MIDDELBURGSCHE C 0 l! R A !V T. W. 132. Zaturdag 3 November. LIEDERTAFEL CONCORDIA \V i 3EÏ 33c$turcw cu C3lbmiui^tvaticu. Woensdag den 7 November 1849. ISimicnlattb^chc ^ifbingctt. Suitcnlanbdfhe ^ijbiugcti. KE NN1SGEVING. De COMMISSIE LOON VOOR PVERK, gevestigd binnen deze Stad, roept bij dezen op diegenen, welke begeeren bij hare Inrigting, hetzij in of buiten hare Werkplaats, het zij door het pluizen van Touw werk te erlangen zich tot dat einde aan te melden aan het Lokaal alwaarmet uit zondering van Donderdag den eersten Zondag den 4 en Donderdag den 8 November 1849, dagelijks tot inschrijving der Werklieden zal worden gevaceerd van Maandag den 29 October tot en met Zaturdag den 10 November 1849; tel kens van des middags 12 tot des namiddags ten 2 ure, on der verdere kennisgeving, dat diegene, welke nalatig mogten zijn zich binnen den bepaalden tijd aan te melden gevaar 'oopen van bij de Commissie in het geheel niet in aanmerking te kunnen worden genomen. Middelburg, den 25 October 1849. De Commissie voornoemd Namens dezelve, A. M. CRAMER, Voorzitter. HUBERTUS REKKER, Secretaris. AANBESTEDING. REGENTEN over de GODSHUIZEN, te Middelburg zijn voornemens om, op Vrijdag den 9 November 1849, des vooriniddags 10 ure in een der Lokalen van het Gast huis te houden de gewone Aanbesteding der in de Gestichten benoodigde LEVENSMIDDELEN BRAND- en LICHT STOFFEN enz., en zulks voor het geheele dienstjaar 1850; waarvan de conditiën in gemeld gesticht voor een ieder ter lezing liggen. Uit hoofde van het te verleggen Straatwerk op de Noord poort-Brug zal deze Brug gedurende de eerste helft der volgende week niet kunnen worden bereden. STOOMBOOT DE STAD VLISSINGEN. ALGEMEENE VERGADERING van de Aandeelhouders op naamin de Maatschappij van Stoomvaart tusschen Vlissingen en Antwerpen op Maandag den 19 November 1849 des middags ten 12 ure, in de Tuinkamer van de Sociëteit St. Joriste Middelburg ten einde aan te hoo- ren de mededeelingen en te helpen besluiten op de voorstel len door de Directie te doen. Namens de Directie J. J. de KANTER, Administrateur. MIDDELBURG, den 2 November. Bij Zr. Ms. besluit van den 29 dezer is benoemd tot pre sident van het provinciaal geregtshof in Zuid-Holland, mr. J. A. Philipsethans vice-president van hetzelve hof, en tot vice-president van het provinciaal geregtshof in Zuid-Hol land mr. P. Buyskesthans raadsheer in hetzelve hof. Bij besluit van den 22 dezer heeft Z. M. aan den heer J. de Haangezagvoerder op de stoomboot de Stad Vlis singen vergunning verleend tot het aannemen en dragen aan een driekleurig lint van de gouden medaille van de 2de kl. hem door den Franschen minister van marine en koloniën geschonken ter zake van de redding en opneming op den 1 dec. 1847, aan boord van genoemde stoomboot, van twee zeelieden behoorende tot de onder Zoutelande verongelukte Fransche brik le Commerce. Bij besluit van den 25 dezer heeft Z. M. tot ridder der orde van den Nederlandschen Leeuw benoemd den heer R. J. van Lennepvice-consul der Nederlanden te Smyrna. Nadat de Hooge Raad beslist had dat aan de zich noe mende familie de Bourbon, te Delft, door den Staat zou worden betaald een twintigste der bij ministerieel contract bepaalde som van f200,000 voor geheime oorlogsmiddelen heeft die familie het arrest van den Hoogen Raad aan den Staat doen beteekenen. Deze laatste heeft daarop verklaard, die som niet te kunnen voldoendaar de Staten-Generaal de gelden daarvoor hadden geweigerd. Men leest in de Staats Courant van gisteren Het blijkt uit de berigten van den heer gouverneur-ge neraal over Nederlandsch Indiemet de eergisteren aange komen landmail ontvangen, dat juist bij het afzenden dier berigtenvan het militair departement eene voordragt was