MIDDELBURESEHE COURANT. M°. 134. Donderdag 8 November. 1849. Iscötuvcu en SlbtuitiijstVAticu. ISiuticnlftMböchc ïEijbitigcn. ïSuitcnianbdchc VOLKSTELLING. BURGEMEESTER en WETHOUDERS der Stad MID DELBURG, Gezien de circulaire van den Heer Staatsraad Gouverneur van den 3 November jl. Provinciaal Blad no. 107), Brengen, ten vervolge op de Publicatie van den 2 Julijjl., geplaatst in de Stads-Courant van den 5 daaraanvolgende, no. 80, ter kennis der Ingezetenen, dat in den loop dezer week de daarbij vermelde Inschrijvings-biljetten aan hunne huizen zullen worden rondgebragt, en manen hen bij herha ling aan, om, zoo door eene behoorlijke invulling, als door het geven van volledige inlichtingenbij het ophalen der Biljetten op den dag der beschijving, de goede uitvoering van het werk der volkstelling (welke geen ander doel heelt dan de naauwkeurige kennis van den stand der bevolking op den ip November aanstaande, en het aanleggen van naauw keurige Volks-Registers in iedere Gemeente) zoo veel moge lijk te bevorderen; zullende de nalatigen of zij die weiger achtig mogten zijn die opgaven of inlichtingen te ver schaffen worden gestraft overeenkomstig Art. 1 der Wet van den 6 Maart 1818 {Staatsblad no. 12.) En zal, opdat niemand hiervan onkundig blijve, deze worden afgekondigd en aangeplakt, mitsgaders in dezer Stads courant geplaatst. Gedaan ten Raadhuize der Stad Middelburg den 5 No vember 1849. Burgemeester en Wethouders voornoemd PASPOORT van GRIJPSKERKE. Ter ordonnantie van Hun Ed. Achtbare, M. F. LANTSHEER. KEN NIS GE VIJS G. BURGEMEESTER en WETHOUDERS der Stad VEERE als daartoe door den Stedelijken Raad geautoriseerd bren gen bij deze ter kennisdat op Vrijdag den 30 dezer loo- pende maand, des voormiddags ten elf ure, ten Raadhuize aldaarin het openbaar zal worden overgegaan tot de Uit loting van dertig Nommers ad f 10 ieder, der achterstal lige loopende Schulden derzelve Stad. Veere den 3 November 1849. Burgemeester en Wethouders voornoemd J. KLEINMAN. Ter ordonnantie van dezelve J. P. van den HEUVEL Secretaris. KENNISGEVING. Da COMMISSIE LOON FOOR WERK, gevestigd binnen deze Stad, roept bij dezen op diegenen, welke begeeren bij hare Inrigting, hetzij in of buiten hare Werkplaats, het zij door het pluizen van Touw werk te erlangen zich tot dat einde aan te melden aan het Lokaal, alwaar, met uit zondering van Donderdag den eerstenZondag den 4 en Donderdag den 8 November 1849, dagelijks tot inschrijving der Werklieden zal worden gevaceerd van Maandag den 29 October tot en met Zaturdag den 10 November 1849; tel kens van des middags 12 tot des namiddags ten 2 ure, on der verdere kennisgeving, dat diegene, welke nalatig mogten zijn zich binnen den bepaalden tijd aan te melden gevaar loopen van bij de Commissie in het geheel niet in aanmerking te kunnen worden genomen. Middelburg, den 25 October 1849. De Commissie voornoemd Namens dezelve, A. M. CRAMERVoorzitter. HUBERTUS REKKER, Secretaris. AANBESTEDING. REGENTEN over de GODSHUIZEN, te Middelburg, zijn voornemens om, op Vrijdag den 9 November 1849, des voormiddags 10 ure in een der Lokalen van het Gast huiste houden de gewone Aanbesteding der in de Gestichten benoodigde LEVENSMIDDELEN BRAND- en LICHT STOFFEN enz., en zulks voor het geheele dienstjaar 1850; waarvan de conditiën in gemeld gesticht voor een ieder ter lezing liggen. MAATSCHAPPIJ TOT BEVORDERING VAN LAN DB OIITF EN FEETEELT. VEREENIGDE VERGADERING der Afdeelings-Bestu- ren in Walcherenop Maandag den 12 November aanstaande, des voormiddags ten tien ure in het gewoon Lokaal op de Groenmarkt. Het te behandelen onderwerp zal betrekking hebben op het noodzakelijke verband, dat tusschen den Grond eigenaar of Kapitalist en den Landman