MIDDELRIIRGSCHE C 0 II R A IV T. W°. 133. Dingsdag 1849. 6 November. fx IScsUtrctt en iSinncnlanbiscfts JSijbiugcu. £hiitcnlaub0cfrc ÖTijbuigcn. VOLKSTELLING. BURGEMEESTER en WETHOUDERS der Stad MID DELBURG, Gezien de circulaire van den Heer Staatsraad Gouverneur van den 3 November jl. Provinciaal Blad 110. 107), Brengen, ten vervolge op de Publicatie van den 2 Julijj!., geplaatst in de Stads-Courant van den 5 daaraanvolgende, 110. 80 ter kennis der Ingezetenen dat in den loop dezer week de daarbij vermelde Inschrijvings-biljetten aan hunne huizen zullen worden rondgebragten manen hen bij herha ling aan, om, zoo door eene behoorlijke invulling, als door het geven van volledige inlichtingen bij het ophalen der Biljetten op den dag der beschijvingde goede uitvoering van het werk der volkstelling (welke geen ander doel heeft dan de naatiwkeurige kennis van den stand der bevolking op den 19 November aanstaande, en het aanleggen van naauw- keurige Volks-Registers in iedere Gemeente) zoo veel moge lijk te bevorderen; zullende de nalatigen of zij die weiger achtig mogten zijn die opgaven of inlichtingen te ver schaffen worden gestraft overeenkomstig Art. 1 der "Wet van den 6 Maart 1818 {Staatsblad no. 12.) En zal, opdat niemand hiervan onkundig blijvedeze worden afgekondigd en aangeplakt, mitsgaders in dezer Stads courant geplaatst. Gedaan ten Raadhuize der Stad Middelburg den 5 No vember 1849. Burgemeester en Wethouders voornoemd PASPOORT van GRIJPSKERKE. Ter ordonnantie van Hun Ed. Achtbare, M. F. LANTSHEEIl. t stand gebragten is verder die dag in gepaste vrolijkheid en vermaak doorgebragt." MIDDELBURGden 5 November. In de laatstverloopene week is de bijna geheel vernieuwde kazerne in de korte Noordstraat door het alhier in garnizoen liggende detachement infanterie betrokken geworden. Behalve de fraaije voorgevel van het gebouw, welke den stads archi tect tot eer verstrekt en gemelde straat geheel opluistert, is aan het inwendige gedeelte ook alles aangebragt wat dienen kan om den soldaat eene doelmatigegezonde en aangename huisvesting re verschaffen terwijl de achter hetzelve gele gene ruime binnenplaats eene geschikte gelegenheid aanbiedt tot het houden van exercitien. Ook de daaraan grenzende stalling met een afgezonderd woonhuis is op eene even voor treffelijke wijze ingerigt voor de plaatsing van een detache ment kavalierie weshalve het stedelijk bestuur er zich op beroemen mag, door de aanzienlijke verbetering van dit ge- j bouw, in eene behoefte voorzien te hebben, welke tot dus ver binnen deze stad bestaan heeft, en langs, djen weg de gelegenheid opengesteld te hebben omonverminderd een 25tal kavalieristen en een geheel bataillon infanterie op eene allezins voegzame wijze alhier te huisvesten. Op zaturdag den 3 dezer is alhier ingewijd eene hand boogschutterij onder den naam Zelandia. De doelen en het lokaal waren uit en inwendig op eene smaakvolle wijze met vlaggen en bloemen versierdterwijl de feestelijkheid door het schoonste herfstweder begunstigd werd. Na ge houden toespraken van de leden des bestuurs, werd door hen eene zilveren medaille aan de leden aangeboden als prijs voor den meesten roos-schieter. Des avonds had eene vriend schappelijke bijeenkomst plaats, waarop toasten op den bloei van Zelandia op liet welzijn van den edel-achtbaren heer burgemeester dezer stad en andere werden uitgesproken welke bijeenkomst in de meest gewenschte orde en tot on derling genoegen is afgeloopen. Ook wij wenschen dat deze boogschutterij in verderen bloei moge toenemen door toetreding van ijverige en welgezin de leden, en alzoo weder in deze stad eene oud-vaderiand- sche instelling met luister mag doen herleven. Bij besluit van 31 october jl., heeft Z. M.ter vervanging van den heer A. A. Sebastianvroeger emeritus verklaard, tot