ontvangen tot het toekennen van belooningen aan de dappe ren die zich bij de Baliesche expeditie hebben onderschei den. Die voordragt zou dadelijk in behandeling worden genomen en het onderwerp uitmaken van een voorstel aan het opperbestuur in Nederland, met de eerstvolgende mail te verzenden. Daardoor zal alzoo spoedig de gelegenheid geboren worden om aan een algemeen gevoelden wensch te voldoen." Uit 's Hertogenbosch wordt gemeld dat den 26 oct. voor het eerstingevolge de wet op vreemdelingen een vreemdeling, die, onvoorzien van de noodige bescheiden, middel van bestaan enz., uit Belgie komende tot in genoem de stad was doorgedrongen door de plaatselijke policie af gewezen en langs den korst mogelijken weg over de gren zen gebragt is. Uit 'r Hertogenbosch den 29 october schrijft men Aangaande het gisteren alhier plaats gehad hebbende verschrikkelijke voorval met de stoombootje» van Arkel, no. 2 kan men nader mededeelen, dat de ketels in stukken zijn gesprongen en het midden gedeelte der boot daardoor is van een gescheurd; alleen de voorsteven en het paviljoen zijn in hun geheel gebleven van daar dat negen personen die zich op den voorsteven en in de voorkajuit bevonden als mede de twee dochtertjes van den ongelukkigen hofmeester, die in het paviljoen waren, gezond en ongedeerd er af zijn gekomen terwijl de kapitein van de boot van de raderkast in het water is geslagen en daaruit gelukkig gered werd. Dat geluk trof ook den heer advokaat Schiffer en den scheeps timmerman van der Es uit deze stad de Hondt van Rotter dam en van Ciesenbach en Rijkers, die van het dek zonder merkelijke kneuzing insgelijks in het water geraakten. Acht personen zijn tot heden dood gevonden met namen Ge- rardus Gerritsen van 's Bosch Jan van den Broek van Stryp J. B. van Gooi van 's Bosch L. A. .7. Sinids kapt. bij het 4de regement infanterie, B. Ver doorn van Werkendam H. van den Braak van HarenChristiaan Schnitzler van 's Bosch en Johannes Vermeulen van Waspik terwijl nog één onzer geachte staügenooten de heer H. van Maeren aannemer van publieke werkenvan het dek over het kantoor van den commissaris der booten op de esplanade geworpen in levensgevaar is. De machinist en de stoker zijn hoewel ge wond wondervol gespaard gebleven nog een knecht der boot, alsmede zekere Joosten uit Woenselzijn vermist; naar hen wordt ijverig gezocht, zelfs aan gene zijde van het fort Papenbril en de gracht; aan welk fort men beweert een mensch door de lucht te hebben zien wegslingerenvermoe delijk zullen echter bij het opruimen van het overschot der boot waarmede men met alle man bezig is meer slagtof- fers gevonden worden daar het getal der reizigers in de eerste of achterkajuit op dertig geschat wordt; het juiste getal is echter geheel onbekend. De oorzaak van deze ramp kan nog met geene zekerheid worden opgegeven zoo min als de schadedie de onder neming en partikulieren daardoor lijden.'' Te Breda heeft laatst], maandag de overgave van het kommando over het aldaar in garnizoen liggende 7de rege ment infanterie door den voormaligen chef, den generaal- majoor Verhorstaan den nieuwen bevelhebber den kolonel Menninghop de Gasthuisveldenop eene plegtige wijze plaats gehad. Uit Harderwijk 29 october wordt gemeld. De luitenant-kolonel Croeschef van h'et werf-depot al hier afwezig zijnde toen zijne aanstelling als kolonel bij het iste regement te Nijmegen alhier bekend was, is op den avond van deszelfs terugkomst, door het gezamenlijke korps officieren alhier in garnizoe» verwelkomd en geluk gewenscht met zijne hooge bevordering. Het korps heeft tevens zijn leedwezen betuigd over het spoedig vertrek des [kolonels uit hun midden', terwijl inmiddels de hoornblazers van ge meld korps hem eene serenade