behoort te bestaan. Middelburg, den 8 November 1849. MIDDELBURG, den 7 November. Bij koninklijk besluit vau den 3 dezer, is aan dr. W. R. baron van Hoëvellpredikant bij de Protestantsche gemeen te in Nederlandsch Indiethans met verlof hier te lande op zijn daartoe gedaan verzoek verleend een eervol ontslag uit die betrekkingonder toekenning van pensioen. Aan Z. Exc. den minister van binnenlandsche zaken is de vraag onderworpenin hoeverreten gevolge van het staken van betalingen uit het fonds voor den landbouw de gewestelijke commissien vau den landbouw kunnen voort gaan met de werkzaamheden aan haar bij koninklijk be sluit van den 28 junij 1818, 110. 99opgedragen, bepaal delijk ook met het houden harer vergaderingen Z. Exc. heeft daarop geantwoord dat het er verre af isdat door de regering niet zouden worden erkend en gewaardeerd de dien sten zoo belangeloos door de meeste commissien van land bouw en hare afzonderlijke leden in vele opzigten bewe zen doch dat de maatregel van het doen van betalingen uit het fonds van den landbouw door gebrek aan gelden dat is door de strengste noodzakelijkheid geboren wordt en dat indien de kosten aan de vergaderingen of andere werkzaamheden der commissien verbonden buiten persoonlijk bezwaar van de leden (hetwelk in redelijkheid niet van hen kan worden gevergd) niet anders aan te wijzen zijn dan op het fonds voor den landbouwdit noodzakelijk alsdan vor dert, dat de vergadering en werkzaamheden der commissien zoo lang worden geschorsttot dat in de zaak op eene an dere Wijs kan worden voorzien. Men schrijft ons uit Flissingen 6 november: Het Hollandsche schooner-schip genaamd Maria An nagevoerd door kapitein II. J. van der Wal, voor eeni- geu tijd (den 13 september) uit de Dardanelleu op onze reede om order binnengekomen is, na zijne lading bestaan de uit eikeldoppen alhier te hebben gelost, dezen morgen in ballast naar Amsterdam vertrokken. Den hoek van West- kappel voorbijzeilende werd de boot scheepgenomenof lie ver achter het schip opgeheschenalstoen had de tweede stuurman het ongeluk in zee te vallen met dat treurig ge volg dat hij in de golven omkwam. De Vlissingsche loods boot die in de nabijheid wasdeed vruchtelooze pogingen hem aan den dood te ontrukken. Uit 's Gravenhage den 5 november meldt men H. K. H. de Erfgrootbertogin van Saksen-Weimar-Ei- senach is gisteren avond wederom met den laatsten spoor trein in de residentie aangekomen. Zij had een bezoek af gelegd bij H. M. de Koningin-moederdie zich steeds op Biljoen bevindt. Z. Exc. de minister van justitie, de heer Nedermeijer ridder van Rosenthalis gisteren avond met den laatsten spoortrein in de residentie aangekomen en aan het hotel Fuhri afgestapt. Lieden morgen ten tien ure heeft Zijne Exc. in handen van Z. M. den gevorderden eed afgelegd waarna hij zich naar het ministerie van justitie heeft bege ven tot overname der portefeuille. Het Zondagsblad zegt dat het buitengoed Zorgvliet aan den Scheveningschenwegdoor den ridder Cats aange legd en laatstelijk in eigendom toebehoord hebbende aan nu wijlen Z. M. Willem IIin het openbaar aan den meest biedende zal worden verkocht. De Ned. Stoompost meldt, dat, sedert den aanvang der vorige week, de concessie der afdamming van de Oosterschelde en daarbij behoorende werken een begin van uitvoering heeft verkregen. Men is bezig de lijn af te bakenen en de on derzoekingen nopens het project op te maken. De Delftsche Courant berigtdat de werkzaamheden aan 's lands ijzergieterij te Delftwelke met den 1 januarij 1850 zouden ophouden, provisioneel tot den 1 april zullen worden voortgezet Volgens de LJtrechtsche Courant zou prof. Donders de benoeming tot hoogleeraar in de geneeskundige faculteit te