gewoon hoogleeraar in de geneeskundige faculteit bij de hoogeschool te Groningen, benoemd den heer F. C. Donders thans buitengewoon hoogleeraar in de geneeskundige faculteit bij de hoogeschool te Utrecht. Bij besluit van den 2 dezer, heeft Z. M. aan den staats raad P. Huidekoperop zijn verzoek, eervol ontslag ver leend als burgemeester der stad Amsterdam, en zulks onder betuiging van hoogstdeszelfs tevredenheid en dank voor de vele diensten in die betrekking bewezen. Z. M. heeft bij onderscheidene besluiten, gedagteekend 31 october, goedgevonden: 1. Het pensioen te verleenenaan den kolonel G. E. IV. Rolojf, van den generalen staf, onder toekenning van den rang van generaal-majooren 2. Te be noemen: bij den grooten staf van het lege, tot majoor, den kapitein der iste kl. T. G. T. V. baron de Constant Rebecque van gemeiden staf en adjudant bij Z. M bij den generalen staf: tot kolonel, den luitenant-kolonel, L. J. de Petittot majoor, den kapitein der iste kl. kV. de Petit; tot kapitein der 3de kl. bij ancienneteitden isten luitenanc jhr. G. C. R. R. van Brienen van Ramerus, allen van den generalen staf; bij het 4de regement infanterietot kapitein van de 3de kl. bij ancienneteit, den isten luitenant M. .7. Reesevan het 6de regement infanterie. Naar men verneemt is de kapt.-luit.-ter-zee P. Bruining uithoofde van ziekte, eervol ontslagen als kominandant van Z. M. brik de sperwer en in diens plaats benoemd als kominandant van gemeld schip de kapt. luit. J. IV. F. Frucht. Op zijn verzoek is de luit.-ter-zee isre kl. J. J. IVes- teroucn van Meeteren, dienende als iste officier op de sper wer op non-activiteit gesteld en in diens plaats benoemd de luit. iste kl. C. V. Zwaanhdis. Laatstleden dingsdag is te Leeuwarden de vergadering van stembevoegden uit het iste kiesdistrict van FK%>iJ«id gehouden ter verkiezing van een lid voor de Tweedl^a- mer der Staten-Generaaiter vervanging van den heer mr. B. Albarda. Van de 343 uitgebragte stemmen hadden zich 156 op den heer mr. S. baron van Heemstra en 151 op den heer mr. A. F. Jongstra reenigd daar geen van bei de dus de volstrekte meerderheid heeft bekomen, zal op den 8 dezer tot eene herstemming tusschen genoemde heeren wor den overgegaan. Te Ziertkzee is den 1 november met het beste gevolg van de werf van den heer C. Smit te water gelaten het door den bekwamen scheepsbouwmeester C. Mak gebouwde barkschip Fendragt maakt Magt groot 450 Java-iasten bestemd voorde vaart op de Oost-Indien; zullende hetzelve gevoerd worden door kapitein L P. Anderson voor reke ning der reederijonder directie van de heeren de Jonge Keiler. De arrotidissements regtbank aldaar heeft vrijdag II. uit spraak gedaan in de zaak ten laste van B. J. Hamelink winkelier, wonende te Middelburg, en P. de Looze druk ker en uitgever van den Zierikzeeschen Nieuwsbodeden eerste ter zake van het plaatsen en den tweede als mede- pligtige door het drukken en verspreiden van een gequali- ficeerd lasterlijk artikel in genoemd bladen beide be klaagden mitsdien veroordeeld tot eene maand gevangenis vijfjaren ontzetting van hun burgerregt, de kosten van den processe en f 25 boete. Uit Sas-van-Gentden 1 dezerschrijft men ons De eerste alhier gehoudene veemarkt, op den 25 octo ber, is zeer druk bezocht geweest, vooral met betrekking tot liet hoornvee was er veel aftrek en er is tot redelijke prijzen verkocht. Wij voeden de hoop dat dezevoor het vertier en voor deel der ingezetenen zoo nuttige instellingmeer en meer moge toenemen. Door de zorg van het stedelijk bestuur was des avonds, op de markt, eene fraaije illuminatie tot Uit 's Gravenhage wordt gemeld De vice-admiraal Lucasgisteren in deze residentie aan gekomen is bij Z. M. den Koning ten gehoore geweest en heeft vervolgens de betrekking van minister voor de zeemagt aanvaard. De