brngten. De herinnering aan de menigvuldige weldaden hun' door den heer Croes bewezen zal Harderwijks ingezetenen steeds aangenaam zijn, kunnende het korps officieren van het iste regement te Nijmegen zich geluk wenschen een zoodanig hoofd-officier tot chef te hebben gekregen. Burgerlijke Stand. Gedurende de afgeloopene maand zijn in de registers van den Burgerlijken Stand der Stad Middelburg ingeschreven als: Geboren 39 kinderen 24 van het mannelijke en 15 van het vrouwelijke geslacht. Gehuwd: 11 paren. Overleden 42 personen (waarvan 3 elders en een vreem deling) 20 van het mannelijke en 22 van het vrouwelijke geslacht. Levenloos aangegeven 3. Van de overledenen waren beneden den ouderdom van een jaar, 13; van 1 tot 5 jaren oud2; van 5 tot 10 jaren, 2; van 10 tot 15, 1 van 15 tot 20, 1; van 20 tot 25, o; van 25 tot 30, o van 30 tot 35, e; van 35 tot 40 1 van 40 tot 453van 45 tot 501 van 50 tot 551 van 55 tot 60, 4; van 60 tot 65, 2; van 65 tot 70, o; van 70 tot 75, 2; van 75 tot 80 5 van 80 tot 85, 2, en van hoogeren ouderdom geene. Gedurende de maand october 1849 zijn in de registers van den Burgerlijken Stand der stad Vlissingen ingeschreven, als: Geboren 27 kinderen; 15 van het mannelijke en 12 van het vrouwelijke geslacht. Overleden 18 personen; 13 van het mannelijke en 5 van het vrouwelijke geslacht. Onder de overledenen zijn begre pen 2 militairen in het hospitaal2 vreemdelingen, 4 elders overledenen doch alhier ingeschrevenen en een aangespoeld lijk. Levenloos aangegeven geene. Gehuwd 5 paren. Van de overledenen waren beneden den ouderdom van een jaar, 3; van 1 tot 5 jaren oud, 2; van 5 tot 10 jaren, o; van 10 tot 15, o; van 15 tot 20, 1; van 20 tot 25 4; van 25 tot 30o van 30 tot 35, 1; van 35 tot 40, o; van 40 tot 45, 2; van 45 tot 50 o van 50 tot 55, o; van 55 tot 60, 1 van 60 tot 65, 1 van 65 tot 70j van 70 tot 75 ovan 75 tot 80, 2; van 80 tot 85, o, en van hoogeren ouderdom mede geene. Engcïatul. Londen 29 october. De berigten omtrent de ongesteldheid der koningin zijn volkomen geruststellende. Ook omtrent de meer ernstige ziekte der koningin-weduwe luidt het laatste bulletin niet zoo ongunstig als het vroegere. In de City worden de toebereidselen voortgezet om prins Albertden prins van Wallis en de jonge prinses Victoria morgen bij gelegenheid der inwijding van de nieuwe kolen- beursmet groote eerbewijzingen te ontvangen. De grijze hertog vanJVellington is heden opzettelijk van Strathfieldsaye herwaarts gekomen, om die plegtigheid bij te wonen. Lodewijk Filips heeft een kostbaren en smaak vollen zilveren beker, met daarbij behoorend voetstuk, doen ver vaardigen als geschenk aan den lord-maire van Londen sir J. Duketot herinnering van 's vorsten jongst bezoek aan het Mansionhouse. Alhier zijn tijdingen uit Noord-Amerika tot 20 oct. ontvangen. De voornaamste is dat het bestuur der Vereenig- de Staten een decreet heeft uitgevaardigd volgens hetwelk na 1 januarij 1850 alle Engelsche schepen, met lading on der Engelsche vlag, die de havens der republiek of van eenig deel van haar grondgebied binnenloopen op gelijken voet als Noord-Amerikaansche toegelaten zullen worden. De landverhuizing uit Nieuw-York naar het goudland Ca- lifornia bleef onafgebroken voortduren. Uit Canada blijft het nieuws ongunstig. Meer dan 1200 personen, en daaronder velen der aanzienlijksten, hadden een adres tot vereeniging met de Staten van Amerika geteekend. Berigten uit Dublin van zaturdag ochtend melden, dat het bewind der koningin vastelijk heeft besloten om geene ongeregeldheden0111 het even door welke partij dezelve zouden mogen worden bevorderd, te dulden. De Protes- tantsche associatie van Ulster zal tegen den 5 november eene vergadering houden om een dank-adres aan