welgekleede jongelieden die roode doeken om den hals droegen, in een prentenwin kel en kochten daar gravuren met de beeldtenis van Hen drik V, welke zij alstoen in kleine stukken verscheurden en op de straat wierpen, onder het uiten van den kreet: leve de republiek! De voiks-oploop die hierdoor ontstond was spoedig uiteen gejaagd zonder dat het echter noodig was inhechtenisnemingen te bewerkstelligen. Men verzekert dat de heer Ach. Fould reeds het voor nemen te kennen gegeven heeft, om bij de wetgevende ver gadering een wets-ontwerp in te dienenstrekkende om hét zegelregt op de dagbladen weder in te stellen. Gisteren avond hield de. vereeniging van vertegenwoordi gers die in het paleis van den raad van state bijeenkomt eene talrijk bezochte vergadering. De heer Alfren Neltement stelde voor te beraadslagen over het gedrag dat men tegen over het nieuwe kabinet zou dienen te volgen de heer Molé bestreed dat voorstelen betoogde dat men 11a de voldoe ning die bij het ministerieel programma aan de meerderheid gegeven isniets meer te doen had dan het kabinet te onder steunen en deszelfs handelingen af te wachten. De heer Berryer wederlegde den heer Molé, die ondersteund werd door den heer Léon Faucher. Het advies van den heer Mo lé erlangde vervolgens den bijval der vergadering. Men verzekert dat de president der republiek den heer Odilon Barrot het grootkruis van het legioen van eer heeft doen aanbieden maar dat deze zulks heeft geweigerd zeggende geen vertroosting noodig te hebben. Hij treed uit het kabinet zoo als hij er intrad zonder decoratie van het eere legioen. Onder de nieuwe ministers wordt de heer Parrieu genoemd als de voorstander van de clericale partij en bestemd om de leiding te volgen van den heer de Monialembert. De ge neraal Changarnier blijft aan het hoofd der troepen en de onlangs uit het noorden teruggekeerde heer de Persigny wordt als de aanstaande prefect van policie genoemd. Men beweert, dat het nieuwe bewind voornemens is, het herstel van de afgeschafte belastingen op het zout en de dran ken voor te dragen; een maatregel, die jvaarschijnlijk in vele departementen misnoegen, en welligt middelen van be dwang zoude yorderen. Parijs 4 november. De gezant der Zwitsersche confede. ratie heeft verscheidene zamenkomsten met den president der republiek gehad. Men meent dat daarin zou behandeld zijn de nota van Pruissen Oostenrijk en Rusland, waarbij men verlangt dat de staat van zaken in Zwitserland worde ge bragt als in 1845, en in eenige opzigten als een onzijdige staat. Indien men niet slaagt in eene schikking hier over zullen er wel maatregelen dienen genomen te worden om Europa te beveiligen voor deze stookplaats van zamenspan- ning tegen alle staten want omdat een land onzijdig is behoeft het geen bedekten oorlog te voeren tegen geregelde staten. De president heeft heden te Versailles eene groote wa penschouwing gehouden. De eerste presidenten en prokureurs-generaal uit de depar tementen die gisteren bij de inwijding der regterlijke magis tratuur tegenwoordig waren, zijn heden avond in het pa leis 1'Elysëe ter maaltijd genoodigd. Er zijn een aantal benoemingen geschied in het legioen van eerwaaronder velen van burgerlijke en militaire ge- neesheerendie zich gedurende het heerschen der cholera te Parijs hebben verdienstelijk gemaakt. Behalve deze on derscheiding zullen eere-medailles worden toegekend aan de doctorsapothekers en leden der gezondheids-commissien van ieder der arrondissementen van de hoofdstad. Tijdens de aftreding van den minister de Tocquevillewas men bezig met eene regeling der consulaten de tegenwoor dige minister ad interim heeft den voortgang van dat werk doen schortsen tot dat de heer de Rayneval zal zijn aange komen. Men zegt dat het nieuwe