Spannsche generaal Printgraaf van Reusis zich naar Duitschland begevende, met zijn gezin, alhier aange komen. De op den 6 dezer bepaalde bijeenkomst van de Twee de Kamer der Staten-Generaai is uitgesteld tot dingsdag den 13 dezer, des namiddags ten 2 ure. De nieuw benoemde ministers hebben hunne werkzaam heden aan de departementen van algemeen bestuur aanvaard. De heer II. L. Tétar van Elven 's benoemd tot commies bij de Nederlandsche Staats-Courantbepaaldelijk voor het werk der stenographie." Den 31 october heeft te 'f Gravenhage plaats gehad de plegtige opening van de afdeeling 's Gravenhage van de maatschappij tot Nut der Israëliten. Een groot aantal per sonen van onderscheidene gezindheid waren daartoe opge komen. Mr. A. de Pinto hieid bij die gelegenheid eene ge paste rede over de verdraagzaamheid waaruit hij aanleiding nam om het doei van deze maatschappij meer bepaaldelijk in het licht te stellen; eendragtige, verdraagzame zamen- werking van velen ook .van onderscheidene gezindheid, was daarvan de grondslag. De redewelke door eenvoudigen hartelijken toon werd gekenschetstwerd voorafgegaan en afgewisseld door muziek en zang van een koor der Ned. Israëlitische Portugeesche gemeente. Te Leyden is den 2 dezerna verdediging van eene Dissertatio Astronomica Inauguralisexhibens Determinatio- nem orbitae cometae detecti a Cl- de Vicodie 20 m. Fe bruari: a 1846, ratione habita perturbationum per tempus apparitionis(d. i. bepaling der loopbaan van de komeet, ontdekt door de Vicoden 20 februari) 1846, met inachtne ming der storingen, gedurende den tijd harer verschijning) tot doetor in de wis- en natuurkunde bevorderd de heer A. J. van Deinse geboren te Hulst. De Leydsche courant behelst het volgende Wij hebben in onze vorige vermelddat er bij de stu- dentenkorps een plan gevormd is, om ter viering van het 275jarig bestaan onzer hoogeschool op den 8 februarij 1850, in junij daaraanvolgendeden intogt voor te stellen van Prins Frederik Hendrik, binnen 's Hertogenboschin 1629. Deze minder algemeen bekende verovering was eene der vermaardste wapenfeiten van den prinsdie zich daarbij door zijn beleid, onverschrokkenheid en volharding grooten roem heeft verworven. In het begin van mei 1629 sloeg hij met een leger van 24,000 man en 4000 ruiters het beleg voor de stad, door den Spaanschen krijgsoverste Grobbendonk aan het hoofd van 3000 man en 1000 ruiters, verdedigd. In junij daagde de graaf van den Berg met een Spaansch leger van 30,000 man en 17,000 ruiters tot ontzet op; trok echter 11a eenige mislukte aanvallen op 's prinsen wel ver schanst leger af, doch toog naar den IJsselviel in Gel derland en drong tot Naarden doorzoodat men den prins raadde het beleg op te breken om Holland te huip te snel len toen de verovering van Wezel van onze zijde, het Spaansche leger deed aftrekken en den prins het beleg tot den 14 september voortzette, wanneer de stad bij verdrag overging, en drie dagen later de uittogt der bezetting, die 1200 man aan dooden en niet minder gekwetsten telde, plaats had." Kerknieuws. Vrijdag avond is door den breeden kerkeraad der Nederduitsche Hervormde gemeente te Vlissin- gen gemaakt het volgende viertal predikantende wel- eerw. heeren Vinkete Beest; van den Hamte Harder wijk; Bresser, te Strijen en Creutzbergte Veere. Hoewel gisteren de gedenkdag der hervorming bij deon- derscheidene Protestantsche gezindheden gevierd werd zoo was dit echter bij de Luthersche gemeente dezer stad meer feestelijk daar die plegtigheid verhoogd werd door afwis selende gezangenwelke door een aantal jongelieden der gemeente gezongen werden. Ongekunstelde doch statige uit voering der gezangen, ais ook van een beurtgezang, werkte zoowel mede tot die plegtigbeid, als het orgelspel, met be geleiding van blaas-instrumenten welke mede