Groningen niet aannemen. De St. Huberts beestenmarkt oftoonmarkt te Gorinchem op den 2 dezer is buitengewoon druk bezocht geweest. Men berekent het aantal runderen dien dag ter markt ge- bragt, op ruim 4700. De handel was niet zeer levendig behalve in jong vee; over het algemeen waren er weinig vette runderen aangevoerd. Te Adorf, 2 uren van Monster-Meppen, leeft thans een grijsaard, Jan llarm Jansen, die 104 jaren en 8 maan den oud is; naar zijne spierkrachten, zijne houding en ge laatstrekken te oordeelen zou men hem voor 70 75 ja ren aanzien; hij is zeer opgeruimd, bij goede spraak en uitmuntend geheugen gezigt en gehoor zijn echter zwak beschuit en melk is zijn voedselzijn geheugen is zoo sterk dat hij de gebeurtenissenvooral die waaraan hij in oorlo gen zelf deel nam met de warmte van een oud soldaat kan verhalen. Zijne dochter 75 jaren oudis zijn steun en hulp, wier echtgenoot 79 jaren telt, dus wel eene oude fa milie. Nog bevindt zich te Veersen mede in dien om trek, zekere wed. Snijders, oud 99 jaren, die ook nog zeer welvarende is. Eene jonge dochter uit de nabijheid 22 jarenoud, wordt het wonder der natuur genoemd, daar zij slechts 3 Amsterdamsche voeten lang is. De Prov. Friessche Courant meldtVolgens bij ons ontvangen berigten vertoont zich de veldmuis weder hier en daar in deze provincie doch tot nog toe niet in dien graad, om bezorgdheid te verwekken. Men wil dit toeschrijven aan den hoogen stand van het water." Engeland. Londen 3 november. De koningin is ge heel hersteld. Dingsdag houdt zij een geheimen raad op het kasteel van Windsorwaarschijnlijk tot vaststelling van een algemeenen dankdag voor het nagenoeg ophouden der cho lera. De koningin-weduwe lijdt voortdurend door hevigen hoest, en blijft in bedenkelijken toestand verkeeren. De nieuw benoemde lord-maire, de alderman Farn- comb wiens installatie den 9 dezer plaats heeftgaf giste ren een maaltijd aan zijne talrijke vriendenen had last ge geven daarbij geene kosten te sparenten einde de eer der tot spreekwoord geworden gastvrijheid der City van Lon\ den waardiglijk op te houden. Nog is de beweging over het des zondags verrigten van werkzaamheden aan de postkantoren niet geëindigd. Aan het algemeen postkantoor in deze hoofdstad zijn de be zigheden volgens de nieuwe verordening laatstleden zondag aangevangen maar nu is te Birmingham eene zeer talrijke vergadering gehouden in welke bij groote meerderheid be sloten is de lords der thesaurie te verzoeken dat des zondags het geheele land door alle werkzaamheden aan de post kantoren zullen stilstaan. Ingevolge van een ontvangen berigtzal het eiland Samos door eene Turksche scheepsmagt in staat van blok kade gehouden worden te rekenen van den 14 october jl. De Times ziet in den jongsten stap van den voorzit ter van Frankrijk in het vervolg eene bron van moeijelijk- heden en hij besluit met te zeggen, dat, hoezeer Lodewijk Napoleon ook op de landbevolking en op het leger mag re kenenhij de veerkracht van het genie moet bezittenom over de verschillende factiën te zegevieren welke het volk van een scheuren en over de hoogere klassendie hem nooit ais hun bestendig hoofd erkend hebben. Duitschland. Weenen I november. Onder dagtee- kening van 29 october heeft de keizer een patent uitgevaar digd, waarbij ter bestrijding der buitengewone staatsbehoef- ten voor het jaar 1850 eene belasting op de inkomsten wordt uitgeschreven. In den aanhef van het patent wordt het vol gende gezegd: „Uit aanmerking van het hoog belang van een wel geordend stelsel van directe belastinghebben wij onze aandacht daarop gevestigd en na een zorgvuldig on derzoek van het bestaande stelsel ingezien dat eene aan vulling en verbetering van dezen tak der