ministerie voornemens is eene belangrijke opruiming te houden onder de agenten die sedert februarij 1848 benoemd zijn. Men spreekt weder over een huwelijk van den president met missBurdett-Couttsde rijke erfgename van de hertogin van St. Albans. Haar vader was sir Francis Burdettoud lid van het parlement. VLISSINGEN den novemberVoor Antwerpen bestemd zijn alhier ter reede gekomen: Martin,van Petersburg én Pandora Galle van Riga, beide met hout; Theodor Kdrner II. Otto van Baliia via Gibraltar met suiker; George Mary en Spring, R. Chipman, beide met ballast; Union, Gouthwail met zaad eu Director Rawiingsou met stukgoederen alle vier van Londen. der ACHTSTE TENTOONSTELLING van het Genootschap voor TUIN- EN LANDBOUW, DORDRECHTSCIIE FLORA, te DORDRECIIT, Toegankelijk op Zondag en Maandag 17 en 18 Maart 1850. Art. 1. Alle voortbrengselen werktuigen enz. van en voor Tuin en Landbouw kuuuen door de Leden van het Genootschap ter ten toonstelling worden ingezonden. 2. Ter gelegenheid dezer icntoonstelling worden van wege het ge nootschap en door eenige leden prijzen uitgeloofd waarnaar alle le den kunnen mededingen volgeus onderstaande bepalingen eu welke toegekend zuilen worden door eene commissie daartoe door het be stuur uit te noodigen. 3. De inlevering der voorwerpen aan bet lokaal der tentoonstelling moet plaats hebben van Woensdag 13 Maart, des namiddags, tot Donderdag 14 Maartdes avonds 7 ure. De teruguame daarvan moet geschieden op Diugsdag 19 Maarttusschen des morgens 6 en des middags 12 ure. De voorwerpen zullen aan het lpkaal der tentoon stelling dour het bestuur in ontvang genomen en weder afgeleverd worden. Alle kosten van verroer lot en van het lokaal zijn len laste vau den inzender. 4. Het besluur stelt zich verantwoordelijk voor vermissiD"1 of ver warring alléén van die voorwerpen, welke voorzien van een aan het zelve bij de inlevering kenbaar gemaakt merk waaruit echter door anderen de inzender niet kan herkend wordeu. 5. De leden die voorwerpen wensehen ten toon te stellen zullen daarvan voor of op Woensdag 13 Maart duidelijke naamlijsten vracht vrij moeten toezenden aan den secretaris. 6. Bij de namen der voorwerpen die men naar eenen prijs ver langt te laten mededingen, moet zulks duidelijk worden omschreven. 7. De inzender van voorwerpen die door eeu ander vervaardigd gekweekt of verzorgd zijn, kan voor dezen, hij bekrooning eeu ge tuigschrift van bekwaamheid en trouw aanvragen hij het bestuur. 8. Indien aan het bestuur mogt blijken dat een bekroonde door bedriegelijke verklaringen of wat het zij het bestuur of de com missie van beooriieeling heeft misleid zal de hem toegewezen prijs niet worden afgegeven. i [Eervolg hierna). De hoogleeraar G. J. Mulder opende te Utrecht den 2 dezer, de spreekbeurten van het natuurkundig gezelschap met eene verhandeling over het naauw verband tusschen den landbouw en de scheikunde. Door den dampkring wordt aan de planten koolstof, zuurstof, waterstof en stikstof medegedeeld welke stoffen zijn hooggeleerde de eigenlijke meststof voor de planten noemde. Dat de planten zonder aarde groeijen en dus de groeikracht uit den dampkring al leen trekken kunnentoonen alle plantendie op rotsen groeijen dat de boomen zonder bemesting der aarde groei jen toonen de talrijke bosschen. De grond ontvangt door de gewone bemesting slechts meerdere stikstof, welke tot verkrijging van meerdere vruchten der granen enz. noodig is. In eene volgende lezing zal de hoogleeraar de verhan deling vervolgen. 