door eenige andere leden der gemeente werden bespeeld. Gisteren avond aanvaardde ds. K. R. Pekelharing voor eene zeer talrijke vergadering, zijne predikdienst in de Doops gezinde gemeente te Middelburg en Vlissingen, met eene leer rede over 11 Cor. iv vs. 5terwijl zijn eerw. des vocfrmid- dagsdoor ds. A. M. Cramerbij de gemeente alhier werd ingeleid, met eene leerrede over 1 Cor. m vs. %tb en 22*7. Engeland. Londen 1 november. De koningin is van hare iigte onpasselijkheid volkomen hersteld en heeft gisteren reeds in een rijtuig een toertje in het park van Windsor gedaan. Z. K. H. prins Albertvergezeld van den prins van IVallis en de kroonprinsesheeft gisteren de opening van de nieuwe steeukolenbeurs in deze hoofdstad met deszelfs tegen woordigheid vereerd. Deze plegtigheid welke bovendien door het meerendeel der vreemde gezanten bij ons gouver nement en eene tallooze massa van andere personen van ver schillenden rang bijgewoond isis gelukkig zonder eenig ongeval afgeloopen. Overigens heeft zich de receptie, welke aan voornoemde koninklijke personen bij deze opening van wege de aanschouwers ten deele gevallen isdoor de meeste hartelijkheid gekenmerkt. De lord-majoor dezer hoofdstad, sir,/. Dickeis gisteren, 11a den afloop van de plegtigheid van de opening der nieuwe steeukolenbeursdoor H. Britsche M. tot de waardigheid van baron verheven. Volgens den Standard is het algemeen gevoelen in de city, dat het nieuwe Fransche kabinet, zoo als het is za- mengesteld waarschijnlijk van geen langen duur zal zijn en reeds voor het de teugels des bevvinds in handen neemt belangrijke wijzigingen zal ondergaan. Manning heeft dezer dagen in een gesprek met zijn raadsmanverklaard dat zijne vrouwna den moord van O'Connor voor eene aanzielijke som aan effectenaan laatst genoemde toebehoorende, had verbrand. Gisteren na den middag heeft de veroordeelde een in hartstogtelijke bewoor dingen geschreven brief, aan zijne vrouw doen toekomen waarin hij haar aanspoort, om hare misdaad te belijden en zich met God te verzoenen. Deze brief is nog dienzelf den avond aan haar -verzonden. Aanvankelijk verkoos zij hem niet te lezen, doch liep het geschrijf eindelijk vlugtig door, waarna zij te kennen gaf, dat zij haren man daarop zou antwoorden. Onder de reizigersdie zondag 11. aan boord van de Canada te Liverpool zijn aangekomen bevond zich ook misstr. Patterson, eerste echtgenoot van Jerome Bonaparte die zich op bevel des keizers van haar scheidde. Misstr. Patterson is de schoonzuster van de markiezin van IVellesly en van de hertogin van Leeds. De Amerikaansche dagbladen deelen een feit mede dat gewis ongehoord is in de geschiedboeken der transatlan tische scheepvaart. Vier schepen, vertrokken te gelijkertijd uit de haven van Liverpool en arriveerden ook te gelijker tijd te Newyork zonder dat zij elkander in ai dien tijd eene enkele maal uit het gezigt verloren hadden. Indien de bevolking der Vereenigde Staten in dezelfde mate blijft toenemen als zulks sedert eenige jaren het geval was, dan zal het cijfer der bevolking van dit uitgestrekte grondgebiedop het laatst dezer eeuw bedragen ongeveer 101,400,000 Duitschland. IVeencn 29 october. Men verneemt dat vele der naar Turkije gewekene vlugtelingen voorne mens zijn pogingen aan te wenden om naar hun vaderland terug te keeren. De gewone soldaten zouden bereid zijn zich in het Oostenrijksche leger te laten indeelende mindere officieren zouden zich willen laten teregtstellen voor krijgs raden en alleen de hoofd-officieren zouden in Turkije achterblijven doch zich aldaar onder Oostenrijksch opzigt stellen. De keizer heeft eene militaire orde van verdiensten gestichtbijzonder voor die officieren welke zich in de veldtogten van 1848 en 1849 hijzonder onderscheiden heb-

Middelburgsche Courant | 1849 | | pagina 1