lord Roden die door lord Clarendon is afgezet, op te stellen en men is zeer beduchtdat het geenszins rustig daarbij zal toegaan. Reeds waren twee afdeelingen lansiers naar het noorden vertrokken om des noods de overheid te ondersteunenen twee compagnien scherpschutters hadden last, om zich marschvaardig te houden. Elders in Ierland verneemt men weder veel van gepleegde geweldenarijen. Duitscliland. Weenen 27 october. Vermits het ge bleken is, dat de oorlogs contributie, welke der Israëlitische gemeente van Pesth en Ofen is opgelegd hare krachten alle- zins te boven gaat, heeft Z. M. de keizer bevolen, dat de invordering dezer belasting vooreerst niet zal worden door gezet. Bij de nieuwe organisatie van het Oostenrijksche leger is bepaald dat elk infanterie-regemcnt zal bestaan uit zes bataillonselk regement zware kavalleriein vredestijd uit 6, en in oorlogstijd uit 8 eskadrons; elk regement ligte ruiterij, in vredestijd uit 8, en in oorlogstijd uit 10 eskadrons. Bij elk regement zal eene afdeeling worden in gesteld belast met de instructie met het onderwijs in de rijkunst en de behandeling der paarden en zullen de be kwaamste officieren daartoe worden geroepen. Voor de genie zal eene bijzondere school worden gesticht ingerigt naar het voorbeeld van de Fransche school van Metz. Het aantal regementen der artillerie zal van vijf op zes worden gebragt. Elk dezer regementen zal 24 batterijen bevatten. De bespanning zal voortaan onder het beheer der artillerie worden gesteld. In de zamenstelling van de grens-regemen- tenuit Croaten bestaandeschijnt geene verandering te worden gemaakt. Verder wordt verzekerd dat Venetie voortaan geene mili taire zeehaven meer zal zijn maar dat de werf, zoo voor aanbouwals voor uitrustingmet al wat daartoe behoort, naar Pola zal worden overgebragtterwijl de zetel der ad miraliteit in Triest zal worden gevestigd. De vesting Verona, welke in den jongsten Italiaanschen oorlog zulke gewigtige diensten heeft bewezen zal nog meer worden versterkten even als Komorn van uitgestrekte buitenwerken worden voorzien. Ook zegt men, dat de bergpassen naar de zijde van Rusland niet zullen worden veronachtzaamd maar dat die van Jablonka Dukla en Przemysl van blijvende vestingwerken zullen voorzien worden. De laatste Russische troepen welke zich nog in Hongarije bevinden zijn thans in vollen afcogt. Alsdan zal de Rus sische bezetting van Krakau volgen, en die stad door twee Oostenrijksche regementen worden bezet. Op nieuw wordt gesproken van een vergelijk met de Verhevene Porteter zake van de Hongaarsche uitgeweken, hetwelk daarin zoude bestaan dat de laatstgenoemden naar het eiland Kandia zouden worden overgebragtom aldaar vooreerst onder opzigt der Turksche regering te verblijven. Dergelijke overeenkomst is reeds vroeger in Weenen als wen- schelijk en mogelijk aangemerkt. Thans wordt gemeld dat de Oostenrijksche gezant in Konstantinopel de Turksche regering dergelijk voorstel aan de hand heeft gedaan en dat de onlangs in Weenen aangekomen Turksche gevolmagtigde de heer Mussurusheeft verklaard, dat de Porte niet on genegen zoude zijn om zoodanigen maatregel goed re keuren, ten einde de goede verstandhouding met Oostenrijk op den vorigen voet te herstellen. In berigten uit Stuttgart van den 28 wordt gemeld dat er een geheel nieuw bewind in het koningrijk Wur- temberg was gekozen, en dat aan den voorzitter van het af tredende bestuur, den heer Romer, door Z. M. het verzoek was gerigt, om alsnog zijne diensten aan den staat te blijven bewijzen in eenige andere hem daartoe aangebodene betrek king. Voor alsnog is niets bekend omtrent den indruk welke deze verandering van bestuur op de menigte had gemaakt.

Middelburgsche Courant | 1849 | | pagina 1