9e Kunstkronijk. Door den uitgever derzelve is onlangs met genoegen be- rigt gegeven aan hen die in dit prachtwerk belang stellen dat hij door aankoop eigenaar geworden is van eene uitne mend fraaije kopergravure bijna zes Nederlandsche palmen hoog, voorstellende dl goede iierder. Deze gravure, welke den graveur oorspronkelijk met meer dan achttien honderd gulden betaald werdis door den uitgever tot Niet- Prijs in de verloting der Kunstkronijk bestemd en het is de letterlijke waarheid dat men buiten de dertig Schilderijen in de verloting der Kunstkronijk voorkomendeen in de meeste plaatsen van ons land openlijk tentoongesteld en ook nog buiten de Kunstkronijk zelve alleen in deze Niet-Prijs de waarde van f 10 ontvangen zal. Voor de verdere bijzonderheden aangaande de Kunstkronijk verwijst men naar het Programma hetwelk bij alie Boekhandelaren gratis ver krijgbaar is. Getrouwd J J. PAARDEKOOPER en Colijnsplaat M. BllEEN. den 7 November 1849. Algemeene kennisgeving. Qetrouvvd J. P. GERNLER en Middelburg A. JORENS. den 7 November 1849. Algemeene kennisgeving. Voor de menigvuldige bewijzen van deelneming, c\t-r, n- gen bij het overlijden van mijne geliefde EchtgenooteB. dT". LE COINTRE op den 26 September 11.betuigen ik met mijne Dochter onzen opregten dank. Middelburg J. A. van der SLUYS. den 7 November 1849. j JOUTVEILING op HET HUIS TEN DUINE onder OÖSTKAPELLEop Dingsdag den 13 November 1849, van 125 Eiken, 160 Populieren, elf zachte en vier harde Olmen vijf Abeelen en drie Linden BOOMEN allen extra zwaar en gaaf, geschikt voor VVerkhout; alsmede circa 130 koopen HOUT, bestaande uit Essen, Olmen, Eisen, Ber ken en Sparren, Stammetjes, geschikt voor Palen enz. pUBLIEKE VERKOOPING ten overstaan van den No taris Pieter van de Graft op Dingsdag den 20 November 1849, des morgens negen ure precies, op de Hofstede van wijlen IV. van der Vorst, Weduwe .7. J. Poppe staande en gelegen onder de Gemeente van MELISKERKE van een bruin MERRIEPAAIID, oud 11 jaar, een dito RUIN- PAARD, oud 22 jaar, een dito oud 22 maanden 8 MELK- KOEIjENeene VAREKOE, 3 tweejarige VAARZEN, 4 jarige VAARZEN 2 KWEEKKALVERS2 SCHAPEN en een LAM 2 Vette VARKENS 3 magere DITO een MENWAGEN, een MARKTWAGEN, twee Ploegen, 10 Eggen, eene DriewielskareenVeldgang, een Rolblokeene Sleepdeur een Voorsleper, een Windmolen, een Snijbak eene partij HOOISTROO 6 k 700 MUTSAARDS eene partij KLIEFHOUTvoorts eene groote partij BOUW- MELKERS- en ZOLDER-GEREEDSCHAPPEN, benevens MEUBELAIRE GOEDEREN bestaande in vier Bedden eene bruingeboende Kas, eeneKasklok, eene IJsslede, Stoe len, Tafels, PorceleinKoper, Tin en Ijzerwerkeene partij geslagen SPEK en hetgeen meer zal worden gepre senteerd. TARWE- en GERSTE-STROO te koop in den Polder de Perponcheralwaar ook gelegenheid is om Hoornvee ge durende den Winter ter Stalling te besteden. Informatien te bekomen bij den Heer J. C. Kakebeeke te GOES en bij den Opzigter in gemelden Polder. Pegen billijke prijzen uit de hand te koop, eene partij Olmen, Essen en Populieren PLANTROÜMEN; te bevra gen bij Jan JVilleman te HEINKENSZAND. pe koop een goed geconditioneerd compleet Exemplaar van het JAARBOEKJE AURORA, 1810-1849; adres bij .7. C. IV. Altorjfer. Brieven franco. \\7ordt verwachtop het laatst van deze of in het begin der volgende week Schipper M. J. Boogaard, met eene Schuit beste Geldersche WINTEll-AARDAPPELENtot een' civilen prijs; adres bij J. de Kok, HeerengrachcM. 31. II OHJJEX-F/ltR IE li J)e ondergeteekende heefc de eer aan zijne geëerde Be gunstigers te berigten dat hij voorzien is van een extragroot assortiment WINTER-PETTEN en grijs Castoren K.IN- DER-HOEDJES, tegen een' civilen prijs. Langenburg C. 106. J. BUYS. Jfene Veulendragende EZELIN te koop en eene Boeren MEID benoodigd, bij I'agterbuiten de Dampoort. J7en WINKELJONGEN benoodigd adres bij J. C. IV. Altorjfer. £)oor ziekte terstond eene NOODHULP benoodigd bij Mevrouw van Diggelen Houtkaai. TEK DRUKKERIJ VAN DE GEBB0EDEI1S ABRAHAMS?"

Middelburgsche Courant | 1849 | | pagina 2