wetgeving, over eenkomstig het beginsel dat alle soorten van inkomsten ge lijkmatig belast moeten worden zeer noodzakelijk is. Tot dat einde is het onze wildat daaromtrent aan den eerst- komenden rijksdag de noodige wets-ontwerpen worden voor gelegd. Reeds nu echter blijkt de onvermijdelijke noodza kelijkheid om voorloopige maatregelen te nemen, ten einde, bij de buitengewoon toegenomen behoeften van den staat, die bronnen van inkomsten, waarvan tot nog toe niet in behoorlijke mate partij is getrokken, op eene billijke en ge lijkmatige wijze in de openbare lasten te doen dragen dienvolgens bevelen wij, op voordragt van onzen minister raad, en op grond van 87, 120 en 121 der rijks-staats regeling, het volgende enz." Generaal Haynau heeft te Presburg een aantal staatkundige gevangenen, tot den burgerstand behoorende, die tot één jaar gevangenis veroordeeld warenin vrijheid doen stellen. Er hebben dagelijks vergaderingen van den ministerraad plaats, waarin over de territoriale verdeeling van Hongarije gehandeld wordt. Men schijnt van het denkbeeld uit te gaan dat eene verdeeling op den grondslag van de verschillende talen, gepaard met eene centralisatie van het bestuur, nood zakelijk is tot bevestiging van de monarchie. Vooral bouwt men op de algemeen gevoelde behoefte aan rust, Frankfort 4 november. Men meldt uit Badendat eene zekere partij daar te lande er openlijk voor uitkomtdat zij in het belang des lands wenschelijk acht, dat de groother tog afstand doe van de regering en zelfs een in dien geest opgesteld adres aan Z. K. LI. heeft doen toekomen. Deze partij beweert, dat het groothertogdom Baden op den thans bestaanden voet niet kan blijven bestaanen stelt voorom na den afstand van den groothertog, hetzelve te verdeelen tusschen Oostenrijk, Hessen en Beijeren. Uit Zwicserland schrijft men, dat, ten gevolge van een besluit van den groothertog van Baden de Badensche vlugtelingen uit Zwitserland slechts langs twee wegen in het groothertogdom kunnen terug keerenen wel over Constanz en Bazel en dat zij zullen behooren voorzien te zijn van reispassenafgegeven door den Badenschen consul in Zwit serland. In Rijn- en Keur-Hessen wordt nog al gearbeid om die staten van het Duitsch-Pruissisch verbond te doen afzien. Naar men zegt, zal de nieuwe centrale magt ofbonds- commissie in den loop dezer maand geïnstalleerd worden wij hebben echter reden te geloovendat dit bezwaarlijk zoo spoedig met algemeene toestemming, zal kunnen wor den bewerkstelligd. Flensburg 1 november. Sedert eenige dagen is het gerucht hier in omloopdat de vrede reeds gesloten is en binnen acht dagen geproclameerd zal worden. Betreffende de voor waarden wordt er bij gevoegddat beide hertogdommen on der eenen gemeenschappelijken stadhouder zullen komen doch dat voor ieder afzonderlijk een ministerie zal benoemd worden. Italië. Volgens de berigten uit Rome van den 25 october had de municipale commissie een adres aan den paus opgesteld, waarin zij denzelve andermaal verzocht om zijnen terugkeer naar de hoofdstad te bespoedigen. Eene commissie bestaande uit den prins Odescalchi als president, en de heeren BelliPerioliMassini en Scaramuccizou den 25 naar Napels vertrekken om dat adres over te brengen. Door den minister van financien Galliwas eene nieuwe buitengewone belasting op de vaste goederen uitgeschreven die in twee termijnende eerste binnen weinige dagende andere nog voor het einde des jaars betaald moest wor den. De aanzienlijkste leden der municipale commissie had- den, uit ontevredenheid daarover, hun ontslag genomen. De Joden te Rome waren aan nieuwe vervolgingen bloot gesteld. Sedert eenigen tijd zegt een berigt van daar in

Middelburgsche Courant | 1849 | | pagina 1